FINANCIËLE EISEN VAN RENNERS SOMS BELACHELIJK HOOG jersey overhemdblouse DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze sportredactie) DEN HAAG De beroepswielrennerij is aan de transfertijd bezig. Amateurrenners wagen pogingen om de stap naar de professionele sectie te kunnen zetten. Coureurs, wier contract afloopt, zoeken naar een werkgever die meer wil betalen. En er vallen ontslagen. De be langrijkste personen in dat spel zijn de ploegleiders. Nederland kent er twee: Gerard Peters (met aan zijn zijde manager Frans van den Enden) van Caballero) en Ton Vissers van Willem li/Gazelle. Zij bouwen aan de ploeg van 1970. Een opzienbarend karwei, want ze tonen minder clementie dan voorgaande jaren en bovendien heeft hun werkwijze enige overeenkomsten. Zowel Willem II als Caballero komen volgend jaar met een veel kleinere ploeg dan in het afgelopen seizoen. In beide kampen vallen ontslagen. Caballero en Willem II delen dezelfde mening over de salarissen: het moet niet te gek worden. In beide kampen is er felle kritiek op de eisen van de beroeps renners. De plannen van beide ploegen samen vattend kan gesteld worden, dat Caballero en Willem II in 1970 anders te werk zullen gaan, opvallend anders. Leiders van beroepswielerploegen willen meer waar voor hun geld Ploegleider Gerard Peters: „Lekker maandgeldje, leuke verdiensten in de criteriums; kun je het nog gemakkelijker verdienen?" CABALLERO EN WILLEM ll/GAZELLE: ZE HEBBEN ALLEMAAL LAST VAN ENORME ZELFOVERSCHATTING De leiders van de Cabaleroberoepswielerploeg zuilen iin 1970 een andere koers varen. Tegen het einde van hun vierde jaar in de profseotor concluderen ploegleider Gerard Peters en manager Frans van den Enden wat anderen tegen wie ze soms opreoht boos de wenkbrauwen fronsten al eerder deden: „Er moert; een hardere lijn worden gevolgd. Zo kan het niet meer". Hun colllega van de concurrerende groep Willem II, Ton Vissers, heeft hen ooit de Sinterklazen van de Nederlandse ■wielrennerij genoemd. Caballero was te goed. Velen dachten er ook zo over, maar Peters en Van den Enden wilden er niet van horen. Maar nu, bij de voorbereidingen van hét vijfde seizoen, klinkt een schuchtere oefening van berouw. Gerard Peters, de mildheid zelf, zegt, strak voor zich uitkijkend: „We waren misschien te gek met ze. Ik ga geloven dat er veel zijn die zonder meer genoegen nemen mat hun maandsalaris en zidh 'minder bekommeren om wat de werkgever 'ervoor verwacht"- En Frans van den Enden, eigenlijk helemaal niet zo'n felle, omschrijft het zo: „Sommigen zijn te beroerd dat ze het snot voor hun ogen fietsen. Bij geen merk hebben ze het zo goed als bij ons, maar het wordt te weinig Zakelijker Het is een opzienbarende biecht coureurs de penebentie zulen moeten Er komt bij Oabaüero volgend seizoen een hardere, zakelijker instelling. Niet dat Peters en Van den Enden daar zo'n behoefte aan hebben want wat ze voorstaan, ligt verankerd dn die vier jaar zónder argwaan, vol moed en blindelings vertrouwen. Deze benadering van de beroepswielersport blijkt echter vergboid aan de mentaliteit van de hedendaagse coureur. Gerard Peters: „Wij hebben het altijd zo menselijk mogelijk gedaan. Bij ons kreeg iedereen een salaris, waarvan hij kon leven. Niet één hoefde het te doen met drie- of vierduizend gulden zoals het bij veel merken voorkomt- We dachten dat de renners vrij van financiële zorgen die centen waar wild enmaken. Onze algemene indruk is nu, dat ze erdoor indutten. Ze vinden het wel best zo. Lekker maandgeldje, leuke verdiensten in de criteriums. Kun je het nog gemakkelijker verdienen?" Geen entree De aanvullende toelichting van Frans van den Enden: „Van beroepsrenners verwacht je, dat ze zidh volledig voor hun baas inzetten, maar daar mankeert- nog wel eens wat aan. Ze vatten het vaak te Jicht op. Er wordt over geklaagd, dat wij onvoldoende etappewedstrijden doen. Omdat niet alle organisatoren ons accepteren. Wij hebben geen entree- Zogenaamd moeten Gerard en ik daarvoor zorgen, maar het zijn toch zeker de renners, die door hiun prestaties de aanvragen kunnen regelen. Ze zouden als leeuwen op de fiets moeten zitten. Zo van: nou zullen we eens wat laten men, er tegenaan. Maar nee hoor, de meesten geloven het wel. Ze doen er te weinig voor en het ligt misschien voor een deel ook aan ons want we hebben nooit met harde hand willen regeren. We dachten dat het ook anders kon. Het biiikt van niet". Daarom gaan Peters en Van den Enden het anders aanpakken- Ze zullen volgend seizoen niet schromen om artikel 11 van het contract in werking te loten treden, dat vermeldt, dat Caballero gerechtigd is het maandsalaris in te houden als de renner te weinig sbrijdlust toont, onvoldoende conditie heeft of ongeïnteresseerd is. Zelfoverschatting Caballero is, in tegenstelling tot vorige jaren, niet meer bereid hoge contraotgelden te betalen. Gerard Peters: „Vroeger gaven we bij wijze van spreken een dubbel salaris en wachtten we af in hoeverre het eruit kwam. Nu doen we het zo, dat de renner op een goede basis kan starten en een behoorlijke opslag krijgt als zijn prestaties er aanleiding toe geven. Hij moet het dus gaan verdienen, terwijl hij het eerst zonder meer Frans van den Enden daarover: „Het 'kost natuurlijk wel enkele discussies, want de coureurs stellen tegenwoordig hoge eisen. Ze durven bedragen te vragen, die ver en vei' boven hun kwaliteiten liggen. Er worden sommen genoemd waarvan je niet snapt hoe ze die in 's hemelsnaam durven voor te stellen Dat praat maar over duizenden guldens of het niks is. Ze hebben allemaal last van enorme zelfoverschatting'. Binnenbrenger Caballero in deze transfertijd dus harder en zakelijker. Vaststaande feiten, twee punten die Peters en Van den Enden zeker weten. Blijft de brandende vraag: hoe komt Caballero volgend jaar de grote ebappewedstrijden binnen? Want dat wordt zo langzamerhand toch tijd. „Inderdaad", beaamt Gerard Peters, die al weken over dit probleem piekert. „Onze ploeg deed te veel klein werk. Meer criteriums dan rittenkoersen en dat kan eigenlijk niet. De oorzaak is bekend: we missen" Óen' renner 'die And-ruk maakt bij de organisatorenWanneer er meer ploegen inschrijven, dan kunnen, rijden, zijn wij bij de eersten die afvallen Het ontbreekt ons aan een „binnenbrenger". Om die aan de formatie te binden, zijn er drie mogelijkheden 1. Proberen wereldkampioen Harm Ottenbros dn de ploeg op te nemen. Maar hij heeft nog een contract bij Willem II en zal daar waarschijnlijk niet vanaf kunnen. 2. Samengaan met het Be/lgisChe merk Mann, dat .in Herman van Springel een trekpleister heeft. 3. Ingaan op het verzoek van Mercier (met Poulidor) om samen te werken. Gedekt In zjjn villa aan de Groenstraat ln Oisterwijk zit Ton Vissers van Willem II/Gazelle. Een rustige ploegleider. Zelden heeft hij liet in de „transfertijd" zo gemakkelijk gehad als nu. „Ik hoef geen drukke zaken te doen", legt hij uit, „want met Harm Ot tenbros als wereldkampioen en Rini Wagtmans als ontdekking in de Tour zijn wij voor volgend jaar gedekt. Er moeten natuurlijk wel wal renners bij komen, maar het is niet zo, dat wij gillen om mensen die ons in 1970 kunnen redden. We heb ben immers Ottenbros en Wagtmans". Maar Ton Vissers werkt wel aan reorganisatie. Zijm ploeg krijgt een andere opzet Het aantal renners daalt van achtentwintig tot zestien. Een forse ingreep, waarvan Ton Vissers zegt: „Het was moeilijk werken met zo'n grote groep- Ik had te weinig controle over de renners. Mijn directie vond het in het begin wat bezwaarlijk om de ploeg sterk in te klampen, maar tenslotte kreeg ik mijn zin. Waar iik naar toe wilde, en wat nu dus gaat gebeuren, is een overzichtelijk team, bestaande uit coureurs, die stuk voor stuk de ronden kunnen rijden. Ik ben bereid om met enige van hen te experimenteren, maar het aantal zal zeer beperkt zijn. Ik moet een ploeg hebben waarmee je internationaal goed terecht kunt. Criteriums in Nederland kunnen mij weinig schelen. Die maak ik volgend jaar ondergeschikt. We stemmen ons programma af op de grote koersen en als er tijd is. gaan we wat om de kerktorens fietsen. In vorige jaren liet ik wel eens jongens thuis van wedstrijden in het buitenland om hier wat criteriums te rijden, maar dat is nu afgelopen. Ik bouw bewust aan een internationale toekomst- De K.N.W.U. is er een beetje van geschrokken en heeft ons gevraagd of we toch niet alle criteriums willen lijden. Ik heb toegezegd, dat we er voor enige wedstrijden zeker rekening mee zullen houden. Dat was ik trouwens toch al van Ontslagen De reorganisatie heeft tot logisch gevolg, dat er ontslagen moesten vallen. Zeven renners kregen een brief thuis dat hun contract niet verlengd werd. Er volgen er nog meer- In de Belgische hoek gaan nog klappen vallen. Indertijd werd met Rik van Looy overeengekomen, dat niet Vissers maar hij enige Belgen onderdak zou geven. Daarin komit nu verandering. Bij Willem II blijkt men niet zo erg gelukkig met Van Looys keuze en de reclamechef Oepts en ploegleider Vissers zijn naar Herenthals gereisd om er eens over te praten. Willem II wil voortaan zelf de Belgen aantrekken en het gaat waarschijnlijk gebeuren Onder de pannen Vissers is van plan zes renners aan zijn ploeg toe te voegen. Hij werd door tientallen coureurs benaderd voor een van die plaatsen. Met de meesten was hij zo klaar. Zij vroegen te veel- „Hun financiële eisen", aldus Vissers, „waren belachelijk hoog. Ik geloof dat de beroepsrenners van tegenwoordig geen begrip hebben van wat zij waard zijn. Zij denken in eerste instantie aan veel geld en dan ook nog eens aan fietsen. De heren willen meteen voor enkele jaren tekenen en wekken daarbij duidelijk de indruk: het gaat er gewoon om een tijdje onder de pannen te zijn. Zelfkritiek kennen ze niet. Je wordt er ziek van als je de bedragen hoort". Dat is het overhemd op de blouse-toer, dat zowel in als over rok of pantalon te dragen is. Dat wij in maar liefst 8 kleuren jersey en de maten 36 t/m 44 voor u inkochten. En dat zo makkelijk te wassen is, omdat Leacril er achter staat. Subsidie voor GYAV en Veendam? GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen hebben b(j Provinciale Staten een voorstel ingediend om de ere divisieclub GVAV en de eerste divisie club Veendam financieel te steunen. Dit voorstel zal op 29 oktober worden behandeld. Veendam heeft voor de hui dige competitie en voor het seizoen '70— '71 een subsidie gevraagd van 35 procent van het exploitatietekort met een rr mum van 35.000 gulden en een eenmalige subsidie van 45.000 gulden om het hoofd te kunnen bieden aan liquiditeitsmoei lijkheden. GVAV heeft het provinciale bestuur verzocht om een jaarlijkse bijdrage 100.000 gulden. LUCKY LUKE: LA CARAVANE Jan Janssen terug met zege' BUSSIERES. Jan Janssen, die na afloop van de Ronde van Frankrijk enige tijd rust nam, heeft gisteren in Bussières (Fr.) een wegwedstrijd over 112 km gewonnen. Janssen ontsnapte na 30 km in gezel schap van de Fransman Désiré Letort uit het peleton, bouwde een voorsprong op en stond die ondanks een tegenaanval van o.a. Poulidor en Gimondi, niet meer af. In de eindsprint was Letort geen tegenstander voor Janssen. De Belg Eddy Merckx staakte de strijd wegens griep. De uitslag was: 1. Janssen Ned.) 112 'kim in 2.53,10; 2. Letort (Fr.) op 2 lengten; 3. Guimard (Fr.) op 20 sec; 4. Gutty (Fr.) z.t.; 5. Dumont (Fr.) op 50 sec; 6. Genet (Fr.) z.t.; 7. Gimondi (It.) op 58 sec; 13. Pingeon (Fr.) z.t.; 14. Anquetil (Fr.) z.t.; 15. Poulidor (Fr.) z.t. SUSKE EN WISKE: DE JUNGLEBLOEM BIGGLES: IN DE JUNGLE Polotoernooi E.G. in Bussuni BUSSUM Op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 september worden in het Bussumse Sportfondsenbad de wed strijden voor een groep in het Europa Cuptoernooi waterpolo (eerste ronde) gespeeld. Behalve de Nederlandse kam pioen De Robben nemen de landskam pioenen deel van Italië, West-Duitsland, België, Groot-Brittannië, Zwitserland en Denemarken. Het toernooi wordt in Bus- sum gehouden omdat in Hilversum, waar De Robben zijn thuiswedstrijden speelt, geen geschikte accommodatie is. Danielsson scoorde voor Zweden STOCKHOLM De voormalige Ajax- speler Inge Danielsson, die na afloop van het vorige seizoen naar zijn geboorteland terugkeerde, had een groot aandeel in de overwinning, die het Zweedse nationale elftal gistèravond in Stockholm behaalde op Israël. Nadat de Israëli's in de zesde minuut de leiding hadden genomen, scoorde hij de gelijkmaker. Nog voor de rust gaf Eriksson Zweden een voorsprong van 21, waarna Danielsson een kwar tier voor Ihet einde de eindstand op 3I bracht. Wimbledonkampioene niet naar Forest Hills FOREST HILLS. Ann Jones, als I eerste geplaatst, zal niet deelnemen aan het toernooi om de open Amerikaanse tennistitels dat in Forest Hills wordt gehouden. De Wimbledonkampioene heeft reeds enige weken last van een pijnlijke sohoudenblessure. Ze heeft haar inschrij ving voor het toernooi, dat morgen be gint, ingetrokken. W.k. jeugdschaken STOCKHOLM. De Nederlander Ligterink heeft gisteravond in Stockholm in de achtste ronde van groep B van het toernooi om het jeugdwereldkaanpioen- söhap sahaken een nederlaag geleden tegen de Amerikaan Rogoff, die met 6% punt de leiding in de algemene rangschikking heeft. De Phillppijnse schaker Torre staat met 6 punten op de tweede plaats. Engelse league LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse league is gisteravond een wed strijd gespeeld. West Ham United speel de op eigen terrein gelijk (11) tegen Arsenal

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7