Rechtbank lijkt incassobureau Zwart, wit, rood en bruin troef bij schoenenmode Faillissement Neberu: letter der wet toegepast Wijziging van pauskeuze aanslag op kerkstructuur „EIGENLIJK NEP" ZEGT PETER ZELF Townsend leent naam en roem aan Battle of Britain FAILLISSEMENT VAAK ALS PRESSIEMIDDEL F GEBRUIKT Vrachtauto reed over slapende militair Kardinaal Danielou: Om op te scheppen carnavalsmoord aan collega bekend 'INSDAG 26 AUGUSTUS I960 DE LEIDSE COURANT (Van onze correspondent) DESTERBERG - Peter Towns- ïd, welbekend van zyn ex- mance met de Engelse prin- Margarct, was gisteren even de vliegbasis Soesterberg. t om de schandaalpers uw voer te geven, maar om r Nederland de film „De j om Engeland" te introdu- ren, die op 25 september in inwezigheid van koningin diana en prins Bernhard in 't msterdamse Tuschinski zijn ederlandse première zal be- tien dagen na de we- ildpremière in Londen. ster Townsend, die zijn 55 vensjaren jeugdig en sjiek rst, heeft daadwerkelijk in de om Engeland gevochten en een van de meest befaam- RAF-piloten uit die ver- I hrikkelijke tijd. Volgens de oducers van de rolprent, die ;t grootste filmepos in dit :nre heet te zijn, heeft Towns- id bij de totstandkoming een iviserende rol gespeeld. Op de ficiële lijst van adviseurs Dmt zijn naam echter niet Hij voelt zich in een Spit- overigens nog uitstekend thuis, zo bleek gisteren op Soesterberg. Hij gaf op Soesterberg onmid dellijk en ruiterlijk toe, dat het ook eigenlijk nep is. Hij is dooi de filmmaatschappij louter aangetrokken, omdat zijn naam nu eenmaal een wereldklank heeft, die voor veel gratis pu bliciteit kan zorgen. Dit dan wat Peter Townsend betreft, die trouwens met zijn recente boek „De rol der ade laars", ook aan de slag om En geland gewijd, nog een ander commercieel ijzer in het publi- citeitsvuur heeft. Over de film zelf valt uiteraard niets zinnigs te vertellen, voordat hij in ver toning is gekomen. Relevant voor het technicolor- panavision spectacle, dat het publiek wacht, zijn misschien de volgende gegevens. De produktie was in handen van James Bondspecialist Har ry Saltzman. Groupcaptain Ha- mish Mahaddie was chef-tech- nisch adviseur Gedurende eer speurtocht in bracht hij meer oude toestellen Overal ontdekte driejarige vele landen dan honderd bij elkaar, en kocht hij de Spitfires, Hurricanes, Mes- serschmitts, Heinkels en Stu ka's. Een specialist, die door de RAF aan de filmmaatschappij werd uitgeleend, zocht tien speciaal geselecteerde RAF-piloten uit en leerde ze weer met propel lervliegtuigen om te gaan. De Duitse toestellen werden be mand door piloten van de Spaanse luchtmacht, die het vak nog uit hun connectie met de Duitsers in wereldoorlog II bleken te kennen. waren niet voldoende voor re gisseur Guy Hamilton om de grote luchtslag om Engeland te herscheppen. De Pinewood- studio's bouwden dus een eigen vliegtuigfabriek in drie enorme tenten, waar al snel de aan de lopende band vervaardigde toe stellen uitreden. Eenmaal klaar, werden zij weer voorzichtig uit elkaar ge nomen om op speciale trailers geladen naar de verschillende lokaties te worden vervoerd. Behalve de vliegtuigen moesten hier ook mitrailleurs, kanonnen en bommen worden gemaakt. Peter in de cockpit van een Spitfire, waarin hij mede Engeland de slag boven Londen liet winnen. De hoofdrollen in de film wor den gespeeld door sir Lawrence Oliver, Trevor Howard en sir Michael Redgrave. De rol van rijksmaarschalk Herman Goring wordt vertolkt door de Duitse cabaretier Heinz Riess. Deze grappenmaker moet een massa-moordenaar uitbeelden. Dit alleen al maakt misschien de miljoenenproduktie „De slag om Engeland" tot een beziens waardigheid. Lak overheerst bij laars en schoen wordt bij traditie geztt door Bata-Jnternational op een show met mo dieus schoeisel (voornamelijk van Ita liaans en Frans fabrikaat) bestemd voor selecte verkooppunten in ons land- Dit najaar breekt met twee opzien barende nieuwtjes aan: de bottine, een laarsje dat net de enkel bedekt, en de sportief-geklede schoen met plateauzool plus zware, breed uitlopende hok- De ene nouveauté voert ons terug naar oma's jeugd, de andere herinnert ons helaas aan opzichtige dames die destijds met de bezetter uitgingen.Dat neemt niet weg dat beide schoentypes hun charme hebben. Van de vier soorten laarzen is de bot tine er een. Zij sluiten als molières met veters, drukknoppen, elastische inzetten of haken en ogen. Zij wei-den hier bij voorkeur onder pantalons getoond- Nummer twee is de driekwart laai-s, reikend tot aan de leuiib, 6oms sluitend met een rits aan de binnenzijde- Voorts is er de knielaars, eventueel met boord die op- of neergeslagen kan worden soms ook gegarneerd met riem en gesp. Een bijzonder variatie in deze cate gorie is het model met. schoendeel van leer, schacht van gebreide wol. Heden bies middenvoor en rits in de aohteraaad- Weinig functioneel, maar heel chique in wit. En leuk is de combinatie van Jeren minirokje en knielaars in dezelfde kleur. Het vierde model tenslotte reikt over de knie tot het dijbeen. Bij al deze laarzen, en ook bij de daarop volgende schoenen, overheerst lak en wel zwart. rood. wit en bruin. Kreukel-lak. (niet te verwarren met gekreukt lakt zal op een behoorlijke schoenenplank niet gemist kunnen wor den. Nappa en imitatieleer blijft gebruikt matte laarzen, waarvan er enkele folkloristisch aandoen met borduur sels op de schacht. Na de vier soorten laarzen, vier groepen schoenen: De nieuwe schoen, waarvoor bordeaux de laatst toegevoegde nieuwe kleur is. wordt hoog opgesneden maar een kleine inham ter weerszijden van het voorplat geeft, nog juist iets luchtigs; de hiel is gesloten, de hak vrij zwaar (de schoen wordt, nu eervmaal voor de jeugd ontworpen Sportschoenen met grote kleppen laten nog graag het koper blinken. Ook de tweede categorie, de sportief-gek lede, draagt gespen maai- vaker ds de garnering in contrast-vete» gevonden of in ge perforeerde delen van afstekende klem-. De contrasteffecten kunnen vrolijk of ver fijnd zijn (zwart-rood, bruin-beige maar ook grof als het een plateau plus dikke hak en ook nog grote leren strik betreft Na een korte afwezigheid is de geklede pump in kalfsleer weer terug met ranke léést op slanke hak. Gewoon mooi en daarom: wel gefeliciteerd mevrouw, dat er weer een schoen is die uw rokzoom, uw voet- en uw houding flatteert. Van de avondschoentjes zijn de exem plaren in doffe zijde, met rijk strass effect op de hoge klep het interessantst. Maar de zwarte, witte, zilveren en gouden modellen van zijde of leer zijn alle sierlijk en licht van lijn: als van ouds elegant. :o: t (Van onze juridische medewerker) EN HAAG De gang van zaken met het Neberu- illissemcnt doet op het eerste gezicht zeer eigen- lig aan. De advocaat van een schuldeiser vraagt faillissement aan van de eenmansspaarbank- leggingsmaatschappijhij krijgt van de Maas- chtse rechtbank wat hij gevraagd heeft, en drie gen later komt er een persconferentie, waarin s advocaat verklaart dat het helemaal niet zijn doeling was dat een faillissement zou worden gesproken. Ra, ra hoe zit dat :t faillissement as door de wet bedoeld als een teling voor de vereffening van ide zaken van land, die helemaal aan de grond is geraakt. De t drukt dat uit met de woorden „verkeren in de stand van opgehouden hebben te betalen", inneer iemand in zulk een toestand verkeerd, het zaak dat datgene wat er nog over is, eerlijk •deeld wordt tussen alle schuldeisers. Daartoe eft de wetgever in de faillissementswet een knap regels ontworpen. Maar in de praktijk wordt wet soms voor heel andere doeleinden ge- likt. inneer demand zich met een vordering, die hij lar niet geïnd kan krijgen, tot een advocaat ndt, begint die advocaat doorgaans met een iefje te schrijven, waarin betaling voor een be paalde dag gevorderd wordt, en waarin gedreigd rdt met „rechtsmaatregelen" indien aan dat ver- ik niet wordt voldaan. Een van de eerste rechts- latregelen, die de advocaat dan in zijn hoofd ►ft, is een faillissementsaanvrage. En inderdaad, inneer op de bewuste dag het geld niet binnen is, gaat die faillissementsaanvraag de deur uit. Die aanvraag is gericht tot de rechtbank, maar de de biteur krijgt er een afschrift van en wordt tevens per aangetekend schrijven opgeroepen om voor de rechtbank te verschijnen. Men ziet nu dat het menens is en heel wat men sen die niet van de gang van zaken met een fail lissementsaanvrage op de hoogte zijn, haasten zich om nu maar gauw te betalen ten einde zich de rompslomp en de ellende van een faillissement van het lijf té houden. De advocaat heeft dan zijn doel bereikt en hij zal de faillissementsaanvrage intrek ken, tenminste wanneer te tegenpartij ook daarvan de kosten betaalt, en die lopen vandaag de dag al gauw in de honderden guldens. een faillissementsaanvraag; zwicht de tegenstan der immers voor die pressie dan heeft hij het geld binnen enkele weken binnen. Uitstel Rechtbank Heeft men echter met een taaie tegenstander te doen, die al of niet bijgestaan door een kundig raadsman zich niet gemakkelijk door een fail lissementsaanvrage laat intimideren, dan wordt de zaak door de rechtbank behandeld en wel in raad kamer. Dat wil zeggen: de behandeling geschiedt met gesloten deuren; trouwens ook de faillisse mentsaanvraag zelf wordt door de rechtbank niet publiek gemaakt. Tijdens die behandeling moet de aanvrager op summiere wijze duidelijk maken dat hij inderdaad een vordering op de tegenpartij heeft en dat deze laatste behalve die vordering ook nog een andere vordering onbetaald laat. Als aan bei- voorwaarden voldaan is kan volgens de wet Iemand failliet verklaard worden. Voert de tegenpartij (echter verweer en vindt de rechtbank dat verweer steekhoudend, dan moet ze de aanvraag afwijzen. Maar de rechtbank zal dat ook doen wanneer uit heel /de behandeling blijkt dat de zaak zeer gecompliceerd is, bijvoorbeeld wanneer de leveranties of de uitvoering van het werk wel worden terkend, maar de tegenpartij be taling weigert omdat aan die leveranties of aan het uitvoerende werk zelf ernstige gebreken kle ven. In zulle een geval lis de vordering waarvoor men faillissement aanvraagt, niet op eenvoudige wijze vast te stellen. Partijen moeten er maar een gewoon proces over gaan voeren. Voor een fail lissement ia geen plaats. Maar een „gewoon" pro ces kan jaren en jaren duren en daarom grijpen de advocaten zo graag naar het pressiemiddel van Bij de behandeling in raadkamer kan zich ook nog een andere situatie voordoen: de tegenpartij er kent de vordering, erkent ook dat er nog andere vorderingen niet bétaald 2ijn'. itl'aM' vraé'gt aan de rechtbank een uitstel om orde op zaken te kun nen stellen. Of hij biedt een afbetaling aan, bij voorbeeld van een bepaald bedrag' per maand. Doorgaans neemt de aanvrager daar genoegen mee. want in de meeste gevallen is het hem helemaal niet om het faillissement maar alleen om'zijn cen ten te doen. Maar ook als de aanvrager niet ak koord gaat met uitstel van de zaak, kan de recht bank dat toch ambtshalve doen. Na een aantal weken komt de zaak dan weer voor en kan men zien of er schot in zit. Het komt Voor dat op die manier een faillissementsaanvraag heel lang han gende blijft. Ook op een andere manier kan een faillissements aanvraag enige tijd hangende blijven. Wanneer iemand een faillissement van een debiteur heeft aangevraagd, kan dat voor deze laatste aanleiding zijn om zich over een regeling van de betaling met de advocaat van de aanvrager te verstaan. Die ad vocaat zegt dan tegen de debiteur dat hij op de dag van de behandeling op de rechtbank gerust thuis kan blijven omdat hij de zaak toch laat aan houden. De rechtbank willigt namelijk zulk een verzoek tot aanhouding praktisch altijd in en on dertussen hebben op het kantoor van de advocaat besprekingen plaats over de kwestie, uiteraard met de dreiging van de faillissementsaanvraag op de achtergrond. Vlotten die (besprekingen niet, dan wordt de zaak nog wel eens een paar keer aan gehouden, maar in het algemeen moet men daar mee bij een rechtbank niet te vaak aankomen. Pressie Bij de meeste rechtbanken is er namelijk duidelijk een tegenzin te bespeuren tegen een dergelijke gang van zaken. Ook de rechters voelen heel goed dat de faillissementsaanvraag eigenlijk alleen ge bruikt wordt als pressiemiddel om een moeilijke vordering geïnd te krijgen. Zij voelen er vaak weinig voor om als een soort incassobureau te fun geren, maar doen aan /het spel van steeds maar aanhouden van de zaak alleen mee om beide par tijen ter wille te zijn. Wat zich de vorige week donderdag in de raad kamer van de Maastrichtse rechtbank heeft afge speeld niet precies bekend. Waarschijnlijk heb ben de standpunten van de crediteur die het fail lissement van Neberu aanvroeg en van Neberu zelf fel tegenover elkaar gestaan. In ieder geval hebben geen van beiden er serieus rekening mee gehou den, dat de rechtbank het faillissement zou uit spreken. TJit het feit dat die crediteur thans zelf wil meewerken aan de vernietiging van het fall- lissement, kan men afleiden dat volgens hem Ne beru in ieder geval niet aan de grond zit, anders zou het voor hem geen zin hebben aan de vernie tiging van het faillissement mee te werken. Uit het feit evenwel dat de rechtbank het faillis sement toch heeft uitgesproken, mag men afleiden dat de rechtbank de vordering van die crediteur reëel achtte, evenals die van nog een andere cre diteur. Volgens de wet is dat voldoende om het faillissement uit te spreken, maar de vraag is of het niet beter ware idit uiterste middel alleen te gebruiken als de debiteur ook werkelijk helemaal aan de grond zit en niet meer in staat is zijn financiële verplichtingen na te komen. Alleen dan heeft een faillissement echt zin. Houdt de recht spraak vast aan het wettelijke standpunt, dat reeds bij het bestaan van twee vorderingen, die niet be taald worden, iemands faillissement kan worden uitgesproken, zonder dat daarbij gekeken wordt naar iemands algehele financiële positie, zullen de advocaten de faillissementsaanvraag blijven gebrui ken om moeilijke vorderingen makkelijk geïnd te krijgen. En zal de faillissementenkamer van een rechtbank zich tot op zekere hoogte moeten blijven schikken in de rol van „incassobureau", maar moet men van de andere kant ook niet verbaasd opkij ken, wanneer de rechtbank op een gegeven mo ment uit die rol valt en de wet precies volgens de letter daarvan gaat toepassen. DEN HAAG (A.N.P.). Tijdens een itaire oefening in West-Duitsland is landagavond de 25-jarige ongehuwde nstplichtige vaandrig F. W. S. J. de uit Barnevcld om het leven ge- lij werd, terwijl hij in een slaapzak te slapen, overreden door een mili- e vrachtauto. Levensgevaarlijk ge- nd werd hij naar een ziekenhuis in desheim vervoerd. Bij aankomst bleek te zijn overleden. Het slachtoffer loorde tot het 13e pantser infanterie- aljon. De Kon. Marechaussee stelt onderzoek in naar het gebeurde. og 19 vermisten van gezonken Noongah TDNE3 (Reuter) Negentien bc- nningsleden van het 1.400 ton meten- Australische vrachtschip „Noongah", zondag voor de kust van Nieuw- d-Wales is moeilijkheden kwam, wor- nog vermist. r waren 26 man aan boord die maan- morgen vroeg het schip verlieten. Tot ver zijn viijf overlevenden opgepikt en e doden geborgen. Men vreest dat de entien niet gered kunnen worden om- er zware stormen zijn voorspeld in gebied waar de „Noongah" ver- Jedelijk gezonken is. Nieuw hotel tot grond afgebrand DREMPT (ANP) Door onbekende oorzaak is vannacht brand uitgebroken in hotel Koninkrijk der Nederlanden in Drempt. De brand in het vorig jaar ge heel verbouwde en vernieuwde hotel brak uit in het achterdeel. Op het moment van de brand bevonden zich geen gasten in het gebouw. Daar de eigenaar van het hotel in Amsterdam woont, kon de scha de nog niet worden vastgesteld. Ook politiehond' wijst dader aam (Van één onzer verslaggevers) BREDA „Ik heb met carnaval in Princenhage een man doodgeslagen met een riek". Deze bekentenis aan een mede gedetineerde heeft de 21-jarige A. van B. uit Breda in het huis van bewaring gebracht. H(j deed zijn uitspraak onge veer een week voor hy ontslagen zou worden uit het trainingskamp voor ge detineerden in het dorpje Zeeland. Direct bü zijn vrijlating werd hy aan gehouden en overgebracht naar Bréda. Een speurhond leverde daar politie en justitie een duidelijke aanwijzing dat zij vermoedelijk op het goede pad zijn bij de oplossing van de moord op de 29- jarige typograaf Johan Mallens uit Aanval op opvatting krd. Suenens ROME (KNP) Kardinaal Danielou meent, dat een verandering in het sys teem van de pauskeusc, zoals voorge staan door kardinaal Suenens, een di recte aanslag is op de structuur van de kerk zelf, hoewel hy akkoord kan gaan met een verdergaande internationalise ring van het college van kardinalen. Hij zegt dit in een onderhoud met het Italiaanse maandblad Famiglia, dat des tijds de opvattingen van kardinaal Sue nens publiceerde. Dit maandblad is min of meer door Vaticaanse staatssecreta riaat gedwongen met kardinaal Danie lou dit onderhoud te hebben. Kardinaal Danielou noemt zijn confrater Suenens niet bij name. Hij zegt slechts dat het „betreurenswaardig is dat bepaalde bisschoppen him stem lenen aan de op positie en aan de pers die deze opposi tie steunt". Hij meent voorts dat „er personen zijn, die denken dat het twee de Vaticaanse Concilie een revolutie ver oorzaakt heeft, waar er alleen maar sprake is van een evolutie van het eer ste Vaticaanse Conoilie", Over de mo» idetna ttWDtagk «K» fcjmüwwl Dmb-fcHi*» lou, dat „een paar theologen, die onder scheid maken tussen de juridische en de charismatische kerk, met een ge heel vals beeld van de oerkerk komen aandragen, wanneer zij prioriteit ont dekken van de inspiratie boven de struc turen". Volgens hem heeft de komende bisschopsconferentie voornamelijk tot laak de verhouding primaat van Rome bisschoppenconferentie te bepalen. „Ze ker zal de ondergrondse kerk ter spra ke komen. Dan mag de curie tot op he den geduldig en welwillend daar tegen over gestaan hebben; op zeker moment moet toch eens een duidelijk standpunt uit de bus komen". Aldus kardinaal Danielou. Twee doden als gevolg van jaloezie LOS ANGELES CAP) Een wouw die haar echtgenoot aan een imeisje een Qift op zijn motor zag geven, is niet haar wagen op Ihen ingereden, zo heeft de politie in Los Angeles meegedeeld. De echtgenoot kwam daarbij can het leven en het meisje werd gewond. Het drie jaar oude zoontje van de vrouw die met haar in de wagen zat. kwam om het leven toen de wagen na öb aanrijding over de kop Da drie sohoonsten van Europa. Lady Spanje (in het midden) werd in Italië gekozen tot de mooiste van Europa. Links en rechts van haar, maar oen kiem beetje mmder «ooi, do win nareseen van de tweede en dorde prijs. Al dat moois gaat Motta nmt casa fctfa steegje met een oude riek om het leven gebracht. De speurhond haalde Van B. uit vijf mannen. Tevoren had de hond geroken aan de riek, die sinds de moord luchtdicht afgesloten was bewaard. Mr. K. Thijssen, officier van justitie te Breda vertelde ons dat Van B. zich zelf de das om heeft gedaan. Maar nu zegt hij, dat het maar grootspraak is geweest. Volgens Van B. had hij het ge zegd om indruk te maken op de mede gevangenen. De aangehouden lasser Van B. kan volgens mr. Thijssen voor een bekente nis niet over een bepaald punt heen komen. „Telkens denken we: nu gaat hij het zeggen, en dan raakt hij weer uit onze vingers. In feite zijn wij dus niet veel verder dan toen we hem aanhiel den. Ook heeft hij al eens gezegd: als ik het zo allemaal hoor, dan moet ik het wel gedaan hebben, maar ik kan me er niets van herinneren". Geruchten over een bekentenis, die een medegevangene heeft gedaan, ont- hij tijdens zijn slaap in een droom aan kende mr. Thijssen niet: „Die zaak is veel te ingewikkeld, die kan ik echter nog niet prijsgeven". Voorlopig hebben het onderzoekteam van de Bredase politie en mr. Thijssen tol 19 september de tijd om hun bewijs rond te krijgen. Dan zal de raadkamer opnieuw beslissen of Van B. nog langer moet worden vastgehouden. Bezwaren tegen lijkschouwing Mary Kopechne (Van onze correspondent WASHINGTON Een rechter In Pennsylvania heeft dc beslissing inzake een lijkschouwing op Mary Jo Kopechne uitgesteld. Het gerechtelijk onderzoek in deze zaak zal op 3 september gehouden wor den, maar men acht het nu onwaar schijnlijk, dat er voor die tijd een lijk schouwing kan worden gehouden. Zoals bekend kwam Mary Jo bij het auto- ongeluk van senator Edward Kennedy om het leven. Officier van justitie Ed mund Dinis heeft verklaard: „Er zal een gerechtelijk onderzoek plaatshebben met of zonder lijkschouwing". De ouders van Mary Jo verzetten zich tegen de lijk schouwing,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5