menutg Maak uw eigen kunstwerk K. D. Baart 40 jaar bij Lichtfabrieken BEJAARDENFLAT TE LISSE NADERT ZIJN VOLTOOIING DOEL VAN LEYTHON: DE JONGEREN BEWUST MAKEN Beeldhouwer Frans v. d. Veld start in Lisse met cursus voor beginners Woonboot geplunderd Fikse verhoging van brandweervergoeding PIT '54 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 26 AUGUSTUS 196 tfSSE Beeldhouwer Frans van de Veld in jaren geleden bij hem gerijpt, maar toen beperkte naars, met beeldhouwer Frans vijf in getal, zullen Lisse. sinds kort lid van de in Scheveningen ge-hij zich tot het lesgeven aan kinderen en later belangstellende huisvlijtbeoefenaars in de Bol- vestigde Caroluskring, die in verschillende ge- aan een groepje huisvrouwen. lenstreek onderwijzen in het stofdrukken, kunst meenten in de randstad exposeert met werk, gaat j Nu wordt de zaak echter serieus opgezet en uit- j naaldwerk, druktechnieken en etsen, mozaïek- in zijn woonplaats starten met een cursus voor I gevoerd, wanneer zich genoeg deelnemers mei- werk met glas en porcelein en beeldhouwwerk doe-het-zelf-kunstenaars. Dat plan is al enkele j den. Op de Haagse Academie gevormde kunste- I en boetseren. „Bij voldoende deelname gaa n we in januari door' De cursussen worden gegeven in het kleine atelier van Frans v. d. Veld, ach ter de bollenschuur van zijn broer, aan Heereweg 17 ln Lisse. De lessen, weke lijks 's avonds van acht tot tien, starten maandag 15 september en duren drie maanden. Wordt het een succes, dan wordt volgend jaar januari aan een nieuwe cursus begonnen. Op maandagavond wordt gestart met screenwerk. Onder leiding van een van de leraren of leraressen kan men een eigen sjabloon vervaardigen met een motief in verschillende kleuren, waar wee men een lap stof kan bedrukken en daarvan bijv. een kledingstuk kan maken. Dinsdagavond is gereserveerd voor kunstnaaldwerk. Het zal eerst bij naald werk blijven. Of het kunst wordt, moet dan later blijken. Dat naaldwerk oinvat het vervaardigen van wandkleden, sier raden met kralen en met macramé, een soort knopentouw. Dm k technieken meer over gehoord. Bij het failLissement zou het voor de schrootprijs zijn ver kocht en dat betekent in de meeste gevallen de smeltkroes." Bij navraag blijkt het op 25.000 - ge schatte kunstwerk inderdaad voor de j spotprijs van 5000.- te zijn verkocht. Hoe vind je dat nou. dat iemand zo je werkstuk om zeep helpt? Frans van de Veld: „Och daar ben ik gelukkig nogal makelijk in. Ze hebben me er voor betaald en daarna heb ik er afstand van gedaan. Nu doet het me niet i Op woensdagavond worden de druk technieken behandeld en kan men ko peren of zinken etsen vervaardigen en daar afdrukken van maken, onder lei ding van een grafisch kunstenaar. Ge start wordt eerst met vlakverdeling en het maken van letters en cijfers. Mozaïekwerk van glas en „gebroken kopjes" zoals Frans van de Veld het noemt, kan op donderdagavond worden vervaardigd. Vrijdagmiddag en -avond en eventueel zaterdagmorgen gaat hij zelf les geven in boetseren. Voor eventuele gevorder den kan dat een inleiding worden tot het echte beeldhouwwerk. Zy zouden dan later op zaterdagmorgen terecht kunnen voor het echte hak werk. Frans v. d. Veld: „Dan kan ik maar twee of drie mensen hebben, want mijn atelier is nogal klein en voor dat hak- werk moet je echt de ruimte hebben. Per cursus kunnen we maximaal twaalf tot dertieh man hebben, dan is het hier vol. Het minimum is zeven. Als er min der komen of als na drie maanden blijkt dat de zaak niet loopt, dan stop ik er definitief mee, althans in Lisse". Elf lessen De cursus wordt gegeven in elf lessen, verdeeld over drie maanden. Een les programma wordt opgesteld. Belangstel lenden kunnen zich melden bij de Lisser beeldhouwer. Zij krijgen dan een uitge breid inlichtingenformulier. Daarop staat ook de kostprijs vermeld, die erg meevalt maar door de mini-academie- m-spe om financiële redenen liever-niet gepubliceerd wordt. Frans van de Veld: „Als 't loopt.„dan gaan we in januari door, maar een cursus voor gevorderden, nee. daar zie ik voorlopig nog niets in. Twee jaar geleden heb ik voor het eerst les ge geven aan tien tot vijftien kinderen. Ze waren zo van zeven tot elf jaar. Dat was privé en gebeurde op zaterdagmid dag. Maar het werd niets. Het leek meer een statuskwestie voor de ouders. Er zat één goeie bij. Het was ontzettend moeilijk die kinderen lang voor iel Mikken op import „Omstreeks januari had ik hier een sus voor huisvrouwen, ook boetseren. Daar zaten onder andere wat onderwij zeressen bij. Zo'n twaalf man. Dat drup pelde zo'n beetje door. Het was w groepsverband, maar dan was die er en dan die weer nietNu wordt het echter groter en serieuzer opgezet. Het heeft me wel wat tyd gekost de anderen bij elkaar te zoeken om een veelzijdig lesprogramma te krijgen. Het is alleen onmogelijk de cursusavonden te anderen, want daarmee staat of hun medewerking. Ik mik met deze cursus helemaal op de import-Lissers, want van de oudere Lissers valt op cultureel gebied niet veel te verwach- Frana van de Veld woont nu zelf ti die import, dus kontakten kunnen den gelegd. Hij Is net verhuisd naai nieuwe flat in de Poelpolder, Rem- brandtplein 30. In de smeltkroes Zelf is Frans geschoold op de Vrije daarna de Koninklijke Academie in Den Haag. Vanaf 1966 is hij begonnen zelfstandig te werken in zijn atelier in Lisse. Naast was en gips bereiken veel van zijn beelden de bronzen eindfase Prijzen heeft hij nog niet gewonnen, maar dat komt nog wel, zegt hij opti mistisch. Werk van hem is onder andere te zien by de Don Bosco BLO-school in Lisse. Daar staan zijn „Bokspringers" Voor de later failliet verklaarde N.V. Mulder-Vogem maakte hij io opdracht een beeldhouwwerk „Moeder en kind", dat voor het moderne fabriekscomplex ln Nieuw-Vennep werd geplaatst. i grote ander werk van hem i kat. Die heeft een tydlang tuin van het bollenbedrijf langs de Heereweg gestaan. Wat vind je tot nu toe je mooiste werk Zyn antwoord: „Het volgende werk dat ik ga maken." Met andere woorden: Frans van de Veld legt zijn hart in iedere nieuwe schepping. Hij is nu bezig met een groot gipsen ontwerp, nogal abstract, dat lijkt op een gewijzigde vergrote versie van het stuk van hem, dat bij het Gezondheidscentrum in Sas- senheim is geplaatst. Verder is al zyn werk aan de behoudende kant. evenals dat van andere deelnemers in de Caro luskring. Niet modern Hoe staat hij tegenover de moderne beeldhouwkunst? Frans: „Veel kan ik er wel van waarderen, als het maar een beetje inhoud heeft. Maar ieder werk heeft tenslotte een bedoeling. Als je het maar geen naam hoeft te geven. Waar om zou het altijd wat voor moeten stel len? Maar onze kring komt niet in Keukenhof, daar zijn we niet modern genoeg voor. Voor Frans van de Veld is de beeld houwkunst nog geen broodwinning. Ook niet de cursussen, als die bij voldoende deelname gaan draaien. Daarom werkt hij overdag nog by zijn broer in de bol len en daar voert niet het scheppende, maar het zakeiyke de boventoon. PIETER BÜCKMANN. LEIDEN De Stedelyke Licht Fa brieken te Leiden haden vandaag een jubilaris in hun midden. In het byzijn van zijn echtgenote, zijn dochter en schoonzoon werd de heer K. D. Baart uit (le Madoerastraat vanmorgen toege sproken door burgemeester G. C. van der Willigen, na 40 jaren bij genoemd bedryf werkzaam te zijn geweest. „Het blijkt voor de Lichtfabrieken mo gelijk te zijn hier een goede arbeids sfeer te scheppen. Als mensen zó door een bedrijf „gepakt" zijn, dat ze er 40 jaar blijven, dan zit het er wei goed. Ik breng u daarom dank namens het gemeentebestuur, maar ook namens de regering. Zy stelt dit soort jubilea erg op prijs. Mede door uw toegewijd leven hier en door de inzet van uw persoon, meende de Koningin dat u recht had op de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau," aldus de bur- LEIDEN. In het afgelopen weekeinde is er in een woonboot aan het Haagse Schouw ingebroken. Veel hebben de in dringers niet meegenomen, wel hebben zy enorme vernielingen aangericht. Zij hebben een brandblusapparaat leegge- spoten, vaste wastafels gesloopt en in stukken geslagen, ruiten ingegooid en de haard kapot gemaakt. De inbrekers heb- 1 gemeester. ben de loden pijpen en koperen buizen van de wastafels gesloopt en meegeno- Na het opspelden van de medaille t men. De woonboot zat juist voor korte de uitreiking van een oorkonde namei tijd zonder bewoners; op korte termyn de directie werden de gelukwensen vs zou een functionaris van de Zuiderzee- de burgemeester gevolgd door die va werken er gaan inwonen. ir. Y. Ykema en ir. H. J. G. Klinkert. Gouden echtpaar in Voorschoten auto, waardoor zy letsel opliep aan haar been. Massage, training en wilskracht brengen thans verbetering in haar toe stand zodat zij weer spoedig hoopt te gaan fietsen. Frans van de Veld heeft er een hekel aan zyn werkstukken een naam te geven en wy laten ons er niet toe verleiden. Misschien kan de lezer hem een aardige suggestie doen. Zelf heeft hij zyn kunst werken onder nummer gerubri- Het bruidspaar heeft een dochter, vit kleinkinderen en twee achterkleinkindc- ren. In de zonnige huiskamer staan al j 9 LILDE wat bloemstukken, gekregen bij het in- Haag de gaan van de bruidsdagen. Op 28 augustus, de trouwdag, gaat het echt paar mee met de boottocht, die georgani seerd is voor de Voorschotense bejaar- VOORSCHOTEN Vyftig jaar geleden, op 28 augustus 1919, traden in het hu- weiyk de Voorschotenaar H. van Meij- gaarden en de Amsterdamse juffrouw M. J. Wareman. Na eerst een paar jaar in 't Gooi gewoond te hebben, trok het jonge gezin naar Voorschoten en vestig de zich aan de Ryndijk (thans Leiden). Ongeveer 15 jaar verhuisde men van de j Rijndijk naar de Leidseweg nummer 345. De bruidegom (79 jaar) berydt nog da- 9 ZOETERWOUDE Het laatste les- gelijks met groot gemak zijn bromfiets uur van de gymnastiekvereniging SJZ, en heeft als liefhebberij zijn tuin, waar dat morgen, woensdag, om 21.30 uur planten en groenten door zijn toegewyde i zou aanvangen, komt te vervallen. De zorg goed groeien. De bruid (71 jaar) dames van deze groep worden nu om maakt het eveneens goed. Zij is echter half negen verwacht. Deze lessen zul- vorig jaar aangereden door een vracht- len ditmaal worden samengevoegd. gemeenschappelqke regeling inzake de brandbestrijding in Zoeterwoude van kracht. De vergoeding hiervoor bedraagt sedert 1 januari 1964 0.30 per inwoner jer jaar. B. W. van Leiden hebben voorge steld de vergoeding ingaande 1 januari 1969 te verhogen tot 2,50 omdat de huidige vergoeding niet in evenredigheid staat tot de uitgaven voor de Leidse brandweer. Deze stijgen steeds en zyn sinds '64 gestegen met 60%. Vorig jaar bedroegen deze 999.5Ó4. Dit jaar zullen de kosten met 20% stijgen. De commissie financië acht een bijdrage van 2.50 ingaande 1969, welke daarna tel- kenjare zal worden verhoogd met een percentage gelijk aan dat van de trend matige stijging van de salarissen van het brandweerpersoneel, aanvaarbaar. mening dat de gemeente Zoe terwoude voor de aan Leiden te betalen bydrsge ze'.:er geen eigen vrywillige brandweer in stand kan houden. Boven dien zal deze nooit zo snel in aktle kun- komen by een eventuele brand, Sportbeboeften een onderzoek te doen instellen naar de behoefte aan sportaccommodaties. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal dit samenstellen. Dit rapport zal be staan uit: 1. een schets over de ontwikkeling van de gemeente, opgesteld door de sociaal- geografische afdeling; 2. de bepaling van de behoefte aan accommodaties nu en in de naaste toekomst; 3. een beoor deling van de in de gemeente aanwezige accommodaties op het gebied van sport; 4. advies met betrekking tot het door de gemeente te voeren beleid. De kosten van dit rapport zullen maximaal 0.18 per inwoner bedragen. Presentiegelden De presentatiegelden voor het bqwonen van de raadsvergaderingen en commis sievergaderingen bedragen sinds 1 janua ri 1965 resp. 15.- en 10.-. B. en W. achten deze veel te laag en hebben een onderzoek ingesteld naar de normen die G.S. in deze hanteren. Naar aanleiding hiérvan stellen b. 'en w. voor de pre sentatiegelden voor de raadsvergaderin gen en commisievergaderingen beide te stellen op 27.50. Deze verhoging zal ook gelden voor de secretarissen. Eind vorig jaar is het init&tief geboren om in Zoeterwoude tot oprichting te ko men van een sportstichting. Deze zal ais taak hebben het realiseren van een I De raad vergadert op donderdagavond zwembad en tennisvelden en tennisvel-28 aug. Samen Kerken Leiden, 26 augustus Met belangstelling las ik in uw kn het stuk „Samen kerken in Leiderdor 1 Naar aanleiding hiervan zou ik wil vragen of rekening is gehouden met mogelijkheid de kapel van het niei te bouwen St. Elisabeth Ziekenhuis te bouwen tot wykkerk? 'n Voorbeeld hiervan treft men schendam waar de kapel van het psychl trisch ziekenhuis „Hulp en Heil" dief doet als wijkkerk der Nederlands vormde Gemeente. N.L. tel Noot redactie: In het nieuwe St. Elii beth-ziekenhuis in Leiderdorp zal indf daad een kapel worden ingericht, over het al of niet gebruik als kapel is snog' geen beslidsing gehdml Het duurt overigens nog vier jaar i het ziekenhuis in gebruik kan wort genomen. De commisle „SJamen Keri in Leiderdorp" heeft, zoals men kon zen, de aanbeveling gedaan op ko: termijn een duidelijke beleidslijn uit zetten. Zaterdag j.l. vond in Den kaatswedstrijd plaats tussen leden van Ro..:r4am, Ridderkerk, Den Haag en Leiden. Uitslag A klasse: 1. J. Bijlsma, Rotter dam. S. Haarsma, Ridderkerk en Y ten Cate, Leiden. 2. J. Liszt, Den Haag, D. Kootsra, Ridderkerk en T. Douma, Rotterdam. 3. E. Prins, Leiden, B. Faber, Rotterdam en R. de Jong, Den Haag. Klasse B: 1. K. Feenstra. Rotterdam, G. Kingma, Ridderkerk en J. Bosma, Den Haag. 2. P. Liszt en R. Bos, en E. Wiers- ma. allen te Den Haag. 3. H. Veldstra, Leiden. G. Plantinga, Rotterdam en S. Gerlsma, Den Haag. Hy zegt: „Ik vre. smeltkroes is ver In elk geval niet r dat dat werk in de ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse tafeltennisvereniging Pit "54 neemt met een rekord-aantal herenteams deel aan de bekercompetitie die deze week aan vangt. Deee zyn als volgt samengesteld: li K. Koemans. Anneke Koek, Marian v. d. Helm: 2: G. Verhagen. P. Opdam. J. Koek; 3: H. van Veen. mevr. C. Ver- hagen-v. d. Helm, Th. v. d. Helm; 4: I. Dohrony, J. van Teyllngen, P. Nelissen; 5: P. van Goozen, Jac. Pieterse. A. Paar- dekooper; 6 J. Janson, C. van Velzen, P. Paardekooper. Dames: 1: Riet v. d. Salm, Coc van Leeuwen, A. Beereboom; 2'. Paula van Teylingen. Bettv Ver voorn, Oorry van Teylingen Q.d. JnmfcMets te een f eert comité gevormd dat voorbereidingen treft voor de viering van het derde lustrum in oktober e (van onze correspondent) LISSE De bouw van de verzorgingsflat voor bejaar- den aan de Laan van Rycke- vorael te Lisse, waarmee men reeds geruime tyd bezig ls. nadert thans zijn voltooiing. Het gebouw, waarin 48 flats van S verschillende typen zijn ondergebracht, hoopt men begin 1970 gereed te hebben. Het zal de naam „Swaenendreef" krygen. 48 WONINGEN IN JWAENENDREEF" gen. De flats worden bijzon der goed afgewerkt en van de laatste snufjes op het ge bied van comfort voorzien. Het kgt in de bedoeling, dat de bewoners van deze koop flats in de toekomst zelf het totale beheer in handen ne men, Men mseoda- lyka een bedrag voor de ver zorging van het gebouw te betalen. Een bedrag, dat tot op heden nog niet is vastge steld. Evenmin zijn er offi- oiële mededelingen gedaan omtrent de kooppryzen. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat de aanstelling van het nodige onderhoudspersoneel in de toekomst in handen zal liggen van een bestuur, dat zal worden gekozen uit dc bewoners Belangstellenden en gegadig den kunnen hun adressen kenbaar maken by de N.V. Coördinatie Bouw, postbus 504, Hilversum. Te zqner tijd zal hun dan een folder over dit verzorgingstehuis worden toegezonden. Eind september hoopt men met de verkoop een aanvang ts kunnen ne- Twe. jonge Nachtegaal er Vliet, die zo'n beetje overal tussendoor fladderen, gastvrouw en hier dienst doen. Zij moeten ook de stille figuren wat zien te stimuleren. Duizend-en-één karweitjes liggen voor hen klaar. Door het onder de jongeren zijn moeten ze voelen wat leeft en wat er noodzakeiyk moet gebeuren. Openingsweek Op maandag 1 september begint Leython het seizoen. De eerste vier dagen is het niet verplicht lid te zijn. Iedereen kan dan ter ken nismaking binnenlopen. Be valt het, dan wordt men voor een kwartaal lid. Het programma van die openingsweek ziet er als volgt uit: maandag 1 sep- Een oud ge- Noch het meubilair, noch de door het stichtingsbestuur tember: Leythonbal m.m.v. de sociëteitsbesturen. Zy Dream; dinsdag: So- LEIDEN bouw aan het Levendaal. andere bezoekers. Ook Achter de beplakte ramen blijkt behoorlijk aantal zalei zaaltjes te zitten. De ruim- beetje vervelen tea zijn ingericht met rood- in en zwartleren stoeltjes, bar, tafeltjes en vaasjes bloe men. Dit is nu de vesting van de stichting open jeugd- w akker maken werk „Leython". Nu nog rustig en wat kil ii mige vertrekken. Dat zal dat de invloeden echter niet lang meer duren, af zulk Volgende week zal het ge- gele affiches het niet de bedoeling dat worden daarin bijgestaan c'ëteitsavond, intermezzo mensen komen die niets door technische en bar-com- ine* Cocktail Trio; anders kunnen dan zich een missie. Leython ls verdeeld woensdag: Discobal m.m.v. in twee sociëteiten. 18— is Diskjockey Lex Harding: voor de jeugd van 16 tot donderdag: Die knotsgekke te in- 18 jaar, 18+ is voor jonge- kerels in hun vliegende ren van 18 tot 26 jaar. Wie kratten- fdm. De twee da- lid is kan altijd binnenlo- £en daarna zijn de ope- pen. Bq bijzondere avonden ningsfeesten van de socië- moet men wel een toegangs- te«ten. Daarvoor moet men Open. Dat wil ook zeggen prijs betalen. Tenslotte vra- wel !ld VrÜdag ls het buiten- gen beat-groepen ook hun openingsbal van 18 za- op de gages. terdag van 18- Op allebei Behalve twee bars. bevat de *ee8ten speelt „Daddy's door Jonge r.vthm blues en de stilte wegduwen. Enkele bestuursleden de stichting, C. H. Bijl e Donkers, willen, samen propaganda- commiasiev zitter J. Kuylaars graag worden bevolkt gramma. Door dit program- het gebouw een grote zaal. Act". vil aspecten middel televisiekamer chudden. Dit dot Het programma voor sep- vele voorlopig nog zo-maar-ka- tember nier die binnenkort tot bil- ig12 september, kennis- jartkamer zal worden ge- makingsbal. The Runaways; an "«"ngfn. dia- promoveerd. 19 aept., 26 sept., Slag om Men uil de jonge- Er worden niet alleen beat- Napels, film: de sociëteit disco-avonden gehouden. Van 18— is geopend op zijn films, discussie- dinsdag, woensdag en don- lid Er het i Nederlander of z het algemeen peaan is. Nee, 1 heseffen dat zy gers zijn. ereldbur- opeens invalt. bijeenkomsten, wetenschap- derdag vanaf half vier 1 pelijke lezingen en daar woensdag- en vrijdagavond komt nog bij wat de leden vanaf half acht. Zondagmid dag is er vanaf drie uur discobal. Werkende ieuad 18+: 7 sept avondie »rche- J ologie; 13 sept., sociëteits- il ook zeggen dat De sociëteit is niet alleen kennismakingsavond van Leython volop bestemd voor scholieren. 14 sept., discussie Suriname, besloten karakter of gericht gelegenheid krijgen naast't Weliswaar werden de school- 20 sept.. Page 14; 21 sept <9 de stichting vertellen. Men legt bijzonder de na druk op het woord Open in de naam van de stichting. Open. Dat wil in de eerste plaats zeggen dat Leython Open geen vereniging Initiatieven i bepaald doel. Ieder- geboden programma kan binnen komen, on- eigen ideeën of initiatieven geacht opleiding, milieu of te komen. Zij kunnen pro- fiche* toegestuurd, ook in praat- en plaatavond; de overtuiging. Men i ïyk wel verplicht de huisregels te houden. Die zyn daardoor de bedrijven heeft wel verplicht alternatieven affiches aangevraagd te stellen voor hetgeen toegezonden gekregen. houden onder andere in dat waartegen zy protesteren. mag vernielen. Het beleid wordt gevoerd time krachten in dienst. 18+ sociëteit is elke dins dag-, donderdag-, zaterdag zondagavond vanaf half De stichting heeft 2 half- acht open. Zondagmiddag

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4