SteCéidbeGou/tatit Nasser stelt jlan tegen sraël voor Bom in kantoor Londen Hulppolitie houdt wapens in bezit Osservatore looft Nederlandse pers Wurger van Breda reeds gearresteerd Zoeken naar vermisten van Tholen 38 was tevergeefs Bakkers in de slag voor dagelijks brood GROTE BRAND WENEN NOORD-IERLAND Politie houdt 13 jongelui aan na inval in huis Politie acht actie tegen Damslapers normale zaak Actie tegen Dubcek c.s. neemt in kracht toe Uw Dans en Praethuis Evert Castelein Bankrovers op vlucht voor alarmschei PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; Ir. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00-^19.00 uur) DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Koel weer met enkele opklaringen, maar ook nu en dan buien. Tot matig of zwak afnemende, in hoofdzaak noordwestelijke wind. 60e jaargang, no. 17.835 CAIRO (AFP-AP-Reuter) President Nasser van Egypte heeft koning Hoessein van Jordanië een plan voor de strijd tegen Israël voorgelegd, dat volgende punten omvat: mobilisatie door alle Arabische landen van alle strijdkrachten waarover zij kunnen beschikken voor de strijd tegen Israël; samenwerking tussen alle buurlanden van Israël of tussen die landen, die troepen hebben aan bet Israëlische front en tenslotte het houden ,van zowel t Arabische als een (veel algemener) Islamitische topconferentie. Op de bijeenkomst van de ministers in Buitenlandse Zaken van de Ara bische landen in Cairo, waarop veertien Arabische lahden vertegenwoordigd zijn, eeds gediscussieerd of een Ara- Ibische dan wel 'islamitische topconferen tie gehouden zou moeten worden. Ko ning Feisal van Saoedie-Avabië is voor onder van het laatste; koning Hoessein •ste. Op deze bijeenkomst wa- Iren ook drie vertegenwoordigers van de lestijnse bevrijdingsorganisaties. Dezen idden hun eigen plannen: alle Ara- jbische legers onder één bevel; de olie an de Arabische landen als strategisch 'apen tegen Israël gébruiken; boycott Engeland, Amerika en West-Duits- [land en verwijdering van alle vreemde ...ilitaire bases van Arabische bodem. Tegen deze plannen bestaat sterke op positie van de zijde van de gematigde Arabische landen, in het bijzonder die, [welke economisch aan de grote Westerse ogenheden gebonden Op het. kanlooi w de Israëlische 'pvaartmaatschapiJÏ,i Zim in Londen aanslag gepleegd, waarbij twee n gewond werden. Voor de Is raëlische minister van Vervoer Mosje CarmeL was dit een aanleiding de Ara bieren te waarschuwen „dat zij niet moeten denken in hun kantoren veilig te zijn. tenzij de Israëlische kantoren niets overkomt". (Van onze correspondent BREDA. Met een bekentenis maan dagavond door de 28-jarige Bredanaar C. S. is de poging tot verkrachting c.q- wurging zaterdagavond om tien uur tegenover liet gemeentelijk sportcentrum Breda, opgelost. De dader, afkomstig van Curasao, gehuwd en vader van twee kinderen, werd bekend nadat het signalement van de fiets, die hij op de plaats van het misdrijf had achtergelaten, door iemand was herkend. De dader verzette zich niet bij zijn aanhouding thuis. Op de bewuste avond was hij na een ruzie thuis op zijn fiets gesprongen. In een onverlichte straat zag hij de 22- jarige Mariska L. fietsen, die hem zo in opwinding bracht, dat hij haar eerst voorbij reed en even later vanuit een bpsje overviel. Door het moedige ver van het meisje en het toeval van passerende automobilist moest de op de vlucht slaan. Een sterk her kenningspunt vormde zijn baard. D.eze bleek hij maandag in de loop van de dag te hebben afgeschoren. (Van'onze correspondent BERGEN OP ZOOM De zeven Thoolse vissersschepen die hun thuisha ven hebben in Scheveningen, hebben gisteren op de Noordzee vergeefs gezocht naar de stoffelijke overschotten van M. Deurloo (26) en M. van Zetten (16) uit Tholen, twee matrozen op de kotter Tholen 38 (..Cornelis"), die omkwa men toen het schip in de nacht van woensdag 20 op donderdag 21 augustus lonk. Het zoeken tien mijl uit de kust ter hoogte van Scheveningen waar de kotter zonk werd bemoeilijkt door ruw weer, dat noodzaakte de kleinere schepen er "s middags zelfs toe de haven weer op te zoeken. In de loop van de avond keer den ook de andere vissersschepen weer naar Scheveningen terug. ZWOLLE (ANP) „Ons dagelijks brood wordt te grabbel gegooid lieden die liet brood voor belachelijke prijzen aanbieden. U zult hel allen mei ons eens zijn dat het zo niet langer kan". „Dit riep een zeer geëmotioneerde bak ker R. .1, van Ark, vice-voorzilter van de Bakkersbond uit tijdens een protestver gadering, welke de vijf procinciale bak kersbonden in het noorden, en oosten 's lands, maandagavond in Zwolle heb ben gehouden. De heer Van Ark bedoelde in het bij zonder de grootwinkelbedrijven, die het brood als v erkoopstunt aan de man bren gen voor een prijs die vaak onder de 70 ct. ligt. Het KVPK-Kamerlid A. Krosse uit Deventer,voorzitter van de plaatse lijke bakkerijstichting, zei blij te zijn met de minimumprijs, maar de 71 cent te laag te vinden. Dat de staatssecretaris vap. Economische Zaken de motie, die hij met steun van de vijl' regeringspari jen heeft ingediend en die aanvaard is, niet juist uilvoeri, batrepvde Jtü- Ook hij van oordeel dat- de huidige onthef fingsregeling voor de minimum brood prijs voldoet en dat ontheffing te blug wordt verleend. In een telegram aan de regering pro testeren de bakkers tegen de maniei waarop de minimum broodprijs tot uit voering wordt gebracht. Ze zeggen it de bij voorbaat toegestane ontheffings regeling een ernstige bedreiging van hun bestaan te zien. Maniak werpt benzinebom in ambassade WENEN (AP) Een man. die beschre ven wordt als een maniak, heeft van daag een benzinebom in een gebouw waar de Canadese en Zweedse ambassades ge vestigd zijn, gegooid en een van de groot ste branden uit de naoorlogse geschiede nis van Wenen gesticht, waarbij h(j zelf omkwam, waardoor mogelijk nog meer mensen zijn omgekomen, terwijl tiental len gewond werden. Het gebouw ligt aan het Donaukanaal en behoort aan een Weense verzekerings maatschappij De twee ambassades waren daar kort geleden ingetrokken en gebrui ken enkele verdiepingen van het ge- Vlammen van enkele meters lang sloe gen, uit de ramen. Volgens de eerste be richten bevonden zich op de bovenste verdiepingen nog mensen. Een vrouwelijke bediende van de maat schappij werd in een ziekenauto wegge bracht nadat zij brandwonden opgelopen had. Zij zei, dat de man met een mes zwaaide. Volgens deze berichten kwam de man in de vlammen om. Pyromane stak kledingatelier in brand (Van correspondent) TILBURG. Zonder enig duidelijk motief heeft een 19-jarige werkneemster van een confectie-atelier in Tilburg gis teren brand gesticht in een van de maga zijnen Tegenover de politie heeft zij een ver klaring afgelegd, maar het motief bleef onduidelijk- De vrouw zei uit nervositeit te hebben gehandeld. Met een lucifer heelt zij een dekkleed aangestoken, dat over een stelling met kleding hing, om vervolgens het doosje met de resterende lucifers in een werkschort te verstoppen. Later zei ze tegen de collega's, die om een vuurtje voor een siigaret vroegen, dat zij geen lucifers bij zich had. De brand zelf kon betrekkelijk snel bediwongen worden. Volgens een eerste raming zal de schade nochtans ongeveer 75.000 gulden bedragen. BELFAST (AP) Het merendeel van de Noordierse vrijwilligerspolitie, be kend als de „B-specials" beschikt nog over de wapens in weerwil van de Brit se pogingen dat ze moeten worden af gestaan. Het directe bevel tot ontwape ning was gegeven door de Britse lui tenant-generaal sir Ian Freland. de nieuwe bevelhebber van de Noordierse strijdkrachten en de politie, maar de B- specials zouden zich hebben verzet te gen de „geest van deze beslissing". Men schat dat ongeveer 7900 van de 8400 B-specials nog over hun wapens, met inbegrip van automatische, beschik ken. Duidelijk is dat de Britse militaire autoriteiten in Noovd-Ierland niet inge nomen zijn met de wijze waarop de gang van zaken zich ontwikkeld. Naar men zegt zal de Britse minister van bin nenlandse zaken James Callaghan, mor gen bij zijn bezoek last geven dat men de inlevering van de Wapens moet ver haasten. De beweging voor de burgerrechten in Noord-Ierland heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij haar eisen her haalt: ontslag van de regering van Noord-Ierland, een nieuwe wettelijke egeling van de burgerrechten, vrijla ting van de politieke gevangenen., in trekking van de wet op de bijzondere vol machten. De beweging heeft bovendien besloten een brief te richten tot alle le den van de oppositie in het parlement van Ulster, waarin hun gevraagd zal worden hun ontslag in te dienen en om een onderhoud te verzoeken met de Britse minister van Binnenlandse Za ken, James Callaghan. Charles schenkt helft inkomsten aan staat LONDEN Prins Charles, de Britse kroonprins, heeft aan de staat de helft van zijn jaarinkomen aangeboden, het geen de regering dankbaar heeft aan vaard. Het gaat om ongeveer 110.000 pond (ongeveer 950.000 gulden) per jaar van het inkomen dat hij gaat ontvangen als hij op 14 november 21 jaar wordt. Het geld komt van huren van eigen dommen in Zuid-West-Engeland en in delen van Londen, waarop hij recht heeft als hertog van Cornwall, een van. de acht titels die hij bezit. De inkomsten van het hertogdom gin gen tot dusver naar zijn moeder, konin gin Elizabeth. Onder de bewuste bezit tingen bevinden zich onder andere de Dartmoor-gevangenis en een woning complex bij een golfveld in Zuid-Londen. Bernadette Devlin, de Jeanne d'Arc" van Noord-Ierland, wordt op de schouders van twee Ierse voetballers in het Gaelicsportpark in de Newyorkse wijk Bronx binnengedragen Zij zamelt momen teel in de V.S. geld in voor de katholieke minderheid in Noord- Ierland. VERDOVENDE MIDDELEN: fVan onee correspondent ALMELO Drie rechercheurs, geas sisteerd door personeel van een surveil lancewagen van dc Almelose gemeente politie hebben een inval gedaan in een onbewoonbaar verklaard pand in Alme- lo. In totaal werden dertien jonge afkomstige uit Almelo, Amsterdam, Apeldoorn en Den Bosch gearresteerd op verdenking de opiumwet te hebben overtreden. Een hoeveelheid softdrugs is in beslag genomen. De politie was via de huiseigenaar op de hoogte gebracht van diens voorne men de jongelui uit zijn onbewoonbaar verklaarde pand te zetten omdat hij het daar een troep vond. De politie had de jongelui al geruime tijd op de korrel. Toen de politie een tip kreeg, dat in het bewuste pand narco tica gebruikt zouden worden achtte men de tijd rijp een inval te doen. DEN HAAG (ANP) Het lid van de Tweede Kamer mevrouw mr, H. Singer- Dekkcr (PvdA) heeft dc ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd op wiens bevel ge durende de laatste veertien dagen in de buurt van of op de Dam te Amsterdam aanhoudingen zün verricht van hoofd zakelijk jonge mensen. Mevrouw Singer-Dekker verzoekt de windslieden mee te delen hoeveel aan houdingen in genoemde periode zijn ge daan, welke feiten en omstandigheden tot deze aanhoudingen hebben geleid en óp basis van welke wetsbepalingen ze hebben plaats gehad. De controle, die de Amsterdamse poli tie heeft gehouden onder de slapende jongelui, is volgens de Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het par ket, mr. J. F. Hartsuiker, een reële en legale actie. Gebleken is, dat bij de voor onderzoek aangehouden jongeren gemid deld vijftig procent bestaat uit buiten landers zonder middelen van bestaan, minderjarigen en jongelui die in het be zit zijn van verdovende middelen. De aanhoudingen voor onderzoek geschieden op verdenking van overtredingen en misdrijven. Ddie achteraf reëel gebleken is. De kwestie van het 's nachts vertoe ven op de Dam, in de portieken in de omgeving, de Beurspassage e.d. valt on der het handhaven van de openbare orde en dat is een politie en geen justitiezaak, zei mr. Hartsuiker. Tot 25 augustus heeft de politie bij haar controles 602 jongeren aangehouden, van wie 500 voor het overgrote deel min derjarige buitenlanders waren. Van hen bleken er 339 in het bezit van voldoende middelen van bestaan en geldige papie ren. Zij werden na onderzoek weer weg gezonden. Er zijn 161 jongelui, die min derjarig zijn, of geen middelen van be staan of geldige papieren hadden, uitge leid. De meesten waren Duitsers. Hon derd der aangehoudenen waren Neder landers. Mishandelingen door politie 'respondent) Militante leden van verschillende organisaties voor gelijke burgerrechten in de V.S. hebben knokploegen gevormd, die aj en toe een kijkje komen nemen bij bouwwerken waar geen werk voor negers zou zijn. Een van deze ploegen bij de bouw van een stadion in Pittsburg. De bouwvakkers namen maar een dagje vrij om moeilijkheden te voorkomen. Berichtgeving pausreis beste in Europa VATIKAANSTAD (KNP) Aan de hand van citaten uit Dc Tijd, De Volks krant, Het Binnenhof, De Nieuwe Rot terdamse Courant en liet KNP komt de Osservatore Romano van 26 a ugustus tot de constatering, dat de reis van de Paus naar Afrika in Nederland een gro te weerklank gevonden lieelt. De katho lieke zowel a,ls de niet-katholieke pers aldus het Vatikaanse blad heeft I door uitvoerige berichtgeving en com- I mentaren deelgenomen aan de zending van dc Paus in Afrika. In dit opzicht komt aan de Nederlandse pers in Euro pa de eerste plaats toe. Talrijke artikelen en berichten in de Nederlandse pers zijn zo schrijft de Osservatore in wezen positief en ver schaffen actuele informatie. In andere artikelen en berichten vindt men sporen terug van die kritische geest, die de Ne derlandse mentaliteit typeert, welke zo zou men bijna kunnen zeggen on verzadigbaar is, ook in een fundamente le solidariteit en in principieel .begrip. Het heeft ook niet aan enige xeer be treurenswaardige polemische accenten ontbroken. Het zou volgens het Vatikaan se blad echter teveel geëist zijn om een plotselinge verandering van een bepaal de mentaliteit te veronderstellen, die vooringenomen slaat tegenover een zo genaamde Romeins centralisme. De Osservatore Romano besluit zijn overzicht van de publicaties in de Ne derlandse pers met de opmerking, dat uit de perspublicaties „de buitengewone gevoeligheid van de Nederlanders blijkt voor elke religieuze gebeurtenis en hun diepe reflectie op du apostolisch» zen ding van de herder der volkeren". PRAAG De positie van de liberale Tsjechische leiders. Dubcek, Smorkovs- ky en Kriegel wordt met de dag onge makkelijker. De aanwijzingen dat Du bcek. onder huisarrest staat worden steeds duidelijk. Hij was bijvoorbeeld niet aanwezig bij het afscheid van pre sident Svoboda die gisteren en voor een werkbezoek naar Bratislava vloog. Hu- sak en de hoop van de Russen, Strou- De officiële partijorganen, die aan vankelijk de schuld van de onlusten aan „criminele en werkschuwe elementen" gaven, wijzen hun beschuldigende vin ger meer en meer naar het genoemde drietal. Het is niet uitgesloten, dat de bom barst als over twee weken bet trale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij bijeenkomt. Naar verluidt zijn de orthodoxe partijkernen druk doende om resoluties op te stellen en op te sturen, waarin de berechting van Dubcek, Smrkovsky en Kriegel ge- eist wordt. Deze resoluties worden niet gepubliceerd. Ze worden bewaard tot er genoeg zijn om aan te tonen, dat de meerderheid van de partij de her vormers en hun politiek verwerpt. Het partijblad Rude Pravo heeft ook nog beschuldigingen aan het adres van de ziekenhuizen, waar, tijdens de onlus ten, gewonde politiemannen en militai ren verwaarloosd werden, maar gewon de straatvechters duidelijk de voorkeur bij de behandeling genoten. Zo zou een aan het oog gewonde politieman zijn toegesnauwd: „Jammer dat je andere oog er ook niet aan is gegaan...." Bui tenlanders, die door de Tsjechische po litie -,'evangen genomen zijn geweest (dat waren er 77), maken melding van zware midhandelingen van de zijde van de po litiemannen. In Tsjecho-Slowakije doen geruchten de ronde dat de broer van de handlan ger van de Russen, Lubomir Strougal, uitgeweken zou zijn. (ADVERTENTIE) wordt nog mooier, nog romantischer. Er wordt getimmerd, gemetseld cn 'n vloertje komt erin om te zoenen. Alles voor U. voor U, vo Zondag 7 september moet alles klaar zjjn. Daarom zondag 8 uur Dansavond Den Burcht Michael, de dertienjarige jachthond van de heer Staal uit Enschede, kan sinds kort weer lopen. Bij een ongeluk, twee jaar geleden, bleef zijn achterlijf verlamd. Sinds kort heeft Michael de beschikking over een soort sulky, die de functie van de achterpoten overneemt. EEMNES (ANP) Twee i de leeftijd van 20 tot 25 jaar hebben vanmorgen om ongeveer half tien een gewapende overval gepleegd op de Boe renleenbank in Eemnes dichtbij Hilver sum. De overvallers, waarvan er een gewapend was, moesten zonder buit weer vluchten, omdat door het perso neel van de bank tijdig de alarmscbel in werking werd gesteld. De jongens vluchtten in een Citroën ID, waarin nog twee jongens zaten. Alle vier de daders zijn langharigen, tussen de 20 en 25 jaar. Een hunner droeg een groen militair jack en was gewapend met een pistool. Hun auto was een grijze Citroen ID, kenteken 01-27-AM' of 07-21-AM. Drie kwartier na de overval zijn de da ders gesignaleerd in de omgeving van Baarn en de Lage Vuursche. De rijks weg 1 van Amsterdam naar Hoevelaken en de toegangswegen naar het Gooi, Soest, Baarn, Amersfoort en de polders rondom Eemnes werden door de rijks- en gemeentepolitie meteen afgezet. (ADVERTENTIE) ounnneunw T T? T Tk A HT groenoordhal leiden ^^^vm30aiiC/.%7se/.rb. DE HUISHOUDSHOW X_« jE X ,JLX A X XX Willem de zwijgerlaan -mmmammm.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1