S)e ft2idAe6otiAa/nt Tsjecho-Slowakije raakt in wurggreep ZIEKE ALEXANDER DUBCEK IN GEVAAR BRAND AAN RIVIERA TOT STAAN GEBRACHT STALINS TIJDEN KEREN TERUG Liga bijeen over brand in moskee nu brood Executie van 15 man in Irak Jeugd krijgt haar zin niet Zwembad Vriezenveen blijft op zondag dicht Pull voor VW Buitenwijken van Cannes bedreigd Vluchtende leraar rijdt zich dood met leerlinge Sovjetmissie in Indonesië Vendetta op Corsica eist twee doden Automobilist redt meisje uit handen van wurger Vliegende auto.. Hippies - ook Nederlandse - in Ibiza gearresteerd Nasser pleit voor geweld ?Zaak Sandra de Bruin' in handen rijksrecherche Sensatie verkoop van meubelen tegen stuntprijzen. Hardstikke leuk Evert Castelein Uw Dans- en Praethuis Evert Castelein PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N V., Leiden Dir.: Drs. J. H M. Brader J F J M. Koens Hoofdred. F. J Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p. mnd. 4.70, p kwart. 14.10; ft- p. post f 16.95 ADV (excl BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEINIG VERANDERING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMt, geldig tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige, naar noordwest rui mende wind. Weinig verandering in temperatuur. 60e jaargang, no. 17.834 'Van VRIEZENVEEN Het zwem- gaat voorlopig toch niet open op zondag. Met 12 tegen één stem besloot de raad vrijdagavond ;en definitieve beslissing de openstelling op te schorten tot de begrotings- vergadering van 1970. Een voorstel van de socialist J. Kikkert het bad onverwijld zondagsmiddags van twee tot zes uur te openen werd met acht tegen vijf stemmen ver worpen. Zo groot was de belangstelling de jeugd, dat zelfs de handel vonden dat de jeugd zwembadkwestie in de eerst- zich tijdens de demonstratieve volgende raadsvergadering bezetting van het zwembad op aan de orde te zullen stellen, zondagmiddag 3 augustu*, zeer De protestants-christelijke gedisciplineerd had gedragen, groeperingen waren een an- Zij verlieten het bad onmid- dere mening toegedaan. Hoe- dellijk nadat burgemeester H. gang en de binnentrap het gemeentehuis volstonden. getuige var rumoerige vergadering, tegengestelde ïr gen rotsvast gehandhaafd ble- emotionele toon uit zijn mond vallen, dat de AR-CH-fracties in een gezanmelijke vergade ring besloten hadden unaniem tegen openstelling op zondag te zullen stemmen. Een dat de De drie socialisten, de W ridder Huyssen Kat- Dat is het pas. In Tokio kreeg deze VW (herkent u hem nog?) deze gebreide „pullover" aan- De prijs: ruim 3-000 gulden. Tien man waren volle tien dagen in de weer met het maken van deze jumper, die heel handig -deukjes en krassen bedekt. (Van onze correspondent in Parijs Lucas Kleijn) PARIJS Dc ergste bosbranden se dert 1956 hebben tüdens het afgelopen weekend dc gehele Middellandse Zeekust geteisterd tussen Nice en Cannes. De vuurhaarden lagen bij Cannes, Villeneu- ve-Loubet, Biot en Nice. Duizenden hec taren bossen en boomgaarden zijn door het vuur vernield. Mensenlevens vallen gelukkig niet te betreuren maar voor duizenden kampeerders betekende de branden het plotselinge einde van hun vakanties. Zij moesten de bedreigde ter reinen in de grootst mogelijke haast ver laten met achterlating van tenten en materiaal. De oorzaak van de branden is onbe kend. Een automobilist kan nonchalant een nog brandende sigarettenpeuk uit het portier hebben gegooid, 'maar ook zeer wel mogelijk is wat niet voor de eerste maal is gebeurd dat kampeer ders een lege fles achteloos hebben weg gegooid, heel of aan stukken, die als brandglas zijn gaan werken zodra daar in een bepaalde hoek de zonnestralen op vallen. De toestand liet zich het gevaarlijkst aanzien bij Cannes, waar de vlammenzee de buitenwijken van de stad bereikten. Wanhopig vochten de bewoners, bijge staan door gendarme, vrijwilligers, sol daten en Amerikaanse matrozen om de meest bedreigde villa's te redden en al dus de stad Cannes te sparen. Daar is men in geslaagd. De „mistral", die zaterda gnog woei met een snelheid van 75 km per uur, blies zondag nog maar 40 tot 50 kilometer per uur. Het departement van de Alpes Mariti- mes, het meest bedreigd, heeft met toe stemming. van de minister van Binnen landse Zaken in Parijs het ooodplan „Orsec" afgekondigd, waardoor de gehele brandweer en een deel van het leger kan worden gemobiliseerd. De minister heeft toestemming gegeven dat in geval van nood de Parijse brandweer zal bijsprin gen. Men durft geen brandweer te ont trekken aan de overige Middellandse Zeedepartememten omdat ook daar deze warme zomermaanden permanent bosbranden dreigen. Zaterdag waren soheidene wegen door overslaande bran den voor het verkeer gesloten. Menigeen moest zijn auto in de steek laten om vit smalle zijpaden de vlammenzee te ont vluchten. Vier wouwen sprongen hals over kop in een vijver van hun landgoed en lieten m die toestand het vuur pas- Gisteravond liet de situatie zich iets gunstiger aanzien: men was meester van de brandhaarden, maar alles hangt af van de „mistral" die opnieuw kan op steken. Ook in Californië (VS) doen zich hevige bosbranden voor. Er stond gisteren 20.000 ha in brand. Het dorp San Diego (250 in woners) moet geëvacueerd worden. PRAAG. Tsjeclio-Slowakije dreigt in een wurggreep te ge raken, te vergelijken niet die uit de tijd van Stalin. De afgekondigde noodwetgeving, ondertekend door Svoboda, Dubcek en Cernik, res pectievelijk president, voorzitter van hel: parlement en premier, geeft de autoriteiten vergaande bevoegdheden inzake arrestatie bij simpele verdenking en verbanning. Er zijn voorts aanwijzingen dat Dubcek en de zeer populaire oud voorzitter van het parlement, Josef Smrkovsky, de schuld zullen krijgen voor de heftige betogingen vau de afgelopen week. Deze noodwetgeving is reeds lang ge leden zorgvuldig voorbereid en waar nemers neigen meer en meer lot de op vatting over dat de propaganda-actie van de laatste weken geen ander doel had dan de mensen de straat op te laten gaan, zodat er aanleidingen zouden zijn voor de laatste zet tegen de voor de Russen zo moeilijke Tsjecho-Slowaken. Algemeen wordt aangenomen, dat Svo boda, Dubcek en Cernik, drie mannen, die zeer nauw betrokken waren bij de door de Russen getorpedeerde hervor mingspogingen van het vorige jaar, ge dwongen zijn gewdtet de' noodwetgeving te tekenen. In feite hebben de Tsjecho- Slowaakse politici nauwelijks meer vrij heid van handelen; zij worden door Moskou nauwlettend gecontroleerd. Van het drietal verkeert Dubcek in de meest tragische positie. Volgens de partijkrant Rude Pravo weet de regering uit de vehhoren van de betogers „wie de leiders waren van de betogingen". Naar veler mening betekent dit dat de meeste betogers, na de nodige „geheugen- opfrissers" van de politie, toegegeven hebben aanhangers te zijn van Dubcek. „De leiders van de herrieschoppers zul len een veel zwaardere straf ondergaan dan zij", aldus de Rude Pravo, die boven dien ook nog een toespeling maakt op Smrkovsky, zonder hem bij name te noemen. Naar verluidt is Dubcek vrij ernstig ziek; hij zou lijden aan leukemie. Als hij niet aan deze ziekte sterft, kan hij ge arresteerd worden, op het tijdstip dat Moskou gewenst voorkomt. President Svoboda was de enige die niet per se had behoeven te tekenen; hij had namelijk kunnen aftreden. Men neemt aan dat hij dit niet gedaan heeft om anarchie, met het risico van vele doden, te voorkomen. (Van c correspondent) D.JAKARTA (Reuter) In Djakarta is gisteren een Russische economische missie van vijftien man aangekomen om de afbetaling van de Indonesische schuld aan de Sovjet-Unie te bespreken. Deze schuld bedraagt aan langlopende lenin gen 696,6 miljoen dollar, waarvan 442,5 miljoen voor wapens die onder de rege ring Soekarno van de Sovjet-Unie zijn gekocht. De Russische missie staal der leiding van vice-minister van tenlandse Handel Vasily Sergejev. HASSELT De vlucht van een leraar uit Hasselt (B) met een twaalfjarige leerlinge vond zaterdagmorgen even tien op dc weg tussen Hasselt en Genk in België een verschrikkelijk einde. Met zijn witte Taunus-12 m reed hij in volle vaart frontaal tegen een uit tegen overgestelde richting naderende vracht wagen. Zowel hij als het meisje werden daarbij'dodelijk gewond. De leraar reed uit Hasselt in de rich ting Genk. Zonder enige aanwijsbare reden veranderde hij plotseling van rich ting en ging op de linker rijbaan rijden. Een naderende vrachtauto kon hem niet meer ontwijken. Dc 26-jarige leraar Guido von de Reyt werd door de Belgische opsporingsdienst gezocht in verband met de verdwijning van de 12-jarigg Nadia Claesen uit Has selt. In de vernielde auto werd een briefje gevonden in het handschrift van het ver ongelukte meisje, daarin vroeg ze haar ouders vergeving. Ze had zo gehandeld omdat ze de man, met wie zij de dood vond, lief had. Ongeluk met jachtgeweer HALFWEG (ANP) Gistel-middag is de 71-jarige heer Lieftiinck in Halfweg om hei, leven gekomen door een ongeluk mat een jachtgeweer. De man, die bekend stond als een verwoed jager, was gistermiddag bezig in een schuurtje achter zijn huis met het schoonmaken van zijn geweer. Plotseling ging een schot af. dat hem dodelijk trof. (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS In Porto Polo op Corsica de traditionele vendetta weer aan de gang. Twee zoonr van een arts uit Tou lon zijn door een vader en zoon van resp. 57 en 20 jaar vermoord. De aanlei ding was een meisje. De oudste dokterszoon, pas afgestu deerd. danste op 18 augustus met een meisje, wat een boerenjongen van 20 jaar zeer verdroot. Na afloop van het bal wachtte hij de dokterszoon op en zou hem hebben doodgeschoten als omstan ders niet bijtijds hadden ingegrepen. De dokterszoon diende een aanklacht in. maar op verzoek van de dorpelingen liet hij het er verder bij zitten. Hij was zelfs bereid de vriendenhand uit te ste ken. Hij en zijn broer werden zaterdag ten huize van de moordenaar uitgeno digd. Zonder enige argwaan gingen zij naar binnen. Nauwelijks waren zij in het huis of de vader van 57 en zijn zoon van 20 namen ieder een geweer en schoten de twee broers dood. Daarna namen zij de wijk in de omliggende bergen en bos- BAGDAD, (Reuter, A.P.) VUftien personen die voor de Israëlische en Amerikaanse inlichtingendiensten zouden hebben gewerkt zijn vanmorgen in Irak terechtgesteld. Zes door een vuurpeloton en negen door de 6trop. Het is dc vierde maai dat dit jaar in Irak personen die wegens spionage zijn veroordeeld, worden terechtgesteld. Op grond van hun namen, Ishaq Iliahu Dallal en Hazkayel Roufael Yacoub, zouden twee van de geëxecu teerden joden kunnen zijn. Israël heeft vergeefs geprobeerd tussenbeide te komen. Tot nu toe zijn dit jaar 26 per sonen in Irak ter dood gebracht wegens spionage. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban heeft zijn diepe geschoktheid te kennen gegeven over de executies en noemde het proces tegen deze mensen „misleidend". Van c correspondent MOUNT GAMBIER (ANP) - Een na bij Orwell Rocks aan de kust van Zuid-Australië rustig in zijn auto de krant legende man meende dat hij ze zag vliegen, toen hij op drie meter hoog te een auto voorbij zag vliegen. De au to werd „bestuurd" door de uit Neder land afkomstige 30-jarige visser Louis ten Grootenhuysen, die op de bochtige kustweg de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Wonder b^ven wonder kwam de auto op zijn wielen in zee te recht en met belmip van twee zonneba dende meisjes kon de man uit de snel vollopende auto gered worden. Hij kwam er vanaf met enkele snij- en schaafwonden. BREDA Tegenover het gemeentelijk s; ortccntrum in Breda heeft een onbe kende man zaterdagavond tegen 10 uur geprobeerd een 22-jarig meisje om het leven te brengen. Doordat een automo bilist die op een in de buurt liggende uit valsweg van Breda haar gegil hoorde, direct maatregelen nam sloeg de aanval ler op de vlucht. Het meisje kon na be handeling in het Ignatiusziekenhuis naar Het meisje fietste naar een adres waar zij een babysit zou vervangen. In een on verlichte straat werd zij plotseling van haar fiets gerukt en in de struiken ge sleurd. Daar probeerde haar aanvaller haar te wurgen. De politie gelooft niet dat er sprake is van een poging tot aan randing. Het meisje wist uit de greep van de man los te komen waarop een vechtpartij ontstond. Daarbij werd het meisje met een van haar eigen schoenen bewerkt. Later op de avond vond de po litie in de struiken een hamer en een mesje, die de dader vermoedelijk is kwijtgeraakt. Bij zijn vlucht vergat hij ook zijn fiets. IBIZA, (A.P.) Zesentwintig hippies uit negen landen, waaronder Nederland, die in een boerderij nabij San Jorge zalen, zijn door de Guardia Civil gearres teerd. De jongelui, van beide geslachten, liepen naakt en men vond bij hen ver dovende middelen, een aantal pijpen, een revolver, tien messen en boksbeugels. Olievlek nadert Franse kust ST.-BREUX (Rtr) Een grote olie vlek van 12 kilometer lang nadert de Franse kust van Bretagne. De olie is af komstig van een Franse tanker, die dins dag in aanvaring kwam met een Israëlisch vrachtschip. De Franse marine heeft de olievlek, die zondagavond nog 4 km uit de Franse kust was, reeds met chemicaliën bewerkt, maar zonder veel resultaat. ROHEN LEGT BEKENTENIS AF Na suiker in, dump' CATRO (Reuter, AP) In Cairo Is vandaag een bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de veertien lidstaten van de Arabische liga. zy zullen spreken over een gezameniyke actie naar aanleiding van dc brand in de El-Aksamoskee in Jeruzalem. Men verwacht dat de byeenkomst tot en met morgen zal duren. Ook Tunesië, dat de bijeenkomst van 'de liga heeft geboycot sinds dit land in vorig jaar herfst zich beklaagde over een Egyptische overheersing in de liga, zal aan de besprekingen deelnemen. De Israëlische pers heeft met grote koppen het bericht gepubliceerd dat de Australiër Michael Rohen heef.t bekend, de moskee El Aksa in brand le hebben j gestoken. Hij heeft tijdens zijn verhoor gezegd, „van God opdracht gekregen te j hebberi de moskee te vernietigen". Rohen I was donderdag na het betalen van de normale toegangsprijs de moskee binnen j gegaan. Zijn proces begint 5 september, i Na de oproepen van verscheidene Ara- bische politici en religieuze leiders, onder wie koning Feisal van Saoedi-Arabië, de „djihad". een heilige oorlog, tegen Israël te beginnen heeft zaterdag ook president Nasser van Egypte een oplossing van het vraagstuk in het Midden-Oosten door middel van geweld verdedigd. In een boodschap aan de Egyptische strijd krachten, de militairen van alle Arabi sche landen en de verzetsstrijders zei Nasser, dat de brand in de moskee be wijst dat er voor de Arabieren geen an dere keus dan die van het geweld is. ..Wij zullen in Jeruzalem terugkeren' en Jeruzalem zal van ons zijn". Maastricht heeft niet genoeg uan goedkope suiker alleen. Nog maar net bekomen van de suikeroorlog is er nu een strijd ontketend rond het brood. Bij een pond kaas een pondje brood voor één cent. De dame op de foto heeft het er r>an genomen; zij heeft voor de komende dagen aanzienlijk meer beleg dan (RIJSWIJK (ANP) De rüksrecherche zal het verdere onderzoek verrichten inzake de aan- ryding van de 11-jarige Sandra dc Bruin uit RyswUk op 16 mei van dit jaar door een surveillancewagen van de Rüswykse politie. In een gezameniyke verklaring delen de bur gemeester van Rüswyk en de korpschef van dc Rüswüksc politic mee, dat „met hun in stemming het verdere onderzoek in de zaak door de rüksrecherche zal worden verricht, teueinde de smet die door alle gedane insinu aties op het korps is komen te rusten uit dc wereld te helpen". De 11-jarige Sandra de Bruin werd op 16 mei 's middags op het kruispunt Generaal Spoor- laanSteenvoordelaan in Rijswijk op een zebrapad aangereden door een politiewagen met de 21-jarige agent T. de H. aan het stuui. Het meisje werd ernstig gewond. In het proces verbaal over deze aanrijding heeft de agent volgens de Rijswijkse hoofdinspecteur A. Viskil verklaard met een snelheid van rond 80 kilo meter per uur een automobilist te hebben achterna gezeten, die de maximumsnelheid overschreed. In hec proces-verba al, dat is door gezonden aan de Haagse substituut-officie^ mr. R. J. Beer, komen drie verklaringen voor van mensen die gezien zouden hebben dat het voetgangerslicht voor Sandra de Bruin op rood stond, toen zij overstak. Volgens hoofdinspecteur Viskil staan er in het proces-verbaal voorts vier verklaringen van mensen die. nadat zij de klap van de aanrijding hadden gehoord, waargenomen zouden hebben dat het verkeers licht in de richting waarin de agent was gereden, op rood stond. De agent zegl, dat het verkeerslicht vooi hem op groen stond. Volgens hoofdinspecteur Viskil heeft zich in het weekeinde bij de Rijswijkse politie een getuige gemeld, die de verklaringen van diegenen, die verklaard hebben dat Sandra de Bruin door het rode voetgangerslicht zou zijn gelopen, „volledig onderschrijft". A nVF.RTF.NTlF.) 2 t/m 7 sept. Stadsgehoorzaal Wij kochten bij diverse voor weeggeefprijzen. PROFITEER HIERVAN Entree vrij. fabrieken de overproductie SLECHTS 5 DAGEN ADVERTENTIE zijn de Dansavonden en Lessen by E.C. in: Bollenstreek, Roelol'arendsveen en Leiden. Nu (nog) kath. milieu. Inschrijving: dag. 29 Boerhaavelaan 13. 01710-52054 (ADVERTENTIE) Ligt geheel overhoop. Timmer man. Metselaar, Binnenhuis architect werken bün dag en nacht om alles voor U 6 sept, in orde te hebben. Zondag Dansfeest Den Burcht

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1