„Politiek is kleine en duffe zaak" JOHAN FABRICIUS 70 „Al Aksamoskee door Israël in brand gestoken" mensen, wat een. mensen NOG STEEDS PRODUKTIEF ARABISCHE LANDEN Sp annmg m Jeruzalem Prijzig opknappertje Vuil water Emotionele kritiek op curatorium van Tilburg se hogeschool in grachten van Gouda Regering van Zuid-Vietnam afgetreden STANDPUNT DINSDAG BEKEND [jj.—kamerafscheid van dr. Mazure VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT GLIMMEN Er is weinig verkeer. Hoogstens een boerenkar die ramme lend en traag naar de straatweg rijdt. De boerderij een asymmetrische, ge drongen Saksische hofstede, ligt aan 'n verloren gruiswegje te Glimmen, een Bussumachtige, zij het meer uitbundig groene en wat minder zanderige neder zetting. enkele mijlen bezijden Gronin gen. Dit imposante huis is sedert vier jaren de wereld van Johan Fabricus. In een recent interview met „Vrij Ne derland" zei de schrijver dat hij zich „over de hele linie genomen toch onbe grepen voelt" in Nederland, een con clusie die eigenlijk lijnrecht staat te genover de oplagen zijner boeken. Fabricius: „Ik lig daar beslist niet wakker van, hoor. Het is alleen een ér- varing, die mij zo nu en dan weer eens verwondert. Ze kunnen het in Nederland nu een maal niet laten overal een etiketje op te plakken, zodat ze mij altijd hardnek kig op de hoop van de „vertellers" hebben' willen gooien, wat op zichzelf eerder een compliment is dan een be lediging, want er zijn maar heel wei nig groten". Fabricius: „Laten we bij het buiten land blijven: Somerset Maugham, Guy de Maupassant en Tolstoi bijvoorbeeld" Anneke Fabricius (vrouwelijk gastro noom van klasse, vermaard Gronings strafpleitster en Slauerhoffbewonde- raarster): „Ik kan het niet laten, het is mijn juridische aard; maar je zou eerst je uitgangspunt moetec definiëren. Wat is een verteller?" Fabricius: „In elk geval iemand met een sterk gevoel voor evocatie en een groot inlevingsvermogen. Het vertellen wordt in dit land ervaren als iets neer buigends; zoiets als een veredelde jour nalistiek. Terwijl ik vind dat er in vele van mijn boeken aspecten te vinden zijn die specifiek des romanciers zijn"., hoff, Greshoff Waarom fteeft Hij nooit énige '■verbon- stelling denheid gevoeld met .literaire groepen al3 Forum bijv of ander onbeduidend kerkeblaadje. Nou., daarvan kon hij dagenlang van de kaart wezen. Ik zei dan: „Ga toch eens weg uit dat Brabant van je, trek de wereld in en leer naar die sfeer terug te verlangen. Dan schrijf je een meesterwerk over de Peel". Ik geloof de dat een nostalgisch gevoel hem over de drempel zou helpen. Maar Coolen kon dat beslist niet. Later schreef hij die Friese romans, wel sterk en goed maar er ontbrak een leven brengend element aan". A-politiek Een wonderlijke indruk, die na een ge sprek met Fabricius blijft hangen is zijn onbekendheid met het werk van zijn schrijvende broeders in de kunst. Van de grootsten onder hen blijkt hij telkens wel wat te hebben gelezen, maar de boeken van tientallen kent hij niet. Fabricius heeft gewoon geen tijd om te lezen, naar ik vermoed hoofdzakelijk omdat zijn vlugge geest reeds gevangen zit in de ban van een nieuw gegeven wanneer de inkt van een vorig bock nauwelijks droog is. Het mag tevens als bewijs gelden van zijn a-politiek, onafhankelijk levensge voel, dat hem kennelijk onaandoenlijk maakt voor de waan van de dag. Fa bricius was nooit wat Marsman placht te noemen een „opgedirkte paarse epi- Zijn tientallen boeken beleven nog steeds herdruk op herdruk en na een lange periode van „lichte vergetelheid" die ongeveer samenviel met het tumul tueuze optreden van het genie Ter Braak, Marsman, Du Perron, Slauer- neemt de belang ing ook van' de „officiële kritiek" Fabricius toe. fabricius: „M^eïtal VMfe ik'm iwr „OnzS-'tladei,"11 j buitenland en had geen tijd officiële literaire leven. Ik las natuur lijk wel over die verwikkelingen. Maar I het raakte me niet. Het kwam niet over. Ter Braak heb ik nooit ontmoet. De enige uit zijn omgeving die ik ken de was Marsman". Vertélt goede vrienden te zijn geweest 5 met Antoon Coolen die hij zeer bewon- I derde, Anton van Duinkerken („we voelden elkaar aan") en met Sieg- I fried van Praag, die hij een waarlijk I groot verteller acht. ..Coolen heeft meesterwerken geschre- ven, maar hij kon zich door één en- I kele recensie verschikkelijk groggy voelen. Dan was er een pastoor en die I had iets tegen hem geschreven in een Over naar het veelbekritiseerde „ver bond" dat Fabricius eens sloot met De Telegraaf. Voor „onze bladen" schreef hij behalve impressies van het boeken bal, ook een interview met Salvador Dali, een reportage over de Elfsteden tocht en volgde hij als verslaggever de Baarnse moordzaak. Fabricius: „Ik kan me die kritiek op mijn werk voor De Telegraaf wel voor stellen, maar dit gaat verder aan mij voorbij. Ze hebben mij gevraagd en ik zei: ja. Als een andere krant mij had verzocht iets te schrijven zou ik ook hebben toegestemd. Het is weer eens wat anders. Voor Libelle ben ik naar West-Indië geweest. Dat is toch een unieke kans? Er valt op De Telegraaf veel aan te merken, maar dat geldt naar mijn stellige overtuiging voor al le kranten. Sorry., maar er is er niet één die ik, serieus kan nemen. Poli tiek interesseert me niet in het minst. De ene dag heeft links gewonnen, de andere dag rechts. Ik beschouw het he le gedoe als een zeer duffe, kleine en verstikkende aangelegenheid". AI zullen de critici ter linkerzijde Fa bricius' verbintenis met „onze bladen" ongetwijfeld blijven beschouwen als de belijdenis van een xenofobe koeliedrij ver, deze slechte aantekening op zijn „Hollandse rapport" kan worden weg gestreept tegen het feit, dat zijn werk destijds bepaald slecht in de smaak viel by Goebbcls. Fabricius was de eerste Nederlandse schrijver, wiens boeken op de zwarte Nazi-lijst kwa men en ter vernietiging werden voor gedragen. Fabricius: „Dat is gekomen door de rel op het P.E.N.-clubcongres in Du- brovnic in 1933. Het bruine gedonder jaag was nog maar net begonnen. Ik weet dat ik er was samen met Salo mon Ash, de joodse schrijver. Hij heeft zich later opgehangen in zijn New Yorkse hotelkamer. De P.E.N.- club was in Dubrovnic op uit nodiging van de Joego-Slavische re gering. Nou hoorden we, dat de Nederlandse delegatie bestond uit enkele pro-nazifiguren. Jo van Am- mers-Kiiller, die werkelijk „unverfro ren deutsch-freundlich" was en een zekere Westerman. Dat werd een mooie vertoning. De Duitse „schrijvers" stonden onder lei ding van een generaal, bijgenaamd „De Held van Jutland" en verder her inner ik me nog „ein gewisser herr Vloo". Er moest gewoon een rel van komen, want het congres zou worden toegesproken door de ex-communist Ernst Toller, die iets wilde zeggen over de verbranding van boeken in Duitsland en de vervolging van de au- Nou.. dat kwam' precies uit. Toller," die een geniaal man was, stelde de Duitsers een aantal gewetensvragen waarop de Engelse secretaris varf de P.E.N.Herman Old vroeg of het waar was dat alle Duitse schrijvers van hun Duitse P.E.N.-club het „verzoek" had den ontvangen om hun „ras" bekend, te maken. Old liet op typisch Britse wijze van zijn afkeer blijken. „That would be against the very principles of the in ternational P.E.N.", zei hij met Britse ijzigheid. Excuses Het enige dat de Duitsers konden doen was met opgeheven hoofden en in gan- zepas de zaal verlaten. Ik kon het al lemaal van bovenaf zien gebeuren, want ik zat samen met Den Doolaard bij het gewone volk op het balkon. Toen stonden Jo van Ammers en Westerman op en protesteerden tegen „de wijze waarop de Duitse vrienden" waren be handeld. Ook zij verlieten de zaal. Ik ben toen naar het podium gestapt om als Nederlander verontschuldigin gen aan te bieden. Ik heb het volgen de gezegd: „Wij Nederlandse schrij- 'S vers Wétfennfets- af - van deze gedele- geerden. Ik kan alleen maar namens mijzelf spreken, maar ik heb het op rechte gevoel dat het Nederlandse volk acHter mij staaf als ik zeg mfj'diep'ti" schamen voor dë houding van deze „landgenoten". Zij zullen daarover bij hun terugkeer nog het nodige te horen krijgen". Zelfontleders J. F. over de „hedendaagse litera tuur: ,.Ja, ik lees natuurlijk wel boe ken van de jongeren, Ward Ruyslinck vind ik erg goed. Maar schrijvers zijn tegenwoordig zoveel interessanter dan hun boeken. De meesten behoren tot de zelfontleders. Dat ligt mij niet zo, hoe- wel ik toegeef dat er groot talent on der de jongeren schuilt". Over het geloof: „Mijn moeder was een Friezin. Zij werd in haar jeugd uit besteed bij verschillende domineesfa- Steeds gevangen in de ban van 'n nieuwgegeven milies. Daar heeft zij het geloof leren haten. Ergens heb ik geschreven: „Mijn moeder kon niet lachen, zij glimlachte slechts". Dat wat men ge loof noemt, daar heb ik nooit een snars van begrepen. Mijn geloof is veel groter dan dit. Dat immense verband waaronder alles plaats heeft, waarin elk zaadje opkomt, tot wasdom raakt maar ook weer sterft. Ik heb nooit be hoefte gevoeld om daar een vorm aan Over G. K. van het Reve: „Wis en ze ker een groot schrijver. Vooral die grimmige en verbeten humor van hem". Vieze kerel Over Salvador Dali: „Toen Anneke en ik bij Dali kwamen voor dat interview Op 24 augustus zal de Nederlandse bibliofilie de zeventigste verjaardag gedenken van een schrijver, die zich ondanks de enorme oplagen van zijn tientallen boeken, volgens een recent interview „over de gehele linie genomen onbegrepen voelt". Johan Johannes Fabricius werd op 24 augustus 1899 te Bandoeng geboren als de enige zoon van de toneelschrijver Jan Fabricius. Na zijn h.b.s.-tijd bezocht hij de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten. Onder Van Horssen en Grondhout bekwaamde hij zich als reëel-figuratief tekenaar. In 1918 toonde hij zich een sterk geëngageerd kunstenaar, toen hij als „Kriegsmahler" vertrok naar het Oostenrijks-Italiaanse front, omdat „de mentaliteit in Holland rot was" en wij „zwaar aan de oorlog verdienden". In de loopgraven van het Tweede Bosnische Regiment leerde hij de verschrikkingen van de oorlog kennen, maar ook de oorlogsmoeheid. Zijn tekeningen werden doorgezonden naar het hoofdkwartier in Wenen, maar Fabricius hoorde er nooit meer iets over. Waarschijnlijk was zijn visie op het oorlogsgebeuren te realistisch en te weinig opwekkend voor het moreel van de arme drommels in de loopgraven. Het schrijverschap van Fabricius begon, toen hij over zijn frontervaringen enkele artikelen schreef, die ki De Gids verschenen. Ondanks zijn zeventig jaar is Fabricius nog altijd zeer produktief. In totaal verschenen er tot nu toe zo'n zestig boeken van zijn hand. Zeer recent is de verschijning van een blijspel, dat in Engeland speelt en „Shock Therapy" heet. Fabricius legt voorts de laatste hand aan een roman over Napels, „Mas' aniello" geheten, terwijl er in de herfst „bij wijze van afwisseling" een „opgewekt erotisch werkje" op de markt komt. lag er een dode gifslang, netjes opge rold op de stoep. Typisch iets voor Dali. Een vreselijk vieze kerel, zeg... een en al pose. maar dat kan natuurlijk aan mij liggen. Toen hij open deed had hij roze bloemetjes in zijn snor. En ik meteen na dat interview, ik zeg tegen Anneke: vind je het erg als ik mijn. snor afsaheer? Ze vond het* aan vankelijk niet zo leuk, maar na een paar dagen zag je het niet meer.- En dat allemaal door Dali. Toen we af scheid namen wees hij me op een boek handel een kilometer of wat van zijn huis. Daar wist hij een schitterend boek te liggen voor f 500,-- en dat moest ik kopen. „Ik zal het voor u signeren, dan kunt u het voor de dubbele prijs kwijt", zei hij. Afschuwelijk De scheepsjongens van Bontekoe: „Kent u het ware verhaal over dat boek? Ik had helemaal niet het idee dat het nog eens zou worden uitgege ven, maar mijn vader liet het aan Jo han de Meester lezen. Die vond het goed. Je kunt er vijfduizend gulden voor vragen, zei hij, maar Leopold wilde daar niet aan. Na een heleboel omzwervingen ben ik met het manus cript tenslotte toch bij Leopold terecht gekomen. Andere uitgevers vonden het te dik of het was niet glorieus genoeg wat betreft het Nederlandse verleden. Laat ik zeggen: het was te weinig „Jongens van Jan de Witt"-achtige. Le opold nam het voor 1000 gulden plus de •royalties* -Achteraf had hij me touh-be ter vijf "mille kunnen geven want er zijn nu tien drukken van verschenen". De Baarnse moordzaak: Die kwestie heeft mij sterk bezig gehouden. Het boek dat ik erover geschreven heb („Jongensspel") heeft sterk verdeelde reacties opgeroepen; aan de ene kant werd het afgekraakt, zo van: hij heeft er misbruik van gemaakt. Maar het is ook hoog geprezen door andere critici. In elk geval washet een afschuwe lijke zaak, die mij intrigeerde. Die jon gen uit dat arbeidersgezin, die door zijn rijke vriendjes naar de slacht bank wordt gevoerd. En als hij, vlak voordat ze hem de hersenen inslaan, door die rijkeluiskeuken komt, zegt hij: ..Goh., wat hebben jullie een mieterse ijskast.Dat is toch ontzettend? JERUZALEM (AP—REUTER) —De Arabische wereld heeft met buiiengewo- felheid gereageerd op de brand in de Al Aksa-moskee te Jeruzalem, Israël >eschuldigd van brandstichting en Ame- Wcst-Duitsland van mcdeplich- ligheid. De beschuldiging dat Israël in le moskee brand zou hebben gesticht, wordt met des te meer graagte geloofd >mdat eerder in de Arabische landen reruchten de ronde deden, dat de mos- iee afgebroken zou worden om daar ter daatse de tempel van Salamon te her- >ouwen. waaruit minachting voor de hoogste geestelijke waarden spreekt". Volgens Arabieren in Jeruzalem zou een blonde Engelssprekende jongeman voor brandstichting verantwoordelijk Zij beschuldigen voorts de brandweer van sabotage tijdens het blussingswerk. Waarnemers geloven, dat koning Feisal van Saoedie-Arabië nu meer dan ooit geneigd is toe te stemmen in een Ara bische topconferentie waarvan hij zich voordien verre had gehouden. SAIGON (AFP) Premier Tran Huong van Zuid-Vietnam heeft vandaag het ontslag van zijn regering aangeboden nadat daar in de afgelopen weken o leg over gaande was geweest. In een communiqué wordt gezegd dal om politieke redenen en de huidige 1 stand niet te laten voortduren, de pre mier ermee ingestemd heeft dat het staatshoofd een nieuwe figuur aanwijst die een kabinet moet vormen. President Thieu voegt hieraan toe dat het besluit genomen is in verband met de hogere be langen van het land. Premier Van Huong heeft het staatshoofd beloofd ter beschik king te blijven om op elk gewenst n ment belast te kunnen worden met i nieuwe taak. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De Tweede-Kamerleden drs. G. Nedcrhorst cn mevr. mr. Singer- Dekker (beiden PvdA) hebben de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid en de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk er op gewe zen dat de vervuiling van de Hollandse IJssel en de grachten van Gouda onge kende vormen heeft aangenomen, zy ver zoeken de bewindslieden een grondig onderzoek te doen instellen naar de ver oorzakers bedrijven resp. instanties van deze ernstige waterontreiniging. Vraagstellers willen bij een dergelijk onderzoek ook de vraag betrokken zien in welke mate gevaarlijke stoffen in het IJsselwater geloosd worden en in hoeverre hieruit nadelen kunnen voort spruiten voor de gezondheid van mens Bij navraag bij het hoogheemraad schap van Rijnland, waartoe ook Gou da behoort, vernamen wij dat de Goudse grachten een afgesloten boezem vormen. Het slechte water in die grachtén wordt veroorzaakt door lozing van de Goudse rioolwaterzuivering. Omdat het Goudse grachtenstelsel een boezem apart vormt ontstaat er geen gevaar dat de overige boezemwateren van Rijnland geïnfil treerd worden met het slechte Goudse water. Aldus een functionaris van Rijn- De kwaliteit van b.v. het eidse grach- lenwater staat in gen vergelijk tot de toestand in Gouda. Voor een fikse 175.000 gulden wordt deze pittoreske molen opgeknapt. Het historische stukje puxvr Hollands bouwwerk stamt uit 1620 en staat in Maassluis. Gisteren werd met een hoge kraan (zie foto) heel voorzichtigjes de kap geplaatst DEN HAAG (ANP) De leden van de eerste Kamer zullen op zaterdagmid dag 13 september in speciale zitting bij eenkomen om afscheid te nemen van de aftredende voorzitter dr. ir. J. p. Mazure, die zal worden opgevolgd door zijn partijgenoot mr. M. de Niet (PvdA) Later op de middag komen de leden van beide kamers der Staten Generaal op nieuw bijeen eveneens in verband met het afscheid van dr. Mazure. Deze zit ting wordt gevolgd door een receptie. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het curatorium van de katholieke hogeschool Tilburg is gisteren het mikpunt geweest van felle, soms emotionele kritiek. Dat gebeurde in de tweede vergadering van de slruktuur- commissie. Vooral dc vertegenwoordi gers van de studenten keerden zich fel tegen wat zij noemden de vertraginstak- tiek van de curatoren. Ook echter de afgevaardigden van de wetenschappelijke medewerkers toonden zich zeer verontwaardigd over het feit dat na bijna vier maanden het curato rium met taal nog teken heeft gerea geerd op brieven en moties waarin werd gev raagd of het zijn voortbestaan in de huidige samenstelling nog mogelijk en gewenst acht. Discussie leidde ertoe dat toegezegd werd dat h et curatorium dinsdag zijn standpunt bekend zal maken. Heel dui delijk bleek leeds in deze oriënterende I faze van het overleg dat de grote ge- schillen van inzien bestaan tussen de i v ertegenwoordigers van de vijf geledin- gen, curatorium, senaat, studenten, vve- tenschappelijke medewerkers, technisch I en administratief personeel die de com missie vormen. Die tweespalt, duidelijk ook een gevolg van onderling wantrou wen manifesteerde zich toen de nota van minister Veringa over de hervor ming van de universitaire bestuursstruc tuur aan de orde kwam. Studenten, we tenschappelijke staf en personeel stel den, dat elk wetsontwerp hierover moet worden afgewezen, dat niet gebaseerd is op overleg binnen en met de univer siteiten. De studenten stelden dat ze el ke regeling die van bovenaf wordt opge legd onaanvaardbaar vinden. De afge vaardigde van de senaat en met name de hoogleraren Van Dijck en De Moor namen een gematigder standpunt in. Tenslotte besloot men de ministeriële nota als een van de discussiestukken te beschouwen doch haar geen bindend ka rakter voor de werkwijze van de com missie toe te kennen. De gesprekken in de commissie zijn sterk toegespitst op de structurele pro blemen van de hogeschool. De commis sieleden zijn het erover eens dat de com missie een structuurplan voor de hoge school moet maken. Daarin zal mede beslissingsrecht voor alle geledingen op alle niveaus moeten zijn verwezenlijkt... „Het is duidelijk, dat een sterk selec tief examen niet kan worden geaccep teerd. Wij moeten eisen dat uiteindelijk de opleidingscapaciteit wordt vergroot. De mogelijkheden hiervoor zijn aanwe zig. Let scherp op wat er in de inleiden de colleges wordt gezegd over het ko mende examen, ga niet met oogklep pen op aan het werk, want daarmee blijft de situatie dat twee van de vijf geschikte kandidaten worden afgewe zen, bestaan. Accepteer daarom geen wachtlijsten". Met deze waarschuwing en het ad vies om zo nodig actie te voeren in het belang van de gezondheid van de facul teit en „jezelf", heeft vanavond de actie groep medecijnen aan de rijksuniversiteit in Utrecht zich tot de vele honderden aankomende eerstejaarsstudenten ge wend. De actiegroep deed dat in het stencilblad „noodsituatie in de medische faculteit", dat gisteren, vandaag en za terdag tijdens de oriëntatiedagen van de rijksuniversiteit in Utrecht onder de eerstejaars wordt verspreid. Meer Nederlanders naar Amerika AMSTERDAM (ANP) In h« n» halfjaar van 1969 reisden 18.737 Nederlanders naar de Verenigde Staten. Dat betékent een stijging van 16,6 procent vergeleken met de eerste zes maanden van het vorige jaar, toen het aantal nog 16.074 bedroeg.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7