de pier HERHALING VAN CHEVALIERSHOW VARA OMBUDSMAN VOOR RADIO EN TV B.B.K. BOOS OVER SLUITING MUSEUM S)e£cidóeSoii/ïcMit Stijn Streuvels begraven Middelheim- kunstenaars willen geld VPRO-brief aan NOS-bestuur: Gemeenschap dient te weten hoe miljoenen besteed worden RADIOPROGRAMMA Vanavond op televisie Vanaf november a.s.: Carl Andre PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 Stoelendans om de mammoet 99' J\EZE week lijkt de „slag om de mam- moet" een beetje op een stoelendans; de verschillende partijen lopen springend in het rond en wachten gespannen af wie. als het fluitje klinkt, genoodzaakt zal zijn om te blijven staan. Wie de gebeurtenissen van de laatste weken analyseert, komt wellicht met ons tot de volgende bevindingen: staats secretaris Grosheide stuurt via school directies alle leraren een brief, waaruit blijken moet dat de onrust overbodig is en dat de bewindsman voor het voort gezet onderwijs niet bang is voor acties. De Raad van Leraren stelt via adver tenties in landelijke dagbladen zodat alleen wie daarop geabonneerd is kennis kon nemen van de volledige tekst ouders op de hoogte van zijn standpunt, welke standpuntbepaling vanwege de vele algemeenheden en vage keuze wat urgenties betreft nogal aan de slappe kant is. De lerarengroepen die zowel kritisch staat tegenover overheid als hun eigen organisatiebesturen. blazen eveneens stoom af, waarbij de indruk wordt ge wekt dat het algemene doel, een betere praktijk van de mammoet en meer geld voor het onderwijs, door uiteenlopende groepen ook voor andere doeleinden benut wordt. Zo begeren sommige jonge docenten nadrukkelijk een escalatie van de bijna-revolutionaire evolutie op de universiteit naar de scholen voor voort gezet onderwijs. Wat dan weer een heel andere zaak is dan die welke hun collega's met druk op overheid, parle ment en eigen organisaties beogen. IN dit artikel beperken we ons nu even tot de genoemde circulaire van staats secretaris Grosheide aan de directies van VWO- en havosoholen. Kan deze zo uitgelegd worden, dat de voor het voort gezet onderwijs bijzonder verantwoor delijke bewindsman (zoals maandag krantekoppen suggereerden) niet bang is voor lerarenacties? De toekomst zal dit moeten leren. Voorlopig constateren we, dat mr. Grosheide de ontevreden of veront ruste leraren van repliek gediend heeft op een aantal van him argumenten. Op onderdelen zal dit de staatssecretaris niet zo moeilijk zijn gevallen. Want het voort gezet onderwijs en zijn verre van homo gene delegaties hebben bij het overleg met de overheid een zaak die in deze koloirrherhaaldelijk aangestipt is zelf te veel en te weinig genuanceerde zaken op de hoop der urgentie geworpen. Zoals de overheid aan de mammoetwet begon nen is zonder 'n vastomlijn beeld van haar didactisch» en financiële consequenties, zo hebben ook de onderwijsorganisaties, hun woordverlies en niet te vergeten hun leden bij kritiek en overleg te veel ge ïmproviseerd en te weinig getracht de Süfll '.1Z .T'. overheid partij te geven met een ge zamenlijke, desnoods door compromissen tot stand gekomen conceptie: eerst op hoofdpunten en daarna pas aangaande bijzaken. Als mr. Grosheide onvriendelijk had willen zijn, zou hij aan de slotzin van zijn circulaire „Inspraak garandeert niet dal de eigen opvatting integraal wordt aanvaard, dan ook hebben kunnen toe voegen: „Maar inspraak veronderstelt wel dat men de eigen opvattingen heeft verwerkt tot een sluitend geheel". MR. Grosheide spreekt de waarheid als hij in zijn circulaire erop wijst dat hij de laatste veertien maanden de facili teiten voor schoolleidingen heeft ver groot. de omvang van de leraarstaak heeft beperkt, meer taakuren heeft ge geven, een compromis heeft vastgesteld voor de omstreden kwestie van de „urenleraren", iets aan de klasse grootte heeft gedaan en een dreigende onbillijkheid bij het berekenen van het aantal lerarenlessen heeft gecorrigeerd. De lerarenorganisaties of de buiten die organisaties om opererende docenten zullen opmerken dat dit allemaal wel „iets" is maar niet genoeg in vergelijking met de eisen die een goede uitwerking van de mammoetwet de docenten stelt Hierover kan beslist worden door een l. .alyse van de. nieuwe taak van de leraar waarover, aldus mr. Grosheide, met de organisaties een afspraak is ge maakt. Zijn de docenten erop voor bereid dat die taakanalyse wel eens groepsgewijze behoorlijke verschillen aan het licht zou kunnen brengen? Overigens staan aan het begin en eind van Grosheides circulaire een paar er kenningen van gemaakte fouten. Het te lang uitblijven van beslissingen over de eindexamens (die toch beslissen over de inhoud en omvang van het onderwijs) en een te langzaam tempo in het overleg met aangewezen organisaties. De buitenwereld weet intussen ook wel, dat het gebrek aan overeenstemming bij de organisaties onderling ook debet zijn aan de onbevredigende gang van zaken bij dit overleg. Verbeteringen in dit overleg hangen het zij erkend dus beslist niet alleen van de overheid af. WAARSCHIJNLIJK zijn de over en weer bij het overleg gemaakte fou ten met de voortdurende druk om meer te veranderen dan de „mammoet" van Cals beoogde, de voornaamste oorzaak van de onzekerheid en de onlust die in de zomer van 1969 hel voortgezet onder wijs beheersen. Dit onderwijs is een gecompliceerde zaak; niettemin lijkt het ons van het allergrootste belang dat men ondanks complicaties nu snel gezamen lijk gaat vaststellen wat in het belang van de jonge generaties, het onderwijs en de leerkrachten het meest urgent is: binnen de sector van het voortgezet on derwijs en ook in de samenhang van alle onderwijssectoren De laatste eis vinden wij de zwaarste die Nederland nu aan de bewindslieden op Onderwijs stelt. (ADVERTENTIE) 'n heerlijke vacaQ.nezee boven zee m 'Uitkrjktoren4óm boven zee Onderwater wondert and Ainnsementspar De Flintstones .KinderspeeU%as Zeehengelsport centrum van vermaak scheveningen (Van onze correspondent) BRUSSEL Gisteren werd in het Westvlaamse Ingooigen de schrijver Stijn Streuvels begraven, precies zoals hij het had verlangd. Het stoffelijk overschot van de auteur vorige week vrijdag overleden op 97-jarige leeftijd werd in een eenvoudige kist op een witte huifkar, getrokken door vier paar den, naar de kerk vervoerd. (Deze „W(j- tewagen" werd beroemd in de Neder landse literatuur dank zij Streuvels' oom Guldo Gezelle). Vele duizenden overrompelden het an ders kalme Ingooigen: er stonden bui ten voor de kerk meer mensen te wach ten dan binnen plaats hadden kunnen vinden. Op het kerkhof raakten de dra gers aanvankelijk niet eens tot bij de grafkuil, zo groot was de volkstoeloop. De kist werd begroet door talloze auto riteiten. Onder andere ook door de Belgisch Limburgse gouverneur Roppe. een vriend van Streuvels. Ongeveer alle Vlaamse literatoren, van Walschap tot Claus, waren bij de begrafenis aanwe zig. Streuvels werd begraven naast het graf van de priester-dichter Hugo Ver- rie6t Zoals hij het uitdrukkelijk vroeg in zijn testament zal op zijn graf alleen een eenvoudig eikenhouten kruis wor den opgericht. Zijn literaire nalatenschap (een for tuin aan auteursrechten) mag volgens zijn testament niet uit handen van zijn familie worden gegeven. Het Koor van de Universiteit van Lis sabon o.l.v. Francisco C. d'Orey geeft woensdagavond 27 augustus een con cert in Diligentia onder auspiciën van de ambassade van Portugal en met medewerking van de Asociación His- penica de La Haya en de afd. 's-Gra- venhage van de koninklijke vereniging Oost en West. De toegang is gratis. Op het programma staan zowel oude als moderne koorwerken. DEN HAAG. In navolging van de kunstenaars die deelnemen aan de „Kinetische objectenshow", die aan de minister van C.R-M. een bruikleenver goeding hebben gevraagd voor de duin- van de expositie, hebben zich thans ook de kunstenaars wier werk te zien is op de 10e Internationale te Middeliheim met een dergelijk verzoek tot de minister gewend. In een brief aan dr. Klompé stellen zij dat zij hun werken voor 16 weken kosteloos ter beschikking hebben ge steld. Nu vinden zij dat de aanzienlijke bedragen die zij in die wenken geïnves teerd hebben, renteloos blijven en ver zoeken de minister daarom een zeker, nader vast te stellen bedrag uit te keren voor elke expositdedag. Het verzoek is ondertekend door Wes- sel Couzijn, Leo de Vries, Hans Koetsier, Jaap Mooy, Frans Peeters, Pearl Perl- mutter, Cornelius Rogge, Lancelot Sam son, Jan van Munster, Carel Visser, André Volten en Hans Ydo. HILVERSUM De belangrijke func tie van radio en televisie en de demo cratische principes zijn de eerste ar gumenten voor meer openbaarheid in de NOS (Nederlandse Omroep Stich ting). Gezien de maatschappelijke be trokkenheid van een instituut als de NOS is het optimaal bevorderen van vertrouwen in deze instelling van het grootste belang, waarbij bedacht moei worden dat de NOS krachtens de om roepwet een zeer belangrijk aandeel heeft in de beleidsvoering ten aanzien van deze media. Daarnaast heeft de gemeenschap er recht op te weten wat er met de door haar beschikbaar gestelde gelden ge schiedt. Aldus schrijft de ledenraad van de VPRO in een brief van 18 au gustus aan het bestuur van de NOS. In dit schrijven wordt geconstateerd, dat volgens de staatsbegroting 220 mil joen dit jaar aan omroepbijdrage ter beschikking komen. Daarbij gevoegd de opbrengst aan reclame-inkomsten van 74 miljoen betekent dat het totale Nederlandse omroepbedrijf een jaar omzet heeft van bijna 300 miljoen gulden. Van dit bedrag gaat bijna 80 miljoen naar de (zes) omroepvereni gingen, kleine zendgemachtigden en politieke partijen. De bestemming van de overige 220 miljoen wordt, afgezien van een aan tal verplichte betalingen, bepaald dooi de NOS. Correctie-mechanismen t.a.v. onjuist geachte bestemmingen van de financiële middelen bij de omroepver enigingen bestaan in de vorm van le den, (raads-) vergaderingen en het op zeggen van het lidmaatschap. Bij de NOS ontbreken dergelijke mogelijk heden. De openbaarheid heeft ook hier bij een functie. De vorm van openbaarheid wordt, zon der aan het principe afbreuk te doen, in sterke mate bepaald door een aan tal praktische factoren. De VPRO is daarom voorstander van het openbaar maken van de bijeenkomsten van de diverse NOS-colleges. Onderdelen van openbaarheid dienen in ieder geval te zijn: vooraf publikatie van agenda- en vergaderstukken, toegang tot de ver gadering en inzage in de notulen. Teneinde aan het openbaar maken een extra-functie te verlenen moet ernstig overwogen worden een be roepsmogelijkheid tegen besluiten van de NOS-organen te openen, gevolgd door het horen van de opposant, waar na opnieuw besluitvorming kan plaats vinden. De kijker en luisteraar, tevens betalers van de omroepbijdragen, wor den onvoldoende geïnformeerd over de voorbereiding van beslissingen en over die beslissingen zelf, die thans nog in het verborgen plaatsvinden. Deze be slotenheid van de NOS-bijeenkomsten is niet meer van deze tijd. (STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.03. 19.56, 20.16) NOS: 18.30 uur: Wielrennen Brno 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Journaal TROS: 19.07 uur: De kampioenen, nieuwe tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Rhoda Scott speelt, hammondorgel 20.35 uur: Mimecry. blijspel (herhaling) 22.30 uur: Journaal (NOS) 22.35 uur: „Een week om nooit t documentaire NEDERLAND II (STER- reclamcuitzcndingcn om 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala, magazine NCRV: 19.30 uur: Yao, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Bureau Britol, tv-serie 21.10 uur: Dit is Maurice Chevalier, show, (hehaling) 22.00 uur: .Omdat-ie-anders-ls (3), laatste aflevering 22.35 uur: Evangelie 22.40 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I 16.00 uur: Journaal (NOS) KRO •16.02 uur: Daktari 16.50 uur: Vakantie in Oebele De n aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. Het VpRO-programma „Tsjecho-Slo- wakije. toen en nu" was ambitieus op gezet. Men was er bij die opzet ken nelijk van uitgegaan dat belangrijk ac tueel nieuws zou binnenkomen, in becld- of desnoods alleen maar bericht-vorm, en men stond klaar om dit nieuws van verschillende kanten te bekijken. Nu was er, na wat het journaal al had medegedeeld. eigenlijk geen nieuws te melden. Het op één uur be grote programma, dat bovendien nog belangrijk uitliep, had daardoor minder om het lijf dan men zich bij de voor bereiding kennelijk had voorgesteld. Er waren beelden van een jaar geleden, een paar interviews en een discussie over achtergronden en eventuele recht vaardiging van de Sovjetinvasie. Op discussie daarover zaten we eigenlijk niet te springen. Ze zijn al precies 'n jaar aan de gang en 't onderwerp lijkt uitgekauwd te zijn. Toch had die dis cussie iets pikants omdat er ook inva sieverdedigers aan 't woord kwamen. Dat zou een jaar geleden niet mogelijk geweest zijn: ze zouden achter de ta fel vandaan geranseld zijn. Gisteren was dat niet het geval. De heren werden keurig aanhoord. Hun ar- gumenten klonken vals. Vrijheid en ge luk van de Tfejécheri' en van alle 'Oost- blokkers waren in gevaar gekomen om- dat in Tsjecho^Slowakjje meer vrijheid •i ging heersefe. *Doop de-bezetting, ge paard gaande met onvrijheid en cen suur. werd dat gevaar bezworen. Bij dergelijke krompraat zou bij ons de lust tot ranselen weer opgekomen zijn. Niet zulks bij de keurige aanhouders die ook achter de tafel zaten. *t Ware te wensen dat aggresiviteit niet 'n ex- clusief-links artikel was. Terwijl bij de VPRO de discussie over Tsjecho-Slowakije voortkabbelde werd hetzelfde onderwerop „II" aangesne den in KRO's Brandpunt, waarin tevo ren nieuws uit Nieuw-Guinea werd ge meld. Een dom samenvallen dat door een kleine programma-omzetting ver holpen had kunnen worden. Iets waar niemand in Hilversum aan dacht om dat dit alleen maar in het belang van de kijkers zou zijn geweest. Iets waar mee men zich in Hilversum bezwaar lijk kan bezig houden Vg. icften.P 19.1SPWereldpanorama. 19.25 Cour and Westernrubriek. 19.40 Wijd als de vroeger jaren. 22.30 Nieuws. 22.40 Me hoorspel. 23.15 Licht gevarieerd plate gramma. 23.45 Actualiteiten. 23.5! HILVERSUM II (298 m) NOS: Nieuws. 18.11 Opspraa" 18.20 Hee: een progra Nieuws. KRO: 12.41 Actualiteiten. 12.50 der grenzen, rubriek over missie en ze N.O.S.. 13.00 Vliegende schijven: gra ne. 17.15 Casten van de week. KRO: 6-8-6-9: Muziek voor t(w)iener«. HILVERSUM II (298 m) VARA: 700 ochtendgymnastiek. 7.20 Socialis- Vanavond herhaalt de NCRV een show rond de 80-jarige Franse chansonnier Maurice Chevalier. „Dit is Maurice Chevalier" is de titel van het program ma. dat onder regie van Jcan Chris- tophe Averty tot stand kwam. De oor spronkelijke titel van de show luidt „C'est la vie", het is een Frans-Ame rikaanse co-produktie van ORTF en ABC, die door de NCRV-televisie eer der werd uitgezonden op 6 januari 1968. In deze klcurenshow ontvangt Cheva lier een gaste, die op het Nederlandse scherm vaker te zien is: de Ameri kaanse zangeres Diahann Carroll, die de titelrol speelt in de door de AVRO uitgezonden filmserie „Julia". Nederland II 21.10—22.00). ..Een week om nooit te vergeten Vanavond jal.^troj pa ^oop yan het gewone programma van 22,35 tot 23.35 uur de' filmdocumentaire „Een week om nooit te vergeten" („Seven days to remember") pp het beeldscjiérm brengen. „Een week om nooit te vergeten" is een confrontatie met de Russische irival in Tsjecho-Slowakije. precies een jaar geleden. De film bevat unieke op namen, die naar de vrije Wester se wereld zijn gesmokkeld. De namen van deze cineasten worden om voor de hand liggende redenen geheim ge houden. De wereldpremière van deze film documentaire vond enkele maanden ge leden piaats via het netwerk van de C(anadian) B(roadcasting) Corporation Omdat-ie- anders-is? (3) wordt vanavond via Nederland II uit gezonden. „Dan voel je je pas weer mens", is het motto van deze uitzen ding, die de terugkeer van een psychi atrisch patiënt in de alledaagse sa menleving tot onderwerp heeft. Op de reacties van enkele patiënten, die in de uitzending aan het woord komen, geeft zenuwarts dr. J. G. Schnitzler eommentaar. Hij is verbonden aan de Stichting Geestelijke Volksgezongheid in Gelderland. „Omdat ie anders is?" staat onder redactie van N. van Gel der, wordt geproduceerd door Treeske Blasé en geregisseerd door Han Baart- (Nederland II 22.0022.35 uur). Vocalisten- concours Den Bosch „Misdaad!' DEN BOSCH Voor het zestiende Internationale Vocalistenconcours, dat van 30 augustus tot en met 6 september in Den Bosch wordt gehouden, hebben zich 83 zangeressen en zangers aange meld, te weten 26 sopranen, 21 alten- mezzosopranen, 13 tenoren en 23 bassen- baritons. Deze deelnemers vertegenwoordigen 24 nationaliteiten, namelijk Amerika. Argentinië, Austalië. België, Brazilië. Bulgarije, Canada, Denemarken. Duits land Engeland, Frankrijk, Griekenland, India, Italië, Japan. Joego-Slavië. Ne derland. Nieuw-Zeeland. Oostenrijk. Por tugal. Roemenië, Schotland. Zuid-Afrika en Zwitserland. De jury bestaat uit: Manus Willem- sen. voorzitter (Nederland); Tom Brand (Nederland); Anton Dermota (Oosten rijk); Jeanne Deroubaix (België); Ota- kar Kraus (Tsjecho-Slowakije); Erna Spoorenberg (Nederland); Maria Stader (Zwitserland) en Alexander Young (En geland). De uitreiking van de prijzen zal op zaterdag 6 september geschieden door de burgemeester van Den Bosch tijdens een officiële ontvangst van deelnemers en genodigden op het stadhuis. Op woensdagavond 10 september zullen de winnaars in de Stadsschouwburg Casino het slotconcert verzorgen. Aan dit con cert wordt medewerking verleend door het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans. De VARA heeft toegezegd dat uit de deelnemers met voorkeur voor het liedvak er een of meerdere zullen worden gekozen voor het geven van een radiorecital. Ook niet-finalisten kunnen hiervoor worden uitgenodigd. Bovendien zal de VARA een van de prijswinnaars engageren voor de serie Matinee op de vrije zaterdag" in het Concertgebouw te Amsterdam. (Van o e kunstredactie) tentoonstelling zou nog naar enkele andere musea gaan maar gebleken is dat een dergelijke tentoonstelling „bege leiding" door de kunstenaars behoeft. Er is nl. een en ander beschadigd waardoor de bewegende voorwerpen niet meer tot hun recht komen. Herstel en begeleiding zouden flinke kosten met zich meebren gen. Minister Klompé heeft een subsidie aanvrage afgewezen op grond van het feit dat haar hiervoor geen middelen ter beschikking stonden. DEN HAAG Het feit dat het Haag se Gemeentemuseum vandaag gesloten blijft nadat een actiegroep van de Be roepsvereniging van Beeldende Kunste naars daar een „wilde" vergadering had aangekondigd is bij de BBK slecht ge vallen. Het hoofdbestuur van de BBK heeft een telegram aan minister Klom pé gericht mei een verzoek aan de mi nister om haar invloed aan te wenden opdat „deze afkeuringswaardige handel wijze van het gemeentebestuur van Den Haag" geen doorgang vindt. Op een persconferentie gisteren, waar de actiegroep haar standpunt uiteenzet te. was ook Carl Andre aanwezig, de Amerikaanse kunstenaar wiens tentoon stelling vanmiddag officieel geopend zou worden in het museum. Hij vond het sluiten van een museum voor kunste naars en publiek een „misdaad tegen dt kunst". De heer Andre vertelde dat hij aan mr. Wijsenbeek. de directeur van het gemeentemuseum, nog de suggestie had gedaan om de gehele openingsplechtig heid in het tentoonstellingsgebouw te doen plaatsvinden (dat heeft een aparte in gang en kan gemakkelijk van de rest van het museum worden afgesloten), maar deze was daar niet op ingegaan. Bruikleeiivergoeding De actiegroep zou de vergadering in elk geval op het aangekondigde tijdstip laten doorgaan, werd meegedeeld. Men deed echter geheimzinnig over de plaats waar dat zou gebeuren. Aan de orde komt o.m. de „bruikleenvergoeding" voor deelnemers aan groepstentoonstellingen. Deze kwestie is actueel geworden dooi de Kinetische Objectenshow. die in Haar lem »1 ruim 15.000 bezoekers trok. Deze I „Besluit" Het bestuur van de BBK heeft nu een besluit uitgevaardigd waarbij voor mu seale groepstentoonstellingen leden al leen kunnen meewerken als zij per perio de van vier weken of minder f. 75,- per stuk grafiek, f. 125,- per schilderij en f. 150,- per plastiek zouden ontvangen. Bovendien moeten de kunstenaars voor af op de hoogte worden gesteld van de namen van alle exposanten en moeten zij kunnen bepalen hoe de tentoonstel ling wordt ingericht. Alle kosten voor in richting, vervoer e.d. komen ning van het museum. Als de heid van de kunstenaar gewen Ned. Dans Theater in Koninklijke Schouwburg en Circustheater DEN HAAG Het Nederlands Dans Theater geeft in het komende seizoen een serie van vier abonnementsvoorstel- lingen. zowel in de Koniklijke Schouw burg als in het Circustheater. In de Koninklijke Schouwburg wordt opgetreden op vier maandagavonden. De programma's staan al goeddeels vast: 15 september Pierrot Lunaire van Glen Tetle op muziek van Schönber.Screen- play van Jon Sanders op muziek van Charles Mingus, Solo for voice I van Hans van Manen op muziek van John Cage. Arena van Glen Tetley op muniek van Morton Subotniek. 22 september Three pieces van Hans van Manen mu ziek Grazyna Bacewicz, Impressies van Job Sanders muziek Günther Sehuller, Squares van Hans van Manen muziek E- rik Salie. De anatomische les van Glen Tetley muziek Marcel Landowski. 3 sep tember Metaforen van Hans van Manen muziek Daniel Lesur. Now van John But ler muziek Anton Webern. Bachatel (première) van Charles Czamv muziek van 'ezig- Bach. Mythical hunters van Glen Tetlye moet muziek Öedoen Partos. 1 december een Publiek helpen met problemen (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM Drs. Marcel van Dam, sinds kort in vaste dienst bij de VARA en Tom Patfka, die onlangs werd benoemd tot chef van de afdeling tv-documentaires zullen met ingang van november a.s. starten met een se- ricprogramma. dat onder de titel „Ve len met mij" eens in de maand voor de televisie en tweemaal per maand via de radio zal worden uitgezonden. „Velen' met mij" is een experimen teel programma, waarin problemen van luisteraars en kijkers zullen wor den behandeld. De bedoeling van drs. Van Dam en Tom Pauka is uiteraard niet dat alle brieven met klachten over vreemde of onrechtvaardige toestanden in behan deling zullen worden genomen. Een re- searchteam onder leiding van Chawa Aronson zal eerst onderzoeken of het hier gaat om structurele problemen, Welke ook interessant kunnen zijn voor andere luisterende of kijkende landge noten. Nadat via het scherm of de microfoon zo'n probleem is uiteengezet worden de toehoorders, die met de zelfde moeilijkheden kampen uitgeno- koni iedert i I. 100,- -be.tuur N oor. Hef I v kun naars, heel aantrekkelijk om snel rijk te worden. Maar de BBK'ers maken er met voorwaarden als hier op tafel lig gen weinig kans toe. Het zou er b.v. op neerkomen dat een reizende grafieken tentoonstelling. waar elke deelnemer twintig bladen voor zou inzenden, bij een duur van tien maanden per deelnemer f. 15.000,- zou kosten, waarna de bladen nog het eigendom van de kunstenaar blijven zodat hij ze daarna een normale prijs van gemiddeld plm. f. 75,- zou kun nen verkopen. De minister van CRM heeft al aangekondigd om de kwestie van bruikleenvergoedingen dit najaar in de Raad voor de Kunst aan de orde te zullen stellen. Het is de vraag of er vruchtbaar over gepraat zal kunnen wor den wanneer men een voorstel als het nderhavige als uitgangspunt zou nemen. RED. I Orft i ballet van Glen Tetley In hel Circustheater wordt opgetreden ijdagavonden 26 september Metaforen van Hans van Manen muziek Daniel Lesur. Variomatic van Hans van Manen muziek Lennox Berkeley, Sargasso van Glen Tetley muziek Ernst Krenek, Three pieces van Hans van Ma nen muziek Grazyna Bacewicz. 24 okto ber Circles van Glen Tetley muziek van Luciano Berio, Pas de deus uit Le diable a qualre van Benjamin Harkarvy mu ziek Adolphe Adam, Graffiti (première) van Kathe Gosschalk muziek Roger Rey nolds, Dualis van Hans van Manen mu ziek Bela Bartok. 31 oktober Grans pas espagnol van Benjamin Harkarvy mu ziek Maurice Moszkowski, Imrressies van Job Sanders muziek Günther Sehul ler, Squares van Hans van Manen mu ziek Erik Satie, Arena van Glen Tetley muziek Morton Subotniek. 12 december Nouvelles aventures van Jaap Flier mu ziek György Ligeti, Screenplay van Job Sanders'muziek Charles Mingus. Carmi- Tom Pauka, de nieuwe chef van de afdeling documentaires bij de VARA-tv, start in november met een nieuw programma, waarin een ombudsman i<oc>r radio en t v. de luisteraars en kijkers lersijda staat in kun problemen. digd zich telefonisch, schriftelijk of an derzins te melden bij de VAR A-ombuds man. Die gaat dan op zijn beurt infor maties inwinnen bij deskundigen, auto riteiten of andere instanties. Tenslot te wordt dan door een team van vijf interviewers, die gesprekken voeren met de vragenstellers, hun voor- en te genstanders in een tv- of radioprogram ma gepoogd, om de briefschrijvers zo deskundig betrouwbaar en objectief mogelijk raad te geven. Het idee voor deze radio- en tv-pro- gramma's is afkomstig van Tom Pau ka. Hij werd hiertoe geïnspireerd door de mededeling van minister Beernink, dat de regering overweegt ook in ons land op den duur een ombudsman te benoemen. De minister was geporteerd voor het Engelse systeem, waarbij de ombudsman ondergeschikt is aan de regering en slechts die problemen aanpakt, die hem via de ministeries worden voorgelegd. Tom Pauka en de VARA zijn meer voorstanders van een ombudsman, zoals deze in Zweden is gerealiseerd, daar is namelijk de om budsman volkomen onafhankelijk van de overheid en hij onderhoudt recht streeks contact met de burgerij, die hem met allerlei problemen kan bena deren. Bij de VARA hoopt men niet het radio- en tv-programma „Velen met mij" de basis te leggen voor de uit eindelijke benoeming van een officiële en vooral onafhankelijke Nederlandse ombudsman. Of „Velen met mij" een geslaagd experiment zal worden hangt in de eerste plaats af van de hoeveel heid problemen en reacties, die men op deze uitzendingenreeks hoopt te ont vangen. Dan zal ook blijken of het pu bliek zijn drempelvrees weet te over winnen, teneinde zijn moeilijkheden openlijk te durven voorleggen aan een team van deskundige raadgevers. „Hier en Nu" naar Suriname HILVERSUM Een team van het NCR V-actualiteitenprogramma ..Hier en Nu", bestaande uit reporter Henk Mochel en cameraman Chris van Duu- ren is woensdag van Schiphol naar Su riname gereisd. Men gaat daar reporta ges maken voor en tijdens de ver kiezingen. Radioverslaggever Chris van Leeuwen zal zich later bij hen voegen. Het eerste tv-programma uit Suriname wordt 28 augustus door de NCRV uitgezonden. Werkzaamheden aan antenne Hulsberg HILVERSUM Van 25 augustus tot 6 september zullen door werkzaam heden aan de antennemast te Huls berg de uitzendingen op de middengolf- hulpzender (188 m) af en toe moe ten worden onderbroken. De onder brekingen gelden uitsluitend voor het programma Hilversum 2 en het regionale programma Zuid en zullen wat de tijdsduur betrelt tot een mi nimum worden beperkt

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2