S)e CciclieSoti^mit STRIJD IN BRNO EN PRAAG Niets ontziend optreden van leger en politie Vermiste vissers zeker verdronken Nog terreur in steden N.-Ierland Weer doden Guyana verwerpt Nederlandse nota op zee naar de Cornelis leverde niets op 42 cleefteliii» Uw Dans- en Praathuis Evert Castelein Dansles aanvang Devlin in New York Evert Castelein Zomerdansfeest Evert Castelein Argeloos en goedhartig maar. Op overweg weer botsing trein-auto Surinamer in oerwoud gevangen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Dis. J. H. M. Brader J F J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANHOUDEND BUIIG De weersverwachting, meegedeeld door het KNMT, geldig tot morgenavond; Veranderlijke bewolking met buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest, later ruimend naar richtingen tussen noordwest en noord. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 60e jaargang, no. 17.832 PRAAG-BRNO (ANP-Reuler-AP) Praag, de wielerstad Brno en, in zekere zin, Bratislava zijn gisteren de centra geweest, waar de Tsjecho- Slowakcn op zeer felle wijze uiting hebben gegeven aan hun afschuw van de bezetting van hun land door de Sovjettroepen, een jaar geleden. In Brno, waar het er zeer heftig toeging, zijn drie doden gevallen. Het totale aantal als gevolg van de onlusten in Tsjecho-Slowakije is nu gestegen tot vijf. Het aantal gewonden is zeer groot als gevolg van de woedende charges van de politie in de drie genoemde steden. Er zijn ook arrestaties verricht. Met name de schaakmeester Pachman, die, ook in Nederland, openlijk van zijn afkeer van de Sovjetbezetting heeft blijk gegeven. Vanmorgen was het in alle steden weer rustig. Men ging normaal aan het werk en de huisvrouwen deden als vanouds hun inkopen. ADVERTENTIE Dondei'tkig van 210 n.m. Vrij dag van 9 v.m.10 n.m. Zaterdag 9 v.m.5 n.m. Zie adv. in dit blad van maandag jl. (ADVERTENTIE) attracties voor een toegangspiïJS in ADVERTENTIE melkhazelnootjes 150 gram van 124 «o .r 114 niet te geloven voor die prijs! JAMIN (ADVERTENTIE) wordt geheel vernieuw* gang, foyer en zaal. Alles wordt nog NOG fraaier gemaakt U voor U voor U» In verband met de gehele ver- j nieuwing van onze zaal vangen de lessen later aan. Nu vanaf zaterdag 6 september. INSCHRIJVING: dagelüks 2—9 I Boerhaavelaan 13. Tel. 01710-52054 BELFAST A.P.) De kerkgenootschappen in Ulster hebben het Britse leger verzocht m-atregelen te nemen tegen het terreurbewind in verschillende provincieplaatsen. Hoewel de oproercentra in Belfast sinds een week door militairen onder de duim worden gehouden, vluchten nog steeds gezinnen uit hun huizen omdat zjj bedreigd worden door aanslagen met benzinebommen. Deze aanslagen treffen zowel protestantse als katholieke gezinnen. Zij beginnen meestal met een anoniem briefje: „Verdwijn, of je huis wordt in brand gestoken." Dreigementen van het soort, waarover de commissie overleg heeft gepleegd, zijn ook geuit in Belfast-Oost, waar de grote scheepswerven liggen- De regering van de Ierse republiek heeft te Dublin bekend gemaakt, dat elke dag honderd vluchtelingen de grens passeren. Het departement van defensie heeft bekendgemaakt, dat duizend vluchtelingen zijn ondergebracht in kazernes, colleges, ziekenhuizen en andere centra. Verondersteld wordt dat nog duizend een onderkomen hebben gevonden bij vrienden en familie. Generaal Sir Geoffrey Baker, bevelhebber van het Britse 1 ger, is gisteren onverwacht in Noord-Ierland verschenen om de overname van de binnenlandse veiligheid door de militairen te inspecteren. Generaal Baker, chef van de imperiale generale staf, bracht een uur door met besprekingen met premier James Chiches- ter-Clark, reed daarna door de door de gevechten bescha digde straten van Belfast en Londonderry, waar soldaten met automatische geweren in de aanslag waken tegen verdere uitbarstingen in de Noordierse godsdienststrijd. Bernadette Devlin, Engels Lagerhuislid en een der leiders van de katholieke burgerrechtenbeweging in Noord-Ierland, is in New York aangekomen. Zij hoopt een miljoen dollar te kunnen inzamelen om hen wier huizen bij de jongste or lusten zijn verbrand aan een nieuwe woning te helpen. Zij meent dat de ontwikkeling in Noord-Ierland tot een complete burgeroorlog kan leiden. ADVERTENTIE Verbouwing Daarom In Den Burcht Zondag 810.45 uur Discoteek Stampers Krakers Hosorkest (Van onze correspondent) PARIJS Mejuffrouw Danielle Lecourt is net drieëntwintig en een van die lieve goedhartige meisjes, die nog vertrouwen in deze slechte mensheid, hebben of liever gezegd: hadden. Toen de heer Gallet, haar buurman, 's ochtends vroeg op haar deur klopte met de mededeling, dal er een telefoontje voor haar was in z[in flat, aarzelde zij dan ook geen moment, vooral omdat meneer Gallet oud genoeg was om haar vader te zijn. Zij sprong uit bedtrok haar kamerjas aan. over datgene wat de meeste meisjes aan hebben als het erg deur flat. bedoelingen van de heer Gallet waren op zijn zachtst gezegd niet vaderlijk. En hij had zelfs geen interessante verzameling etsen om als hulpmiddel en bij wijze van van inleiding tè gebruiken. Nu heeft hij, naast drie maanden gevangenisstraf, twee diepe sneden op zijn voorhoofd, een gebroken neus, een ontwrichte linkerpols en beschadigde jukbeenderen. Zo'n leuk meisje; hoe kon de arme mam weten, dat ze een judo-expert was? Hoewel de Pravda zich tevreden heeft getoand over het optreden van de Tsjecho-Slowaakse regering, moet Brno er bij de Russen niet al te best op staan. I De inwoners van Brno hadden zich tij— I dens de wielerkampioenschappen onder scheiden door de Russische deelnemers ostentatief uit te fluiten en hun West- duitse, Amerikaanse. Nederlandse. Fran se en Italiaanse tegenstanders luidkeels steun te verlenen. Gisteren was het ont steken i doende om ee: ketenen. Om twaalf i vol gangswegen af en de mensen werd ge sommeerd het plein te verlaten. Niemand gaf hieraan gehoor, waarop water kanonnen met hun werk begonnen. Men vluchtte de nog open straten in en ging vandaar opnieuw tot de aanval over, wat de politie met traangasgranaten beant woordde. Telkens opnieuw week de menigte terug om weer opnieuw op te dringen. Tenslotte knalden de schoten. Eerst over de hoofden heen, maar later lager, tot de eerste gewonden vielen. De betogers losten zich, geschrokken in kleinere groepen op. maar begonnen elders in de stad opnieuw met hun „Dubcek, Dubcek"-geroep. Straatstenen I werden uit de grond gebroken en an derzijds joeg de politie met hun knup pels achter de betogers aan. Tegen de avond werd geheel de binnenstad tot verboden gebied verklaard. De rust keerde slechts langzaam weer. In Praag, waar het heedl de dag al onrustig was geweest, begon het pas goed tot na vijf uur kantoren en fabrie ken uit gingen. Een snel groeiende menigte op het Wenceslasplein werd snel verspreid, maar de menigte trok op naar de Prikopystraat waar spreek koren opklonken als „Leve Dubcek, weg met de Russen". D e (fanatiek - communistische) volksmilitie was een speciaal doelwit voor de menigte. Op nieuw woedende charges van politie en militairen. Later op de avond begon het op het Vredesplein: met ijzeren staven gewapenden arbeiders sloegen in op de politiewagen. In andere straten werden barricaden opgewopren en tramwagens omver getrokken. Toen trokken tiendui zenden Tsjechische militairen, begeleid door zestig tanks de binnenstad binnen. Aan alle kanten knalden de schoten en vluchtten de mensen buiten het bereik van het oprukkend leger. Om twee uur des nachts trok het grootste deel van het leger zich over de Moldau terug. Toen de ochtend aanbrak, vertoonde Praag zijn gewone, zij het een ietwat geschon den gezicht. (Van onze correspondent) THOLEN Aangenomen moet worden dat twee opvarenden van de vissers boot „Cornclis (Th 38) uit Tholen zijn verdronken. De „Cornelis" werd gisternacht om één uur omgetrokken, waarschijnlijk doordal hel uitstaande net achter iets is blijven vast zitten. De twee vermisten zijn de 26-jarige Mar cus Deurloo en de 16-jarige Marien v. Zetten, beiden uit Tholen. De twee ande re opvarenden van de „Cornelis". schip per A. J. Schot (39) uit Tholen en ma troos J. van Beizen (24) uit Colijn- plaats die zijn gered, werden ter ob- servatie in 't ziekenhuis in IJmuiden op- genomen. Het ongeval gebeurde tien mijl uit I de kust van Scheveningen. Op het mo- ment dat de „Cornelis" omgetrokken i werd, bevond matroos Van Belzen zich op de brug. De drie anderen waren in de machinekamer waar ze bezig wa- I ren met het opzetten van een nieuwe drij- riem. Alleen schipper Schot kon nog op j tijd uit de machinekamer komen. De speurtocht naar de vermisten heeft j niets opgeleverd. Aan de reddingsboot namen deel een helikopter van de marine vliegdienst 'n reddingsboot „Bernard van Leer" uit Scheveningen cn een groot aantal vissersschepen. Het gekapseisde vaartuig heeft lange tijd met de kiel aan de oppervlakte gedreven. Een kik- de' marine, die vanuit de Twee van de vier opvarenden van de Tholense kotter „Cornelis" zijn gisteren gered en naar IJmuiden ge bracht. Matroos Klaas van Bedzcn. bij hel verlaten van het Deense schip, dal hun uit zee oppikte. helikopter op de kiel was neergelaten heeft nog geprobeerd door klopsignalen contact te krijgen met mogelijke overle venden in de machinekamer. Er kwam geen antwoord. In de loop van de middag is de „Cornelis" gezonken. De vissersge meenschap in Tholen is enkele jaren ge leden door een soorgelijke ramp getrof fen. Daarvan werden vader J. Schot en zijn zoon het slachtoffer. De Tholense vissersvloot telde enke le decennia geleden nog ongeveer hon derd schepen. Er zijn nu nog circa twin tig schepen waarvan er tien hun thuis haven hebben in Scheveningen. Daar bij was de Tholen 38 volgens de vissers in Tholen een bijzonder goed schip. (Van onze correspondent) de Tholen 38, Arie UTRECHT Weer is op een met knipperlichten beveiligde overweg een trein in botsing gekomen met een vrachtauto. Het gebeurde gistermiddag tegen vier uur op het baanvak Eind hovenHelmond De auto werd geraakt door een onder - houdsmachine van de spoorwegen op weg van Rotterdam naar Venlo. De chauffeur van de vrachtwagen werd slechts licht gewond. Het reizigersver- voer tussen Eindhoven en Helmond werd met bussep in stand gehouden totdat tegen half acht het spoor weer volledig in dienst kon worden gesteld. Barnard: twee transplantaties in september KAAPSTAD (AFP) Professor Chi lian Barnard heeft in een vraaggesprek voor de Zuidafrikaanse radio meege deeld dat hij van plan is in september in het ziekenhuis Groote Schuur twee harttransplantaties te verrichten. Maandag, na het overlijden van de tand arts Philip Blaiberg die 563 dagen met een nieuw hart heeft geleefd, verklaar de hij dat hij met het overplanten van harten door zou gaan. De technische installaties in hel ziekenhuis Groote Schuur te Kaapstad is thans zodanig dat j er twee harttransplantaties tegelijkertijd i kunnen worden verricht. GEORGETOWN (AFP-AP) De re gering van Guyana heeft de Nederlandse nota. waarin de verwachting werd uit gesproken dat Guyana op korte termijn de status quo in het betwiste gebied in Suriname zal herstellen, verworpen, zo wordt uit goede bron vernomen. De ze beslissing was genomen na een ge sprek van zeven uur tussen de minister president Forbes Burnham, de ambassa deur van Guyana in Londen, sir Lionel Luckhoo en Rudy Kendall, de Guyane se consul-generaal in Paramaribo. Dams zou zijn, met een karabijn in zijn bezit, door Guyanese militairen gegrepen ;is in het omstreden grensgebied. Een woordvoerder voor het ministerie voor defensie heel't meegedeeld, dat de man zo spoedig mogelijk "naar Suriname zal worden uitgewezen. Gisteren heeft pre mier Forbes Burnham van Guyana in het parlement gezegd, dat hij bereid I is met Nederland een verdrag te sluiten j over afbakening der grens tussen Guya- i na en Suriname. Over de operatie van 1 dinsdag zei hij dat dit hoofdzakelijk een politieactie was geweest „om vreemde- iingen die zich zonder toestemming op i Guyanees gebied ophielden te verwij- j deren". Hij zei. dat Guyanese militairen in het omstreden gebied zullen blijven I om grensschendingen te voorkomen. (ADVERTENTIE) Van 2 t/m 7 sept. gaat Langezaal verkopen in De Stadsgehoorzaal voor weggeefprijzen Een groep militairen patrouilleert door de straten van Praag. Winkels hebben hun rolluiken neergelaten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1