Proces tegen Alexander Dubcek i wordt waarschijnlijk geacht Stoomauto wordt spoedig werkelijkheid Moskeebrand in Jeruzalem BESCHULDIGINGEN VAN ..RUDE PRAVO" Groot propagandist Nederlands toneel 87 j. oud overleden Tsjechen herdachten inval in hun land Vissersboot omgeslagen: twee man vermist Chichester voorkomt breuk in zijn partij Orkaan Debbie neemt toe in kracht Veiligheid voetganger onder loep genomen Middel tegen onkruid te werkzaam Australiër uit protest Nederlander DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 de leidse courant PAGINA 7 RENO (AP) Ingenieurs werken In het geheim aan wat de industrieel, William P. Lear, „een enorme door braak" noemt, waardoor een stoomma chine in moderne auto's kan functioneren en vrachtauto's praktisch geen luchtver vuiling meer veroorzaken. De 67-jarige miljonair en uitvinder van de Lear-straalmotor zegt, dat zijn plan nen (nog in het blauwdrukstadium) be tekenen, dat een stoomturbine-auto eco nomisch uitvoerbaar is en in massa- produktie gemaakt kan worden ter ver vanging van de verbrandingsmotor. De autofabrikanten in Detroit wachten af. Lear weigert zich over details uit te laten maar zegt wel, dat het gaat om 'n nieuwe wijze van krachtoverbren ging van de turbine op de achterwielen en zonder versnellingen, torsie conver ters of een differentieel. JERUZALEM, (A.N.P.) In de oude stad van Jeruzalem is waarschijnlijk door kortsluiting brand ontstaan in de Al- Aksamoskee, die nabij de klaagmuur ligt. De brandweer moest alles in het werk stellen om te voorkomen dat het vuur zou overslaan naar het gebouwen complex, dat de moskee van Omar omvat. Na twee uur kon de- brand bedwongen worden. (Van onze correspondent) PRAAG Precies een jaar nadat hij door Russische sol daten werd gearresteerd, is Dubcek ervan beschuldigd, dat hij op die nacht teg enhet centrale comité zou hebben gelogen. In Praag doen geruchten de ronde, dat een proces tegen Dubcek c.s. niet lang op zich zal laten wachten. In de krant „Tribuna", vertelde Oldrich Svestka, vroeger redacteur van „Rude Pravo", een aanhanger van Novotny en collaborateur gedurende de invasie, „de waarheid over van nacht een jaar geleden". Hij beweert, dat Dubcek wist, dat de invasie voorbereid was dat de partijleider loog, toen hij die nacht uitriep: „Dit is i verschrikkelijke verrassing: ik had nooit verwacht, dat zou gebeuren." Svestka vervolgt, dat Dubcek de controle ;r zichzelf verloor en zich zeker niet als een leider gedroeg. Hij beweert ook, dat Dubcek een grote onverantwoordelijk heid toonde door niet eerder het centrale comité op de hoogte te stellen van een waarschuwende brief, die hij op 19 augus- /an Brezjnev zou hebben ontvangen. Svestka beschuldigt ook Smrkovsky en Kriegel ervan, dat zij van de kook raakten en allen verraders noemden, die weiger den de invasie te veroordelen. „Rude Pravo" publiceerde uittreksels van een partijvergade ring, die in Praag werd gehouden op 23 mei 1968. Verschei dene sprekers, die bij name genoemd worden, gaven toen uiting aan hun grote verwondering over de koers van Dubcek (dit allemaal natuurlijk volgens „Rude Pravo"). Zij klaagden erover, dat het moreel van de plaatselijke partij organisaties Vele sprekers "bekritiseerden de vrijheid en onverantwoorde lijkheid van de pers, en zeiden, dat het leek alsof er geen communisten meer bij de pers werkten. „Rude Pravo" concludeerde dat Dubcek tenminste al in de ware gevoelens van de partij kende en dat hij daarnaar had moeten handelen, terwijl hij daarentegen niets deed oir hun vrees te kalmeren. Deze voortdurende aanvallen op Dubcek en zijn meest popu laire collega's komen op een zeer gevoelig moment. Geruchten doen in Praag de ronde, dat zij reeds onder huisarrest zijn geplaatst, in afwachting van de processen, die naar denkt, spoedig zullen plaatsvinden. (Copyright The Guardian) Cor van der Lugt Melsert onvergetelijk Haags toneelleider Vrije verkiezingen onder toezicht Verenigde Naties AMSTERDAM (A.N.P.). Een jonge vrouw huilde woensdagavond dikke tranen, toen het Tsjecho-Slowaakse volkslied werd gespeeld tijdens een bijeenkomst'van Tsjechen en Slowaken in het gebouw van de Doopsgezinde Gemeente aan het Singel in Amsterdam, ter herdenking van de bezetting van hun land, een jaar geleden door Warschau- paktlegers. Volgens het „Comité-21 augustus", waarin versdheidierae organisaties van Tsjechen en Slowaken in Nederland samenwerken, waren ruim honderd „landgenoten" aanwezig. De Tsjecho- Slowaakse leraar C. Grandtner, die vorig jaar uit zijn land was gevlucht, zei o.m.: „Wie heeft het wili-blauwe-rode dundoek koloriet van mijn natie doen ver kleuren en het doordrenkt met het rode bloed van martelaars? Wie heeft niets ontziend en onbarmhartig de z' hamer en sikkel in de handen van mijn volk gedrukt om het te laten ploeteren voor iemand, tegen wie het ook nog „broer" moet zeggen? Zelfs hier in dit vrije en gastvrije land zien wij de vuile handen op ons afkomen en zelfs hier proberen ze onder allerlei voorwendselen tweedracht en verdeeldheid te zaa tussen oud en nieuw, tussen Tsjeohen Slowaken, tussen lutheranen en katho lieken. Landgenoten, laten wij op deze gedenkwaardige trieste dag der schande ons bewust zijn van één ding, namelijk dat wij slechts één gemeenschappelijke vijand hebben, die ons tot vluchtelingen gemaakt heeft". De Tsjechische arts dr M- Kabela uit Leiden deed een voorstel een brief te versturen aan het bestuur van liet inter nationale veibond van vrije vakvereni gingen om de eis van het verbond te onderstèunen voor vrije verkiezingen in Tsjeöho-Slowakije, onder toezicht van de Verenigde Naties. Na afloop van de bijeenkomst formeerde zich een stoet van ongeveer 200 mensen voor een stille todht naar het Museumplein. Jongens wilden treinongeluk meemaken STUTTGART (DPA) Onder de .in druk van de berichten over de jongste treinongelukken in West-Duiteland heb ben twee jongens geprobeerd een dergelijk ongeluk nog eens te laten gebeuren zodat ze het van mabij konden meemaken. Op een secundair baanvak in de buurt van Stuttgart stapelden de jongens vier dagen achtereen grote stenen op de rails. Slechts door de oplettendheid van een treinmachinist kon een vierde ongeluk in een week tijd worden voorkomen. De beide jongens vertoeven momenteel In een politiebureau van Stuttgart.. DEN HAAG (ANP) Tien mijl uit de kust van Scheveningen is vanmorgen tussen 10 uur en half elf de Tholen 38 „Cornelis" gekapseisd. Twee van de vier opvarenden van de vissersboot zjjn aan boord genomen van de Deense vracht vaarder „Brigitte Skou", die onderweg was naar Amsterdam en de twee man aan land zal zetten in IJmuiden. Twee man worden vermist. Een Neptune en een helikopter van de marinevliegdienst. de reddingboot „Ber nard v^n Leer' uit. Scheveningen en een aantal vissersboten zoeken naar de ver misten. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat één van de twee geredden er nogal slecht aan toe was, maar een arts die met een helikopter naar de „vBrigitte Skou" vloog, stelde vast, dat zijn toestand geen bijzondere zorg baarde. DEN HAAG (ANP) Kolonel der cavalerie J. K. L. Koch wordt per 1 no vember eervol ontheven van zijn functie van landmacht- tevens luchtmacht attaché bij de Nederlandse ambassades in Saigon, Bangkok en Vientiane, Daarna krijgt hij het commando over 43 pant serbrigades in Steenwijkerwold. Kolonel Koch (52 jaar) heeft o.m. functies ver vuld bij het hoofdkwartier van de gene rale staf in Den Haag en bij Shape. DEVLIN NAAR IERLAND GESMOKKELD BELFAST (Reuter - A.P De Noord ierse premier James Chichester Clark heeft een breuk in zyn protestantse unionistische party kunnen voorkomen, waarschyniyk door middel van een akkere uitleg van het tussen hem en de Britse regering gesloten akkoord over het „buiten spel zetten" van de (extreem protestantse) Noordierse reservepolitie. De Noordierse minister van Ontwik keling, .Brian Faulkner, zei na de partij- besprekingen, dat deze reservepolitie uit de moeilijke gebieden verwijderd wordt, maar niet zal worden ontbonden of ont wapend. Volgens politieke waarnemers verlangt Engeland dat de reservepolitie van haar meeste taken ontheven wordt. Faulkner verklaarde verder dat Ghiühes- ter Clark de overtuiging gegeven had, dat de vitale belangen van Noord-Ierland niet zijn prijsgegeven: „Politiemacht en burgerwacht zullen ons bolwerk blijven". De Veiligheidsraad heeft een beslissing op het Ierse verzoek een V.N.-vredes- macht naar Noord-Ierland te zenden, verdaagd zonder de kwestie formeel op de agenda te plaatsen. Men verwacht niet dat de zaak opnieuw aan de orde zal komen. Bernadette Devlin, de „Jeanne d'Arc" van de katholieke strijders, is naar Ier land gesmokkeld. Haar medestanders vrezen een aanslag op haar leven van de zijde van de protestantse reservepolitie- Zij gaat waarschijnlijk naar de V.S. om gelden in te zamelen voor de strijd van de Noordierse katholieken. DEN HAAG In alle stilte is gisteren in Den Haag het stoffeiyk overschot gecre meerd van de acteur en toneelleider Cor van der Lugt Melsert. Zaterdag j.l. was hy in zyn woning over leden. Hü werd 87 jaar. Conelis Dirk van der Lugt Melsert werd op 4 juli 1882 in Rotterdam geboren. Op 15-jarige leeftijd ging hij naar de toneelschool, waar hij in 1902 het diploma be haalde. Hij had in die tijd tevens een engagement bij De Nederlandsche Toneel- vereeniging in de Maasstad. In 1905 verbond hij zich aan het Rotterdamsch Tooneel en van 1914 tot 1917 speelde hij bij Die Haghespelers in Den Haag onder leiding van Eduard Verkade. Toen Verkades gezelschap ophield te bestaan richtte Van der Lugt met een deel van de medewerkers van Die Haghespelers „Het Hof- stadtooneel" op. In 1920 nam hij ook de leiding over van het Rotterdamsch Too neel, welk gezelschap, in 1923 werd samengevoegd met het Haagse gezelschap. Tot 1937 bespeelde Cor van der Lugt Melsert met het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad Too neel de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. Een conflict maakte een einde aan die jarenlange bespeling. In 1938 formeerde Van der Lugt een gezelschap onder de naam: Het Nederlandsch Tooneel dat tot 1941 de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft bespeeld. In 1949 trad hij definitief uit de actieve toneelkunst terug. Wel bleef hij nog lang een vaste verschijning in de schouwburg want als toneelcriticus is hij nog vele jaren werkzaam geweest. Zakenman Van der Lugt was behalve een be kwaam toneelspeler, een uitnemend re gisseur en een groot toneelleider ook een goed zakenman. Die eigenschap kwam hem van pas in zijn Haagse jaren. Het waren heel moeilijke jaren voor de na genoeg ongesubsidieerde toneelgezel schappen. In de crisistijd waren theater- falissementen aan de orde van de dag. Cor van der Lugt wist steeds de touw tjes aan elkaar te knopen. Zijn acteurs werden steeds betaald. Twintig jaar lang heeft hij het toneel in Den Haag draaiende weten te houden. Die zakeiykheid is hem wel verweten. Hy stond bekend als niet-gemakkclyk voor zijn mensen. Men vond dat hy zyn repertoire te gemakkelyk op het publiek afstemde. Die kritiek verbitterde hem. „Wat ik nog even zeggen wou" heette het boek dat hy na de oorlog over zyn carrière publiceerde. Hü somt er onder meer in op wat zyn rol in het Neder landse toneelleven is geweest. Hy heeft bepaald veel meer gedaan dan alleen maar lichte society-comedies voor het voetlicht brengen. Hü speelde Andrejev, Ibsen, Hauptman, Heüermans. Hy speel de vooral ook veel Nederlandse stukken, een tweèhonderd!. en heeft daarmee meer voor de Nederlandse toneelschryf- kunst gedaan dan enig ander toneel leider. Annie van Ees In vele stukken had hij als tegen speelster zijn vrouw Annie van Ees. Zij waren in 1917 getrouwd en zijn talloze malen samen opgetreden. Het meest MISSISSIPPI (DPA-Reuter) Ter- wyi de orkaan „Debbie" ondanks de be werking met chemische middelen nog in kracht toeneemt en zich snel naar de zuidkust van de Verenigde Staten be weegt, wordt de vrees in Mississippi steeds groter dat haar voorganger „Cam- ille" meer dan duizend slachtoffers heeft geëist. Een woordvoerder van de red dingstroepen zei dat nu reeds 237 doden zyn geborgen. Autoriteiten van gebieden waar de or kaan doorheen is getrokken hebben be kendgemaakt dat het gevaar voor be smettelijke ziekten steeds groter wordt. De bewoners van Gulfport zijn gewaar schuwd het drinkwater voor gebruik te koken om dit gevaar zo klein mogelijk te houden. De bekendmaking kwam na dat ambtenaren van de gezondheids dienst tekenen van malariabesmetting hadden waargenomen. Tevens worden grote delen van de verwoeste gebieden bedreigd door vliegen-, muggen- en rat- tenplagen. Boefje, het stuk dat duizenden opvoe ringen haalde en dat voor vele Hage naars hetzelfde betekende als de Gijs- brecht voor Amsterdam: het eerste stuk n.l. waarin zij met het grote toneel ken nismaakten en waarschijnlijk hadden die jonge Hagenaars meer genoegen met Boefje als de Amsterdammertjes met hun Gijsbrecht. De laatste jaren was het stil geworden rond Van der Lugt. Alleen de wat oude ren kennen hem nog. In de geschiedenis van het Nederlands toneel zal zijn naam blijven als fijn acteur, als groot toneel leider en als een der voornaamste pro pagandisten voor het Nederlandstalig (ADVERTENTIE) Poolse strijders boos op Belgische St.-Niklaas (Van onzer verslaggevers) BREDA Poolse oudstrijders In Breda, ex-leden van het eerste Poolse pantserregiment, dat een kwarteeuw geleden het Belgische St.-Niklaas heeft bevryd, zyn ontstemd op het bestuur van deze grensplaats. De Polen zijn uitgenodigd de bevrijdingsfeesten op 6 en 7 september bij te wonen, maar ze moeten daarvoor 350 franks per persoon betalen voor de receptie en het koud buffet. Generaal Maczek, commandant des tijds van de pantserdivisie, zal welis waar eregast zijn, maar de eigenlijke bevrijders van t.-Niklaas er woont een dozijn in Breda hebben het ge voel vergeten te worden. In een brief van het bestuur van St.-Niklaas wordt gezegd, dat alleen een officiële delegatie was uitgenodigd, samengesteld door de Poolse instanties in Londen (de Poolse regering in ballingschap). In een brief schrijven de verontwaardigde Polen, dat de Londense delegatie maar heel weinig heeft te maken met de bevrijding van St.-Niklaas; de meeste echte bevrijders wonen niet in Londen maar in België en Nederland. Opdrachten aan SWOV Waarschuwing aan fietsers van vrachtauto's met aanhanger (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) gaat een onderzoek instellen naar de onveiligheid, waaraan voetgan gers in het verkeer zijn blootgesteld. Dit onderzoek werd door de minister van Verkeer en Waterstaat opgedragen. Een onderzoek heeft het vermoeden bevestigd, dat Amsterdam een geschik te stad zou zijn om het onderzoek uit te voeren, zonder dat het gevaar bestaat dat de resultaten slechts een plaatse lijk karakter zullen dragen. Voor dit onderzoek moeten niet alleen gegevens bekend zijn over het aantal voetgangersongevallen op en nabij ze bra's en elders, maar ook over de lig ging en de verkeerstechnische „uitrus ting" van oversteekplaatsen en over ver keersintensiteiten van zowel voetgan gers als van rijdend verkeer. Voorts wordt de doeltreffendheid na gegaan van een eventueel onderzoek naar een visueel waarschuwingsteken aan de rechtervoorzijde van vrachtwa gens met aanhanger. Jaarlijks komen ongeveer twintig fietsers om het leven na overrijding door een vrachtwagen met aanhanger. Rij-exameir •ij-examen en later optredende onge vallen. De voor dit onderzoek noodza kelijke gegevens, werden beschikbaar gesteld door het centraal bureau voor afgifte van rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Thans wordt een onderzoek voorbereid naar de „ongevallenhistorie" ran groepen automobilisten, die sterk Verschillen in de rijexamenprestatie. Autogordel De medewerking van degenen, die al dan niet een autogordel dragend bij ongevallen betrokken zijn geweest, niet bijzonder groot. Ongeveer de helft van de aangeschrevenen blijkt ;a herhaalde verzoeken niet bereid ;egevens te verstrekken. Dit schrijft de 5WOV in haar jaarverslag 1968, waarin gewag wordt gemaakt van de opdracht van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid om een statistisch on derzoek in te stellen naar de ernst en de plaats van verwondingen van autoin zittenden, die bij ongevallen betrokken waren.( Bij dit onderzoek zal worden na gegaan welk verband er bestaat tussen autogordels en de ernst van de verwon dingen. Inmiddels enqueteerde de SWOV reeds ruim 4.000 automobilisten naar het bezit en gebruik van autogordels, een onderzoek dat langs de wegen plaat6 Een Russische soldaat loopt in Moskou langs do Russische BATH (AP) John Mayor uil Bath (Engeland) bespoot zyn tuin met een onkruidbestrydingsmiddcl. Daardoor ver delgde hü zyn buren byna ook. De politie moest de straat afsluiten, omdat wolken waterstof cyanide het gas, dat in Amerika in de gaskamers wordt gebruikt overal in de huizen hingen. Amateurtuinier Mayor had bariumzout en cyanide gemengd om van zijn on kruid af te komen. Het gas ontstond toen het ging regenen en water met de cyanide in aanraking kwam. De straat werd afgesloten en de be woners werd verzocht ramen en deuren te sluiten. Brandweerlieden met rook- maskers voor bespoten de tuin met een neutraliserend middel. Na zes uur was het gevaar voorbtJ. PERTH (ANP) De Australische schrijver Gerald Glaskin heeft verklaard zijn Australisch staatsburgerschap te zullen opgeven en te proberen in Neder land het Nederlands staatsburgerschap te verkrijgen uit protest tegen de hou ding van censuur en douane die al zijn per post ontvangen boeken controleert en zijn exemplaar van „Portnoy's Com plaint" in beslag heeft genomen. „Ik zal Nederlands burger worden", aldus Glaskin. „En ik zal daar de men sen vertellen, dat Australië alleen goed is voor emigrerende Europese boeren". Kapotte trein blokkeerde rails UTRECHT (ANP) Het treinverkeer tussen Amsterdam en Amersfoort heeft vanmorgen tijdens het spitsuur ernstige moeilijkheden ondervonden doordat een trein naar Utrecht via Hilversum om 8.20 uur even voorbij het station CS in de hoofdstad strandde tengevolge van een motorstoring. De trein bleef precies op de wissels staan, zodat hij verschil lende sporen versperde. Omdat de rem men bleven vastzitten, duurde het een uur voordat hij kon worden terugge sleept naar het station. Kaarten bij deV.V.V.'s te Delft, Haag, Rotterdam,Schiedam, Utrecht en via de V.V.V.-theaterbespreekbureaus. Prijzen v.a.f 2 -

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7