Monsterexport van ijzersterk Hollands vertier naar Amerika vanamnd °p tele^ jTsjecho-Slowakije, toen en nu documentaire en discussie RADIOPROGRAMMA mensen wat eexi mensen PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1069 1 Velstandsgrens ziekenfondsen jyiAAR ten dele steekhoudend is het pleidooi van de Ziekenfondsenfede ratie, wanneer ze optrekking van d< verzekeringsloongrens voor ziekenfonds verzekerden tot 16-000 vraagt, omdat overschrijding van de huidige welstands- grens f 13-800) voor menigeen een loons verlaging betekent. Immers de premies van particuliere ziektekostenverzekerin gen zijn niet mis. Die premies zijn inderdaad de laatste twee jaar fors gestegen; om dezelfde redenen waarom ook de ziekenfonds premie omhoog moest. Maar optrekking van de weistandsgrens zal voor de één een voordeel en voor de ander een na deel zijn. Dat hangt maar af van de gezinssamenstelling, van de aard van de particuliere verzekering en van de bereidheid van werkgevers om wat meermalen gebeurt in de kosten van een particuliere collectieve ziektekosten verzekering te participeren. We weten dan ook niet of een ruime meerderheid van Nederlanders met een inkomen tussen de veertien- en zestien duizend gulden vóór optrekking van de weistandsgrens zou zijn. j\JU delen we niet zonder meer de mening die wel in werkgeverskringen opgang doet. dat de ziekenfondsen vooral pleiten voor een hogere loongrens omdat ze uitbreiding van hun ledental nodig hebben. Zwaarder weegt het argument dat een bijzondere S.E.R.-commissie bezig is een rapport op te stellen over de meest wenselijke structuur van medische ver zekeringen, zodat het onverstandig is nu beslissingen te nemen die verder reiken dan het doel dat men zegt te beogen. Omdat op het ogenblik bij het ver plicht uittreden uit de ziekenfondsen verzekering soepelheid kan worden be tracht, zal het maar zelden gebeuren dat een loonsverhoging vanwege de con sequenties door ziektekostenverzekerin gen op een directe loonsverlaging uit- Wanneer het nu een ondanks deze soepelheid toch heel ongunstig liggend geval betreft, 'kan er dan door een af spraak tussen ziekenfondsen en parti culiere verzekeringen geen soort over gangspremie vastgesteld worden, waar door de betrokken werknemer een „ge wenningsperiode" krijgt om zich op de hogere lasten in te stellen? Dan behoeft noch van de ziekenfond sen noch van de particuliere verzekerin gen gevreesd te worden dat ze om eigen belangen aan een weistandsgrens trek ken. - I EIDEN is weer eens overstag gegaan; wie gaat promoveren, mag dat in het nieuwe academische jaar desgewenst doen in een gewoon pak. Er zal niet eens op gelet worden of het maatwerk dan wel confectie is. Goed nieuws dus voor Peek en voor C en A; slecht nieuws voor de verhuurbedrijven van rok en jacquet in Leiden en omgeving. Den Haag inclusief. En nu wachten op de volgende stap: dat proefschriften niet alleen in een Promoveren in gewoon pak gewoon pak mogen verdedigd, maar ook een beetje meer in gewone taal moeten worden geschreven, al was het desnoods maar alleen de samenvatting. We weten dat door sommige promotors daarop gelet wordt, maar vaak wordt er zelfs geen poging ondernomen om de niet-vakman Iets duidelijk te maken. Wij houden eerlijk gezegd nog meer van iets wat we, voorgedragen „in rok", snappen, dan een onbegrijpelijk vakjargon In een kortgeruit colbertje. Absoute door een bisschop (J\EN BOSCH' bisschop mgr. Biuyssen gaat volgende maand in Apeldoorn de liquidatievergadering van de katholieke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid bijwonen. Dit wordt dus de eerste en enige maal, dat een lid van het Nederlands episcopaat bij de werkgemeenschap acte de presence geeft. Om zo te zeggen: de bisschop komt zelf bij de K W.G. de absoute verrichten. Een woordvoerder van de K.V.P. heeft desgevraagd verklaard, dat men vanwege dit gebaar bij de K.V.P. „niiet wakker zal liggen". Neen, het Is per slot van rekening de op- heffdmgsvergaderiing en dat is iets anders als 'n oprichtingsvergadering. Trouwens, hoewel er pastoors zijn, die openlijk n dat ze op ,de Partij yap de stemmen erianderen die plaatselijk voorzitter van de Politieke Partij Radikalen zijn. Er is immers toch veel veranderd sedert de tijd, dat een pastoor, die niet vóór zijn brevier De Maasbode las, van revolutionaire gezindheid kon worden beschuldigd. Nog even en we wennen zelfs aan paters, die bij gelegenheid een schijnhuwelijk van homofielen iets liturgisch bedenken en een een priester, die voor een nudistenkamp een passende eucharistieviering organiseert. We dwalen echter af en dan doen onrecht aan Geert Ruygers, Joan Willems en andere pioniers van K.W.G. We hebben hun betekenis als „voorhoede" nooit ontkend en vroeger alleen maar bezwaar gemaakt tegen hun betoog, dat elke progressieve katholiek zich bij hun voorhoede had te scharen. De K.W-G. heeft voor de ontwikkeling in Nederland ontegenzeggelijk betekenis Dezelfde ontwikkeling heeft betekenis van de K.W.G achterhaald; het zijn in onze ogen beslist niet allen financiële redenen die de katholieke P.v.d.A.'ers tot opheffing van organisatie nopen- Mogelijk wordt hierover öp de liquidatievergadering nog wel het een en ander gezegd. Een goede gelegenheid tevens om eens op de verdiensten van de pioniers te wijzen. Die worden ook in de Partij van de Arbeid anno 1969 naar onze smaak wel eens te veel als „passé défini" gekenschetst. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56. 20.16) •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Journaal VPRO 19.07 uur: Clark Gable, filmportret 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Tsjeeho-Slowakije, toen en nu. Informatie en meningen. 21.20 uur: De tijdgeest, film van Joan van der Keuken 22.20 uur: Journaal (NOS) NOT^NOS 22.25 uur: Voorlichtings programma NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56, 20.16) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala, magazine KRO •19.30 uur: Flintstones, tekenfilm 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: Bonanza, t.v.-serie 21.10 uur: Brandpunt, actualiteitenprogr. •21.35 uur: Lisa Delia Casa. aria's en liederen 22.10 uur: Journaal (NOS) met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: Tijd vrij voor muziek in vrije lijd: koo Slowakije mentair kil HILVERSUM II bezetting: docu- itjes. lÜ^Nieuwsf IK O R219.35 'xe i dichtbij. 19.45 Central Committee Canterbury: verslag van de jaarlijkse zittii In de nacht van 20 op 21 augustus 1968, dus nu precies een jaar geleden, overvielen troepen van de Sovjet-Unie, Polen. Hongarije, Oost-Duitsland en Bulgarije hun partner in het Warschau pact Tsjeeho-Slowakije, waar sinds het begin van dat jaar, vooral door Dub- cek, pogingen werden gedaan het com munistische stelsel wat te vezachten. wat te „vermenselijken". Wat warétv de acHtërgrönderi 'Van de ze „rode" invasie? Angst dat het Tsjechische „liberalis me" de andere communistische landen zou aantasten, angst voor het weg vallen van voordelige handelsbetrek kingen, angst voor verzwakking van het militaire bondgenootschap? De discussie die de VPRO vanavond aan dit onderwerp wijdt, zal worden voorafgegaan door een half uu duren de documentaire. Naast reeds eerder uitgezonden beelden krijgt men in deze documentaire ook beelden te zien van enige dagen geleden, die de roerige stemming in Tsjeeho-Slowakije nu de eerste verjaardag van de invasie na dert weergeven. Leo Kool zal de filmbeelden met tekst begeleiden, tevens leidt hij de discus sie met onder anderen jhr.prof.dr. F. A. M. Alting von Geusan, prof. dr. Z. R. Dittrich, drs. M. P. van den Heu vel, Maarten Abeln eh Leo Klatser. (Nederland I 20.2021.20) Filmportret Clark Gablè Clark Gable is negen jaar na zijn dood al bijna een legende. De laatste film waaraan hij meewerkte, „The Haagse slagerszoon Henk van Olphen organiseert SCHIPHOL Tot aan de hals vol ge stort met dijenkletsers, meezingers, blitze babbels en Jordanese krokodil lentranen, zijn een dertigtal Neder landse artiesten woensdagnacht van Schiphol vertrokken voor een bliksem bezoek aan Los Angeles aan de Ame rikaanse westkust. Zij zullen daar zondagavond in het immense Holly wood Paladium voor een dijkbreuk van vaderlandse folklore zorgen, die gegarandeerd het heimweewater in de monden van de aanwezige Nederland se emigranten zal doen lopen. Van de ruim 60.000 Nederlanders die in de loop der jaren hun land van mest en mist hebben geruild voor het handware klimaat van Los Angeles, zullen er die avond 4.500 uitverkoren zijn die mogen inhaken op de smeuïge refreinen van Tante Leen en Johnny Jordaan, van The Shepherds, The Cats, en Les Shalom, de rest die vol gens goed vaderlandse snipperrest is georganiseerd in acht verenigingen zal het dus achteraf van horen zeggen moeten hebben. De monsterexport van dit ijzersterk Hollands vertier is verzorgd door de Haagse slagerszoon Henk van Olphen die zelf acht jaar geleden met vrouw en twee kinderen de sprong over de oceaan waagde. Aanvankelijk had hij nog het zekere vermoedeh dat men in Hollywood al geruime tijd naar hem had uitgezien, maar na een dooltocht langs alle beschikbare filmstudio's be greep ook hij dat Amerika andere minder spectaculaire plannen met hem had. Twee dagen na zijn aan komst begon hij daarom in een slage rij die hij achteraf omschrijft als een goedkope houtzagerij. Het enige wat je onder je handen kreeg was stijf bevroren vlees waar je alleen met een lintzaag doorheen kon komen. Na twee dagen had ik het al mooi bekeken en ben ik overgestapt naar een fietsen- handel, die een jaar later de grootste Importzaak van racefietsen was. Dat was niet zo verwonderlijk want ik heb jaren in een wielerclub gezeten. Of ik wat gewonnen heb in die tijd? Nee, ik ben alleen doodmoe geworden. Straalmotor Dynamische Henk van Olphen is In Los Angeles ook een van de straalmo toren achter een aantal Nederlandse verenigingen. Hij wierp zich op als on bezoldigd propagandist van de massa- Een van de dertig is Bueno de Mesquita die een drankje op de valreep neemt. Ie chartervluchten die Nederlandse emigranten voor minder dan duizend gulden naar Nederland kunnen ma ken en kwam in het begin van dit jaar bij zijn bestuur aan de tafel mei het spectaculaire plan om het puik van zoete artistieke kelen per Boeing 707 van Transavia naar de boorden van de lauwe oceaan te de porteren. Het loon dat hij de deelne mers aan deze massale stunt in het vooruitzicht stelde was een luxe va kantie op kosten van de Nederlandse emigranten. „Onthulling* Dit voorstel schoot gelijk In het ver keerde keelgat van manager Dick Bin nendijk uit Rotterdam, die zijn zorg vuldig geplande goodwillreis in okto- ber naar uitgerekend hetzelfde Los An geles voortijdig in het brakke zeewater zag vallen. Binnendijk verbood om te beginnen de zanger Willy Alberti om deel te nemen aan de reis. Alberti voldeed aan dit dringend verzoek, zij het onder vaag maar duidelijk protest. Daarna kwam de Telegraaf woensdag ochtend met de onthulling dat ook Ri ta Reys en Pim Jacobs zich terug had den getrokken, omdat zij het soortelijk gewicht van de deelnemers niet in overeenstemming vonden met hun ei gen snarenspul. In dezelfde krant ven tileerde Willem Duys dat hij ook bij moeders pappot bleef omdat hij de he le affaire duister en griezelig vond. „Vies Commentaar van een ziedende Van Olphen: „Noch Rita Reys noch Pim Jacobs of Willem Duys hebben van mij ooit een contract gehad. Zij heb ben wel bij anderen gesmeekt of ze asjeblieft mee mochten. Duys schijnt zelfs nog de AVRO gevraagd te heb ben of hij niet een filmpje in Amerika mocht opnemen. Toen Ger Lugtenburg dat weigerde is hij pas tot de conclu sie gekomen dat onze reis groezelig was. Het komt er dus op neer dat de ze mensen iets hebben afgezegd waai ze part noch deel aan hadden. Geen doodwond overigens want we kunnen Rita Reys en haar goede Pim missen als kiespijn. De insinuatie dat de men sen die wel meegaan tot de tweede gar nituur behoren vind ik onbehoorlijk, het is een onverdiende trap van een zogenaamde collega, daar is maar een woord voor: vies. Het strovuur dal door Jacobs en zijn Reys-vereniging via de smalle kolommen van de Tele graaf was aangeblazen, smeulde uiter aard ook nog bij het vertrek van Schip hol. Tante Leen, moeiteloos verbolgen als vanouds schreeudei Rita Reys had ons ln elk geval wel een goeie reis kun nen toewensen. Dat is toch wel het minste. Johnny Jordaan knikte en In formeerde welke kamer er in Los An geles op hem lag te wachten. Terzij de van tante Leen: ..We krijgen sa men een kamer. Hebben de kranten weer wat om over te schrijven", Lachen geblazen Meebrengers en fans konden na deze gebeitelde uitspraken niets anders meer doen dan gelaten wachten op de klokslag van 12 uur. Een minuut daar- voor was de groenwitte feestsigaar I van Transavia tussen de bliksemschich- J ten in oostelijke richting verdwenen. Aan boord bevond zich volgens Henk v. j Olphen duidelijk de hope des vader- lands. Volgens anderen betrof het j slechts het tweede garnituur. Reken er in elk geval op dat het straks in Los Angeles lachen ge blazen is. Praag: een jaar geleden. Misfits", werd hem noodlottig, zware inspanningen sloopten de toch al zwakke gezondheid van Gable vol komen. Nog voor de première van „The Misfits" stierf deze geweldenaar van het witte doek. Hoogtepunten uit Gable's vijfendertigjarige filmcarrière zijn: „The painted desert" (1930), „It happened one night" waarvoor hij ij 1934 een Óscar ontvang,"Ï.Gonè"wïtl the wind" (1939) en „The Misfits' (1960). De beide andere hoofdrolspe lers uit dezes film, Marylin Monro Montgomery "cii ft zijn 'inmiddels 'oöic' al overleden. Simon van Collem schetst vana aan de hand van filmfragmenten de opmerkelijke carrière van Clark Gable. (Nederland I V.P.R.O. 19.07) Muzikaal portret Lisa del la Casct In de reeks KRO-Zomertheater stelt de KRO-televisie in een kunstportret de zangeres Lisa Delia Casa voor. Lisa Delia Casa werd in een voorstadje van de Zwitserse hoofdstad Bern geboren. Zij volgde haar zangopleiding in Zü- rich, waar zij in 1943 als Mimi in La Bohème debuteerde. Daarna volgde een reeks van triomfen met liederen van Georg Friedrich Handel, Wolf gang Amadeus Mozart, Richard Strauss, Giacomo Puccini, Robert Stolz en Ed mund Nick. kleur Nederland II 21.3522.10) .Brandpunt' terug uit Nw-Guinea (Van onze radio- en tv-redacteur) Gistermorgen om half elf keerde het Brandpunt-team dat een bezoek heeft gebracht aan Nieuw-Guinea en Indone sië behouden op Schiphol terug. Vana vond zal de KRO-televisie om 21.20 uur op Nederland II en zaterdagavond op dezelfde tijd, maar dan via Nederland I reportages laten zien. Vanavond krijgt men een reportage te zien die Aad van den Heuvel. Piet Kaart en Henk Jen- ner o.a. maakten van de Onafhankelijk heidsfeesten op 17 augustus in Djakarta terwijl Ed van. Westerloo in Parijs daar na de Indonesische minister van buiten- I VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) KRO: 7. Ueuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badin ek (gr). (7.30 Nieuv ken. 11.55 Mededelingen, tot twee: gevarieerd programma. (12.2: van het land: 12.26 Mededelingen ïrspel. TROS: 18.00 HILVERSUM II (298 m AVRO:) 7.C Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8,1 Radiojournaal. 8.20 Stereo: lichte gramme foonmuziek. (8.30—8.33 De groenteman). 8.5 Morgenwijding. NOS: 9.00 Stereo: Berlio in woord en muziek. AVRO: 10.00 Voor d kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populal verzoekplatenprogramma. (11.00—11.(1 Nieuws). 11.30 Kerkorgelconcert: Klassieke ei semi-klassieke muziek. 11.55 Beursberichter NOS: 12.00 Blik op de wereld: wikkelingshulp. jrlichtingLeven en werken imenstelling en presentatie: 1 Klassieke muziek (gr). NOS: 14.30 Ste Moderne kamermuziek (opn). 15.10 St« licht vocaal ensemble (gr). 15.20 Radiora Informatie: achtergronden en comment? HlLVERSUM^Ul' (240 m en FM-kanalen) VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy Bee) Show (ïo.oo Nieuws). NOS( u.oo Nieu' 11.03 Felix Meurders. VPRO: 12.00 Nietr 12.03 Top-30. (13.00 Nieuws). TROS: 1- Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). ACRO: li 7.02 Radiojoun dagklapper en TERUGBLI Bij de NOS-uitzending van de eerste aflevering 'vaü de documentaire „Dé eerste tien maanden" in de seri' 21ste eeuw" faalde de techniek, door het slotvan die aflevering hele- hiaaf de t.v.-mist inging." Het betrof hier een ongemeen boeiend programma en het was daarom prijzenswaardig dat de NOS besloot om gisteravond beide delen aaneengesloten uit Het was echter oerdom van de NOS dat ze geen rekening hield met het feit dat er ook nog zo iets als tweede net bestond. Leergierige kij kers, die een week geleden er bekaaid afkwamen toen bij de eerste aflevering de techniek het liet afweten, zijn wel licht maandag j.l. geïnteresseerd ge raakt in de door de 'AVRO uitgezonden documentaire over de Hitlerjugend. Zij stonden gisteren voor de keus tussen twee halve programma's. Het alternatief zou bijzonder gemakke lijk geweest zijn. Als de NOS het be lang van de kijkers had willen dienen zou een simpele omzetting hebben ge resulteerd in een eerdere uitzending van de speelfilm „The last hurrah' daarna pas „De 21ste eeuw". Kijkers in vakantiestemming bijvoorbeeld, die geen behoefte hebben aan zware kost, zouden dan een probleemloze t.v.- hebben gehad en kijkers die t.v. vooral als informatiebron zien zouden niet vooi een keuze zijn geplaatst. Het lijkt eenvoudig genoeg. De kwes tie is alleen maar dat de NOS zich geen bliksem van de kijkers aantrekt. Zij met 40 procent van de zendtijd, de rijkste omroep. En omdat zij teven! de enige omroep is die geen ledenver lies heeft te duchten kan zij onbe schaamd haar gang gaan. Conditie waar zij dan ook onbeschaamd gebruik van maakt. Vg. landse zaken Adam Malik interviewt over de volksstemming in Nieuw-Gui- nea. Zaterdagavond volgt een reporta ge, welke de Brandpuntmensen maak ten van de Papoea's, die voor het ple bisciet de vlucht namen naar Austra lisch Nieuw-Guinea. Tante Lean neemt afscheid ikm» haar hinderen haar hond. Voor Johnny Jordaan 1 Na convocatie BBK Openstelling Andre-expositie afgelast Gemeentemuseum vrijdag dicht DEN HAAG. De openstelling van de tentoonstelling van werken van de Amerikaanse kunstenaar Carl Andre, die plaats gevonden zou hebben in het Haagse Gemeen temuseum op vrijdagmiddag 17.00 uur, is afgelast. Het museum zal vrijdag de gehele dag gesloten zijn. Burgemeester en wethouders van Den Haag zijn tot dit opzienbarende besluit gekomen nadat bekend was geworden dat het actiecomité van de Beroepsver eniging van Beeldende Kunstenaars, ge west Den Haag, omstreeks die tijd een bijeenkomst in het museum had belegd, waartoe alle Haagse beeldende kunste naars waren uitgenodigd. Hierover was geen overleg gepleegd met het gemeente bestuur of het Gemeentemuseum. Het gemeentebestuur aöht het betreurens waardig, dat het zidh door het optreden van een actiecomité van kunstenaars gedwongen heeft gezien deze beslissing „In een gebouw, waar onvervangbare kunstwerken zijn bijeengebracht die niet alleen de gemeente Den Haag maar ook particulieren toebehoren, acht men het onjuist een bijeenkomst als deze door de B.B.K. geconvoceerde toe te laten", aldus een communiqué van de gemeente. De tentoonstelling van Carl Andre zal van zaterdag 23 augustus af, zoals de bedoeling was, geopend zijn voor het publiek. Het actiecomité van de B.B.K. is door de maatregel van B. en W. totaal ver rast. In eigen kring zint men op moge lijkheden om de aangekondigde bijeen»- komst alsnog te laten doorgaan- Staatsprijs tijdens Arnhemse filmweek De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft het voornemen de tweejaarlijkse Staatsprijs voor Filmkunst tijdens de, van 6 tot 11 oktober 1969 in Arnhem te houden Internationale Filmweek, uit te reiken- Voor toekenning van de prijs ter grootte van vijfduizend gulden komen in aanmerking films, waaronder begrepen teken- en poppenfilms. die op 16-, 35- of 70-mm-formaat zijn vervaardigd in de periode van 15 mei 1967 tot en met 1 september 1969. De aanmelding tot mededinging dient vóór 10 september 1969 plaats te vinden bij de afdeling Film van 't ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, Steenvoordelaan 370, Rijswijk en de inzending van de kopieën van de aangemelde films dient uiterlijk 10 september 1969 te geschieden op hetzelfde adres. De vorige maal veroorzaakte de uitreiking van de Staatsprijs tijdens de filmweek Arnhem (aan Peter Creutzbergs Corsan") nogal wat kritiek bij de persvertegenwoordigers. De Koninklijke Poppenkamcr, de ten toonstelling in het historisch museum Moerman te Apeldoorn, is in verband met de zeer grote belangstelling voor de collectie poppen van H.M. de Ko ningin verlengd tot en met 28 septem ber a.s. De tentoonstelling is reeds door meer dan 14.000 personen bezocht

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2