LIGA Liever op dan ellende straat slapen van inwonen ELECTRICITEITSCENTRALE KOST 350 MILIOEN GULDEN UIT!... goed voor U!; dicht bij huis, sfeervol en gezellig. ARTISTIEKE MEUBELSHOW IN DE STADSGEHOORZAAL. VOEDING WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 We lopen steeds tegen de muur Jong stel „onder dak op de Korenbeursbrug Zwerven door Leiden op zoek naar een buis .EIDEN Ze hebben vannacht weer buiten geslapen het jonge ichtpaar Van Weerlee, beiden 18 jaar, maar toch niet zonder dak bov enhun hoofd. „Daarom hebben wij juist de Korenbeursbrug geko zen. D'r is geen deur en geen ra men maar wel een dak. Toch het van een huis. We hopen bin nenkort een echt huis te krijgen waar we onszelf kunnen zijn en onze Sandra van anderhalf jaar kunnen verzorgen. Maar zover is het nog niet. Het huisvestingsbu reau zegt dat ze niks hebben voor ons". Ze hebben eerst bij zijn moeder inge- roond. Toen bij een zuster van haar, I r kinderen heeft. En daarna nog bij haar moeder. Het is allemaal op niets uitgelopen. Spanningen, ruzies, d'r-uit! .Zaterdag heeft mijn zuster mij aange-1 .allen," verteltzij. ,,En later werd i kind tegen de tafel aangegooid. Het m thee vragen en dat mocht niet. zijn weggegaan en hebben twee lachten op het politiebureau doorge bracht. Langer mocht niet van de bur gemeester. D'r is geloof ik een bepaling oor". Hij: „Laatst vond ik in de Mun- Ikenstraat een huisje met drie kamers. Het had al weken leeg gestaan. Ik naai de huisvesting. Geen kans. Iemand van de Oranjegracht ging voor. Ik vroeg n die voor ging. Nou, die man in gat in het dak. Ik heb hele maal geen dak zei ik, maar dat maakte toch geen indruk." kunnen u niet helpen, zeiden ze. 71e zitten in groep b. Als u een jaar in poep a zit hebt u een betere kans. Merdag en zondag zijn we bij de burge rster geweest. Ik kreeg nog een siga- 'et van hem. Hij kon ons niet helpen, [ij. zei dat we met de drie adressen die .•e hadden gevonden maar naar het huisvestigingsbureau moesten gaan." De nacht van maandag op dinsdag was hun eerste op de Korenbeursbrug. Toen de gemeenteraadsleden het stadhuis na middernacht verlieten, na vele uren over de benarde woontoestanden in deze stad hebben gepraat, lag het jonge paar op nog geen honderd meter afstand op de koude stenen van de brug onder één deken te slapen. „We werden wakker door de schijnwer per van een agent. We hebben even met die man gepraat. Konden moeilijk meer in slaap komen. Om even over tienen gingen we hier liggen. Van half vier tot half zes hebben we nog geslapen; Bronchitis We hebben nu een stukje zeil onder ons gelegd, want zonder Krijgen we vast reumatiek. Ook hebben we er een deken bij genomen. Zo zal het wel wat beter gaan. We verwal-men elkaar ook een beetje. Ja, ik begin er wel een beetje zwaarmoedig onder te worden, maar we blijven hier toch net zolang liggen tot we een huis krijgen. Als m'n vrouw het SteCaidAcSouMwtt Gewetensonderzoek Leiden 19691 slapers onder een deken op de Korenbeursbrug. Geen werk- schuwen of exponenten van een opko mende moderne folklore, zoals Amster dam die kent, maar gewoon slacht offers van een woningnood die in veel gevallen tenhemelschreiende vormen aangenomen heeft. Met de krotten- marathon van de gemeenteraad nog vers in het geheugen heeft dit jonge echtpaar de hele situatie iu een hori zontale protesthouding geaccentueerd en mede ondertekend. „Per week krijg ik soms met drie van die inwonings- gevallen te maken", vertelde maandag avond wethouder mevrouw Den Haan in de raad. Het nachtelijk Leids tafe reel naast de bromfiets zal velen meer aanspreken dan het urenlang gepraat in de raadzaal. Twee mensen voeren hier hun eigen politiek: recht op een eigen, vrij leven. Iloe onmachtig de gemeente vaak ook is, er zal spoed be tracht moeten worden met de maatre gelen die B en W hebben aangekondigd. Een exhibitie als de jongste „Koren beurs-idylle" mag Leiden dan verder bespaard blijven. Het is geen verhef fende aanblik, maar (helaas) wel nood zakelijk om te zien, dat we in ons land en in deze stad de ontwikkelingsge bieden niet ver hoeven te zoeken. Doen we wel genoeg aan het oplossen van de woningnood en bewijzen we er niet te veel lippendienst aan? Hoe groot is de urgentie bij het bestrijden van deze volksvijand Het zijn wagen, die een ernstig gewetensonderzoek gaande moeten houden. tenminste kan volhouden, want zij heeft astmatische bronchitis. Ze kunnen van het huisvestingsbureau de dokter opbel len om het te vragen. Die staat dan beslist achter ons". Hij is glazenwasser, zij werkt in de nopperij van Van Wijk. Hij zegt 35 gulden in de week te kunnen verwonen. Wooneisen kent hij niet. „Met drie ka mers zouden we geweldig blij zijn. Je hebt per slot van rekening een kind. Dat kan toch ook niet bij je blijven slapen. En als er dan eens een bij komt. Ik zou ook wel een slecht huis willen hebben. Als het maar niet vochtig is, want daa.r kan m'n vrouw niet tegen". Zij: „Morgen ga ik maar weer naar het huisvestigingsbureau. D'r moeten in Lis- se wat woningen voor Leidenaars zijn gebouwd. Maar ze hebben me gezegd dat-die allemaal al weg zijn. Ik wil wel weten of dat zo is. Natuurlijk zou ik ifaar graag willen wonen. Als ik m'n kind zelf maar wee kan verzorgen". t i 4 Geen inwoning meer Ze houden van elkaar en passen ervoor hun huwelijk voor de zoveelste keer door inwoning óp het spel te laten zetten. „Wij kregen er op 't laatst ook al ruzie door". Ze houden elkaar stevig over eind. „Natuurlijk hebben we zelf ook al heel wat geprobeerd, maar we lopen steeds tegen de muur. Het Leger des Heils kon ons niet hebben. Er is hier geen slaapgelegenheid bij het Leger zo als in Den Haag en Amsterdam. Bij an deren eten we warm. Voor de rest brengen we de dag op werk en zo'n beetje op straat door. En met zoeken naar een huis. De appel is wel zuur maar we zullen er doorheen moeten bijten. Stel je nou voor, dat iemand ons een slaapgelegenheid voor een poosje zovj aanbieden, dan zouden we daar nog niet mee geholpen zijn, want dan zou over een tijdje de ellende opnieuw begin nen. Wéér een paar nachten op het po litiebureau en dan maar wéér de straat op". Hij: „Het kind is bij mijn moeder. Daar wordt het goed verzorgd. Dat wij hier slapen vinden mijn ouders natuurlijk heel erg maar ze staan toch achter ons. Mijn vader zegt: als je nu niet volhoudt krijg je nooit iets". Ze zijn getrouwd om vrij te zijn. Hij vond dat ze niet langer thuis moest zijn. Ze hunkerden naar een eigen leven. De inwoning werd de grote spelbreker. Maar het werd geen breuk in hun prille huwe lijk. En daarom slapen ze nu samen op die brug in het hart van Leiden. Een hart dat schreien en schreeuwen moest om zóveel hulpeloosheid. Toen wij ze wakker maakten wer den ze niet boos. Ze gingen tegen elkaar zitten, als in een gewoon bed, en vertelden hun verhaal. Zon der boze woorden. Toen we de trap van de brug afgingen riepen ze ons achterna „Welterusten meneer". De adem stokte ons in de keel. „Dank je, ik durf het jullie niet te zeggen". Lachend kropen ze onder de dekens. Met naast hem: zijn bromfiets. Jongetje gewond door exploderende Jles frisdrank NOORDWIJK Op de Koningin Wil- helmina Boulevard te Noordwijk raakte een 8-jarig Duits jongetje gewond, toen een fles frisdrank in zijn hand explo deerde. Het ventje liep door de weg springende scherven een diepe snede in het bovenbeen op. Een surveillerende politieman, die de knal hoorde, verleen de eerste hulp. De jeugdige gast werd naar een dokter gebracht, die de hevig bloedende wond hechtte. Blauw boekje wordt duurder NOORDWIJK Het bekende blauwe boekje, waarin de Noordwijkse bevol king door het gemeentebestuur wordt voorgelicht omtrent doel en inhoud van het ontwerpstructuurplan voor de kom men van Noordwijk, blijkt duurder uit te vallen dan men had gedacht. Aan vankelijk was daarvoor een krediet uit getrokken van f 7500,doch de op gegeven vermoedelijke prijs blijkt te laag te zijn vqor een in alle opzichten verantwoord en acceptabele uitvoering van de brochure. De totale kosten heb ben f 16.424,06 bedragen. Hij tintelt van vitaliteit en ondernemings geest. Geen wonder: 'tis een Liga-kind je. In Liga de veelzijdige voeding, zetelt een rijke schakering voedingselemen ten. Voor de groei! Voor beenderstelsel en gebit! Voor blakende gezondheid! Voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN LEIDEN Een Leidse electriciteitscentrale ^al eventueel 300 a 350 mil joen gulden gaan kosten. De heer J. H. Goossens, directeur van het Electrici- teitsbedrijf Zuid-Holland, deelde dat gisteravond mee aan een uitgebreid audito rium, dat in de Collegezaal van het Universiteitscom plex aan de Stationsweg discussieerde over het on derwerp „centrale" dat de gemoederen al zo lang be zig houdten dat. c|p komen de maanden nog volop voor discussiestof zal zor gen. Ook gisteren kwam men namelijk niet tot een oplossing. De biologen, die zoals prof. dr. D. J. Kuenen het uitdrukte een vage angst hebben, maar niet met exacte cijfers kunnen aankomen en de experts van het electriciteitsbedrijf, die met feiten werken en aan de hand van cijferma teriaal duidelijk kunnen aantonen, dat de nadelen bij. de nYscylflSïUEin vijjjr- delen in het niet vallen, ontrafelden de dikke knoop ook nu niet. Wel werd er naar alternatieven gezocht, die echter puntsgewijs weer werden verworpen: het transport van de elec- triciteit van de centrale in Europoort, verzwaring van de stroomlijn Krimpen-Lei- den, een autonoom circuit, ideaal door zijn geïsoleer de ligging en tenslotte een centrale in Katwijk. De kos tenverhogende factor (aan ,300 miljoen zou 100 a 150 miljoen toegevoegd worden) lijkt echter een onoverkomelijke hindernis, temeer omdat daarin niet het bedrag begrepen is voor het aanleggen van hoogspanningsdraden door de duinen. En zo worden dan de groe ne strook, de Kagerplassen en hun omgeving nog altijd bedreigd door de komst van de centrale, waartegen met name de gemeente Al kemade zo fel geageerd heeft. Vissterfte en de dis sonantie, die het gebouw tot gevolg heeft, het zijn factoren die biologen en gemeenteraadsleden heb ben doen besluiten alles in het werk te stellen om de Kagerplassen te bescher men. Om 'n volledig beeld van de situatie te krijgen stelde de Leidse Biologen Club de „tegenpartij" in staat tijdens de inleidingen, die aan de discussie voor afgingen, ook hun stand punt te belichten. Duidelijke voorstander van een electriciteitscentrale is de direc teur van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, ir. Y. Yke- ma. Deze noemde de bouw van een centrale geen specifiek Leidse zaak. Zij zal een groot deel van de provincie Zuid-Holland van electri citeit voorzien, vooral omdat de huidige centrales in Den Haag en Leiden bij de produktie een onder geschikte rol spelen en niet kunnen voorzien in de plaatselijke en regio nale behoefte. De heer Ykema zei voorts, dat de opstelling van een centrale in het noorden van de provincie in plaats van in het zui den o.m. een verhoging van de bedrijfsveiligheid van de electrici- teitsvoorziening in het midden en noorden van de provincie met zich meebrengt. Voorts is in de omgeving van Leiden voldoende water voor de koeling van de centrale aanwezig. Zorggedragen zal worden om de temperatuurverlioging in de centrale van liet koelwater zoda nig te beperken dat bij de uitlaat een bepaalde temperatuur niet overschre den wordt. Het zuurstofgehalte van het koelwater kan aan de uitlaat gecon troleerd worden. Om de luclit zo min mogelijk te verontreinigen is als brand stof gekozen aardgas. Bezwaren als zou de visstand in gevaar Mijnders Meubel Discount N,V. toont zijn producten tussen een zee van planten en bloemen Het bij de lezers van ons blad zo bekende Meubelbedrijf Mijnders Discount N.V. gevestigd met nog 6 andere ondernemers in de Consu mentenmarkt op het Levendaal or ganiseert van donderdag 21 tot za terdag 23 augustus een artistieke meubelshow in de stadsgehoorzaal op een zeer originele wijze. Om de meubelen goed tot hun recht te laten komen werd de hulp ingeroepen van de bloemenarran- geur Mulder van de Haarlemmer weg die de meubelen zal omringen door planten en bloemen en daarbij enkele primeurs van zijn bloem schikkunst zal tonen die elke bloe men- en plantenliefhebber in ver rukking zal brengen. Maai' de verkoop van al deze meubelen gaat volgens het modernste Amerikaan se discount-systeem tegen voor Leiden ongekende prijzen. Hoewel al zeer veel inwoners van Leiden en omgeving hun regelmatig bezoek aan de Consumentenmarkt niet meer-zouden willen missen is het de bedoeling van Mijnders Meubel Discount N.V. om spe ciaal diegenen, die nog niet kennis heb ben genomen van de sterk prijsver- lagende kracht die er uit gaat van de moderne discount-methoden, op de hoog te te stellen van haar uitzonderlijk lage prijzen. De heer Mijnders sr. maakte een spe ciale studiereis naar Amerika om zich volledig op de hoogte te stellen van de ukiuwrt* distributievormen in de detail handel en bezocht diverse landen van Europa om kennis te nemen hoe dit kostenbesparend verkoopsysteem ook hand over hand ingang vindt in ons oude werelddeel. Het publiek in het algemeen wil nu eenmaal meer kopen voor minder geld. Men wil met zijn inkomen zoveel moge lijk behoeften bevredigen. De onder nemer die daaraan weet te voldoen is dé ondernemer van de toekomst. Vandaar dat Mijnders Meubel Discount N.V. zich toelegt op aankoop van grote partijen meubelen uit geheel Europa en door het afsluiten van continue con tracten voor zeer lage prijzen weet te kopen. Vanwege het massaal transport worden de vrachtkosten tot een mini maal bedrag per meubel teruggebracht. Doordat op deze Meubelshow in enkele dagen voor kapitalen wordt verkocht, kunnen de verkoopkosten over honder den ameublementen worden verdeeld, waardoor alles met een uiterst minimale winst verkocht kan worden. En doordat voor zulke lage discount- prijzen verkocht wordt is Mijnders zeker van een vlotte afname. De kopers kunnen, indien zij dit wensen, de meubelen zelf meenemen, waardoor ze no geens 25 GULDEN per ameuble ment kunnen bespareu. Alle bezoekers van de Star'"- oorzaal wachten nog enkele aard verras- Op de foto hiernaast ziet U hoe Mjjn- ders Meubel Discount N.V. dit voorjaar in de H.B.G. „Bloemlustlial" te l.isse eeu soortgelijke Meubelshow met Ame rikaanse discountverkoop met uitzon derlijk veel succes heeft gehouden. Er waren niet alleen „drommen" kjjkers, moor werkelijk „drommen" kopers. komen wees de heer Ykema resoluut van de hand door te zeggen, dat de hui dige centrale in Leiden, die hogere uit- laat-temperaturen bereikt dan de ver langde. dertig graden, geen nadelige invloed heeft: „In het bijzonder bij de koelwateruitlaat wordt de vissport steeds meer beoefend". Ir. J. H. Bakker van SEP-KEMA te Arnhem zei, dat het electriciteitsver- bruik in Nederland de komende acht jaar zal verdubbelen. Wordt het voor 1969 nog geraamd op 6083 MW, voor 1977 zou dit 12.007 MW bedragen, het geen inhoudt dat de komende acht jaar evenveel nieuw vermogen moet worden geïnstalleerd als in de voorgaande ja ren in totaal. Hoewel de voorziening zo economisch mogelijk dient te geschie den zal er op toegezien worden, dat mo gelijke bezwaren die door de electrici- teitsvoorziening worden veroorzaakt, weggenomen zullen worden. „Er schuilt een aanzienlijk risico in de verhoogde wintel-temperaturen. In het koelcircuit zal men ongetwijfeld daar door moeilijkheden krijgen met water planten. Voor sommige planten is het een beletsel om onze wateren te bevol ken vanwege de wintertemperatuur van het water. In een koelcircuit zouden zij echter een unieke kans krijgen en door hun dichte groei de doorstroming van het water belemmeren", aldus dr. C. den Hartog, hydrobioloog te Leiden, die daar aan toevoegde, dat de kans bestaat dat nu relatief zeldzame en weinig hinder veroorzakende soorten zch onder invloed van de ingrijpende milieuverstoring sterk zullen vermenig vuldigen. Dr. Den Hartogh wees voorts op de afname vap het zuurstofgehalte, waardoor vooral 's zomers het fyto- plankton (een belangrijke zuurstofpro ducent) zal worden vernietigd, hetgeen speciaal zijn terugslag zal hebben op de oppervlaktevis. Hy kwam tenslotte tot de conclusie dat de norm van 30 graden C. van bio logisch standpunt bezien onaanvaard baar is. Het zal echter noodzakelijk zijn aldus dr. Keller van SEP-KEMA in Arnhem, gezien de absolute noodzaak van de electriciteitsvoorziening, de ver schillende belangen tegen elkaar af te wegen, zodat men in bepaalde gevallen zelfs een zekere hinder voor scheep vaart, waterhuishouding, visstand, re creatie- of natuurgebieden zal moeten accepteren wil de electrlciteitsvoorzie- nng 11 liet algemeen belang gewaar borgd bljjveit. Tevoren had de heer Keiler gewezen op de koelproblemen, die zich in het jaar 2000 voor zullen doen: „De Rijn noch IJsselmeer alleen zullen dan in staat zijn voldoende koelwater te leve ren. Iedere reële mogelijkheid voor de vestiging van een centrale wat koelwa tervoorziening betreft zal dan ook op uiterst zorgvuldige wijze benut moeten worden". De Noordzee noemde hij bij de huidi ge stand van de techniek nog zeer moei lijk exploitabel door de problemen van verzanding en de onmogelijkheid om grond voor vestiging van centrales aan de kust te vinden. Ook in koeltorens zag dr. Keiler geen oplossing. Afgezien van ruimtelijke en esthetische problemen zijn er volgens de heer Keiler ook klimatologische be- bezwaren. De (.zgn. natte) koeltorens veroorzaken namelijk een nevel, die bij toepassing voor zeer grote centrales in ons dichtbevolkte land grote hinder zou opleveren. Bovendien neemt het rendement van de centrale door de hoge bouwkosten, de exploitatiekosten en de hogere koelwatertemperatuur af. Prof. dr. D. J. Kuenen, hoogleraar in de Algemene Dierkunde aan de Rijks universiteit te Leiden, besloot in mi neurstemming deze serie inleidingen: „De concluse lijkt gewettigd, dat mo menteel het economisch voordeel op korte termijn prevaleert boven werke lijk goed doordachte plannen op lange termijn. Wij zullen het nog wel redden, maar de toekomst is grauw, dor en dood; als de houding van de mens te genover zijn milieu niet radicaal veran dert". De discussie, waarvoor ook de VAJRA- TV belangstelling toonde, verliep wat stroever dan men verwacht had. Er werd veelvuldig gegeneraliseerd en discussieleider prof. dr. J. W. Tescli directeur gezondheidsorganisatie TNO zou dan ook na afloop opmerken dat veel van wat 'hij verwacht had naar voren was gebracht, maar dat zijn ver wachtingen toch niet ten volle bevre digd waren. Duidelijk werd echter dat de basis waarop naar een oplossing ge zocht wordt gezond is. Van een zgn. „doordruksysteem" is stellig geen sprake, getuige ook het antwoord dat de heer Goossens gaf op de vraag „wat het allefnaal waard is": „Honderdvijftig miljoen extra betekent zoveel dat wij de problemen voor Leiden tot de bodem zullen uitzoeken. Er zal een energiebedrijf komen waarvan al- j leii plezier zullen hebben en die ook be- I taald kan worden". Drs. E. Hennipman, botanicus, inte resseerde het niet zoveel hoeveel er ge spendeerd moet worden aan de electrici teitscentrale. Belangrijker vond hij het welke gevolgen het voor de gebruiker zal hebben. Hoeveel zal deze meer moe ten gaan betalen als de centrale bijv. op de Maasvlakte gesitueerd wordt. Voor het geval Katwijk zou het er op neerkomen, dat de gebruiker 50 pet. meer zal moeten betalen. Voor de Maas vlakte zou dat percentage nog hoger liggen. Toen de discussie steeds minder uitzicht begon te bieden op een oplossing begon het bijzaaltje, waar men dank zij het gesloten tv-circuit rustig de debatten kon volgen, leeg te stromen. Het bleef slechts bij losse opmerkingen. Zo zei iemand over de „miraculeuze visvangst" bij de uitlaat van de huidige centrale in Leiden: „Een hengelaar zei me, dat een klein jongetje weinig moeite zal hebben om grote karpers naar boven te halen. De vissen zijn na melijk zo goed als verdoofd". De heer Ykema liet zich echter niet uit het veld slaan en meende aan het slot van de avond alle bezwa ren van de hand te kunnen wuiven door te zeggen: „Ik ben van plan tot mijn dood in mijn boot aan de Kaag te blijven".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3