S)e CcicLieSoiiAcmt Politie drijft demonstratie op Wenceslausplein uiteen "'.hied PRAAG VIERT ..VERJAARDAG" Pantser- Nieuw grensincident tussen Suriname en Guyana wagens ingezet N.-IERLAND ZUCHT VAN VERLICHTING Leraren schrijven ouders open brief Zoetemelk als prof bij Willem II 1 1 C orantijn Omstreden Alle politie onder Britse commandant Langhanden welkom Dansen? Zalig mits ze 'n pet dragen Agent op knieën voor Marokkaan HET WORDT GEWELDIG IN DE STADSGEHOORZAAL van 2 t/m 7 sept. PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19 00 uur) WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1969 Weersverwachting van het KNMI, geldig tot KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.830 per vliegtuig meer militairen naar het i Parijs de bovenloop van de Corantijn omstreden gebied worden overgebracht aangewezen als grensrivier, zonder de ter versterking .van de daar gelande loop van de rivier in het binnenland te troepen. Het conflict over het gebied kennen Eind 1967 heeft zich al een bestaat al sedert 1870. toen de nieuwe grens ine.'ent voorgedaan, die tot span- r werd ontdekt. Nederland en Enge- ning aanleiding gaf. Later trokken de land hadden in 1815 bij de vrede van I troepen van Guyana zich weer terug. PRAAG (RTR'DPA/AFP) Twee dagen voor de eerste „verjaardag" van de strijdkrachten van de Warschaupactlanden is het gisteren tot rote onrust in de Tsjccho-Slowaakse loofdstad gekomen. De Praagse politie. de eerste maal was versterkt iet leden van de communistische volks- lilitic, heeft in het begin van de avond ;etraclit met traangas een menigte van saige duizenden demonstranten, meren- leels jongelui, op het Wenceslasplein iteen te drijven. Omstreeks 21 uur ladden de demonstranten het plein nog steeds niet verlaten. Politieauto's reden rars over het plein om de mensen te rspreiden. Te midden van hun geloei hoorde men de sirenes van zieken wagens. Er zouden verscheidene mensen zijn gewond Tegen middernacht was de cergekeerd. Ook vanmorgen was het rustig in Praag. st in Praag begon enkele uren adat partijleider Husak op een bijeen komst van partij- en vakbondsvertegen woordigers de voormalige leiding onder liberaal Dubcek had verweten, dat zij waarschuwingen van Moskou, die.. :idde tot de inval van de troepen van Warschaupactlanden, in de wind had .In§de loop van de ochtend trokken steeds meer mensen naar het Wenceslas plein om bij het standbeeld van koning iWenceslas bloemen neer te leggen. De politie trachtte dit te verhinderen. Twee oolitiemannen grepen een jongeman, die bloemen wilde neerleggen, rukten hem deze uit de handen en bewerkten hem net de wapenstok. Een oude man die wilde doen, werd meegenomen. Het verkeer op het plein ondervond «eel hinder van de demonstranten. Toen it dreigde spaak te lopen, greep de lólitie hardhandig in. Na enkele minuten s de orde voorlopig hersteld. De men- bleven echter de politie uitschelden uitfluiten. Luidsprekerswagens van de politie maanden de mensen aan het plein te verlaten. Het monument was helemaal afgezet. Toen korte tijd later tegen po en volksmilitie „gestapo, gestapo" •d geroepen, verschenen wagens met oproerpolitie en waterkanonnen, die k echter niet werden gebruikt. In de loop van de middag kwamen pantserwagens het opschrift „veiligheidspolitie" op het plein aan. Boven het plein cirkelden aefschroefvliegtuigen van het leger. Na het uitgaan van de fabrieken en de kantoren nam de onrust in de stad ;nel toe. De politie moest nog meer man schappen inzetten. Politieauto's achter volgden de mensen tot in de naburige itraten. Volgens ooggetuigen zouden on geveer 25 demonstranten zijn opgepakt. De huisvrouwen in Praag en ook in steden zijn begonnen hun le- .smiddelenvoorraad aan te vullen. 'jVoor de winkels zag men lange rijen 0 mensen. Gistermiddag was er in de hoofdstad bijna geen vlees meer te krij gen. GEORGETOWN. (Reuter) Militairen van Guyana hebben gisteren Surinaam se eenheden verdreven in het omstreden gebied tussen de Boven-Corantyn en de Coerocni. Dc Guyanese troepen hebben een vliegveldje en de post Tigri bezet, zo wordt uit Georgetown gemeld. In Para maribo acht men geen reden aanwezig voor ongerustheid. In Den Haag, zo is in politieke kringen de indruk, laat men het beleid over aan de regering van Suriname, omdat het moeilijk is de zaak van hieruit te overzien. Annv&nkelijl: was gemeld dat twee en later nog eens één vliegtuig uit Guyana met manschappen bij Tigri waren ge land. De gelande troepen hadden het vuur geopend op de vijftig tot zestig man aanwezige troepen en arbeiders die de post bezetten. Een aantal arbeiders is later in de hoofdstad Paramaribo aan gekomen- Onder hen waren geen ge wonden. De mannen werden over gebracht naar het hoofdbureau van politie om ondervraagd te worden over de gebeurtenissen. Vanuit Guyana is bekendgemaakt dal Moge onze God, of Jaweh, zoals de joden Hem noemen en de mohammedanen Allah zeggen, dit vredesschip op zijn reis begeleiden", zei bisschop dr. J- B. Möller van Groningen gistermiddag, kort voor het vertrek van de „Peace" uit de Amsterdamse haven Behalve -de bïssthop.. wat<#i rabbijn A: Soetendorp en imah A. li. Akmal uit Den Haag, en de dominees G. Prast en W- van Boeijen van de Stichting Vredesschip bij 't afscheid aanwezig. Het werd een vreugdevol vertrek, waterkanonnen van twee sleepboten zorgden voor een feestelijke omlijsting. Kapitein C. van Oosterhout voart liet schip naar New York. Voor Abe Nathan begint in Amerika dan een nieuwe actie om geld bijeen te brengen voor de uitrusting van het schip en een internationale bemanning te vinden. Het zal daarom nog wel enige tijd vergen, eer de „Peace" als radioschip in de Middellandse Zee ligtbuiten de territoriale wateren van Egypte en Israël. Op de foto brengt ds. Van Boeyen een „goede vaart" uit. Links van Abi Nathan bisschop J. B- Möller. ADVERTENTIE Trein ontspoorde bij Bodegraven UTRECHT Bij Bodegraven is van- norgen kort voor zeven uur een zogc- iaamde sproeitrein voor het verdelgen 'an onkruid ontspoord. De wagen, een ankwagen, stond met twee assen buiten le rails. Persoonlijke ongelukken deden :ich niet voor. Op het enkelsporige baan- 'ak tussen Utrecht en Leiden verliep iet verkeer met hindernissen; de trei len reden van Utrecht tot Woerden en 'an Leiden tot Bodegraven en omgekeerd. Tussen Woerden en Boedgraven werden passagiers met bussen vervoerd. Om- _>treeks elf uur kon het treinverkeer ,el worden hervat. an 210 n.m. Vrijdag van 9 m. Zaterdag 9 v.m.5 n.m. i dit blad van maandag jl. BELFAST (Reuter). De Noordierse rooms-katholieken hebben een zucht van verlichting geslaakt bij het vernemen van het nieuws dat de Britse militaire commandant het bevel heeft gekregen over de politie en de speciale „B"-reser- visten. De protestanten reageerden er voorzichtig op. De echte verliezers zijn I de extremisten aan beide kanten, menen I waarnemers, namelijk de militante pro testanten die de sterke rechtervleugel van dc regering vormen, en aan de andere kant de republikeinen en het Ierse republikeinse leger. Eddie- Macateer, oud-parlementslid en leider van de nationalistische partij, zei verheugd te zijn dat de „B"-specials „eindelijk zijn gemuilkorfd. Deze stap neemt ook de directe spanning weg". Bernadette Devlin zei dat deze maat regel „ons wat hoop geeft, maar het is voor ons belangrijk eraan te blijven denken dat de strijd nog niet gestreden De extremistische protestantse predi kant, Ian Paisley, zei dat premier Wilson met één pennestreek „de laatste defen sielinie van de loyalisten van Ulster heeft vernietigd. Hij heeft precies gedaan wat de partij van de burgerrechten en het republikeinse leger van hem wilden. Mijn boodschap aan de speciale politie van Ulster is: laat niemand jullie je wapens afnemen". Premier Harold Wilson heeft het be sluit dat de handhaving van de open bare orde in Noord-Ierland geheel toe vertrouwd wordt aan de Britse militaire commandant, die ook zeggenschap krijgt over de omstreden „B-special"-politie, gisteravond meegedeeld tijdens bespre kingen met de premier van Ulster, majoor James Chichester-Clark. De r.-k- minderheid in Ulster heeft de Leer het ineens goed bij E.C. Leiden - Bollenstreek - R. ve (nog) Uitsl. kath. milieu. Inschr. dag. 2-9. BoerhaaveL 13 Evert Castelein MOSKOU Twee Australiërs en een Britse vrouw zijn om het leven gekomen, oen zondag een autobus met 42 buiten landse toeristen tussen Minsk en Brest Litovsk in de Sovjet-Unie slipte en om sloeg. Dit heeft een woordvoerder van Russische reisbureau Intourist in vloskou bekendgemaakt. Er waren 27 gewonden, ïr slaggevers) DEN HAAG Het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening heeft zich volledig verzoend met langharigen voorzover deze werken op de centra voor vukopleiding van volwassenen. Het mag dan zijn, dat sommige scholen langharigen weigeren, op de opleidingscentra van de overheid worden ze volledig geaccepteerd, mits ze een pet d.ragen die het centrum verstrekt, dat wil zeggen verkoopt. „Dit heeft niets te maken met hygiëne, maar met veiligheid", zei ons de directeur van het Haagse opleidingscentrum desgevraagd. „Het gaat dan ook vooral om metaalbewerkers. Lange haren kunnen snel verward geraken in draaiende delen. Voor een metselaar is het niet nodig. Hooguit kunnen ze hun haren tussen de stenen vustmetselen, maar dat is mijn pijn niet „En vrouwelijke leerlingen „Dat is geen probleem, want die heb ik niet. Maar die zouden tenminste de haren moeten wegwerken onder een hoofddoek of zo". Voor de dames dus geen petWel voor de heren en dan. geen zelf meegebracht hoofddeksel, maar een pet van de school. Kosten ervan zojuist verhoogd door de B.T.W. zeseneenhalve gidden. Een probleem blijft nog: wanneer is haar lang? „Dat maak ik uit", aldus onze zegsman. in protestantse wijken gelegerde „B- specials" voor een groot gedeelte de schuld gegeven van de ongeregeldheden van de vorige week, waaronder de be schieting met machinepistolen van de woningen van katholieken. Katholieken in Ulster en de Ierse Republiek hebben geëist, dat de „B-specials", een groep van 8000 politievrijwilligex-s, ontbonden worden, maar de x-egei-ing van Ulster heeft dit geweigerd. Wilson maakte dui delijk, dat krachtens het bex-eikte com promis de Bx-itse commandant, lt.-gen. Sir Ian Freeland, verantwooi'delijk zal zijn voor de verstrekking van wapens aar. de speciale politic. Wilson zei toe dat de „B-specials" zo snel mogelijk uit de steden en de dichtbevolkte stx-eken teruggetrokken zullen worden. Verder zei hij toe, dat spoed gezet zal worden achter de inwilliging van de eisen van de katholieke minderheid in Ulster wat betreft de werkgelegenheid, huisvesting en kiesx-eohten. (Zie ook pag. 5) UTRECHT (ANP) Een Utrechtse hoofdagent heeft gisteravond op het Veemarktplein op z'n knieën gelegen voor een Marokkaan. Dat knielen maakte onderdeel uit van c.en discussie, die letterlijk met haiiden en voeten' moest worden gevoerd, omdat de Marokkaan maar enkele woorden Nederlands De agent zag de man op het veemarktplein vlak bij de stal van de bereden afdeling van de politie wat verloren rondlopen. Hij vroeg hem wat hij zocht. De Marokkaan stak beide handen in de lucht en maakte vervolgens een tas open waaruit hij een lap gebloemde stof haalde, die hij voorzichtig op het kofferdeksel van een auto uitspreidde. De agent begreep daaruit dat de man een plekje zocht om zich af te zonderen voor gebed en toen hij met uitgespreide armen op z'n knieën zakte, knikte de Marokkaan verheugd „ja". De politieman wees de Marokkaan de stal, waarop de Marokkaan zijn hoofd bedekte, zijn schoenen uittrok en naar binnen ging om te bidden. Tien minuten later verdween hij na de agent ïdtbundig te hebben bedankt. Een' van de Britse militairen, die naar Noord-Ierland werden gezonden, helpt hier bij de afbraak van een verwoest pand in Crumlin Road, midden in het centrum van de verwoesting in Belfast. Even buitcu Tokio liet men b(j een onbewaakte overweg een Japanse „geest" opgehangen, die automobilisten moet waarschuwen. Dit jaar zjjn reeds acht doden gevallen bjj botsingen tussen auto's cn treinen. Op alle spoorweg overgangen in Japan vonden dit jaar meer dan duizend mensen de dood. DEN HAAG (A.N.P.). De raad van leraren heeft in een open brief aan de ouders van leerlingen van gymnasium, atheneum en scholen voor h-a.v.o. ge wezen op het algemene onbehagen onder dé leraren na een jaar praktijk met de mammoetwet- De raad van leraren „waarbij 90 procent van alle leraren aan scholen voor v.w.o. cn h.a.v.o. zijn aan gesloten", schrijft de ouders in dc als ingezonden mededeling in een aantal dagbladen geplaatste advertentie dat de invoerihg van de mammoetwet veel ver wachtingen heeft gewekt. Als verbete ringen noemt de raad van leraren o.m. meer individueel onderwijs en meer aan dacht voor de expressievakken. Maar „na een jaar praktijk moeten we vast stellen dat gevoelens van onbehagen bü veel docenten zozeer de overhand krijgen dat zelfs van „staking" wordt gesproken", aldus de raad van leraren. „De oox-zaak hiervan ligt in het feit dat het onderwijzend personeel dit 'jaar niet in staat is gesteld en zoals de zaken nu staan ook in de toekomst niet in staat zal worden gesteld de bedoe lingen van de wet uit te voeren. Immers: tot op heden wordt door het minislex-ie van Onderwijs en Wetenschappen een zijdig vastgesteld op welke wijze de wet moet worden uitgevoerd. De financiële en niet de ondex-wijskundige motieven zijn daai'bij doorslaggevend- Er wordt door de regering niet voldoende geld besabikbaar gesteld om op verantwoorde wijze te knnnen vaststellen in welke richting uw kind zich verder kan ont plooien', aldus de raad van leraren. Andere grieven van de raad betreffen het ontbreken van geld voor het aan schaffen van de noodzakelijke hulpmid delen om het ondei*wijs in de zin dei- wet te vernieuwen en het onvoldoende beschikbaar zijn van gelegenheid cn geld om extra-aandaoht te kunnen besteden aan kindei'en die in de tweede klas zijn blijven zitten en die nu onder de mam moetwet vallen. De lerarenox-ganisaties hebben ge meend de ouders van de leerlingen van de huidige situatie zo op de hoogte te moeten bx-engen „omdat wij geloven dat de belangen van uw kind niet worden gediend door de schriele wijze, waarop de nieuwe wet moet wox-den uitgevoex'd. Wij achten het niet verantwoord bij komende desillusies en teleurstellingen geen openlijke waarsohuwing te hebben laten horen. De raad zal alle middelen ter hand nemen die dienstig kunnen zijn om in de huidige situatie vei'andering te brengen", aldus de raad van leraren in zijn open brief. Een woordvoerder van de raad van lerax-en heeft desgevraagd meegedeeld, dat de raad een staking onder de leraren momenteel onjuist acht als middel om de situatie te wijzigen. Een staking treft eerder de kinderen dan degenen die ze zou moeten tx-effen, aldus de woordvoer der. De raad van lerax-en heeft al eerder deze zomer als zijn oordeel uitgesproken dat doel van een staking niet reëel is. Volgens het inzicht van de raad stelt de ovex-heid maatregelen vast na de leraren ox-ganisaties gehoox-d te hebben. De over heid kan dan door de volksver tegen - woordiging ter verantwoording woi'den geroepen, aldus de raad. ADVERTENTIE advocaatbowls 1JO gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst JAMIN (Van een onzer verslaggevers) RIJPWETERING - In principe heeft de Rijpweteringer Joop Zoetemelk over eenstemming bereikt met Willem II Gazelle om het volgend seizoen als prof. deel te gaan uitmaken van deze groe pering. Een definitieve beslissing zat Zoetemelkna de Ronde van de Toe komst nemen. Omdat het budget van Willem lUGazelle niet zo groot is. zou een eventueel wereldkampioenschap van Zoetemelk bij de amateurs zondag in Brno voor complicaties kunnen zox-gen. Twee wereldkampioenen zou de ploeg namelijk niet kunnen financieren.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1