De lange juridische weg van rechter R. i Invalide bij botsing met vrachtauto gedood MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 tderhalf jaar geleden reed volgens de politie de toen 59-jarige irlemse rechter mr. H. G. R. de 18-jarige Henk Lammers uit Hillegom id, onder invloed van enkele bloody maries, een mengsel van wodka tomatensap, dat blijkens de onmiddellijk afgenomen bloedproef zijn imillage op 1 had gebracht boven het wettelijk toegestane maximum, fog steeds is hij niet voor de rechtbank geweest. Wel heeft hij zijn rij- ewijs inmiddels teruggekregen. Het duurt lang, maar als schuld bewezen wordt kom t zeker gerechte straf lassej usfciitie? Integendeel, menen tridlsche deskundigen, die de zaak van R. uiteraard met meer dan gewone slangstelling volgen. Op geen enkel oment na heit fataie ongeluk is er een in wijzing te vinden, dat de Haarlemse echter op welke wijze dan ook in bevoorrechte behandeling heeft kregen- Dat hij weer als een r< igesbraft man aan het verkeer kan selnemen, is louter te danken of te ij ten aan het juridische steekspel, hij vooralsnog met succes ontketend eeft. Hij weet uiteraard beter dan ook de weg. Hij profiteert daarvan. .sf" aar aldus de juridische deskundigen - met klassejustitie heeft het niets te za laken. Hoogstens kan het de suggestie 'ekken, dat hij een minder nobele iborst heeft dan men onder het zwart 'n rechterlijke toga zou verwachten, r zelfs dat hoeft niet het geval te ijn Mr. R. namelijk is, hoewel hij inankelijk tegenover de politie een ekentenis aflegde, achteraf tot de i'ertuiging gekomen althans Lit tot de overtuiging gekomen te ijn dat hij onschuldig is. En iedere federiander, die denkt onschuldig te ijn, heeft het recht en de middelen zijn gelijk te vechten. Ook als ij toevallig rechter is iten e liggen precies de feiten? Op 21 jruari 1968 keerde mr- R. terug van aezoek aan mevrouw Sikkel te stede, de weduwe van een- aarlemse offioier van justitie. Hij had dat moment'- veertig jaar zijn in|ijibewijs zonder ooit een ongeluk te lebben veroorzaakt. Hij was negentien als rechter in Haarlem' werkzaam, et had gesneeuwd. De Zuiderhoutlaan, toch al een sleohite reputatie genoot, glad. Het spitsuur was juist ingebroken. Op een gegeven moment takte mr. R,, terwijl hij in de fd'le een Slip. Hij draaide een paar •er de weg, schoot over de oeprand heen en kwam achterstevoren sloot terecht, ïoment moet daar de achttienjarige .-oningstoffeerder Henk Dammers op bromfiets hebben gereden. Mr. R. 1 en houdt vol, hem niet te hebben ;n en niets van een botsing te ebben gemerkt. Pas toen «gestroomde omstanders een et water zag drijven en met een stok ing dreggen, kwam het stoffelijk ■ersohot boven van de jongen, die i bleek uit de seotie op slag dood loet zijn geweest, omdat een gebroken ib een slagader had doorgesneden. rank )e politie arriveerde onmiddellijk na ongeluk. Toen geconstateerd werd, mr. R. naar drank rook, moest hij onder pardon mee naar het bureau lij bracht zoals gebruikelijk is voor utomobilisten, die op drankmisbruik ijn betrapt de nacht door in de cel n kwam de volgende dag tegen vijf thuis. Zijn rijbewijs en zijn auto ;n in beslag genomen. Deze «handeling wijkt in geen enkel opzicht van de gebruikelijke gang van iken. Er is geen enkele aanwijzing, at de antecedenten van mr R. een rol lebben gespeeld. Dit wordt duidelijk, ïn zijn geval vergelijkt met dat sen Amsterdamse ofioier justitie mr. R. H., die enkele jaren geleden door twee agenten onder invloed achter het stuur van zijn auto werd gevonden- Mr. H. gaf geen gevolg aan de sommatie de wagen te verlaten, maakte bekend, wie hij was en eiste op hoge toon, dat de chef van de agenten erbij zou komen. Inderdaad arriveerde even later een hoofdinspecteur, die toestond, dat mr. H eigenhandig, zij het onder politiegöïeide, naar huis reed. Dafcer is hij op normale wijze berecht hij heeft nu een advocatenpraktijk maar van een zekere mate van bevoorrechting bij zijn aanhouding kan toch wel sprake zijn. Het respect, dat de Haarlemse politie toonde voor de positie van mr. R. is in ieder geval aanzienlijk minder geweest. Getuigen Waarom de politie onmiddellijk na het ongeluk geen getuigen heeft gehoord, is verklaarbaar. Mr- R. stak bij zijn aanhouding zijn mening, de dood van de jongen veroorzaakt te hebben, niet onder stoelen of banken. Hij bekende en verleende iedere medewerking aan het onderzoek. Bovendien was de toestand op de Zuiderhoutlaan vanwege het spitsuur onoverzichtelijk. Onder dergelijke omstandigheden is het moeilijk betrouwbare getuigen te vinden. Had de politie kunnen bevroeden, dat mr. R. het haar later zo lastig zou maken, dan zou zij zonder enige twijfel een nauwkeuriger onderzoek hebben ingesteld, maar op het moment van het ongeluk leek de noodzaak daartoe niet aanwezig. Dat mr. R- zich inderdaad schuldig voelde, blijkt uit het feit, dat hij de ouders van het slachtoffer een bezoek bracht, bloemen voor de begrafenis stuurde en zelf de requiemmis bijwoonde. Toen hij echter een paar dagen na de begrafenis het proces-verbaal van de politie onder ogen kreeg, begon hij naar zijn zeggen te twijfelen. Uit niets bleek, dat iemand op liet moment voo. de slippartij de jongen op zijn brommer had gezien. Niemand had de aanrijding gezien noch op' de *veg noch op de beide voertuigen had de politie sporen. Van-de botsing gevonden. Geen sporen en geen getuigen Daaraan meende mr. R. genoeg te hebben om het bewijs te construeren, dat hij achteraf gezien onschuldig moest zijn aan het dodelijke ongeluk. Hij gaat nu van de veronderstelling uit, dat de jongen al in het water moet hebben gelegen, toen zijn auto in de sloot belandde. Het is om deze reden, dat hij mat behulp van de Amsterdamse advocaat mr. A. C. van Empel zijn juridisohe steekspel is begonnen. Het begon ermee, dat hij de verklaringen van de politie in het proces-verbaal weerlegde, waarop de officier van justitie een hernieuwd onderzoek geilasbbe. Daarbij werden wel verfikrassen van de auto op de brommer gevonden- Daarbij werd ook geconstateerd, dat de linkeraohterbamd van de auto versleten was. Waarom zijn deze feiten niet bij het eerste onderzoek geconstateerd?, vroeg m zich af. Waarna hij openlijk in interview de beschuldiging uitte, dat de politie met de bewijsvoering het knoeien was geweest om hem kost wat kost veroordeeld te krijgen een bewering, die de Haaiüemse hoofdcommissaris A. de Boer ertoe heeft gebracht een aanklacht wegens smaad in to dienen. Strafzitting Inmiddels werd eind vorig jaar eindelijk het vooronderzoek afgesloten en werd, nadat de Hoge Raad de rechtbank te Den Haag als rechtsprekende instantie had aangewezen, de dagvaarding uitgebracht. De strafzitting werd echter verdaagd, nadat mr. R. twaalf dagen tevoren met een bezwaarschrift was gekomen- Dat was op 16 januari Op 18 februari verwierp de rechtbank i SUSKE EN WISKE: DE JUNGLEBLOEM raadkamer het bezwaarschrift. Tegen deze afwijzing wierp mr. R. opnieuw een bezwaarschrift in de strijd, dat op 1 september door 't Haagse gerechtshof eveneens in raadkamer zal worden behandeld. Mocht het ook hier worden afgewezen, dan kan mr. R. de zaak opnieuw aanzienlijk vertragen door in beroep te gaan bij de Hoge Raad en zal hij niet voor volgend jaar terecht staan. Maar, zoals gezegd: dit is geen juridisohe weg, die exclusief door rechters behandeld kan worden. Iedere Nederlander, die er de tijd, het geld en de kennis voor heeft, kan zich op precies dezelfde manier verweren Rijbewijs Hetzelfde geldt voor de wijze, waarop mr- R, zijn in beslag genomen rijbewijs heeft terug weten te krijgen. Het was een lange tocht, die leidde van de Haarlemse rechtbank naar de Haagse rechtbank, naar de Hoge Raad. Uiteindelijk zag mr. Rosingh, het hoofd van het Haagse parket, er geen heil in. 'het' rijbewijs" lëÊger in te" houden, dit mede op grond van recente jurisprudentie bijvoorbeeld het arrest van de Hoge Raad, dat een rijbewijs alleen langdurig mag worden ingevorderd in zeer ernstige gevallen, waarbij de veiligheid van het verkeer in het geding is. Overigens werkt deze juridische overwinning vain mr. R. een beetje als een boemerang op zijn strafzaak. Want wat gebeurde? Het nieuws, dat hij zijn rijbewijs bad teruggekregen, kwam breed uitgemeten in de krant. Het werd gelezen door twee dames, mevr. Langeveld-Hoékstra en mej- Seller. Zij waren indertijd ooggetuige geweest van het ongeluk en hadden de politie gewaarschuwd. Dat kon allemaal, omdat zij werken op een kantoor aan de Zuiderhoutlaan, vlak bij de plaats, waar Henk Lammers de dood vond. Zij herinnerden zich, hoe zij de bromfiets van de jongen door de lucht hadden zien vliegen, terwijl de auto van mr. R. rondtolde. Zij besloten zich alsnog bij de politie als ooggetuigen aan te melden. Ook andere ooggetuigen kwamen op de proppen hetzij naar aanleiding van het bericht over de teruggave van het rijbewijs, hetzij geprikkeld door het interview in eep Haarlemse krant, waarin mr. R. zijn onschuld volhield en de politie beschuldigde van knoeierij met het bewijs- Als gevolg daarvan staat zijn zaak veel zwakker, dan toen hij zijn eerste bezwaarschrift indiende. Het kan kort duren of het kan lang duren, maar is de overtuiging van alle juridische mr. R. de onafhankelijke rechter verschijnen en hij zal, als die zijn schuld aan de dood van Henk Lammers wettig en overtuigend bewezen acht, zijn gerechte straf niet ontgaan. PIET SNOEREN zün rechterstoga, die hU :en jaar lang niet meer WEEK of geen WEEK DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk bevindt zich tusse?i de jIzoren en Frankrijk. Een uitloper van dit hogedruksysteem verplaatste zich van Engeland naar de Noordzee en ons land. k.n.m.1, Yrij veel DEELT i 71 W bewolking Hierdoor nam bij ons de buiigheid, die zich gisteren vooral in het midden, zuiden en oosten van het land nog wist te handhaven, in de afgelopen nacht af. Langs de noordflank van het eerdergenoemde hogedrukgebied wordt over Engeland vochtige lucht naar het oosten getransporteerd. Deze lucht zal morgen over ons land stromen. Er wordt hierbij vrij veel bewolking verwacht, waaruit echter geen regen van betekenis zal vallen- De middagtemperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als vandaag. Dinsdag 19 augustus: zon: 5.30 19.56; maan: 12.5521.37; hoogw. te Scheverwngen: 6.2278.44. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zonvier tot tien; min- temp.: van ongeveer normaal tot graden boven normaal; max. p.: van ongeveer normaal tot graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: negentig procent; kans op een geheel droog etmaal: tachtig procent. Weer in Nederland Weer in Europa Inwoonster van Zoetermeer BIGGLES: IN DE JUNGLE Links wat overbleef van het autootje na de botsing met een vrachtwagencombinatie. enkele „bloody DELFT Op de gevaarlijke krui de 18-Jarlge I WestlandsewegKrakeelpolderweg I Delft heeft zich zaterdagmiddag een geval voorgedaan dat het leven heeft ge kost aan de 20-jarige mej. G. Waltman uit Zoetermeer. Het slachtoffer, dat invalide was, kwamvan het revalidatiecentrum en reed in de richting van de Prinses Irenetunnel. Op het kruispunt sloeg zij echter plotseling linksaf naar de Kra keelpolderweg. Zij werd gegrepen door een haar tegemoetkomende vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de 37-jarige K. P. v. d. H. uit Naaldwijk. Door de botsing werd mej. Waltman uit haar wagen geslingerd en bleef dodelijk gewond liggen. Op weg naar het zieken huis overleed zij, nadat men haar op de plaats van het ongeluk nog zuurstof had toegediend. De personenauto werd to taal vernield.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7