Draaimolen stort op topsnelheid in °nbekfnde na V1 RAMP OP KERMISTERREIN: 17 GEWONDEN Oude vrouw door 1 i verzet gewurgd Weekeinde had droeve verkeersbalans VOOR OGEN VADER VERONGELUKT EIGENAAR FINANCIEEL GEBROKEN Politie ziet roof als motief „Keuze van West-Irian niet te herroepen Met loep en pincet Geen annexatie Tsjecho-Slowakije Collins wil ruimte niet meer in Schedel van Homo Habilis opgegraven NIEUWE PRESIDENT VAN INDIA EINDE VOOR GHANDI? MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Vane r verslaggevers) HOORN Zeventien kinderen werden zaterdagavond op de kermis in Hoorn gewond toen even na half acht op de Gedempte Turfhaven het rad „Thunder- bird" van exploitant John Denies uit Delft door nog onbekende oorzaak met daverende klap van 12 meter hoog te neerstortte. Vier kinderen werden in het St.-Jans Gasthuis opgenomen. Onder n twee zwaar gewonden. Zij ston- ar het ronddraaiende rad te kij- i werden getroffen door het zes are gevaarte dat met 12 schuitjes opeens naar beneden kwam. Aanvankelijk zag hun toestand er zorg wekkend uit. Het ziekenhuis liet zondag avond echter weten dat het „redelijk goed" met hun ging. Een ooggetuige ver telde: „Ik hoorde gekraak en geraas en zag het rad horizontaal vallen. Ik hoor de ook geknetter van elektriciteit. Alle lampen gingen ineens uit. Het was een vreselijke toestand, gewonden gilden van ijn en angst, anderen liepen verdwaasd De paniektoestand duurde kort. In re cordtijd werden de gewonden afgevoerd. De arbeidsinspectie heeft diezelfde avond een onderzoek ingesteld maar kon de oorzaak niets mededelen. Dins dagmorgen wordt een onderzoek gehou den waarbij de constructeur en frabikant et on geluksrad aanwezig zullen zijn. Ook TNO uit Delft is daarbij be trokken. De Thunderbird is gebouwd bij 'erklust" in Apeldoorn; een construc tiefout of metaalmoeheid wordt als ver moedelijke oorzaak aangehouden. Er is echter nog iets. Kermisexploitan ten vertellen dat het niet John Denies maar zijn zoon Harry achter het bedie ningspaneel zat tijdens het ongeluk. De eigenaar ontkent dit. Een van de ex ploitanten zei: „Harry is nogal onstui mig. Hij heeft volgens mij krachtig ge remd waardoor er een breuk is onstaan". De Thunderbird die via een hydraulisch systeem 12 schuitjes omhoog stuwt en de kop laat slaan was bijna aan het eind van de rit toen het ongeluk zich voordeed. De attractie had 'n waar- i ruim 200.00 gulden en stond voor het derde seizoen op de Nederlandse ker sen. Het rad is in ons land enig in soort. De eigenaar is gedeeltelijk ver- ïkerd. Zijn commentaar: „Ik ben totaal £ïuïneerd. Ik vraag me af of ik ooit nog als exploitant op kermissen kom". AANKLACHT „Ik heb vanmorgen bij de politie een aanklacht wegens belediging ingediend tegen de heer A. van der Veen uit Pur- merend. Ik laat mijn goede naam niet door het slijk halen". Aldus vanmorgen John Denis, exploitant van de veronge lukte „Thunderbird". De heer Van der Veen heeft in een interview in een oohtendblad zegt: „De Thunderbird" is veel van mijn collga's en doorn in het oog geweest. We hebben Denies al vanaf 1967 op de kermissen in Neder land met dat apparaat zien klungelen. Er ging geen avond voorbij of hij moest iets laten lassen". En: ,,We hebben het allang zien aankomen en het is maar goed, dat het eindelijk is gebeurd''. John Denies' commentaar: „De man zat te liegen. Het is je reinste concurren- tienijd. Van der Veen is altijd min of toonaangevend geweest op de ker- ;n. Wij hebben hem met de Thunder- overtroefd en dat kan hij niet heb ben. Daarom begint hij vuil te spuiten, temen hem niet voor niets de >o van de Nederlandse kermis". (Van e uslaggevers) EINDHOVEN Dc 72-jarige allcen- onende weduwe C. J. Vivee uit Eind hoven is gistermiddag gewurgd in haar woning aangetroffen. De Eindhovcnsc politie lieert van de dader(s) nog geen Buren, die het vreemd vonden, dat de gordijnen bij de vrouw ze was velé jaren geleden gescheiden en had geen kinderen zo lang gesloten bleven, alar meerden de politie. Met een loper heb ben agenten de deur van het huis aan de Bakkerstraat geopend. Zij troffen de vrouw, die gekleed was, liggend in de gang. Vast staat, dat de vrouw zich he- President Soeharto i DJAKARTA (Reuter-ANP) Presi dent Soeharto heeft zaterdag in een ra diotoespraak aan de vooravond van de onafhankelijkheidsdag verklaard, dat West-Irian nu officieel deel uitmaakt van Indonesië en dat thele volk „dankbaar en trots" kan zijn. De keuze van de bevolking van West- Irian was onherroepelijk en kon door niets ongedaan worden gemaakt. Indone sië had zijn goede trouw bewezen met het uitvoeren van de bewuste internatio nale overeenkomst, de Verenigde Naties hadden hun bekwaamheid getoond door het vreedzaam oplossen van het conflict om West-Irian. De „daad van vrije keu ze" was democratisch ten uitvoer ge legd en had de wereld getoond, dat het hele Indonesische volk, van Sumatra tot West-Irian, één grote familie was, aldus de Indonesische president. Het koningin Wilhelmina Fonds heeft ten doel de financiering van het onder- toek naar de orzaken en verbetering n de bestrijding van kwaadaardige ge- zwelsziekten, dus van kanker. Helaas maakt deze ziekte nog vele slachtoffers. Steeds dieper en gespecialiseerder on derzoek is daarom dringend nodig, zo- i Nederland als in vele andere lan den. Nauwe samenwerking en uitwisse- van verkregen resultaten heeft voortdurend plaats. Met scherpe intel ligentie worden theorieën opgebouwd, met groot doorzettingsvermogen en on eindig geduld worden proeven genomen en herhaald. Teleurstellingen betekenen een prikkel tot opnieuw beginnen, suc cessen openen de weg naar volgende pro blemen. Dit is de research, die plaats in het laboratorium van 't Neder lands Kanker Instituut te Amsterdam en het Radio-Therapeutisch Instituut te Rotterdam. Bovendien wordt in deze instituten en in 13 over het gehele land verspreide eentra voortdurend gezocht verbetering in de toegepaste be handelingsmethoden. Ook op dit gebied heeft regelmatig uitwisseling van verkegen resultaten plaats. Dit onder zoek is zeer kostbaar, jaarlijks wordt door het Koningin Wilhelmina Fonds omstreeks 5 miljoen gulden uitgekeerd. Dit geld is geheel vrijwillig door de Ne derlandse bevolking bijeengebracht door middel van collecten, ledenwerving andere vormen van fondsenwerving. In 1969 bestaat het Koningin Wilhel mina Fonds 20 jaar. De PTT zal daar om van 12 augustus tot 6 september tan serie postzegels uitgeven met fr ankeerwaar de van respectievelijk 12, i 45 cent. De bijslag op deze post zegels is bestemd voor de kankerbestrij- Vogingen het aan.~l slachtoffers aan de ze ernstige ziekte terug te dwingen. Bovendien is een ieder, die aan de Postzegelverkoop wil meewerken van harte welkom. Meldt u bij de plaatselij- i K.W.F.-comitë per adres mevrouw van Keule-Kok, Mozartlaan 17, tele foon: 4569. PRESIDENT SVOBODA: Stille betoging voor standbeeld Wenceslas de gebroken losgeslagen Van Otterloo legt functie neer in Mouvement Beethoven (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Kortgeleden is eer Nederlandse afdeling opgericht van de Mouvement Beethoven. Willem van Ot- terloo, dirigent van het Residentie Or kest, nam het voorzitterschap op zich, maar hü heeft deze functie thans weer neergelegd zonder ze in feite te hebben uitgeoefend. De Mouvement Beethoven werd enkele jaren geleden te Parijs gesticht als gees teskind van de befaamde cellist Paul Tortelier. Opzet van de beweging was hle in traditionele paden leide n van de muziekprogramma's en daardoor een dam op te werpen tegen de experimen tele muziek van de huidige tijd. Een woordvoerder van het Residentie Orkest wilde vanmorgen geen commen taar geven. „Wat de heer Van Otterloo in eigen tijd doet is een zaak die in de privésfeer ligt" zei hij. In het gegeven geval is dat natuurlijk slechts ten dele waar. De dirigent van een orkest dat mede tot taak heeft nieuwe muziek, ook experimentele muziek, ie programmeren kan niet op een andere stoel zittend ageren tegen diezelfde experimentele muziek. Het is goed dat de heer Van Otterloo dit heeft ingezien en op groncl daarvan tot zijn „privébeslissing" is ge komen. Naar verluidt is het voorzitterschap thans aangeboden aan Jean Fournet, de Franse dirigent van het Rotterdams Fil harmonisch Orkest. Ook de heer Four net zal wel dubbel en dwars overwegen of hij door het aanvaarden van deze functie niet ir verzeild raakt. WENEN (AP) De president van Tsjecho-Slowakije, Ludvik Svoboda, heeft n toespraak te Breclav in'Zuid-Mo- gezegd dat er geen plannen be staan om Tsjecho-Slowakije in te lijven bij de Sovjet-Unie, en dat hij nooit is vastgehouden in de Sovjet-Unie of ge dwongen is daar een bepaalde verklaring te ondertekenen. et is geen geheim" zei de president die kort na de invasie van verleden jaar Moskou was gegaan om te onder handelen, „dat bepaalde mensen trach ten de schuld van al onze tekortkomin gen te schuiven op oorzaken die niet de zijn, en wel voornamelijk op oorza ken ontstaan buiten onze grenzen". D( leiders van de Sovjet-Unie zo zeggen de- lensen, beweren dat Moskou ons niet toestaat onze economie te verbeteren en eigen problemen zelf op te lossen. Er zijn alarmerende geruchten verspreid 't feit dat ons land aan de Sovjet- Unie wordt toegevoegd, dat ilc geïnter neerd ben geweest in de Sovjet-Unie en dat ze me daar gedwongen hebben een soort van verklaring te ondertekenen. Dit zijn allemaal volkomen leugens en verzinsels, en niets kan dat feit verande ren al worden die leugens ook verdoe zeld onder zogenaamde vaderlandslieven de leuzen. De politie van Praag heeft gisteravond •n ongeveer honderd personen van het Wensceslasplein verwijderd die rond het beeld van de Heilige .Wensceslas een stil le bijeenkomst hielden. Bij de actie deed zich geen incident voor. Het is nog steeds verboden zich in de nabijheid van het standbeeld te bevinden. Lifters werden totaal uitgekleed NICE - Twee Nederlandse jongelui, afkomstig uit Denekamp en Nijmegen, en een Fransman meldden zich zaterdag in zwembroek bij de politie in Nice, nadat ze door een „hulpvaardige automobilist" van al hun bezittingen waren beroofd. Ze hadden in de buurt van Cavalaire een lift gekregen. In Nice aangekomen stelde de automobilist hun voor. gezamenlijk te gaan zwemmen wat ze ook deden. De man had. toen ze het water uitkwamen, gezegd dat hij even sigaretten ging halen maar kwam niet meer opdagen Hij bleek met zijn auto en hun bagage vandoor te zijn gegaan. De politie heeft het drietal naar een jeugdherberg HOUSTON (AP) Mike CoUins, een van de drie astronauten van de Apollo-11 heeft hier gezegd dat hij geen ruimte vaarder meer wil zijn maar wel op een andere manier werkzaam wil zijn bij het ruimte-onderzoek. „De Apollo-11 was mijn laatste vlucht", zei Collins, de 38 jaar oude kolonel bij de luchtmacht. Zijn gezinsleven was erg moeilijk geworden door zijn lange afwe zigheid en zijn vele uren van oefenen oefenen voor niets dat misschien niet eens komen zou. Daarom wilde hij niet meer „naar boven". Armstrong en Aldrin, die op hetzelfde televisieprogramma verschenen, dachten er anders over. Zij zouden gereed staan voor wat er ook te doen mocht zijn in toekomst, met inbegrip van vluchten de ruimte. WASHINGTON (AP) In de fossielen rijke vallei van Oldoevai i Afrikaanse staat Tanzania is de meest volmaakte schedel gevonden die ooit gevonden van de „Homo habilis". De Homo Habilis is een mensachtig ezen, kleiner dan de pigmee, dat twee miljoen jaar geleden in Afrika heeft ge leefd. Het betreft hier het beste overblijfsel in de voorvaderen van de mens dat >it is gevonden, aldus is door de natio nale geografische sociëteit gemeld. De schedel is nog niet geheel uitge- •aven en men heeft dus nog niet kun- ;n ontdekken of deze van een man of vig verweerd moet hebben. Wurging met shawl is de doodsoorzaak, maar daarnaast was het hoofd van het slacht offer bloedend gewond door steken. Hoofdcommissaris E. Oderkerke van de Eindhovense politie deelde mee, dat de politie voorlopig roof als motief voor de moord ziet. De dader heeft het hele huis van onder tot boven doorzocht. Kasten waren leeggehaald, stoelen la gen over de grond en serviesgoed was gebroken. De politie kon nog niet zeggen of er iets vermist wordt. De vrouw leef de van haar AOW. „We veronderstellen, dat ze wat geld had, maar ze leefde van haar AOW. „We veronderstellen, dat niet in weelde", aldus hoofdcommissa ris Oderkerke. De politie en de officier van justitie, mr. J. Peijnenburg, die het onderzoek leidt, wilden in het belang van dit on derzoek niet zeggen op welk tijdstip de dader moet hebben toegeslagen. Men neemt aan, dat hij waarschijnlijk een bekende van het slachtoffer zater dag in de avonduren het huis aan de Bakkerstraat is binnengekomen. Het is waarschijnlijk, dat de vrouw hem heeft binnengelaten. De buren hebben geen enkel gerucht gehoord. Patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust heeft gisteravond sectie verricht. Groep deserteurs in Honoloeloe breidt zich uit HONOLOELOE (AP) Op het terrein in een kerk, waar 18 jonge Amerikaan- soldaten, die het niet eens zijn met het Amerikaanse optreden in Vietnam, een toevlucht hebben gezocht, heeft zich een kleine gemeenschap van jonge men sen gevormd. In het weekeinde hebben drie nieuwe soldaten zich bij de groep gevoegd. Het protest, dat de steun heeft van de func tionarissen van de kerk, begon op 7 au gustus toen de luchtmachtsoldaat Louis D. Parry, 21, bekend maakte, dat hij niet langer met „de militairen kon werken". De groep bestaat nu i soldaten, zes matrozen, v en een luchtmachtsoldaat. NIEUW-DELHI (Reuter) India's politieke toekomst ligt besloten in acht tien verzegelde en streng bewaakte stem bussen. Circa vierduizend leden van het centrale parlement in Nieuw-Delhi en de parlementen van de zeventien deel staten kozen zaterdag een nieuwe presi dent tegen de achtergrond van een zich verscherpende crisis in de congrespartij, die India de afgelopen 22 jaar heeft geregeerd. De uitslag wordt pas woens dag bekend, nadat alle stembussen naar Nieuw-Delhi zijn gevlogen waar ze wor den geopend. Hel resultaat zal voor India een zwaai naar rechts of links, voor de 51-jarige premier Indira Gandhi een overwinning of nederlaag betekenen. Mevrouw Gandhi had aan de vooravond van de verkiezingen de rechtervleugel van haar partij openlijk de handschoen toegewor pen door te weigeren de officiële par tijkandidaat de 56-jarige Sanjiva Red- dy te steunen en haar partijgenoten op te roepen tot een vrije keuze. Haar fa voriet is de voormalige vice-president V. V. Giri (74), die de campagne be gon als onafhankelijke kandidaat met steun van de communisten en andere linkse groepen. Een overwinning van Reddy zou kun nen leiden tot het einde van mevrouw Gandhi's bewind. Een van de leiders van de congrespartij, Pa til, kondigde za terdagavond al disciplinaire maatrege len tegen mevrouw Gandhi en. haar vol gelingen aan. Zij hadden volgens hem de partij de „grootst mogelijke schade" berokkend. Een scheuring in de congres partij lijkt moeilijk te voorkomen. i twee stoelenconflict Kunsthandel Pieter A. Soheen, Zeestraat 50 Den Haag, houdt van woensdag 20 augustus tot en met zaterdag 13 sep tember een intieme zomertentoonstel- ling van werken v.n.l. uit de Roman tische SohooL VS-helikopter in Noord-Korea neergeschoten WASHINGTON (AFP) Het Penta gon heeft vandaag bevestigd dat een he likopter met drie inzittenden boven de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea door Noordkoreanen is neer geschoten. Een woordvoerder zei dat de piloot van het toestel in zijn laatste radiobe richt zou hebben gezegd dat hij ver dwaald was en dat hij van de grond on der vuur werd genomen. „Het schijnt dus," voegde de woordvoerder er aan toe", dat de piloot per ongeluk de grens van de gedemilitariseerde zone heeft overschreden. Over het lot van de drie inzittenden is niets bekend. Geen lagere prijzen na devaluatie DEN HAAG (ANP Het Verbond Nederlandse Ondernemingen (V.N.O.) acht het niet juist, dat de regering het bedrijfsleven een algemene verplichting heeft opgelegd prijsdalingen van materi alen en produkten als gevolg van dt Franse devaluatie, zonder meer door te berekenen. Op deze wijze is er in geheel geen rekening mee gehouden, dat vele ondernemingen kostenstijgingen, die sedert de algemene prijsstop per 14 maart zijn opgetreden, zelf hebben moeten op vangen, omdat verhoging van prijzen op grond daarvan niet toegestaan is. Boven dien wordt uit het oog verloren, dat devaluaties ook leiden tot verliezen voor het bedrijfsleven. Jongeman bij knutselen door stroom gedood HENGELO (ANP) Doordat hij de snoeren van do elektriciteitsdraad verwisselde, is een 22-jarige man uit Hengelo zaterdag in zijn woonplaats door stroom getroffen en om het leven gekomen. De jongeman knutselde thuis aan oen verlengsnoer voor 'n elektrische pomp. Hij verbond in do stekker do stroomdraad met de aardleiding. Toen hij even later de pomp in werking stelde en vasthield werd hij dusdanig door elektriciteit getroffen dat hij kort daarop is overleden. SAIGON (AP) De acht militairen van het korps der Groene Baretten die beschuldigd zijn in verband met het doden van een Vietnamees die vermoedelijk een dubbelspion was, zijn ontslagen uit voor lopige hechtenis in het kamp Long Binh en onder huisarrest geplaatst in hetzelfde bedolven onder papier. Armstrong voor, tijdens (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De 1 O-jarige J. van Paridon is te Schagerbrug voor de ogen van z\jn vader door een auto geschept en op slag gedood. De jongen zat aan vankelijk bij hein op de tractor. Even voorbij de inrit van de ouderlijke woning stapte de knaap af en wilde voor de tractor langs de weg oversteken. Op dat moment naderde een auto die naast de wagen van de tractor reed toen de 10-jarige dwars overstak. De 5-jarige jongen J. J. M. van Capel uit Noorden (gem. Nieuwkoop) is zondag morgen in een ziekenhuis overleden aan verwondingen die hij opliep toen hij door een auto ward aangereden. Het kind we* plotseling, van achter struikgewas, de weg overgestoken, waarbij een passeren de automobilist het niet meer heeft kun nen ontwijken. De 19-jarige A. J. Bax werd in Drongelen met zijn bromfiets door een personenauto gegrepen bij het oversteken van de rijbaan. De jongeman overleed enkele uren later. Op de rijks weg Utrecht-Amsterdam slipte een Duit se personenauto tijdens een inhaal manoeuvre en reed van het talud af en botste tegen een boom. De bestuurder, 19 jaar, kwam om het leven. In het Canisiusziekenhuls te Nijmegen Is een 69-jarige man uit St.-Anthonis overleden aan de verwondingen, opgelopen bij een aanrijding met een auto. Een 6-jarige jongen is gisteren vóór de ouderlijke wo ning in Spanbroek door een auto over reden en vrijwel op slag gedood. De jon gen slak plotseling de weg over. Hij was zondag juist 6 jaar geworden. In Zeven huizen vloog een 26-jarige veehouder met zijn auto uit de bocht en botste tegen een boom. Hij werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Bij het oversteken van de Amersfoortseweg bij Huis ter Heide werd een 76-jarige man aangereden door een auto en zo zwaar gewond dat hij een uur later overleed. In Zwolle werd bij een verkeersongeluk de 23-jarige N. Gobert «ft Le Chesne (Frankrijk) zo ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. Zijn naast hem zit tende 21-jarige landgenoot werd levens gevaarlijk gewond. Een 71-jarige man verloor in Jabeek het leven toen hij met zijn bromfiets plotseling een voorrangs- weg opreed en door een auto werd ge grepen. In Marum is een 26-jarige vee houder om het leven gekomen toen hij in een bocht met zijn auto tegen een boom reed. Een 33-jarige man uit Norg slipte in een flauwe bocht vlak voor het ziekenhuis in Hengelo met zijn auto en botste tegen een boom. Hij overleed en kele uren later. Eén dode en zeven zwaar gewonden, waarvan drie ernstig, was hel gevolg van een autobotsing in Weert Uit een van de auto's werden drie vrou wen geslingerd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5