Verstand Vanavond op t.v.: paarden? Hitierjugend, fanatieke miljoenen Geen zier in ban van Rome spreekt laatste woord over kwestie Maastricht Boeiend kerkconcert van organist Jan Wilmers en trompettist v. d. Knaap RADIOPROGRAMMA PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 (Van onze Pariise corresDondenti I e Parijse correspondent) En wat wordt er in Frankrijk niet al leen gegeten, maar ook gedronken. Wie dat met eigen ogen wil zien, moet maar eens gaan kijken in een volks café in Parijs of in een van de vo den en dan vooral daar, waar oj dagmorgen ook nog de kaartjes de paardenrennen worden verkocht. De patron, zijn vrouw en de kelners heb ben geen handen genoeg om de klan ten te bedienen. De loop begint 's morgens tegen een uur of negen, duurt tot aan het uur van het déjeuner 'n uur of één en zakt dan wat af, war tegen die tijd zit iedereen aan tafel. Te gen vier uur zijn alle tafeltjes en staan plaatsen aan de bar weer bezet i houdt aan tot een uur of negen avond. Ze verdienen goed geld. die cafés, al moet worden erkend, dat het personeel er hard. heel hard vc moet werken. Gaan de zaken goed, vraag ik aan patron. Je ne peus pas me plaïnd zegt hij. Goed gaat het nooit. Je weet immers niet. wat er straks kan gebeu ren. Maar: ik mag niet klagen. Dat al een heel ding. En wat wordt er gewed! Behalve het zondagsblad ,,Le Journal de Dima che", een franc, eigenlijk het geld ni waard vanwege de vele onzin, die er staat, verschijnt er ook nog e ..Turf", speciaal voor de liefhebbers van de paardenrennen. Beide kranten geven tips. Vrijwel iedereen doet aan de tierce en niet met één knip- kaartje, maar vaak met tien tegelijk. Dat is samen dertig franc, drie franc per kaartje. Soms doen samen. Vaak knipt de kaartje en de vrouw het hare, onafhan kelijk van elkaar. Hebben ze van paarden verstand? Geen zier.' Sommigen houder c compleet archief op na. Dat c paard heeft daar en daar goed gelopen en maakt dus kans het ook vandaag te winnen. Dat andere paard veel bijzonders en dat moesten z naar de slager brengen. Laat ik er toch maar op gokken, want weten doe je het nooit met een outsider. Een tiercé kan in volgorde bij voorbeeld 5-8-3 voor drie franc 100, 1000, maar ook wel 3.000 franc opleveren, in niet-volgorde bijvoorbeeld 8-3-5 minder, menigmaal toch ook nog een heel be hoorlijk bedrag. Zij wedden meestal op goed geluk. Op de datum jaardag, 12 oktober 1903, dus 12-10-3 of op het nummer van de eigen of toevallig passerende auto. Of z het lot met een fantasie-rekensomme tje. Driemaal drie is 2es en zeven maal zeven is zeven en veertig en dan wordt het 6-4-7. Er wordt veel meer gegokt bij de paardenrennen dan bij de loterie na tionale. Bij de loterij koopt mèw stom weg een lootje, bij de paardenrenner heeft mep door ze\f te combineren aU, thans nog een kleine vinger in de pap. Mijn patron van Maryland mag dus niet klagen. Wat Maryland betekent weten de klanten niet, ook al komen ze er iedere dag. Ze spreken het uit als mari lent en dat betekent in hun ge- dachtengangde langzame echtgenoot. Dat haalt je de weerlicht, dat hij niet mag klagen. Want in de Parijse Figa ro" heeft zo pas een statistiek gestaan, dat de globale consumptie van alco hol, gereduceerd tot liters zuivere alco hol, in Frankrijk schommelt tussen de 28 en 29 tegen 20 in Italië, 14 in Duits land, 11 in Zwitserland, 10 in België, Engeland en de Ver. Staten. Alleen aan wijn gaat er in Frankrijk ieder jaar 60 miljoen hectoliter door het keelgat. De Fransen zouden best wat meer vruch- tesap of mineraalwater willen drin ken, als die niet zo schandelijk duur waren. De lezer schrikke niet: sommi ge kleinhandelaren, dus caféhouders in goede zaken, maken op mineraalwater 1900 procent winst, zegge en schrijve negentienhonderd procent winst. Het staat allemaal uitvoerig in diezelfde ..Figaro". Waarom zou dus een Frans man aan de bar zich het vel over de oren laten halen door een glas jus de fruit te bestellen? Geef mij maar een calvados, zegt hij bij het ontbijt en die piet hij door zijn koffie. C'a chauffe! Dat verwarmt. Wint u wel eens wat met de paarden rennen vroeg ik in ,,Mari Lent" aan 'n Marokkaan. Pas nog 3.000 franc, zei hij. En geen last van racisme met de Fransen, knoopte ik er aan vast? Hij schudde heftig van neen. Ik woon in een H.L.M., zei hij, in een goedkope gemeentewoning en ben best met alle Franse buren. Ik pas wel op om ruzie te krijgen, want met ruzie ben ik het altijd, die ongelijk krijgt. Hardere lijn van dr. Meinsma tegen het roken (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een advertentie in de vorm van een open brief in de lan delijke dagbladen van zaterdag, geplaatst door de leider van de actie niet-roken, dr. L. Meinsma. heeft in de vakwereld onrast gezaaid. Dr. Meinsma stelde in zijn advertentie, dat het niet goed mogelijk is om in het openbaar tot een gesprek met zakenlie den te komen. Hij acht én gesprek spoed eisend, omdat elke dag op zijn minst dertig mensen omkomen als gevolg van het roken. Het publiceren van zijn open brief heeft dr. Meinsma f 15.000.— ge kost. Hij krijgt jaarlijks f 350.000.-- ■ubsidie. Hij wil bij zijn anti-rookcam- pagne een hardere lijn gaan volgen dan tot dusver en kondigt voor de komende winter nog meer schokkende acties aan. Dr. M. Jongsma. geneesheer-directeur van het academisch ziekenhuis in Lei den en docent medische ethiek, heeft ge zegd, grote ethische bezwaren te hebben tegen de aanpak van Meinsma, die neu- rotiserend op de bevolking kan werken. Hij distantieert zich van de open brief. Drs. P. Pauw van de stichting siga rettenindustrie in Den Haag heeft zich onaangenaam verrast getoond door Meinsma's initiatief. Hij vindt, dat de industrie voor Meinsma niet de juiste gespreksparter is en dat hij moet spre ken met mensen van gelijk medisch ni veau. Volgens hem heeft Meinsma ove rigens nooit contact gezocht met de stichting om tot een dergelijk gesprek te komen. NEDERLAND I I (STER- I reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) VOS: 18.50 uur: Pluimpje AVRO: 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: I Vaders tegen wil en dank, tv-serie J 19.30 uur: Regiovizier 20.00 uur: Journaal (NOS) KeerKwis 20.50 uur: De Saint, tv-! Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER- rcclameuitzendingen c 18.56. 19.56, 20.16) NOS: 9 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine NCRV: 19.30 uur: Yao, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Doortocht uit Mindanao, flim 21.55 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 22.20 uur: Overdenking 22.25 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven prograi s zijn kleurentelevisieprogramma's. Tot de fanatiekste volgelingen Adolf Hitler behoorden in de dertiger jaren honderdduizenden jongeren, die in de onfeilbaarheid van de Führer geloofden en hem blinde gehoorzaam heid beloofden tot in de dood. In 1939 was hun aantal gegroeid tot meer achti miljoen. Hun organisatie droeg de naam Hitlerjugend. Hun leider Baldqr „von, Schirach. Een gesprek met hem vormt de kern van een twee delige documentaire van Rcinhard Ruttmann Nederlandse bewerking door Frans van Houtert die de AVRO vanavond en a.s. woensdag uitzendt. Maandag over veertien dagen, in de morgen van 1 september, is het pre cies dertig jaar geleden dat Adolf Hitler in Berlijn tot het Duitse volk de woorden sprak die voor miljoenen mensen een gewelddadige dood zou den betekenen: „Sedert vanmorgen kwart voor zes wordt aan de Poolse grens door de Duitse weermacht te ruggeschoten". Enige jaren later wer den duizenden kinderen tussen 10 en 18 jaar, verenigd in de Hitlerjugend, van 14 tot 21 jaar, er toe. Van de on geveer twintigduizend HJ-leden uit het einde der twintiger jaren steeg het aantal tot ruim zes miljoen in 1936. Op 1 december van dat jaar besloot Hit- Ier een eind te maken aan alle andere jeugdorganisaties. Inmiddels had hij op 5 april 1933 Baldur von Schirach, toen 25 jaar, benoemd tot jeugdleider van het Duitse rijk. In die eerste ja ren kweekte Von Schirach reeds een kern van jonge mensen die hun afgod Adolf Hitler trouw zwoeren tot in de Tijdens de HJ-bijeenkomsten van die (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Blijkens een brief I van mgr. P. Moors, bisschop van Roer mond, die zondag in de binnenstadkerken van Maastricht werd voorgelezen, heeft I „Rome" inzake de kwestie van de samen voeging van de binnenstadparochies in Maastricht het laatste woord gesproken. Met een beroep op de gelovigen om de onderlinge strUd te staken, liet mgr. Moors weten, dat de St.-Servaas-, St.- j Mathijs- en Onze Lieve Vrouweparochie zullen worden samengevoegd cn onder leiding van één zielzorgelijk team zullen worden geplaatst. Hij verwees daarbij raar een schrijven dat hij ontving van mgr. J. kardinaal "Wright, prefect van de congregatio pro clericis. Daarin werd meegedeeld dat naar aanleiding van de beroepen van de parochies Sl.-Mathijs en Onze Lieve Vrouwe tegen het decreet van het bis dom Roermond een onderzoek is inge steld- De congregatio kwam tot de slot som dat de bisschop volkomen het recht had te handelen zoals hij deed- Naar aanleiding van het bisschoppelijk schrijven heeft de club der Toussaints een communiqué verspreid- De club laat daarin weten met verbijstering kennis van de inhoud van de brief te hebben genomen. Met de parochianen van de Maastrichtse binnenstadparochies en tal loze anderen uit Maastricht en omgeving beschouwt de club de kerken van deze parochie „als bolwerken van levendig volksgeloof tegenover dreigende bureau zielzorg". De club stelt nadrukkelijk vast, dat van een ingesteld onderzoek niets bekend is. Daarom zal de club zich andermaal tot Rome wenden. jaren werd in het bijzonder aandacht besteed aan sport, uitgaande van het beginsel dat een gezonde geest in een gezond lichaam huisde. Naarmate ech ter de oorlog naderde werd de Hit lerjugend getraind in straatgevechten en terreur. Konden aanvankelijk slechts de „afgestudëerde" léden van de HJ „echt" meedoen aan de oorlog, na 5 september 1944 -zou daarin een wijziging komen toén bleek dat de Duitse legers door geweldige nederla- in het Duitse militaire apparaat inge zet. Duizenden kinderen sneuvelden. AL IN 1926 De oprichting van de Hitlerjugend da teert van het jaar 1926 toen op de partijdag van de NSDAP tot de orga nisatie van de nazijeugdbeweging werd besloten. Behalve de eigenlijke Hitlerjugend, dat wil zeggen jongens van 14 tot 18 jaar, behoorden ook het Deutsches Jungvolk, van 10 tot 14 jaar, en de Bund Deutscher Madel. gen enorm waren geslonken. De j Volksarmee werd opgericht: oude j mannen en kinderen van de HJ, die i in eigen divisies fanatiek gingen vech- j ten, werden ingezet. Vanavond hoort en ziet men onder meer de politieke leiders Hitier, Gö- 1 ring, Von Hindenburg, de leider van j de Duitse vrije-jeugdorganisatie Wer- Kindt, een lid van de Ade laars- en Valken beweging A Zog'man, de leider van de toenmalige Duitse conservatieve jeugdbeweging prof. dr. Hans Lades, de historicus Hans Chris tian Brandenburg die een studie maakte over de HJ, de leider van de vooroorlogse Duitse evangelische jeugd dr. Kritke, de rijksbisschop dr. j Walter Müller en de leider van de vrije jeugdgroepering Paul Grünewald. In de tweede aflevering, aanstaande woensdag via Nederland II, kan men luisteren naar de historicus dr. Bro- zat. de jeugdleider van de NSDAP Anneliese Müller, de historicus Werner Klose, de leider van de katholieke jeugd pater dr. Martin Walser, de psycholoog dr. Arno Klönne en de HJ-jongens Halbey, Heinrich Scheide- wieg en Wilhelm Hübner. Laatstge noemde hoort men in 1945, hij was toen 13, tegenover Hitier verklaren vrijwillig tot de HJ te zijn toegetreden en bereid te zijn voor „Volk, Valer- land en Führer" te sterven. Hübner komt een kwart eeuw later ook aan 't 1 te Neurenberg schuldig bevonden aan j misdaden tegen de mensheid en tot j twintig jaar gevangenisstraf veroor- i deeld. Die straf zat hij uit in de Span- j daugevangenis te Berlijn waar hjj op 20 september 1966 uit ontslagen werd. (Nederland I 21.40 uur) SPEELFILM Uit de serie Worldpremière brengt de NCRV de speelfilm Escape to Minda nao. De film, die door Universal spe ciaal voor de televisie werd geprodu- I ceerd, kreeg de Nederlandse titel Door- I tocht naar Mindanao. Het is het ver- j haal van twee Amerikaanse krijgsge- i vangenen die weten te ontsnappen uit Massale bijeenkomsten met veel vlaggen en veel muziek wekten bij de Hitlerjugend een toestand van Psychose een Japans kamp op de Filippijnen. Zij willen met gevaar van eigen leven een Japans code-apparaat in handen var de geallieerden zien te spelen. De ca- jner.a volgt hen op hun tochj .naar Min danao. Regisseur Don McDougall heeft bij het maken van deze film medewer king gekregen van het Amerikaanse ministerie van Defensie, van de Raad voor de Burgerluchtvaart, van de rege ring van de Filippijnen en van de Filip pijnse spoorwegen. (Nederland II 20.20 uur) Baldur von Schirach werd op 7 augus tus 1940 benoemd tot Rijksstadhouder en gouwleider van de rijksgouw Wenen. Zijn plaats als rijksjeugdlcider van de NSDAP werd overgenomen door Ar- Zuidliollands Operakoor gaat 20-jarig bestaan vieren DEN HAAG Het Zuid-Hollands Ope rakoor. dirigent Harrv Holtman, heiwat op dinsdag 19 augustus a.s. haar repe tities. Een druk bezet seizoen staat voor de deur. Allereerst ontving het koor. na dat het reeds op 2 augustus jl. 'n uitzen ding verzorgde van de K.R.O., een uit nodiging van de N.C.R.V. waarvan bin nenkort een radio-optreden gegeven zal worden. Vervolgens staat het grote jubi leumconcert met de daarbij behorende festiviteiten voor de deur. 11 april 1970 bestaal het Zuid-Hollands Operakoor na melijk 20 jaar. In het circustheater wordt op zaterdag 9 mei 1970 een feestconcert gegeven, begeleid door het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland en met mede werking van solisten. Het programma zal gedeelten bevatten uit de Parelvissers van G. Bizet en „Faust" van Ch. Gounod, terwijl na de pauze de feestelijke klan ken der Operette zullen klinken uit „der Bogelhandler", „Maske in Blau" en „Wein-Weib und Gesang". De van huis uit katholieke Max Reger poor wie Bach liet begin en het eind van alle muziek betekende, heeft zo omstreeks de laatste eeuwwisseling eens gezegd, dat de protestanten veel te weinig beseffen welk een muzikale schat zij in hun kerkkoralen wel bezitten. Uitgaande van die koralen en steunend op Bachs weergaloze contrapuntiek, heeft Reger op z'n eigen laat-romantische wijze heel wat orgelmuziek geschreven. Daarbij zijn koraal voorspelen, die volgens Reger zelf „gemakkelijk uitvoerbaar" zijn (ail blijkt die gemakelijkheid in de praktijk maar heel betrekkelijk) en ook een aantal zeer uitgebreide, imposante en expressief virtuoze koraal fantasieën, die de uitvoerende organist voor niet geringe technische moeilijkheden plaatsen en jdie bovendien zeer persoonlijke bekentenismuziek bevatten, muziek die uitdrukking geeft aan neerslachtigheid en angst, maar ook aan opstandiglieid en extase, en dat alles in een strenge architectonische bouw. Jan Welmers, de dertigjarige organist van de Katwïjkse Triomfatorkerk, heeft tijdens een door hem verzorgde zaterdagavondmuziek in de Kloosterkerk op beide facetten van Regers koraal gebonden orgelkunst de aandacht gevestigd. Hij- speelde eerst het korie, intieme koraalvoorspel „Aus tiefer Not" en daarna de machtige en expansieve, virtuoze eisen stellende fantasie over „Wie schön leucht' uns der Morgenstern". Beide vertolkingen getuigden van degelijk vakmanschap en goed artistiek inzicht. Hoewel in de fantasie niet elk detail duidelijk profiel kreeg, werd de grote lijn uitstekend gemarkeerd en ontbrak' het niet aan suggestieve zeg gin gsk raohit. Het verdere programma bracht een capriccio super „Lasst uns das Kindlem wiegen" van Georg Muf fat, die in de stijl van bijna twee eeuwen eerder dan Reger toch een zekere verwantschap met deze vertoont. Muffat ging ook uit van het kerklied, Muffat bediende zich lm de stijl van de barok ook van alle virtuoos muzikant eske eigenschappen van het orgel, maar ook bij Muffat ging het niet om uiterlijke bravoer, maar om expressie. Dat bleek Welmers, zich aanpassend aan de stijl van de zeventiende eeuw, goed te beseffen. Dat hij ook weet wat. moderne orgelkunst is. toonde Welmers aan met een improvisatie aan het slot, die duidelijk in de richting wees van Olivier Meseiaen. De organist was zijn programma begonnen met vier anonieme 17dc-ecuwsc stukjes ixoor oude, hooggestemae klaroenen, waarin de trompetregisters van het orgel in de Kloosterkerk als het ware voor zijn geschapen. Deze stukjes dienden ter Inleiding van het solistische1 optreden van de trompettist Arend van der Knaap, Jong lid van het Resiendtie-Orkest, die zich met grote vaardige zekerheid inzette voor een concertje achttiende-i dichter e Marcello en tn D groot schrijvende Venetiaanse jurtst, componist Benedetto n wat groter concert Télemann, de veel populaire tijdgenoot vam. Bach. In beide stukken moest het orgel niet alleen de continuopartij vervullen, maar ook doen vergeten dat hier eigenlijk nog een strijkorkest dient te begeleiden. Niettemin deden de stukken het in deze vereenvoudigde vorm ook goed, mede door de knappe uitvoering- Met dat al was de speeltrant van Van der Knaap in deze concertjes soms wat al te stoer en te weinig genuanceerd. Naast z'n grote instrumentale kwaHiiteiten icwamen zijn muzikale eigenschappen meer tot hun recht in een paar korte stukjes onder de titel Rustiques van j Eugène Bozza. die het programmablad I niet anders vermocht aan te duiden dan als „twintigste eeuw". Welnu, deze Bozza ts niet zo heel onbekend, want de in 1905 I geboren Fransman, die in Parijs een j veelzijdige opleiding genoot, dirigeerde van 1939 tot 1948 de Parijse Opéra Comique. Van zijn composities is het meeste vergeten en vergeven, maar de leuke speelstukjes, die Van der Knaap uitvoerde, toonden aan, dat hij een goed vakman was. Alles bij elkaar 'n. boeiend kerkeoncert waarvoor men, gezien de huidige populariteit van de trompet, eigenlijk nog meer belangstelling had verwacht. Ks. Klooster Athos bedreigd door bosbrand SALONIKI (Reuter) Griekse func tionarissen hebben meegedeeld dat het beroemde 14e-eeuwse klooster Pantokra- ter, dat op de berg Athos staat, door een felle bosbrand van grote omvang wordt bedreigd. Het klooster is al ontruimd en vele kunstschatten iconen en manus cripten zijn naar veiliger oorden over gebracht :o: A.eisjeskot 18.19 Stereo: Lichte orkestmuziek. 18.31 ws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Literaren. soüsten: klassieke kwart eeuw na de wielrennen op de jde (3): i. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind praatje. 18.30 Stereo: A la carte: Itziek. 19.30 Nieuws. 19.35 R.V.U.: Amerika. Sprekers: prof. dr. F. A. M. Al- eldkampioenschappen orkest Pieter Hellendael en solist: kïass daags mtnimagazine. 22.30 Nieuws. i Kunsten. Aan- VARA: ma over de vroegere invaüditei 9.25 Grammofoonmuziek. AVRO: 10.00 Voo de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populai verzoekplatenprogramma. (11.00—11.0 Nieuws). 11.30 Rondom 12: programma voo de vrouw, (om 11.55 Beursberichten). 12.3 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor d landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Klein chan son. 14.30 Spiegel van Belgie: muziek et 29 Stereo: moderne orkestmuziek (opn). 00 Stereo: Big Band Beat: moderne re :k. 17.25 Stereo: Jazz Spectrum. Ongevc .55 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) Nieuws. 9.02 Plaatjes voor Vieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Een •rolijk gevarieerde visite. (I2.cr Nieuws. 13.03 Ekspres: DINSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte grammofoonmuziek met nieuws en actualiteiten, a.oo Nieuws, ft 11 Gewijde muziek (gr), I kantietips. 8.45 Voor de Gymnastiek voor de hu zangsoliste (gr). 10.00 L Nieuws. 15.03 Drie-draal: •richt, mededelinf en dagklapper. 13.20 Tafelmuziel 15.03 Symfoni Beursberichten. Zilveren Hoofdstad Operette brengt Zirkusprinzessin AMSTERDAM, (A.N.P.) De Hoofd stad Operette, voortzetting van de voor malige Fritz Hirsch Operette, bestaat het komende seizoen 25 jaar. Reden voor de directie de dames Netty Hamel en Rutb Aurich om de keuze te laten vallen op een feestelijke operette „Die Zirkusprinzessin" van Emmerich Kalman. De première is vastgesteld op 5 sep tember 1969 in Theater Gooiland in Hil versum. De gehele tournee omvat ca. 250 voorstellingen in 110 plaatsen. De hoofdrol van „Mister X" in „Die Zirkus prinzessin" zal door de Nederlander Leo de Beer worden vertolkt, die na 22 jaar het buitenland te hebben gezongen, >r het eerst weer in zün vaderland zal optreden. De in Tilburg geboren tenor heeft deze rol het afgelopen seizoen 315 maal achtereen in Duitsland gezongen. Naast Leo de Beer zijn onder meer Lizzi Schöffmamn, Herman Valsner, Claire Clairy, Rudi Vogler, Grete Kieser, Karl Frey en Antoni Wink gecontrac teerd. De in Rusland geboren danseres Nina Feist, echtgenote van Leo de Beer, is aangetrokken voor de choreografie. De regie berust weer bij Walter Kochner, die reeds zes operettes voor voor de Hoofdstad Operette heeft geregisseerd. Naar schatting heeft de jubilerende Hoofdstad Operette de afgelopen 24 sei zoenen ruim 4 miljoen bezoekers ge trokken. Het gezelschap is nog nooit voor een subsidieregeling in aanmerking ge komen. De Hoofdstad Operette hoopt, dat hier binnenkort verandering in komt Mies v. d. Rohe overleden CHICAGO (AP) Ludwig Mies van der Rohe. de beroemde architect en de laatste directeur van het „Bauhaus", is zondagavond in Chicago op 83-jarige leeftijd overleden in het Wesley Memo rial Ziekenhuis. Van der Rohe leidde het Bauhaus van 1929 tot 1933. In 1937 kwam hij naar Amerika waar hij de leiding kreeg van afdeling architectuur van de technische hogeschool van Illinois. Sinsdien heeft Van der Rohe in Chica go gewoond en gewerkt. Samen met de onlangs gestorven Walter Gropius, óók een Bauhausman, heeft hij krachtig bijgedragen aan de vernieuwing van de stedelijke architectuur in de Verenigde Staten en ver daarbutene. Boh Bremer chef-sport bij AVRO-t.v. (Va e omroepcorrespondent) HILVERSUM Met onmiddellijke in gang is Bob Bremer, regisseur van AVRO's Sportprogramma", benoemd tot chef van de sportredactie van AVRO's televisiebedrijf. Met ingang van 1 oktober of zoveel eerder als mogelijk is Ruud ter Weijden uit Naarden benoemd tot redacteur-presen tator van de sportrubriek. Als zodanig volgt hij Koen Verhoeff op, die in dienst is getreden van „Studio Sport" bij de NOS. De heer Ter Weijden is 29 jaar en was tot nu toe werkzaam als zelfstandig verkoopadviseur. Hij heeft diverse sporten beoefend en zal voor zijn indiensttreding reeds aan de sportrubriek meewerken. Ook in het afgelopen zomerse week einde vierden herhalingen en buiten landse programma's hoogtij. Tussen door waren er de wereldkampioen schappen wielrennen in Brno. We zagen niet alles wat de NOS daarover op het scherm bracht. We kregen wel de indruk dat het de moeite waard zou zijn geweest om naast Barend Barend- se, die trouwhartig en redelijk betrouw baar voor sportief commentaar zorgde, om ook een politieke commentator mee te sturen die de fluitconcerten voor de Russen en overdreven bijvalsbetuigin gen van westelijke vertegenwoordigers van adequaat commentaar had kunnen Het opmerkelijkste t.v.-gebeuren van het afgelopen weekeinde had overigens óók een politiek karakter: de Rood- Chinese film die NCRV's Hier en Nu ons zaterdag in een „extra" bood. On gelooflijk boeiend! Niet om de nieuws waarde. maar om de sfeer die ze schiep Om de ongekend-primitieve aanpak waarmee de Chinezen deze voor export bestemde propagandafilm realiseerden Compleet met trucages en met een commentaartoon die deze Chinoiserie iets ongemeen schilderachtigs gaven Sinologen zullen er hun ogen op heb ben uitgekeken. Verzuchtend ongetwij- I feld. dat het voornaamste manco van I China een gebrek aan „dexteralogen" I (kenners van het westen) is. Manco dat I een zo groot land zich eigenlijk niet j kan veroorloven. Gisteravond bepaalden we ons tot de KRO die een heel plezierige t.v.-avontl I in netto had. Robert Stol/.' Hochzeit am Bodensec was gelijkcliik een plezierig kijk- en hiistervermaak. Dubbel plezie rig omdat de mannelijke hoofdrol door landgenoot Frans van Daalen zo voor- treffelijk bezet werd. Er waren méér uitzendingen in dezelf de sfeer Straussiana, de t.v.-reoortage van het optreden van het Weense Staafsoperaballet ter geleffenheid van hel 100-iarig bestaan van dit ensemble, werd een reffelreehte teleurstelling: louter ouderwetse pasies en huppeltjes op al te bekende muziek. Zelfs in aan merking nemend dat de reportage uit Carré verre van perfect was betekende deze uitzendine een blamage voor een befaamd ensemble. Veel beter beviel ons Peter Alexanders tocht door ooeretfeland. die ons zater dag door de NCRV geboden werd. Vooral omdat daar behalve heel goede zang ook een portie humor in verwerkt was. Vg. Leo Cuypers wint Loosdrechts Jazzconcours '69 LOOSDRECHT (ANP) In het Loosdrechts Jazzconcours 1969 zijn de volgende prijzen toegekend aan: oude stijl: eerste prijs dé „Green River Jazzband" uit Rotterdam met 41 punten, de tweede prijs oude stijl aan de „Hazy Gate Bell Hops" uit Doetinohem met 38.9 punten. In de moderne stijl aan: eerste prijs Leo Cuypers uit Maastricht met 41,2 punten. Hij verblufte zijn gehoor met een enorme pianosolo in moderne stijl en werd de hoogst gehonoreerde deelnemer van 't concours. De tweede prijs ging naar het Kwartet Jasper van 't Hoff uit Arnhem met 40 punten en de derde prijs naar het I Kwintet Jan Rath met 39,3 punten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2