COACH MIJMERT OVER ZEVEN DAGEN TENNIS Roger v. Hamburg drie Europese medailles Guldemond nam Europese titel in Sharpieklasse over van Mulderij „Ik wist in begin van de week al dat Fleury dit potje zou winnen" Poloteam in 6-landenstrijd niet ver Weer felle strijd Ickx en Stewart Roemenië unicum in Davis Cuptoernooi ZEILERS MAAKTEN SCHOONSCHIP Tine Jansen beloond met zwemtrofee Kanotitels waren voor oudgedienden NEDERLAND ALLEEN BRONS MAANDAG 18 AUGUSTUS 1! (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN Aan het slot van zeven dagen „nationale" mijmert bondscoach Rinus Buytelaar over een titelduel dat het plaat singsschema belachelijk maakte, over een kampioenschap dat vooral om Tom Okker draaide, over zijn pupillen Jan Hordijk en Fred Hemmes die tegen „koffiepauze-tennis ser" Evert Schneider door de mand vielen, over de kampioenen Niek Fleury (drievoudig) en Marijke Schaar, over Trudy Groenman, over „zijn" aanstormende jeugd en over de toekomst. Na dit weekje tennis waarin te- leurgestelden hun aspiraties hebben zien sneuvelen onder hun manco aan klasse, „zit bondscoach Rinus Buytelaar stuk". Hij heeft onder meer bekneld gezeten tussen zijn leer lingen Jan Hordijk en Fred Hemmes en de kritiek die voortdurend over hun hoofden werd uitgestrooid, hij heeft zeven lange da gen een onnoemelijk aantal partijen moeten aankijken en aan het slot van die zeven da gen praat een vermoeide man in een hoekje van de tribune, waarvandaan ongeveer 1500 paar ogen naar de finale gemengd dubbel kijken. Over Niek Fleury De situatie bij Niek is dezelfde als destijds bij Tom Okker. Toen Tom eenmaal zeker was van een maatschappelijke positie als hij met tennissen zou hebben gefaald, ging hij plotseling veel beter spelen. Hij werd mentaal zo hard als een bikkel. En zo is het met Niek ook gegaan. Wij hebben een jaar geleden veel met Niek gepraat en hem ver teld dat het veel beter zou zijn als hij aan zijn toekomst ging denken. Niek is toen uit de bonds- training gestapt en gaan studeren. Nu heeft hij zijn diploma als heilgymnast. Niek is zeker van een goed belegde boterham als hij met tennissen stopt. En daardoor is zijn instelling veranderd. Hij is lang niet zo impulsief meer als vroeger, niet meer zo opvliegend ook. Niek kan nu alles, dat hebben we vanmiddag gezien. Ik wist in het begin van de week ai dat hij dit potje zou gaan winnen. Hij was veel sneller dan Evert Schneider, kan even goed variëren en was bovenal die vertra- gende backhand van Schneider volkomen de baas. Fleury kon haast niet verliezen. Dat het in de derde set even fout met hem ging, was te wijten aan zijn superioriteitsgevoel. Hij had Schneider klaar voor de slacht en juist zoiets mag je tegen iemand ails Schneider nooit laten merken. Niek Fleury is een waardig kampioen". Over Evert Schneider: „Ik had nooit verwacht dat hij van Fred Hemmes en Jan Hordijk zou winnen. Dat is eigenlijk het enige wat me is tegengevallen. Oké, laten we eens stellen dat Evert Schneider iedereen totaal heeft overrompeld, maar dat is nog geen reden om alle schuld op mijn jongens te laden. Een paar jaar geleden deed Wilhelm Bungert hetzelfde op Wim bledon, in het groot. Evert heeft zich heel erg knap op deze nationale voorbereid, tactisch heeft hij zeer sterk gespeeld. Hij heeft mij geïmponeerd. Zaterdag, tegen Jan Hordijk, en de dag ervoor tegen Jan Hordijk was de beste die ik deze week iemand zijn spel op te dringen. Zijn wedstrijd tegen Jan Hordijk was de beste dat ik deze week heb gezien". Over Jan Hordijk en Fred Hemmes: „Jan heeft een sterk toernooi gespeeld. Dat heeft, dacht ik, een nogal simpele oorzaak. Hij heeft dit jaar een zeer slechte pers gehad en dat heeft hem geprikkeld. Als je vijfentwintig bent, leg je dat naast je neer en denk je bij jezelf: ik zal je eens wat laten zien. Maar deze jongen lis toevallig pas negentien jaar. Dan kun je het op een gegeven ogenblik niet meer verwerken. De jongens (Hem mes en Hordijk) zijn voortdurend in de mangel genomen; dat vind ik onrechtvaardig. We moeten in Nederland proberen te vergeten dat er een zekere Okker bestaat. De kwaliteiten van Okker zie je namelijk nooit meer terug. Jan is een moeilijke jongen, maar doodeerlijk. Als hij werkelijk een goede speler wil worden, moet hij meer aan zijn body werken, hij moet zijn lichamelijke toestand verbeteren. Maar Jan heeft de pest aan trainen. Als Jan dat zou kunnen op brengen, wordt hij een klasse sterker. Hij laat zich ook te veel afleiden. Als iemand hoest op de tri bune is hij uit zijn concentratie; dat zijn de ze nuwen. De mensen wilen nu allemaal wel zo graag dat één van deze twee knapen kampioen zou zijn geworden, maar ik ben blij dat het niet gebeurd is. Ze zijn er gewoon te jong voor. Tom Okker was ook al twintig jaar toen hij kampioen van Nederland werd. Fred is weer een heel ander type dan Jan, minder technisch misschien maar hij kan meer vechten. Het is alleen maar bidden en smeken dat het snel verbetert. Maar ik ben niet ontevreden met hun prestaties. Ze zijn alletwee in een betrekkelijk korte tijd veel vooruit gegaan." Over Trudy Groenman en het damestennis: „Trudy is een type naar mijn hart, een knokster, met vele grote eigenschappen. Zij kan het opbren gen, ook als zij in geslagen positie staat, zoals za terdag dn de halve finale tegen Marijke Schaar, voor nonderd procent door te vechten. Dan heb je tenminste de voldoening dat je iets hebt gepres teerd en kan je je tegenstanders met een gerust hart en handje gaan geven. Er is in feite bij de dames eenzelfde situatie als bij de heren. Marijke Schaar wordt vrij gemakkelijk kampioene omdat er iets te weinig onder haar zit. We hebben veel talentvolle meisjes zoals Doreen Falkenburg en Nellemieke Brouwer, maar het is de gok of het eruit komt". Over de jeugd en de toekomst: „We moeten hier een situatie zien ite scheppen waarin de toptennissers niet zo weinig weerstand ondervinden als dit jaar het geval was. Daarom wilenl we een bredere basis hebben. Daar streven we naar. Dat duurt nog enige jaren maar niette min zie ik de toekomst rooskleurig in. We moeten niet overhaasten. In Amsterdam hebben we een knaapje van dertien jaar, ik noem zijn naam niet, maar die kan letterlijk alles. Bij de meisjes heb ben we ook een paar van die raspaardje; moeten in de watten gelegd worden. Tennis: nisch zijn ze er allemaal wel. Maar komt he mentaal uit, wat voor weerstanden kunne; verdragen Na een week tennis waren de eindstrijden: Herenenkelspel: finale: Niek Fleury— Schneider 75, 62, 36, 61. Damesenkelspel: halve finales: Marijke Scha; Trudy Groenman 60, 64; Tine Zwaan—Ju Salomé 108, 63; finale: Marijke Schaar— Zwaan 86, 62. Herendubbelspel: finale: Fleury/HordijkSoei Hemmes 63, 62, 61. Gemengd dubbelspel: finale: Ada Bakker! FleurvAstrid Suurbeek/Peter Soeters 12—14, 11—9. Jeugdtitels Op de METS-banen zijn gisterochtend, als gerecht voor de eindstrijden van dc kampioenschappen, de finales gespeeld van de tionale jeugdkampioenschappen, die zaterdag gens de regen niet meer in Noordwijk kon worden verwerkt. Bij de meisjes versloeg de bijzonder lalentv Doreen Falkenburg (Hilversum) Angela Salt met 86, 63. „Dit meisje", zei bondscoach B telaar later, „heeft alles in zich om t Marijke Schaar te worden". Bij de jongens overde Lex Constandse de titel door i Jan Mulder te verslaan met 75, 46, 63. Tegen België De Nederlandse tennispdoeg voor de landen' strijd tegen België ,die zaterdag en zondag in i wordt gespeeld, is als volgt samengesteld: Herenenkelspel1. Niek Fleury; 2. Evert Schi der; 3. Jan Hordijk ;4. Fred Hemmes; 5. Jan Ha; 6. Peter Soeters; 7. Paul van Min; 8. Fried Schm Reserve: Piet Veentjer. Damesenkelspel: 1. Marijke Schaar; 2. Tri Groenman; 3. Ada Bakker; 4. Tine Zwaan, serve: Astrid Suurbeek. Herendubbelspel: Fleury/Hordijk; Hemmes/B ters; Hajer/Van Min; Schneider/Veentjer. Damesdubbelspel: Bakker/Suurbeek; Groenm; Zwaan. Gemengd dubbelspel: 1. Ada Bakker/Fleury; Astrid Suurbeek/Soeters; 3. Trudy Groenm: Schneider; 4. Tine Zwaan/Hemmes. RECORDS VAN ANKE RIJNDERS EN FRIEKE BUYS WENEN. Nederland heeft op de Europese jeugdkampioen schappen zwemmen in Wenen drie medailles twee gouden en één bronzen behaald. Daarvoor zorgde één zwemmer, Roger van Hamburg. Hij werd Europees jeugdkampioen op de 400 meter vrije slag en de 1500 meter vrije slag en veroverde brons op de 100 meter vrije slag. De Neder landse vertegenwoordiging moest bet verder stellen met enige vierde VAESTERAAS In het zeslanden waterpolotoernooi in Vscstcraas is Ne derland gisteren op de vierde plaats geëindigd. De Nederlandse ploeg be haalde uit vijf wedstrijden vijf punten. Winnaar werd West-Duitsland, dat uit vijf wedstrijden de maximale punten- winst behaalde. Spanje legde met zeven punten beslag op de tweede plaats. Het Nederlandse zevental, dat het het toernooi had geopend met een zege op Groot-Brittannië, won zaterdagmor gen ook de tweede wedstrijd, België werd met 83 verslagen door doelpunten van Hermsen (3), Parrel en Bongerts (ie der 2) en Reedijk. 's Avonds moest Nederland in een te leurstellende wedstrijd een punt afstaan aan Zweden: 11. Lange tijd leek het er zelfs op dat Zweden zou winnen, maar vijf seconden voor het laatste sig naal slaagde de ZIAN-speler Jan Veer erin de gelijkmaker te scoren. Gisteren verging het onze landgeno ten niet beter. Zij moesten zelfs twee nederlagen incasseren. Eerst tegen West- Duitland met 31 (Jansen zorgde voor het tegenpunt) en vervolgens met 2—1 van Spanje (treffer van Hermsen). De eindstand is: 1. West-Duitsland (10 pnt.) 2. Spanje (7 pnt.); 3. Zweden (7pnt.); 4. Nederland (4pnt.); 5. Groot Erittannië (2 pnt.); 6. België <0 pnt) West-Duitsland heeft het toernooi ook gewonnen in 1963 en 1967, Nederland zegevierde in 1961 en 1965. plaatsen en lagere klasseringen in finales. Nederland bezet in de medaillerangschikking de vierde plaats, als eerste Westeuropese land, achter Oost-Duitsland, Rus land en Hongarije. Roger van Hamburg veroverde zater dag een bronzen medaille op de 100 me ter vrije slag. Hij maakte een tijd van 57,5 sec. en moest de Spanjaard Comas (55,6).. en de Hongaar Csaszari. (56,9) voor laten gaan. Roger van Hamburg werd gisteren Europees jeugdkampioen op de 1.500 meter vrije slag. Van Ham burg, die een tijd van 17 minuten 31,1 seconden maakte, had meer dan een halve minuut voorsprong op de Oost duitser Axel Freudenberg, die als twee de eindigde. Twee records Twee Nederlandse jeugdrecords wer den voorts geschiedenis. Anke Rijnders eindigde in de finale 100 meter vriej slag bij de meisjes als vierde in 1.03.9, 0,3 seconde beer dan het oude record van Frasquita Smits, die twee maanden ge leden in Groningen tot deze prestatie kwam. Anke Rijnders had in de eindstrijd sterke tegenstand. De Oostduitse Ga- brielle Wetzko, die eerste werd verbe terde het record van haar land met een tijd van 1.00,1. De Hongaarse Andrea Gvarmati werd tweede met 1.01,2. Ook Frieke Buys verbeterde een Ne derlands jeugdrecord. Tot tweemaal toe zelfs. In de eerste serie van de 200 me ter vlinderslag, die zij in 2.41,5 als twee de beëindigde, en vervolgens in de eind strijd, die met 2.38,9 de vijfde plaats opleverde. Het oude record was sinds 30 juli 1968 (Utrecht) in handen van Inge Schaaphok met 2.43,1. Frieke Buys bleef slechts een halve seconde van de bron zen medaille verwijderd. Boven record Frieke Buys eindigde in de finale 100 meter vlinderslag als vierde. Haar tijd, 1 minuut en 10,3 seconden, was twee- tiende seconde boven het Nederlandse jeugdrecord, dat de Vlaardingse sinds 11 juli van dit jaar (op de 110 yards ge zwommen) in handen had. Winnares werd de Hongaarse Andrea Gyarmati met de voortreffelijke tijd van 1.06,1. Op de 200 meter wisselslag veroverde Wilma van Beek in de eindstrijd de zes de plaats met een tijd van 2.40.9, 0,2 se conde sneller dan haar prestatie in de series. Europees jeugdkampioene op de ze afstand werd de Oostduitse Brigitte Schuchardt met 2.32,3. Snelle finale In de eindrangschikking op de 800 me ter vrije slag (die in vier series op tijd werd gezwommen) plaatsten Anke Rijn ders (10.16,8) en Linda de Boer (10.18.2) zich respectievelijk als zevende en acht ste. Voor de Naardense viel dit resul taat enigszins tegen na de 10.02,4 van een maand geleden in Venlo, hetgeen een nationaal record betekende. Het was een uiterst snelle finale, gezien het Europese record van de Oostduitse Ka rin Neugebauer met 9.30,8. Zij versloeg de oud-recordhoudster Novella Calligaris, JONGENS: 200 meter wisselslag persoonlijk: 1. Andras Hargltay (Hong.) 2.31.4; 2. Jorge Comas (Sp.) 2.23.4; 3. Dietmar Brandt (O-Dld.) 2.24.4. (lag: 1. Roger van Hamburg lenberg (O.-Did.) Lenarczyk lov (Rusl.) 57.8. pnt. wisselslag persoonlijk: 1. Brigitte J.-Dld.) 2.32.3: 2. Evelyn Stol ze (Pol.) 2.39.0; 6. Wilma' van Beek KArin 1.36.9; 3. Nadrea Eife (O.-Dld. Zarnovrieckl 1jrcalUgarlsba(It.r) 5.' Gunulla ssja (Rusl.) f'ikman (Zwed. (Zwed.) 10..12.I 10.15.8; 7. Anke Rijnders (Ned.) 10.16.8; 1. Alii Seilna (Rusl.) 313.47 'linderslag: 1. Andrea Gyarmati Gabriele Wetzko Buys (Ned.) 1.10.3. Anke Rijnders (Ned.) l.< 200 meter schoolslag: 1 Loebov Roesanova (Rusl.) 2.50.5; 2. Nina Petrova (Rusl.) 230.7; 3. Brigitte Schuchardt (O.-Dld.) 2.58.1. 200 meter vlinderslag: 1. Evelin Stolze (O.-Dld.) 2.33.7; 2. Sylvia Eichner (O.-Dld.) 2.38.5; 5. Frieke Buys (Ned.) 2.38.9. 200 meter rugslag: 1. Barbara Hofmeister (O.-Dld.) 2.28.1; 2. Tatjana Zo stond Roger OULTON PARK De Belg Jackie Ickx heeft zaterdag een iormule-eenrace in Oulton Park (Engeland) gewonnen en hierdoor de „Gold Cup" veroverd. Ickx, die een Brabham Ford bestuur de. moest tot de helft van de race een geweldige strijd leveren met de Brit Jacky Stewart. Toen Stewart, die het puntenklassement voor het wereldkam pioenschap aanvoert, waarvoor deze race niet meetelde, echter met brand stofmoeilijkheden naar de pits moest, nam de Belg de leiding over. Bij terug keer van Stewart had Ickx een yoor- sprong opgebouwd van twee ronden. Als tweede ging de Oostenrijker Jochen Rmd in een Lotus Ford over de finish met een achterstand van ongeveer een mi nuut op Ickx. AKERSLOOT Wim Guldemond heeft de Europese titel in de Sharpie klasse overgenomen van Dick Mulderjj- Door zaterdag in de vijfde en laatste wedstrijd op het Alkmaardermeer de Duitser Karl Kaehler. in feite nog zijn enige concurrent, achter zich te houden, eiste de Nederlander de titel op. Gulde mond boekte in de slotrace zijn derde overwinning in deze zeilregatta. De wind heeft de deelnemers ook zaterdag parten gespeeld. Bij de start dreven de bootjes bijna over de startlijn. Later nam de wind wat in kracht toe. Desondanks vergde de wedstrijd meer dan 3'i uur. Wijk (Ned.) 5. E.k. Olympiajollen De vijfde race van de strijd om het Europese kampioenschap in de Olympia jollen is gisteren gewonnen door de Westduitser Woite. In deze race. die op het ZuidlaardermeiT werd gehouden, eindigden negen Westduitseis bij de eerste tien. Als eerste Nederlander finishte Wilkens. Hij werd tiende. In de totaalstand neemt Woite na vier zeges Tijdens de Europese kampioenschappen kanovaren in Moskou kwam Mieke Jaapies met haar partner Maria Blijlevens juist een halve aeconde te kort voor het brons in de k-2-klasae. LONDEN Voor het eerst in de 69- jarige geschiedenis van het toernooi om de Davisbeker heeft Roemenië de Chal lenge Round bereikt. Weliswaar won Gra ham Stilwell zaterdag eerst van Ion Ti- riac met de sprekende cijfers van 63, 6—2, 6—4, waardoor de stand 22 werd. Ilie Nastase bedwong Mark Cox daarna in 100 minuten (36. 61, 64, 6 4). Roemenië won met 32 en verkreeg het recht om bekerhouder de Verenigde Staten van 19 tot 21 september te Cleve land in de Challenge Round te ontmoe- en een tweede plaats de eerste plaats in. Zaterdag had hij ook al gezegevierd in de derde en vierde race. i (W.-Dld.) 3729, 9. Schreiber (W.- Dld.) 3624. 10. Scheen (Ned.) 3609. E.k. Hornetklasse De Pool Kania heeft gisteren op het Braassemermeer de eerste Europese titel zeilen in de Hornetklasse veroverd door een zege in de vierde en laatste race. Zijn grootste concurrent de Brit Derry, die zaterdagmiddag de derde race had gewonnen, kon Kania niet meer overvleugelen en moest met de tweede plaats genoegen nemen. Bijna ontglipte de tweede positie in de laatste wedstrijd nog aan Derry, maar hij kon nog juist voor de finish met een hoogteslagje af stand nemen van de Pool Szcsezynski. Van 25 tot en met 29 augustus is er voor Derry een revanchemogelijkheid als in TILBURG Tine Jansen uit Wy- chen heeft gisteren in het zwembad De Beekse Bergen in Tilburg de Coupe Beekse Bergen gewonnen. Zij kreeg deze beker, omdat zij naar het oordeel van de jury de beste prestatie leverde tij dens de twee kilometer zwemwedstrij- d. Velden (ZIAN)628,04.0. eindigde zaterdagochtend op de derde plaats en 's middags ging hij als vijfde over de finishlijn. laatste wedstrijd, die bij Warnemuend' werd gehouden, niet aan de start. Fri Beek eindigde in de laatste race als n gende en werd in het eindklasseme Finnjollenweek Hans van Eist is bij de internatioiiE Finnjollenweek om het Westduitse kam' pioenschap voor Travemuende als ze de geëindigd. In de zesde en laatste eindigde hij op de dertiende plaats. Win naar werd de Engelsman Richard Henn voor de Duitser Willy Kuhweide. E.k. Finnjollen De Zweed Seall heeft zaterdag de vende en laatste race van de strijd or. het Europese kampioenschap in de Finn- jollenklasse gewonnen. Zijn landgenoot Akerson, die vrijdag al zeker w: prolongatie van zijn titel, kwam in de MOSKOU Nieuwe namen zün bü de Europese kanokampioenschappen, die in het afgelopen weekeinde op het Chimki- meer in hel noordwesten van Moskou zün gehouden, niet naar voren gekomen. Oud-gedienden, voornamelijk uit Oost- europese landen, hebben de strijd om de kanotitels beheerst cn bi,j hen nam olympisch kampioen Aleksander Shapa- renko een opvallende plaats in. Dc Rus veroverde twee titels, in de KI en de K2, met Morozzov. (Rusl) 3.38 Nederland behaalde in Moskou één _K2..J medaille. Paul Hoekstra en Jan Witten berg eindigden in de K2-500 meter ach ter de bekende Roemenen Vernescu en Skjotnik en de Russen Karjoekin en Obratsov als derde. Het Nederlandse duo heeft voor het brons een fel gevecht moeten leveren met de Polen Piscz en Gofman, die slechts 2/100 seconden ach ter lagen. Dicht bij eremetaal kwamen ook Mieke Jaapies en Maria Blijlevens. Een poging van de Nederlandse meisjes om in de eindsprint Annemarie Zimmer- mann en Roswitha Esser van het brons af te houden, mislukte echter. Mieke Jaa- pies en Maria Blijlevens zagen hun strijdDuitsï; met een vijfde plaats beloond. Het schil tussen de derde en de vijfde plaat? bedroeg een halve seconde. 3. Hoekstra—Witter iscz—Gofman (Pol) 1.4 zaros (Hong) 1.43.79. Oost-Duitsland 3.12,01; Rusland 3.14,44. Tsarev (Rusl) 44.37,80: Kl (1000 meter): 1. Shaparenko (Rus" 12,47; 2. Tlschenko (Rusl) 4.03,00; 3. J i (Zweden) 4.04.79. 1. Shaparenko-Moro:i 8u; z. Andersson-Utterberg (Zwed) 3.39,47; 3. Giczy-Timar (Hong) 3.40,00. K4 (10.000 meter): 1. Noorwegen 36.39.5; 1- Hongarije 36.48,9; 3. Zweden 36.57,5. Estafette Kl 4 x 500 meter: 1. Rusk 7.37.20; 2. Roemenië 7.40,65; 3. Hongarije 7.41,91; 4. West-Duitsland 7.49,48; 5. Bulgarije 7.56,01: tl. Xeil i'i land 7.57,88. Dames: Kl (5000 meter): 1. Tamara Sjimans- Icaja (Rusl) 2.09,45: 2. Renate Broer (O-Dldl 2.11,82; 3. Anna Mozes (Hong) 2.12,10; 6. Mie'" Jaapies (Ned) 2.12,86. K2 (500 meter): 1. Lyauskho-Shimansk; (Rusl) 1.56,52: 2. Pleffer-Hollosi (Hong) 1.58,81, 3. Timmermann-Esser (W-Dld) 1.59,37 4. Gr»- boski—Setzkorn (O-Dld) 1.59,69; 5. Jaapies- Blijlevens (Ned) 1.59,88; 6. Ilona-Mozes (500 meter): 1. Rusland 1.4i Tenniscoach Rinus Buytelaar: mag hij na zeven dagen zwoegen, speuren raad geven een beetje vermoeid kijken?

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12