'loegleiding kon renners „kick" niet geven rolvaste boom in Eindstrijd stayers Europese kampioen vijfjarigen tweede plaats op Duindigt f RIJDER WALBURG VERKEEK ZICH peI Helsloot haalde de reis niet SPRINTERS EN ACHTERVOLGERS IN BURGERPAK „Bronzen" Keetie reed meters extra MAANDAG 18 AUGUSTUS 1969 SPORTBIJLAGE Van onze paardesportmedewerker) tEN HAAG Wallburg heeft gistere niet gefaald, maar de Europese kam- "en van de vijfjarigen kwam toch niet 'der dan de tweede plaats in het kam- tenschap van Duindigt. Haar rjjder lly Roth verkeek zich finaal op de pi icht van Tiny Special, ook een Duits •d, dat niet voor niets na een derde de 2100 meter zelf de zaken aan de was gaan controleren. i riny Special won tenslotte gemakkelijk "int het gat dat tussen haar en Diogen leider van de kudde was gevallen had zo groot gemaakt dat Wallburg ten- tte in een niemandsland terecht kwam in de aanval dan eindelijk werd inge- Diogen werd voortreffelijk derde ar Satan Hanover en Dave Fez, Felix, ichesse Mac en de goede Fransman flop en bleven nergens, rannie II gingen tegen het slot in De uitslag van het kampioenschap van Jindigt (over 2100 meter) is: 1. Tiny ecial (met Krüger) "West-Duitsland 8.6, km-tijd 1.20.3; 2. Wallburg (Roth) ist-Duitsland 2.49.0, 1.19.7; 3. Diogen v. Dooyeweerd) Ned. 2.50.3, 1.21.1; Satan Hanover (S. v. Dooyeweerd) Ned. 0.3, 1.21.1; 5. Dave Fez (L. Schoon- ven jr.) Ned. 2.50.9, 1.2L.4; 6. Royal pnover (S. J. van Leeuwen) Ned. 2.51.6, 11.7; 7. Quel Espoir C (L. Rudnik) est-Duitsland 2.52.3, 1.22.0; 8. Carlos uto (A. Siderius) Ned. 2.52.4, 1.22.1. Bij de amateurs ging de Belgische fa- riet Cicero (M. Nuytens) bij de start gen de grond. De koers werd gelopen, aar velen waren gedupeerd door op- ■faoud in het begin. Best was de weer in volle glorie terug gekomen Goodwill die kalm startte, vlot naar voren ging en toen met het toch sterke veld speelde. Heel mooi was de zege van Firestone die in handen van Van Dooyeweerd een zeer bekeken 3200 meter liep. De mijl was verrassend voor Bretteur P. De uitslagen waren: .10, f4,90; kop pel f5,10; cov. f6,10; trio; f 451,80. Kampioenschap van Dulndlgtpr(|s (2100 m): 1. Tlny Special (G. Krüger 1.20.3, 2. Wallburg, 3. Diogen. Toto: w. f6,40, pl. f2,60, f2,—, f3.60; kop- pel £5,90; cov. £6,20; trio: £235,10. Schoonderwoerdprijs (2100 m, voor ama teurrijders): 1. Carmania (C. Kleynendorst) 1.24.1, 2. Filette Six, 3. Enigste. Toto: w. 36,70, pl. £6,90, £1,80, f 1,90; kop- P Restaurant.0 Duüicügtprüs (1600 m, met autostart): 1. Bretteur P (P. J. Zandt) 1.19.9, 2. Clara Williams. 3. Nick. Toto: w. f22,—, pl. £4,50, £3,10, f3,20; kop pel 113,60; cov. £7,60. Veveoprüs (2000 m. met autostart): 1. Her cules V (J. van Dooyeweerd) 1.25.3, 2. Ham- Toto: w. f4,80, pl. 2,20, 1 2,60, 13,60; kop pel £16,60; cov. £7,80. Jeugdprijs (1900 m. 2de aid.): 1. Abisag (J. J. Webb) 2.01.9, 2. Flanagan, 3. Perseus. Toto: w. £9,90, pl. 1 3,70, 12,50, £4,20; kop pel £18,60; cov. £3,60. Jeugdprijs (1900 m, 3de afd.): 1. Riviera (D. A. Lacy) 2.05.5, 2. Annie Rose, 3. Play- girl. Toto: w. £3,50, pl. £1,80, £2,—, 12,30; kop pel £12,— cov. £6,70. Jeugdprijs (1900 m, 2de aid.): 1. Abisag (R. Wetemans) 2.05.4, 2. Turquoise, 3. Just In TTotof'w. f3,—, pl. 11,50, 2,30, 1 1,90; kop pel £14,—; cov. f 10,70; trio: 666,—. Totalisatoromzet: 412.581,50. Hilversum Het wonderlijke feit doet zich bü de koersen in Hilversum dinsdagavond voor, dat er een volledige koers van Duindigt woensdag naar het programma van Hilversum is overgebracht. Duindigt kwam namelijk ineens met elf nummers te zitten en tien is het maximum. De amateurs werden toen en bloc overgeheveld en zijn hier nu als laatsten in de baan. Daarvóór is de finale van het Midzomer Criterium, waarvoor eerder in de avond de serieé worden verreden. Het is hier een kwes tie van alleen Nederlandse paar- Om zes uur is de eerste start. Het pro gramma luidt: Nereusprüs (2000 m, 1ste afd., met trio): Hortence - Hazleton B - Hilma. Midzomer Criterium I (2000 m): Fer nanda D - Faola Hollandia - Everprise. Midzomer Criterium II (2020 m, met trio): Diana R - Anton - Brün Beer. Outsider: Brian Hanover. Claudiusprjjs (1600 m, autostart): Erica - Entry Volann - Fritz Hanover. Tritonprjjs (2000 m, autostart): Hea- trix G - Gert Jan - Full House. Thetisprijs (2020 m, voor leerlingen, met trio)Gamecock - Funny Guy - Good Luck S. Outsider: Ero Alkestis van E. Nereusprijs (2000 m, 2de afd.): Happy Chestnut - Heros - Horma. Poseidonprjjs (2000 m, autostart, met trio): Hoop van Rhea - Fiera Hanover P - Herman. Bachprjjs (2100 m, voor amateurs): Fernandel - Ever Queen - Dorus van Rood en Noot. Alkmaar De uitslagen van de zaterdag in Alkmaar gehouden draverijen zijn: Texelprijs (1400 m): 1. Idool Vrëdenhof (J. Oostlng) km-tijd 1.32.6, 2. Igmar Buiten- Z°To'tow0?8XpK £2,40, £1,80, £2,60; kop pel 112,50; cov. £4,60. Vlielandprljs (2040 m): 1. Gudo van Bonnl (L. Schoonhoven jr.) km-tijd 1.29.8, 2. Han over Nathan, 3. Hannle Gregor. Toto: w. £11,10, pl. £2,10, £2,90, £1,90; kop pel £7,60; cov. £0,80; trio: £493,—. Terschelllngprijs (2380 m): 1. Hullabaloo (M. Vergay) km-tijd 1.30.B, 2. Hilma, 3. Goede pel f Vrijdag. Marsdlepprijs (2040 m): 1. Erica (J. Toto: w. £2,90, pl. 11,90, 13,10; koppel Dooyeweerd) km-tijd 1.22.5. 110,70; cov. 15,—. Wet. 3. Zelos Amelandpr(js (2040 m): 1. Hippo (Th. Kooy- Toto; De man met de donkere bril ziet de zaak niet zo somber In als men zou kunnen vermoeden. Het is Gerd Duitse pikeur die het Tiny Special op Duindigt een extra-speciaal prijsje in de wacht sleepte: 27.500.- donker voor te kijken. Waddenprijs (2040 m): 1. Goudplevier A. Harti-"J - Billy Boy. Voorrang BRNO Wielercoach Hein van Breenen dacht met een kansrijke ploeg naar Brno te zijn ge komen. Hij heeft inderdaad renners die, de een wat meer dan de ander, ver boven het gemid delde uitkomen. Maar mentaal heeft de ploeglei ding, en dat is niet alleen Van Breenen, de ren ners niet de „kick" kunnen geven, die in de huidige voorbereiding op topsportevenementen onontbeerlijk is. Ieder heeft zijn teleurstelling moeten verwerken, maar het mag niet bestaan dat Van Breenen, nadat ook Loevesijn zijn laat ste sprint had getrokken, een gedachte, die hij voor zichzelf misschien kon hebben, uitspreekt: „Zondag hebben we eindelijk een rustdag. Of nee, toch niet, Keetie Haage moet nog rijden". Vooral de prestaties, of liever het ontbreken van prestaties, bij de sprinters was de grootste tegenvaller. Leijn Loevesijn bracht het nog het verst. Hij kwam bij de laatste zestien, maar werd in die achtste finales regelrecht naar huis gereden. Jan Jansen en Wim Koopman strand den in de tweede ronde van de series. Voor allen gold dat het beslissende beulszwaard door Oost- europese renners werd gehanteerd. l'.tNO Stayer E pilot trof het in 5 de eerste ronden was iets te stroef weg en est daardoor en daarna ia acht minuten strijd ;ren met de Tsjech ïjci. Dat gevecht brak ijic, maar wierp ook sloot terug. Helsloot ft zich echter leeggere- voor een betere klas- ing. Hij moest van zijn s worden gedragen en niet meer op zijn be staan. In de herkan- g haalde hij het even- De Zwitser Jurg plaatste zich voor de ale. Tweede it overigens de andere vechter, Bert Boom, al heeft aangetoond. Boom werd gistermiddag na Cees Stam de tweede Neder landse finalist na een knap gereden herkansing. Hij ging als vierde achter de gevaarlijke Italiaan Jaco- mini van start en schoof onmiddellijk na het mo ment dat hij de rol Van Bruno Walrave vast had naar de derde plaats. Vijf tien ronden later was hij eerste en die comfortabele leiderspositie heeft hij niet meer prijs gegeven. Boom was volmaakt rolvast, een prestatie die natuurlijk voor een even groot deel op naam komt van gang maker Walrave. Boom weerstond alle aanvallen, behalve een, gemakkelijk. Het moeilijke moment kwam halverwege de koers. Hij was serieus in moeilijkheden toen Jaco- mini stormenderhand de eerste plaats wilde ver overen. Boom bezat echter hardheid genoeg om ook op het moment, dat hij verslagen leek, door te vechten. Meuleman, de gangmaker van Jacomini, had daarop niet gerekend, Walrave wel. Die hield, laag in de baan, zijn motor op dezelf de snelheid, volledig ver trouwend dat de stuurvas- te Boom hem wel zou vol gen. Boom deed het, ook toen Meuleman veel te vroeg naar beneden stuur de en daardoor Jacomini bijna voor de motor van Walrave gooide. De Itali aan schrok en de angst van dat moment is hij niet meer te boven gekomen. Boom redde het verder ge makkelijk. Koopman doorstond net als Jansen de eerste ronde van de series, maar dat kwam voornamelijk doordat Fha- kadze in die rit viel. In de tweede ronde stond Koopman weer aan de start tegen dezelfde ijzersterke Rus. Dat was voor hem net iets te veel. In de herkansing bleek Kucireik sneller. Jan Jansen kon na zijn overwinning in de eerste ronde van de series zijn wedstrijdkleding voor goed opbergen door nederlagen tegen de Polen Kierzkovski en Kotlinski in de tweede ronde en herkansing. Leijn Loevesijn was weinig succes voller. Zowel voor de eerste ronde (Kot linski) als de tweede (wereldkampioen Borghetti, die later werd uitgeschakeld door de Oostduitse verrassing Geschke) had Loevesijn herkansingen nodig. In de achtste finale reed Loevesijn als een debutant. Op het moment dat de Ame rikaan Mountford op driehonderd meter van de finish het gat nog gapend voor hem open hield, wachtte de Amster dammer. De Fransman Quintin profi teerde hiervan en Loevesijn was „gezien". Va banque In de herkansing moest hij het opne men tegen Kierzkovski, die Jansen al eens had verslagen, en Kucirek, die het vertrek van Koopman definitief had ge maakt. Loevesijn probeerde het met een heel lange sprint. Hij ging al vijfhonderd meter voor de streep weg en had toen de peoh dat zijn achterwiel even slipte. Het gat werd daardoor niet groot genoeg, maar Loevesijn ging toch door en speelde va banque- Kierzkovski, winnaar van de zilveren medaille op de duizend meter tijdrit, kon gemakkelijk bijkomen via het wiel van Kucirek om in de laatste meters, toen Loevesijn zich al lang ge- 1 wonnen had gegeven, ook nog de Tsjech voorhij te springen. Het einde Piet Hoekstra reed zaterdag twee ach tervolgingen. Het verschil tussen die twee ritten was volgens de Fries niet meer dan zes seconden. Het was wel het verschil tussen triomf en verlies. De onoverbrugbare afstand tussen het succes in de kwalificatieritten, waar hjj de op één na beste lüd maakte en onmiddellijk bü de favorieten kwam, en de nederlaag in de kwartfinales tegen de Pool Raj- mund Zielinski, die voor hem en voor Nederland het einde betekende van het achtervolgingstoernooi. Zes seconden op tijden van rond de vijf minuten, twee procent sleohts op dat zaterdag overal in de Nederlandse het totaal. Net eohter dat kleine beetje ploeg ontbrak. Met Hoekstra verdween ook Van de Ruit (iets te weinig klasse tegenover Kurmann). De beide achtervolgers reden 's mor gens goed- Tegen olympisch kampioen Rebillard nam Hoekstra voldoende voor sprong om de felle eindsprint van de Fransman te weerstaan. Van de Ruit was in het duel met de Deen Asmussen uit sluitend op eigen kracht aangewezen. Het bleek net voldoende voor een plaats bij de laatste acht. Tandje hoger 's Avonds trof Van de Ruit het bijzon der slecht met Kurmann als tegenstander. Hij moest risico nemen om niet bij voor baat kansloos te zijn en dat hield in dat een verzet met een tandje hoger voor hem was gemonteerd. Tot halverwege de strijd hield de Amsterdammer de volmaakt rijdende Zwitser bij. Hij nam zelfs nog een kleine voorsprong, maar schoot in de laatste kilometer duidelijk BRNO Keetie Hage heeft, als in Rome, de bronzen medaille op de achtervolging - veroverd. In de halve finale was haar wilskracht niet toereikend om de Russin Tamara Gorkoesjkaja te verslaan. Keetie Hage had zich geforceerd in die rit en viel by het uitrijden van vermoeidheid van haar fiets. Minder dan een half uur later moest zij weer de baan op in haar rit om de derde plaats tegen Hannelore Mattig, een veel minder vermoeide Oostduitse, die wist in haar halve finale tegen Raize Ododowskaja kansloos te zijn en zich daarom niet tot het uiterste gaf. Keetie Hage heeft in haar beide achtervolgingen seconden verloren doordat het achtervolgen voor haar geen souplesse maar slechts kracht- werk is. Zij mist de stuurvastheid, die de Rusinnen zo volmaakt beheersen. Stampend en zichzelf afbeulend stuurt Keetie Hage herhaaldelijk te hoog en rijdt daardoor tientallen meters extra, de meters die het verschil uitmaken tussen bi'ons en goud of zilver. Zij weet dat, maar zij kan niet anders. Zij was dan ook niet teleurgesteld dat haar grote inspanningen haar niet verder dan de bronzen medaille hadden gebracht. Ik heb me leeg gereden in de halve finale, ik wist dat ik harder moest om te winnen. Maar ok kon het niet. Ik heb gedaan wat ik kon daarom mag ik niet ontevreden zijn. Piet Hoekstra was 's avonds alleen in de start beter dan de Pool Zielinksi- Na 500 meter had hij echter al een achter stand. Hoekstra zocht tevergeefs naar het ritme dat hem 's morgens een plaats bij de favorieten had bezorgd. Zijn stijl was bonkig, de kracht die hij kwijt wilde, vond stroef een weg naar de pedalen. te kort tegen de specialist, die met de Piet Hoekstra moest tegen zichzelf vech- nauwkeurigheid van een uurwerk zijn ten en verloor de strijd, tien ronden voltooide. ACHTERVOLGING ACHTERVOLGING DAMES SPRINT Latoeha (Pol. Geschke 12.54; 2. Pedersen; derde man STAYERS Uitslag eerste herkansing: 1. Bert B (Ned.) 50 kilometer ln 44 minuten 06.09 2. Jose Fanegas Ruiz (Sp.) op 40 mete Angelo Iacomlni (It.) op 215 meter; 4. bert Held (W-dld.) op 320 meter; 5. Bocek (TsJ.-Sl.) op i220 meter; 6. Jlri lecek (Tsj.-Sl.) op 1480 meter; 7. Er Duschl (W.dld.) op 1900 meter; 8. Noi Hager (Oos.) op 1940 meter. Uitslag tweede herkansing: 1. Jurg Peter (Zw.) achter Uell Luglnbuhl (Zw; SP0RTC0MMENTAAR •FER opfrissing: het draaide tijdens de nationale tenniskampioenschappen Tom Okker. De K.N.L.T.B. heeft dat meermalen op een naïeve manier laten blijken. Na zeven dagen tennis zou men mogen Concluderen dat het bij Okker de factor talent is, die het ver schil tussen hem en de rest zo duidelijk accentueert. Men kan de opvatting van de tennisregenten van twee kanten aan kritische beschouwing onderwer pen. Aan de ene negatieve kant staat dan dat men snel in de fout vervalt de huidige top te vergelijken met Okker. Het winstpunt is echter, dat die „top" de kans heeft gekregen te bewijzen dat zij dan weliswaar niet zijn kwaliteiten bezitten, maar toch in ieder geval ook aat is prestaties te leveren. En dat met Okker in hun midden, de laatste jaren onmogelijk. Er is tijdens deze „nationale" veel kri tiek gespuid waarvan ieder zijn deel kreeg. De K.N.L.T.B. heeft moeten be kennen dat het plaatsingsschema inder daad die kritiek verdiende. Men zal volgens jaar in ieder geval voorzichti ger te werk gaan. Er is ook kritiek geleverd op Jan Hor dijk en Fred Hemmes. Ten onrechte of terecht? Jan Hordijk heeft een duide lijke poging ondernomen om zich te rehabiliteren en het is bepaald niel reëel hem dan uitsluitend op grond van die ene partij (tegen Schneider) te ver oordelen. Hetzelfde kan ook van Fred Hemmes worden gezegd. Men zou na melijk ook kunnen stellen dat Evert Schneider zichzelf heeft overtroffen. Ondanks de fouten die de K.N.L.T.B. heeft aangetoond eindelijk voorrang te duidelijk de weg ingeslagen die afwijkt van het gezelligheidsprincipe. De bond heetf aangetoond eindelijk voorrang te willen verlenen aan die kleine, selecte groep ambitieuzen, boven de veel gro tere groep pleziertennisers. Ronde tafel "PEN ronde tafel is een meubelstuk dat voor meer kan dienen dan 'n uitge breid diner savoureren. Men kan er ook omheen gaan zitten om misverstanden en allerlei ellendige toestanden uit de weg te ruimen. Indien de K.N.A.U. op het bondsbureau zulk een tafel rijk is, moet daarvan hoognodig gebruik wor den gemaakt. Nadat mr Jenniskens het besluit van het bondsbestuur om de Westphal-sympatisanten voorlopig te schorsen, ongedaan had gemaakt, zullen deze atleten zeer bepaald in het vuistje en misschien wel openlijk en heel hard hebben gelachen. Wellicht worden zij daardoor gestijfd in „het kwaad", zoals menigeen het ziet. De bestuurders van de K.N.A.U. zijn op de vingers getikt, al zal op 30 augustus als de nationale strafcommissie de zaak behandelt moeten blijken of dat vin- gertikken gecontinueerd wordt. Hoe dan ook, er wordt aan beide zijden niet juist gehandeld. Daarenboven zijn er nu weer het „wespennest" van de vijf kamp en de boze atleet Ad de Jong. Het lijkt er sterk op dat diverse atleten steeds Icregeliger worden. Men kaïi er fors tegenin gaan of als man-tegen- man (vrouw) praten met de mogelijk heid dat er handen geschud kunnen worden en er eindelijk eens rust komt in de atletiekwereld. Daarvoor kan zo'n ronde tafel uitstekende diensten be wijzen. Perspectief DONDSCOACH KESSLER heeft zijn selectie bekend gemaakt. Zeventien spelers en het valt niet te ontkennen dat de crème van de vaderlandse voet balvelden zich daarbij bevindt. Helaas geen Piet Keizer die in deze jonge competitie, en in de oefenwedstrijden van Ajax daarvoor, een voortreffelijke vorm demonstreert. Piet Keizer voelt zich evenwel niet in staat het Oranje shirt te dragen. Dat moet betreurd wor den, hoewel een zekere Coen Moulijn, bezig aan een tweede jeugd, op de linksbuitenplaats zeker niet zal mis staan. Misschien beter tot zijn recht zal komen tegen Polen, dat zich met alle mogelijke middelen en men mag hopen dat het reglementaire zijn teweer zal stellen. Routinevolle Moulijn, harder dan in vroeger tijden, zal dan beter in de équipe passen dan Keizer, die een formidabele voetballer kan zijn maar ook snel geïrriteerd kan raken. De selectie biedt perspectief, maar biedt weinig nieuws. „Ontdekkingen" blijven schaars in Nederland

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11