mening Cultuurbewusten en slenteraars Inzicht geven in enorme problemen rond Centrale ALS EEN KAT VAN HONK IS... DANSEN DE VLOOIEN OP TAFEL LEIDEN KENT TWEE SOORTEN TOERISTEN NS-halteplaats kost Voorschoten ruim 2 ton Leidse Biologen Club organiseert informatie-avond ERDAC- 14 AUGSISTtJS W69 DE LETDS& COmAJTT JEUGD VAN TEGENWOORDIG (van een medewerker) LEIDEN Schreven wij vorige week donderdag over het wel en wee van enkele toeristische bezienswaardig heden, vandaag laten wij toeristen aan het woord, die van een bezoek aan Leiden een algemene indruk hebben overgehouden. Om het toeristisch assortiment zo dui delijk mogelijk tot uiting te laten komen, zijn buitenlan ders van verschillende nationaliteit én Nederlanders naar hun mening gevraagd. Uit de gesprekjes die wij optekenden, is gebleken dat Leiden of uit historisch oogpunt of uit een zekere verveling men is verzadigd aan het strand of in het merengebied wordt bezocht. Er zijn dan ook ruwweg twee groepen toeristen: de zgn. cultuurbewusten, die de gehele stad doorkruisen op zoek naar historische plekjes en die, omdat de binnen stad er talloze bezit met een voldaan gevoel Leiden ver laten, en de zgn. slenteraars of flaneerders, die weinig of in het geheel niet aan hun trekken komen. Buitenlanders aan het woord „[Voor de eerste groep is sfeerver- jetering of het scheppen van een Di 'gezellige entourage geen nood zakelijkheid, hoewel het beslist wel 'op prijs wordt gesteld, mits het oude karakter van de stad gehand haafd blijft. Voor de tweede cate gorie toeristen is het dat wel. Of Leiden zal in de toekomst versto ken blijven van deze bezoekers. Dr. Thomas Kuhlman uit Lincoln (Ne braska: V.S.), waar hij Amerikaanse plaats gevestigde universiteit, vindt in Leiden genoeg naar zijn gading. Omdat zijn interesse uitgaat naar de architect uur en de historie van de 17de eeuw, wmt de binnenstad voor hem een pa radijs. Hoewel zijn gezichtsveld niet verder reikt dan oud-Leiden, is zijn be toog niet van kritiek gespeend. Bedroe end vindt hij 't nog steeds dat 't een- rum van de stad, waar zich de monu mentale bouwwerken bevinden, gonst motorisch geluid. Zijn grote wens en volledig motorvrije binnenstad. Hij trekt een parallel met het oude Amerikaanse plaatsje Williamsburg in Virginia, waar de kern drie jaar gele- werd afgesloten. Williamsburg een vrijwel identieke verkeerspro blematiek als Leiden. Ook hier behoeft de kern niet groot te sieve kracht van de bezienswaardigheden in grote mate zou toenemen als zij ook s avonds geopend zijn, stond voor hen buiten kijf. Pretpark Onder bovenstaande titel las ik met grote belangstelling het artikel van P. D. In het nummer van zaterdag 9 augustus j.l. Ja, als je dit leest, dan is er blijkbaar maar één jeugd tegen woordig, die meent dat zij het gelijk aan haar kant heeft en dat is dan de „linkse jeugd". Geweldig is dat Zij alléén zijn voor ver betering van de bestaande situaties. En die verbeteringen kunnen het beste tot stand komen of afgedwongen worden door de straat op te gaan en anderen overlast aan te doen, het verkeer te ont wrichten, kortom anderen beknotten in hun doen en laten. O, wat zijn ze sociaal bewogen. Een beroep doen op de maat schappij voor steun bij zgn. studie, te gemoetkoming voor dit. bijstand voor het andere. Ên diezelfde, maatschappij aarfvallen en kankeren op de instanties, waarin zij medezeggenschap wensen, maar wellicht niet eens weten, wat ze precies willen, laat staan hoe uit te Anti-militaristisch. Och ja, dat is ook J zo. Wat heb je aan zo'n duur apparaat. I Weg er mee. Dat doen ze in de commu nistische, linkse wereld ook. Kijk maar eens naar de foto's van die parades op het Rode Plein in Moskou. En dan de- monstreren tegen de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Vietnam. Mocht je soms in de verleiding komen I om dan een bord te tonen, waarop je als je mening zet. dat je voor de Amerika nen bent, dan moet je het maar voor lief nemen, dat ze je eens duchtig onder handen nemen, want jonw mening is niet die van de demonstranten. Het lijkt erop, dat met straatterreur de ba- I sis gelegd wordt voor een dictatoriaal bewind. Waar hebben we dat meer ge- Evenals voor de Kressigs behoeft voor de heer Van Beek uit Den Haag, die hier als toerist was, avondlijk Leiden geen pretpark te worden. Ook hij legt het accent op handhaving van de oude stad, maar dringt tevens aan op ver betering van de entourage: het weren van gemotoriseerd verkeer uit de bin nenstad zou de bezienswaardigheden ten goede komen. Tevens is hij een groot voorstander van het onberoerd laten van de cityrand. Het zou jammer zijn als het effect van de oude stad verloren zou gaan door uitzichtbelemmerende „bovengrondse grafkelders", zoals hij de moderne stadsaanwinsten noemt. Onder de verbetering van de entourage verstaat hij ook de aanleg van een openlucht theater. Juist in een plaats als Leiden zou daarvoor ruimte moeten worden vrijgemaakt. jammerlijk dat Leiden alleen op de oud heid teert; behalve in de weinige gale ries hebben zij geen moderne kunstuitin gen aangetroffen. Zij vragen zich af of hier nu juist niet dekans gegrepen moet worden om aan te tonen dat moderne en antieke kunst niet zo heel ver uit elkaar liggen. Levende cultuur Voor de Engelse dames P. Cartwright uit Reading en M. Lees uit Sheffield bestaat cultuur niet alleen uit oude bouwwerken: hoewel zij in beperkte mate „cultuurbewust" zijn, missen zyn in Lei den toch ballet-, opera-, en toneelvoor- Tegenvaller Voor het pas getrouwde paar DollaBe uit Mönchengladbach is het bezoek aan Leiden een regelrechte tegenvaller. Uit verveling van Katwijk, dat toeristisch zijn: men moet het gemakkelijk kunp^u belopen, aldus dr. Kuhlman. Hoe de kern te bereiken? Vanaf grote par keerplaatsen zouden bussen of door de gemeente of door particuliere onderne mers beheerd, voor het vervoer naar de randgebieden van het oude centrum kunnen zorgen. Kuhlmans tweede kritische noot be treft de slechte kwaliteit van de gidsen of zelfs het gebrek daaraan in oud- Leiden. Een oppervlakkige brochure i schenkt hem geen voldoening. Rondleidingen Eveneens te weinig wordt er aan de i rondleiding van de toerist gedaan, meent het echtpaar Möllmann uit Pad- derborn bij Duisburg. Ook zij behoren tot de groep cultuurzoekers. Zij vinden het wenselijk dat ook in het oude ge- j deelte van Leiden iets aan sfeerverbete ring wordt gedaan; banken, groente stroken en fonteinen zouden het effect van de oudheidkundige monumenten eerder vergroten dan verkleinen. De toeristen zijn nu min of meer gedwon gen tijdens een rondgang door de stad, die vele uren in beslag kan nemen, zich illegale rustplaatsen te verschaf fen of de Hortus Botanicus binnen te vluchten om even bij te komen, aldus de heer Möllmann. Onder geen voor waarde mogen evenwel de oude gebou wen het slachtoffer worden van de verfraaiingen. Compliment VVV Ook de heer en mevrouw Kressig uit fe»t Zwitserse Tagelswangen, gelegen mussen Zurich en Winterthuiy zijn van mening dat het oude karakter gehand haafd moet blijven. Zij wijzen even eens op de gebrekkige rondleidingen 'n de binnenstad, maar complimenteren de plaatselijke WV, die van veel beter 1 gehalte is dan de meeste WV-kantoren in hun vaderland. Het echtpaar Kressing, dat reeds voor de vierde maal een tussentijds bezoek aan Leiden brengt, betreurt de geringe mo gelijkheden tot ontspanning in de avond- "ren, als de musea en andere beziens waardigheden gesloten zijn. Het leek hen dan ook lonend, wanneer andere toeris tische attracties worden aangeboden, zo als terrasjes waar het op mooie zomer avonden goed toeven is. Dat de expan- stellingen. Zij vinden het aanbevelens waardig als in Leiden buitenlandse ge zelschappen zouden kunnen optreden, te meer daar de stad zo dicht bij de re creatiecentra ligt, waar voor het meren deel buitenlanders vertoeven. Zonder de waarde van oud-Leiden te devalueren, zien zij veel heil in de af sluiting van winkelstraten voor het vei keer of de aanleg van een promenade. Een fervent voorstander van het laatste is ook de heer Verent uit Paterswolde in Drente. Hij voorspelt Leiden een gou den toekomst als de plannen in die rich ting kunnen worden verwezenlijkt. Im mers. ook de pretentieloze slenteraar zal de stad dan komen bezoeken. Tenslotte de Canadese mevrouw J. Parsons uit Halifax - Nova Scotia; voor haar behoeft aan Leiden niets te worden veranderd. De stad heeft een gezellige sfeer en de inwoners izijn vriendelijke mensen. Het een- rum biedt genoeg vertier en heeft genoeg bezienswaardigheden. Zij, die hierin te weinig voldoening ./inden, moeten hier dan ook maar liet komen. Zestig profs naar Ronde van Noordwijk NOORD WIJK In samenwerking met wielerpromotor Charles Ruys organi seert de Swiftcombinatie op 22 augus tus a.s. ,de sterk bezette profronde van Noordwijk. De organisatoren hopen op het circuit Zuid-Boulevard zo'n 60 profs uit binnen- en buitenland aan de start te brengen Zeker is dat de Caballero-ploeg met o.a. Leo Duyndam, Harry Steevens, Gerard Vianen, Gerard Koel van de partij zul len zijn, alsmede Johnny Brouwer, Bart Zoet, Dieter Kemper, Palle Lykke, Theo Verschueren, Gerben Karstens en an- Neen P. D. ik bewonder Uw vere ring voor die zgn. linkse jeugd niet be paald. Het kan inderdaad zijn, dat et- goed menende idealisten onder hen zijn, waarom ook niet. Maar dan moet er wel iets anders gebeuren in ons land, dan nu het geval is. Want als men ver andering wil, dan zijn wij Nederlanders, links of rechts, meer gebaat bij een nor male gang van zaken in handen van vertrouwde lichamen, die gezond ver stand en kennis van zaken hebben. Niet de weg van obstructie voeren. Daar kan men met de beste wil van de wereld geen respect voor hebben Een suggestie: Studiebeurbeurzen verleend aan hen die agitatie plegen of zich aan ge weldpleging schuldig maken, dienen ingetrokken te worden. J. Trippenzee Van 's-Gravesandestraat 39 Leiden. Roodenburg verslaat Rijnsb. Boys RIJNSBURG. Zonder zich overmatig in Lc spannen heeft Roodenburg tegen zaterdag-club Rijnsburgse Boys een be scheiden 1-0 overwinning weten te be halen. Het enige doelpunt scoorde Si mon den Os na een 1-2 combinatie met Wim Rijsbergen vier minuten voor de rust van deze gezapige pai-tij voetbal. De zondag-eersteklasser verscheen vrijwel in dezelfde opstelling als het vorig seizoen met uitzondering dan natuurlijk van de naar Sparta ver trokken Bert Jansen. Zijn vervanger was Hennie Rodenburg, waardoor Koos van Weerlee schoof. Het oefenprogran wedstrijd werd a: voor Roodenburg r zondag de aanvalslinie op- ima, dat met deze ingevangen vermeldt og de volgende duels; thuiswedstrijd tegen DHC 24 aug. thuis tegen de Amster damse eersteklasser OVVO; 31 aug. uit tegen de Utrechtse tweedeklasser DOS '01; 7 sept. thuis tegen de Dordlse 2e klasser ODS. niets te bieden heeft en daaraan niets doet om het attractiever te maken, naar Leiden gekomen, verwachtte zij toch wel iets voor de toerist te vinden die nietl zozeer in de oudheid is geintereseerd. j Overdag kun je je in de stad nog wel vermaken, maar 's avonds blijkt het le ven op te houden. De aantrekkelijkheid kan verhoogd wor den met terrasjes, banken en fonteinen, wat beslist geen afbreuk behoeft te doen aan het karakter van de stad. De vol tooide plannen in de oude Duitse steden hebben dit al bewezen. Zij vinden het LEIDEN De Leidse Electriciteitscentrale zal volgende week dinsdag uitgebreid aan de orde komen op een informatie-avond, die op initiatief van de Leidse Biolo gen Club gehouden zal worden in de collegezaal van het Universiteitsgebouw aan de Stationsweg. De centrale (voorlopige capaciteit 800 MW; geraamde kosten ongeveer een kwart miljard gulden), die het noordelijk gedeelte van Zuid-Holland van energie moet voorzien en ook aan de toekomstige energiebehoeften zal kunnen voldoen, moet omstreeks 1973 in gebruik zijn. De N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid Holland verzocht de gemeente Leiden de centrale te realiseren. Een aan tal belangrijke besluiten zijn inmiddels door de Leidse gemeenteraad genomen. Er werd o.m. grond gekocht (16 ha.) in Zoeterwoudes Barrepolder, maar inmiddels kwamen ook de protesten los. De bezwaren en bedenkingen richt ten zich voornamelijk op de gevol gen voor en de invloed op het biologisch milieu en de waterhuis houding in de streek rond Leiden. De centrale zal in vol bedrijf ruim 100.000 m3 water per uur nodig hebben voor de koeling van de machines. Dit water wordt tot maximaal 30° C. op gewarmd. Biologen en biochemici, die enkele maanden terug reeds in het geweer kwamen met een open brief spoedig daarop volgden ook een aantal hoogleraren vrezen, dat het plant aardig en dierlijk leven in de boezem wateren van Rijnland allerlei schade lijke gevolgen zullen ondervinden van de verhoogde temperatuur minder zuurstof) en het circulerend water. Ook het Hoogheemraadschap Rijnland bracht bezwaren in. Het gevolg is, dat Leiden naar andere vestigingsplaatsen moest gaan zoeken (wij berichtten daar enige tijd geleden uitvoerig over - red.). Op het ogenblik wordt als meest ge schikte vestigingsplaats Leiderdorp ge noemd. Langs de Zijl, ten noorden van i de provinciale weg Leiden-Alkemade. I ln het Waterloopkundig Laboratorium wordt thans onderzocht welke invloed de centrale daar zal hebben. In het koel circuit liggen bijvoorbeeld de Kager- plassen. Veelzijdigheid De veelzijdigheid van het probleem, dat is opgeroepen door de stichtingsplan nen van de nieuwe centrale, komt ook tot uiting in de opzet van de informatie avond. De volgende punten worden be handeld: de elektriciteitsvoorziening, re gionaal, nationaal en internationaal be keken; de technische zijde van het koel- watervaragstuk; het koelwater gezien als afvalwater; de planologische en wa terschapsaspecten van het plan alsmede de specifieke en algemene biologische problemen, die hiermee samenhangen. In dit verband heeft de „Voorbereidings commissie" een studiemap samengesteld in de hoop, dat de daarin vermelde ge gevens de belanghebbende instanties van dienst kunnen zijn bij het nemen va neventuele beslissingen. In deze map treft men allereerst de inleidingen van de sprekers aan, te weten: ir. Y. Yke- ma, directeur van de Stedelijke LLicht- fabrieken te Leiden, over „Het project der centrale te Leiden," ir. J. H. Bakker, directeur van de SEP-KEMA te Arn hem over „De bouw van nieuwe cen trales in het kader van de sterke toe neming van het elektriciteitsverbruik"; ir. M. P. Oosterkamp, verbonden aan de Provinciale Planologische Dienst Zudi-Holland over „De elektriciteitscen trale als planologisch onderdeel van het gebied van de Kagerplassen"dr. C. den Hartog, hydrobioloog te Leiden, over „Biologische aspecten bij de koel watervoorziening van elektrische cen trales aan stilstaand water"; ir. Koole van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA) te Voorburg; ir. H. de Groot, van het Hoogheemraad schap Rijnland te Leiden, oVer „Een beknopte schets van de waterhuishou ding van Rijnland"; dr. K. Keller van de SEP-KEMA te Arnhem over „De toekomstige koelwatervooi-ziening van de elektrische centrales in Nederland" en prof. dr. D. J. Kuenen, hoogleraar in de algemene dierkunde aan de Rijks universiteit te Leiden over „Het recht van de mens op leefruimte." Studiemap De Voorberidingscommissie (Zoölogisch Laboratorium, Kaiserstraat 63) heeft voor geïnteresseerden en bezoekers van de informatie-avond een studiemap uit gegeven. Behalve de inleidingen van de verschillende sprekers zijn daarin op genomen de artikelen, die reeds ver schenen zijn over de centrale en de problematiek, en een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen rondom de te bouwen centrale. Er komt een voetgangerstunnel onder de Wijngaardenlaan Het aangename zomerweer heeft ervoor gezorgd, dat het voor de vlooien een goed jaar is, wat aan de van vakantie terugkerende beyolking niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Niet dat er nu gesproken kan worden van een vlooienplaag, maar door de warmte zijn de vlooien wel sneller en in grotere getale tot ontwikkeling gekomen. Uitsluitend in gezinnen met katten is de aan wezigheid van deze springgrage insecten duide lijker tot zijn jeukend recht gekomen dan voor gaande jaren het geval is geweest. Aldus werd ons door de GG en GD in Den Haag meegedeeld. Ter illustratie vertelde een arts van de~GGD- ontsmettingsdienst ons het volgende verhaal. De vlooien zoeken hun toevlucht niet bij de mensen, maar bij de katten. Katteni zijn altijd in het bezit van deze insecten, die dan ook bij voorkeur de vaoht van de kat als ideale plaats zien om hun eieren in te deponeren. Deze eieren vallen dooi de bewegingen van de' katten op de grond, waarop zij na een dag of veertien tot ontwik keling komen. Is dat eenmaal gebeurd dan haast de nieuwe lichting vlooien zich met grote spoed terug naar de kattevacht. De kat heeft namelijk Zomerweer maakt ze springlevend een zeer dunne huid, waardoor het voor de jonge vlooien niet al te veel moeite vraagt om aan de kost te komen. In de vakantieperiode gaan de mensen echter op reis en laten hun kat in een asiel achter of nemen hem mee. Tijdens hun afwezigheid zijn de vlooie- eitjes danlczij het mooie weer goed ontwikkeld en ontstaat er binnenshuis een grote voorraad vlooien. Deze bemerken dat de kat, him voor naamste bron van inkomsten, van huis is en voelen zich als een kat in een vreemd pakhuis. Gedurende de afwezigheid van de bewoners moe ten zij het dus zonder voedsel stellen. Bij terug komst van de bewoners is het dus niet verbazing wekkend dat de' horde vlooien de mensen als een welkome maaltijd beschouwen, wat de men sen evenwel onaangename jeukgevoelens bezorgt. Voor de vlo blflft de mens echter «en noodrant soen omdat de vlo de mensenhuid te hard en te grof vindt. Simpele oplossing is dan ook de kat weer zo snel mogelijk ln huis te halen, voor de vlooien blijkbaar het einde, welke komst resul teert in een volksvlooienverhuizing van mens naar kat. Daarna is het alleen nog maar een kwestie van de kat ontsmetten. De GGD-ontsniettingsdienst waarschuwde er ech ter voor dat liet onjuist is te veronderstellen dal het houden van een kat betekent dat ieder jaar gedurende de vakantieperiode een grote hoeveel heid vlooien in huis komt. „Dit is uitsluitend hel geval bij zeer warme omstandigheden zoals wij die dit jaar gekend hebben. En ook nu is er echt nog geen sprake van een vlooienplaag". Om deze situatie tot een minimum te beperken adviseerde men de kat regelmatig met een middel tegen vlooien onder handen te nemen. De GGD werd dit jaar een aantal maleni te hulp geroepen bij het ontsmetten van een woning, men wilde evenwel niet zeggen hoeveel keer. Men wijst er voorts op dat vele mensen ln het geheel hun hulp niet inroepen, maar zelf met bij de drogist ge kochte middelen de woning ontsmetten. VOORSCHOTEN Op 28 september zal voor het eerst na precies 25 jaar, weer een trein van de N.S. stoppen by het station Voorschoten. Ter gelegen heid van deze voor Voorschoten vreug devolle gebeurtenis zal het gemeente bestuur en de Nederlandse Spoorwegen op 26 september een feestelijke bijeen komst beleggen. De gemeenteraad wordt verzocht een krediet goed te keuren voor de aanleg van een voetgangerstunnel onder de Wijngaardenlaan. Bij de opening van het station, volgens N.S. een halteplaats, moet aan de voorwaarde voldaan wor den gesteld door het ministerie van Verkeer en Waterstaat van een beveili- j ging van voetgangers door middel van een tunnel. De kosten hiervan bedragen 150.000,Na overleg wordt gepar- tioipeerd in de kosten door het rijk, provincie en gemeente Voorschoten. rondom het station hebben de volgende fin. consequenties: kosten parkeerterrein 268.700, grondkosten 54.170,reconstructie Wijngiaardehlaan 66.000,kosten tunnel 150.000,Totale kosten 538.870,De rijksbijdrage is groot 252.686,provincie en N.S. betalen ieder 25.000,voor de tunnel. Ten laste van de gemeente Voorschoten blijft 236.184,—. De tunnelaanleg zal geschieden dooi de provincie als eigenaresse van de weg. In afwachting van het gereedko men van de tunnel zal door en voor rekening van de Nederlandse Spoor wegen een tijdelijke voetgangersbrug worden aangebracht over de Wijngaar- denlaan. Orgelconcert Albert de Klerk LEIDEN - Op vrijdag 15 augustus a.s. concerteert Albert de Klerk, een van de meest vooraanstaande ofganisten, in de Pieterskerk. Het concert vindt plaats onder auspiciën van K O. Op 't pro gramma staan werken van Gaspard, Cor- rette, Bach, Scarlatti, Milhaud, Dupré en Franck Albert de Klerk werd in 1917 te Haar lem geboren, Reeds toen hij 16 jaar oud was, werd hij benoemd tot organist der St.-Jozefkerk te Haarlem, als opvolger van Hendrik Andriessen. Tegelijkertijd ging hij naar het Conservatorium te Amsterdam, waar hij zijn eindexamen voor orgel „cum laude" deed met een onderscheiding voor improvisatie, ter wijl hem twee jaar later de „Prijs voor Uitnemendheid'' cn de Toonkunstprys werden toegekend. Voor zijn spel op kleine orgels ontving hy in 1962 de Edisonprijs. Albert de Klerk is hoofdleraar voor orgel aan het Amsterdams Conservatorium en sinds 1956 stadsorganist te Haarlem. Hij concerteerde in binnen- en buiten land en overal was het succes overwel digend en de kritiek opgetogen. Aller- wege werd zowel zijn grote muzikali teit als zijn technisch meesterschap ge roemd. Van zijn spel maakten Telefun- ken, CNR en Artone grammofoonplaten, waarvan de opnamen, gemaakt op de beroemde Noord- en Zuidduitse orgel» internationale belangstelling trekken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3