SteewdieeoiwontSCH£VENra DOfr Hfr wtfR PIAN0 AAN Oprechte amateurs kraken harde noten aan zilte boorden van de Noordzee Labanotation dans leesbaar vast Loon van de angst Leesproef voor kind op lagere scholen AC6L GOUDEN^ TRANSISTOR UITGEREIKT Arabische prins kan geld van vader bij ABN niet opnemen ARTHUR MILLERS SPEL IN HERHALING RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 DE LETOSE COURANT DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1969 "^OORD-IERLAND staat in vuur en vlam. Dat is het loon van de angst, de onverdraagzaamheid en de kortzich tigheid. De angst voor het katholieke spook, dat met Rome op de achtergrond, de autonome republiek Noord-Ierland aan het grondgebied van Ierland zou willen toevoegen, waarna de protestan ten ten offer zouden vallen aan inquisitie en brandstapel. Dit spookbeeld niet zelden door Ierland zelf, de extreme Noordierse katholieken en het geheime Ierse republikeinse leger gevoed drijft tot onverdraagzaamheid. Deze onver draagzaamheid leidt tot. sociale, econo mische en politieke onderdrukking en smoort ieder pleidooi voor gematigdheid en redelijkheid. ouderd verkiezingsstelsel, waarbij sociaal en economisch minder bedeeld bevolkingsdeel politiek onmondig wordt gehouden, lokt vroeg of laat verzet uift- Verzet, dat in al zijn extremiteit niet goed te keuren, maar wel te begrijpen is. Dit verzet is in zijn volle omvang losgebarsten in Noord-Ierland. Aanlei ding tot deze laatste uitbarsting was de toegelaten en openbare feestvreugde over de zege die ooit Willem van Oranje, koning van Engeland, op de Ierse ka tholieken behaalde. Een feestvreugde, die geen enkele verstandige regering onder deze omstandigheden toegelaten had. andere bevolkingsgroepen: de negers in de V.S. en de gekleurde bevolkingen in Rhodesië en Zuid-Afrika. Slechts zelden schijnt men zich te realiseren, dat de tijd altijd komt dat de underdog zich niet meer tevreden stelt met de kruimels, maar grommend aanvalt op de porties, die de bazen voor zich wensen te houden. Van hen is in dat geval geen redelijkheid en gematigdheid te verwachten ZAND ZOMER Niet wenen "VIIEMAND zal erover verbaasd staan. dat volgens de NOS-dienst Studie en Onderzoek de gemiddelde kijkdicht heid in het tweede kwartaal van dit jaar flink teruggelopen is, wanneer men ze vergelijkt met de cijfers van het eerste kwartaal. De term ..seizoeneffect" van 'net beroepsjargon is ditmaal een duide lijke en voor weinig tegenspraak ont vankelijke verklaring. Een beetje lastiger wordt het een steekhoudende verklaring te vinden voor het verschijnsel dat de gemiddelde kijk dichtheid dit tweede kwartaal ook lager ligt wanneer men ze vergelijkt met de gemiddelde kijkdichtheid in het tweede kwartaal van 1968. Dat het weer dit jaar in het tweede kwartaal beter was dan vorig jaar, gaat niet op: evenmin geven de afremming in de groei van het aantal televisietoestellen en meer sprei ding in de vakantiekeuze het bevredi- gende antwoord op de vraag. Sommigen hebben de neiging om de oorzaak te zoeken in mindere kwaliteit van de programma's; ook achter deze verklaring kunnen we niet staan, want de zomerprograms bij radio en televisie zijn altijd andex-s opgebouwd en uitge werkt dan in het winterseizoen. Bio scoop, schouwburg en feitelijk ook een beetje de met drukinkt werkende com municatiemedia doen niet andex-s. Wij beginnen te geloven, dat nu de televisie lm Nederland gemeengoed geworden is, de verslaafdheid aan de beeldbuis mindert en dan vooral des zomers, wanneer jong en oud heront dekken. dat er buiten de paar vierkante metera vóór het TV-apparaat nog veel andere plekjes zijn waar het de moeite waard is te toeven- En over die ontdek king moeten we bepaald niet wenen: zeker niet wanneer een wat grotere selectiviteit ten opzichte van de commu nicatie-media bij de Nederlandse burgers hieraan gepaard gaat- Met alle eerbied voor Brandpunt. Achter het Nieuws, het Convent van Kerken. Willem Duys. leerzame wed strijden. goede of spannende stxxkken enzovoorts, het zou alleen maai' toe te juichen zijn. wanneer we met zijn allen kwantitatief wat minder en kwalitatief wat meer selectief voor ..het kastje" gingen zitten en weer wat meer gingen doen aan de vormen van vorming en ontspanning die vroeger onze toeverlaat waren. Waarderingscijfers van Studie en On- derzoek vinden we belangrijker dan de kijkdichtheidseijfers- En rouw past de omroepverenigingen en de NOS. zolang ze zich genoodzaakt zien om aan de kijk dichtheidseijfers de grootste betekenis te hechten. Dan zullen we Immers op de duur maar één oplossing over houden: Vero nica naar Hilversum halen! Scheveningen heeft gisteravond een onverhoedse culturele opdoffer gekregen, die het schrijnend gemis van het Residentieorkest aan de boorden van de Noordzee voorgoed heeft overschaduwd Scheveningen heeft dit te danken aan Jan en Joseph Barends, het ijzersterke horecaduo, dat al jaren de loslopende nachtbrakers teder aan de liefderijke borst drukt. Jan en Joseph ver rukkelijke kwanten, die kans zien om zelfs een 1 a verstokte geheelonthouder over zijn vuurwater te jagen geloven door dik en dun in Zwols mans benauwde kermiskust en laten geen gelegenheid voorbij gaan om dit zilte geloof uit te dragen. ontwi'ingen. Achtex-af had men deze verdeling even goed achterwege kunnen laten, want de resultaten van beide opgaven ver schilden nauwelijks. Goed. er waren deelnemers die hun klep dicht hielden en de pedalen gebruikten als stijgbeu gels. anderen gingen van de veronder stelling uit, dat het ivoor nog aan een olifant vast zat en wrikten net zo lang, totdat de bastoetsen als een handel ongeregeld goed in hun schoot lagen. De meesten hadden trouwens tot gis teravond nog nimmer een piano aan geraakt en ontleenden daaraan een improvisatietalent, dat van een godde lijke barbaarsheid getuigde. Snarenspullebaas Jan Barends leidt muzikale happening Allemaal een beetje door eigen brilletje kijken BURGEMEESTER BECHT van Tilburg heeft nog eens de staf gebroken over een eventuele beslissing van minister Veringa c.s. om de achtste medische faculteit toch aan Zuid-Limburg te geven. Hij is bang dat de Brabanders de moed al hebben opgegeven en hij probeert nu en ditmaal in samenwerking met in plaats van in concurrentie tegen Eind hoven de kansen voor Tilburg open te houden door sympathie voor Limburgs aanspraken als politieke „handje-plak" af te schilderen. En net als Twente en Eindhoven gedaan hebben, voert mr. Becht aan dat Nederlands medische heil zo veel beter gediend zou zijn wanneer Tilburg de achtste medische faculteit op zijn gemeentegrond kreeg. Op de niet met economisch of qua prin cipe zelf bij 't geschil betrokkenen begint de zaak meer en meer te lijken op een film met „politiek handje-plak" en „door eigen brilletje kijken" in de hoofdx'ollen. Voor ons blijft de voornaamste zaak dat de driehoek waar Nederlandse, Fran se en Duitse cxxlturen elkaar raken een eigen Nederlandse universiteit krijgt. Met of zonder medische faculteit, maar mèt de achtste medische facixlteit als dit voor een snel begin in Limburg nood zakelijk is. Gisteravond gebeurde dat op de bi nenplaats van hun pretkasteel, die vakkundig was volgestort met vijftien krakende piano's, die Jan Barends per soonlijk uit slopersklauwen had gered. I Er zaten exemplaren tussen, waarvan de toetsen diep waren ingesleten dooi „boer daar ligt een kip in het water" en de taaie werkjes van Czex'ni. Er stonden ook groteske kisten van door groefd eikchout, waarin de snaren al lang geleden waxen uitgerekt tot spat aderen. Onder het toeziend lodderoog van de dubbelgebeide broeders waren de meeste instx-umenten kort voor de muzikale eruptie nog met fijngemalen zuurstokken overgespoten, zodat de deelnemers aan het eerste „Grand Con- coui's de Piano" er bij voorbaat ge- kleui-d. zij het sterk overbelicht, op stonden. Om tien uur precies gaf Jan Bax-ends, voor deze keer in de vermomming van snai'enspullenbaas, het sein tot de aan val. Vijftien min. of meer oprechte amateurs stonden op dat moment snui vend van dadendi-ang in de start blokken gereed om er op los te timmeren. De eerste opdracht die ze kregen was de meest valse melodie op de best gestemde piano te spelen. Daarna werden zij geacht de zuiverste melodie aan de meest valse piano te Wankelend klavier Neem alleen de pianist met rugnummer 6, die tegen tien uur als bezoeker het plein was opgekomen en onmiddellijk door Jan Bax-ends werd geprest om aan de strijd deel te nemen. Hij koos spon taan als artiestennaam „King Leo trok vervolgens z'n kousen en schoenen uit en bewerkte met een volledig, zij het niet geheel proper stel tenen, het warxkelend klavier. De concurrent voor hem had weer een andere tactiek en beukte met zijn vlezige ellebogen het sidderend ivoor. Terecht kreeg hij ge durende zijn optreden reeds een open doekje. Misverstand Een vreemde eend in de nachtelijke bijt was de heer Nicolaas Olsthoorn, box-denwasser in de psychiatrische inrichting Hulp en Heil in Leidschen- darn, die na de bekendmaking van dit concours onmiddellijk zijn jacquet had aangeschoten en met opgeheven hoofd i naar Scheveningen was getrokken. Hij ging daarbij van het smartelijk mis verstand uit, dat het hier een uiterst zaak betrof, die hem een snelle lift zou geven naar het podium van het Concertgebouw. Het bevreemde hem weliswaar, dat hij voor zijn optx-eden een rugnummer kreeg opgespeld een uiterst ongebruikelijk gebaar tegen over solisten maar hij trok daaruit onmiddellijk de conclusie dat hij moest Ongelukkige uittocht de Surinamers die het laken dat de eigen jongeren op zo'n grote schaal naar Nederland gaan voor verdere studies of voor beter werk. Want een groot deel van die jongeren blijft in Europa hangen en werkt niet mee aan de verdere emancipatie van het eigen land. Voor een betere werkgelegenheid zou de Nederlandse overheid samen met het bedrijfsleven Suriname meer de helpende hand moeten bieden. Voor meer kans op onderwijs vooral de overheid. Wanneer Djakarta de Papoea's al een eigen instituut voor hoger onderwijs gaat geven (al is het nu nog meer schijn dan wezen) moet men ook voor Paramaribo met het bestaande geen genoegen als realisering Onderzoek naar woordenschat en begrippen UTRECHT (ANP). Op 300 lagere scholen in Nederland is men deze week in de eerste klas begonnen met een lees- voorwaardenonderzoek. Dit onderzoek is erop gericht al voor bet begin van de eerste lessen het kind te leren kennen en er achter te komen, welke mogelijkheden het hoogst bereikbare, j het heeft. Dit gebeurt door middel van i een leesvoorwaardentoets, gegoten in de vorm van spelletjes, waardoor de onder- I wjjzeres een inzicht krijgt in de woorden- I schat, de kennis van begrippen, in telli- I (TT gentie van de leerling en dergelijke. i de rijks- Internationaal beraad in Hilversum voor de danswereld niet minder be langrljk. vindt in De Hoorneboeg bij Hilversum de zesde conferentie plaats van de International Council of Kinetography Laban (ICKLL). Deze bijeenkomst, die om de twee jaar wordt gehouden en waar voor in 1967 Londen was aangewezen, brengt voor dc eerste maal in Nederland 18 afgevaardigden van zeven landen sa- Topfiguren in de wereld van het dans- sohrift volgens de Labanmethode. zoals Albrecht Knust van de Folkwangschule in Essen, Sigurd Leeder, die de rechterhand van Jooss was. de speciaal op de Spaanse danskunst ingestelde Philippa Heale uit Australië, en anderen bespreken de pro blemen. die zich bij de gebruikmaking van de Labanotation zoals men in de USA. waar niet minder dan 60 instituten dit bewegingsschrift bezigen, zegt of Idnetografie voordoen in de praktijk- Niet alleen de praktijk van de balletstudie, maar ook van de industrie, het ziekenhuis en het sportveld. Laban is nl. een dusdanig analyserend systeem, dat letterlijk elke beweging, zowel ergonometrisch als the rapeutisch gericht, kan worden vastge legd. Niet alleen het dxlbbelen van een Johan Cruyff. maar ook de nerveuze tic van de manager kan in beeld worden ge bracht Bij klassiek ballet kent men uiter aard de bekende Franse en over de gehele wereld geldende terminologie. Deze zegt evenwel niets over de dynamiek van de bewegingen. Labanotation is eveneens zeer geschikt voor volksdansen, die dan ook over de gehele wereld vooral in Hongarije worden opgetekend. Kinderen kunnen reeds op hun vijfde jaar met dit dans- schrift beginnen. In de USA kermen vele kinderen het eerder dan de muzieknoten en sonxs ook nog vóór de letters van het alfabet. Andex-e dansschriften zijn bij voorbeeld de methode Benesh o a. in gebiuik bij het Nationaal Ballet en het Israëlische systeeim van E9hkol en Wach- man. Dan is er eveneens natuurlijk de film om dans en andere beweging vast te leggen. Dan moet men echter wel vanuit alle hoeken filmen. Laban gaat het verst in de ontleding. Benesh zou men meer een soort danssteno kunnen noemen. In ons land zijn o.a. Maud Kool en Al fred Hiltman lid van het ICKL, dat naast Thoinot Arbeau's beroemde Orohésogra- phie uit. 1588 ook moderne jazz en de ac tiviteiten van Fred Astaire in schriftbeeld heeft gebracht. De Stichting Centi-aal Dansberaad heeft voor deze dansnotatie het Werkcentrum Bewegingsschrift. SCHEVENINGEN Op initiatief van dc kring van losse medewerkers aan 't NOS-radioprogramma „X-een sprong in het duister", werd vanmiddag in Sche veningen de „Gouden Transistor" uit gereikt aan Hetty Berger en Peter G. Knegjens voor hun curieuze kruisge- sprek in he* KR.O-radioprogramma „Op slag van zondag" van 14 juni jl. Hetty Berger en Peter G. Knegjens gaven daarin een geïmproviseerd „live" verslag van de 24-uurs motorrace in Oss. Echter dermate vindingrijk en humo ristisch, dat het onvermijdelijke vi suele tekort van de radio volledig te niet werd gedaan. De jui-y van de „Gou den Transistor" bestond uit voorzitter Hans Zoe, Max van Praag, Herre Ja ger en Ronnie Potsdammer. Ten aanzien van de overige programma's die in aanmerking kwamen voor de onder scheiding, deed de jury geen uitspraak Het pedagogisch instituut vi universiteit in Utrecht heeft werking met de schooladviesdiensten en het christelijk pedagogisch studiecentrum de toets en het daarop aansluitende leer programma opgezet. Op het ogenblik blijft gemiddeld 11 pro cent van de eersteklassers zitten. Bij het traditionale systeem is brokken maken ook bijna niet te vermijden, aangezien men niet nagaat hoever het kind is in zijn ontwikkeling: de hele klas begint op de eerste schooldag op de eerste bladzij van het eex-ste leesboekje. Op de 300 scholen r Haag, 22 in Utrecht, 31 i in Amersfoort en nog e- verspreid over het land - m 100 in Den Hilversum, 6 groot aantal verband met een bindende afspraak, niet gestoord v (Van onze correspondt) AMSTERDAM Ex-koning Saoeil van het in olie soppende Saoedie-Arabic heeft een schat aan baar geld - het zou om 200 miljoen gulden gaan - gestort op een rekening bij de Algemene Bank Ne- derland. Dit blijkt uit de aanwezigheid van een van zijn zonen in hel luxueuze Amstel-hotel in Amsterdam. Het is de 32-jarige prins Khlaid Ben Saoed. Hij is naar Nederland geko men om zijn rechtmatige deel van de erfenis op te eisen en zou van zijn j abstracte bezit reeds een villa in Bloe- mendaal hebben willen kopen. De algemene Bank Nederland, wei gert echter uit te betalen. „Het staat niet vast. wie recht heeft op de miljoenen", aldus de directie. .Het is een zeer ge compliceerde zaak. waarbij verschillen tussen 't Islamitische en Westerse recht 'n grote rol spelen. Er zijn veel nabe staanden van wijlen koning Saoed, die aanspraak maken op de buit." Prins Khlaid was voor commentaar onbereikbaar. Zijn secretaresse bleef lang herhalen dat hij sliep en klassers deze week allemaal een half uur naar school geweest voor een indivi dueel px-aatje met de onderwijzeres, die de proef met hen doornam. Klassikaal begint de onderwijzeres nog ixiet direct met leesonderricht. Het px-ogx-amma is gericht op een langzame aanpassing aan de schoolsfeer, waardoor men als het ware de drempel van de leesmethode wil verlagen. De onderwij zeressen worden permanent begeleid door de schooladviseurs via groepsbe- spi-ekiixgen en individuele bezoekeix- In de loop van het schooljaar worden enkele malen „vorderingstoetsen" afgenomen om le kunnen bepalen, hoe het leerpro gramma er voor de komende maanden Het ligt in de bedoeling, dat het sys teem van toetsen en aangepaste pro gramma's ook in de volgende klassen van de lagere school wordt voortgezet. Een bijkomend voordeel van de „lees voorwaardentoets" is, dat men sneller kinderen kan signaleren van wie kan worden verwacht dat ze moeilijkheden zullen krijgen. Leerlingen die het er bij de toets erg slecht afbrengen worden psychologisch onderzocht en kunnen eventueel naar een BLO- of LOM- school worden verwezen. Normaal ge beurt dat meestal pas als een kind al enkele malen is blijven zitten. Haagse zittenblijvers Op de katholieke sdholen in Den Haag onder meer op die van de St. Willd- brordusverenlging wordt al enige jaren gedokterd aan het zitten-blijvers- probleem Dit als onderdeel van de on- derwij svernleuwing. Aan de lagere scholen van deze schoolvereniging is sedert jaren een pedagogisch didactisch medewerker verbonden, die in samen werking met het Katholiek Pedagogisch Centrum aan de vernieuwing werkt in de laagste klassen. Door de medewerking van het ge meentebestuur van Den Haag is het mogelijk geworden om meer dan voor heen van de diensten van het Gemeen telijk Pedagogisch Centrum gebruik te maken- Met name door de benoeming van twee katholieke medewerkers aan dit centrum is de mogelijkheid geopend om deze waardevolle begeleiding in de school uit te breiden. Het is hierdoor in het kamende schooljaar mogelijk ook het leerprogram in de hogere leerjaren door te spreken met de hoofden en klasseonderwijzers. De ervaringen uit de afgelopen tijd stemmen tot tevreden- In het komende schooljaar doet zich nu tevens de mogelijkheid voor om een meer uitgewerkt stuk het licht te doen zien over hetgeen in de kring van het katholiek basisonderwijs (lagere school) aan begeleiding gebeurt. Sonata da Camera boekt succes in Zuid-Amerika BUENOS AIRES (ANP) Het en semble „Sonata de Camera", bestaande uit Piet Nijland. Willem Noske. Victor Bouguenon en Janny van Wering, dat een grote toernee door Latijns-Amerika maakt (Brazilië, Argentinië. Peru. Co lumbia en Mexico), heeft ixi Rio de Ja neiro met een concert een Bachfestival geopend. Bij publiek en pers behaalde het daarmee een overweldigend succes. Vijftien overjarige klavieren stonden gisteravond op het binnenplein van Tiffery's vn Scheveningen opgesteld voor het oorverdovend Grand Concours de PizroHet werd een happening om „U" tegen te zeggen. opschieten. Eenmaal op de kruk liet hij er dan ook geen gras over groeien en sloeg in één piachtige ademtocht een werkje uit de piano, dat weliswaar Het was de aanwezige bezittel s "van ontstemde piano's op dat moment reeds duidelijk, dat Olsthoorn de dagprijs nxetmeerKon ontgaan. Happening U heeft het inmiddels begrepen: het Grand Concours de Piano is een hart- veroverendc happening in Es grote scherts, die Scheveningen opnieuw zal opstoten irx de valse vaart der volkeren. Vanavond en morgen kunt u er nog zelf getuige van zijn. De oorontsteking, die u gegarandeerd oploopt, is een kwestie van weken. De wai'e kunst kenner deinst daar niet voor terug. Waarom brengt dc TROS een aan tal gerichte provinciale uitzending^ zoals gisteren „Met het oog i Zeeland'? Uitsluitend met het oog ledenwinst! Ze doet daar helemaal ni geheimzinnig over. Integendeel, na a loop van de uitzending werden z Zeeuwse telefoonnummers geprojet tcerd waar men zich kon aanmeldt als lid van de omroep die „naar tweehonderdduizend leden loopt en dus weldra meer zendtijd krijgt". In daar iets op tegen? We vinden wel. In feite werd hier gesuggereerd Zeeuwen, je komt haast nooit op I scherm; de TROS heeft nu laten 7.1 dat dit anders kan: meld je aan en t.v. wordt zo Zeeuws als Walchere en Westerschelde samen. Dal kan de TROS natuurlijk niet 1 maken, ze moet Immers nog veelt* lovend negen andere provincies lai en kan zelfs daarna niet terugval'" op al te veel regionaal niv suggestie was dus eigenlijk een leug om het TROSse bestwil Bovendien, we hebben niets teg regionale programma's. Integendeel. worden graag geïnformeerd over wat 4 andere delen van ons land leeft. Mac dat komt er in dit soort goodwill uitzendingen nu juist niet uit. Het ga;} er immers om zoveel mogelijk eigi Jannen, Pieten of Klazen uit de betre fende regio op het scherm te brenger. Die Jannen. Pieten en Klazen zitti in koren, fanfares en beatgroepen i die zijn overal eender. Daardoor zat er maar spaarzaat typisch -Zeeuwse informatie, zowel ii filmbeelden als in de directe uitzend ding. Hoogstens dat de oestercultuu verdwenen is cn dat de historisch kostuums historie gaan worden. Hf een en ander was ons echter al beken(|j De presentatie liet te wens Elisabeth Mooy heeft haar oude AVRO routine nog niet terug, Pierre Huyskes kon met geposeerde vlotheid niet bergen dat hij hoogst ongeïnteresseer De tweede aflevering van „De dadc op het soor" bleef qua intrige en sp achter bij de hoopvolle start van dez serie. Het panel bewees opnieuw d noodzaak van eigen aanwezigheid niel Een va» de. drie -zag zelfs kans mis b raden, terwijl de oplossing al lang vooi het einde overduidelijk voor de handl lag Van coördinatie tussen beide nettei was gisteren overigens niets te bespeu ren. De NOS-documentaire in de reek- „De 21ste eeuw" viel samen met hf documentaire deel van de Zeeland uitzendingen. Tegenover de speelfiln op „I" stond de t.v.-film van de TROS Slechte beurl van een omroep die m staat de bedelen om de gunst van di kijkers die zijzelf een keuze tusaej 1 contrasterende programma's onthoud! „De dood van een handelsreiziger" ïste te Op 1 juni 1967 zónde de AVRO-tclevisie het toneelwerk „De dood van een han- delsreiziger" van Arthur Miller uit. Dit wereldberoemde spel stond in hel sei zoen 1966-967 op hel repertoire van het Nieuw Rotterdams Toneel onder regie van Jan Te ilings. Van deze toneeluil- voering is 'n tv-registralie gemaakt on der regie van Jan Retèl, die vanavond via Nederland 1 wordt herhaald. Arthur Miller zegt zelf over zijn stuk: Uitgangspunt voor „De dood van een handelsreizger" is geweest het alge- J meen menselijk verlangen naar onster felijkheid". Het succes van het stuk was ondanks de kritiek uit een bepaal de hoek. enorm. Arthur Miller werd door bedrijven uitgenodigd lezingen te houden voor hun vertegenwoordigers. Een vakbond van handelsrezigers ver klaarde hem bijna heilig. Maar Mil ler reageerde uiterst nuchter door op te merken..Het is voor de meeste men sen onbegrijpelijk dat ik nooit de min ste belangstelling heb gehad en nu nog nnet heb voor het beroep van handelsreiziger. Al6 ze me vroegen wat Willy Loman nu eigenlijk ver kocht. dan kon ik alleen maar antwoor den zichzelf". „Ik zeg niet dat hij een groot man is. Willy Loman heeft nooit schatten verdiend. Zijn naam heeft nooit in de kx-anten gestaan. Het is niet de edel ste man die er bestaat. Maar hij is een menselijk wezen er gebeurt nu iets verschikkelijks met hemzegt Linda Loman over haar man. Willy Loman is een 63-jarige handelsreiziger, die voelt dal hel leven voor hem heeft af gedaan. De firma waarvoor hij tiental len jaren heeft gewerkt, ziet niet veel meer in hem. Desondanks probeert Willy de schijn van een geslaagd za kenman op te houden. Maar dat gaat hem steeds moeilijker af. Hij verliest zijn concentratievermogen, raakt af en loe met zijn auto van de weg per ongeluk of expres? en loopt met .elfmoordplannen rond. Hij is hevig te leurgesteld in zijn zoons Eiff en Hap py. van wie ook al weinig terecht komt. Aan het einde van het stuk gaan de po gingen van Willy en Biff om nog een succesje te boeken de mist in. Het is nog even boeiend voor een publiek van vandaag als dat van 1949. De familie Loman in dit fascinex-ende stuk wordt gespeeld door Ko van Dijk (Willy Lo man), Enny Meunier (Linda). Bas ten Batenburg (Biff) en Edmond dassen (Happy). NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.03. 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.07 uur: Julia, tv-serie 19.30 uur: Sportpanorama 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De dood van een handelsreizigei', tv-sp 23.05 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen on 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VPRO: 19.30 uur: Wezen van de sorm verkorte film 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Invention of the adolescence, film 20.50 uur: Wie ben ik, film 21.38 uur: Afrika in Algiers, reportage 22.10 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. fanfare-orkest: gewijde muziek. 18.30 Nv 18.40 Actualiteiten. 19.00 Stereo: lichte grai mofoonmuziek. 19.15 Muziek van 't Leger d Heils (gr.). 19.30 Haarlemse Orgelmaai 1969 (Holland Festival). Kerkorgelconce 20.00 Raket: gevarieerd programma. 22 dedelingen. 22.45 Stereo: Sterren in ^steri N HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18. lijkse zitting van i Wenen—Boedapest rleerd'pUt^ -M._ne Muze. meuws ove, derground en westcoast music. 16.30 St« beeld: Henry Mancini. klankbeeld. Sportkompas. 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM II (298 m) AVRO: Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. lichte grammofoonm ladiojoi ----- ■uw (gr.). 23.55- l Sti Nieuws.) 11.30 Napoleon ar geleden geboren, muzl 1.55 Beursberichten. N.i Overheidsvoorlichting: Leve lar ruimte is. Samenstellin 00 Nieuws. VARA: 13.11 Actualitei mi-klassieke muziek (gr.). NO. lichte grammofoonmuziek. 1 igen. 18.30 Taalwenken. 18.33 Lichti mu- ;k. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Muziek- ogramma. 20.00 Openbaar Kunstbezit. 20.10 >ekbesprek!ng. 20.25 Lichte muziek. 20.30 jorspel. 21.30 Pi omenadeconcert. 22.00 Nws, HILVERSUM i; 7.50 Overweging). Badinerie: semi-klassieke i Nieuws. 8.32 Vakantletips. (9.00—9.10 Gymnas tiek voor de hulsvrouw). 9.40 Nieuwe aarde, godsdlenstlgi lubade: semlklassieke muziek Voor de zieken. lofoonmuziek. 15.30 Brood op de plank. Stereo: Namiddagcont onisch orkes' Pianorecita Informatie: achtergronden en 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II (240 m en FM VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De E Show. (10.00 Nieuws.) 11.00 Niet 4.02 Lynx (of Los). 15.03 Muziek Boetiek: licht r oma. (16.00 Nieuws.) 17.00 'jWg ingende Bol BRUSSEL NED (324 m) 12.00 I 12.03 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuw» weerbericht, mededelingen, dagklapper, pro

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2