5VB $&Qeidte(2öU/ïa/n]t Volendamse„Cats"vingen in Scheveningen goud Hoe heeft ie dat klaar gestoofd? Volgend jaar weer expositie in Sonsbeek Nederlanders stimuleren parochieleven in Canada Staalstaking kost Britten al f 50 miljoen Veel eigentijds toneel op nieuw repertoire van Haagse Comedie Circusfans gaan lustrum herdenken Gouden tientje en benzine voor jubileumtankei RADIOPROGRAMMA PAGINA 2 DE LEHDSE COURANT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1969 Gemeenten slecht te spreken over de „potverdeling" AP de tenen, zo niet op Ihet hart getrapt voelen zich de gemeenten die van het rijk te horen hebben gekregen, dat ze zich bij het toekennen van uitkeringen volgens de Algemene Bijstandswet moe ten houden aan de normen van de lan delijke overheid. Dit grieft, gemeente besturen in het bijzonder, omdat ze op die manier geen kans krijgen een eigen sociaal beleid te voeren. Immers, het. gaat hier niet om de gemeenten die bij het belastingbetalers, aangezien gemeentelijke bleven, maai* om gevallen waarvan men vindt dat de rijksnonnen de sociale rechtvaardigheid niet voldoende aan haar trekken doen komen. Het grote plobleem is evenwel, dat alles wat de gemeenten ondernemen met fi nanciële consequenties, uit de éne grote pot moet komen: de schatkist, aangezien er van een gemeentelijk belastingbeleid nog maar weinig terecht gekomen is. Overigens misschien ten voordele van de belastigbetalers, aangezien gemeentelijke belastingen maai* zelden betekenen dat hieraan een verlaging van de nationale belastingen gepaard zal gaan. Zolang er evenwel geen werkelijk gemeentelijk belastingbeleid bestaat, zijn de gemeenten in sterke mate afhankelijk van de potverdeling en daarover zijn nu vrijweL alle gemeenten, eufemistisch gezegd, ontevreden. Terecht? Voor geen burger kan het een geheim zijn dat de landelijke overheid financieel op dit moment er krap zit en los nog van allerlei principiële kanten van de kwestie ligt hier één van de oorzaken, dat de lagere bestuursorganen gemeenten en provincies bij herha ling nul op het rekest krijgen, wanneer ze bij de regering pogingen ondernemen om financieel een wat ruimer armslag te krijgen. /YPTTMISTISCH over de uitslag van die pogingen is vrijwel niemand. Want de regeling zit in deze faze van haar werk bijzonder slecht bij kas. Terwijl de burgerij om vakantie te vieren bij honderden miljoenen geld uitgaf groten deels bulten de grenzen heeft minister WItteveen zijn laatste reserves moeten aanspreken om de lopende kosten van het Rijk te kunnen voldoen: die reserves kwamen in feite neer op leningen en rode Uitkomst kan hoofdzakelijk gevonden worden in de opbrengst van de voorlopige aanslagen op de Inkomstenbelasting over 1969. welke aanslagen deze zomer bij de belastingdiensten de deur zijn uitgegaan en waarop de burgers, terug van vakantie, door het betalen van vaak fikse bedragen moeten reageren. Maar terwijl het Rijk dus in ruime mate in staat is om geld te lenen en straks als voorschot op de definitieve aanslagen geld binnen krijgt uit fiscale operaties, hebben de lagere bestuursorganen geen achter deurtjes om aan te kloppen. Begrijpelijk dus. dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten minister Beernink gewezen heeft cp de financiële noodsituatie waarin de meeste gemeenten rich bevin den. De gemeenten kunnen bijna geen redelijk investeringsbeleid meer voeren, het rentepeil is zeer hoog en de open kapitaalmarkt wordt door de rijksoverheid en het bedrijfsleven zo aangepakt., dat er voor de gemeenten veelal afgekloven botjes over blijven. De vereniging klaagt namens haar leden de gemeentebesturen dat de gemeentelijke kapitaaluitgaven in relatie tot. de nationale investeringen en de nationale produktie achteruit gelopen zijn. wat ..in schrijnende tegenstelling tot de stijgende welvaart van het Nederlandse volk staat." De gemeenten klagen terecht dat en dan vooral in grotere gemeenten in vesteringen die voorzieningen op langere termijn veilig moeten stellen, niet kunnen plaats vinden. Ze vragen de regeling nu ..om zodanige maatregelen te treffen dat de vereiste financieringsmiddelen voor de gemeenten alsnog ter beschikking komen. IJOE? Dat vertelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten helaas ook niet. Want tenzij het kabinet-De Jong inflatoir geld scheppen wil. zal het de gemeenten alleen aan geld kunnen helpen door zelf zuiniger te werken of de bur gerij zwaarder te belasten. De financiële nood der gemeenten is volgens vele politieke groepen een punt op de urgentielyst van nationale taken- Maar hoe hoog staat dit punt op een lijst en wat zijn de offers die onze Neder landse samenleving van 1969 zich moet gaan getroosten om dat punt op redelijke wijze opgelost te krijgen. Op dit punt laat de Vereniging van Nederlandse iGemeenten het woord aan de minister en houdt ze zich zelf op de vlakte. Zo gaat dat in het openbare leven: ledereen kiest voor zich en het ondank bare delen wordt aan de regering over gelaten. Uitbundige vreugde was gister - midag in Scheveningen echt wel op zijn plaats, want voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse tienerwezen ontving een gouden elpee. De Volendamse een popgroep van eigen bodem „Cats" viel deze eer te beurt, omdat hun tweede langspeelplaat „Lea" het magische verkoopcijfer van 25 000 had overschreden. Volendams eerste burger achtte de gebeurtenis belangrijk genoeg om zijn „jongens van de paling- sound" herkenbaar aan de gevoelige fiedeltjes en het roman tische stemgeluid persoonlijk in het goud te komen zetten. Deze week werd ook de nieuwste single van de „Cats" uitgebracht Scarlet ribbons" een oude opname van Jim Reeves belooft weer huizenhoog in de vaderlandse top-tien te komen. Conny Vandenbos boekt succes in Joego-Slavië SCHIPHOL (A.N.P.). Niet met het kersverse Nederlandse liedje „Vlag van mU" (voor deze gelegenheid speciaal geschreven door Johnny Holshuysen), maar met een verplicht Joego-Slavisch nummer heeft Conny Vandenbos gisteren in de finale van een groot internationaal songfestival in de Joego-Slavische bad plaats Split onder ruim veertig deel nemers en deelneemsters de vierde plaats behaald. Vanmiddag terugkerend uit Zagreb vertelde ze op Schiphol, dat de over koepelende uitgeversorganisatie van Joe- go-SIavië met het organiseren van dit vijf dagen durende festival beoogde Joego-Slavische liederen op de inter nationale markt meer bekendheid te geven- Uit vrijwel alle West- en Oost- europese landen, maar ook uit Zuid- Amerika, Nieuw-Zeeland, Japan en Israël, waren solisten aanwezig die ieder een eigen nationaal liedje ten gehore brachten en vervolgens een verplicht Joego-Slavisoh nummer, dat him van te voren was toegestuurd. Na twee avonden met voorronden, ging Conny met onge veer de helft van de deelnemers voor haar Joego-Slavdsdh lied over naar de finale, waarin ze vierde werd. De Ita liaanse zanger Claudio Villa behaalde met zijn Joego-Slavische opgave de eerste prijs. (Van onze Parijse correspondent) Déjeuneren aan de krant doen we alle maal boven in de kantine op de ze vende verdieping bij de daktuin. Een complete warme maaltijd voor vijf franc, wat geen geld is. Een voorafje (ei, mayonaise, meloen, sardines, ha- ringslaatje, geraspte rauwe wortelen), vlees (of kip of vis), een kwart liter tafelwijn en een toetje na (yoghurt en fruit of kaas en fruit). Vijftig centi mes voor de serveuse. Een koffie of een digestief na in de bar, maar dat is natuurlijk extra. Aan de tafeltjes in de kantine zit alles naast en door elkaar. De typiste met de spierwitte blouse zal haar fijne neusje niet ophalen als er naast haar een typograaf in zijn overall of tri- coot je komt zitten. We zijn, heel de mocratisch, allemaal lid van één gro te krantenfamilie. Waar praten we over in deze vakan- tietijd? Over hoe heet het was aan het strand en over hoe koel in de ber gen? Dat zou u gedacht hebben! We praten over niets anders dan over het eten en drinken in de vakantie en daar smullen we nog van na. Want voor een rechtgeaarde Frans man is niets zo belangrijk als het eten. Het hoeft geen uitvoerig maal te zijn met de riem een beetje los om de zwellende buik. We hoeven echt niet aan tafel te hebben gezeten bij de Coqs hardis of bij de Tours d'Argent. Het mag, in een klein restaurantje, gerust een heel eenvoudig maal zijn. Bijvoorbeeld als hoofdschotel een en- trecóte, mits „bien, trés bien préparé", tot in de perfectie klaargemaakt. Dat eet men niet. Men savoureert het d la grace de Dieu, bij de gratie Gods. Het vlees, met de pikante saus erbij, wordt ge-sa-vou-reerd! Hoe zou die chef-kok dat hebben klaar en gaar ge stoofd? Hoe zou hij die botersaus heb ben geprepareerd? Bij de echte smulpapen, tijdens een diner of déjeuner van onze gastrono mische vereniging, wordt de maaltijd na het vlees of de vis met dc saus onderbroken en mag iedere tafelgast om beurten opstaan om er het zijne van te zeggen. Hoe hij zelf die saus zou hébben klaargemaakt. Hoe het misschien nóg beter zou kunnen. De rest zit er als 't ware met godsdiensti ge eerbied naar te luisteren en eet viat een niet gering voordeel is on- derdehand van twee wallen: van al die diverse sauzen en tegelijk van de briljante voordracht in dat onvolpre zen Frans. Want men vertelt aan tafel niet zo maar van: men neme een le pel van dit of van dat, of een gram metje van zo en zo, maar men vertelt het op een manier of de vele manieren van satis maken, zoals De Gaulle ons betoverde in zijn persconferentie. Het hele panorama in kleuren gaat aan on ze ogen voorbij en onderwijl kan het eten zakken voor wat er nog aan gan gen op tafel komt. Het hoeft echt niet in de vakantie van dik hout zaagt men planken te zijn. Een langouste grillée aux fines her- bes of een filet de boeuf en croüte dorê au four of een doodgewone ome- lette Norvégienne met zijn speciale parfum kan voldoende zijn om de chef kok in heel Frankrijk naam en faam Dat vertellen we aan tafel elkaar al lemaal door. Haarfijn. In de kantine op de zevende verdieping kunnen De Gaulle en Pompidou en Chaban-Del- mas er bij ons gestolen wordent Bij ons aan tafel draait alles om het eten. Als n Fransman bij een andere Frans man thuis aan tafel wordt uitgenodigd en het eten zint hem niet helemaal, komt hij er nooit meer terug, ook al was die Fransman zijn beste vriend. Arnhem zet traditie voort Aandacht voor jonge beeldhouwkunst (Van onze correspondent) ARNHEM. In 1970 zal in Arnhem weer een groots opgezette expositie van beeldende kunst worden gehouden. De Sonsbeekexposities zijn reeds meermalen gehonden, nadat in 1949 de eerste had plaats gevonden volgden tentoonstellin gen in 1952, 1955, 1958 en 1966. Al deze exposities zijn gerealiseerd met steun van de overheden. In 1966 bijvoorbeeld droeg dc provincie Gelderland 60-000 galden bij in het tekort. Dezo tentoonstellingen worden steeds als hoogst belangrijke evenementen be schouwd op het gebied van de plastische kunst. Zij verwierven zelfs een brede internationale faam. Vooral omdat zij, zeker in de beginperiode, belangrijke HAARLEM (KNP) „Onze Nederland se immigranten in Canada passen zich gemakkelijk aan in hun nieuwe vader land en alle bisschoppen, die ik gespro ken heb. zijn enthousiast over de stimu lerende invloed, die van de Nederlanders nitgaat in de parochies waar zij wonen". Aldus vatte mgr. Th. Zwartkruis van Haarlem zijn indrukken samen van een drieweekse reis naar Canada, waar hij emigranten uit Nederland bezocht, als mede aalmoezeniers en bisschoppen van de diocesen waar Nederlanders wonen. Ofschoon een tournee van drie weken door Canada van kust tot kust alleen maar algemene indrukken achterlaat, wilde de bisschop toch zijn totale indruk graag weergeven. Wat de situatie van de Kerk betreft is het de bisschop opgevallen, dat de Katho lieke Kerk in Canada precies dezelfde tendenzen en problemen kent als die in Nederland. In het bisdom London bij voorbeeld is een pastoraal concilie ge houden met priesters en leken evenals in Nederland. Er is in Canada een groot gebrek aan roepingen, er zijn vele ambtsverlatingen, terwijl bij alle bis schoppen sterk het verlangen leeft naar een grotere decentralisatie. Wat de plaats van de Nederlanders in de Kerk van Canada betreft valt op dat zij geen eigen gemeente willen stichten, zoals dat bijvoorbeeld wel met andere volksgroepen, zoals Italianen het geval is. Men mengt zich tussen de Canadezen, hetgeen in de zielzorg bepaalde proble men oproept. Zo hebben de full- of part time aalmoezeniers nogal veel te maken met oudere Nederlandse katholieken, die worstelen met het godsdienstig idioom van de vreemde taal, waarvan ze alleen de praktische woorden hebben geleerd. Ook sommige jongeren moeten gehol pen worden bij de aanpassing aan het nieuwe religieuze klimaat. Dit kan vol gens de bisschop uitstekend geschieden door gespreksgroepen. nieuwe opvattingen en stromingen te zien gaven. De laatste tentoonstelling had dit primeurkarakter echter in mindere mate. De organisatrice van de tentoonstel ling, de Stichting Sonsbeek 70, heeft be sloten om aan de komende tentoonstel ling weer een baanbrekend karakter te geven. Men wil uitgaan van de gedachte een beeld te geven van de ontwikkelin gen van de plastische kunst in de afge lopen tien jaar- Deze expositie vindt zijn beginpunt dus daar waar de laatste ten toonstelling artistiek is geëindigd. Daar bij zal sterk naar voren komen het ge bruik van loleuren, nieuwe materialen en technieken, terwijl verder onder meer nadruk gelegd zal worden op de relatie beeldhouwikunst-natuur-archi- tectuur en de participatie van de be schouwer. Gedacht wordt aan de opstelling van ongeveer vijftig werken en de opbouw van zes zogenaamde bijzondere projecten door internationaal befaamde kunste naars. De uiteindelijke vormgeving zal afhankelijk zijn van de aard der te kiezen beelden. Met de opzet en plan ning van een en ander is een werkcomité belast, bestaande uit vooraanstaande experts uit Gelderland en daarbuiten. De oonceptie die de organisatoren thans voor ogen staat, zal zeer kostbaar in uitvoe ring zijn. De totale kosten worden op 740.000 gulden geraamd, waarhij vooral hoge uitgaven zijn begroot voor perso neel en oplbouwkosten van de tentoon stelling. (Van onze correspondent John Torode) PORT TALBOT De staking van de metaalarbeiders te Port Talbot zal ook zeker volgende week nog voortduren. De dertienhonderd stakers verwierpen gisteren een beroep van prof. Robertson om onmiddellijk het werk te hervatten, terwijl het hof van onderzoek, waarvan hij de voorzitter is, het geschil zou on derzoeken. Het beroep kwam aan het begin van de zittingen van het hof van onderzoek in Swansea. Donderdag zal er een nieuwe massa - vergadering van de stakers plaatsvin den en de commissie van onderzoek hoopt dan zijn rapport over de staking, die reeds 50 miljoen gulden heeft gekost, aan de minister van Arbeid, Barbara Castle, te kunnen overhandigen. Tijdens de massa-vergadering van de stakers van gisteren werden de voor waarden van prof. Robertsons voorstel voorgelezen en eenstemmig verworpen. Meer dan 10.000 arbeiders van de Port Talbot staalfabriek, de grootste van Europa, zijn werkloos geworden door de staking en daarbij komen waarschijn lijk binnenkort nog 5.000 arbeiders van fabrieken in de buurt, die ook staal verwerken. In de auto-industrie hebben ze nog de beschikking over voorraden plaatstaal, die genoeg zijn voor ongeveer drie weken. Men begint er toch al de blikken naar het buitenland te richten voor staalleveranties. Als de arbeiders te Port Talbot het werk weer zouden hervatten, zou het tenminste een maand duren, voordat de fahriek «eer normaal draait. De eerste tien maanden van het leven De NOS-televisie zal in de serii 21ste eeuw" twee programma's uitzen den die als onderwerp de eerste tien maanden van het menselijk leven heb ben. Het eerste wordt op woensdag 12 augustus uitgezonden. Het iwcedt volgt op 20 augustus. Nog niet zo lang geleden konden kin derartsen alleen medische hulp geven wanneer een kind eenmaal was gebo ren. Maar dat is drastisch aan he anderen. De eerste tien maanden vanaf de conceptie tot een maand nj de geboorte is het menselijk lev hel meest kwetsbaar. Vooral onder babies die niet voldragen zijn ij sterfte groot, meestal door ademhalings moeilijkheden. Een voortdurende elek tronische bewaking van die kindeiei slaat alarm bij de geringste stagnatie in de ademhaling. Het snelle optreden van artsen en verpleegsters dat daarop volgt heeft al menige te vroeg geborene het leven gered. Maar ook de nog ongeborene kan wc den begeleid met nieuwe technieki Bijvoorbeeld door middel van e amnioscoop, een apparaat met e lichtbron en sterke lenzen dat in buik van de moeder wordt gebracht waardoor de foetus, drijvend i vruchtwater, kan worden bekeken. Be paling van kleur en hoeveelheid vap| het vruchtwater kan bij voorbeeld aanwijzing geven om de geboorte te doen bespoedigen, waardoor het kind in leven kan blijven. Voor de nieuwe hulp aan de aller kleinsten is een medische techniek al leen echter niet voldoende. "Want nog steeds blijkt dat degenen die in onze maatschappij het minst bedeeld rijn. in verhouding ook de meeste zwakke babies ontvangen. Medische techniek zal, als steeds, samen moeten gaan met sociale hulp (Nederland I - 20.25 uur) Nog vóór begin van seizoen Vlo in het oor DEN HAAG Nog voor het eigen lijke begin van het seizoen 1969-'70 zal de Haagse Comedie haar werkzaamhe den in de Koninklijke Schouwburg her vatten. Van vrijdag 22 augustus tot en met 27 augustus wordt een serie voor stellingen gegeven van „Een vlo in het oor", het blijspel van Georges Feydeau dat in december van het vorig jaar in première ging en dat met bijzonder veel succes is ontvangen. Op vrijdag 29 augustus wordt het nieuwe seizoen geopend met „4 x an ders" (Quatre pièces sur jardin) van Barillet en Grédy. Dit nieuwste blij spel van de auteurs van „Veertig Ka raat" en „Cactusbloem" wordt geregis seerd door Ko van Dijk. Medewerkenden zijn Myra Ward, Paul Steenbergen, Da- ria Mohr, Wiebe Brandsma en Roelof den Ambtman. Op zaterdag 6 sep. volgt de tweede première: „The boys in the band", het wrange maar niet zonder hu mor geschreven toneelstuk van Mart Crowley. De oorspronkelijke Amerikaan se produktie van dit stuk heeft in Lon den een even groot succes als tevoren in New York. Wim van Rooij voert de regie. Medewerkenden zijn: Henk van Ulsen. Eric van Ingen, Guido de Moor, Carl van der Plas, Kees Coolen, Jaques Luyer, Manfred de Graaf, Jaap Wierin- ga en André Beijde. Op zaterdag 13 sep tember hoopt de Haagse Comedie de der de première van het seizoen te brengen: „Pe vrouwen van Shanghai" van Tore Zetterholm in de regie van Joris Diels. Voor deze voorstelling heeft de Haagse Comedie de gastmedewerking kunnen verkrijgen van Caro van Eijck, Mies Hagens en Emmy Lopex Diaz. Van het eigen ensemble werken mee: Ida Was serman, Army de Lange. Leo de Har- togh, Georgette Hagedoorn, Gijsbert Ter- steeg, Nanni Vermeer. Marijke Merckens. Anne Oostveen en Maria Stiegelis. Hep van Delft ontwierp het decor voor de eerste drie produkties. Has Noordhoek Hegt maakte het ontwerp voor de Kos tuums van „De vrouwen van Sjanghai". Bij de vier overige produkties die in het verdere verloop van het seizoen worden uitgebracht bevindt zich een programma van twee vrolijke Britse eenakters: „The audition" van Sean Vincent en „The real inspector Hound", een satirische afreke ning van het thrillergenre door Tom Stoppard. „Play Strindberg" is de zowel naar Engeland als naar Zweden verwijzende titel van een stuk van de geestig-spits- vondige Zwitserse moralist Friedrich Dürrenmatt. „De bakke, de bakkersvrouw en het bakkersjong", het jongste stuk van de grote Franse schrijver Jean Anouilh, was in het afgelopen seizoen al in studie genomen maar moest toen worden uitgesteld. Dit grimmige blijspel is thans in het programma opgenomen. De enige niet-eigentijdse auteur uit het repertoire van de Haagse Comedie voor het volgende seizoen is de Engelsman Thomas Otway (16521685) wiens pittige restauration-comedy „The soldier's for tune" in een Nederlandse tekstbewerking van Bert Voeten onder de titel „De solda ten van fortuin" zal worden uitgebraoht. ZUTPHEN De „Club van Circus vrienden" zal op zaterdag 23 augustus het 20-jarig bestaan vieren in Zutphen, omdat op die datum ook het circus Tony Boltini in die plaats optreedt en omdat Zutpen vrij centraal is gelegen in het land. De viering van het jubileum be staat uit twee onderdelen: een bijeen komst met forum en het bijwonen van een circusvoorstelling. De jubileumviering van de club van circusvrienden begint 's middags om vier uur in hotel-restaurant „De Hollandse Tuin". Na een forum en een gezamen lijke maaltijd zullen de circusvrienden 's avonds een voorstelling van het circus Tony Boltini bijwonen. Deze voorstelling is ook voor niet-leden toegankelijk. De aanwezigen zullen aan de jubileum-vie ring van de club van circusvrienden wor den herinnerd doordat in deze voorstel ling enkele speciale attracties worden in gelast. Bij voldoende deelname zal er voor de circusvrienden in het westen een speciale bus worden ingelegd die van Haarlem via Amsterdam. Utrecht en Apeldoorn naar Zutphen rijdt. Op de te rugweg zal de bus ook Den Haag en Rot terdam aandoen. DE MEERN (ANP) Om voor middernacht heeft de heer E. H.| van Kempen directeur van een distelleer- derij uit Schiedam als 25000ste Neder lander gebruik gemaakt van de automa-| tische, door de computer bestuurde ben-' zinepomp. Hetzelfde benzinepompstatiot werd een jaar geleden bekend, omdat minister Bakker van Verkeer en Water-! staat er de eerste onbemande „nacht service" voor automobilisten opende. Bij die gelegenheid verklaarde de be windsman te zullen overwegen een aan tal rijkswegpompstations te verplichten 's nachts open te blijven op voorwaar de dat de proef met automatische appa ratuur zou slagen. Nog dit jaar zuL'en dan ook 50 pompstations in de nactfc open moeten blijven voor automobi listen die benzinegebrek krijgen. Eind 1971 zullen 104 stations benzine moeten kunnen leveren in de nachtelijke uren. De fabrikant van de computer-geregel de pompinstallaties deelde vannacht dat binnen enkele maanden 30 stations met zijn apparaten (die ongeveer 20.000 gulden kosten) zullen worden uitgerust. De heer Van Kempen die vannacht niets vermoedend bij de pomp stopte C zou zijn woonplaats Wassenaar zonder tanken niet kunnen halen ontving de fabrikant van de automatische pomp installaties naast een bankbiljet van gulden, waarvoor hij benzine kon ko pen, een gouden tientje in étui. Weduwe van minister eist schadevergoeding van het Rijk i Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor een commissie van de Raad van State met als voorzitter prof. dr. L. J. M. Beel, werd gisteren de eis tot schadevergoeding van 22.352 aan dc Staat der Nederlanden van de weduwe van oud-minister dr. G. W. M. Huysmans behandeld. De heer Beel verklaarde na afloop van de nauwelijks een half uur geduurd hebbende zitting dat over enige tijd advies aan de Kroon zal worden uit- de is dat gebracht over het bezwaarschrift van mevr. M. Huysmans. Het vorige jaar 1 kreeg zij van het Rijk 62.000 voor j achterstallig pensioen. Na de dood van haar man kreeg zij een pensioen van 3.705 per jaar. Die uitkering is sinds het vorige jaar 19.045 geworden. Mr. J. Y. Groeneveld, optredend voor de niet ter zitting aanwezige eiseres, was van mening dat de betaling twaalf jaar te laat was gekomen en dat zijn cliënt daardoor een renteverlies van ruim 22 duizend gulden heeft geleden. Grandioze t.v. leverde gisteravond de NOS-extra die de complete persconfe-m rentte weergaf die de Apollo-ll-astro-* nauten een paar uur eerder in Houston gaven. Daar werden tal van interes sante maangegevens in onthuld en er waren films en foto's die we rustig kunnen rangschikken onder 't boeiend ste materiaal dat ooit op een t.v.- scherm verscheen. De NOS had geen gelegenheid gehad om tijdig voor ondertiteling te zorgen. Aan Henk Terlingen viel de dankbare taak toe voor „simultaan"-vertaling te zorgen. Terlingen doet zijn werk goed, maar hij heeft ook wel geluk. Door het feit namelijk dat hij ruimtevaarde- lijk telkens de presentatietaak krijgt, de dankbaarste taak van het gegevens verzamelende en voor vertaling zorgen de team dat niet op het scherm komt en dat daarmee de glorie ontgaat dat zijn jonge schouders io ruimschoots omgeeft NCRV's Hier en Nu kwam met een vervolg op haar uitzending inzake huur koop van woningen. Er werden een drietal schrijnende gevallen geconsta teerd van Hagenaars (is dit wel een specifiek Haags verschijnsel?) die ge dupeerd waren. We vonden de uitzen ding nuttig in zoverre we elke uitzen ding toejuichen die het schandaal van de woningnood aanklaagt. Maar wat hier gesignaleerd werd was slechts een randverschijnsel van de woningnood. Het is onzinnig om „slachtoffers" van huurkoop tc gaan beklagen die f325,-- per maand aan rente en aflossing te begrotelijk vinden en daarom f250,— per maand innen voor het verhuren van De ellende is niet dat er van de wo ningnood geprofiteerd wordt. De ellen kwart eeuw na de tweede wereldoorlog nog woningnood bestaat. Dat is een eigenlijk heel dom me aangelegenheid van statistici die fa lende prognoses leverden, van politici en vakbondsmensen die zich tegen ge leidelijke huurverhoging kantten, van regeringen die het nimmer aandurfden om een nationale nood als prioriteit te erkennen. De woningnood in ons land zou in twee-drie jaar beëindigd kun nen worden. Maar dan moeten wij dat zelf wel willen NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) NOS •18.50 uur. Pluimpje 19.00 nur: Journaal 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Stichting Socutera •20.25 uur: De 21ste eeuw, wetenschappelij k programma 20.50 uur: Het vrolijke weeuwtje, film, 22.25 uur: Journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56, 20.16) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort TROS 19.07 uur: Mr. Rose, t.v.-serie 20.00 nur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Met het oog op... Zeeland, reportage 21.55 nur: De dader op het spoon, t.v.-serie 22.55 nor: Journaal (NOS) t aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. WOENSDAG HILVERSUM I (402) m NCRV: 'eel gevraagde gewijde muziek (gr.). Ileuws. 18.41 Actualiteiten. N.O.S.: ihanson-programma. 19.30 Henry Wood Pro menade-concerten 19G9: BBC Symphonj hestra, koren en solisten; oude en klassieke muziek. (In de pauze: herdenkingsjaar *»*<reo; scan: een populair pro- electronica. 22,30 Nieuws. .20 Klink klaar onsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Stei nba orkest met zangsolisten. 20.00 ■ilmmuziek (gr.). 20.20 Coui muziek. 20.40 Buitenlands 20.50 Stereo: Strijkorkest. 21.20 ibrato: een platenprogramma voor zeggen: KRO: 7.00 i levende woord. 7.15 Stereo: seml-klassieke muziek (gr). (7.30 iws; 7.32 Actualiteiten: 8.00 Nieuws. 8.11 Badtneric muziek (gr.) 8.30 Nieuws, f .50 Overweging). dat kind?, pedago- Hto: Muziek uit de Ba rok (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken, li.f.r. M.-dedelingen. NCRV: 12.00 dedeIingenSt,b.v. Nieuws; 12.41 :rd programma. (12.26 Me iand- en tuinbouw; 12.30 :tualiteiten). 14.00 Stereo: licht muziekpro- The Kilil 14.30 Stereo: Cello ...„ziek. 15.00 Gouden „Zoeklicht- Vg. portage van de jubUeum-toogdag. N 15.30 Bezigheden: magazine over liefhebbe- rijen en vrijetijdsbesteding. 16.00 Nieuws. 16.02 Meer over minder: informatief pro- ,1, gramma over mensen en dingen, die minder op de voorgrond treden. 17.30 Toerismo: toe- ti ristische informatie uit binnen- en buitenland. NCRV: 17.45 Stereo: Lichte muziek voor i strijkorkest (gr). HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Ste- j reo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. L 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte gram- luziek. (8.30—8.33 De groenteman). Stereo: Klassiek» -). I Rondom d?. vrouw. 12.30 Toppers van toen (gr), fj .00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 't H luzikantenuur: L Holland Festival Beiaard- mcours. II. Koorzang: geestelijke liederen. !fl oude muziek. II. Cabaretliedjes. 17.00 1-... 104- en 20-: lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 17.30 Voor de jeugd. Ongeveer 17.55 Mededelingen. HILVERSUM in (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Terug van wegge- j 10.00 Nieuw (11.00 Nieuws). NOS: 12.00 Nieuws ~"l2x_ Micro-notities. KRO: 13.00 Nieuws. 14.03 Pop- in gezellig aanplaten. 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: pop- en countrymuzlek. 16 Nieuw*. 16.03 lORRRrrrr.hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draaijijof- draaiik: verzoekplatenprogramma. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuw*. Daarna: Gevarieerde muziek. (12.40—12.4* Weerbericht, mededelingen, dagklapper en SOS-berichten voor schippers). 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbe richt, mededelingen, dagklapper en SOS-be- voor schiPPers. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Romantische kamermu ziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Symfonische mu- CM *TI_beUrSberlCht€n_ I®'0" ederland. 17.00 Nieuws, trberleht. Aansluitend:

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2