Sa Coulant Landbouwbeleid jaar opgeschort AKKOORD MINISTERRAAD E.E.G. V.N.-onderzoek naar folteringen in Israël MYSTERIE ROND DOOD VAN VROUW IN ASPEREN Nederland bood taai verzet OMA'S SLAAPMUTS HIELP Voorschoten voor korte tijd drooggelegd Echtgenoot gearresteerd Slaap lekker tegen belendend perceel Drie mannen in Dodenvallei omgekomen Dims verzoekt opgraving van Mary Jo Vroeger beginnen en eerder naar huis voor kleuters en scholieren PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. II. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) DINSDAG 12 AUGUSTUS MINDER WARM De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking, met vooral aan vankelijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind draaiend naar zuid west tot west. Morgen overdag minder warm. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BRUSSEL (A.P. - Reuter - A.F.P.) De ministerraad van de E.E.G. is, na langdurige discussies tot een akkoord gekomen over het, na de devaluatie van de franc, te volgen landbouwbeleid: dit beleid wordt voor tenminste een jaar opgeschort. Een ingewikkeld stelsel van exportheffingen en importsubsidies moet ervoor zorgen dat het Franse agrarische prijspeil niet gewijzigd wordt. De minis terraad heeft negentien uur over deze zaken vergaderd. Na zeer taai verzet van Nederlandse zijde kwam vanmorgen tegen zonsopgang het akkoord tot stand. Onderwerp van discussie en onenig heid was een voorstel van dr- S. Mans- Iholt, om het gemeenschappelijke land bouwbeleid voor de komende twee oogst jaren te schorsen. Hij wilde verder de gevolgen van de Franse devaluatie onge daan maken door importsubsidies en exportbelastingen aan de Franse grens van 11,11 pet voor het eerste oogstjaar en 5,6 pet voor het tweede oogstjaar- Aan het slot van het oogstjaar 1970-'71 zouden de Franse landbouwprijzen dan met het volle bedrag van de devaluatie worden verhoogd. De Nederlandse minis ters Witteveen en Lardinois zagen in Mansolts plannen grote gevaren voor de toekomst van de E.E.G. Ze vonden dat voor het einde van dit jaar een en ander opnieuw in studie genomen moest wor den, omdat dan wellicht een betere op lossing gevonden kon worden. Uiteinde lijk werd het plan-Mansliolt voor onge veer 200 landbouwproducten en levens middelen alleen voor het oogstjaar 1969- j '70 goedgekeurd en wel mei: algemene stemmen. Op de Europese commissie is een beroep gedaan voorstellen voor te i bereiden voor een andere methode om de Europese boeren tegen de gevolgen I van de devaluatie te beschermen. De voorstellen zullen 30 november 'aan de ministerraad worden voorgelegd, die dan omstreeks 31 december een beslissing zal nemen. De ministerraad heeft verder besloten de waarde van de rekeneenheid te hand haven op 0,88876 fijn goud of één dollar. Landbouwschap Het Landbouwschap noemt het besluit >m door heffingen en subsidies wijziging van het Frans agrarische prijspeil te voorkomen, „een eerste stap op een heilloze weg". „Wanneer andere partner- landen de waarde van hun valuta wijzi gen en soortgelijke maatregelen zouden mogen nemen, dan valt de EE.G-markt definitief uiteen". verslaggevers) Men zou zo denken: „Kijk, wat een aardig plaatje uit het vergeelde familiealbum. Zieke oma te bedde neemt een slokje uit de'medicijnfl-es" Met een enorme dimensionale vaart jagen we naar de moderne tijd en belanden op de Scheveningse METS-banen, waarboven een zon met nog steeds zeer duidelijke tropische allures. Die zomer anno 1969 zal menigeen stellig nog lang in het geheugen blijven Zeker ook de Rotterdamse tennisspeelster Ellen Sluiter, die gisteren nis zowelen met lome tred liet gravel opstapte voor het traditionele jaarlijkse kampioenstöernooi. En Ellen had het zeer warm. Vandaar dat zij zich tooide met wat zij noemde een hypermoderne zonnehoed, die je bij het spel niet kon verliezen. Maar die voor ons nog altijd een trouw beeld vain oma's grijze haren beschermende slaapmuts. En Ellen smachtend naar een koele dronkontdekte dat het bier in deze tropenwarmte weer eens heel best ivas. Dat was dan alles. Want ondanks alle zorgen tegen de zon en de hitte, werd zij in de eerste de beste partij van i Eylure (Londen) heeft een nieuwe make-wpvondst: ogen in volle bloei. Deze wimper." zijn met de hand gemaakte namaakbloempjes, met echt haar vermengd. ASPEREN (ANP) In Asperen bij Leerdam is maandagmorgen om elf uur de 49-jarige mevrouw C. V.-van R. dood in haar woning aangetroffen. Haar 49- jarige echtgenoot werd gearresteerd. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd gevonden door haar man, die toen terugkeerde van zijn werk bij de zuivel fabriek „De Vijfheerenlanden" in Sehoon- rewoerd. Hij begint daar 's morgens rond 4 uur. Melkbezorgers, die de man om 5 uur op de zuivelfabriek aantroffen, zei den niets bijzonders aan hem gemerkt te hebben. De politie heeft echter de 49-jarige ex-melkboer uit Zaltbommel in voorlopige hechtenis genomen. Buren hebben namelijk verklaard rond twee uur in de nacht van zondag op maan dag mevrouw V. te hebben horen gillen, terwijl zij korte tijd later de man per rijwiel zagen vertrekken. Op welke wij ze mevrouw V. om het leven is gebracht wilde de politie nog niet meedelen. Het onderzoek wordt geleid door de officier van justitie, mr. F. H. von Meydenfeldt. Omwonenden hebben verklaard dat me vrouw V. geen of althans weinig sporen van uiterlijk geweld vertoonde toen ze 's morgens om 11.00 uur op haar bed door haar echtgenoot werd aangetroffen. Haar man zou huilend een huisvriend hebben gealarmeerd, die de politie waar schuwde. Dr. Zeldenrust heeft gistermid dag in de woning van het slachtoffer een voorlopige sectie verricht. Daarna liet hij het stoffelijk overschot overbrengen naar het ziekenhuis in Leerdam. De heer V. is ingesloten in het groepshuis van de rijkspolitie te Arkel. Het echtpaar had geen kinderen. Rustig en gemoedelijk Inwonend bij het echtpaar-was de va der van de heer Versloot. Deze was juist een week bij een ander kind te logeren geweest en zou gistei-en door zijn zoon uit Asperen weer worden opgehaald. Het echtpaar, dat in een mooi buitenhuis woont, wordt door omwonenden geken schetst als bijzonder rustig en gemoede lijk. Men spreelit'van een goed huwelijk. Zondagmorgen woonde 't echtpaar nog de dienst bij in de Nederlands Hervormde Kerk in Asperen. In de woning was een en ander overhoop gehaald. Er wordt evenwel niets vermist. Mevrouw V. was in Asperen voorzitster van de plattel ands- eniging. De heer neef en nicht. VOORSCHOTEN. Huismoeders met een onstuitbare dadendrang, hartelijk gesteund door autowassers en tuin- besproeiers, hebben gisteren de Zuid hollandse gemeente Voorschoten voor korte tijd droog gelegd. De waterdruk, die normaal 25 bedraagt, was 's morgens gezakt tot 7, waardoor mei name de flatbewoners in de nieuwe wijken uren lang geen nattigheid meer voelden. Na een bliksemberaad op het gemeentehuis besloot men toen een geluidswagen de gemeentelijke woestijn in te sturen om de 21.000 bewoners op te roepen tot uiterste soberheid. Tevens werd een volledig verbod om tuinen te besproeien, auto's te wassen en straten te schrobben afgekodigd. Het onmiddellijk resultaat was dat de water druk zich al spoedig hersteld had en tegen half zes zelfs weer vrijwel normaal was. Vanmorgen bedroeg de druk 16 a 17, wat niet meer verontrustend was. De watertoren sloft het weer aardig bij, concludeerde dan ook de gemeentesecre taris, die het water inmiddels zichtbaar tot de lippen gestegen was. Voorschoten, dat in snel tempo van een slapend dorp van 8000 inwoners, is uitgegroeid tot een bloeiende forensen gemeente met meer dan 21-000 zielen, betrëkt zijn water tot nog toe voor 75 procent van de Leidse Duinwater leiding en de rest wordt uit eigen water- winplaatsen betrokken Binnenkort zal het gemeentelijk waterleidingnet echter aangesloten worden op de intergemeente lijke pijpleiding die momenteel wordt aangelegd tussen Den Haag en Leiden. Dergelijke alarmerende toestanden zullen daarmee voorgoed in de historische prijzenkast worden bijgezet. De nood situatie die gisteren dreigde, aldus ge meentesecretaris was een rechtstreeks gevolg van de beëindiging van de vakan ties. Duizenden inwoners kwamen het afgelopen weekeinde weer thuis en be gonnen massaal de opgespaarde vuile kleren te wassen en de uitgedroogde tuinen te besproeien. „Wij zagen de waterdruk van minuut tot minuut lager worden - en we moesten dus domweg maatregelen nemen. Ons beroep op de gemeenschapszin is ook ditmaal niet tevergeefs geweest. Het nationaal monument op de Dam, de onverklaarbaar bewoonde openluchtbehuizing voor zwervende jongeren van vele nationaliteiten, draagt de sporen van intense bewoning. Daarom zette de reinigingsdienst èr frk-s- de spuit op. De jeugdige nomaden zochten naar een ander onderkomen voor de nacht en vonden die op de bordessen van belendende percelen. Die hadden ze dan ook gelijk maar nat moeten houden, vonden vele monumentverknochten- Anderen daarentegen prezen 't vindingrijke aanpassingsvermogen van deze jongeren, die nog steeds weigeren nattigheid te voelen. Vrouwelijke parachutisten vormen in de show tijdens de jaarlijkse „Dag van de parachutisten" in Israël het chaimante hoogtepunt. Sommige vrouwelijke para's hadden, voor de spr ong, nog een laatste instructie nodig Op de andere foto: sprong i n de zee. INDEPENDENCE (AP) Drie man nen. onder wie een 65-jarige vader en zijn zoon van 16 jaar, zijn gisteren in de Californische „Dodenvallei" door de warmte en de dorst omgekomen. De wagen waarmee zij reisden kreeg pech en zij gingen toen te voet verder. De een na de ander is omgekomen in de vallei waar overdag een hitte heerst van tegen de vijftig graden. Hun door de hitte geheel uitgedroog de en zwart geworden stoffelijke resten werden gevonden op respectievelijk 12, 22 en 27 kilometer van de auto verwil derd. De mannen hadden geen water bij zich en dat is hun dood geworden. Het tragische is dat zij de verkeerde kant waren opgelopen. Als zij precies de te genovergestelde richting waren uitgegaan hadden zij daar, ruim anderhalve kilo meter verder, bomen en een bron aange troffen. Staatsloterij DEN HAAG (ANP) Bij de trekking van de dei-de klasse vain de 59251c Staatsloterij Ls de hoofdprijs van 500.000 gulden gevallen op hel lot serie A 080304 Het lol werd verkocht door collectnce A de Leijer In --Hertogenbosch. Prijzen van 100.000 gulden vielen op hel nummer 049958 en werden verkocht door: m serie A mei. H. Troost (Nijmegen); in serie B J. Dries (Vlaardingen); serie C G. A van Beem (Amsterdam); serie D J. Gnek spoor (Rotterdam); serie E mevr. ■I. Nijiland-Bijl (Den Haag); serie F W. Baarda-Stam (Haarlem); serie G A. de Vdgnon (Apeldoorn); serie H mevr. C. Lamsveld (Arnhem); serie K D. Soek (Soestdijk) en serie L J. Dries (Vlaardingen). ONTKENNING IN TEL AYIV BEIROET (Reuter - A.P Een internationale groep, ingesteld door de commissie voor de rechten van de mens de V.N., heeft in Beiroet de eerste getuigen gehoord in een onderzoek naar beweerde Israëlische folteringen van Arabieren in bezette gebieden. De groep, waarin vertegenwoordigers van zes lan den zitting hebben, zal ook een onder zoek instellen in Damascus, Amman eu Caïro. Israël heeft geweigerd mee te werken. De eerste Arabische getuige, de Liba nees dr. George Dlb, die politiek® weten schappen aan de universiteit van Beiroet doceert, beweert dat Arabische gedeti neerden in Israëlische gevangenissen i "worden gebrandmerkt, gegeseld, afge ranseld en langdurig in smerig water j ondergedompeld gehouden om ze te laten i bekennen. Dr. Diib deelde de groep mee I dat hij een rapport van 270 bladzijden zal overleggen, waarin met documenten wordt aangetoond, dat de Israëliërs zich hebben schuldig gemaakt aan moord, huisuitzetting, onteigening van bezit, ver woesting en plundering. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Defensie, Amnon Lev, heeft gezegd dat de berichten uit Beiroet over het folteren en ter dood brengen van mensen in de bezette gebieden van Jordanië en Egypte „alle grond misten en uit de lucht, gegrepen zijn". „Deze beschuldigingen", zei Lev, „zijn her haalde malen naar voren gebracht en even zovele malen is bewezen dat zij onjuist waren". Het Internationale Rode Kruis bezoekt geregeld saboteurs, die in Israël zijn veroordeeld en gestraft. „Er 'kan wel eens iets onbelangrijks aan de hand zijn, bijvooibeeld als een gevan gene niet tweemaal per week een warme douche krijgt, waarop hij recht heeft, maar dat. wordt, dan door ons weer goed gemaakt", aldus Lev. Elke door het Rode Kruis ingediende klacht wordt onder- zotiht en eventuele fouten' worden dan hersteld. In Israël zitten op het ogenblik onge veer duizend Arabieren in de gevangenis omdat zij saboteurs of anti-Israëlische agenten zijn, aldus de woordvoerder. NEW BEDFORD (AP) De officier van justitie van de staat Massachusetts, Edmund Dinis, heeft gezegd dat hij de gerechtelijke autoriteiten van de staat Pennsylvania zal verzoeken het stoffe lijke overschot te mogen laten opgraven van Mary Jo Kopechne, opdat dit ge schouwd kan worden. Mej. Kopechne verdronk op 18 juli na- sat de auto waarin zij en senator Edward Kennedy reden bij het eiland Chappa- quiddick te water was geraakt. Kennedy had het ongeluk pas negen uur later aan de politie gemeld. De senator ontving hiervoor een voorwaardelijke straf van twee maanden gevangenis. De ouders van Mary Jo zijn, naar be kend is, sterk gekant tegen de opgraving. Als de rechter dit evenwel goedkeurt, kunnen zij zich er niet tegen verzetten. Tropenrooster op vele scholen Van één oilzer verslaggevers) DEN HAAG In overleg met de schoolbesturen en de rijksinspectie van het onderwijs hebben vele hoofden der scholen in Nederland besloten z.g. tropenroosters in te voeren. Leei/.igcn en onderwijzers die gisteren na de zo mervakanties in de benauwde lokalen waar in sommige gevallen ventilatie niet eens mogelijk is, terug keerden werden geconfronteerd met. de lome hitte. Voor de onderwijzers was het dan ook een vrijwel hopeloze opgave de aan dacht van hun leerlingen te concentre ren op de lessen. Traag kropen de uren voorbij. Uren waarin nauwelijks iets bereikt kon worden en waarin alleen maar werd uitgekeken naar het ver lossende gcsehel van de bel. In Leiden hadden vanmiddag alle la gere scholen vrij en er werd besloten om op de kleuter- en lagere scholen met in gang van morgen een tropenrooster in te voeren. Op de basisscholen wordt dan van 8 tot 13 uilr les gegeven met twee pauzes van 15 minuten, waarbij de gym- en veldspelen komen te vervallen. De kleuterscholen houden de normale ochlendroosters aan en zijn 's middags gesloten. Ook voor lagere- en kleuter scholen in Leidschendam geldt een tro- De heer J. G.'Linnekamp, hoofd van de openbare lagere Pieter de Graafschool en Nieuwkoop nam als een der eersten gis teren maatregelen. Graag had hij van daag reeds de leerlingen om kwart voor acht laten beginnen, maar om admini stratieve redenen was dat onmogelijk. De ouders moesten eerst in kennis worden gesteld. Vandaar dat eerst donderdag in Nieuwkoop een tropenrooster wordt in gevoerd. Woensdagmiddag hebben de kinderen toch al een halve dag vrij, zo dat het geen zin zou hebben om reeds morgen het gewijzigde lesrooster in te voeren. Nu de maatregel op betrekke lijk lange termijn eerst kan worden door gevoerd, komen er enige moeilijkheden om de hoek kijken. De heer Linnekamp: „Het kan zijn dat het weer donderdag geheel omgeslagen is. Het kan wel rege nen of zo maar ook dan moeten de leer lingen om kwart voor acht komen. Dat is de consequentie, men voorkomt daar mee verwarring. De oudei's zouden an ders naar- de radio luisteren, de een vindt dan dat het nog warm genoeg is en laat zijn kinderen thuis, de ander vindt het koel en stuurt zijn kinderen wel naar school. Je moet gewoon het risico incal culeren. we moeten het zien als een noodoplossing. Ik ga ook niet meteen bij de eerste de beste koele dag veranderen. Na een mooi weekeinde kun je maan dag wel weer voor het blok gesteld woi'den dat het snikheet is". Een tro penrooster is met name in deze Nieuw- koopse school urgent. Naast het hoofd gebouw is er namelijk een dependance die bestaat uit twee houten noodlokaal- tjes, waar gisteren het kwik tol maar liefst 33 graden opliep. En dat in ver trekken waarin zeer veel leerlingen zijn samengehoopl. Een algemene matheid was het begrijpelijke gevolg. In Den Haag ls nog geen sprake van het tropenrooster. De gemeentelijke scho len hebben nog geen wij af gegeven van wege de hitte. De St. Willibrordusvereni- ging. waaronder ongeveer 45 scholen res sorteren, noemt het tropenrooster een verschuiving van de moeilijkheden. De heer F. van Poorten, algemeen admini strateur van de vereniging, zegt het een lastige beslissing te vinden. ,JDe kinderen hebben het thuis of buiten ook warm. De ouders zullen er trouwens ook weinig content ntee zijn. Ik heb nog geen enkele aanvraag binnen gekregen van hoofden van scholen. Voor mij hoeft het niet", meent hij. Inspecteurs van onderwijs van de ge meente Den Haag nemen wel steekproe ven op verschillende scholen, om na te gaan of de hitte nog wel draagbaar is en/of het weer geen nadelige Invloed heeft op de te verwerken leerstof

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1