Gangmaker Stakenburg geloofde niet dat hele stayersveld werd omgekocht Raynal dupe van Nederlands protest THEATERWERK VAN EEN EX-WERELDKAMPIOEN Binnenbrand bij Merckx pas na titelstrijd in Zolder uitgewoed? De Wit en v. d. Lans niet in finale Stayers toch gescheiden Sercu weer koning van sprinters Maar Van Looy loert op jubileum ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ANTWERPEN „Ik kan op deze baan niet rijden. In de series had ik een te zwaar verzet, en nu ging het niet omdat ik 63 tanden had gestoken. Dat was weer te licht. Als ik in eerste positie had gezeten, had ik het misschien kunnen halen. Maar nu kwam ik Plattner al niet voorbij", jammerde een diep teleurge- Dieter Kemper bleef in de minst aan trekkelijke race van het toernooi een uur lang op zijn startpositie: nummer een. Daarmee is de wedstrijd getypeerd, want veel meer gebeurde er niet. In eerste in stantie zag het er naar uit dat de Neder landse deelnemer nog iets zou gaan in brengen. Maar het bleef bij een plaag stootje van het duo StakenburgDe Wit, dat reeds na enige minuten terugviel van de tweede naar de vierde plaats. stelde Piet de Wit na afloop van de her kansingen op de massagetafel. De na tionale titelhouder was getekend. Hij had zwaar werk verricht. Het resultaat was er echter niet naar. Wel lukte het hem nog in dezelfde ronde als Dieter Kemper te eindigen, waarmee hij goed was voor een derde plaats. Maar dat maakte weinig verschil, want alleen de winnaar plaatste zich in de finale. Ook in de tweede herkansing plaatste zich een Duitser: Rudolph, en werd een Ne derlander uitgeschakeld, Piet van der Lans. Zodoende is Jaap Oudkerk de enige Nederlander die vanavond in het Sportpaleis van Antwerpen meedingt plaats achter Kempcr weer te herove ren", beelden men zich in het Neder landse kamp nog in. Er werd vergeefs gewacht. De minuten verstreken en nog steeds hleef De Wit in een ongunstige positie, terwijl Kemper zonder tegen stand op de eerste plaats kon blijven. De Duitser had van niemand last, zelfs niet van de Spanjaard Hortelano, de „hoop van de Spaanse wielersupporters". De kleine, donkere coureur, die in zijn eer ste race nog voor knap vuurwerk had gezorgd, stelde gisteren erg teleur. Hij bewoog zich steeds moeilijker over de om de wereldtitel bij de stayers. Piet de Wit en Piet van der Lans zagen hun illusies snel verdwijnen. Geen van bei den konden zij ook maar een moment gevaarlijk worden voor de latere win naars, van wie alleen Rudolph zwaar werk heeft moeten verrichten. Kemper reed zich op rustige wijze in de finale. moment nog achttien minuten voor de boeg. Van dit vijftal hadden in feite nog slechts twee rijders een serieuze Kans op de eerste plaats: de Spanjaard Julia en de Duitser Rudolph, die twintig meter achter lag met nog negen minuten te rij den. Toen zette Rudolph een spurt in waarmee hij niet aleen over Julia kwam, maar tevens Romain Deloof dubbelde. Dat was de Belg kennelijk te veel. Hij had zijn antwoord klaar in de vorm van een felle aanval op de tweede plaats. De tijd was echter te kort. Dat zag ook De- loof in. Hij gaf zijn achtervolging twee- eneenhalve minuut voor het eindsignaal op en Rudolph was de tweede Duitser in de finale. Uitslag eei-ste herkansing: 1. Kemper (Duitsland) in een uur 65.745 km; 2. Car- niel (Italië) op 65 meter; 3. De Wit (Ne derland op 245 meter; 4. Plattner (Zwit serland) op 1 ronde en 10 meter; 5. Hor telano (Spanje) op 6 ronden en 150 meter. Uitslag tweede herkansing: 1. Rudolph (Duitsland) in een uur 65.870 km; 2. De- loof (België) op 120 meter; 3. Julia (Spanje) op 145 meter; 4. Janser (Zwit serland). Van der Lans (Nederland) uit de strijd genomen. houten piste om tenslotte met ruim zes ronden achterstand op de laatste plaats te eindigen. Omgekocht Kemper ging met ruim honderd meter voorsprong over de finish. Hij verkreeg daarmee het recht zich vanavond te mo- ■t qpze .$PQftr:edWitie), ANTWERPEN In het Franse stayerskamp heerste opperste woede. Oorzaak: de juryvoorzitter in het nummer achter de zware motoren, Victor linart (in 1921, 1924, 1926 en 1927 wereldkampioen stayers) had Jean RÖy- nal uit de tweede herkansingsserie gelicht en hem in de eerste gezet naar aanleiding van een protest dat de Nederlandse chef d'équipe in Antwerpen, Jef van der Vijver, indiende. Het bezwaar gold de uitslag van de loting die Piet van der Lans en Piet de Wit samen in één „reeks" bracht, waarmee de kansen voor Nederland te zeer gereduceerd waren. Na thuis in, Amsterdam het slechte nieuws te hebben vernomen, zochten Van der Lans en zijn gangmaker Pèlser tele fonisch contact met Van der Vijver, die zich spoorslags uit Roosendaal naar Ant werpen spoèdde. „We nemen het niet", hadden Van der Lans en Pelser gezegd en Jef van der Vijver sloot zich bij dat standpunt aan. „Naturlijk gingen we er niet mee akkoord", lichtte Pelser later toe. „Het is toch zeker verre van correct om twee landgenoten tegenover elkaar te zetten. Wat moet er dan gebeuren? Ze zouden elkaar dienen te helpen maar hoe? Met geld maak je het opofferen van kansen niet goed. Je kunt nog zoveel in je zak steken, maar buiten het gebouw heb je aan die handel niks meer. Dan tellen je prestaties in het wereldkam pioenschap. Die leveren contracten op". Een aardige, maar verder van weinig nut zijnde visie. Voor elkaar Jef van der Vijver kreeg het met Vic tor Linart voor elkaar, dat De Wit en Van der Lans gescheiden werden. De op lossing lag voor de hand omdat Jean Bart Jan Wilton al kampioen solo MEDEMBLIK Bart Jan Wilton is met één zeilrace om de nationale solo- titel voor de boeg reeds zeker van de eindzege. Gisteren, op een door een lich te bries gerimpeld IJssclmeer. behaalde de Rotterdammer een derde dagzege voor De Jonge van Ellemeet en Gerbranda Wilton, die beheerst zeilend vanuit een vijfde positie oprukte naar een leidende plaats, heeft van de concurrentoe niets meer te vrezen. Zijn naaste tegenstrever voor de landstitel, Hofkamp, noteerde een zevende positie, zodat ook de punten- kloof tussen de beide koplopers groter is geworden. Max Behrend, op papier lang de favoriet, heeft met een vierde plaats lets van de opgelopen schade weggewerkt, maar blijft op de totaa'- 'st in derde positie staan. Ook in de soloweek begint het een tonig te worden. Van Werkhoven boekte een derde dagzege. Daar het punten- verschil tussen hem en Hans Timmer mans (3-4-3-2) nog groter is dan tussen 6e koplopers voor de titelstrijd, kan ook Van Werkhoven een eindzege niet meer ontgaan De daguitslag was: Nationaal kampioenschap: 1. Wilton; 2. De Jonge van Ellemeet; 3, Gerbranda: 4. Rehrend; 5. Vollebregt. Soloweek: l Van Werkhoven; 2. Timmerman; 3. Toe snel; 4. Bootz. Raynal de enige Fransman in de herkan sing was, zodat hij zonder bezwaren, zo als door Nederland aangevoerd, anders kon worden ingedeeld. Edoch, Linart bleek nog niet klaar want tegen zessen (openingstijd) stormde een intens veront waardigde Franse chef d'équipe binnen. „Dat mag je nooit doen. Dat kan on mogelijk. Raynal heeft net gegeten. Die jongen rekent erop dat hij om tien over acht moet rijden. Hij is helemaal niet klaar om 1% uur eerder te starten". Vietor Linart luisterde onbewogen naar de klaagzang, om daarna resoluut te zeggen: „En toch blijft het zo. U en Raynal dienen te weten dat het program ma iedere avond om zes uur begint. U en Raynal dienen er ook van op de hoogte te zijn dat wij in situaties als nu zijn ontstaan wijzigingen mogen aanbrengen". Foeteren Raynals voorvechter kon daarna alleen nog maar afwachten wanneer zijn renner in het Sportpaleis zou arriveren, want hij was hem vooruitgegaan. Toen Jean Ray nal, vorig jaar finalist in Rome, tenslotte door de rennersingang aan de achterzijde van het gebouw binnen kwam, reden de motoren juist hun proef ronden over de baan. Hij kon zijn lichte zomerkostuum aanhouden en foeteren op zijn begelei ders die niet eerder de communiqués hadden gelezen. Meer zat er voor Jean Raynal, een man zonder behoefte aan perscommentaren, niet op. Hij moest terug naar huis. Voetballer van het jaar: Bals AMSTERDAM Gert Bals is gis teren tijdens een bijeenkomst in hel' Iiiltonhotel in Amsterdam uitgeroe pen tot voetballer van het jaar. De aanvoerder van Ajax kreeg 36 stem men van de 110 sportjournalisten, die deelnamen aan de door het weekblad „Nieuwe Revu" uitgeschreven „Poll". Gert Bals kwam daarmee in het bezit van het beeldje „de crack", dat hem werd overhandigd door Johan Cruyff, vorig seizoen voetballer van het jaar. De prijsuitreiking zou oor spronkelijk zijn verricht door de AC- Milanspeler Gianni Rivera, maar de artsen, die over diens gezondheid waken, vonden een retourvlucht Milaan-Amsterdam op èèn dag te vermoeiend. Gert Bals was veruit favoriet. Na de 36 stemmen, die hij op zich ver enigde, werd Rinus Israel (Feijenoord) tweede met 8 stemmen, Johan Cruyff en Jan van Beveren Spartadeelden de derde plaats met elk 6 stemmen en Roggeveen (Holland Sport) werd vijfde met 5 stemmen. gen meten met De Lillo, Verschueren. Proost, Oudkerk en Rudolph. De tamme manier waarop de Duitse stayer zich plaatste, wekte op de tribunes en in de catacomben van het Sportpaleis halstarige geruchten los. Een Duitse wielerbaandirecteur zou b(jna het gehele veld omgekocht hebben om Kemper tot elke prys in de eindstrijd te krjjgen. Gangmaker Stakenburg ge loofde er niet in. „In deze herkansing wilde iedereen winnen. Een finaleplaats betekent immers het gehele seizoen werk. Okker nog eens bij laatste acht HAMBURG Nadat Tom Okker zich donderdag reeds voor de kwartfinales het herenenkelspel van de open Duitse tenniskampioenschappen in Ham burg had geplaatst, kwalificeerde hij zich gisteren ook voor de laatste vier va'n het herendubbelspel. Met zijn partner Martin Riessen versloeg Okker de West duitser Wilhelm Bungert en de Austra liër Ray Ruffels met 62, 61, 61. Bij de laatste acht van het heren enkelspel plaatsten zich gisteren Rov Emerson (door een viersetzege op Owen Davidson) en Christian Kuhnke (na een felbevochten vijfsetter op de Zuid- afrikaan Robert Maud). Meijer tweede i w.k. vaurien in NEURENBERG Rob Meyer met be manning Tony van Oeveren heeft de tweede plaats behaald bij het wereld kampioenschap Vaurien. Kampioen werd de 33-jarige Fransman Jean Quevarec uit Lorient, die als bemanning zijn vrouw Marie-José heeft. Quevarec won al drie maal eerder de wereldtitel. Het eindklassement ziet er als volgt uit* 1. Quevarec (Fr.) 18 pnt.; 2. Meyer (Ned.) 33.4; 3. Gavazzi (It.) 44.7; 4. In 't Veld (Ned.) 47.7; 5. Caldenhoven (Ned.) BOEDAPEST In de finale van het Hongaars kampioenschap verbeterde de Europees record op de 100 meter vrije 21-jarige Judith Turoczy haar eigen slag. Zij legde de afstand af in precies minuut. Patrick Sercu heeft geen enkele moeite met zijn Landgenoot Van Lancker: Sercu is de nieuwe wereld kampioen sprint! Nee, dat tie zaak omgekocht is, wil *r bjj m(j niet in". Uit de strijd In de tweede stayerswedstrijd was het pleit voor Piet van der Lans snel be slist. Al in het eerste kwartier werd hij door Julia op een ronde gezet. In het tweede en het derde kwartier kwamen daar nog eens drie ronden bij. Van der Lans werd door het steeds opnieuw pas seren van kopman Julia en Rudolph zo gedesillusioneerd, dat hij de strijd opgaf. Zodra de wedstrijdcommissaris in de gaten kreeg dat de Amsterdammer er de brui aan gaf, werd hij uit de wedstrijd De overige vijf c s hadden op dat Gert Bals: voetballer van het jaar 1969 (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Patrick Ser cu heeft zijn verleden jaar ver loren wereldtitel op de sprint terug. Hij verwierf een nieuwe regenboogtrui door twee sterke overwinningen op zijn jonge landgenoot Robert van Lancker, die in de halve finales voor ge weldige opwinding zorgde door wereldkampioen Guiseppe Be- ghetto to verslaan. Het werden incidentrijke .duels waarin de Ita liaan minder macht kon opbren gen dan hij en het publiek dacht. Beghetto zocht het daar om in voorwendsels en protesteer de tot Weemaal toe tegen Van Lancker, maar de jury liet zich niets wijs maken. Beghetto trok zich zijn ondergang zo aan, dat hij huilend het gebouw verliet en verstek liet gaan in het duel om de derde en vierde plaats, dat hij met zijn landgenoot Gaiardoni moest voeren. ZOLDER Zelden heeft een wereldkampioenschap op de weg zo'n uitgesproken favoriet gehad als dat om de regenboogtrui bü de beroepsrijders op de Om loop van Terlaemen-Zolder. Wie immers zou de aan spraken van Eddy Merckx. de absolute heerser sinds het begin van dit seizoen, in twijfel durven trekken. De resultaten vau de afgelopen maanden wijzen dui delijk in de richting van een nieuw kampioenschap van de 24-jarige Belg. Merckx stond al tweemaal bil de ceremonie protocolaire het hoogst op het platform: in 1964 in Sallanches bij de amateurs en in 1967 in Heerlen, waar hü Jan Janssen en de Spanjaard Ra mon Saez in de spurt versloeg. Merckx zal aan deze reeks een nieuwe titel willen toevoegen. Hij is het haast moreel verplicht nu de strijd om de wereldtitel zich op Belgische bodem afspeelt en zeker tiendui zenden Vlamingen en Walen eensgezind zullen toe stromen om hun idool aan liet werk te zien, en op de troon. Het zal niet aan de eerzuchtige Merckx liggen als dat niet doorgaat. Door de dopingsaffaire in de Giro liep hij al de begeerde „doublé" Giro-Tour (voorheen al leen behaald in 1952 door Fauto Coppi en in 1964 door Jacques Anquebil) mis. De uitlatingen van zijn col lega's prikkelden Merckx dermate dat hij allen in de Tour een lesje gaf. Wellicht is de binnenbrand nog niet uitgewoed en heeft Merckx het voornemen mor gen in Zolder nog eens flink van eich af te slaan. Met een wereldtitel en zijn tourzege in één jaar zou hij zich bovendien op gelijke hoogte scharen met Louison Bobet, die dat tot nu toe als enige in 1954 presteerde. Aan het circuit zal het niet liggen als Merokx geen kampioen zou worden. Het ig uitermate geschikt voor Hand toegestokeu Merkwaardig genoeg moet Merckx op grote tegen stand rekenen in de Belgische ploeg. De Belgische selectieheren hebben het niet aangedurfd de formatie geheel om Merckx te bouwen en krachten als Walter Godefroot en Rik van Looy buiten te sluiten. Gode- froot gaat volgend jaar voor Salvarani rijden en zou op het beslissende moment wel eens een hand toege stoken kunnen krijgen uit de Italiaanse ploeg. In de moderne wereldkampioenschappen, waarin de merken het voor het zeggen hebben en de landenformule in de meeste gevallen een farce i6, zou dat een normale zaak zijn. Meer nog echter dan Godefroot vreest Merckx de ex- wielerkeizer van Herenthals. Ri kvan Looy, al 35 jaar. maar in eendaagse wedstrijden staat hü zün man netje nog. Hoe schoon Evenzeer als Merckx is ook de in België nog bijzon der populaire Van Looy erop gebrand om het kam pioenschap te veroveren. Hoe schoon zou het niet zijn als Van Looy, die eerder in 1960 op de Sachsen- ring in Oost-Duifisland en in 1961 op hel Bremgarten- circuit bij Bern wereldkampioen werd, tegen het eind van zijn loopbaan nog een regenboogtrui mee naar huis zou kunnen brengen. Een regenboogtrui als be loning voor zijn vijfhonderdste overwinning. Want nadat de historici het er in de Tour niet over eens konden worden of de etappezege in Nancy de jubi leumoverwinning van Van Looy was, werd besloten een eventuele zege van de Belg in Zolder als zodanig te beschouwen. Merckx gaat het moeilijk krijgen en het zou niet onmogelijk zijn dat door Faema in dat geval een andere figuur naar voren zou worden geschoven om de trui veilig te stelen voor het merk. Julien Stevens bijvoorbeeld, de snelle meesterknecht van Merckx. Wat Nederland betreft zal het voor de chef d'équipe, de Limburger Förster een moeilijke zaak worden om een eenheid tot stand te brengen. Een poging om tot een akkoord te komen lijkt bij voorbaat tot misluk ken gedoemd, gezien de grote rivaliteit niet alleen tussei. de twee grote merken in ons land (Willem 2- Gazelle en Caballero) maar ook tussen de renners onderling. De Tour heeft daarvan treffende staaltjes te zien gegeven. Daarbij komt nog dat Ton Vissers enige tijd geleden verklaard moet hebben dat zijn sol daten in de ploeg voor Van Looy zullen moeten rijden indien deze zich in een gunstige positie heeft gema noeuvreerd. De vraag is of Rini Wagtmans, die na het het uitvallen van Jan Janssen onze voornaamste troef is, zich aan een dergelijke opdracht zal houden. De Brabander heeft voldoende laten blijken een opstan dige natuur te bezitten, die zich niet gemakkelijk laat ketenen. Zeker niet door de groten uit de Willem 2- formatie. Want Wagtmans rekent zichzelf tot die groten. de met zijn overwinningen voor het op vallende feit dat twee Belgen de finale betwistten. Maar daar bleef het dan ook bij. Patrick Sercu gaf hem geen enkele gelegenheid óm vérder op te vallen en versloeg Lancker moeiteloos in twee manches. Voor Robert van Lancker, de ontdekking van .dit sprintkampioen schap, verliep daarmee de eindstrijd be langrijk minder spectaculair dan de hal ve finale. In die races kon hij mede op vallen door het theaterwerk dat Beghet to opvoerde. Dramatisch Zowel in de eerste manche als in de belle (nodig omdat Van Lancker de eer ste won, Beghetto de tweede) hief de donkere Italiaan op het beslissende mo ment dramatisch de handen ten hemel en staakte zijn activiteiten. Het Sport paleis, gisteravond voor het eerst goed gevuld, kraakte onder het geloei van de duizenden Belgen wier sympathie, be grijpelijk, uitging naar Robert van Lancker. De David van het sprinters- toernooi die de Goliath moest vellen. Bij het ingaan van de laatste ronde in de eerste manche waagde Van Lancker zijn eerste kans. Hij ging sterk weg, kreeg Begehetto naast zich en ging zo hard door, dat de Italiaan zich op dat moment verslagen wist. Met een wild gebaar gooide Beghetto toen zijn rech terhand omhoog om later te verklaren: „Ik kreeg een stomp in mijn zij. Van Lancker hinderde me". De Belg, door de jury vlot tot winnaar verklaard, ver telde het net andersom: „Hij merkte na tuurlijk dat ik hem ging verslaan. Toen drukte hij zijn elleboog in mijn zij en deed net alsof ik de schuldige was". Hoger beroep Minder goed ging het met Van Lancker in de tweede manche, toen hij op 275 meter wegging en nagenoeg kansloos was tegen het eindschot van Beghetto. De belle greep Beghetto toen opnieuw aan om de „sleet in zijn spurt" te ca moufleren. Iets rustiger was Van Lancker tê werk gegaan. Hij wachtte tot in de eerste bocht van de laatste ronde en drong zijn rivaal zo'n sterke race op, dat de oude Beghetto andermaal te kort kwam in kracht. Toen greep de versla gen regenboogtruidrager naar het laat ste redmiddel en meldde met hetzelfde gebaar als in de eerste manche een on toelaatbare daad van Van Lancker. „Hij 7.wiepte me naar boven", legde hij uit. Maar erg overtuigend klonk het niet en van de Italianen, in wier gezelschap hij troost zocht, keken er meer de andere kant op dan dat er naar het smoesje luisterden. Om alles zo echt mogelijk te doen lijken, liet Beghetto protest aan tekenen en toen dat werd afgewezen, ging hij nog eens in hoger beroep. Ook dat haalde niets uit cn dat betekende het trieste einde van een wereldkam pioen. Eén manche Snikkend ging Beghetto af, nog voor de strijd om de derde en vierde plaats begon. Do duizenden begroetten zijn af wezigheid met een dreunend „Beghetto- ha-ha-ha" en een langdurig applaus voor Gaiardoni die door de absentie van zijn landgenoot automatisch beslag legde op de derde plaats, al moest hij er regle mentair wel een manche voor rijden. Lancker (België), 2. Beghetto (Italië). Tijd 2 Ga?ax<3onl'1 Sercu baanrecord), inche: I. Sercu (laatste

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7