Werkspoor besluit: Staco gaat dicht GEEN WIJZIGING VAN ABORTUSWET damrak Zeg nooit dat het goed gaat Herplaatsing van honderd werknemers Overval in Amsterdam mislukt Evolutie niet verstoren Inbraak bij burgemeester van Venlo Premier Rumor ontvouwt programma Stemming iets vriendelijker MIJNS INZIENS VAKANTIE DIT JAAR GESPREID ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze Parijse correspondent) Bonjour madame, zeg ik iedere och tend tegen de vrouw van mijn boek handelaar, waar ik de kranten en tijdschriften koop. C'a va? Hoe gaat het? En dan is altijd, haast zonder uitzonde ring, het antwoord: C'a va, pas trop mal. Niet slecht. Tot me dat op een keer begon te ver velen, want ik weet, dat de zaken in dat vroeger zo kleine boekwinkeltje uitstekend gaan en dat er van jaar tot jaar wordt uitgebreid met nieuw per soneel en verbouwingen. Madame, zei ik op een keer, toen er in de vakantietijd weinig klanten waren en er tijd was voor een praatje, hoe komt dat toch? Als wij in Nederland aan elkaar vragen, hoe het gaat, dan zeggen de meeste mensen: goed, of zelfs: best. Het gaat de Fransen toch waarachtig niet zo beroerd, dat ze dag en nacht steen en been moeten klagen? Dat zal ik u vertellen, zei Madame, moeder van drie begaafde jongens, die al over turfhoogte heen zijn. Om zeven uur, als de motorrijders de zware pak ken kranten voor de deur op het trot toir hebben gedeponeerd, hdal ik de ijzeren hekken van de etalages vandaan en ga zitten wachten op de eerste klan ten. Dat duurt zo tot een uur of tien en dan ben ik wel door de meeste kranten heen. TJ behoort tot de weinigen, die uit volle borst bonjour madame roepen als zij de winkel binnenkomen. De meeste Fransen zeggen geen stom woord. Ze leggen met een somber oe- oe-oe de vijftig centimes op de toon bank, pakken hun lijfblad en verdwij nen zonder ook maar één woord van, goeiendag te zeggen. En als er ee; wijze van uitzondering zijn mond meer open doet, is het een en al scep- cisme. Zo zijn wij Fransen nu eenmaal. Het zou God verzoeken zijn om te zeg gen, dat het goed gaat. Want stel je voor, dat toevallig de ontvanger van de belastingen in de buurt staat en hoort zeggen, dat het die of die goed gaat. Dan zou hij allicht op het idee kunnen komen zijn dossiers na te plui zen om te kijken, of die man, wie het zo goed gaat, wel al zijn inkomsten pre cies heeft opgegeven. En verder weet je nooit, wat er in de loop van de dag kan gebeuren. Om zeven uur °s mor gens kun je springlevend maar een uur later ziek of dood zijn. 's Morgens vroeg kan de zon schijnen, maar wie zegt, dat het straks niet gaat plasrege nen of dat de bliksem ergens inslaat? Een vrouw in blijde verwachting ver wacht ook hier, in Frankrijk 'n ,,heur- eux événement"maar die blijdschap wordt 5 maanden lang getemperd door de angst van alle dagen, of het kind wel recht van lijf en leden ter wereld :al komen en of het geen erfelijke ziek- e van voorgeslachten zal meebrengen. Vakantiegangers kunnen urenlang zwijgend naast elkaar in een en het zelfde compartiment zitten. Ze zullen pas hun mond open doen tegen de tijd, dat de trein het eindstation binnen rijdt want immers, je kunt onderweg nooit weten wat er gebeurt. Een koppeling kan breken, de hele trein kan ontspo ren, een kind kan bij een tunnel zijn hoofd uit het portier steken en op slag dood zijn. Een Franse boer zal nooit over zijn land lopen en zeggen, dat zijn graan of zijn wijnranken er mooi bij staan, want strakt of anders morgen kan er een hagelbui komen, die de hele zaak grondig vernielt. De Fransman is een scepticus. Althans in een grote stad als Parijs. Wat hem in de mond bestorven ligt is „bon courage", hou maar moed. Want alleen de hemel weet, wat er allemaal voor beroerdigheden voor ons in het Bon courage!" De Argentijn heeft gister- Hoewél voor ten hoogste 170 mc :n nieuwe werkkring zal moeten den gezocht, is het nog lang niet zeker dat zij elders in het 28.000 werknemers tellende VMF-concern zullen kunnen worden ondergebracht. XJTRECHT (ANP) Na drie verga deringen niet de ondernemingsraad en een aantal besprekingen met de vakbon den in de afgelopen drie dagen, heeft de directie van Werkspoor-Utrecht be sloten het voornemen om de activiteiten van de produktgroep staalconstructies in de loop van volgend jaar te beëindi gen, uit te voeren. Een voortzetting van deze afdeling zou aanzienlijk verliezen veroorzaken, terwijl alternatieven, die zijn bestu deerd geen. redelijke oplossing bleken te de Insulindeweg in „Amsterdam-Oost te AMSTERDAM (ANP) Dreigend met en pistool heeft een ongeveer 35-jarige ïan gistermiddag een poging gedaan het bijkantoor van de Raiffeisenbank op bieden. Op een persconferentie E. E. van Rhede van der Kloot, di recteur van Werkspoor, gisteravond dat allerlei mogelijkheden heeft beke ken zoals de produktie van parkec rages, de fabrieksmatige produktie industriële gebouwen en het ondernemen engeneeringsactiviteiten op het bied van bruggenbouw en andere z staalconstructies in binnen- en bui tenland. De bouw van stalen bruggen specialiteit die uitermate moeilijk kan worden beschermd bijvoorbeeld door octrooien en de ervaring heeft gêleerd, dat men in andere landen „de kunst afkeek" zodra Werkspoor één brug had gebouwd. Zoals bekend gaat rijkswaterstaat, een van de belangrijk ste opdrachtgevers van de staalconstruc tieafdeling van Werkspoor, steeds meei over tot de aanleg van betonnen bruggen of tunnels in plaats van stalen bruggen. Met de vakbonden zal in de komen de weken worden gesproken over de so ciale consequenties van de sluiting. Vast staat, dat ruim 100 van de 270 de afdeling staalconstructies kende personeelsleden binnen Werkspoor herplaatst kunnen worden. Voor de ove rigen zoekt men daar naar vacatures bij zusterondernemingen in het VF-con- bij andere bedrijven in Utrecht. Maatschappij geneeskunst UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse maat- ckappij tot bevordering der genees- unst meent dat het boven af opstellen stringente richtlijnen over de in- caties tot medische abortus thans, bij huidige verscheidenheid van menin- niet verantwoord te achten is. „De jd is kennelijk nog niet rijp, In Nedcr- nd niet en in het buitenland ook niet", is een schrijven van de maatschappij het ministerie van Sociale Zaken en olksgezondheid. Het hoofdbestuur is wel bereid uit te •reken dat er inderdaad indicaties voor >ortus provocates zijn: „De eigen ver- itwoordelijkheid van de medicus treedt 'er in het bijzonder naar voren". Het hoofdbestuur meent, dat tijd wordt •geven voor het verkrijgen van erva- ngen met de indicatiestelling en met alternatieve mogelijkheden bij afwij- g. „Deze ervaring zal niet moeten P. S. Burggraaf kandidaat voorzitter P.S.P. (Van onze parlementaire redactie Hen HAAG Het oud-Tweede Ka- erlid voor de PSP, de heer P. S. urggraaf, is door het besituur van de >P kandidaat gesteild voor het voot- ttersohap van deze pairtij. Op het par- 5 van 25 oktober zal de verkie- ng voor het voorzitterschap worden •houden. Voor die tijd kiumnen de leden de PSP eventueel nog tegenkandi- iten stellen. Als de heer Burggraaf °rdt gekozen volgt hij <irs. H Wieben- op, die evenwel zijn functie van frac- •vooraitter in de Tweede Kamer blijft houden. worden verkregen, via centrale cornmi- sies, zoals in Zweden, evenmin door op richting van enkele abortuscentra, maar via een brede spreiding over vele zieken huizen in ons land". Het verdient, vol gens het hoofdbestuur, de voorkeur om pas aan de hand van concrete ervarin gen te komen tot een nadere standpunt bepaling in plaats van op basis van theo retische overwegingen: „Onder deze om standigheden is het hoofdbestuur voor alsnog geen voorstander van wetswijzi ging. De evolutie die aan de gang is moet niet worden gekeerd, maar ook niet worden verstoord". Het hoofdbestuur meent, dat de medicus binnen het kader van de bestaande wetgeving zorgvuldig tot een indicatiestelling moet komen. De huidige wet is geen belemmering voor een ontwikkeling zoals die thans wordt bepleit. „Hete" lijn tussen Bonn- Washington ^WASHINGTON (DPA-AFP) De betrek kingen tussen West-Duitsland en Ameri ka zijn volgens de Amerikaanse pre sident nog nooit nauwer geweest en zul len goed blijven. In het communique, dat in Washington is uitgegeven na de besprekingen van de presidenten Nixon en Kiesinger geven deze uiting aan hun „volledige overeenstemming" over alle besproken aangelegenheden. Nixon heeft het bezoek van Kiesinger buitengewoon nuttig genoemd. Hij kon digde aan dat er een rechtstreekse te lexverbinding tussen het Witte Huis en de kanselarij in Bonn komt. Dergelijke verbindingen bestaan al met Moskou en Londen. Nixon heeft de verzekering ge ven dat alle NAVO-partners zullen wor den geraadpleegd op het stuk van beper king van de strategische wapens. Ook verzekerde hij dat Amerika bij de ko mende onderhandelingen met Moskou de belangen van de bondgenoten in het oog zal houden. beroven. Zijn opzet mislukte omdat de twee bankemployés, die achter kogel vrij glas zaten, zich niet van hun stuk lieten brengen en een van hen als eerste reactie de toegangsdeur naar de kluis dichtgooide. De overvaller, die een groen legerjack droeg, was ongemerkt de lege hal bin nengekomen. Hij haalde plotseling het pistool te voorschinn, trok zijn gezicht en zei: „Geld". Toen de man merkte dat hij weinig kans slagen had, nam hij de vlucht, gevolgd door een van de bankbedienden. Deze zag hem op de Insulindeweg op een fiets springen en via de Molukkenstraat richting van het Javaplein verdwijnen. De employé zette nog met zijn auto achtervolging in, maar verloor de vluch teling uit 't oog. De inmiddels gewaar schuwde politie begon onmiddellijk een speurtocht in het oostelijk stadsdeel, overigens zonder resultaat. VENLO (ANP) Er is ingebroken in de ambtswoning van- de burgemeester mr. dir. L. de Gou van Venlo. De. dieven hebben drie antieke gooiden zakhorloges ter waarde van zesduizend gulden, een antieke spaairpot met kleingeld, enkele waardevolle zilveren gedenkpenningen en een aktetas met bescheiden meege nomen. Het spoor van de daders ont breekt. ROME (AP) Premier Mariano Ru- mor van Italië heeft het regeringspro gramma van zijn minderheidskabinet be kend gemaakt. Rumor ontvouwde een programma van gematigde sociale her vormingen. Hij beloofde de rust in het land te zul len handhaven en zegde steun toe aan de NAVO en het streven naar een politiek en economisch Verenigd Europa. Rumor gaf stilzwijgend toe dat zijn re gering geen lang leven zal zijn bescho ren. Binnen een jaar verwacht men het herstel van de coalitie van centrum en Prof. Querido neemt ontslag AMSTERDAM (ANP) Prof. dr. A. Querido, hoogleraar in de sociale genees kunde aan de universiteit van Amster dam heeft twee jaar voor het bereiken de pensioengerechtige leeftijd met ingang van begin volgend jaar ontslag gevraagd omdat hij vindt dat de ontwik keling aan de universiteit de verkeerde kant opgaat De zijns inziens te ver doorgevoerde inspraak is niet in het be lang van de universiteit en zowel het onderwijs als het onderzoek zullen vast lopen. Prof. Querido zal een nieuwe functie aanvaarden als adviseur van' het preventie-fonds dat gelden voor we tenschappelijk onderzoek verstrekt. middag het vüegdekschip „Ka/rel Doorman" officieel van de Neder landse marine overgenomen tijdens een plechtigheid in Rotterdam, waarbij de vlag van het schip, dat nu de „25 de Mayo" heet, werd gezegend. Amokmaker langs autoweg BIRMMINGHAM (AP) Nabij de Amerikaanse stad Birmingham in Ala bama heeft gisteren een man uit een woning langs een autoweg drie automo bilisten doodgeschoten. Hij schoot zich zelf dood toen de politie het huis om singelde. (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM De koersontwikke lingen op het Damrak was de af gelopen week nogal grillig. Eind vorige week veerde de markt sterk op, waarmee de lijn die de vorige week donderdag hee) voorzichtig werd getrokken, op opvallende wijze werd doorgetrokken. Het was weer een typisch psychologisch effect. De markt was behoorlijk gezakt waar door koopjesjagers en baissiers de tijd rijp vonden om in de markt te stappen. Dit prikkelde de al of niet speculatief ingestelde beleggers en zij volgden het voorbeeld in de ver onderstelling dat de markt nu wel verder zou aantrekken. Dat bleek maandag helemaal niet het geval te zijn. Het was na de activi teit van de vorige week vrijdag zells opvallend rustig. Er waren wat winstnemingen en verder wachtte het publiek af wat er zou gebeuren. Ook de op zaterdag bekend gemaakte discontoverhoging, die in feite een lastenverzwaring voor het bedrijfs leven betekent, vomrde hierdoor geen stimulans. Dinsdag volhardde de beurs in deze stemming. Maar woensdag werd de stemming plotseling weer vriendelijker. De koersstijging in Wall Street was daar bepaald niet vreemd aan. Daar is de stemming namelijk al enige dagen een stuk beter. Eensdeels heb ben ook daar de koopjesjagers na de zware val van de afgelopen dagen stimulerend gewerkt, maar ander deels waren er nog andere krachten aan het werk, waaronder de wat gunstiger geachte situatie in Vietnam en de verlenging van de extra inkomstenbelasting. Zij hebben voor een steun in de rug gezorgd. Het resultaat van de diverse krach ten was dat de eerste week van augustus duidelijk beter was dan de vorige weken al kunnen wij bepaald nog niet van een sterke opleving spreken. Daarvoor reageerden de beleggers nog te voorzichtig. De beurs had deze week en dat midden in de komkommertijd ook nog groot nieuws te verwerken: een belangrijke fusie in de elektronische sector, de cijfers van Koninklijke Olie Kon. Olie Om met Koninklijke Olie te beginnen. De nettoresultaten van de groep waren in het eerste half jaar 12 pet hoger dan in het eerste halfjaar van 1968; in het tweede kwartaal alleen was de stijging 10 pet. De winst per aandeel van 20.- steeg hierdoor van 7.20 in het eerste halfjaar van 1968 tot 8.07 in het eerste halfjaar van 1969. Er werd bij verteld dat in alle sectoren van hel olie-, aardgas- en chemisch bedrijf de activiteiten op een aanzienlijk hoger peil dan vorig jaar lag. De beurs was in de voor afgaande dagen ongeveer 5.- ge stegen maar donderdag reageerde de beurs op de fraaie cijfers bijna niet. waarbij alleen opgemerkt kan worden dat die cijfers nog niet overal bekend VAN WEEK TOT WEEK Zij die verwacht hadden dat de om wisselingsverhouding AKU-Zout- Organon een op een zou worden, heb ben ongelijk gekregen: vijf aandelen KZO worden namelijk gelijk gesteld met zes aandelen AKU, elk van 20.- De besturen hebben zich bij het vast stellen laten leiden door de koers- verhoudingen voor de bekendmaking en door winsten per aandeel, de winstverwachtingen en de intrinsieke waarden. Op basis van de koers van AKU van woensdag kwam de waarde van een aandeel KZO uit op 141.- KZO deed woensdag echter 135.10. Donderdag was AKU nage noeg onveranderd maar KZO trok een goede twee gulden aan tot 137.30. Dat is dus nog beneden de pariteiitsverhouding. Alvorens op de grote fusie over te stappen, moeten wij nog even melden dat van de andere internationale fondsen alleen Philips wat aantrok (bijna 2 gulden). Ontwerper Wilhelm Bartz uit Stuttgart rekent voor volgend jaar kennelijk op een minder fraaie zomerZijn polyester „iglo" is een soort vervanger van de strandstoel. Als men in de strandstoel nog zit te rillen is het in de „iglo" al behagelijk, zo redeneert mijnheer Bartz. Wie er op het- strand geen plaats voor vindt kan de „iglo" altijd nog als tuinhuisje gebruiken. Dam (I) Ik ben, toen ik na een héél lange tijd weer eens in Am sterdam was, zelf gaan kijken. Naar die ontheiliging van het nationale monument op de Dam: volgens sommigen iets dat ten hemel schreit en om wraak en ingrijpen roept, volgens anderen iets waar alleen oude dwazen en reactio nairen zich over opwinden, want wat is er nu natuurlijker en boeiender en verkwikkender dan dat zo'n monument, wanneer het de jeugd als speelplaats dient, daarmee „functioneert"1 Jaag ze eraf, die luie lanterfanters! Och, laat ze toch liggen en zitten, die onschuldige rakkers! De zweep over het langharige tuig, stuur ze naar een werkkamp Och nee, heb liever begrip voor een jeugd die terecht tegen ons ouderen in opstand komt! Naar welke stem moest ik luisteren? En is het daar op de Amsterdamse Dam wei'kelijk zo erg? Ik ben, toen ik na een héél lange tijd weer eens in Amsterdam was, zelf gaan kijken. Dam (II) De Dam. Middelpunt van Amsterdam en daarmee van Nederland. Van alle plaatsen en pleinen het rijkst aan traditie en herinnering. Het als wereldwonder geprezen paleis, waar eens de burgemeesteren van Amstelredam zetelden, die zich machtiger wisten dan welke koning of landvoogd ook, en waar in onze eigen tijd koningin Wil- helmina op het bordes vei'scheen om afscheid te nemen van een volk. dat zij in goede en kwade dagen trouwer had gediend dan ooit één Oranje voor haar. De eindelijk uit de steigers herrijzende Nieuwe Kerk, waar Vondel rust en waar wij' de dag na de bevrijding in een stampvolle dienst het Wilhelmus zongen, want „Gods vijanden waren verslagen". Welk een plaats, welk een plein! En welk een monument! John Radecker, de beeld houwer, ontwierp het als stenen heugenis aan de wreed ste jaren die Nederland beleefde: kijk maar naar die ge kruisigde figuur, lees maar de nobele woorden waarin de dichter Roland Holst samenvatte wat eens is geschied. Een schoft wie durft zeggen, dat zo'n plaats, zo'n plein, zo'n paleis, zo'n kerk, zo'n monument niet door historie en traditie geheiligd zijn! Een schoft wie durft ontkennen, dat wij met iets van eerbied met dat hart van Nederland zouden moeten om gaan. Echter, wat wij nog altijd, ook met iets van respect, de overheid noemen, gedoogt de ontheiliging en ont luistering van dat hart, die plaats, dat monument! Dam (III) u moet, mocht u óók Amsterdam bezoeken, 's avonds niet naar de Dam gaan. De schok zou, vooral ge u het machtige plein uit goede dagen herinnert, te groot zijn. Ik zag het midden van de Dam door quasi-moderne popartbouwsels, kennelijk aan het brein van een gesub sidieerd anti-artiest ontsproten, ontsierd en tot een dwaas kermisterrein gedegradeerd. Banken en laag-bij-de- grondse plankieren dienden onder het schemerlicht van rare feestlampen, die met de strakke tucht van de paleis- architectuur vloekten, tot zit-, lig- en vrijplaats van on smakelijke, vervuilde jongelieden van het soort waarvoor wij volgens dominees achter de schrijftafel en psychologen achter het statistiekje vooral „begrip" moeten hebben. Zoals ze daar op en naast elkaar lagen, vormden de vies peuken blijkbaar het „ludieke" element, dat onze samen leving volgens de schrijftafel-kathederfilosofen zo zeer behoeft. Nu, wie het daarmee eens is, kan dan behalve op het middenplein van de Amsterdamse Dam vooral ook bij het nationale monument zijn hart ophalen: alsof rloolratten daarop waren losgelaten, zo klitten ze tegen dat eens zo blanke ereteken, gebruiken het als slaap vertrek, urinoir en bordeel want kreeg die burgerman, die zich iets te dicht bij een der schone slaapsters waagt, niet te horen, dat hij „het" best een voor twee kwartjes mocht doen? Dam (IV) Zo „functioneert" dan het nalioneel monument en u moet liever niet gaan kijken tenzij u mij niet gelooft. En zo vuil als het centrum van Amsterdam door dit alles is geworden, zo vuil is ook het Damrak in de late avond, als wat een vrolijke grootsteedse boulevard kon zijn, de heir baan is waarlangs de nieuwe jeugd, die wij vooral „be grijpen" moeten, voortsjokt naar ja waarhéén? Menge ling van landloper en clochard, zo lopen ze daar, vaak ook nog als verwezen verdoofden, met hun slaapzak als enige bagage en stulc voor stuk zijn ze inderdaad ,,te vies om aan te pakken". Vreemde, onbereikbare figuren en je bent dom, dom, dom als je jezelf afvraagt waarvan ze nu eigenlijk leven, deze globetrotters anno 1969, die allen op Amsterdam aftrekken, omdat daar in de stad van „Paradiso" en „Fantasio" en van volop marihuana alles mag en alles kan. Neen, u moet toch maar liever niet 's avonds laat langs het Damrak lopen, ginds in die stad die eens zo trots was op zijn Hollandse reinheid! Is het nationaal monument slaapsalet en bordeel, het Damrak is openbare vuilstortplaats, en daarin trouwens niet ongelijk aan zo veel andere Nederlandse straten, waar de glibberige patattenzak naast de bananeschil ligt tc stinken tussen het opgewaaide straatvuil, waar neerge smeten kartonnen dozen de weg versperren en alles om een grandioze bezem roept. Maar wie zal, in deze tijd waar het „wie niet werkt zal niet eten" vervangen wenü door het „wie niet werkt zal gesubsidieerd worden" wie zal die bezem willen han teren? Liever halen wij, de overheid voorop, onze moede loze en berustende schouders op en laten het maar zo. Totdat het ééns te gek gaat worden. Maar dan zal de spontane verontwaardiging, die zoals eertijds die der matrozen die de hal van het Amsterdamse Centraal Sta tion schoonveegden, leterlijk en figuurlijk naar de bezem grijpt, wel weer als fascistisch of nog erger worden uit gekreten. Zoals je dat nu reeds kon horen, toen een aar zelende stem in het geterroriseerde Valkenburg om een burgerwacht riep, die eindelijk weer eens voor zulke ouderwetse dingen zou moeten zorgen als fatsoen en orde en tücht Rare woorden, ik durf ze héóst niet neerschrijven. J. W. Grote fusie De fusie tussen onze grootste elek trotechnische bedrijven was goed be waard gebleven (dat al was gevormd uit Hazemeijer, Heemaf en Smit in Slikkerveer) en Smit in Nijmegen (waarbij al behoorden COQ, AFO en Dordt) vormen nu een concern met een omzet van ruwweg 300 miljoen en 8500 man personeel. Voor Neder land is dat heel wat maar voor bui tenlandse verhoudingen is het nieuwe concern nog maar bescheiden. De beurs reageerde als volgt: Holec zakte 10 punten tot 125 waarna het don derdag 127 werd. Smit raakte woens dag 1% punt kwijt tot 108'/6 waarna het donderdag 105 bieden werd. Er moet bij verteld worden dat voor 1000.- Smit gegeven wordt 600.-. Aandelen Holec plus 300 7% pet. converteerbare obligaties Holec. Onder het kleinere nieuws rang schikken wij de stagnatie in de ver kopen in het eerste halfjaar door de BTW bij tabaksindustrie Philips (koers ongeveer 63), een beter eerste halfjaar bij Amsterdam Rubber (koers iets boven de 50) en een iets lager resultaat in het eerste half jaar bij Reesink maar desondanks de verwachting voor geheel 1969 van een gelijk resultaat (koers ongeveer 135) Bij het doornemen van de koerslijst vielen ons vooral de koersschomme lingen in de verzekerings- en uit.- geverssector op. Amex zakte 6.- tot 169.- en Delta steeg 10 punten tot 385. Nationale Nederlanden was woensdag nog 950 maar werd don derdag ex 10 pet. bonus en in stukjes van 10 genoteerd voor 86.10. Bij de uitgevers zakte VNU van 215 - tot 209.- en Kluwer moest f 4.- prijs geven tot 235.- De Boer tenslotte liet een steek van 10 punten tot 395. Daarentegen kon Elsevier na diverse ups en downs gelijk blijven op 540.- Wij hebben al met al een week met een lichte verbetering achter de rug, een week die zich niet gunstig liet aanzien maar die toch bijdraaide. De verbetering is echter niet van dien aard dat hieruit conclusies getrokken kunnen worden. Man reed door na dodelijk ongeluk MAASTRICHT (ANP) De Maastricht se politie heeft gisteravond proces-ver bal opgemaakt tegen de woonwagenbe woner B. uit Maastricht. De man reed gistermiddag met zijn wagen in op de tienjarige G. A. de achter het Geusel- stadion te Maastricht plotseling de weg overstak. Het jongetje overleeg ter plaat se. De bestuurder van de wagen ging er vandoor maar de politie wist hem op te sporen. Bij zijn aanhouding bleek dat de man geen rijbewijs bezat en zijn wagen ge deeltelijk gedemonteerd op een geïm proviseerde schroothoop in het woonwa genkamp te hebben gesmeten. Aan de auto waarvan de motor nog warm was kleefden nog haren en bloed. Op de provinciale weg te Maurik is gisteravond de bromfietser C. van K. uit Liende, die zijn vrouw achterop de duo had, door een auto aangereden. Bei den werden ernstig gewond naar een zie kenhuis te Tiel vervoerd, waar de 68- jarige echtgenote is overleden. Tijdens h et overzwemmen van het scheepvaartkanaal in Spijkenisse is de 22-jarige K. D. uit Haarlem, die op va kantie in Spijkenisse was, verdronken. Reddingspogingen van zijn 19-jarige broei en een aantal andere zwemmers mochten niet baten. DEN HAAG De vakantiespreiding is dit jaar naar het oordeel van de Stich ting Recreatie duidelijk merkbaar. Dit blijkt uit recente informaties die de Stich ting Recreatie van een aanal toeristische instellingen en bedrijven heeft gekregen. Hierbij kwam vast te staan dat in ons land zowel in de eerste twee weken van juli '(de ,,metaal"-vakantie) ais in de laatste twee weken (de Duitse vakantie invasie uit Rijnland-Westfalcn de va kantiecentra goed bezet waren. Van een opeenhoping van de vakantie- drukte uitsluitend in de periode van de bouwvakvakantie (de eerste twee weken van augustus) is geen sprake, ook al is deze periode hier en daar extra druk. Evenmin leverde de vakantiedrukte op de reisdagen gedurende de weekeinden noemenswaardige moeilijkheden op. Naai de mening van de Verkeerscerrtrale van de Rijkspolitie te Driebergen heeft men een duidelijke spreiding van het verkeer over de weekeinden 28-29 juni, 12-13 ju li en 26-27 juli kunnen constateren. Zelfs was er aldus de Verkeerscentrale van de Rijkspolitie geen sprake van ern stige piekuren op deze reisdagen. De verkeersstroom verdeelde zich over een groot deel van de betreffende reisdagen. De ervaringen van het Nationaal Bu reau voor Toerisme wijzen ook in deze richting. Uit een aantal gehouden steek proeven ontstond het volgende beeld: weekeinde 28-29 juni was de toeristen- stroomverdeling redelijk; 12-13 juli rede lijk tot. goed en 26-27 juli goed. Hieruit valt af te leiden dat eên geleidelijke top- bezetting bereikt werd. Ook bestaat er de mening dat vooral de kamperende vakantiegangers onder in vloed van het uitzonderlijke mooie weer langer zijn gebleven, waardoor tijdens het weekeinde dat de bouwvakvakanties aanvingen een aantal kampeerterreinen overvol raakten. Voorts is gebleken dat dit jaar de vraag naar pensionaccommo datie beduidend minder was dan andere jaren, terwijl de vraag naar bungalows, appartementen en vakantiehuisjes is toe genomen en ook het aantal kampeerders groter is geworden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5