3-Oktobermarkt komt langs Haarlemmerweg BEWONERS NIEUWVEENS JAAG PAD BEVEILIGEN MOLENKADE Omwonenden krijgen brief van Voorlichting Ruim 700 kinderen in Alkemade doen mee Fraai weer maakt vakantie- spelen tot grandioos succes Marsiaanse speelstad gesloten Mej. W. Habraken gehuldigd Veertig jaar toegewijde dienst in het Elisabeth Leiderdorp gaat polstokspringen ÉL W. Schelberg burgemeester benoemd tot van Weerselo Bridgevereniging „De Brug organiseert marathon-drive Aanrijdingen te Oegstgeest Schoolgaande kinderen liepen gevaar ZATERDAG 9 AUGUSTUS DE LEIDSE COURANT LEIDEN De 3-oktoberkermis zal dit jaar worden gehouden op het enorme parkeerterrein van de Groenoordhal. B. en W. hebben daarom besloten bij wijze van proef de traditionele 3-oktober- markt te verplaatsen naar de Haar lemmerweg tussen Maresingel en Willem de Zwijgerlaan. De belang rijkste reden hiervoor was wel dat de feestelijke binnenstad dan een wat logischer verbinding met het kermisterrein zou krijgen. De onvermijdelijke verplaatsing van de kermis heeft veel voordelen: gemakke lijk bereikbaar vanuit alle windstreken, een zeer groot terrein en wellicht het belangrijkste beslist geen modderbe- nen meer. Toch zal het even moeten wen nen. Dat geldt natuurlijk ook voor de plaats van de 3-oktobermarkt en daar om heeft Bureau Voorlichting van de gemeente Leiden een brief laten uitgaan aan de bewoners van de Haarlemmerweg en omgeving. Het Bureau wijst er o{ dat op 2 en 3 oktober geen verkeer ove de Haarlemmerweg mag; dat auto' ergens anders moeten worden gepai keerd; dat het ook nogal wat drukte meebrengt voor deur van diegenen, die aan de Haarlemmerweg wonen. „Hoe dan ook", zegt Bureau Voorlich ting, „het besluit is genomen ten gerie ve van de grote massa 3-oktobervierders. Wij hopen dat u zich dit realiseert als het besluit van b. en w. voor u enkele minder prettige kanten mocht hebben". Degenen, die door de verplaatsing van de markt met een bijzonder probleem komen te zitten, kunnen contact opne men met het Bureau Voorlichting Stad huis, kamer 246, tel. 45344, toestel 224 of 321. VOORSCHOTEN Ruim twee hon derd Voorschotense kinderen hebben een week gebouwd aan een speelstad gisteravond besloten zij de speelweek met een groot marsiaans feest, waarop marsmannetjes en aardvrouwtjes in een muzikale strijd tenslotte de gehele speelstad naar de maan hielpen, want alles moest weer afgebroken worden Medewerkers van het Creatief Centrum Voorschoten hebben een week lang de j LEIDEN Op vrijdag 15 augustus a.s. zal de Horeca-afdeling van de vee markt-sporthal aan de Willem de Zwij gerlaan te Leiden feestelijk in gebruik gesteld worden. Deze ingebruikneming I zal geschieden door mevrouw E. Harm- I sen, echtgenote van wethouder P. S. Harmsen. BURGERLIJKE STAND i OEGSTGEEST Geboren: Rudolf W. b M, zn. van zn. van A. W. Stuifzand en I P, W. C. M. Oudshoorn; Peter zn. van H. G. Cohen en J. C. Zuidhoek; Sebasr Waan zn. van R. Kaptein en S. Gerrits- ma; Eugène K. L. zn. van H. S. Tjoa en I. N. Tan. Ondertrouwd: J. C. Fockens en A. J. v. den Broek; G. A. C. Warning en T. M. Sanmoenawi. Getrouwd: C. N. Hoogervorst en A. J. M. van Heiningen; J. P. Engels en H. Spong; W. A. M. Driessen en I. Jong man; T. van den Hoek en G. E. Huis- Begonnen als noodhulpje voor zes weken LEIDEN Gisteren precies 40 jaar geleden werd er het eerste beroep ge daan op de spontaniteit en de hulpvaar digheid van mej. W. H. Habraken. Of ze, voor zes weken slechts, als nood hulp wilde fungeren in het St.-Elisabeh- ziekenhuis aan de Hooigracht. Maar mej. Habraken is toen maar gebleven, ten eerste omdat ze het direkt al ver schrikkelijk naar haar zin had, en ten tweede, omdat ze door heel het huishou- delijk personeel geaccepteerd werd als een hardwerkende vrouw, die altyd net iets meer deed dan er van haar verlangd kon worden. Bijna dertig jaar bleef ze op de kraam- afdeling werken; met veel toewijding en liefde omringde ze ook langdurig zieken. Rustig, onopvallend heeft 40 jaar lang haar beste krachten willen geven. Daaraan werd gisteren op fees telijke wijze de nodige aandacht be steed ,in weerwil van haar (wat schuch tere) terughoudendheid. Om half tien werd haai- feestdag be gonnen, toen velen van het personeel haar reeds konden gelukwensen. Tijdens deze intieme bijeenkomst kreeg mej. Habraken een enveloppe met inhoud aangeboden van haar collega's, ochtend werd daarna besloten met H. Mis, welke voor haar werd opge dragen. 's Middags was er een receptie, welke ruim 200 bezoekers telde. De directeur van het ziekenhuis, mr. J. G. Bergmeyer, sprak er namens de di rectie, terwijl de medische staf verte genwoordigd werd door mej. dr. Smit. Toen om zes uur de receptie was gelopen, zat er een over-gelukkige mej. Habraken temidden van de vele, vele bloemstukken en cadeaus én haar fa milie in de ontvangstkamer van het ziekenhuis. Glimlachend keek ze terug op de huldiging en haar veertig jaren in het Elisabeth. De dag werd besloten LEIDERDORP In het programma van de Zomerfeesten die de Oranje vereniging Leiderdorp organiseert op 14, 15 en 16 augustus is evenals vorig jaar weer het onderdeel polsstokspringen over de Tollenaersingel opgenomen. Naast het kaatsen en skutsjesilen is het fierljeppen (pols stokspringen) een by uitstek Frjese sport, waarmee men ongeveer 12 jaar geleden is begonnen. Het fierljeppen gaat almeer een internationale sport worden: in Zweden zijn reeds wedstrijden gehouden en een filmploeg maakte opnamen die straks door twee vertegenwoordigers van dze sport in Japan zullen worden toegelicht; de heren zullen daar demonstraties gaan geven. Dit vertelde ons gistermiddag de heer Johan Boersma (op de foto), leraar li chamelijke opvoeding te Suameer, Fries land, kampioen 1968 van Groningen met een sprong van 12,5 m. Over drie weken zal hij zijn titel moeten verdedigen bij de jaarlijkse wedstrijden in Winsum, maar de heer Boersma springt nu al 14,17 m. Hij was naar Leiderdorp gekomen op uitnodiging van de Commissie van de Oranjevereniging, die deze wedstrijd hier op 16 augustus organiseert, de heren J. Dorlandt, W. Hendriksen, A. Kruidenier en K. Wolt. De commissie wenst besla gen ten ijs te komen en propaganda te maken voor het polsstokspringen, dat mén echt moet betitelen als sport en niet moet zien als een Friese folklore, aldus de heer Boersma. Op z(jn advies heeft de commissie twee originele polsstokken, zoals men ze in Friesland gebruikt, gekocht. Ze zyn ge- Voorschotense kinderen bezig gehouden met het bouwen van een Marsstad Ter wijl in de voormalige kantine van het M.O.C.-terrein de kinderen creatief wa ren met boetseren, schilderen, tekenen, plakken en kleertjes maken, waren in het bos van „Bijdorp" de kinderen de balletkunst aan het beoefenen en op de speelweide achter de kantine weer an deren, die de meest vreemde bouwsels en hutten vervaardigen. Deze bouwsels droegen namen als „De Bloeddorstige Leeuw", „De Nest" „Het Hut" en „Voorschoten". Jeugdige technici had den uit oude auto-uitlaatpijpen en gas- pijpen een ruimteschip gebouwd. Burgemeester L. de Kool, die met al de wethouders een officieel bezoek bracht als „aardsoverheidsdienaar", bracht zelfs een bezoek aan „De Nest", dat hoog in een boom gebouwd was. „Hij houdt het", riepen de nestbewoners ver heugd op het moment dat de burge meester via een zeer gammel trapje drie meter hoog geklomen was in de boom en op de „vloer" van de boomhut maakt van noors sparrehout, dat grote buigzaamheid heeft, en hebben lengte van 8,60 m. Hij adviseerde de commissie aan de Tollenaersingel aan de ene zyde een plankier en aan de overkant, een dikke zandlaag. Omdat op 16 augustus in Friesland stokspringen worden gehouden, kan de heer Biersma met andere prominente springers niet naar Leiderdorp komen. Hij heeft evenwel graag toegezegd met de Bevrijdingsfeesten op 9 mei 1970 in Leiderdorp demonstraties te geven. In Friesland is het wettelijk voorge- schreven tenue bij het polsstokspringen shirt met lange mouwen en gymnastiek- broek. Men telt daar ook al veel dames leden; hun gemiddelde sprong bedraagt 10 m. Wie weet of door dit initiatief van de Oranjevereniging Leiderdorp in de toe komst een Club Polstokspringen gaat krijgen. iML. APHEN a/d RIJN Een feeërieke, door „Crescendo" muzikaal bege leidde lampionoptocht door vele straten besloot het elfde „Vakan- tiespel", dat deze week in alle op zichten bijzonder goed is geslaagd. De optocht werd langs de straten door duizenden gemeentenaren en inwoners van omliggende gemeen ten gadegeslagen en blijkens de reacties genoot men er allerwegen volop van. MEDISCHE DIENSTEN LEIDEN: Leidse huisartsen: tot zater dag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 u. belle men voor spoedgevallen de dokters telefoon 22222. Centrale Apotheek: Breestraat 74, telef. 20552. LEIDERDORPdkt. Blaauwendraad, Hoge Waard (K'kerk), tel. 01714-2208; apotheek: R. van Breest Smallenburg. OEGSTGEEST: dkt. Roelants, L. de Co- lignylaan 20, tel. 51191; Oegstgeestse Apotheek (zondag van 8-24 uur gesl.). VOORSCHOTEN: dkt. v. d. Kooy, Schimmelpennincklaan, tel. 2527. Apo theek: zie Leiden; wijkverplegingGe zondheidscentrum, Wijng.laan, tel. 2177. ALKEMADE. Dat het comité vakan- ?len Alkemade het dit jaar geboren initiatief om de schoolgaande jeugd van de lagere scholen in de iange zomerva kantie wat ontspanning te bieden, veel waardering heeft verkregen, komt wel 'olledig tot uitdrukking in de massale deelname van de jeugd aan de diverse onderdelen van het vastgestelde pro gramma. Was reeds de inzet van deze vakantiespelen met een wandelvierdaag- en buitengewoon geslaagd evene ment, niet minder was dit het geval met het afwerken van het programma in de afgelopen dagen. Ruim 700 kinderen na deel aan o.a. huttenbouw, viswed strijden, fiets-oriëntatletocht. Voor de op het voetbalveld van Rypwetering geor ganiseerde sport stuif-in meldde zich een deelname van 147 kinderen. Volgende week zullen de kinderen uit Alkemade-Oost (Roelofarendsveen, Ou- 3n Nieuwe Wetering) alsmede van Alkemade-West (Rijpwetering, Oud Ade Kaag) van maandag 11 tot en met vrijdag 15 augustus weer uit een uit gebreid programma hun keuze kunnen doen. Zo is er op maandag 11 augustus straattekenwedstrijd op de parkeer vakken in de Europaweg, waarbij door pessimisten nog gedacht is aan regen- of nat wegdek, want in dat geval zullen de wedstrijden gehouden worden de veilinghallen van de bloemenveiling Roelofarendsveen. Deze wedstrijd be gint om half drie. Voor Alkemade-W. deze straattekenwedstrijd te Rijpwete ring eveneens maandag 11 aug. en wei 4 uur n.m. op het plein voor het dorpshuis. Op dinsdag 12 aug. is er Alkemade-West een boottocht. De boot vertrekt om half tien b(j de boerderij de heer Tersteeg aan de Boekhor- sterweg en op donderdag 14 augustus 'i morgens te 10 uur is er in het dorpshuis te Rijpwetering een voorstelling Bert Brugmans poppentheater. Eveneens het dorpshuis van Rijpwetering ii op vrijdag 15 aug. n.m. te 2 uur een wed strijd in vliegershow, en gelijktijdig in het dorpshuis van Oud-Ade voor meisjes een wedstrijd in het maken hoofddeksels. Om 4 uur worden de vlie gers opgelaten op het voetbalveld Rijpwetering. Voor Alkemade-oost meldt het programma verder op wc dag 13 anugustus een sport-stuif-in op het terrein van de voetbalver. Wet. aanvangende te 2 uur, waarbij aan 12 spelen kan worden deelgenomen. Don derdag 14 augustus n.m. 4 uur in de hal len van de bloemenveiling Roelofarends veen een voorstelling van Bert Brug mans poppentheater voor de kinderen tot 8 jaar. Eveneens in deze veilinghallen op vrijdag 15 augustus n.m. 2 uur vlie- gerbouw en hoofddeksels maken door de jongens en meisjes. Voor al deze ac tiviteiten is bij deelname 0,25 ver eist als aandeel in de te maken ksten. De vakantiespelen worden voor Alke made-oost en west gelijktijdig afgesloten des avonds te half negen met het hou den van een groot kampvuur op een ter rein aan de Middenweg te Roelofarends- Puzzelrit voor Anjerfonds KATWIJK Gisteravond werd door de auto- en motorclub „Voorschoten" ten bate van het Anjerfonds een puzzelrit gehouden. De start vond plaats vanuit het restaurant van de nieuwe Sporthal aan de Stadhoudersdreef, nabij De Bilt- laan te Katwijk. Deze rit werd gereden volgens een eenvoudig eigen reglement en met een aangepaste lage gemiddelde snelheid. De uitzetters waren de heren J. C. van der Nagel en H. Zandbergen. Ook ditmaal werd gereden in een sport- klasse voor geroutineerde puzzelaars, waarvoor zich 14, terwijl voor de tour klasse, voor beginnende puzzelaars 43 deelnemers hadden laten inschrijven. Bij de prijsuitreiking bleek overduide lijk dat er voldoende strafpunten waren uitgedeeld. De prijzentafel was bijzonder goed voorzien. De prijswinnaars waren: A.-klasse: 1 mevr. Lingerak 60 straf punten, 2 J. Jesse 60, 3 W. Meijer 60, 4 K. Voorham 90, 5 W. Huf 97. B-klasse: 1 G. Spierenburg 125, 2 W. van Dorp 129, 3 S. van Duin 150, 4 A. Timmer mans 150, 5 Kenens 150, 6 Goos 150, 7 J. van Vliet 150, 8 mej. Klein 151, 9 P. Demeier 182, 10 J. v. Hoeven 191, 11 H. v. d. Plas 210, 12 Assink 210, 13 Van Dillen 210. In de A-klasse viel de poedelprijs in handen van W. Ramp en in de B-klasse G. Bos, resp. met 219 en 420 strafpunten. veen. Dit kampvuur staat onder leiding van de heer A. Kerkhof uit Oorschot, welke zich op het gebied van kamp vuur-organisatie een epert mag noemen. Tevens zullen op deze avond de prijzen van de wedstrijden aan de winnaars worden uitgereikt en zullen daarbij nog een speciale verrassing in ontvangst mo gen nemen. Deken Van Noort in het zilver LEIDEN. De deken van Leiden di\ L. G. A. van Noort viert morgen zijn 25-jarig priesterfeest. Op heel beschei den wijze, omdat dr. van Noort het niet juist vond de Lodewijkparochie, waar hij nog maar korte tijd pastoor is, te be lasten met een grote feestelijke viering. Het priesterjubileum zal alleen gevierd worden met een plecvhtlge viering van de Eucharistie om 11.00 uur, waarna de parochianen gelegenheid hebben de ju bilaris in de pastorie te feliciteren. 0 OEGSTGEEST Medische dienst dit weekeinde: zust. De Groot, tel. 54500, b.g.g. 22222. Gisteren werd in de namiddag bekend, dat de heer W. L. G. Schelberg, de voor zitter van de KVP-fractie van de Lis- ser gemeenteraad, benoemd is tot bur gemeester van> Weerselo in rond 9000 zielen. Zijn benoeming-is voor zeer. velen een verrassing en evenzo velen zullen het spijtig vinden, dat de heer Schelberg Lisse gaat verlaten, omdat men hem bijzonder weet te waarderen in zijn werk als raadslid. Daarvan getuigt wel zijn benoeming tot voorzitter van de KVP- LEIDEN. De filatelistenvereniging De Rijnstreek houdt op maandagavond a.s. de maandelijkse ruilkontaktavond, welke gehouden zal worden in het Dorps huis Leiderdorp van 19.00-23.00 uur. De heer J. P. A. van den Hout zal als voorzitter aftreden. Hij heeft vrij kort geleden een functie buiten Leiden aan vaard. De heer Hout is ruim zes jaar voorzitter van de vereniging geweest. De vereniging zit nu om een nieuwe voorzitter verlegen. Wie? fractie, hoewel hij het jongste raadslid is van de KVP en eerst bij de laatste raadsverkiezingen in de raad is geko- De heet- Schelberg is directeur van de Centrale Kath. Jeugdbeweging in Zuid- Holland en verbonden aan het Vor mingscentrum Staelduin-Hoeve. Hij ge noot zijn opleiding na de lagere school op de Middelbare school te Sittard en studeerde paedogogiek aan de r.k. Uni versiteit te Nijmegen. Hebt u nog ver dere scholing gehad? „Ja, ip, de Raad van Lisse" antwoordde de heer Schel berg. Hij heeft naai- zijn verklaring met het grootste genoegen de gemeentepoli tiek gevolgd. Zijn benoeming geschied de per 1 sept. a.s. r KATWIJK AAN DEN RIJN. Sinds enkele jaren worden door de bridgeclub „De Brug" in de zomermaanden bridge- wedstrijden georganiseerd voor de eigen leden zowel als voor de gasten die de badplaats bezoeken. Vooral dit seizoen mag er, voor wat het aantal deelnemers betreft, van een doorslaand succes wor den gesproken. Dat thans honderden paren aan de drives kunnen deelnemen, i* te danken aan het feit dat nu over een K grote zaal, namelijk de sporthal „Cleijn Duin" kan worden beschikt. Met het re- taurant er bij is het thans magelijk on- geveer 130 paren tegelijk te laten spe len. Hierdoor aangemoedigd heeft het bestuur van de bridgeclub het aange durfd om de zaken in een nog groter verband aan te pakken. Er zal namelijk op 15 en 16 augustus a.s. Vrijdagavond om acht uur wordt begonnen met de eerste zitting. Er moeten dan 28 spellen worden gespeeld, waar ongeveer vier uur voor nodig iS. Er volgt dan een pau ze tot ongeveer twee uur 's nachts om de spelers de gelegenheid te geven de inwendige mens te versterken. Ejr vol gen daarna nog twee zittingen van 28 spellen. In de pauze, zaterdagmorgen van zes tot acht uur, wordt ontbeten en kunnen de deelnemers de slaap verdry- ven door te gaan zwemmen in het Sportfondsenbad „De Miereweide". Zij, die niet van zwemmen houden, zullen gezamenlijk een duin- en strandwande ling kunnen maken. Zaterdagmiddag ongeveer twaalf uur is de laatste zitting afgelopen, waarna omstreeks twee uur de uitslag bekend wordt gemaakkt. Ui teraard komen vele „groten" uit de bridgewereld op een dergelijk evene ment af, doch dit hoeft de thuisbridgers en de badgasten zeker niet af te schrik ken om zich ook voor deelname op te geven. OEGSTGEEST. De bestuurder van 'n i Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De brom- Duitse auto verleende gistermiddag om- fiets werd bestuurd door ene B. M. uit streeks 3 uur, toen hij de oprit van het Sassenheim; de man liep geen letsel op. Rijnzichtviaduct naar de rijksweg wilde Vanmorgen om tien voor half negen oprijden, geen voorrang aan bromfietserliep een vijfjarig meisje ter hoogte van B. C. B. uit Katwijk. De bromfietser j het zwembad plotseling de rijweg op werd licht gewond, zijn voertuig geheel j terwijl een auto ui tde richting Warmond vernield. De auto liep lichte schade op. naderde. De bestuurder remde uit alle Om een uur of zeven gisteravond vond macht, maar kon een aanrijding niet een aanrijding plaats op de Warmnoder-1 voorkomen. Het meisje werd op de mo- weg, waarbij een wielrijdster, het meisje torlcap geslingerd en moest met een ge- A. H. uit Hazerswoude, een hoofdwondbroken rechter onderbeentje naar het opliep. Zij werd naar het Academisch I Academisch Ziekenhuis worden gebracht. NIEUWVEEN. Bewoners van het Jaagpad langs de Amstel hebben gister middag spontaan besloten zelf de aan. het eind van de Muggenlaan gelegen Molenkade over een lengte van twee honderd meter aan weerszijden met an derhalve meter hoog Ursus-gaas te be veiligen. Aan weerszijden van dit een meter brede tegelpad lopen twee sloten die dienen om al het rioolwater en afval van de bewoners van de huizen Ursula en Jo- hannesstichting af te voeren in de Ze- venhovense polder. Deze wel zeer kwa lijk ruikende sloten zijn op sommige plaatsen bijna twee meter diep en vol met drap en viezigheid. Reeds enkele malen is door de bewoners van het Jaag pad langs de Amstel bij het gemeente bestuur en het polderbestuur aangedron gen op het plaatsen van een afzetting langs de gevaarlijke sloten. Dagelijks moeten hier immers bijna 60 kinderen deze Molenkade passeren om vervolgens via de Muggenlaan in het centrum van Nieuwveen aan te komen voor het be zoeken van hun school. Reeds enkele malen is een kind van de weg geraakt en in het drappige. sme rige water terecht gekomen. Gelukkig konden de kinderen steeds gered worden. De narigheid is ongeveer een half jaar geleden pas goed begonnen toen van de leiding van de Johannesstichting besloot een rioolbuis vanaf de Wetering ten zui den van Nieuwveen, welk riool onder het terrein van de Johannes Stichting doorloopt naar de beide afvoerbuizen, dicht te maken. Van enige doorstroming en verversing van het water in beide sloten is nu geen sprake meer, vandaar dat het drap en de viezigheid nu volko men stil blijft staan en zich steeds meer ophoopt. De bewoners ten einde raad hebben en kele. weken geleden gedreigd hun kin deren die maandag a.s. weer de scholen moeten gaan bezoeken, thuis te houden. Gistermiddag heeft een inmiddels ge vormde commissie onder aanvoering van wethouder G. van den Hoorn een bespre- m BoRalul king op het gemeentehuis gehad. Beslo ten werd dat de gemeente het materiaal zal bekostigen indien de bewoners dan zelf de afrastering zouden aanbrengen. Nauwelijks enkele uren later was het materiaal reeds ter plaatse en gister middag om een uur waren opnieuw on der leiding van wethouder van der Hoorn een vijftal mannen beschikbaar die zelf het plaatsen van de afrastering ter hand aK. len. In nauwelijks vier uur tijd i bijna klaar en stond ter weerszijden de sloten over een afstand van ruim tweehonderd meter een uitstekende af rastering. Nu deze oplossing ter elfder ure nog is gevonden hebben de ouders besloten hun kinderen maandag a.s. normaal naar school te sturen. „Wij hadden hen an ders beslist thuis gehouden", verzekerde Foto: Onder leiding van wethouder G, van den Hoorn (tweede van links) heb ben Dorus van den Berg (links) en Ton van den Berg, Theo van der Laan, G. van den Hoorn Gzn. en Martin Verlaan het kanvtjtje gistermiddag bijzonder snel afgewerkt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3