dagen Twente f217.- „Rubens met de 87 brengt vijftigduizend gulden op Sa£eidse<2otirtcwit Dit weekeinde op radio en tv: „Aïda" van Verdi tegenover Dostojevski's „Schuld en boete Wielrenners in „Scala voordelig uit met NS Guido v. Deth overleden RADIOPROGRAMMA Wereld-t.v. op komst PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 AUGUSTUS 19t>9 Einde van een feest TERWIJL een kleine groep „nabloei ers" aanstalten maakt om eindelijk vakantie te gaan vieren, loopt voor de meeste Nederlandse burgers het feest ten einde. Het feest dat. inzoverre het van het weer afhing, dit jaar een gran dioos karakter heeft kunnen krijgen. Maar maandag staan dan na het feest de poorten van lagere scholen en kleu terscholen weer open: gaan de leerlingen die voortgezet onderwijs mogen volgen wat nadenken over taken, over nog niet aangeschafte boeken of, als dit allemaal niet nodig is, over een goede gelegen heid om het vakantieloon nuttig enA>f aangenaam te besteden. De bouwvakkers zoeken hun werkplaats weer op; op kantoren en in fabrieken worden de gelederen gevuld en thuis ont dekt moeder de vrouw dat er ook voor haar weer werk aan de winkel is; ze zoekt stofnesten, knopen die aangezet moeten worden en probeert het eten weer in de tred van de dagelijkse regel maat te krijgen. In zekere zin worden we allemaal een beetje ontnuchterd. En echt niet al leen typisch Hollands! we praten weer meer over zaken waarop terecht of niet terecht gekankerd kan worden. IfRANTEN, radio en televisie niet ^alleen stimulator maar wel degelijk ook nog spiegel van de publieke opinie- laten ook al merken, dat het zomerfeest zijn einde nabij is. We lezen weer over de ontluikende controverse rond het percentage, waar mee volgend jaar de produktiviteit moet en het loon kan stijgen. Er komen weer meer reportages en verklaarde artikelen over onlust en onvrede. Leraren denken na over de middelen waarop ze hun grootscheeps geuite onte vredenheid van het einde van het vorig schooljaar georganiseerd vorm moeten geven; studenten worden wakker uit een voor hen en het wetenschappeliik onder wijs weldadig zomerslaapje. We horen weer kreten van burgers die vinden dat de overheid meer geld moet geven voor belangrijke zaken en van vertegenwoor digers van de overhrid die jammeren, dat er geen geld voor zulke zaken is. Hogere prijzen die we, een beetje ver doofd en gepaaid door de stralende zon vaak zonder al te veel commentaar wegslikten, blijken plotseling weer pijn te doen. En het weldadige vakantieland dat afgelopen weken wel eens de tevre den constatering opwekte dat Europa toch nog zo slecht niet is, wordt al lengs naar de achtergrond gedrongen door teleurstelling en ergernis over de zwakke kanten van onze democratie. pN zo komt langzamerhand de ver trouwde film weer op het scherm; de badman moet plaatsmaken voor de politicus, de ijscoverkoper v<y>r de eco noom. de Middellandse-Zeekusten voor Vietnam en Zuid-Amerika, de maanreis voor de kosten van het levensonder- En wat wordt komende herfst, komen de winter en de daarop volgende lente het resultaat? Zitten we dan spoedig weer. morrend of gezapig, in de traditio nele draaimolen te draaien? Of zijn we, dank zij het weergaloze zomerfeest, met zijn allen ook een beetje wijzer gewor den? Nog even en in plaats van recordtem peraturen, voorspellingen over ideaal badweer aan de kust, plaatjes van ap petijtelijke strandnimfen worden we weer met de neus gedrukt op pessimis tische prognoses over miljoenennota, op reportages over bloedvergieten en hon ger; moeten de foto's met zon, groen, zee en tenten het weer opnemen tegen Vondeling, Beernink, Schmelzer, Toxo- peus. Jongeling, Koekoek en mr. Barend. Luns komt weer meer op de vóórpa gina en in de buurt daarvan wordt ook Kloos herondekt. Huisvestingsmisère, Damrelletjes, betalingsbalanscijfers, fu sies en ontslagen, ze gaan allemaal hun plaats weer opeisen en de enige troost zou wel eens kunnen zijn dat we wat minder behoeven te horen of lezen van verdrinkingsgevallen en verkeersonge- IIYaN is over een week of wat de mooie u zomer van 1969 iets waarover alleen maar met wat weemoed gesproken wordt, zo in de trant van „toen was het leven de moeite waard, maar nu. Tenzij de zon gehalve zon en gebruin de huidskleur ons allemaal wat meer wijsheid en medemenselijkheid heeft bij gebracht. Of moeten wij uiteindelijk wat dit be treft toch blijven wachten op wat de maan de wereld en zijn burgers te bie den heeft? Onschuldig, maar wat zegt het volk? UULPBISSCHOP Defregger heeft deze week verklaard zich juridisch en moreel onschuldig te voelen aan het wraakgericht of zo men wil de berechting van de mannelijke bevolking van het Italiaanse plaatsje Filetto na een aanslag door Italiaanse partizanen in de tweede wereldoorlog. Die verklaring is gekomen vier weken na de aanval in het weekblad Der Spiegel, en in die vier weken heeft de affaire de voorpagina's in Italië en Duitsland grotendeels gevuld, met eert korte onder bf-èk'ihg vóÖr 'dé maanlanding. De gerechtelijke kant van de zaak is interessant, al zal zich daarin geen nieuWë ontwikkeling voordoen. De zaak is onderzocht door de Duitse justitie, en voor wat de strafbaarheid betreft is zij verjaard. De gerechtelijke actie in Italië is nu pas op gang gekomen, maar zal weinig effect hebben zonder uitlevering van de bisschop aan de Italiaanse auto riteiten. Ook de persoonlijke kant van de zaak lijkt afgedaan, nu mgr. Defregger zich zelf onschuldig heeft verklaard, al zegt hij nog steeds te lijden onder hetgeen in Filetto is gebeurd. De hele kwestie spitst zich nu toe op de vraag hoe deze man kon worden toegelaten tot een zo ver heven kerkelijk ambt. Kardinaal Döpf- ner, die van alles op de hoogte was. heeft in de loopbaan van Defregger geen be letsel gezien voor zijn aanstelling. Het Vaticaan, dat nu de zaak zelf in onderzoek neemt, lijkt door de enorme publieke reacties enrnstig geschokt. Maar het blijft vooralsnog de vraag in hoe verre de Romeinse instanties, die bij be noemingen zo nauwgezet te werk gaan, van de episode-Filetto in het verleden van mgr. Defregger hebben afgeweten. De pauselijke nuntius in Bonn, mgr. Bafile, heeft zich in ieder geval ernstig verontwaardigd getoond over de nalatig heid van de kardinaal van München. Er zullen dan ook wel binnenskamers enkele vragen gesteld worden, die voor de ver dere loopbaan van mgr. Defregger van belang kunnen zijn. Onder meer over de boven reeds aangetipte kwestie: het on derscheid tusen wraakgericht of berech ting volgens algemeen aanvaar-de normen. Even buiten de kwestie, maar ten nauwste ermee verbonden, staat de publieke opinie. Het dorpje Filetto was in meerderheid tot vergeving geneigd, maar het vroeg om zijn uitlevering na het optreden van kardinaal en bisschop. Want de bisschop die zijn houding voor de televisie verdedigde, was geen nederig man. Hij vocht terug tegen de pers die de zaak had opgeblazen en die een aan val op hem had gedaan om de Kerk aan te vallen en de Duitse soldaat van vroe ger en nu. Er waren geen slechtere ar gumenten te bedenken dan deze. En kar dinaal Döpfner sprak van Saulus, die altijd aangemoedigd moet worden om Paulus te worden. Velen gaan daarmee akkoord. Maar zij zien niet in waarom deze man nu bisschop moest worden. En wat is een bisschop wiens persoon niet geloofwaardig is? Minister Klompé over filmbeleid RIJSWIJK. (A.N.P.) Minister Klompe van CRM heeft zich in een schriftelijk antwoord op de „nota be treffende het filmbeleid" van de Raad voor de Kunst akkoord verklaard me» een aantal voorstellen van de raad. maar tevens gewezen op een algemene moei lijkheid, „gelegen in de financiële con sequenties van een aantal suggesties van de raad". De minister is wel van mening dat voor een verbetering van het film- klimaat meer financiële middelen nodie zijn, maar toont zich niet optimistisch over een „plotselinge stijging van de overheidsmiddelen ten behoeve van hel filmwezen". De minister vraagt zich in haar ant woord af. of het niet wenselijk zou zijn het verstrekken van subsidies aan „echte beginners" te beperken tot de „duidelijk herkenbare bijzondere talenten". Zulks ten behoeve van diegenen die al dan niet na de filmacademie te hebben door lopen zich in het vak bekwaamd heb ben en daardoor beter in staat zijn bij een subsidieaanvraag te laten zien waar toe zij in staat zijn. Minister Klompe zegt niet overtuigd te zijn van de behoefte en van de moge lijkheden van een nationale semi-com- merciële instelling ter bevordering van filmexport en co-produktie. Financieel ziet de minister er evenmin mogelijk heden toe. Ook voor het stellen van eisen aan het filmbedrijf ziet de minister voor alsnog „geen reeële mogelijkheden". „Hopenlijk zal met het afschaffen van de vermakelijkheidsbelasting waartoe een voorstel bij de Staten-Generaal in behandeling is een versterking van de economische positie van het film bedrijf worden bereikt". Of deze ver sterking voldoende zal zijn. om te mogen verwachten dat producenten, verhuur ders en exploitanten zich meer dan tot dusver risico's voor de produktie en dis tributie van films kunnen veroorloven, moet worden afgewacht. Morgenavond brengt de AVRO-televi- sie een produktie van de RAI (Italiaan se televisie) opgenomen in de arena van Verona, waarin de opera in vier akten op een libretto van Antonio Ghislan- zoni, naar een gegeven van Marictte Bey. „AIda" van Giuseppe Verdi. werd opgevoerd. Dc opera „Aida", die zich afspeelt in Memphis en Thebe. ten tijde van de Farao's, was eertijds een bestelling van kedive Said Pasja ter viering van de opening in 1869 van het Suez-kanaal. De Franse-Duitse oorlog stond echter de première in de weg, zodat de eerste uitvoering pas op 24 de cember 1871 in Cairo plaats vond. In die ongeveer honderd jaren heeft Aida" op het repertoire van alle grote ope ragezelschappen gestaan. Maar vooral bij de Italianen, die er in de 17de eeuw- se oudearena van Verona en in de ther men van Caracalla in Rome gedenk waardige muzikale uitvoeringen van ga ven. is Verdi's opera rond de jonge officier Radames en de dochter van de koning van Ethiopië, Aida, bijzonder in trek gebleven. Franco Capuanna zwaait de scepter over koor en orkest; een uitgebreid en voor deze gelegenheid samengesteld ensemble van de beste Italiaanse mu sici. Het Leningrad Kirov Theater Bal let Gezelschap staat onder leiding van de choreografen Constantin Sergueev en Ria Teresa Lcgnani. De rol van de koning van Egypte wordt gezongen door Franco Pugliese, zijn dochter Amneris wordt vertolkt door Fiorenza Cossotto. De rol van de jonge veldheer Radames wordt gezongen door Carlo Bergonzi, in de rol van Amonasro (koning van Ethipië) hoort men Anselmo Colzano en als slavin Aida kan men Leyla Geneer beluisteren. Het geheel staat on der leiding van regisseur Herbert Graf. (Nederland I 20.35 uur. zondag). Schuld en boete Op 17 oktober 1963 zond dé NCRV de toneelbewerking door Gaston Baty uit van de roman „Schuld en boete" van F. M. Dostojewski. Morgenavond komt (ADVERTENTIE) uw reis, cxeursies. alles inbegrepen. Verder nog keuze uit: Friesland, Montferland, Brabant, Zeeland, Zuid-Limburg. Vlaanderen, Sauerland, Ardennen en MaasvalleiPrijzen reeds vanaf f 165.-. Informatie en boeking bij de stations, uw reisbureau of telefonisch 030 - 19441 (ook op zaterdag en zondag). NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingcn on 18.56, 19.03, 19.56, 20.1 NOS: 18.30 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.07 uur: Rawhide, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: De Shadoks en de NEDERLAND I NOS: 15.30 uur: Nieuws »n het kort 15.32 uur: Weekjournaal voor g hoorgestoorden 15.55 uur: Verkeersinformatie 16.00 uur: Wielrennen 17.00 uur: Kerkdienst (IKOR) 18.55 uur: Pluimpje 19.00 uur: Woord voor woord (CVK/IKOR) Gibi's, tv-strip 20.22 uur: Zomaar een zomer avond, amusements programma 22.40 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER- rcclameuitzendingen on 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.05 uur: Zingend geloven (CVK IKOR) 19.30 uur: Studio Sport 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.30 uur: Journaal AVRO: 21.35 uur: Aïda, opera 23.05 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II NOS: 18.55 uur: Pluimpje 19.03 uur: Scala, magazine KRO: 19.30 uur: De dwaze wereld i Tommy Cooper, tv-se 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Coppelia, ballet 21.35 uur: De wrekers, tv-serie 22.20 uur: Evangelie 22.25 uur: Journaal (NOS) 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.05 uur: De uitdaging van de Alpamayo, reportage 19.55 uur: Nederlands Kamermu ziek Ensemble 20.05 uur: Dansen uit het Donau- gebied 20.3'. uur: Schuld en boete, tv.- spel 22.50 uur: Dokter Bout in Kenya, reportage 22.55 uur: Journaal (NOS) De wereld van hei poppenspel heeft een gevoelige knak gekregen. Haar mentor Guido van Deth is op 56-jarige leeftüd overleden in diakonessenhuis Bronovo. Deze kunstenaar die door zijn theatertje aan de Nassau Dillenburg- straat bi) ontelbare Haagse kinderen en ouderen zo bekend en geliefd was, leed reeds geruime tijd aan een inwendige kwaal die sedert enkele weken verergerd was. Reeds lang had hij rust moeten houden maar zijn niet te beteugelen werklust dreef hem voort totdat hU te Rotterdam, waar hü met zgn vrouw een reeks voorstellingen gaf. zgn taak moest opgeven. Guido van Deth. die van Zeeuws- Vlaamse afkomst was. stichtte in 1966 zijn poppentheater waarin hij samen met zijn vrouw Felicia ontelbare stukken voor kinderen en volwassenen gespeeld heeft. Vooral zijn kerstspelen genoten een ware vermaardheid. Jaar op jaar nam hij deel aan de festivals en bijeen komsten van Europese poppenspelers in Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije of Polen terwijl nog onlangs een aantal Ameri kaanse leden van de Puppeteers of America door hem ontvangen werden. Hij was o.a. bestuurslid van de Union des Marionettes, en een zeer geziene figuur onder de collega's. Naast poppenspeler was hij ook een hartstochtelijk verzamelaar van alles wat met zijn vak te maken had. Zo ontstond door de loop der jaren het unieke Pop- pentheatermuseum dat op de eerste ver dieping boven zijn theatertje gevestigd is en bovendien verzamelde hij een prachtige bibliotheek van kinderprenten boeken en kinderlectuur, alsmede een uitgebreide collectie van oude en heden daagse prenten betrekking hebbende op het marionetten- en handpoppenspel. Volgens de wens van de overledene heeft de crematie in alle stilte plaats gevonden. dit spel nogmaals op het scherm. De hoofdrol wordt gespeelxd door Julien Sehoenaers, die toen nog maar kort in Nederland werkte. Zijn belangrijkste tegenspeler was Cruys Voorbergh, die de rol van de rechter van instructie speelde. Het werd zijn laatste rol. want kort nadat de opnamen voor dit spel waren gemaakt, overleed hij, nog voor- het spel was uitgezonden. Iets over de inhoud. Hierin wordt het verhaal be schreven van de „volmaake misdaad" door de berooide, scherpzinnige student Raskolnikov op een oude pandhuishoud ster. Het eigelijke drama is dat van de ontluistering der afschuwelijke logi ca, die hem tot moord heeft gedreven, gevolgd door een begin van innerlijke loutering. Raskolnikov moet door lijden genezen van zijn grootheidswaan een „supermens" te zijn Hij wordt tot de j erkenning gebracht dat hij door het do- j den van een „nutteloze en schadelij ke luis" tenslotte zijn eigen kracht j heeft ondermijnd. De bijl waarmee hij de woekeraarster het leven ontneemt, j treft ook hemzelf. En het superiori- i teitsgevoel maakt plaats voor koortsach- i tige achtervolgingswaan. X Het is niet mogelijk de veelzijdig ver-I takte stof van het omvangrijke boek in ruim twee uur volledig tot zijn recht te laten komen. In deze bewerking van Bty door de loneelanimatór Lajpfej Poe als volgt omschreven: „Een mees terwerk is tot een in zijn soort even volmaakt meesterwerk herschapen" zijn echter niet alleen de essentiële ele menten behouden, voor velen zal het boek zelfs aan overzichtelijkheid heb ben gewonnen. (Nederland II20.35 uur, zondag). Langs de lijn de wereldkampioenschappen wielren nen op de weg voor profs in Zolder; de zwem- en waterpolowedstrijden Nederland-Frankrijk (jeugd) in Utrecht de paardenkoersen in Alkmaar en de toto-uitslagen. (Hilversum 11-14.30 18.10 uur. zondag). 3 programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. WEEKEND HILVERSUM I (402 m) KRO: 18.24 Kan jer Koning Kompetitie. 18.30 Nieuws. 18.14 Actualiteiten. 19.00 Stereo: musicerende dtl- lettanten: meisjeskoor: volksliedjes. 19.30 Ste reo: sjook: jongerenprogramma. 20.00 In ant woord op uw schrijven: verzoekplatenpro- gramma. 22.00 Troubadour: luisterliedjes. HILVERSUM^ II Roeien De NOS-radio verzorgt zaterdag 9 au gustus een aantal reportages van de nationale roeikampioenschappen op de Bosbaan in Amsterdam. Deze reporta ges zijn te horen in het VARA-pro- gramma „Tussen start en finisch", de NCRV-sportshow (17.02—18.00 uur via Hilversum III) en het KRO-program- ma „Goal" (22.45 —23.55 u. via Hilver sum I). Verslaggever is Steven Blaisse. De NOS-televisie zendt 'n korte repor tage uit in dcvsportrübrleR' van het prjr- gramma „Scala", dat zaterdag van 190.3 tol 19.30 uur via Nederland II wordt uitgezonden en waarin voorts nog aandacht wordt besteed aan'de wereld kampioenschappen wielrennen in het Sportpaleis in Antwerpen. dedellngen. NCRV: 12.00 Kerkorgelcom oude, klassieke en moderne muziek- NCR V-Vocaal-ensemble^: moderne gevj grammo"5NRU14.30 Stereo: Radlophilhai (In de pauj :elfde ja; literair klankbeeld^ 16.30 eniKO%R:k18.30S Zingt IchtbiJ. NCRV: Stuclio-Sport I 20.10 Koorzang met fluit en orgel: Geestelijke liederen. KRO: 20.30 Stereo: Stereoklub: mu- 1 zikale en technische tips voor stereofans. 22 schappelijke kroniek. 22.25 Overweging. 22.30 die de Twaalf mensen zijn bij Eija (Spanje) om het leven gekomen en 22 werden ge wond, van wie de meesten ernstig, toen een bus in botsing kwam met 'n truck geladen met stenen. Tot de sportev orde komen in „Studio Sport", behor de wereldkampioenschappen wielren nen op de weg voor profs op het cir cuit van Zolder (België), waarvan ook 's middags van 15.30 tot 17.00 uur via Nederland I een reportage wordt uitge zonden de motorwegraces in Raalte; de zweminterland Nederland-Frank rijk (jeugd) in het zwembad „Den Hom mel" in Utrecht; de autoraces (formule 5000) op het Circuit van Zandvoort. (Nederland I19.30 uur, zondag). Akkoord tussen China en Rusland over scheepvaart MOSKOU (AP) Dc Sovjet-Unie en communistisch China hebben overeen stemming bereikt over de scheepvaartge schillen op de grensrivieren en -meren tussen beide landen, zo is in Moskou be kendgemaakt. De overeenkomst, getekend in de Rus- siche stad Chabarovsk, voorziet in „be paalde maatregelen ter verbetering van de scheepvaartsituatie" op de rivieren de Amoer, de Oessoeri en de Argoen en op de meren van Soengatsja en Xhan- ka. Details zijn niet bekendgemaakt. GENEVE (AP) Een groep deskundi gen van de V. N. heeft vastgesteld dat er tegen 1985 wereldtelevisie zal be staan. De mensen zullen dan op hun toestel een buitenlands programma aanzetten, zoals zü dit thans met de radio doen. Maar voor hel zover is moet nog een hele serie moeilükheden worden overwonnen, voornamelijk op ivettelük, politiek en commercieel gebied. De Zweedse voorzitter van de groep, de heer Olof Rijdbeck, noemde enige problemen op: het internationaal toe wijzen van golflengten; controle om te voorkomen dat bepaalde landen de tv als propaganda-instituut tegen andere landen gaan gebruiken; het voorkomen dat landen programma's opnemen en verspreiden die door andere landen zijn gekocht en betaald; problemen op wet telijk gebied en dat vande copyrights. De wereldtelevisie kan echter van bij zonder groot nut zijn voor de ontwik kelingslanden, was Rijdbeck van mening. 23.55—24.00 Nieuws. programma. (9.00 Sport reldkampioensehappen wi 5 MededeUngen*» ziekspiegel met c licht platenprogrs ^s. 10.02 Juist op zondag, /luziek Mozaïek. VARA: Rabat - Athei HILVERSUM 1 (402m) KRO. 7.U0 Ni ni-klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws ïuisvrouw. (9.009.10 Gymnastiek voo lUisvrouw: 9.35 Waterstanden). NOS: ten). 14.05 Stereo: lichte orkestmuziek zangsolisten (gr.). 14.30 Viool en piano: mi-klassieke muziek. 15.00 Hervormde i dagdienst. NOS: 15.30 Zoeklicht op Nederl: mtrriek?ifeOB^lb.'oO^ÉfeidsvoSI- i lichting: 17.20 Folklore in het toerisme in dei pagina). VPRO: VPRO: 12.00 Agent 000: inter tiej ontwikkelingswerk. 13.2i king met ontwikkelingslanden. Samenstelling HILVERSUM III (240 m en FM-kanaleni - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Fit licht platenpro- gramma. 10.00 Nieuws. 10.03 Popstation. (11. uur Nieuws). TROS 12.00 Nieuws. 12.03 Lynx 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-in: gezellig aanpla- len. 17.0*7—18.00 Draaijijofdraaiik: verzoekpla- tenprogramma. BRUSSEL NED. (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.08—12.15 Land- bouwkroniek. 12.40—12.48 Weerbericht, mede delingen en SOS-berichten voor schippers). (Van één onzer verslaggevers) De „onbekende Rubens" heeft gistermiddag in het veilingge bouw Leek aan het Noordeinde in Den Haag 50.000 gulden op gebracht. Ongeveer tweehon derd belangstellenden, onder wie meerdere buitenlandse han delaren. waren in een büna tropische hitte getuigen van de verkoop. Dc heer L. F. C. de Visser uit Sittard die zich eige naar noemt was met twee an dere familieleden naar het vei linggebouw getogen om de vei ling te volgen. In het gebouw ontstond enige hilariteit op het moment dat veilingmeester Dick Leek zei: „Er is zoveel om dat schilderij te doen geweest: er zijn plot seling 87 eigenaren". Dit was voor mevrouw De Visser aan- ,.^ie koopt heeft kans op proces" leiding om van achter uit de zaal te roepen; „Degene die dit schilderij koopt, kan een strop hebben. Hij zal een proces aan zijn broek krijgen". Het doek, ging tenslotte naar de Rotter damse kunsthandel gebr. Koch. Toen het schilderij, madonna met kind, te voorschijn werd gehaald ging het publiek staan. Fotografen verdrongen zich, schijnwerpers werden onsto- ken en filmcamera's begonnen te ratelen. Veilingmeester Dick Leek pakte vervolgens een kranteknipsel uit 1935, waarin het schilderij beschreven wordt. „Ik ga het veilen voor wat het is. Dat knaapje heeft zeker iets weg van Rubens. Het kan een voorstudie zijn", zei hij. Hierin sprak hij van de „87 eigenaren" en mevrouw De Vis ser diende van repliek. Zij was hevig verontwaardigd over de gang van zaken". „Dit wordt een recherche zaak. Wij gaan er werk van maken. Dat schilderij is ons ontfutseld en nu lijkt het erop alsof we er geen recht meer op hebben Zonder ons hiervan in kennis te stellen heeft men het schil derij doorverkocht. Daar had men het recht niet toe. Wij krij gen ze wel". Op dat moment stelde een deurwaarder vast, dat de ko per geen enkel gevaar Rep. In tussen had een vrouw de ge legenheid te baat genomen om het doek letterlijk onder de loep te nemen, maar dit ceremonieel werd opnieuw onderbroken door mevrouw Visser die luid keels riep: „Het eigendomsrecht wordt aangetast". Dick Leek startte hierna de veiling. De inzet was 30.000 gulden en dit bedrag werd binnen twee minuten verhoogd tot 50.000. Hierna volgde een doffe dreun van Leeks hamer. De gebroe ders Koch waren de nieuwe eigenaren. van hen gekocht in opdracht van een particulier. Het zou in Nederlandse handen blijven Wat deze kenner ervan vond? „Volgens mij is het uit die tijd. Ik geloof in een voorstudie. Het is in ieder geval niet veel geld". Diek Leek zei na de veiling: „Ik had verwacht, dat het meer zou opbrengen. Al dal rumoer schrikt de mensen af". Appie Maan, de handelaar die de opdracht tot verkoop van het schilderij heeft gegeven, was niet op de veiling. Zoals bekend heeft de heer De Visser na berichten in de krant mee gedeeld dat hij de eigenaar van het schilderij is. Hij zou echter van de man aan wie hij de op dracht gaf het te verkopen, geen ontvangstbewijs hebben gekregen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2