S)eC<2icl6e(SoiiACiuit Onverwachte waarde vermindering van franse franc met 12,5 procent Speurtocht naar Betty Kunst in Marokko Franse arbeider erg geschrokken MOGELIIKE DADER GEARRESTEERD Voorburgse dame meent vermiste Zwijndrechtse te hebben gezien Nixon steil nieuwe vorm van sociale steun voor Gezellig Dansen? RESERVES AANGETAST Aangehoudene ontkent Grenskantoren bepalen koers franc op 62 - 68 cent PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'AANHOUDEND WARM Weersverwachting van het KNMI, geldig tof zondagavond: Overwegend zonnig niet een kleine kan* op onweer, zwakke tot matige wind tussen ooert en zuid. Aanhoudend warm. 60e jaargang, no. 17.821 Van één onzer verslaggevers) ZWIJNDRECHT VOORBURG In Marokko is een grole opsporingsactie ontketend naar het bijna tien maanden geleden in Zwijndrecht verdwenen Neder landse meisje Betty Kunst, nadat o.a. een Voorburgse dame gemeend heeft haar onlangs gezien te hebben op een camping even buiten Tanger. Drie andere Nederlandse vakantiegangers hebben de ouders van Betty Kunst de laatste weken onafhankelijk van elkaar eveneens meegedeeld het meisje in Marokko gezien te hebben. Bovendien heeft een van de geraad pleegde helderzienden verklaard, dat Betty waar schijnlijk in Marokko is. Mevrouw J. Waterreus uit de Prins van Lignesbraat in Voorburg is zeer positief in haar verklaringen. Zij heelt eind oktober van ihet vorig jaar, toen Bettv Kunst nog maar een paar dagen werd vermist, de foto van het meisje met het opsporingsbericht uit de krant geknipt en bewaard, omdat zij meende de fami lie van het meisje te kennen. Het bleek om een andere familie Kunst te gaan, wat niet wegneemt dat mevrouw Waterreus de foto van Betty Kunst zeer goed in zich heeft opgenomen. „Ze was het zeer be slist", zegt mevrouw Waterreus. Eind juni zat ze in het restaurant van de camping even buiten Tanger met haar man en dochter, toen ze het meisje zag arriveren met een taxi. Ze was in gezelschap van twee oudere mannen, van wie er een dagelijks als „runner" de camping afstroopte om toe risten te interesseren voor een tocht door „Tanger bij nacht". „Is dat niet Betty Kunst", vroeg mevrouw Waterreus zich af, maar haar man en dochter spraken dat on middellijk tegen.. „Moeder heeft weer eens wat", meende de dochter en haar man zei„Dat kind is toch al lang weer terug". Mevrouw Waterreus bleef het meisje observeren tot ze mot dezelfde taxi weer ver trok. „Ik geloof toch echt dat ze het is", hield ze vol. En op de terugweg door Spanje zag ze in een Neder landse krant een advertentie, waarin stond dat Betty Kunst, die 21 juni achttien jaar moet zijn geworden, nog steeds wordt vermist In overleg met de ouders van het Zwijndrechtse meisje hebben een Nederlandse zakenman in Marokko en het weekblad Libelle nu advertenties geplaatst in Marokkaanse kranten, waarin inmiddels ook artike len zün verschenen over de raadselachtige omstan digheden waaronder Betty Kunst op zaterdagavond 19 oktober van het vorig jaar spoorloos is verdwe nen. Libelle en de zakenman hebben ook een beloning van 2500 dirhani (ongeveer 1750 gulden) uitgeloofd Het vermiste meisje Betty Kunst. Zomaar op een avond verdween zij uit huis in Zwijndrecht. Haar leesboek bleef open op tafel achter. Aan haar verdwij ning werd onlangs een tv-uitzending gewijd. voor iedere goede tip, die tot de opsporing van Betty Kunst kan leiden. In Zwijndrecht wacht mevrouw A. M. Kunst gespan nen de resultaten af. „In de afgelopen tien maanden hebben we herhaalde malen teleurstellingen moeten incasseren als na nieuwe tips een spoor dood liep of mensen, die Betty gezien meenden te hebben, zich vergist bicken te hebben. Maar wij blijven uiteraard hopen en zijn het eens met de politie hier in Zwijn drecht die zegt: zo lang er mog geen stoffelijk over schot is gevonden moeten we door blijven zoeken". WASHINGTON MM —President Ni xon heeft in een televisicrede voorgesteld het huidige stelsel van sociale steunver lening te vervangen door een nieuw stel sel. met als belangrijkste onderdeel de verschaffing van een vastgesteld fede raal basisinkomen aan alle arme ge zinnen in het land. Het nieuwe steun- verleningsprograin zal volgens de pre sident jaarlijks 4 milard dollar kosten. Andere ingrijpende voorstellen van de president waren het beschikbaar stellen van federale belastinginkomsten aan de staten, te beginnen met een bedrag van een miljard dollar, overdracht van het toezicht op de federale programma's voor het scheppen van werkgelegenheid aan de staats- en plaatselijke autoritei ten, en grondige verandering van 't fe deraal bureau voor de strijd tegen de armoede, dat zich bijna geheel op experi menten zou moeten gaan toeleggen. Sombere reactie op de valuatie (Van onze correspondent Lucas Kleyn) PARIJS Zou president Pompidou vanmorgen zjjn kop koffie en croissantje besteld hebben in een volkscafc van Pa rijs of van de voorsteden, dan zou hij hebben kunnen horen hoe de arbeiders geschrokken zijn van de devaluatie van de franc met 12/i procent. Gisteravond was de nieuwe amputatie van het Franse betaalmiddel nog maar gedeeltelijk tot de openbar emening doorgedrongen, maar vanmorgen na het verschijnen van de ochtendbladen begon men pas te be grijpen wat er aan de hand is en waï er in de komende weken het vat ligt. De overwegende vrees is, dat welis waar de uitvoer zal toenemen maar dat het leven duuder zal worden door de ho gere prijzen die Frankrijk voor alle ge- importeerde artikelen zal moeten beta len. Officieel wordt aan de openbare mening voorgehouden, dat de Franse automobiel in het buitenland goedkoper wordt, zodat de export van Franse wa gens sterk zal toenemen. Daarentegen zullen de buitenlandse auto's in Frank rijk zelf veel duurder worden en dat moet een vooruitzicht zijn waarover iedere rechtgeaarde Fransman zich zal moeten verblijden. Ook wodrt er bij gezegd, dat de whis- kye voortaan in Frankrijk duurder wordt, wijl diie geïmporteerd is, maar dat de Franse parfum in het buitenland door de devaluatie een stuk goedkoper is gewor den. En dat Frankrijk door veel meer toeristen zal worden bezocht omdat de buitenlander voor zijn dollars en guldens meer franken krijgt. Dat alles zal de arbeider een zorg zijn, zo kon men vanmorgen in alle volks- café's horen, waar aan de bar levendig werd gediscussieerd. De Franse arbeider drinkt zijn gewone aperatief en maar zelden whiskey. Hij rijdt in een Citroen, een Renault of een Simca en koopt geen Volkswagen of een dure Amerikaanse slee. Dat de buitenlandse toerist voortaan m®t goedkopere parfum naar huis kan terugkeren kan de Franse arbeider ge stolen worden. Hij is alleen maar bang en terecht bang, dat de prijzen in Frankrijk zullen stijgen en dat hij door de devaluatie het kind van de rekening zal worden. Hij kan straks looneisen stellen maar de kleine man die van zijn pensioen moet leven, niet aangepast bij de duurte, alle ouden van dagen die geen sterke vakbonden achter zich hebben, staan tegenover prijsverhogingen weerloos. Alle buitenlandse arbeiders die in Frankrijk werken en hun met zweet en Moed overgespaarde franken naar huis sturen naar de achtergelaten vrouwen en kinderen in Spanje, Portugal, Algerije, Tunesië of Marokko zien die spaarduiten plotseling met 12% procent dalen. Slechte ervaringen Met devaluatie hebben de Fransen slechte ervaringen, want sedert 1928 hebben wij 13 en sedert de bevrijding 9 devaluaties achter de rug. De voorlaatste was van minister Pinay, die in 1956 de frank met 17% procent devalueerde en de zogenaamde zware frank invoerde. Nog vers in het geheugen van alle Fran sen ligt de verklaring van generaal De Gaulle in november van het vorig jaar, dat devaluatie van de frank gelijk zou staan met een catastrophe. En eveneens herinnert men zich alle verzekeringen van de gaullisten tijdens ,de verkiezings campagne voor het. presidentschap van de republiek, dat de frank in geen geval zou worden gedevalueerd. Zelfs de oonservaitieve Figaro van van- Hoeveel de franc aan waarde heeft verloren laat deze foto zien, al wil hiermee natuurlijk niet gezegd zijn dat uit Frankrijk terugkerende toe risten hun overgehouden bankbil- jetten wel kunnen verscheur en- morgen moet constateren, dat de gllorie er bij het gaulisme af is. Het grote dogma van de vijfde republiek was de stabiliteit van ae munt ©n dat kan men voortaan wel vergeten. De communistische Huma- ntté van vanmorgen schrijft in gelijke geest, maar vanzelfsprekend veel scher per en krasser. Volgens dit blad erkent Pompidou door zijn devaluatie hte fail liet van zijn systeem. De grote vraag voor de komende we ken en maanden Js: zal de regering de prijzen in de hand kunnen houden. De regering voorspelt tegen het eind van het jaar een liohte prijsstijging van 2 tot 3 procent, maar daar zullen de vakbonden het wel niet mee eens zijn. Na de va kanties belooft het najaar woelig te zul len Worden. (ADVERTENTIE) I Leiden Zondag 8 uur. Dansles Bollenstreek Lisse Heden, N.hout Dinsdag Evert Castelein (Van onze correspondent Lucas Kleyn) PARIJS Als een donderslag bij heldere hemel is gisteravond om half acht bekendgemaakt dat de Franse franc zal worden gedevalueerd met 12,5 pro cent, ingaande maandag. Reeds een maand geleden was hiertoe besloten, maar het geheim was strikt beperkt ge bleven tot acht personen in totaal. Om de speculatie bij voorbaat de pas af te snijden, werd het publiek gisteravond ingelicht, ver na het sluiten van de beurs.. Wel had men het gevoel, dat er iets in de lucht hing, want gistermiddag, midden in de vakantiemaand, werd op 't Elysée onder leiding van Pompidou als president van de republiek een buiten gewone ministerraad gehouden. Het devaluatiebesluit werd gister avond om acht uur per radio en tele visie bekendgemaakt. Eerst door eerste minister Chaban-Delmas en onmiddel lijk daarop verduidelijkt door de minis ter van Financiën Valerie Giscard-d'Es- „De genomen beslissing is hoogst ernstig", zei de eerste minister. „Maar wij hebben alles goed overwogen. Sedert verleden jaar was de franc in het bui tenland in waarde gedaald en de Bank van Frankrijk was genoodzaakt de of ficiële waarde van de franc los te la ten. In toenemende mate verloren wij buitenlandse deviezen en goud. In wer kelijkheid betekende dat al devaluatie. Wij hadden de keus tussen twee moge lijkheden: deflatie of devaluatie. Deflatie zou hebben betekend een toe nemende werkloosheid vooral voor de jeugd en het afremmen van onze ex pansie. Dat durfden wij niet aan. Bo vendien mocht Europa niet langer in onzekerheid blijven over een onstabiele Franse munt. Terugkeer naar het oude protectionisme was niet mogelijk. Be gin volgende week zal de Franse rege ring aanvullende maatregelen nemen en die bekend maken aan een buitenge wone zitting van de Franse volksver tegenwoordiging. Die maatregelen zullen ten doel hebben het monster van de in flatie te bestrijden. De begroting vpn 1970 zal in evehwioht Zijn. De regering heeft de weg gekozen van handelen in plaats van de gebeurtenissen over zich te laten heengaan. De speculanten hebben geen kans gekregen door de aankondiging van de devaluatie tot het allerlaatste ogenblik geheim te houden. Wanneer wij allen samenwerken, ieder op zijn eigen post, onderling solidair blijven, zijn onze economische en soci ale kansen voor de toekomst zeer. zeer Ernstig besluit Na eerste minister Chaban-Delmas gaf ook de minister van Financiën toe, dat een hoogst ernstig besluit was geno men. De minister gaf een ander cijfer, dan in de vooravond was gepubliceerd. Aanvankelijk heette het dat de franc wordt gedevalueerd met 11 pet., maar Giscard d'Estaing noemde zeer uitdi-uk- kelijk het cijfer van 12,5 pet. „Na de gebeurtenissen van mei 1968", aldus de minister, „constateerden wij, dat de wer kelijke waarde van de franc niet meer klopte met de officiële waarde. Toeris ten en handelaren zagen zelf dat 't ver schil tussen de elf en twaalf pet. be droeg. Wat moesten wij doen? Afwach ten en de zaken op hun beloop laten, konden wij niet. Dat lieten de reserves van de Bank van Frankrijk niet toe. Tijdens de tweede semester van 1968 verloor de Bank van Frankrijk 500 mil joen dollar per maand. Zouden wij zo door zijn gegaan, dan zou de munt van Frankrijk eind van dit jaar geen enkele reserve meer hebben gehad en zouden wij volgend jaar aan de grootste inter nationale speculatie zijn blootgesteld". In heel de wereld kwam de devaluatie als een verrassing, maar voorlopig ziet het er niet naar uit, dat andere landen het Franse voorbeeld zullen volgen. Minister Witteveen „De devaluatie van de Franse franc heeft me verrast", zo verklaarde minis ter Witteveen gisteravond in een com mentaar op de Franse monetaire maat regel. „Kennelijk heeft de Franse rege ring de voorkeur gegeven aan devaluatie boven het doorzetten van een deflatie- politiek, die anrs waarschijnlijk nood zakelijk zou zijn gèweest om de Franse betalingsbalans weer in evenwicht te brengen". Volgens dr. Witteveen ziet het er naar uit, dat deze devaluatie het evenwicht op de Franse betalingsbalans zal kunnen herstellen. „Het is natuurlijk moeilijk om voorspellingen te doen", al dus de minister, „maar voorlopig zie ik niet dat deze devaluatie gevolgen zal De Franse minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, maakte gisteravond uiterlijk een onbekom merde indruk bij het verlaten van. de ministerraad, waarop het besluit de fronc te devalureren was be sproken. hebben voor de muntwaarde van andere landen. Nu de Franse franc 11.1 percent in waarde is gedaald, zal dit ongetwijfeld diverse gevolgen hebben voor ons land. Hoe ver die gevolgen zich zullen uit strekken, is dit moment natuurlijk nog moeilijk te overzien. Wèl is duidelijk dar de Tiederlandse uitvoer rfSar Frank rijk moeilijker wordt. De Fransen zullen voor de Nederlandse produkten meer francs moeten neertellen. Met name kan dit de uitvoer van vee en vlees, vis, zui- velprodukten en groenten nadelig be- invloeden. De Franse produkten worden in verhouding goedkoper. Het dure Frankrijk wordt voor de Nederlandse vakantiegangers financieel wat aantrek kelijker. Carnavalsmoord Breda BREDA Begin deze week is in Bre da de 21 jaar oude A. van B. uit de Hei laarstraat aangehouden als de vermoede lijke dader van de „carnavalsmoord" op de 29-jarige typograaf Johan Malleus uit Etten-Leur. De man ontkent. Van B. is gisteren voorgeleid officier van justitie en later op de dag door de rechter-( DEN HAAG (ANP) De N.V Grens wisselkantoren heeft besloten geen limiet te stellen aan het aantal aan (e nemen Franse francs. Dit geldt voor alle kan toren. De koers was gistermiddag op 67,570,5 cent Na het bekend worden van de devaluatie werd de koers 6 !-68 Ook voor de Belgische franc heeft de N.V. Grenswisselkantoren een koers correctie van plm. 12 pet. toegepast De koers is nu: 6,106,90 cent per franc. (ADVERTENTIE) Leuke sfeer en top gezelligheid dagen in bewaring gesteld. De politie be handelt deze zaak met grote geheimzin nigheid. In de vroege ochtend van 17 februari carnavalsmaandag werd het zwaar verminkte stoffelijk overschot van Johan Mallens naast diens auto ge vonden in een doodlopende zijsteeg van de Heilaarstraat. In de buurt van het ontzielde lichaam werd een doormidden gebroken, oude riek gevonden, waarmee de dader de moord gepleegd moet heb ben. Terwijl de politie met het eerste on derzoek begon, circuleerden in feestvie rend Breda steeds meer geruchten: Mal lens zou gechanteerd zijn. veel met ho mofielen in contact hebben gestaan, ver moord zijn door een bende Belgische valsemunters enzovoorts. In de afgelo pen maanden heeft de politie verschillen de keren gedacht do dader te hebben Steeds bleek op het laatste moment, dat de betrokkenen toch een voldoende alibi hadden. Op 1 april had de politie al 1200 verklaringen op schrift gesteld, een veel voud van dit aantal aan gesprekken ge voerd en tweemaal een nauwgezet buurt onderzoek gedaan. Tientallen malen be zochten rechercheurs de bars en cafés in Princenhage. Van B. heeft al eens een veroordeling gehad voor diefstal. Het af gelopen half jaar heeft hij tweemaal een bezoek moeten brengen aan het bureau van politie om gehoord te worden. Over mogelijke motieven van deze volgen* de justitie vermoedelijke dader, valt vooralsnog weinig te zeggen Naast de onbekende Rubens „Moeder met kind" vormde mevi'ouw De Visser uit Sittard die met twee familieleden het eigendomsrecht van het schilderij claimt het middelpunt van de belangstelling op de gistermiddag in Den Haag gehouden veiling. „Wie het koopt krijgt een proces aan zijn broek", dreigde zij luidkeels. De verkoop ging door en de omstreden Rubens bracht 50.000 gulden op, zoals men op pagina twee kan lezen. Onderzoek in zaak Kennedy op 3 september BOSTON (Reuter) Het onderzoek in de zaak Kennedy zal op 3 september be ginnen. Volgens districtsprocureur Ed mund Dinnis zal Edward Kennedy niet worden opgeroepen om te getuigen. De datum werd vastgesteld na een be spreking tussen Edmund Dinnis en de districtsrechter vari Edgartown James Boyle. Dinnis zei na afloop: „Wij willen aan de hand van feiten een poging doen de doodsoorzaak van Mary Kopechne vast te stellen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1