SPO(R)TLIGHT OP DE EREDIVISIE (3) CO AHEAD topclub af... FC Iwente in de breedte vooruit Middagtraining voor acht topspelers NEC SPARTA VERLEGT ACCENT NAAR AANVAL NAC kan twee Polen niet missen VERTREK VAN DIJK EN HOUWAART OPGEVANGEN ZOEKEN NAAR TALENT Premiesysteem herzien fv ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 Met deze derde en laatste aflevering van ons Spo(r)tlight op de eredivisie hebben zestien ploegen de aandacht geëist en gekregenEr zijn er achttien die meedraaien in het grote rad dat competitie heet. ADO en Holland Sport, de Haagse vertegenwoordigers in het „hoogste voetbal" zijn echter speciaal belicht in de Voetbalkrant van „Het Binnenhof' die dezer dagen is verschenen. En met deze twee is de kring van achttien rond- Op deze pagina Outsider Go Ahead Tevreden NAC „Trefzeker" Sparta Vertrouwen bij FC Twente Geladen NEC ENSCHEDE Een trainingskamp van bijna drie weken eerst veertien da gen in Breda, vervolgens enige tijd in Zuid-Limburg heeft Kees Rijvers de overtuiging gegeven, dat F.C. Twente het ook in de komende competitie wel weer zal rooien. „Ik dacht, dat onze groep, ondanks het vertrek van Dick van Dijk en Henk Houwaart niet zwak ker is geworden. Wij zijn in de breed te zelfs vooruitgegaan." Kees Rijvers geeft een verklaring voor die nogal op zienbarende uitspraak. ,,Kijk eens," zegt hij, „Houwaart en Van Dijk waren vaste eerste elftalspelers. Stapper, Hes kamp en Bronkers waren dat niet, al heeft Bronkers in het afgelopen seizoen veel wedstrijden gespeeld. Nu hebben wij voor twee vertrokken spelers van het eerste erftal er vier de Hongaar Nagy (Standard Luik), Van Ierssel, (De Baronie). Van der Vall (DWS) en Blotenberg (Roda JC) teruggekre gen. Bovendien b(jn Pirard (De Baro nie) en Streuer (amateur van Germa- nicus) reserves, die ik zonder gewe tensbezwaren in het eerste elftal zou» durven opstellen,. JVLet Rooks en.Notten die zich vorig seizoen hebben ontwik keld tot volwaardige 1 kern beslist groter geworden. Vorig jaar hadden wij het probleem van de elfde man. Tien spelers waren toen zon der meer geschikt voor het eerste elf tal, de elfde was steeds een vraagteken. Nu heb ik de beschikking over twaalf volwaardige mensen en vier of vijf de gelijke reserves. Wij zijn dus vooruit gegaan." Reden waarom Kees Rijvers het nieu we seizoen met vertrouwen tegemoet ziet. Hij rekent erop, dat F.C. Twen te weer in de top van de eredivisie zal spelen. „Bij de eerste zes zeker en dan moeten we maar afwachten op welke plaats", aldus de trainer van F.C. Twente, voor wie Ajax de grote favo riet voor de titel is. „Ajax heeft zich knap versterkt. Ik verwacht er veel van. Feijenoord zal er ook weer bij zijn. En P.S.V., Go Ahead, ADO en Sparta zijn de andere gegadigden voor een plaats in de kopgroep. Ik reken erop, dat de verschillen kleiner zullen zijn. De kam pioen zal minder voorsprong hebben op de achtervolgende ploegen dan de laat ste jaren het geval was. De competitie wordt interessanter." Kees Rijvers is blij, dat F.C. Twente in het vijfde jaar van zijn bestaan voor het eerst op internationaal niveau zal mogen voetballen. De K.N.V.B. schreef de Enschedese stichting in voor de strijd om de Jaarbeursbeker. F.C. Rouaan, de nummer drie van de Fran se competitie is de eerste tegenstander. Professioneler De trainer van F.C. Twente is nooit een voorstander geweest van de harde lijn. Door in de eerste plaats zorg te dragen voor een dragelijke geest in de ploeg, bracht hij F.C. Twente op een hoger plan. In de toekomst zal de ex- international in dezelfde trant blijven regeren, al zal het beleid wel iets har der en zakelijker worden. „Wij moeten," aldus Rijvers, „nog wat professioneler gaan voetballen. Feijen oord is de laatste jaren harder gaan spelen, P.S.V. zal dat ook gaan doen. Ik ben van mening, dat wij er ook aan toe zijn. Vorig seizoen hebben wij vaak veel meer geaccepteerd dan de tegen stander. Tegen het eind van de compe titie is er wel eens iets gebeurd, dat minder plezierig was. Na die wedstrijd tegen Feijnoord zijn wij er in het hele land nogal negatief van af gekomen. Ik wil ons helemaal niet schoon praten. Er zijn ook in Nijmegen tegen NEC dingen gebeurd, die niet door de beugel konden, maar ik wil wel stellen, dat wij eerst enorm veel hebben moeten incasseren. En daar is nauwelijks over gesproken. Toch wil ik een herhaling van Nijmegen voorkomen. Ik zal van de spelers dan ook een grotere zelfdis cipline eisen." Voor F.C. Twente zal veel afhangen van de start. Vorig seizoen was die uit stekend. Het begon met een overwin ning op D.W.S. in Amsterdam en vijf tien wedstrijden achtereen bleef de ploeg ongeslagen. „We moeten nu te gen ADO in Den Haag beginnen. Dat is wat .moeilijker dan D.W.S., dat we in de tweede wedstrijd in Enschede ontmoeten. D.W.S. is, vooral in uitwed strijden, moeilijk te verslaan. Geen ge makkelijke start dus. Als alles een beetje gunstig loopt, moet er echter succes zijn te behalen". DEVENTER „Go Ahead is de afgelopen weken in opspraak geweest. Het transferbeleid kon geen genade vinden b\j het grote publiek, maar als wij Nico Rjjnders en VVietse Veen- stra niet zouden hebben ver kocht, was het een chaos ge worden". zegt trainer Joop Brand, die ook in het nieuws kwam omdat AZ '67, Fortuna/ Sittardia-Combinatie en Telstar hem als trainer wilden aantrek ken. Het bestuur van de Deven ter eredivisieclub liet de ta lentvolle trainer echter niet gaan en sprak een veto uit over het eventuele vertrek van Joop Brand. De affaire-Brand is nog steeds niet opgelost. „Voor het komende seizoen zal het publiek tevreden moeten zijn met een ondergeschikte rol van Go Ahead in de eredivisie. We moeten nuchter blijven: Go Ahead is topclub af. De komen de competitie kent drie groepen in de eredivisie: 1. topclubs, 2. middenmoot en 3. de outsiders. Slechts drie clubs behoren tot de eerste groep, dat zijn de financieel sterke clubs Ajax, Feijenoord en PSV. Daarna komt de middenmoot met Spar ta (goed elftal), FC Twente en ADO. Weliswaar huilt en klaagt FC Twente altijd omdat ze zogenaamd in financiële nood zit, maar toch kopen ze nieuwe spelers", zegt Joop Brand. „Bij de outsidersgroep zie ik MVV, NAC, NEC, DOS en Go Ahead. De overige clubs zou je nog kunnen indelen in de groep „zwakke broeders" „De outsiders zullen het van de thuiswedstrijden moeten heb ben. Dat zijn allemaal „sfeer- ploegen" met een homogeen elftal. Wanneer de topclubs een slechte dag hebben of beleids fouten maken, dan kunnen de outsiders door hun enthousias me de topclubs voorbijstreven. Normaal genomen mag het publiek geen hoge eisen stellen aan deze verenigingen. Ook Go Ahead behoort jammer genoeg tot deze groep". De kernploeg van Go Ahead is te klein om een woordje te kunnen meespreken in de top van het betaalde voetbal: „Dit jaar moeten we vier of vijf spelers uit de jeugd aantrekken om de selectiegroep van Go Ahead op peil te brengen. De andere eredivisieploegen heb ben een volledige kern en be hoeven geen beroep te doen op het b-elftal of op de jeugdafde ling. In de nieuwe competitie start Go Ahead als outsider. Het kan up gaan, maar voor hetzelfde geld kan het ook down gaan. Dat zijn de naakte feiten, die we onder ogen moe ten durven zien", aldus trainer Scouting „Wil Go Ahead blijven bestaan als betaalde voetbalclub, dan zal er in de toekomst veel moe ten worden gedaan aan scouting. Wij hebben geen grote sterren zoals Ajax (Cruyff en Keizer), PSV (Willy van der Kuylen en Wietse Veenstra), Sparta (met Van Beveren en Kljjnjan) en FC Twente (met Pahlplatz). Al deze jongens kunnen een wed strijd door hun individualisti sche acties winnen. Bij Go Ahead missen we deze jongens. Daarom moet er in de komende jaren gezocht worden naar ta lentvolle spelers". „Scouting is voor Go Ahead een levensnoodzaak geworden. De toekomst van Go Ahead is erg onzeker omdat alle grote clubs de spelers wegkopen. In Deven ter moesten we Rijnders en Veenstra wel verkopen. De eisen van de jongens waren te hoog en de vereniging draaide al met een verlies van twee ton. Uitgeput Wil in Deventer een betaalde voetbalclub blijven, dan zal er een andere opzet moeten komen. Joop Brand zegt het zeer dui delijk: „De gemeente moet meer gaan doen en de clubs uit het betaalde voetbal moeten de KNVB pressen een hogere uit kering uit de sporttoto te ge ven. Op deze manier komt Go Ahead er niet. Een individuele geldschieter zou ook uitkomst kunnen brengen bij Go Ahead, aldus Joop Brand, die niet al te optimistisch kon zijn over de toekomst van het betaalde voet bal in Deventer. SC Cambuurs manager Sietse Westra heeft weieens gezegd: ik snap Go Ahead niet. Elk jaar verkopen ze spelers (vorig jaar Ressel en dit jaar Rijnders en Veenstra) en toch blijven ze in de top meespelen. Trainer Joop Brand lacht magertjes en zegt: „Dat kan niet elk jaar gebeuren. Het was ons geheime wapen, maar ook Go Ahead raakt eens uitgeput". Pas tegen het einde van het vorige seizoen toen het zich in de strijd om de top- plaatsen uitgeschakeld wist liet Go Ahead de moed zakken. Daarvóór echter had de club uit Deventer zich een echte reuzendoder getoond. Op eigen terrein werd Ajax een neder laag toegebracht Feijenoord een gelijkspel afgedwongen en FC Twente verloor zelfs met viermil (foto: Go Ahead in gestreepte shirts„Maar", zei na afloop van de transfer periode trainer Joop Brand, „voor het komende seizoen zal het publiek tevreden moeten zijn met een ondergeschikte rol van Go Ahead". NIJMEGEN NEC is voor het eerst begonnen nu-t middagtrainingen. Secre- t taris Jansen: „Wij beginnen op kleine schaal. Slechts acht van de 26 con tractspelers nemen eraan deel: doel man De Bree, Bónnen, David ovic, Pijs, Jendrossek, Verdonk, Vleming, en Van Wijk. Dit achttal is verplicht de trainingen 's middags (dinsdag tot en met vrijdag) te volgen. Trainingen on der leiding van Wim Blokland (48), die AZ '67 vorig seizoen in degradatie- gevaar verkerend voortijdig verliet. Jansen: Blokland is misschien op een minder prettige wijze bij AZ '67 van daan gegaan, maar dat blijf je toch houden in het betaalde voetbal. Daar is het een keiharde zaak voor". „We zochten een A-trainer als assis tent voor hoofdtrainer Remmers. Blok land was op dat moment vrij. Hij ging volledig akkoord met de voorstellen en accepteerde 't feit dat Remmers hoofd trainer bleef. De samenwerking tussen dit tweetal is voortreffelijk. We hebben er beslist geen spijt van Blokland te hebben aangetrokken. Blokland doet de middagtrainingen en Remmers is er donderdagsavonds en zaterdagmor gen bij voor de verplichte trainingen van alle contractspelers" ,,De middagtrainingen zijn alleen nog voor de acht topspelers. In de toekomst zullen we het aantal spelers dat aan de middagtrainingen deel gaat nemen uit- richting. Wij zijn er ons zeer goed van bewust, dat we in Nijmegen uitstekend voetbal moeten brengen, willen roe het publiek kunnen blijven boeien". Daarom hebben we het elftal ook weer behoorlijk versterkt. We hebben enige sterke spelers aangekocht. Op de eerste plaats Jendrossek, de 21-jarige buiten speler van F.C. Köln, de man die ADO in Den Haag uitschakelde vn de strijd om de Europa Cup voor bekerwin naars. We zijn er voor Nederlandse be grippen in geslaagd hem voor een be trekkelijk laag bedrag te contracteren. Een speler met die kwaliteiten hadden we op de Nederlandse markt nooit kunnen kopen. In Duitsland liggen de transferbedragen veel lager, daarom ook deze meevaller." Miel Pijs, de 27- jarige halfspeler van Sparta, en de Joego-Slaaf Davidovic (25) die aanvan kelijk voor Partizan Belgrado uitkwam maar vorig jaar in de Amerikaanse prof competitie speelde, zijn door NEC gecontracteerd. Tevens den vier amateurs aangetrokken. Meegevallen breiden- Nu is dat nog geen oplossing I ieder geval als een stap i Vertrokken zijn bij NEC: Peter Ressel (naar PSV) en Lelieveld (naar De Graafschap). De heer Jansen: ,,Voor Ressel hebben we een fors bedrag be taald gekregen. Daardoor konden we het spelersarsenaal aanvullen en ver sterken. Vooral aanvallend is NEC er op vooruit gegaan. Daar hebben we naar gestreefd. De aanval moest ver sterkt worden. Het publiek tuil doel punten zien" „Vorig seizoen waren de resultaten iets minder dan in hel eerste jaar dat NEC in de eredivisie uitkwam. Je merkt dat meteen uan het aantal toe schouwers. Het gemiddeld aantal toe schouwers liep terug van 15.500 in het eerste jaar tot 14.000 vorig seizoen. Met dit elftal hopen we weer terug te kunnen komen tot rond de 17.000. „We hebben er alles aan gedaan de jongens in vorm te brengen. Om wat internationale ervaring te kunnen op doen, hebben we dit jaar voor het eerst deelgenomen aan de intertotocom- petitie. Dat is uitstekend bevallen. We hadden geraamd dat het met verlies moest gebeuren. Dat is gelukkig mee gevallen. We zijn er financieel leuk uitgesprongen. Als er volgend jaar weer de mogelijkheid is om in de In- tertoto mee te spelen, zal NEC dat ze ker niet laten". NEC begint geladen aan het nieuwe seizoen. Secretaris Jansen: ,,Ik reken erop dat NEC in de bovenste helft zal eindigen. Een zesde of zevende plaats zit erin. Dan ben ik dik tevreden. Op de eerste vijf plaatsen kunnen we nog niet komen. Die zijn voorbehouden aan respectievelijk Ajax, Feijenoord, FC Twente, PSV en Go Ahead. Daarna ko men Sparta en NEC". ROTTERDAM Sparta gaat dit sei zoen het accent méér op de aanval leg gen. Het heeft er doelbewust het trans ferbeleid op afgestemd, en heeft ook het premiesysteem herzien. De heer H(ans) Sonneveld, zelf jarenlang eer ste elftalspeler geweest, en thans voor zitter van de Stichting Betaald Voet bal licht toe: „Wij zijn bij Sparta ge matigd optimistisch. We hebben de po tentie om bij de eerste vier te eindi gen, zonder dat we overigens aspira ties op het kampioenschap hebben. Met die wetenschap voor ogen is ons stre ven erop gericht zolang mogelijk bij de topteams te blijven". „Daarbij zijn wij uitgegaan van de ge dachte dat wij ook het afgelopen seizoen heeft dat weer bewezen over een sterke achterhoede beschikken, maar dat de aanval wel wat verster king behoeft. Wij willen dit jaar aan trekkelijk voetbal gaan spelen. Aan trekkelijk voetbal, dat wil zeggen ge baseerd om te winnen en om zoveel mogelijk goals te scoren. Daarom ook hebben wij Bosveld teruggekocht, om dat wij van mening zijn dat daardoor de aanval sterker zal worden. Daarom ook hebben wij de Pool Kowalik ge contracteerd, een voorhocdespeler met een aantal goede antecedenten. Op 19- jarigc leeftijd al speelde hij in het na tionale elftal waarin hij nu totaal zes tien maal is uitgekomen. Hij heeft met het Poolse elftal deelgenomen aan de Olympische Spelen, we hebben uitste kende verslagen over hem gelezen van een wedstrijd op Wembley tegen Engeland, hij was in 1967 voctballer- van-het-jaar in Polen en In 1968 ver wierf hij een dergelijke onderschei ding in Amerika, waar hij in de Califor nia Clippers heeft gespeeld". Behalve Bosveld en Kowalik („een cen tre forward", zegt de heer Sonneveld) heeft Sparta voorts nog twee amateur spelers (Jansen en Roodenburg en De Quant van CVV) gecontracteerd wier kracht op het middenveld of in de aan val ligt. „En als wij daar dan tegen over stellen de verkoop van een aan tal onzer achterhoedespelers onder wie Langhorst (naar SVV) en Miel Pijs (naar NEC), dan mag mijns inziens toch duidelijk van een accentverlegging naar de aanval worden gesproken". Veel doelpunten „En dat is noodzakelijk", aldus de heer Sonneveld, „willen wij de be langstelling van het publiek blüvcn behouden, en onder „wij" versta ik dan zeker niet alleen Sparta. Wü dienen ons meer en meer af te vragen: wat is belangrijk voor het publiek, wat is aantrekkelijk voor het publiek. Welnu, aantrekkelijk voetbal is een wedstrijd met veel doelpunten. Een wedstrijd, die in 44 eindigt, is ontegenzeggelijk aantrekkelijker dan een wedstrijd zon der doelpunten of een wedstrijd die in 11 eindigt. Ik vind dat we ons dan ook daarop moeten gaan richten. In mijn mening voel ik me bovendien gesterkt door een artikel dat ik onlangs heb gelezen van de hand van Matt Busby. Enerzijds propageert hij het aantal gescoorde doelpunten hoger te strijd die in 44 eindigt in meer wed- strijdpunten uit te drukken dan een wedstrijd die in 11 eindigt". „In die' richting hadden wij echter al besloten ons premiesysteem te herzien. Voor elk doelpunt dat door ons elftal wordt gescoord, krijgen de spelers een bepaald bedrag, voor elk tegendoelpunt gaat de helft eraf. Daarnaast ook heb ben wij het verschil tussen de winst - premie en de premie voor een gelijk spel vrij aanzienlijk vergroot". „Al deze besluiten", aldus de heer Sonneveld, „zijn erop gericht het aan vallende karakter van ons voetbal te stimuleren. De show immers als we voetbal zo tenminste mogen noemen moet niet alleen doorgaan, maar moet In het vorige seizoen kon de speel wijze van Sparta vooral in uit wedstrijden niet ieders bewondering opwekken. beter worden. We moeten echt de kant weer uit van het aantrekkelijke voetbal en Sparta zal daarom niets na laten om daaraan mee te werken". BREDA De supporters van het Bre dase NAC hebben hun hoop gevestigd op twee spelers: Norbert Pogrzeba en Andrei Franckiewicz, de twee Polen waarop NAC beslag legde in de „tus- sen-transferperiode" aan het eind van het vorig jaar. Toen was het een grote gok, want trainer Leo Canjels had slechts „van horen zeggen" de kwali teiten van het Poolse duo kunnen tes ten. Maar nu, na zes maanden, weet iedereen, dat de twee Poolse voetbal lers niet gemist kunnen worden bij de Bredase eredivisieclub. Immers, Pogrzeba met zijn geslepen techniek en Franckiewicz met zijn vlammend schot haalden NAC halver wege het afgelopen seizoen uit de pe narie. Op het moment, dat NAC dreig de af te zakken naar de grijze onder- moot van de eredivisie deed trainer Leo Canjels zijn gouden greep. Pogrze ba en Franckiewicz kwamen uit Ame rika, zagen en overwonnen Breda snel. Het resultaat was: dertien doelpunten uit evenzoveel wedstrijden voor Franc kiewicz en negen treffers in vijftien ontmoetingen voor Pogrzeba. Het be langrijkste was echter de stijgende pu blieke belangstelling. NAC-secretaris Speekenbrink: „We hebben in het afge lopen seizoen een gemiddelde van 12.000 bezoekers gehad en daar zijn we meer dan tevreden mee". Andrei CharleyFranckiewicz en Norbert Pogrzeba zullen voorlopig nog een seizoen blijven. Zij hebben het ge weldig naar hun zin. Fanckiewicz: „Het is fijn hier, al zullen wij het komend seizoen wel meer last krijgen uan mandekking. Want dat kregen wij de laatste paar wedstrijden al gere geld". En als aan het eind van het seizoen 19691970 het contract met de twee Polen voor NAC afloopt, heeft de Bredase vereniging voorlopig nog een optie van een jaar op het Poolse ge weld. Naast de twee Polen was er afgelopen seizoen nog een NAC-speler die uit het Bredase voetbalmilieu werd gerukt en op het eerste plan werd geschoven: Ad Brouwers. De rechtsbuiten van NAC maakte zijn debuut in de Nederlandse elftalkern van Georg Kessler. Hij speel de tegen Tsjecho-Slowakije een schit terende tweede helft en lokte daarmee de kapers naar Breda. Brouwers bleef, ondanks verlokkelijke aanbiedingen van FC Brugge en PSV. Brouwers: „Als ik naar een andere vereniging was gegaan, had ik full- prof moeten worden. En dat wilde ik niet, want ik heb daar geen instelling voor. Het is voor mij onmogelijk om el ke dag van de week aan voetbal te denken. Als ik zondags verlies, wil ik 's maandags niet meer aan voetbal denken, dat kan ik niet opbrengen. En daarnaast ben ik onderwijzer en die baan wil ik ook niet graag kwijt", NAC beloonde de clubtrouw van Brou wers met een verbeterd contract. Achter de hand Drie sterren dus bij NAC. maar geen Frans Bouwmeester senior, de lepe, die een contract tekende bij de Belgi sche vereniging Racing White. NAC zelf deed geen spectaculaire dingen op de voetballersmarkt. Het kocht Ad Bakker van DFC (om achter de hand te hebben als good-old Pelkmans zou afzakken), Henk Vriens van Willem II (ter vergroting van Can jels tactische mogelijkheden) en trok verder de amateurs Jelle de Valk (Uni tes Gorkum), Kees van Peer (Rood Wit) en Jan Lokhoff (eigen kweek) aan. Se cretaris Speekenbrink: „Wij hebben precies gekregen wat we wilden. Van te voren hadden wij gesteld, dat de mo gelijkheden van Canjels zouden moe ten worden uitgebreid en dat is ge- NAC begint overigens het nieuwe sei zoen met twee uitwedstrijden. Dat lijkt een misgreep van een competitieleider, maar dat is niet juist. De Bredase ploeg heeft zelf verzocht om twee uit wedstrijden, omdat de kans groot is, dat de overkapping van de staantribu- nes pas eind augustus klaar is. Spee kenbrink: „Ik ben blij dat ons verzoek is ingewilligd, want het was niet fijn geweest om van start te gaan met een half afgebouwde tribune. Dat had ons veel geld gekost".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15