Knelpunten op terugweg van vakantieoorden -4? BIJDRAGE TOT ONTWIKKELING ZUIDOOST-AZIE 7' 'u êjÈÊfi België hoopt op 100 km autoweg per jaar ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 <P o: Hoever stoot het met onze autowegen Voedstermoeders met hun Friese kalveren. Geen beter melkvee dan 't Friese vee. zei zuster Gang-ulf. Daarom verkocht zij in 1957 tien Jersey koeien en betaalde zij met de opbrengst haar eerste Friese koe. Dat was dus tien tegen één, maar niettemin een uitstekende ruil, vond zij. Dat Australië een veeteeltland bij u.t- ?tek is, wisten we. Maar dat, in Austra- ië behalve veetw^rf'ooif<\veenortï)én" zijn, wisten we tot voor kort niet. Die Zij hebben te Mittagong (125 km ten zuidwesten van Sydney) op een ter rein van circa 57 ha een veeteeltbe drijf dat er wezen mag. Op dat be drijf -de boerderij heet Mount Alvernia werken 36 religieuzen en novices. De opzet van de franciscanessen van Mount Alvernia is een bijdrage te le veren tot 't ontwikkelingswerk in Zuid- oost-Azië. Zij hebben reeds Fries vee geschonken aan India en West-lrian. Zodra de financiën het toelaten, komen ook andere Zuidoostaziatische landen aan de beurt voor een „vee-geschenk" Levende have Mount Alvernia's levende have is zeer talrijk. Ze bestaat namelijk uit vijftig volwassen Friese melkkoeien, vijftig Friese koeien, zes Friese stieren, twin tig varkens en 1300 stuks pluimvee. Behalve voor deze dieren zorgen de franciscanessen ook voor een grote moestuin, die een lust is voor het oog en goede oogsten oplevert. De bedrijfsleidster van Mount Alvernia is een Nederlandse. Zuster Gangulf verliet in 1950 haar woonplaats Uit geest en vertrok naar Australië. Zij is een rasechte boerendochter met een aangeboren liefde voor Fries vee. Dit is begrijpelijk, als men weet, dat haar vader veehouder was en heel wat „Frie zen" op stal had. Zuster Gangulf is niet alleen de be drijfsleidster, zij was ook de initiatief neemster die het boerenbedrijf te Mit- iStÊBÈCium Ji i brengt een tegensparlelende Fries naar de voederplaats. tagong op gang bracht en de beginmoei- lijkheden overwon. „Het terrein ver keerde in een hopeloze toestand", ver telde zij. „Er was letterlijk niets, geen afrasteringen, geen voorzieningen, kort om niets. We begonnen met enige Jer seykoeien die we cadeau kregen van boeren uit de streek; in 1957 hadden we een kudde van 72 stuks vee. Toen verkochten we tien Jersey's en voor de opbrengst kochten we onze eerste Friese koe". Zuster Gangulf wilde be slist Fries vee gaan houden, want in haar jeugd had zij op de boerderij van haar vader de overtuiging gekregen, dat Fries vee het beste melkvee is en ook commercieel de beste mogelijkhe den biedt. Zuster Gangulf staat iedere ochtend om half zes op. Zij wil namelijk zelf toezicht houden op het melken (dagop brengst ongeveer 500 liter). De nonnen en novices gewoonlijk dragen ze tij dens het werk een grijs habijt en rub ber laarzen beschikken over een moderne melkinstallatie. Natuurlijk is er op de boerderij een koelruimte om de melk te bewaren. Voor het zware werk het heel zware werk", zegt zuster Gangulf zijn er op Mount Al vernia een tractor en twee boeren knechts. „Wij proberen helemaal up-to-date te blijven", licht zuster Gangulf toe, „en daarom lezen we alle dagbladen die gaan over het boerenbedrijf". Dat de franciscanessen van Mount Alvernia inderdaad up-to-date zijn, bewijst het feit, dat zij ook veel fokken door mid del van kunstmatige inseminatie. Successen De vastbeslotenheid van zuster Gan gulf en haar medewerksters om uitste kende resultaten te bereiken, heeft tot mooie successen geleid. Dit jaar ver kochten zij op de koninklijke Paasten- toonstelling te Sydney een jonge Frie se stier voor f. 2.600,-. Op een onlangs gehouden plaatselijke tentoonstelling maakten zij voor een Friese vaars zelf f. 3.200,-. Dat de kwaliteit van het vee van Mount Alvernia zeer goed is, bewijzen de ve le onderscheidingen die de dieren be haalden tien linten voor tweede en derde plaatsingen in de afdeling Fries vee in Sydney, alsmede 22 kampioen schappen op plattelandstentoonstellin gen. Een van de grootste successen van de franciscanessen van Mount Alver nia was, dat haar boerderij in 1967 ge kozen werd als plaats voor het houden van de „Friese velddag". Uit alle de len van Nieuw-Zuid-Wales kwamen toen de veeboeren, die Fries vee houden, sa men op Mount Alvernia. „Melk en eieren" plegen in Nederland in een adem te worden genoemd. Ook op Mount Alvernia. Tweemaal per week dinsdags en vrijdags levert zuster Gangulf met haar truck eieren af in plaatsen en restaurants in de omtrek. De kwaliteit van die eie ren is zo goed, dat de klanten in de rij slaan om ze te bemaohtigen. Zuster Rose Cahill die de zorg heeft voor het hoenderpark kan met recht en reden trots zijn op haar pluimvee. Niet alleen de kippen, ook de varkens doen hun plicht op Mount Alvernia. Voor de fok hebben de franciscanessen "n beer en tien zeugen. De biggetjes en de slachtvarkens worden in de streek verkocht. Een verliespost is de var kenshouderij beslist niet Dit geldt BRUSSEL Op weg naar zuidelij ke vakantielanden rijden ieder jaar intelbare duizenden Nederlanders door België- Hun globbale indruk over het Belgische wegennet zal wel niet zo best zijn. Met zijn autowegen is Bel gië behoorlijk achter bij landen als Nederland, Duitsland en Italië. De zogenaamde „doorgaande" we gen lopen telkens opnieuw vast, in dorpskommen en zijn door hun hetero geen voorkomen (nu eens breed en recht, dan onverhoeds versmallend en bochtig) gevaarlijk, en laten geen ho ge gemiddelde snelheden toe. De pro vinciale en gemeentelijke wegen zijn een allegaartje van zeer goed tot uiter mate slecht, waarin de weegschaal toch duidelijk doorslaat naar de ne gatieve kant. Door allerlei omstandig heden kon de wegenbouw in België de snelle toeneming van het gemoto riseerde verkeer niet volgen. En die situatie is des te knellender aange zien België, berekend per hoofd van de bevolking, op twee of drie na het meest uitgebreide wagenpark heeft De toestand mag evenwel niet al te somber worden bekeken. België is be zig zijn achterstand in te lopen. De traditionele hoofdwegen zijn over gro te vakken in de jongste tien jaar aan zienlijk verbeterd, en er wordt nu overal volgens 'n prioriteitsstelsel ge werkt aan auto- et. gewone wegen, wat dan weer tijdelijk narigheden met zich brengt voor de automobilis ten door talrijke opbrekingen, slecht bewegwijzerde wegomleggingen, enz. Het departement van openbare za ken maakt zich sterk, dat van 1970 af ieder jaar 100 km auto weg zal klaarkomen. Reeds dit jaar is een kunstwerk klaarge komen waarover speciaal de Antwer penaren zich verheugen en dat ook de Nederlanders voordeel kan verschaf fen. De laatste dag van mei werd het zuidelijk en centraal deel van de klei ne ring om Antwerpen (beginnend aan het Sportpaleis) voor 't verkeer open gesteld, en meteen de nieuwe tunnel onder de Schèlde ingehuldigd. Deze tunnel, genoemd naar J. F. Kennedy, zal voor jaren een einde maken aan de nare wachttijden. aa;n beide schel- deoevers. oudé tunnel blijft van zelfsprekend in gebruik, en de nieuwe tunnel he.gft drie rijstroken in,beide richtingen, voor de wegverbinding tus sen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Nederland is deze ultramoderne en uitermate ruime tunnel de aangewezen schakel. Als afgewerkte autowegen heeft Bel gië de weg BrusselOostende, waar aan al voor de tweede wereldoorlog was begonnen en de Boudewijnweg Antwerpen-Hasselt-Luik-Aken. Deze snelle verbinding tussen het Antwerp- se haven- en industriegebied en het Duitse autowegennet, die ook veelvul dig door de Nederlanders wordt ge bruikt, is inmiddels al berucht gewor den door haar constructiefouten en controlenalatigheden. Een brug over het Netekanaal is onverhoeds inge stort en bij sterke temperatuur schommelingen dreigt het betonnen wegdek in beweging te komen. Politieke autoweg De weg Antwerpen-Boom-Brussel hoe wel de jongste tijd aanzienlijk verbe terd, is met zijn verschillende ge vaarlijke wegkruisingen geen echte autoweg. Voorts is er nog een stukje autoweg van Brussel naar de luchtha ven van Zaventem, en een vak Brus- sel-Waver in de richting van Namen, en kwamen in de provincies Luik en Henegouwen kleine delen klaar van wat de „autoroute de Wallonië" moet worden, nl. Luik-Namen-Charleroi-La Louvière-Mons-Doornik. Deze auto weg, die berekend per km ontzettend veel geld verslindt en waarop zware kritiek wordt uitgebracht („een poli tieke autoweg, economisch niet rende rend") moet over heel zijn lengte uiterlijk in 1971 klaarkomen. Op het zelfde ogenblik wordt in de Vlaamse provincies hard gewerkt aan het Bel gische vak van de E 3-weg Stockholm -Eindhoven-Rijssel-Lissabon, over Turnhout, Antw., Gent en Kortrijk. De geopende nieuwe Scheldetunnel en de kleine ring rond Antwerpen vol gend jaar geheel voltooid, maken deel uit van de E 3, die in 1971 op Belgisch gebied geheel afgewerkt moet zijn. Meteen zijn op Belgisch gebied ook de voorbereidende werken begonnen voor de E 10 Breda-Antwerpen-Mechelen -Brussel-Mons-Parijs. Een vakje ten zuiden van Brussel is voor enkele we ken klaargekomen en er komt nu ook schot in de E 39, die beide Limburgen doorkruist. de Zuster Gangulf (rechts) leert de novices het „poetsen" van jong vee. Natuurlijk zijn de franciscanessen blij met de goede bedrijfsuilkomsten, maar toch vinden zij de eigenlijke functie van de boerderij veel belangrijker. Die functie is: de novices de vrede, de rust en de tevredenheid te schenken, die zij nodig hebben om zich voor te bereiden op hun taak- Tevens leren de novices het boerenvak, zodat zij als zij later actief werken op de missies de mensen nuttige kennis bij kunnen brengen en aldus een bijdrage kunnen leveren tot de oplossing van het voed selprobleem in de ontwikkelingslanden. „Ons bedrijf is geen onderneming, waarmee we geld voor ons zelf willen verdienen", zei zuster Gangulf. „De winst die we met onze boerderij ma ken, gebruiken we om anderen te hel pen. De bouw van een nieuwe missie school in Nieuw-Guinea staat nu als een der punten op ons hulpprogram- Een franciscanes, klaar om te gaan ploegen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 14