POPESCU EET ER GOED VAN Met Anstadt door de Balkan Zomers leven in Roemenië l.vf VRIJHEID MAAKT VORDERING ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 BOEKAREST De hemel over Boekai-est is helder. Het is een warme zomer avond, kwart over negen in de avond. Het gerinkel van de glazen en het gemurmel van de gesprekken vult het terrasrestaurant. Aan een ijzeren tafel onder een kastanjeboom zit Gheorghe Popescu met zijn vrouw en een vriendin; zij eten Roemeense worstjes, mici geheten, en drinken de nationale drank - tuica, pruimen j ene ver. Het terras heeft geen gedrukt menu. De specialiteiten zijn worstjes en gegrild vlees. Ze zijn goedkoop en smaken goed en het restaurant is typisch voor de vele andere eetplaatsen op de trottoirs die de Roemenen op een avondje-uit frequenteren. Een van de grootste hotels (Van onze speciale verslaggever van Associated Press, Peter Rehak) van Boekarest bevindt zich op slechts enkele honderden meters afstand, maar buitenlanders gaan daar zelden heen. In Roemenië is eten, drinken en praten een geliefde vorm van ontspan ning. Het is dinsdagavond en er zijn vrijwel geen lege stoelen. Popescu, een grijzende man van in de veertig, is gekleed in een net grijs pak. Hij is ingenieur van een hydro-elektrische centrale en Popescu is niet zijn echte naam. Evenals andere Roemenen die men toevallig ontmoet, praat hij graag met mensen uit het westen, maar hij wil niet dat zijn naam in westelijke kranten ver schijnt. Aan de tafel naast mij, praten drie stevige mannen in hemden met open hals over de amoureuze avonturen van een hunner. Het zijn arbeiders, en evenals Popescu eten zij liever buiten dan binnen. Des zomers blijven de Roemenen laat op, rond middernacht zijn de straten nog vol mensen. De sfeer doet denken aan die van de Middellandse i de bezoeker wordt er aan Herinnerd, dat de Roemenen geen Slaven zijn. zoals de meeste andere Oost-Europeanen, maar Latijnen. Zij beweren af te stammen van de Romeinse legioenen van de Da- volk dat in de voor-Romeinse tijd zijn ko ninkrijk ten oosten van de Donau had. Sommige lin guïsten zeggen, dat de Roemeense taal lijkt op het volkslatijn, zoals dat in de straten van het oude Rome werd gesproken. Inderdaad, iemand die Ita liaans en Frans kent kan met enige goede wil de Roemeense kranten lezen. Hij heeft dan een woor denboek nodig voor de woorden van Slavische of Turkse afkomst, het gevolg van 400 jaar Turkse over heersing en de nabuurschap van Slaven. De Latijnse invloed en de hete zomers bepalen de levenswijze, zelfs onder het communisme. De werk dag begint des ochtends om 7 uur en eindigt van maandag tot en met vrijdag om kwart voor vier en g-fvi zijn werk ïen. tijdens n half uur, Het eerste wat de typische Roemeen is een stevige lunch tot zich m de werkdag is er een lunchpauze van ,ar de gemiddelde Roemeen eet dan alleen maar boterham. De lunch nr. de arbeid wordt gevolgd door een soort Spaanse siësta, en zomers wordt ge woonlijk nog laat gesoupeerd op een terras. De Roemenen werken meer in de industrie dan vroe ger. De industrialisatie gaat snel en dit betekent dat de bevolking naar de grote steden trekt. In 3 woonde 33.7 procent van do 20 miljoen Roeme- in de steden, vergeleken met 21,4 procent in 1930. De hoofdstad Boekarest telt 1.5 miljoen inwoners. In I hadden slechts vier steden Boekarest, Cluj, lassy en Timisoara een bevolking van meer dan ÏOO.QOO. In 1965 waren het er 15. Daaronder sbevindt zich het oliecentrum Ploesti. Roemenië kwam in 1941 aan Duitse kant in de oor- in de Britse en Amerikaanse bommenwerpers vielen in 1943-44 bijna dagelijks Ploesti aan. Vele vliegers werden neergeschoten. Sommige liggen be- n op een geallieerd kerkhof bij Boekarest. Ook Boekarest heeft een soort Champs Elysées. Vanaf een stervormig plein met een triomfboog daalt men af langs een brede avenue, genoemd haar Kiseleff. Maar dan komt de aap uit de mouw: geen koninklijk paleis, maar een protserig geschenk van Moskou aan de Roe meense zusterpartij. Boekarest is niet alleen het administratieve menië, het is ook het middelpunt van handel en lijke en politieke leven. De oude stad is fraai parken, brede boomrijke boulevards en ruime vard, genoemd naar de voormalige president versiteit. Onafhankelijk Toen het Sovjet-leger de Roemeense grenzen in 1944 bereikte, koos Roemenië het andere kamp en eindigde d-1 oorlog aan Russische zijde. In 1947 werd het een communistisch land. Aanvankelijk was Roemenië stevig geïntegreerd in de Sovjetsfeer, maar sinds 1963 vaart de communistische leiding een meer on afhankelijke koers. In dat jaar besloot Boekarest zich te verzetten tegen de pogingen van Moskou om Roe menië tot leveranoier te maken van grondstoffen en landbouwprodukten aan die communistische landen, die reeds geïndustrialiseerd waren, zoals Tsjecho- Slowakije, en Oost-Duitsland. Hand in hand met dit besluit ging een meer onaf hankelijke buitenlandse politiek en versnelling van de industrialisatie. De officiële cijfers laten een jaar lijkse groei van 14 procent zien in de industriële pro- duktie tijdens 1960-65. Wegens zijn natuurlijke hulp bronnen is Roemenië potentieel rijk. Het heeft olie, goud, methaangas en 'n aantal ertsen. De leiding meent dat Roemenië om 'n moderne en industriële staat te worden, moet kunnen beschikken over de bes te technologie en know how welke beschikbaar is. Het land koopt veel van het westen, vooral in West- Duitsland. Dit is een van de redenen, dat Roeme nië streeft naar goede betrekkingen met zoveel mo gelijk landen. Ingenieur Popescu en zijn landgenoten beginnen de vruchten van het beleid te merken. Roemenië moet nog een lange weg afleggen alvorens het levens peil van West-Europa te bereiken. Maar voor een land waar het communisme werd voorafgegaan door een opeenvolging van corrupte regeringen en half-feodalisme, heeft het grote vooruitgang geboekt. Vrijheid Er is meer persoonlijke vrijheid dan een paar jaar geleden. Popescu behoeft niet meer te vrezen dat de geheime politie hem komt halen, omdat iemand heeft verraden dat hij naar de uitzendingen in de Roemeen se taal van de Voice of America luisterde. De kwaliteit en de keuze van de consumptiegoederen verbeterèn zich voortdurend, hoewel zij voor de Roe meen nog duur blijven. De keuze in het Victoria- warenhuis, het grootste van Boekarest, en in een nabije supermarkt zijn stille getuigen van de onaf hankelijke politieke koers die het land volgt. Er zijn Griekse regenjassen, overjassen die in het land zelf van Oostenrijkse stoffen worden vervaar digd, Albanesi cognac, Chinese melkpoeder, Egyp tisch bier en ijskasten uit Joego-Slavië. De bussen in de straten van Boekarest zijn Britse Leylands, die in licentie in Israël worden vervaardigd. De meeste taxi's zijn Russische Wolga's en de luchtvloot van dc nationale luchtvaartmaatschappij Tarom be schikt over nieuwe Britse BAC's 111. De consument krijgt meer aandacht. Het staatswarenhuis Victoria is schoon en onlangs gemoderniseerd. Het bevindt zich aan de Calej Victoriei, ei van de modernste straten. Voor de oorlog heette het Galleries Lafayet te naar het Parijse warenhuis van dezelfde naam Het werd bezochi door de kleine francofiele hoog ste klasse. Tegenwoordig is hot ingericht voor de massa. Een jaar geleden werd zelf-service ingevoerd de eerste in Roemenië. Coupons waarnaar veel vraag is, worden met korting verkocht. Andere tekenen van de Westelijke invloed zijn een Pepsi-colafabriek, een montagefabriek voor Renaul.-auto's en een intercon tinentaal hotel dat nog in aanbouw is. Salarissen Popescu kan als ingenieur een maximum van 3000 lei per maand verdienen, precies het dubbele van het nationale gemi lelde va:. 1500. In het toeristen verkeer is de lei 18 per dollar waard, dus onge veer 20 ct. Maar omrekening heeft weinig beteke- de velschillen in lonen en salarissen tus- In de koopkracht doet men met het gemiddelde sa laris niet zoveel. Een herenkostuum van Israëlische stoffen gemaakt kost 800 a 900 lei. Een goed paar herenschoenen 300 a 360 lei, een televisietoestel tussen 3500 en 5100 lei, afhankelijk van de grootte \an het scherm en andere snufjes. Kopen op krediet kan men vrijwel alles, ook kleren en veel mensen maken daar gebruik van, maar de klant mag zich niet te veel in de schulden steken. Gewoonlijk mag hij maar een enkel artikel te gelijk op afbetaling kopen. Hoewel de huren vorig jaar met 50 procent zijn centrum van het land als hoofdstad van Roe industrie en van het culturele, wetenschappe- uitgebouwd tot een grote metropool, met veel pleinen. Hier een overzicht van de grote boule- Gheorghiu-Dej, met aan de rechterzijde de uni- verhoogd, zijn 'zè vergeleken" met de normen in 'hët westen, toch nog heel laag. Een appartement van drie kamers in het centrum van Boekarest kost 360 lei. Elektriciteit gn verwarming zijn niet duur. Be halve voor recepten is de medische verzorging kos teloos. Dat geldt ook voor het onderwijs met inbe grip van de universiteit. Iemand diè het gemiddel de salaris van 1500 lei verdient, betaalt 12 procent inkomstenbelasting, dit tarief stijgt tot tussen de 15 en 20 procent voor hen, die meer dan 2000 lei ver dienen. Maar Popescu hoeft niet te sparen voor zijn oude dag. Met een salaris van 1000 lei krijgt hij op 60- jarige leeftijd een pensioen van 80 procent, vrouwen or 55-jarige leeftijd. De man moet dan 25 jaar ge werkt hebben, de vrouw 20. Een auto is nog steeds luxe. De in Roemenië geas sembleerde Renault kost 55000 lei en er is een wacht lijst van meer dan twee jaar. De mensen die een wagen kopen zijn de hooggesalarieerden, die het sa laris van hun vtouw voor een auto opzij kunnen leg gen. Vele Roemeense vrouwen werken. Ook een reis naar het westen is luxe. Het verkrijgen gemakkelijker dan enkele jaren geleden, maar blijft moeilijk. Wegens het gebrek aan deviezen, moet een Roemeen gewoonlijk een uit nodiging kunnen laten zien van iemand uit een land in het westen alvorens hij mag vertrekken. Het dagelijks voedsel is goedkoop. Een kilo brood kost twee lei. Een kilo zonnebloemolie om mee te koken 11 lei. Als Popescu niet werkt, eet of over de Amerikaanse maanlanding praat, leest hij, gaat naar de schouwburg, bioscoop of opera. Naar westelijke normen gemeten zijn al deze uitjes goedkoop en vooral bioscopen en schouwburg zijn bijzonder populair. De burger van Boekarest heeft een betere keuze uit buitenlandse films dan die in Wenen. Van de 22 films, die er nu draaien, zijn er zes Frans, vier Amerikaans, vier Italiaans, een Rus sisch en de rest uit Oost- en West-Duitsland en Joe- go-Slavië. De drukst bezochte Italiaanse films zijn Federico Fellini's „La Dolce Vita" en Antonioni's „Rode Woestijn". De Amerikaanse films zijn „The Comedians" met Richard Burton en Elizabeth Tay lor, en drie wild-westfilms. Naar Oosteuropese standaard gemeten is Popescu, de gemiddelde Roemeen, goed ingelicht. Zijn kran ten, radio en televisie geven hem het nieuws zonder ar op een saaie manier. De kranten in Boe karest laten zich lezen als een bullctinbord. Foto's van tractors en olie-installaties verschijnen dagelijks. Een grote uitzondering was de Amerikaanse maan- wandeling. Voor de eerste keer in de geschiedenis is de Roemeense televisie de gehele nacht in de lucht gebleven en de m°este mensen, die televisie hebben, zijn opgebleven. De kranten kwamen met lange ar tikelen er. met toelichting door Roemeense ge leerden. Er bestaat grote belangstelling voor de Ver enigde Staten, vooral sinds het bezoek van president Roemenië is ongeveer half zo groot als West-Duits- land. Op de kaart vormen zijn grenzen een cirkel. Een derde van het grondgebied is vlak land en twee derde bestaat uit bergen de Karpaten. Om zijn zeekust en de ontwikkeling van de badplaatsen is Roemenië populair geworden bij Europeanen, die een goedkope vakantie zoeken. Öuitse reisbureaus bieden met chartervluchten een vakantie van twee weken aan voor niet meer dan 50 Zcals alle Ooseuropese landen heeft ook Roemenië minderheidsgroepen. De grootste is de Hongaarse, 1.6 miljoen, van wie de meesten in Transylvanië le ven, dat door de eeuwen heen gewisseld heeft tus sen Hongarije en Roemenië. Er zijn ook 375.000 Duitsers. De minderheden hebben hun eigen taalrech ten. Een Duitstalige krant verschijnt dagelijks in Boekarest en er zijn ook gewestelijke Hongaarse bla- behoort Roeme- Op 1 miljoen rooms-katholieken n nië tot de Grieks-orthodpxe Kerk. De Roemenen houden van hun land en zijn er zeer trots op. Het bezoek van president De Gaulle in 1968 en van president Nixon geeft hun het gevoel dat de wereld aandacht aan hen besteedt. Onlangs zei een gezaghebbende Roemeen: „Voor de oorlog was Roe menië een onbetekenend klein koninkrijk, thans kan Roemenië iets doen om de goede verstandhouding tussen de naties te bevorderen". In het dorp Moiseiu werden in 1944 29 verzetsmannen vermoord. Te hunner nagedachtenis heeft de beeldhouwer Vida Geza dit monument ontworpen, bestaande uit twaalf houten figuren. Een grote energiecentrale aan de rand van de hoofdstad. MILO ANSTADT heeft met zijn t.v.-documentaires over Oosteuropese landen een overzicht van het communisme in Oost-Europa na de tweede wereldoorlog gegeven. Deze uitzendingen, die in ons land veel waardering hebben geoogst, zijn verwerkt tot twee politieke pockets, uitgegeven door Bekking in Amsterdam- In deel I worden Hongarije, Polen en Tsjecho-Slowakije onder de loep genomen, in het tweede deel, dat onlangs Is verschenenJoego-Slavië, Roemenië en (opnieuw) Tsjecho-Slowakije. Dat het laatstgenoemde land voor de tweede maal besproken wordt, heeft de lezer te danken of zo men wil te wijten, aan de tragische gebeurtenissen sedert 23 augustus 1968 toen vijf landen van het Pact van Warschau het land hebben bezetMilo Anstadt was toen in Tsjecho- Slowakije om een documentaire te maken- De t.v.-documentaires van Milo Anstadt heb pen duidelijk gemaakt, dat hij een vriend van de Oosteuropese landen is. Hij heeft naast de vele slechte kanten, die we al vele malen belicht hebben gezien, willen wijzen op het vele goede dat onder communistisch bestuur tot stand is gekomen. Milo Anstadt is daarbij reëel genoeg om de ^zwarte" kanten niet te verzwijgen. Wanneer hij bijvoorbeeld in antwoord op een vraag over een bepaald deel van het beleid in een communistisch land een lang verhaal te horen krijgt zonder dat een concreet antwoord wordt gegeven, heeft hij aan enkele woorden genoeg om de propagandaballon door te prikken. Joego-Slavië In de tweede pocket van Anstadt komen Oosteuropese landen aan bod, die in het Westen voortdurend in de belangstelling staan. Over Joego-Slavië zegt Milo Anstadt onder meer: „Het Joego-Slavische socialisme maakt zware tijden door- Onder Tito's leiding streefde men hier maatschappelijke oplossingen na, die de burger meer vrijheid zou garanderen dan waarop andere communistische landen kunnen bogen. In sommige opzichten is men geslaagd. Zo is bijvoorbeeld de welvaart aanzienlijk toegenomen. Maar het wil de Joego-Slaven maar niet lukken de werkloosheid te bedwingen. Aggressieve botsingen tussen de verschillende nationaliteiten behoren tot het verleden, maar een verstarrende bureaucratie vormt een voortdurende bedreiging voor de ontunkkelmg van een wezenlijk socialisme". In Zuid-Slavië heeft zich het zeldzame feit voorgedaan, dat de president zich geschaard heeft achter de eisen van de studenten, die felle kritiek hebben geleverd op het communistische „etablishment"Ondanks zijn zevenenzeventig jaar blijkt Tito nog steeds de „revolutionair". De Zuid-Slaven bekijken de grotere vrijheid nuchter en beseffen dat de economische hervorming tot grotere concurrentie leidt. Een t.v.-commentator zei daarover: „Als de mensen iets kopen, vragen ze zich niet af of het een socialistisch of een kapitalistisch produkt is, maar hoe de kwaliteit is en wat de prijs is- Om de ontwikkeling bv te houden, moet er heel ivat gebeuren. Onze groei hangt af van de bekwaamheid van onze mensen, van de modernisering van de economie, van het onderwijs, van de know-how. Dat zijn onze irroblemen". Roemenië Wat Roemenië betreft zegt Anstadt terecht dat het land nog een van dc meest conservatieve besturen van de landen achter het IJzeien Gordijn heeft. De moedige, zelfstandige houding, die Roemenië inneemt tegenover de Sovjet-Unie, zou doen vermoeden, dat het land een „liberaal paradijs" is In het communistische kamp. De werkelijkheid stelt teleur, al moet daar echter onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat partijleider Ceausescu, sedert hij vier jaar geleden aan de macht kwamde teugels wat heeft laten vieren Opmerkelijk en tekenend voor de situatie is echter het grote aantal diplomatieke en ontwijkende antwoorden dat Milo Anstadt op concrete vragen krijgt. Volgens Anstadt mist de'„gewone man" de democratie niet zo erg. „Een democratie heeft Roemenië nog nooit in zijn geschiedenis gekend en onze democratische vrijheden worden dan ook alleen als een gemis gevoeld bij een bepaalde bovenlaag. De grote meerderheid van het volk wordt voornamelijk beheerst door het feit dat de welvaart in Roemenië zienderogen stijgt". De Roemenen zijn moeilijk tot een ideologisch gesprek te verleiden- Zij willen niet ueel zeggen over hun houding tegenover Moskou en de andere communistische landen. Milo Anstadt: „Soms werken zij het misverstand in de hand pro-Chinees te zijn. In werkelijkheid zijn ze echter overwegend pro-Roemeens"Roemenië was voor de revolutie een chaotisch landVan die chaos, zowel oorzaak als gevolg van een onvoorstelbare armoede, zijn nog genoeg sporen te vinden. De vooruitgang is echter opmerkelijk. Anstadt zegt daarover: „Of het nu voor onze democratische oren welluidend klinkt of niet, het is een onomstotelijk feit, dat de communisten orde hebben gebracht in de chaos". Een probleem hebben de machthebbers niet kunnen oplossen: het probleem van de nationaliteiten in verschillende landen. Het communisme, zo stelt Anstadt, is ertoe overgegaan het nationalisme als krachtbron te gebruiken en soms te misbruiken. Roemenië en Zuid-Slavië vormen daarvan twee markante voorbeelden, N-A.V„Joego-Slavië, RoemeniëTsjecho-Slowakije nu", door Milo Anstadt, uitgegeven bij Bekking te Amsterdam).

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13