VERZET TEGEN ROTTERDAM STEEDS GROTER MILIEU VERPESTENDE INDUSTRIEËN IN WATERWEGGEBIED WILLEM I «jHsHsES» ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 •ui VTTCCftAti Honderd jaar geleden nam de Staten- Generaal een wel aan. waardoor Rot terdam de sprong over de Nieuwe Maas kon maken. De wet behelsde een wij ziging van de grenzen tussen de ge meenten Rotterdam. IJsselmonde. Ka- tendreebt en Charlois. Die wet maakte de aanleg van havens op Rotterdams grondgebied mogelijk.... Maar het Rot terdamse gemeentebestuur van toen was in het geheel niet enthousiast. Het was koning Willem I, die zich per soonlijk inzette voor de uitwerking van een particulier plan om in Rotterdam- Zuid een woon- en havengebied te cre- eren. Willem I stond aan de wieg van wat thans de grootste haven ter wereld is. Hoe anders staan nu echter de rijks regering en het Rotterdamse gemeen tebestuur tegenover elkaar. Nu is het Rotterdam, dat zelf de schitterendste perspectieven schetst voor een verdere havenontwikkeling in heel Zuidwest- Nederland. Maar de regering aarzelt. Het verzet tegen de milieu verpestende industrieën in hel Waterweggebied lijkt steeds groter te worden. De plannen van Hoogovens-Hoesch om op de Maasvlakte een in zee aange legd havengebied ten zuiden van Hoek van Holland een staalbedrijf te ves tigen ontlokten de commissaris van de koningin in Zuid-Holland de kreet, dat het dan wel gedaan zal zijn met het Westland, want onder de rook van een hoogoven zou niets meer willen groeien. Gebaseerd op een studie van het Ameri kaans-Engelse onderzoekbureau Frie- deric Harris en een rapport over de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de Rotterdamse agglomeratie stel den het havenbedrijf der gemeente Rot terdam en de diensten van stadsontwik keling en gemeentewerken het inmid dels berucht geworden „Plan 2000" op. Rotterdam heeft dit plan, dat ver over de gemeentegrenzen heenreikt, plomp verloren in de openbaarheid gebracht. Sindsdien is burgemeester W. Thomas sen tezamen met enkele van zijn top ambtenaren in het Zuidhollandse eilan- dengebied op kruistocht om het spook beeld van de Rotterdamse moloch weg te praten. Een van die topambtenaren zei onlangs zonder blikken of blozen: „Wij hebben dit plan met opzet zonder vooroverleg met de betrokken gemeen ten gelanceerd. We hebben als het ware een dreun uitgedeeld om de ont wikkeling op gang te brengen. Achter af strijken we de rimpels wel glad". Dat „Plan 2000", waar overigens de Rotterdamse gemeenteraad en vervol gens provincie en rijk nog hun goedkeu ring aan moeten hechten, wil nogal Bedreiging Om te beginnen zal de Maasvlakte met enkele duizenden hectaren moeten wor den uitgebreid. Natuurbeschermers ach ten dit een rechtstreekse bedreiging voor het fraaie duinengebied van Voor- ne met een in West-Europa unieke flo- Heel spoedig zal ook de industrialisa tie van de Hoekse Waard op gang moe ten komen. Een kanaal tussen Oude Maas en Haringvliet zal de verbinding moeten leggen tussen het Shellcomplex, dat nabij Moerdijk gaat verrijzen, en de petrochemische industrieën in het Rotterdamse havengebied. Het eiland Tiengemeenten verliest zijn geïsoleerde positie, want het wordt aan de Hoekse Waard vastgeplakt. Zo'n ombouw van agrarisch gebied tot industrie- en havengebied moet in de Hoekse Waard natuurlijk gepaard gaan met een bestuurlijke aanpassing. Nu zijn de 50.000 bewoners verdeeld over veertien gemeenten. Uit de hoek van de gemeentebestuurders is nogal hef tig tegen de Rotterdamse plannen ge ageerd. Velen voelen de zaag al aan de stoelpoot Maar anderen, zoals opbouwwerker ds. J. C. Stevense. zien positieve kan ten „Rotterdam is de enige instantie, die tot nu toe een wezenlijk plan heeft gemaakt, dat kan leiden tot wat meer welvaart in de Hoekse Waard. De ei gen gemeenten, de provincie en het rijk hebben daarvoor nog geen alterna tief op tafel gelegd". Voorne en Putten staan in „Plan 2000" geboekt als reservegebieden, waar ha- venaanleg na 2000 mogelijk' is. Dat denkbeeld heeft tot nu toe verreweg de meeste weerstand opgeroepen. De suggestie om op Goeree-Overflak- kce een Grevelingenstad te stichten voor pak weg een half miljoen inwo ners, is op dat eiland met een zekere gelatenheid ontvangen. Men wacht daar wel af, wat ervan terecht komt. Directeur stadsontwikkeling ir. B. Fok- kinga ziet prachtige kansen voor mo derne stedebouw een stad aange leund tegen een nationaal park met de allure van het Amsterdamse bos en met aan de voet een Grevelingenbek- ken, dat vele mogelijkheden voor wa tersport biedt. Discussie In de discussie die „Plan 2000" heeft losgeslagen, komen twee hoofdpunten naar voren. De ontwerpers wijzen steeds weer op de „agglomererende werking" van het bestaande Rotterdam se havengebied. De vestiging van Shell bij Moerdijk wordt er een voorbeeld van genoemd. Tegenstanders van een verdere indus trialisatie van het Rijnmondgebied wij zen telkens weer op de milieu verpes tende invloed van de industrie. In dit gebied zal straks niets meer de mens boeien, omdat er niets meer leeft en bloeit Maar industrialisatie, zeg gen de plannenmakers weer, kan er voor zorgen, dat de groeiende bevol king ook straks nog werk heeft. „Plan 2C00" schrnt werkgelegenheid voor 670.000 mensen. Nu is er al een l:':vt aan arbeiders. Er zijn nu al tienduizc. r.iet bezette arbeidsplaatsen. Het tekort wordt alleen maar groter, zeggen dan weer de te genstanders. We moeten mondiaal den ken. Er kunnen hier ook meer buiten landers komen werken. De Zwitserse economie drijft op de buitenlandse ar beidskrachten, zegt plannenmaker ir. J A C. Tillema. Een schijnbaar eindeloze discussie, waar Economisch-Statistische Berich ten onlangs een nuchtere draai aan heeft willen geven De Zuidhollandse commissaris van de koningin, mr. J Klaasesz, had gezegd: „In zaken als luchtverontreiniging zou leefbaarheid boven economische factoren moeten prevaleren". Rotterdam heeft niet gewacht tot de eigendom was vastgesteld van dit in zee opgespoten land. Rotterdam is met spuiten begonnen en achteraf heeft de regering een bedrag van 18 miljoen geïnvesteerd. Achttien miljoen gulden is een bedrag waar men in de Maas stad niet van achterover slaat. Immers nu de Maasvlakte zijn vol tooiing Viadert kan serieus onderhandeld worden met Hoogovens-Hoesch over een nieuwe staalfabriek op de Maas vlakte. Bovendien is de Maasvlakte op tijd gereed om de grootste olietankers te ontvangen. Uit de steeds groter wordende scheeps- afmetingen blijkt het verschijnsel van de schaalvergroting in de havenwereld het duidelijkst. In 1945 was de grootste tanker een 16.000 tonner. In 1954 liep de eerste tanker van ruim 40.000 ton de haven van Rotterdam binnen. In 1965 meldde zich de eerste 100.000 ton ner. Drie jaar later liep de eerste 200.000 tonner al binnen, zij het dat hij „slechts" een lading van 170.000 tor Aan het einde van dit jaar is het baggerwerk aan de Geul (kosten: 75 miljoen voor rekening van de ge meente) gereed. Dan kan een 200.000 tonner volgeladen binnenkomen. De schaalvergroting blijkt ook in het bedrijfseconomische vlak. Er ontstaan grotere bedi'ijfseenheden. De uitgifte van terreinen geschiedt in steeds gro tere eenheden. In de jaren 19501957 werd in Rotterdam gemiddeld 83 hec tare per jaar aan gegadigden verhuurd. In de zeven jaren daarna gemiddeld 100 hectare meer. Pas in 1950 is de overrompelende uit breiding van het Rotterdamse havenge bied begonnen. De eerste stappen wer den gezet in het Botlekgebied. Vooral de petrochemische industrie had be langstelling. De gemeentelijke haven beheerders zijn toen meteen afgestapt van het standpunt, dat er arbeids- intensieve bedrijven moesten worden aangetrokken. Dit werd gerechtvaar digd met de redenering, dat zich een nieuwe verdeling van de arbeid aan het voltrekken is. Eerst voerde de agrari sche sector qua werkgelegenheid de boventoon-. Daarna de industriële sec tor en nu komt er steeds meer werk gelegenheid in de dienstensector. Met de petrochemische industrie heeft Rot terdam gekozen voor basisindustrieën, die, zoals technisch-onderdirecteur ir. H. P. Meijer het eens zei, kunnen die nen als motor voor de nationale econo- Na Botlek is Europoort gekomen en thans is de Maasvlakte aan de orde. De vijfde raffinaderij in het Rotterdam se havengebied nadert zijn voltooiing. Waar is het einde? Rotterdam werkt al lang buiten de gemeentegrenzen. Kijk i naar Shell-Moerdijk, waarvoor in Rot terdam dc technische voorbereiding is getroffen. En met Shell-Moei'dijk is meteen kristallisatiepunt genoemd, waar heen de toenemende weerstand tegen de opdringende petrochemie zich heef: verdicht. Er werd een „projectgroep Moerdijk" opgericht door hoogleraren en studenten van de t.h. in Delft. De^e groep neemt stelling tegen wat prof. ir P. K. A. Penninck, kernachtig noem de: „Een mentaliteit, waarbij brille- glazen door rijksdaalders zijn vervan-1 Onder voorzitterschap van de ook al in Delft gevormde ir. H. Pouderoyen kwam het comité „Leefbare Delta" lol stand. Het comité wil de schade bere kenen, die de industrie toebrengt aan al wat leeft en bloeit en dat schade bedrag stellen tegenover de opbrengst de bijdi-age van de industrie aan hel nationale inkomen. Ir. Pouderoyen: ..Wij willen keiharde cijfers betreffende milieukosten stellen tegenover keiharde economische cij- Welvaart tegenover welzijn. Willem I had honderd jaar geleden niet kunnen bevroeden, dat Nederlanders met de ze twee met een „W" beginnende woor den als wapen nog eens zo schei*p te genover elkaar zouden staan, toen hijl Rotterdam een nieuw havenplan op-| Welvaart in strijd met welzijn. 9 Milieuverpestende industrie. De president-directeur van Shell-Ne- derland mr. J. R. H. van Schaik meen de: „De maatregelen, die een bedrijf tegen luchtverontreiniging kan nemen, zijn toch wel gebonden aan economi sche begrenzingen". E. S.-B stelde: „Leefbaarheidseisen en economische groei-verlangens behoeven in het geheel niet strijdig met elkaar te zijn. Integendeel, zij hebben wellicht een gemeenschappelijke noemer. Als zij beide daarop kunnen worden terug gebracht. is misschien rationele afwe ging en een zakelijke discussie moge lijk". Het lijkt al winst, dat Shells mr. Van Schaik Shell is Rotterdams groot ste klant aan die discussie deel neemt. Breukpunt Maar deze discussie markeert ook dui delijk een dreigend breukpunt in de Rotterdamse ontwikkeling. Altijd maar heeft Rotterdam keihard doorgewerkt. Kortgeleden nog Illustreerde burge meester W. Thomassen dit met de op merking, dat bij een atokje heeft gesto ken voor het «nUUtn ?m een fijn ju- rttftseh steekspel ever het eigendom nn 4e Manset*kt* Leefbaarheid lijdt schade.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12