Met een leeglopende band reed Peter Post naar de kwartfinales KNWU WIL .BRAVE GANGMAKERS' Ajax speelde kwart miljoen voor Willy Dullens bijeen Straks een auto van de vergeet dan niet nü uw formulier in te vullen! „Charruau matig, ik nog minder zei Koel Japanse sprinters goed voor een ton Wereldstri jd in cijfers Stencil tekenen; geen combinewerk Zonder Cruyff ook prima spel Stayers in de herkansing WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bongers bleef ook bij laatste achtervolgers (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Twee kleine menselijke drama's in het Neder landse achtervolgingskamp (ove rigens een minigroepje van twee man) hadden tenslotte weinig meer te betekenen omdat er de vreugde was over het bereiken van de kwartfinales. Dat stond voor Peter Post al vast toen liij zijn tegenslag kreeg te verwerken maar Gert Bongers bleef lang in het onzekere omdat zijn tijd van 6.10.53 alle ruimte liet tot bange Allereerst dan de opdoffer van Peter Post, wiens opdracht volgend uit de loting een zware was omdat hij de werelduurrecordhouder Ole Ritter (vorig Jaar In Rome tweede) tegen zich - kreeg. Post mocht dan in de middaguren scham per zeggen: „Hoe mijn concurrent heet en waar hij vandaan komt, interesseert me niks", hij kon niet ontkennen dat hij voor een pittig karwei kwam te staan. Daarom maaikte Post bijzonder veel indruk met een sterke start die hij na vier van de twintig te rijden ronden omzette ln een voorsprong. Verbeten over de baan schui vend. bouwde hij aan een aardig gat. Tot enige ronden voor het einde. Toen verloor hij ineens meters, en zag hij Ritter na genoeg gelijktijdig doorkomen. Maai- Post perste er zo'n sterk elaatste zond euit dat hij nog net won. Alle reden voor Post om zielsgelukkig te zijn. Ik hoorde pssst Maar in de prestatie van Peter Post ging een klein drama schuil. „Hier, kijk, (ADVERTENTIE) SjQuOtt +totcr mijn achtei-band. Voel. voel". Post stond er ondanks de overwinning, ondanks de goede tijd (6.08.76) ontgoocheld bij. „In eens hoorde ik pssst. Acht ronden moest ik nog. Toen merkte ik dat die band leeg liep. ik 'hoorde heel langzaam lucht ontsnappen en daarom ging ik door in de hoop dat het ding het zou houden. Mijn hand opsteken om materiaaldefect te melden, durfde ik niet. want dan haa er opnieuw gestart moeten woi-den en «Jat was dan zeker in mijn nadeel. Na Iedere ronde ging ik moeilijker stui-en- Het kan beter zijn dat je voorband het begeeft dan Je achterband. Daar werk Je veel meer mee, daar schuif je mee op. zal ik maar zeggen. Steeds moeilijker ging het. Op het laatst kon ik mijn stuur bijna niet hou den. Jongens, wat. was dat jammer. Lekke Stuntwerk van Japanse sprinters ANTWERPEN -r- Voor Gerard Koel is het wereldkampio~nschap sprint afgelo pen. De enige sprinter die Nederland af vaardigde. sneuvelde in de herkansing tegen de Fransman Charruau, die zoals Koel zelf zei matig reed. „Maar ik nog minder", sprak de verslagen Koel bitter. Zijn tweede rit was nodig geworden door een nederlaag tegen de Belg Robert Lancker, die als amateur een grote n opbouwde. "Afgelopen winter werd Van Lancker prof en een van zijn opvallendste uitsla gen bij de sprinters leverde hij enige weken geleden door Patrick Sercu te ver slaan. Tegen deze Van Lancker ging Ge rard Koel roemlooos ten onder. Bij het Ingaan van de laatste ronde n tegenstander de kop om die niet te staan. Vrijwel precies zo schakelde Charruau hem definitief uit. „Die ziekte van de laatste dagen heeft mij te veel krachten gekost", verklaarde Koel. „Daar komt bovendien nog bij dat ik de sprint een zenuwennummer vind. Ik kan daar eigenlijk niet tegen. Trou wens, nervositeit is mijn grootste han dicap in een belangrijke wedstrijd. Vroe ger, als amateur, verknoeide ik regel matig de ploegachtervolging. Hier had lk er weer veel last van, Hopeloos". En Gerard Koel droop af, terug huis, een illusie armer. Gewaagd kopwerk Op het sprintnummer deden zich geen verrassingen voor. De grote favorieten, Beghetto en Sercu, kwamen moeiteloos in de kwartfinales, waarin zij het moeten opnemen tegen resp. Madarame en Mou- rioux. De serie en achtste finales wer den ook overleefd door twee Japanners, Beghetto's tegenstander Madarame en Kudo, die tegen Gaiardoni zal uitkomen. Die Japanners hebben op de eerste wed strijddag een grote populariteit veroverd. Het publiek voelt zich duidelijk verplicht Dopingcontrole liep uit de hand ANTWERPEN De dopingcontrole tijdens de eerste dag van de wereldkampioenschappen in Antwerpen is de heren van de Internationale Wielerfederatie geheel uit de hand gelopen. Tot grote verbazing van eenieder die er ook maar iets mee te maken heeft, werd kort na het begin van het avondprogramma in het rennerskwartier een officieel communiqué opgehangen, waarin precies werd aangegeven wie zich na afloop voor de controle móesten melden. Het waren de winnaars van de herkansingsritten van de achtste finales sprint (Madarame en Mourioux), de twee besten van de kwalificaitieritten in de achtervolging (de Belg Bracke en de Brit Porter) en bij de stayers de winnaar van de eerste .rit (Proost) en de tweede uit de laatste rit (Julia). De Belgische dokter Dierddkx, een expert op het gebied van de doping, was razend. „Dat had natuurlijk nooit mogen gebeuren. Wij zullen ervoor zorgen, dat in het vervolg de kandidaten voor de controle niet weet tevoren worden bekendgemaakt. Op deze manier werkt men fraude in de de verst komende uitbundig toe te jui- Daar was ook de opvallende manier van'rijden niet vi'èémd aan. Dé Japan-' ners stuntten regelmatig in de vorm van gewaagd kopwerk, maar dat bleek hun enige kans om prestaties te boeken. Moes ten ze, zo bleek uit de verrichtingen van hun minder succesvolle landgenoten, uit het wiel sprinten, dan was er geen redden aan. Hun kracht lag ln de lange rush en voor zo'n kunststukje hadden de toe schouwers graag veel applaus over. Timman verloor DELFT De Joego-Slaaf Malo Damjamovic heeft gisteren de tweede partij van de schaaktweekamp tegen Jan Timman gewonnen. De stand is 11- Gokken op de piste miljoen landgenoten (Van onze sportredactie) de andere kant ANTWERPEN In het Antwerpse Sportpaleis cabine belangstelling de wel bij. De groep van de weinig of geen twintig sterkste coureurs, wat op waartoe het drietal in wel- de Europese banen gebeurt. Antwerpen behoort, Maar met dadige stilte hangt. Daar mist men het luidruchtige geroep van oude beken den, die elkaar op elk Europees wielerovaal ont moeten. Daar wordt be heerst. bijna fluisterend, gesproken. De Japans. dient jaarlijks 200 miljoen yen (twee miljoen gulden), de sprinters De heren, die in Antwer pen op de baan komen, zijn dus stuk voor stuk het peil in eigen land kunnen beteren. De geringe belangstelling goed in Japan, het enige niet- De Japanse sprinter voertaal' ^uropse *and dat speciaal reeds twee weken het wereldkampioen- ropa. Vorige week werd team afvaardigt, dagelijks in Parijs getraind de renners te laten ïen aan de manier slechts daar geen toeschouwers waarop in Europa de trekken. Op de cemen- sprints worden gereden. Yukio Kudo (22), Hideo ten piste in Tokio wordt Om de zaak meer specta- Madarame (25) en Hiroshi het gehele jaar vrijwel culair te doen verlopen, dagelijks voor soms meer starten in het Land van de dan 50.000 toeschouwers Rijzende Zon namelijk der dan vijf officials, want gereden, de Japanners stellen er De voornaamste reden prijs op dat in Antwerpen het bezoek is voor goede resultaten worden meeste toeschouwers behaald. Niet op de eerste ter niet de wielersport, sant. gen of tien coureurs in één sprintrit. Wedstrijden met de twee of drie renners zijn ch- voor Aziaten niet interes- Peter Post (foto) plaatste zich met onze landgenoot Gert Bongers bij de laatste acht in het wereldkampioenschap achtervolging bij de beroepsrenners. In de laatste twee ronden van zijn rit tegen de Deen Ole Ritter reed Post met een langzaam leeg'apende achterband. Zijn vechtlust hielp hem echter dit euvel Sprint Lclitste finales 1.91: 2. Barnett. Vierde rit: - >111.56; 2. Sul re. Vijfde rit: 1. I ïrkanslngen: Eerste rit: kwartfinales. Achtervolging it: fl. Porter (GB) I. Bra ok e (Belg.) (It.) ingelopen i Grosskost (Kr.) In de kwartfinales rijden,: Bracke (S.56.60)— Grosskost (6.15.24); Porter (6.00.55)—Adler (6.15.09)Post (6.08.76)—Fritz (6.13.03) en Ritter (6.06.89)—Bongers (6.10.53). Stayers Carniel at.) op 2 ro Van der Lans (Ned.) leter; 5. Scob (Fr.) op >1 banden brengen me de laatste tijd wel in het nieuws, hè? Wat zit me dit awars. Ik had veel meer kunnen presteren." En dan wat milder: „Maar ik heb er wel mo raal voor morgen door gekregen, dat wel." Ingelopen Anoers lag de situatie bij Gert Bongers. Hij moest de schande ondergaan dat hij werd ingelopen. Precies in de laatste ronden, precies op de laatste streep. Oor zaak van de grote teleurstelling: Gert Bongers startte te snel. H1.1 ging weg op een schema van 5.55 en zou zijn race tegen wereldkampioen Porter verder af stemmen op een schema van 6. „Allemaal te snel", oordeelde Bongers achteraf. Maai er was ook nog een ander, niet te verwaar lozen detail. In zijn enthousiasme ver trok Bongers zo resoluut, dat hij op het vlakke stuk terecht kwam en over enige ter markering neergelegde zandzakjes hobbelde. Het kostte hem precies vier seconden op het schema en toen die goed gemaakt warén, bleek hij te veel' kracht te hebben verspeeld. Tot .halverwege, de race kon Bongers 'het nog houden tegen slow-starter Porter, toen klapte hij finaal in elkaar. Zijn tijd van 6.10.53 was er een waarvan op dat moment moeilijk gezegd kon worden of hij ruim overtroffen zou worden in de twee nog volgende „schiftingen!" voor de snelste acht. Dat bleek niet het geval te zijn. waar door Gert Bonger vandaag uitkomt in ae kwartfinales tegen Ole Ritter- De andere ritten zijn: PostFritz (W.-Dld.), Bracke (Belg.)—Grosskost (Fr.) en Porter— Adler (W.-Dld-). (Van onze sportredactie) ANTWERPEN De KNWU heeft zich gisteren een weg gebaand in het moeilijke, nooit te doorgronden wereldje van de stayerij. Een bescheiden poging overigens, maar wel opvallend, want er is in het Nederlandse kamp over weinig anders gepraat. Wat gebeurde op de eerste wedstrijddag van het wereld kampioenschap? De KNWU drukte de gangmakers Pelser, De Graaf en Stakenburg een papier onder de neus waarop in duidelijke woorden stond, dat zij zich op geen enkele manier schuldig mochten maken aan onsportief gedrag en dat bij overtreding hard zou worden ingegrepen. Om de zaak zo officieel mogelijk te maken, moesten de gangmakers dit papier tekenen. Zij deden het alle drie. op verzoek van Jef van de Vijver, die als chef d'équipe op pad wgi'd gestuurd, met de stencils. Er was een stevige vergadering aan vooraf gegaan in het officieuze centrum van dit wereldtoernooi, het chique Centuryhotel. Daar zetten de KNWU'ers zicli aan tafel, nadat bekend was ge worden dat in de tweede serie De Wit met Staken burg en Deloof met De Graaf elkaar zouden ont moeten. Het kwam de KNWU niet onwaarschijnlijk voor, dat de rivaliteit tussen de twee koppels tot een vervelend koersverloop kon leiden en men besloot tot actie. Officieel heette het dat de houding van gang maker Noppie Koch in het vorige wereldkampioen schap de voornaamste aanleiding was. Koch ging toen ten koste van de Nederlandse kansen al te opvallend in de combine. In de vergadering werd gisteren daarom eerst Koch onder handen genomen. Het in Antwerpen verzamelde KNWU-gezelschap besloot om hem niet af te vaardigen naar de ama teurkampioenschappen in Brno, waar hjj met Hel sloot zou rjjden. Commentaar van Koch: „Wat maakt mjj dat nou uit. Bij de buitenlanders kom ik toch zeker ook onder dak." Niet sportief Als tweede maatregel besloot de KNWU de in dit wereldkampioenschap aangestelde gangmakers (Koch en Walrave vielen er als door buitenlandse bonden gecontracteerden niet onder) te laten tekenen om een sportieve houding te garanderen. „Maar wie", zo vroeg de 63-jarige Bertus de Gi'aaf zich af, „is er bij de KNWU in staat om ons gedrag te beoordelen? Zulke experts vind ik die mensen nou ook weer niet." Jef van de Vijver, de chef d'équipe, had dien aangaande een duidelijk standpunt. „Onsportief ge drag", lichtte hij toe, „is gedrag waarvan een kind kan zien dat het niet sportief is. Dan zullen we in grijpen." De actie van de KNWU had vooral tot doel om de gangmakers toestemming te geven met buitenlandse renners te werken. Jef van de Vijver daarover: „Als bond kunnen we het verbieden, maai- zo kinder achtig willen we niet zijn. Tenslotte kunnen die mensen op die manier een aardig centje bijverdienen, dus waarom zouden we hun dwars zitten. Maar het moet niet zo worden dat onze gangmakers op een gegeven moment tegen landgenoten kunnen gaan rijden. Dat is het punt." Geen drukte Reactie van Bertus de Graaf: „Als ik met Deloof rijd, ben ik verplicht die jongen zo te helpen, dat hij op een wereldkampioenschap afgaat. Daar word ik voor betaald. Niemand hoeft bang te zijn dat ik daarbij Piet de Wit opzettelijk zal hinderen. Ik weet wel dat het wordt verondersteld. Piet heeft lelijke dingen van me gezegd in een weekblad. Dat vind ik niet leuk, maar ik maak erl geen drukte om. We zijn gewoon goede vrienden, zoals ik het ook met zijn gangmaker Stakenburg ben. Piet hoeft van mij niet bang te zijn. Luister, als ik hem flik, blijft de schande over mij langer bestaan dat het geld dat ik ermee vertlien en dat wil ik onder geen voor waarde." Zei Joop Stakenburg: „Ach, het is maar een papiertje. Ze moeten natuurlijk ergens een daad stellen. Ik begrijp dat wel." De laatste (af)trap van Willy Dullens. Het Limburgse voetbaltalent geeft met de binnenkant van zijn schoen de bal een zacht tikje, zijn carrière werd met een harde klap afgebroken. In zijn handen een fraaie herinneringsvaan van Ajax, dat in aanvoerder-doelman Gert Bals en linksbuiten Plet Keizer de gewaardeerde matchmakers had voor het benefietduel tegen Alemannia Aachen Rechts Johan Cruyff, die de wedstrijd 'door «en bles&utre evenmin loon meemaken. AMSTERDAM Willy Dullens mag zeer en 52.000 toeschouwers kunnen rede lijk tevreden zijn. De benefietwedstrijd voor Dullens die Ajax gisteravond in het Olympisch Stadion tegen Alemannia Aken speelde (2—1), zal een recette op leveren van om en nabij een kwart mil joen gulden. De toeschouwers zagen dat de vernieuwde Amsterdamse ploeg ook zonder Johan Cruyff. die wel samen met Willy Dullens de aftrap deed, een bij zonder aantrekkelijke wedstrijd kan spe len. Trainer Michels wilde zijn sterspe ler in verband inet een blessure niet in het veld sturen. Bij Ajax liepen de combinaties in de eerste helft uitstekend. De veldspelers wisselden herhaaldelijk van plaats en or dit voortdui-end switchen kreeg Aleman nia geen greep. De Duitsers hadden voor al in het begin bijzonder veel moeite met het soms razendsnel spelend Ajax, dat als oogst van het ,gave voetbal twee „vroege treffers binnenhaalde. Alemannia kwam in het begin van de jrste speeltijd nauwelijks van de eigen helft, maar in de verdediging toonden de Duitsers zich moeilijke tegenstanders, die ?r „vriendschappelijk" maar degelijk 'eer boden. Ajax nam al na vijf mi nuten een voorsprong door Swart, die een moment van onachtzaamheid nauwkeurig afstrafte. Doelman Schiller wilde de bal zijn rechtsachter Pawellek plaatsen, Swart was er eerder bij en scoor de onhoudbaar. Overmacht Ajax bleef met overmacht aanvallen .1 het was geen uitzonderlijk gebeuren dat doelman Stuy alleen op de speelhelft Ajax stond. Uit een combinatie waar- praktisch het gehele elftal had deel genomen, kwam het tweede doelpunt in de elfde minuut tot stand. Linksachter Krol ging snel mee naar voren, kreeg rechtsachter Suurbier een pass op maat en schoot met een ferm schot de ■oor de tweede keer in het Akense Rustiger Geleidelijk stelde Alemannia zich beter in op de acties van Ajax en Kappellmann dwong doelman Stuy tot een (moeilijke) redding. Na de rust speelden de Duitsers feller en mede (doordat Ajax wat rusti ger ging voetballen, werd de strijd meer Benefiètmoment: Gerrie Muhren die in de Amsterdamse voorlinie een opvallende rol vertolkte haalt uit met het linkerbeen, maar doelman Scholz zal redding brengen. naar de Amsterdamse helft verplaatst. Roger Claessen, de Belgische oud-inter national, kreeg twee kansen. De eerste werd door Stuy bedwongen en bij de tweede kopte Vasovic de bal uit het on beschermde doel. Goedkoop 't Tegendoelpunt van Alemannia was 'n tamelijk goedkope treffer. Scheidsrechter Van Gemert zag in een actie van Suur bier tegen Tenbruek een volwaardige ertreding en dat leverde een straf schop op, die Walter gebruikte om de achterstand van Alemannia tot 2>1 te- •ug te brengen. Meer gunde Ajax de Duitsers niet. De Amsterdammers herstelden zich, hoewel zij het niveau van de eerste helft niet haalden, maar vonden in doelman Prokop, die Scholier had vervangen, een tegenstander van eigen allure. Hij ging niet opzij voor schoten van Soendergaard -ust voor Keizer), Van Dijk, Muller (voor Groot) en Rijnders. Wereldtijd 200 m horden dames ODESSA De Russische atlete GaMna Miitrotsjina heeft gisteren iin Odessa de 200 meter horden gewonnen in 26,9 seconden, de snelste tijd ooit ter wereld deze afstand gelopen. Het oude record op dit weinig gelopen nummer stond eveneens op haar naam met 27,1 seconden. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN De Belg Leo Proost en de Italiaan De Lillo hebben zich gisteren direct in de stayersfinale 'geplaatst door hun serie te winnen. De Nederlanders Piet. van der Lans en Piet de Wit klasseerden zich voor de herkan singen door resp. als vierde en derde over de finish te gaan. Leo Proost zorgde er in de eerste serie mi- dat de toeschouwers voor de eerste maal de handen warm konden klappen. Na ruim vijftig minuten in derde positie aohter de Italiaan Carniel en de Span jaard Hortelano te hebben gelegen, nikte hij met de Spanjaard naar voren. Carniel moest zoveel kracht geven om de aan vallers in eerste instantie aohter zich te (houden dat hij ln elkaar stortte en weldra op een ronde werd gereden. Hetzelfde lot soheen Hortelano bescho- ;n te zijn. Op het moment dat hij door de in tweede positie rijdende Proost werd aangevallen, moest hij de rol van gang maker Mora loslaten, zodat de Belgische wereldkampioen zonder moeite over hem heen kon gaan. De Spaanse coming man was echter niet kapot, want in de laatste minuten bleek hij over voldoende adem te beschikken om het de Belg nog een maal moeilijk te maken. Zonder resultaat overigens. Piet van der Lans kwam op drie ronden van de winnaar als vierde binnen, waar door hij eich als laatste in de (herkansing plaatste. De coureurs in de tweede serie lieten het volledig op de laatste drie minuten aankomen. De strijd ging toen ln feite nog maar om de tweede plaats want de Italiaan De Lillo reed nog 6teeds veilig ln eerste positie, die hij vanaf de start had Ingenomen. Het was ook in deze race de Spanjaard die verraste. Julio ging in de laatete ronden al over De Lcof en De Wit heen. De Nederlander eindigde als derde, direct achter de Spanjaard. Tsjechen vroegen asiel OHAMONIX Twee Tsjechische ijshockeyspelers, die zondag uiit het hotel in Ohamonix waar zij met hun ploeg „Auito-Skoda" verbleven, spoorloos verdwenen, hebben zich gisteren bij de Franse autoriteiten gemeld en politiek asiel gewaagd. De Tsjechen, Peter Sanda en Mdroelav Berta, hebben van de prefectuur van Annecy toestemming gekregen voorlopig in Frankrijk to Wijven.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7