'3 4 anders dan andere caballero S>a£éid6e(Sotttci/rit De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Muis op de maan TELEVISIE VANAVOND RADIOPROGRAMMA Handschriften Erasmus in Kopenhagen ontdekt Rumor en socialisten Abortus in vrezen communisten .Hier en nu 25 stuks1.75 PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1969 Andere vorm van straffen UTAAROM heeft minister Polak aan het, door hem gevraagde, interim rapport van de commissie-Vermogens- straffen een zo ruim mogelijke mate van publiciteit gegeven? De regering zelf verklaart, dat ze grote belangstelling heeft voor reacties op de voorlopige voorstellen van de commissie en dan wel in het bijzonder reacties van wetenschappelijke zijde. Met „wetenschap"' heeft de overheid dan bepaald niet uitsluitend de juridische deskundigen op het oog, maar ook spe cialisten met een reputatie op het gebied van de sociologie, het maatschappelijk werk, de psychologie en aanverwante takken van wetenschap. Dat mag geen verwondering wekken, want ons tegen woordige strafrecht kent vóór en bij het optreden van de rechter reeas op ruime schaal inschakeling van adviseurs over allerlei aspecten die bij een misdrijf en'of de persoon van de schuldige aan dacht verdienen. Het interimrapport levert de verschil lende takken van wetenschap in elk ge val stof om na te denken over en te reageren op vèr-strekkende voorstellen. Want de hoofdlijn van het rapport is. dat de toepassing van een onvoorwaar delijke vrijheidsstraf hoge uitzondering moet blijven en dat veel meer gebruik moet worden gemaakt van het systeem van vermogensstraffen, dus van het be talen van geldelijke boetes. Tegelijkertijd zou dan het gehele systeem van de boetes op de helling moeten; minder afzonderlijke tarieven voor allerlei delicten en in plaats hier van een stelsel van maxima voor vijf categorieën; die maxima moeten dan be hoorlijk omhoog, omdat de commissie weinig heil ziet in een systeem van maxima die opgetrokken worden naar gelang de inflatie het geld ontwaardt. Zo nodig kan aan een geldboeten het opleggen van een voorwaardelijke vrij heidsstraf gepaard kunnen gaan. "IV IET alleen voor de wetenschaps wereld, maar ook voor de gewone burger, is het van belang goed te we ten, wat het uitgangspunt is van de nog al spectaculaire wijziging welke bij toe passing van juridische sancties wordt voorgesteld. Het voornaamste uitgangspunt ls, dat het element van afkeuring het zwaarst weegt bij strafrechtspleging, zeker zwaarder dan het element „sanctie** dat naar mening van de commissie slechts een ondergeschikte rol speelt; daarom moet de rechter dus algemeen de be voegdheid krijgen om iemand, zonder oplegging van straf, schuldig te kunnen verklaren. In geen geval mag nog een rol blijven spelen de gedachte dat schuld door leed van de schuldige vereffend zou kunnen worden. Doel van strafrechtspleging en dus van vonnissen moet zijn het gedrag van de burgers zo te beïnvloeden dat dit strookt met onze rechtsregels en om, zo nodig, door bijzondere maatregelen de onrust en onvrede te saneren die door delicten in de samenleving kunnen ont- Gelet op dit doel van de commissie van het interimrapport een vermogens- straf meer effectief te zijn door een vrij heidsstraf, ook omdat een onvoorwaar delijke gevangenisstraf een delinquent meestal hindert bij het leveren van een bijdrage om de door hem veroorzaakte schade te restitueren. Als bijkomstig voordeel ls er dan nog het feit, dat voor de staat en dus voor de gemeenschap een systeem van ver mogensstraffen veel goedkoper is dan een systeem dat in belangrijke mate op vrijheidsstraffen blijft steunen. daad geld kunnen vrij komen om meer te doen aan verpleging van delin quenten welke „ter beschikking" gesteld moeten worden en voor "de reclassering van ontspoorden die niet zonder vrij heidsstraffen op het spoor van geldende rechtsregels kunnen worden terugge bracht. Er zitten meer aantrekkelijke gedach ten in de basisgedachte en praktische voorstellen van de commissie, wanneer men tenminste begint met zich los te maken van ingeroeste opvattingen In zake straf en sancties. Een praktisch probleem lijkt ons wel te zijn, hoe de rechter wanneer hij ook ln ernstiger gevallen met geldboetes moet gaan werken de billijkheid moet gaan betrachten ten opzichte van schul digen met een sterk uiteenlopende ver mogenspositie. Verder nemen we aan dat ook bij een straffensysteem waarin vermogensstraf de dominant zal zijn. de rechter de bevoegdheid tot het opleg gen van bijkomstige, beperkende straf fen behoudt; bijvoorbeeld het intrekken van een rijbewijs of andere vergunnin gen. het opleggen van een verbod op zich op bepaalde plaatsen te bevin- (ADVERTENTIE) Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Film van vanavond Door nog leuker te willen zijn dan de schrijver, treffen we in „Muis op de maan" de hoofdfilm van vanavond enkele karikaturen van karikaturen aan. De acteurs en actrices zelfs Margareth Rutherford leggen het grappige er zó dik boven op, dat een gegeven vol komische mogelijkheden ontaardt in een gewild leuk doen. Er was een straffere regiehand nodig dan die van Richard Lester die later top- produkties als „The Knack", „A funny thing happened on the way to the fo rum" en „Petulia" zou maken om dit te vermijden. Een minister-presi dent in een klein Midden-Europees her togdom zegt de ruimtevaart in zijn land te willen bevorderen, maar poogt in werkelijkheid met het beschikbare geld het verouderde sanitair te vernieu wen. Een aantal complicaties en radio actieve wijn, doen hem tenslotte nog vóór Amerika en Rusland op de maan belanden. De heerlijke spot met de Britse „trooping the colors", een Ame rikaanse persconferentie over ruimte vaart, Lagerhuisdebatten, diplomatie en ruimteraketten gaat voor een groot deel verloren door het gecharcheerde optreden van Ron Moody. Bernard Cribbins, Terry Thomas en Margareth Rutherford. Alleen David Kossof als professor Kokintz is de enige, die her inneringen oproept aan de milde En gelse komedie. Nederland I 20.45 uur) (STER- reclameuitzendingen ora 18.56. 19.03. 19.56, 20 16» NOS; 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De 21e eeuw. weten schappelijk programma 20.45 uur: De muis op de maan, film 22.05 uur: Stichting Socutera 22.20 uur: Wielrennen, reportage NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingcn om 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.03 uur: netje, bejaarden- programma 19.28 uur: Yao, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Antonio, reportage Spaanse dans 20.50 uur: Bureau Bristol, tv-serie 21.40 uur: Hier en nu. actualiteitenrubriek 22.05 uur: Terug van weggeweest 22.10 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I NOS: 16.00 uur: Vakantieprogramma voor de jeugd De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's In Pulchri Studio wordt van 9 tot en met 23 augustus een tentoonstelling ge houden van het werk van Joop Vreug- denhil (18 juli 1904-28 aprü 1969). CmftimwismJido- mhiflbljm! v± Rmic wam m m «itma at mK mm mism attm maiatitr. lil Pianopedagoge T. Hart Nibbrig overleden AMSTERDAM (ANP) De bekende pianopedagoge mevr. T. Hart Nibbrig- de Graaf is gisteren op 77-jarige leef tijd in een rusthuis in Amsterdam over leden. Zij genoot haar opleiding aan het Amsterdams Conservatorium onder lei ding van Ulfert Schults, die haar be schouwde als de grote voortzetster van zijn werk. Mevrouw Hart Nibbrig is vele jaren voor de vakopleiding verbonden ge weest aan het Amsterdams Conservato rium. Tot haar leerlingen hebben be hoord Liesbeth Hoppen, Herman Hoen derkamp en de pianist-cabaretier Jelle de Vries. Mevrouw Hart Nibbrig heeft met haar meesterklas vele uitvoeringen gegeven in de kleine zaal van het Am sterdams Concertgebouw. De begrafenis is vrijdag om 12 uur op de begraaf plaats Zorgvlied. WOENSDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Veel gevraagde gewijde muziek: koorzang en kerkorgelconcert. 18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten. NOS: JazzDresso: jazzmuziek met teni uit Indonesië, vraaggesprek. NOS-°20.00 reldkampiocnschap voor prors op de baan in Antwerpen, zu.ua Stereo: Kamerorkest van de BRT met solist: moderne muziek. (In de pauze: Herdenkings jaar Erasmus). 11.30 Echtscheiding III: De kinderen, documentaire. 22.10 Stereo: Scan: populair programma over elektronica. 22.30 Nieuws. 12.40 Mededelingen. 23.45 Verslag wereldkampioenschap wielrennen voor profs op de baan in Antwerpen. 22.55 Stereo: X, een sprong ln het duister. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) VARA: 18.00 Licht op iverkwijze van de auteur (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG ln de Koninklijke Bibliotheek van Kopenhagen zijn twee bundels handschriften van Erasmus ontdekt. Dit wordt vermeld in het jongste nummer van het weekblad „Uitleg" van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, dat geheel aan Erasmus is gewijd vanwege de herdenking van diens vijfhonderdste geboortedag in 1469 te Rotterdam. De ontdekking in Kopenhagen vond plaats bij de voorbereidende werkzaamheden voor de totstandkoming van een nieuwe kritische en geannoteerde uitgave van de „Verzamelde Werken" van Erasmus. In het bijzonder fraai geïllustreerde en boeiend geschreven Erasmusnummer van „Uitleg" wordt uitvoerig aandacht besteed aan de totstandkoming van deze nieuwe uitgave (de derde) en van de beide vorige uitgaven. Hoewel de meeste van de thans ontdekte teksten volgens deskundigen niet geschikt zijn om als basismateriaal voor de nieuwe Erasmusuitgave te dienen het zijn namelijk ruwe schetsen werpen zij wel een interessant licht op de werkmethode van Erasmus. Enkele onbekende passages die in de Kopenhaagse verzameling voorkomen zullen wel in de nieuwe uitgave worden verwerkt. Zoals gemeld zal het eerste deel van deze nieuwe Erasmusuitgave op 27 oktober tijdens de opening van een driedaags Erasmuscongres te Rotterdam officieel aan koningin Juliana worden aangeboden. Bij de voorbereiding van de nieuwe uitgave is vooral veelvuldig gebfuik gemaakt van de unieke collectie Erasmiana van gemeentebibliotheek van Rotterdam. Deze collectie is de grootste ter wereld bevat momenteel circa tweeduizend uitgaven, verdeeld over 150 titels, ongeveer honderd eerste drukken. Nieuive regering aan de macht tot het volgend voorjaar. Als ze het ver- brouwensdebat dan dinsdag beëindigd hebben, zal het Parlement tot 20 sep tember verdaagd worden en zal het deze zomer korter dan een maand bijeen geweest zijn. (Copyright The Guardian Hier Nu, het actualiteitenprogram ma van de NCRV, schenkt vanavond in een uitgebreide reportage van Henk Mochel aandacht aan de commerciële invloed van de abortuspraktijk i geland, die sinds een jaar is gelegali- I seerd- (Ned. II, 21.40 uur), slul beantwoordt vragen van jonge mensen. 20.20 20.40 Buitenlands weekover- Lettergrepen: literatuur pro- Stereo: Metropole orkest. 38 Actualiteiten. 22.55 Stereo: .o: moderne en klassieke lie deren. 23.35 Hobo en piano: moderne muziek. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Jazzpro- rramma en nieuws. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.50 Intermezzo. 18.55 Taalwenken 9.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Lichte zang. 6 Operettemuziek. ,32 Actualiteiten: 7.50 Overweging). 8.00 intie-jeugdprogra I. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voo (9.00-9.10 Gymnastiek rok (opn). KRO: r uit —.'ken. 11.55 Mededi. lingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd pro gramma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en ---w. 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten) ereo: The Kilima Hawaiians Show: jziekprogramma. 14.20 Stereo: Lichte ische orgelmuziek (gr.). 14.30 Stereo: kamermuziek (opn.). 15.00 Zendings- iriebergen, reportage. NOS: 15.30 Von- er de as. programma over Nederland- sverhalen en volksgebruiken. 16.00 land. NCRV: 17.45 Stereo: lichte grammo- HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 702. Stereo: lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: lichte grammo foonmuziek. (8.30—8.33 De groenteman). 8 50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: concertante mu- vs). Vrbeidsvitaml- teland. 12.35 Toppei I Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 S ■t Muzikantenuur: I. Rotterdai nonisch Koperensemble: moderne mi IV. Pianorecital: klassieke muziek. 14.: i historisch: programma over geschied< en archeologie. 15.00 Voor de zieken, lfi.i :6 02, Schakeringei mm a in cultureel e jeugd. ±17.55 A Actualiteiten. 1 0.3 Muziek bij BRUSSEL NED. (324 richten en dagklapper. 13.20 00 Nieuws. 14.03 Concert, tal koorfestival 1968 te Jihla- la.uu Nieuws. 15.03 Romantische kamer- ,ek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. Hand in hand met Nederland. 17 00 ws, weerbericht en mededelingen. Aan- voorjaar: (Van onze correspondent George Armstrong) ROME Precies een maand na de val ran zijn vorig kabinet, keerde Rumor gistermiddag terug op bet Quirinaal om president Saragat ervan op de hoogte te stellen, dat hü, dank zjj een verande ring van gedachten van de socialisten, minderheidsregering van christen democraten zou kunnen vormen. De twee grotere socialistische partyen, die een maand geleden uit elkaar gingen, hebben besloten om de Rumor-regering te steunen zonder eraan deel te nemen. Het kabinet is vandaag beëdigd en het vertrouwensvotum zal dit weekend in de twee Kamers in behandeling worden ge en. De vorige premier, Aldo Moro. zal de nieuwe minister van buitenlandse za ken worden. Men verwacht niet. dat Rumor zdoh uit zal laten over de duur zijn regering, die minder dan veertig procent van de kiezers vertegenwoordigt. Het is de gewoonte, dat tussentijdse re geringen een datum bekend maken, waar op zij denkt af te treden. Het schijnt, dat de christen-democraten en de twee socia- I listische partijen vrezen, dat nog een crisis zou leiden tot nieuwe algemene verkiezingen, tengevolge waarvan de com munisten nog meer proteststemmen aou- den krijgen dan ze al hebben- Daarom denken Rumor en zijn aan hangers er nu over om de minderheids- regering aan de macht te houden tot aan Toneelspeler en TV-acteur Henk van UIeen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2