PAUS VOLDAAN OVER REIS NAAR OEGANDA Zestigduizend auto's rijden in verkeer met gladde banden FILM IN 'T KORT Passagiers ongedeerd uit verongelukte Caravelle CARDIN: Woeste gevechten in straten van Belfast Moeder en dochter door trein gedood Samengaan theologische hogeschool Van der Lubbe niet de brandstichter? Koelbloedige kinderen Amerikanen mild jegens Kennedy Man gewurgd in bed gevonden Man bedreigt vrouw en kinderen Aanval van Koeznetsov op leven in Sovjet-Unie MAANDAG 4 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Dodelijk gevaar op de weg (Van één o DEN HAAG Uit steekproeven op parkeerterreinen in een van de grote steden des lands is gebleken dat 3van de geparkeerde auto's minstens één gladde band had; een con trole in Groningen leverde maar liefst 7% op. Als echter het gemiddelde van 3% wordt aangehouden, wil dat zeggen dat dagelijks in ons land 60.000 auto's met één of meer gladde banden rondrijden. Een en ander blijkt uit een rapport van prof. dr. W. Buikhuizen en dr. Jac. van Weringh over 't effect van een politieactie op het gebied van de verkeersveiligheid. Het rapport is neergelegd in een boek, dat wordt uitgegeven door Wolters-Noordhoff in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer. Bij het onderzoek ging men ervan uit, dat een band slecht is als de profieldiepte minder dan twee millimeter bedraagt. De onderzoekers kwamen tot de ontdekking, dat er auto mobilisten zijn, die op gezette tijden belangrijke onderdelen van hun auto laten controleren of vervangen. Zo begint men bij het naderen van de winter aan de banden te denken en tijdens de winter aan de verlichting. Andere automobilisten blijken pas te reageren als er een gerichte politieactie wordt georganiseerd. Dan is er ook nog een greep, die helemaal niet reageert. Het rendement van een politieactie werd getest aan de hand van een nachtelijk onderzoek naar de toestand van loop- vlakken van banden bij geparkeerde auto's in Groningen en Leeuwarden. Hierna volgde alleen in Groningen een tevoren met nadruk aangekondigde intensieve bandencontrole van de politie, om daarna in beide steden nog eens dezelfde auto's te controleren. In Groningen bleek 54% van de automobi listen een gladde band door een goede te hebben vervangen Jong en oud Uit interviews met betrokken automobilisten en technische keuringen van de auto's is gebleken, dat automobilisten die op gladde banden rijden jonger zijn dan de overige auto mobilisten, een lager opleidingsniveau hebben, in oudere auto's lang rondrijden, minder kilometers per jaar afleggen en hun auto minder voor het werk gebruiken. De auto's zijn doorgaans tweedehands gekocht en een groot deel was zelfs ouder dan negen jaar. Van deze groep bezat 45% een auto met een getaxeerde waarde van nog geen 750 gulden. Wel bleek de autotechnische kennis van deze categorie auto mobilisten iets groter te zijn dan bij de doorsnee automo bilist. Aan 280 gladdc-bandenfijdcrs werd een gratis autokeuring door de ANWB aangeboden, maar 40% ging daar niet op in. Bij 32 van de uiteindelijk 122 gekeurde auto's werd het advies gegeven de wagen naar de sloop tc duwen, omdat rijden te gevaarlijk was. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat gladde-bandenrijders ook in andere opzichten een gevaar op de weg zijn. Tenslotte worden door prof. Buikhuizen en dr. Van Weringh enkele aanbevelingen gedaan. Een verplichte periodieke auto keuring is volgens hen noodzakelijk. Zij pleiten voor een veiligheidscertificaat, dat bij verkoop van de auto moet wor den overlegd. Ook vinden ze een algemene eliminatie van auto's met een vast te stellen leeftijd wenselijk, waarbij dan uitzonderingen mogen worden gemaakt voor zeer goed on derhouden auto's, die dan wel speciaal gekeurd dienen te worden. Regering stelt maatregelen in vooruitzicht BELFAST (AP) Belfast heeft het af gelopen weekend de heftigste godsdien stige onlusten tussen katholieken en pro testanten sinds twintig jaar beleefd. De autoriteiten van deze in grote meerder heid protestantse stad hebben bekendge maakt dat meer dan 90 mensen, onder wie 27 politiemannen, zjjn gewond. De politie heeft 55 personen gearresteerd. Zeven cafés en een aantal hotels wer den in brand gestoken, tientallen winkels geplunderd en honderden ruiten verbrij zeld. De herrieschoppers maakten gebruik van benzinebommen en stenen. De politie trad op met gepantserde auto's, een wa terkanon en met de gummistok. De gewelddadigheden begonnen tijdens een betoging van protestanten langs een flatgebouw dat hoofdzakelijk door katho lieken wordt bewoond. Volgens de politie bevonden zich onder 1 de demonstranten GORSSEL (ANP) Een 27-jarige vrouw en haar vier jaar oud dochterjet zijn zaterdag overreden door een trein op een met knipperlichten beveiligde overweg. De vrouw had. met de fiets aan de hand en het kind achterop de fiets, staan wachten op een naderende trein. Toen die voorbij was ging zij de overweg op. terwijl de alarmbel bleef rinkelen. Halverwege de overweg merkte zij dat een trein nadere uit de andere richting. Zij schrok, wilde terug en kwam daarna met de fiets te vallen. Bus stort in krater: 8 doden DAR-ES-SALAAM (Reuter-DPA) In Tanzania's beroemde Ngorongorokrater is een autobus negentig meter omlaag gestort. Acht van de vijftien toeristen die erin zaten, allen Canadezen, kwamen om het leven. Ook de chauffeur vond de dood. De andoren zijn zwaar gewond. De krater is 600 meter en heeft een doorsnee van 17,7 km. Laatste troepen van Salvador uit Honduras SAN SALVADOR (AFP) Het laatste contigent Salvadoriaanse troepen heeft Honduras verlaten onder toezicht van een waarnemer van de Organisatie van Ame rikaanse Staten. In de hulp aan onderontwikkelde gebie den speelt ook film een rol. Om strijd hebben Amerika, Rusland en China het strategisch aan de Chinese grens gele gen Afghanistan aangeboden de film- produktie in dit land op gang te bren gen. De U.S.A. won de eerste ron$e om de sympathie, doordat er een Columbia- film ,,The horsemenzal worden ge draaid. De regeringsstudio's in Afgha nistan zullen alle hulp geven aan pro ducer Edward Lewis en in ruil voor de ze geste zullen de lokaties tevens die nen als trainingsscholen voor Afghaan se filmers. Cinerama-cartoon Mushi Nippon Herald heeft te Tokyo een tekenfilm in Cineramaformaat in première vertoond. Het is „Thousand and one night", gemaakt als monument voor het tienjarig bestaan van Nippon Herald. vele jeugdige personen die uit waren op herrie. Na een spoedzitting heeft de regering van Noord-Ierland bekendgemaakt, dat zij zeer krachtige maatregelen zal nemen om de orde te handhaven. Het voortduren van de onlusten kan een moeilijk probleem worden voor de Britse regering in Londen. Twee leden van het Britse parlement hebben de mi nister van Binnenlandse Zaken James Callaghan verzocht om tussenbeide te ko- Dit jaar zijn enige duizenden Britse troepen naar Noord-Ierland gestuurd. De soldaten zijn tot nu toe alleen gebruikt om centrales en pijpleidingen te bewa ken, maar onofficieel verluidt dat de gering van Noord-Ierland aan Londen zal vragen om de troepen tegen demon stranten te gebruiken als de onlusten er ger worden. UTRECHT (KNP) Van 1 september af zal de kath. theologische hogeschool Utrecht huisvesting krijgen in het tran sitorium van de Utrechtse universiteit, dat gevestigd is in de nieuwbouw van de Uithof. Het ligt in de bedoeling, dat de theologische hogescirool en de theo logische faculteit van de Utrechtse uni versiteit met ingang van het studiejaar 1970 ad experiment zullen samengaan. Er is n.l. een 5-jarenplan ontworpen, volgens welke de integratie van de fa culteit en de theologische zich kan voltrekken. ZAGREB (AFP) Een Kroatische ge schiedkundige, dr. Eduward Calic, heeft in een vraaggesprek met „Vjesnik" be kendgemaakt, dat hjj de namen van drie mannen, die in 1933 de rijksdag in Ber lijn in brand hebben gestoken, heeft ont dekt. Het zijn volgens hem drie Duit sers, die onder leiding stonden van „dr. V.", wiens identiteit hij niet wilde geven. Hij zegt dat het proces van Leipzig van 1934 mogelijk zal worden herzien. In september zal hij in Parijs een bijeen komst hebben met criminologen en an dere deskundigen. Op bevel van de nazi-leiders zijn des tijds volgens hem de drie brandstichters het rijksdaggebouw binnengedrongen door een tunnel, die liep van het hotel van Hermann Goring naar het Duitse parlementsgebouw. Zoals bekend hebben de nazi's de communisten van de brand stichting beschuldigd. De Nederlander Marinus van der Lubbe werd als dader veroordeeld en terechtgesteld. De nazi's maakten zich in hetzelfde jaar nog van de macht meester. Datum teruggave van Okinawa over enkele maanden bekend HONGKONG (AP) De datum waar op de Verenigde Staten Okinawa aan Japan zullen teruggeven zal binnen en kele maanden worden vastgesteld, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William P. Rogers zondag in Hongkong verklaard. Rogers arriveerde in Hongkong voor enkele dagen rust op zijn reds door Azië. Hij kwam van Formosa waar hij met Tsjang-Kai tsjek besprekingen heeft ge- Een overzicht van het reddingswerk by de zinkende Caravelle. Van c t correspondent L. Kleyn) PARIJS Het mag een wonder heten dat van de 37 passagiers en acht leden van de bemanning niemand gedood is toen zaterdagmiddag half drie een Cara velle van Alitalia, onderweg van Rome naar Marseille, een verkeerde landing maakte op hc'. vliegveld van Marignane, NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse publiek is vergevingsgezind ten aanzien van senator Edward Kennedy over het auto-ongeluk waarbij hij on langs betrokken is geweest, blijkt uit een opinie-onderzoek dat zondag in het tijd schrift Time is gepubliceerd. Tegelijk echter staat een groot aantal mensen sceptisch tegenover Kennedy's verklaring van het ongeluk en zijn ge drag daarna. Van de ondervraagden vindt 68 pet. liet oneerlijk om kritiek te hebben op de manier waarop Kennedy na het ongeluk heeft gereageerd, „om dat iedereen hetzelfde had kunnen over komen". Velen menen echter dat Ken nedy niet de waarheid heeft verteld. Veertig pot meent dat Kennedy In een crisis in paniek is geraakt en daarmee heeft getoond dat hem geen hoge post, zoals president, kan worden toever trouwd, vijftien pet is er niet zeker van en 45 pet is het met dae opvatting niet eens. De moeder van de senator, me vrouw Rose Kennedy, heeft volgens Time de hoop op een politieke terugkeer van haar zoon niet opgegeven. „Explosief christendom" gebruikelijke zondagsaudiëntie, die paus Paulus op Castel Gandolfo na zijn terug keer uit Oeganda gegeven heeft, toonde hjj zich voldaan over de indrukken die hij daar had opgedaan Hoewel hij versbhillentle pogingen had gedaan ooi tot een begin van gesprek over de vrede in Nigeria te komen en hij za terdagavond laat nog met de delegaties van Nigeria en Biafra in tegenwoordig heid van Obote en drie Vaticaanse diplo maten over vredesbesprekingen en hulp verlening onderhandeld had. benadrukte hij. dat zijn reis eerst en vooral een bedevaart naar de H. martelaren van Oeganda geweest ls. Hij wees dan ook op het wonderlijke gebeuren, dat de moord op de christenen, die logisch het einde van het christendom in Oeganda had moeten zijn, in feite het begin van een bloeiend christendom geworden is met meer dan drie miljoen katholieken. „Dit toont maai- eens te meer, dat de weg van het christendom de weg weg van het krui6 is", zei de Paus. Na afloop van de officiële toespraak op Castelgandolfo sprak de Paus met ver schillende groepen pelgrims, maar tegen over een groepje kloosterlingen begon de Tijdens zijn bezoek aan Oeganda verrichtte Paus Paulus te Hanugon-go een doopplechtigheid. Paus opnieuw enthousiast over Oeganda terug te komen. Dat gebeulde in de tuin naast het congresgebouw. Hij vond dat Oeganda een explosief christendom te zien gaf. „Zij blijven enthousiast op hun geloof terugkomen, zoals ze nooit moe worden van op hun tam tam te slaan. Bij het maken van een rondrit moesten wij onwillekeurig denken aan de in de bijbel beschreven tochten, die Christus wel eens maakte langs de menigte, maar wij voel den ons bedroefd, dat wij de zieken niet konden genezen en de blinden het gezicht niet konden teruggeven." de luchthaven van Marseille. De piloot zag aankomen, dat hU door te snelle vaart op het eind van de landingsbaan zou lan den en trok bü wijze van voorzorg de staartparachute uit, waardoor extra wordt geremd. Dat kon niet verhinderen dat het toe stel doorgleed en in de Baai van Berre terecht kwam, waar een van de grootste petroleuminstallaties van Marseille is ge vestigd. Aan de rand is de baai maar dertig centimeter diep, maar de diepte neemt snel toe tot vijf meter. Door het uittrekken van de staartparachute zag men op het vliegveld dat het mis ging en zodoende werden reddingsploegen met bootjes, raceboten en helikopters onmid dellijk ingeschakeld. Dat was hard nodig, want in het diepe water begon de Cara velle snel te zinken. De passagiers zaten al tot aan de voeten in het water, toen de reddingsploegen begonnen met het kinderen en daarna het ongeluk werden slechts twee men sen licht gewond. Voor alle zekerheid werden zij naar een ziekenhuis getrans porteerd maar daar bleken de wonden van geen betekenis te zijn. Merkwaardig is dat de paniek beperkt bleef tot de volwassenen. De kinderen gaven zich geen rekenschap van wat er gebeurde of zou kunnen gebeuren. „Ik ben alleen maar wat nat geworden", zei een meisje van twaalf jaar, „maar bang AMSTERDAM (ANP) In z(jn woning in Amsterdam Buitenveldert is de 59-ja- rige D. J. M. de Haas levenloos in bed aangetroffen. Een sectierapport heeft uit gewezen. dat de man door verstikking, vermoedelijk tengevolge van wurging, om het leven is gekomen. De Amsterdamse politie heeft nog weinig aanknopingspun ten in deze duistere zaak. Er z(jn geen sporen van geweld aangetroffen. De man, die sinds zes jaar gescheiden van zijn vrouw leefde, is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor het laatst ge zien. Met zijn zuster keerde hij terug van een verjaardagsfeestje bij familie in Haarlem. Hij bracht zijn zuster, die even eens in Amsterdam woont, in zijn auto Gisteravond zou de heer De Haas, wiens vrouw en dochter in Engeland wonen, bij zijn zuster in Amsterdam gaan eten. Toen hij niet kwam opdagen, stuurde zij haar zoon naar hem toe. Deze trof zijn oom levenloos aan in zijn woning. Het slacht offer lag in zijn pyjama achterover in bod. Kr zijn geen sporen van geweld of in- braak gevonden. De huisdeur was niet op slot. Er wordt tot nu toe niets vermist. Er lag op diverse plaatsen geld in huis. De man woonde pas enkele maanden op dit adres. Geen van de buren heeft iets on regelmatigs gehoord. ROTTERDAM (ANP) De 50-jarige Braziliaanse monteur V. S. heeft zon dagmorgen in de Rotterdamse stadwijk Spangen zijn vrouw en vijfjarig dochter tje met een mes verwond en vervolgens toen hij door de politie werd benaderd, bedreigd zijn 2'/s-jarig dochtertje Sylvia met het hoofd tegen de muur te zullen slaan. De Braziliaanse consul in Rotter dam kwam eraan te pas om hem tot rust te brengen. Gisterochtend ontstond, zoals wel va ker, ruzie in de woning van het echt paar in de Toussaintstraat. Met een mes kreeg de 27-jarige echtgenote, ook af komstig uit Brazilië, enkele halen over haar gezicht. Twee kinderen van het echtpaar, dat in een echtscheidingspro cedure is gewikkeld, renden het huis uit en waarschuwden de buren. Even later kwam de vrouw hevig bloedend de straat oprennen. Het 5-jarig dochtertje Jacqueline liep een snee op aan haar De man weigerde daarop het huis te verlaten. Hij dreigde iedereen, die hem nader zou komen aan het mes te rijgen en zijn dochtertje Sylvia met het hoofd tegen de muur te slaan. De man werd ingesloten. De vi werd opgenomen in het Dijkzigtzieken- huis. ben ik helemaal niet geweest". Een Fran se marineofficier die met zijn vaaer, een admiraal, en zijn vrouw en vijf kinderen in het toestel zat, vertelde onder meer het volgende: „Mijn eerste reactie was toen wij in het water zaten, mijn jongste zoontje van vier jaar op mijn schouders te nemen, want de rest van mijn gezin kon zwemmen". De jongen had op de schouders van zijn vader eerder plezier in het geval dan angst, want hij zei dood leuk dat hij geen zin had om te verdrin ken. „Wat mij nog het meest verbaasde" zei de officier, „dat ik al wadend door het water naar de kant mijn twee broers tegen kwam, die op het vliegveld had den gezien wat er gebeurde en hals ovei kop in het water waren gesprongen oir ons bij te staan". Binnen vijf minuten verdween de Cara velle in de diepte. Alleen de neus steekt nog boven water uit. De geredden op het vliegveld kregen allemaal een bad, wat wel nodig was, want iedereen stonk naar de petroleum. (Van onze correspondent) LONDEN Anatoli Koeznetsov, de Russische schrijver die naar Engeland is uitgeweken, heeft verklaard, dat hij gevlucht is omdat „hij niet langer kon schrijven, slapen of ademhalen" in Rus land en omdat hij „het marxistisch-le- linisme compleet had verworpen". Hij heeft drie brieven verstuurd, eer naar de Russische schrijversbond. In de eerste brief spuwt Koeznetsov zijn gal uit over het Sovjetleven „waar iedereen el kaar bespionneert en waar de huichelaa- rij domineert". Ook stelt hij, dat hij geen Russische diplomaat of ambtenaar wil ontmoeten, vóórdat zijn landgenoten hun troepen voor altijd uit Tsjecho-Slo- wakije hebben teruggetrokken. De jonge Russische hoogleraar George Andiaraid- ze, die schruiver Koesnetsov als tolk naar Londen begeleidde, blijkt ook te zijn verdwenen. Hij zou zaterdag weer pei vliegtuig naar Moskou vertrekken, maai hij heeft zich niet op de Londense lucht haven gemeld. „voor de wereld van morgen" (Van onze moderedactie) Parijs is in een zondagstemming. Vrijdagavond is de grote vakan tieperiode aangebroken, heel wat winkels zijn gesloten en de thuis gebleven Parijzenaars gedragen zich als toeristen in hun hete, zonovergoten stad. Voor ons liep bovendien de modeweek ten einde, wat ons een opgelucht ge voel geeft. Cardin, niet eens ingeschreven op de lijst van de Chambre de la Couture, droeg de rode lantaarn. „Hij zwaaide daarmee zo overtuigend dat hij vele volgelingen zal vinden voor zijn nieu we wintermode. Givenchy, de ontwer per, voor onder andere filmdiva's hield zijn reputatie hoog. Deuren gesloten op het uur van aanvang, niemand binnen zonder uitnodiging Ook al was de sa lon op dat ogenblik nog half leeg., en een meer evenwichtige collectie nu hij de zomen van zijn modellen ergens met ere de knieën kon laten bedekken: Gi venchy speelde 't immers niet zo goed klaar met de minimode. CARDIN Cardin daarentegen kwam op het po dium, en vergastte ons voor zijn show op een persconferentie, waarin hij zijn collectie motiveerde. „Ik breng u ette lijke modellen die u zullen schokken", meende Pierre, „die u onaanvaardbaar zullen toeschijnen Maar het mooie en aantrekkelijke is niet voor morgen maar van vandaag, terwijl wat gisteren ab surd klonk, het vandaag goed doet". Cardin wil ontwerpen voor de maan- en ruimtevaarteeuw. Hij heeft zich te leurgesteld gevoeld omdat er geen maanbewoners waren, maar liet zich daardoor niet uit het veld slaan om een maan-gezichtsopmaak te lanceren: blauwe, groene, gekleurde lippen., lichtjes rood-aangezette ogen, geen wenkbrauwen, hoog voorhoofd. „Een ge deelte van hetgeen in de collectie draag baar is", zegt Cardin, „vind ik minder interessant, maar zal door de vrouwen meest geliefd worden". En verder: „Er zijn heel wat relaxmodellen uit gemakkelijk jersey, en speciale model len voor avondfeesten waarop men zich moet kunnen vermaken. Wat de warme of winterse zijde betreft: ik heb lange mantels om te worden gedragen op zeer korte rokken". Het is geen geheim dat Pierre Cardin geen voorstander is van de lange broeken. „Ik houd niet van pantalonsmaar wel van beklede benen". En toen kon de show beginnen. De mannequins stapten met drie, vier of zes tegelijk naar voren op een podium met een decor van zwart vinyl met witte bogen. De jassen vallen tot halfweg de kuit. Bij veel jassen, pakken en, jurken zien wij een diep gerimpelde zoom, onder de jassen worden geribbelde sweaters in zwart-wit of bijpassende kleurstel lingen gedragen, ook tunieken met broeken. Gebreide mutsen en kapjes zijn. favoriet voor 65 procent van de mo dellen. Een zwart-grijze schilferige stof doet denken aan het maanoppervlak, andere stoffen zijn bewerkt zodat ze lijken op de aarde, van de maan af gezien. De cirkel is een van de hoofdthema's van Cardin voor het komende seizoen. Wij zagen cirkelvormige capuchons en capes en cirkelvormige kragen waar tegen het gelaat afsteekt. Een sportief model heeft een enorme ronde cape in bruine en beige deken- stof die gedragen wordt op een eenvou dige twee-rok kuitlang met een ceintuur van vinyl. Veel handschoenen zijn gemaakt van vinyl. Slanke rechte wollen jurkjes in topaas, oker en meloen hebben soms een vinyl front je. Halve manen vinden wij bij een aan tal modellen terug hangend bij de rok- zoom, en opwaaierend onder het lopen. In alle onderdelen van de collectie zijn halfronde voorpanden favoriet.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5