Klankindrukken op Italiaanse reis IS ROME WEL ZO EEUWIG ALS ALTIJD WORDT BEWEERD? Voorzitter Bloemencorso: „HET IS ALLEMAAL GEWELDIG GEGAAN" Zoetstof wint rechtzaak tegen suiker DE LETDSe COÜRAXT MAANDAG 4 AUGUSTUS I960 Spaans voetbal op VTL-terrein Dp jeugdcommissie van VTL heeft de komende dagen het genoegen een groep je jeugdvoetballers van F.C. .Juventus (Spanje) op bezoek te hebben. Het programma omvat onder meer een voetbalwedstrijd op het nieuwe VTL- terrein op 13 augustus, welke dag zal worden afgesloten met een grootse beat- De commissie organiseerde tevens een jeugdtweekamp op 16 augustus tegen v v Koudekerk en op 23 augustus een Junioren A 1 toernooi. Joy-riders aangehouden na aanrijding HAZERSWOl'DK De Rijkspolitie heeft dezer dagen een 16- en 17-jarige inwoner van Zoetermeer aangehouden op verdenking van diefstal van auto's. Met een van de voertuigen veroorzaak ten de knapen onlangs een aanrijding op het kruispunt Dorpsstraat-Gemene- weg in de nacht, waarna beide auto's, die bij de aanrijding waren betrokken, totall loss waren. Na de aanrijding wa ren de Zoetermeerse jongens gevlucht, doch de „chauffeur" werd door de po litie opgespoord. Uit het verhoor bleek niet alleen, dat de jongens de auto, be trokken bij het verkeersongeval op ge noemd kruispunt, hadden gestolen, maar reeds eerder hun handen niet van auto's hadden kunnen afhouden. Puzzel veertien De oplossing van puzzel 14 luidt: 1. John Alcock, 2. Arthur Brown. De prijswinnaars zjjn: 12,50: mew. van der Lans, Huize St - Agnes, Voorhout; 7,50: mevr. Juffer mans, Rijksstraatweg 70. Sassenheim; 5,-: A. Grimbergen. Rijnstraat 50, Kat wijk a. d. Rijn. Leidse professor krijgt stukje maansteen LEIDEN. Prof. H. C. van der Hulst van de Leidse Sterrenwacht zal van de 1 NASA een stukje maansteen cadeau I krijgen ten behoeve van het wetenschap pelijk onderzoek. Een medewerker van j de professor bevestigde ons dit vanmor- i gen. De sterrekundige is zelf op het ogenblik met vakantie. RIJNSBURG/LEIDEN De voorzit ter van het Rijnsburgse bloemen corso is tevreden Alles is naar wens verlopen Tijdens het corso is er geen ongeluk gebeurd, heeft de wind geen enkele schade aan de praalwagens toegebracht en zijn er na afsluiting van het corso geen financiële tekorten. De heer Leeuwenburg mocht niet kla gen: „Het is allemaal uiterst rustig verlopen. Ook de taptoe die we na het corso georganiseer hadden is fijn ge gaan. Er waren 3.000 mensen, maar je kon een speld horen vallen. Na de tap- i toe heeft de burgemeester van Hütten- 1 thai, de heer Vit, aan de voorzitter van i de veiling Flora de vlag van zijn ge meente gegeven. De voorzitter (P. van Delft), heeft natuurlijk een dankwoordje gesproken". Het gemeentebestuur heeft van dezelfde burgemeester een ets gekregen van het kasteel Dillenburg. Dat de binders goed werk geleverd heb ben blijkt wel uit het feit dat de harde wind die plotseling opstak geen enkele schade heeft toegebracht aan de praal wagens. Misschien kwam dat ook door de zeer goede en vlotte begeleiding die de politie heeft gegeven. Overigens hebben de veilinghallen een zeer hoog aantal bezoekers gehad. Af gelopen week was de heer Leeuwenburg nog bezorgd, maar vrijdag en zaterdag waren de hallen eivol. Er zjjn toen 6.000 mensen komen kijken, waardoor het corso met een positief bedrag zijn reke ning kan opmaken. „Zo'n corso kost maar liefst een ton en met 70.000 gulden aan subsidie ben je altijd nog bang dat het verkeerd afloopt, maar het publiek is niet door de warmte weggebleven. Gelukkig". Chronisch zieken gaan weer varen met Henry Dunant LEIDEN Op maandag 18 augustus a-s. omstreeks 10.80 uur vertrekt het Rode Kruis Hospitaalschip „J. Henry Dunant" vanaf de kade van de Verenig de Touwfabrieken aan de Zjjldijk te Lei derdorp met 78 chronisch zieken en In validen uit Leiden en omliggende plaat sen aan boord voor een vacantiereis door de binnenwateren van Nederland. Leiden-Gouda-Helle- i voetsluis-Bergen op Zoonl-Willémstad- 1 Koudekerk aan den Rijn-Leiden aan komst 23 augustus a.s. De reis wordt meegemaakt door de hr. N. D. Verhoef, arts te Leiden als scheeps arts en door ds. P. L. Schoonheim, als ccsteltjk verzorger, terwijl het verple gend pc -""cel verder bestaat uit 1 hoofdverplcc s.er. 4 verpleegsters. 24 helpster en 4 helpe Dit gehele personeel he.:, -ich vrijwil lig en belangeloos ter beschikking ge steld voor deze belangrijke taak en bestaat grotendeels uit leden van de Colonnes's van het Rode Kruis Korps der diverse afdelingen. Ook het transport van de gasten naar, en op 23 augustus van. het schip wordt verzorgd door Colonneelden. aussum, Huizen en Naarden in bevoorrechte omgeving met natuurschoon IN een bevoorrechte omgeving met zeer afwisselend natuurschoon lig gen op ongeveer 20 km afstand van Amsterdam de drie gemeenten Naar den, Bussum en Huizen. Naarden heeft een zeer bewogen geschiedenis achter de rug. want het was van oudsher de vesting die de hoofdstad van het land, Amsterdam, moest ver dedigen. De forse wallen en bastions, die vrijwel intact zijn gebleven, her inneren nog aan de verdedigende taak van Naarden. Een bezienswaardigheid is het ondergrondse vestingmuseum in het bastion Turfpoort. maar Naarden heeft nog meer historische bouwwer ken binnen haar wallen. tD£w-.i| de Grote Kerk voor de bouw waarvan men zestig jaar nodig had. Deze kerk kreeg bekendheid door de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus- passion op Goede Vrijdag die daar gegeven werd. Tegenover de kerk het stadhuis, een typisch voorbeeld van Hollandse renaissancebouw met de bekende en karakteristieke trapgevels. U mag dit stadhuis bij uw bezoek dan ook zeker niet overslaan, temeer daar u het ook van binnen kunt bezichti gen. En dan is er verder nog het Comeniusmausoleum met het graf van de beroemde Tsjechische peda goog en filosoof Komensky. Neder landse en Tsjechische kunstenaars hebben het graf en het gebouw ge restaureerd- In het zogenaamde Spaanse Huis bevindt zich een Comeniusmuseum, waarin allerlei relikwieën en literatuur over deze Tsjechische geleerde bijeen zijn ge- Oude historische bouwwerken zult u niet vinden in Bussumwat evenv. niet betekent dat u deze.plaats op^-u tocht even vlug mee moet nemen. Bussum zijn talrijke landhuizen vj zeer uiteenlopende bouwstijl die u een beeld geven van de kundigheid van de Nederlandse architecten. En bovendien heeft Bussum vele villa parken en plantsoenen en het buiten- De rechter heeft de Nederlandse suikerindustrie verboden om de zoetstof nog langer ln een kwaad daglicht te stellen. Mot name be weringen als dat "zoetstof dik zou maken" of "slecht zou smaken" oordeeldederechterontoelaatbaar. In het onlangs verschenen rapport voor de door de overheid Ingesteld* commissie ter Oriëntering Omtrent de Voeding en de Voedingstoestand in Nederland wordt er op gewezen, dat het in het belang van de volksgezond heid zou zijn, wanneer de gemiddelde Nederlander minder vet en suiker zou gebruiken. Het gebruik van zoetetof als zoet- maker in koffie en thee kan dus voor velen een positieve bijdrage tot hun gezondheid betekenen. ROME Drie grote autobussen met Nederlandse nummerborden spuien in totaal ruim honderdvijftig Amerikaanse toeristen bij de kerk van Laurentius en Damasus, waar een jeugdkoor uit Californië zal gaan concerteren. De kerk is beter j gevuld dan vorige week bij het I kerkoptreden van een noordelijker i studentenensemble, maar er zijn immers niet voor niets zoveel toe risten in de stad; mensen die het thuis waarschijnlijk niet in hun i hoofd zouden halen om te komen luisteren, weten hier niet veel beter te doen dan de rust te verstoren. Ze willen coca-cola in plaats van Vivaldi's „Gloria" en hebben meer belangstelling voor popcorn dan voor „Hodie Christus natus est" van de Nederlandse componist Jan Pieterszoon Sweelinck, die hier overigens als Swoolink op het programma vermeld staat. Voordat de tonen zullen weerklinken, schuiven we meer vooraan in de kerk op een bank waar het idee om in een cosmopolitlsche stad als Rome te zijn levendig gehouden kan worden. Onze blonds buurman maakt verwoede aante keningen wanneer het hondeidveertig man tellende koor er weer blijk van heeft gegeven, dat West-Europese mu ziek hogere eisen stelt dan alleen het zingen of spelen van de noten. In de pauze wisselen we algemene be leefdheden uit als inleiding op een mo gelijke latere conversatie. We vernemen uit eikaars Italiaans-met-accent, dat we beiden buitenlanders zijn, maar ook dat we kennelijk gelijke muzikale op vattingen hebben en dat is zeker in Italië reden genoeg om na afloop een glas wijn te gaan drinken. Wanneer de kleine uurtjes aardig vor deren, zijn verschillende onderwerpen aan de orde geweest, te beginnen bij muziek in het algemeen, komt de mu zikale opleiding in Nederland en Dene marken aan de orde want Erik Haarström is Deen van nationaliteit en geen gesprek schijnt hier in Rome gevoerd te kunnen worden zonder de religie, de kunst, de reizigers en hun opvattingen over het land dat bezocht ONZE HOTELS blijken op een steen worp afstand van elkaar te liggen en aangezien we gemeenschappelijke in- teresen bleken te hebben, spreken we tegen lunchtijd af op het plein, dat als brandpunt van onze buurt fungeert: de Piazza della Rotonda bij de tempel van Agrippa, of wanneer U dat liever hoort: het plein vóór het Pantheon. Het wordt warm in de stad, waarvan de bewoners langzaam maar duidelijk merkbaar aanstalten gaan maken voor de naderende vakantiemaand. De „eeu wige" stad wordt een levende dode stad, waar voornamelijk toeristenbussen en taxi's het verkeer vormen. Wie in deze tijd Rome ziet, bekijkt gebouwen en zal later waarschijnlijk zeggen, dat de stad geen eigen sfeer heeft; Rome „zien" wordt dan „kerken kijken" en dat gaat na korte trjd aardig vervelen, zoals de gapende t oer istendr ommen in wezen Irriterend vervelend gaan werken op de Romeinen, die al die barbarenhorden niet kunnen verdragen. Hier op het Pantheonplein mengelt dat allemaal dooreen. De ober op het terras zet met een verveeld gezicht het zoveel ste kopje koffie op tafel; bussen en taxi's rijden af en aan voor de kerk, die oorspronkelijk de offers voor alle goden omhulde, maar waar onder de antieke pilaren nu veel geofferd wordt aan de mammon van de toeristen-souvenier-in- dustrie. Een vlaag van pizzageur waait Romeinen verkopen hun stad aan nieuwe wereld naar de fontein toe, waar op dit ogen blik een reisleidster moeite doet om haar gasten te overreden tóch maar de kerk te gaan bekijken. Een vermoeide en verveelde toerist van de andere kant van de Noordzee zal onomwonden Ver klaren, dat hij door Rome weinig geïm poneerd werd. Op onze vraag hoe lang hij al in de stad was, kwam het ont hullende en alles verklarende: al twee dagen; alsof Rome zich in twee dagen laat onthullen. Een groQp sonnetjes trippelt diagonaal voorbij als een zwerm spreeuwen, ang stig bijeen stilhoudend voor een pas serende Fiat, wiegend op trillende poot jes met neerhangende linten aan haar kwasi-koksmutsen of oudmodische ba kerpetjes. Twee Italiaanse grootvaders redekavelen over hun nageslacht, luid opgevend en tegen elkaar opbiedend als marktkooplieden. Twee tafeltjes van ons vandaan doet een viertal Britten zich tegoed aan thee „like mother makes it", daarbij pogend de kelner in een taal die hij niet verstaat, uit te leggen, dat de cake ontbreekt. Het is opmerkelijk, dat mensen zo hard gaan praten wanneer een ander hen niet verstaat; alsof luide uithalen van een vreemde taal plotseling wel verstaan kunnen worden Moeilijk verstaanbaar is ook de muziek in de thermen van Ca- racalla, waar het geroezemoes maar moeilijk verstomt bij de eerste klanken van Verdi's „Aida"; die klanken ver stommen veel te vroeg bij de sopraan, die niet dan hoog op haar tenen staande, de hoogste tonen kan reproduceren. Wat de muziek tekort komt. wordt vergoed door de enscenering, die bewonderens waardig uitgekiend wordt verschoven en vervangen; cultuur-geënsceneerd in de kloosterhof van de Sint Jan de Do- persbasfliek is het clavecimbel-concert, met begeleiding van een viola da gamba, een ongekende belevenis, zoals de oude basiliek van Maxentius een ongeëvenaar de achtergrond vormt voor de negen concerten, die hier in de maand juli werden gegeven. Of wilt u een nóg authentiekere omgeving? Dan is het theater ln Ostia Antica aanbevelens waardig voor de „kikkers" van Aristo- fanes; het niet kennen van de oude Griekse taal is hier geen enkel probleem, want nillens willens wordt men mee gesleept. Wat verlangt men in een „eeuwige" stad nog meer? Ja, toch nog één ding: tel kens opnieuw moet ik hier denken aan het oude Nederlandse lied: „Er waren twee koningskinderen, die hadden el- goed „Bantam". Een buitengoed dat u uitnodigt om rustig te, genieten bos en heide. Als laatste pleisterplaats krijgen wij dan Huizen, een voor malig vissersdorp dat door de afslui ting van de Zuiderzee wat van karak ter veranderde. Industrie is nu het belangrijkste middel van bestaan, maar in de kom van het dorp is toch nog iets van de oude sfeer bewaard gebleven. In ieder geval nog zoveel dat u de kans hebt daar nog de typische klederdracht aan te treffen. Rondom de oude dorpskern zijn fraaie villawijken ontstaan, terwijl ook het moderne raadhuis een bezienswa digheid is. Verder zult u in Huizen veel ongerept natuurschoon aantref fen, onder meer dank zij het nat' reservaat Bikbergerbos. Verder be schikt Huizen nog over een haven die u vanaf de pier een mooi uitzicht v schaft over het IJsselmeer. kander zo lief; ze konden by elkander niet komen, het water was veel te diep". U zult vragen „waarom"? „Rome is dacht ik Rome niet meer; het wordt vergeef het woord ver pest door rijke toeristen, die de prijzen opdryven; de Italiaanse keuken niet wil len eten, met het gevolg, dat in de res taurants alleen met lang praten de Italiaanse pot geserveerd kan worden. HEEL WEINIG Romeinen begrijpen, dat ze op die manier hun eigen stad verkopen aan de nieuwe wereld, want de bewoners van dat land zijn de meest schuldigen. Vorig jaar was een kleinigheid nog voldoende als fooi op een terras aan het Piazza Navona. Wie nu niet met veel geld wappert, moet lang wachten en wanneer je niet knau wend vraagt wat je drinken wilt, dreig je het kind van de rekening te worden. Een bezoek aan de Sint Pieter en ik heb daar voldoende schreden liggen om te beseffen, dat je dat bouwwerk nooit twee keer met dezelfde ogen kunt be zien in een half uur. kan voor Ame rikanen voldoende zijn. geen zinnige Westeuropeaan neemt daar genoegen mee; maar ik wil niet graag de reis- gezelschapsleidingen de kost geven, die zonder enige uitleg te geven, de bezoe kers nog binnen die tijdsduur naar bin nen laten gaan en weer als slachtvee voor de volgende executie naar buiten „Roma locuta, causa finita" is een oud gezegde, maar als Rome niet heel gauw de mond opent tegen de toeristenhorden, die als barbaren worden ingevoerd en geëxporteerd, kon de kous wel eens gauw af zijn. Alwie zijn hart in deze stad verloor en dat is veel prettiger dan in Heidelberg zal dat spytig er- I varen. De ganzen op het Capitool moeten maar snel gaan gakken. Voor goed- willenden ls geen water te diep! JAN DOOVE

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4