S)e&2idóc(2ou/ïewtt De Man van La Mancha Leven van Piaf in boekvorm Mislukte roof van geldtas Jan Janssen niet in strijd om wereldtitel TOOS ONDERDENWIJNGAARD Famosa pianista holandesa „Bommen op de Roerdam PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 4 AUGUSTUS 1969 Nieuwe toekomst of oude ellende JJOEWEL getalsmatig een enorm succes voor Indonesië zal de uitslag van de „vrije" volksstemming onder de Papoea's nergens ter wereld enige indruk maken. Immers Djakarta heeft het referendum po „georganiseerd" dat hel nauwelijks klopt met de formule laat staan met de reële door de Verenigde Naties gestelde spelregels. De geschiedenis zal vermoede lijk eenmaal vaststellen dat in de zomer van 1969 West-Irian voor altijd aan Indonesië gebonden werd, zonder dat de meeste Papoea's het wisten en zonder dat allen die het wel wisten het ook wilden- Ons «landpunt sedert de soevereini teitsoverdracht was en blijft, dat het lot (of zo ge wilt het noodlot') voor de Papoea's in realiteit geen betere kans overlaat hoe betrekkelijk dat „beter" ook is dan een plaats binnen de repu bliek Indonesia. Wel past zowel hen als allen die voor de Papoea's daar een betere toekomst wensen dan de hoop. dat Djakarta heel anders zal handelen dan Soekarno na het strijken van de Nederlandse vlag in het voormalige Hollandia gedaan heeft. W^ANT tot nog toe heeft de geschiedenis voor de Papoea's van westelijk Irian niet veel goeds in petto gehad. Vóór Nederland er iets ging doen dat op gezagsuitoefening leek. leefde de Papoea's in een tóestand die de Germanen bij de komst van de Romeinen reeds achter de rug hadden. Toen Nederland voor Nieuw Guinea enige werkelijke be- I langstelling tonen ging (daarvoor hadden slechts missie en zending dit enigszins gedaan) was het door de loop der poli tieke gebeurtenissen hiervoor al te laat Toen Soekarno door de Verenigde Naties in staat gesteld werd om de soe- vereinitiet tijdelijk waar te nemen, deden hij en zijn regeringen niet eens hun best om met die waarneming zo'n prestige bij de Papoea's te krijgen dat die het Indo nesische gezag blijvend zouden gaan waarderen. Neen, we moeten blijven hopen, maar zijn helaas niet zo zeker ervan dat Irian geen oude ellende maar een echte nieuwe toekomst wacht. Want wanneer Djakarta het Papoealand gaat misbruiken als strafkolonie voor Javaanse en Suma- traanse communisten, dan doet het helaas niet veel anders dan de Nederlandse autoriteiten die hun bezit van Nieuw- Guinea benutten om Soekarno en andere Indonesische nationalisten naar de Boven-Digoel te sturen! Grote musical een maand in Circustheater (Van onze correspondent) PARIJS Epn van de boeken die in het komende najaar in Frankrijk het meest verkocht zullen worden, is een boek over wijlen Edith Piaf, ge schreven door een halfzuster van Edith, mevrouw Simone Bcrtheaut. Beide vrouwen hadden dezelfde va der. Simone die het leven van haar halfzuster gedurende dertig jaar van nabji heeft kunnen volgen, zal in haar boek van 500 pagina's onthul lingen doen over hun beider jeugd. Toen de kinderen veertien jaar oud waren, werden zij door hun moeder gedwongen 's avonds de straat op te gaan en minstens tien franc meer naar huis te brengen die al zingende in kleine café's werden verdiend. Tegen de publikatie van het boek, dat tot titel heeft „Edith Piaf" en door de Par ij se uitgeverij Laf font in 25.000 exemplaren op de markt zal worden gebracht, is bezwaar gemaakt door de laatste man van Edith, de chansonnier Theo Sarapo, die minder aangename onthullingen vreest. De zelfde vrees wordt gedeeld door ande re nog levende Franse chansonniers, maar de uitgever schijnt zich al bij voorbaat gedekt te hebben tegen ieder risico want hij heeft de voor het publiek nog. onbekende tekst aajj twee van zijn advocaten laten lezen. Alleen al door de titel belooft het boek na de vakanties een "bést-seller* te worden. Edith Piaf, wier chansons nog altijd door de Franse radio worden ge speeld, zou menselijkerwijs gesproken nog in leven zijn wanneer zij beter op haar toch al zo zwakke gezond heid had gelet. Haar moeder bracht haar midden in de winter op straat onder het licht van een lantaarnpaal ter wereld, bijgestaan door een toe vallig passerende politieagent. In haar prille jeugd zong zij, net als Maurice Chevalier dat in zijn begintijd heeft moeten doen, schunnige liedjes in nachtkroegen. Pas toen haar stem door de businesswereld werd ontdekt kregen zij en Maurice contracten die hen in alle delen van de wereld be roemd hebben gemaakt, speciaal in Amerika. Maurice was zuinig en leg de voldoende geld opzij voor zijn oude dag. Edith joeg het er door in een leven van vaak wilde braspartijen die duurden tot de vroege morgen. Moest zij dezelfde avond weer op treden. dan hield zij zich op de been met stimulerende injecties. Dat kan een paar maanden goed gaan, maar niet jaren. Menigmaal was zij er aan het begin van een voorstelling zo erg aan toe. dat vrien den haar achter de coulissen ver boden om voor het voetlicht te ko men. Maar dan zette de kleine Edith haar eigen wil door en dreigde met suicide, wanneer men haar niet liet zingen. Zij zong zonder veel opschik: altijd gekleed in dezelfde zwarte japon. Meer had zij niet nodig, want tot kort voor haar dood klonken haar chansons als weleer de bestorming van de Baetffle in 1789. Veel opzièh heeft haar huwelijk gebracht met de nog jonge Theo Sarapo die met .-eert niet opzienbarende stem door Edith naar voren werd gehaald en sterk geprotegeerd- Een ontzaglijke menigte bracht Edith naar haar laatste rustplaats op Père Lachaise in Parijs. Ieder jaar op haar sterfdag bedelven vrienden van Edith die laatste rustplaats onder een zee van bloemen. Edith Piaf en haar laatste man, Theo Sarapo. AMSTERDAM (ANP) Voor het fili aal van de Nederlandse Middenstands- bank in de Amsterdamse Jan van Galen- straat heeft een man vanochtend een mis lukte poging gedaan de 46-jarige A. W. Menssink van de slagerü Snijders van een tas met 20.000 te beroven. De heer Menssink, die het geld naar de bank moest brengen, werd plotseling van achteren aangevallen, waarbij hem een jutezak over het hoofd werd geworpen. De overvaller trachtte vervolgens de tas te ontrukken, maar slaagde daar niet in, omdat de heer Menssink zich met de tas stevig tegen zich aangeklemd op straat liet vallen. Zijn belager vluchtte tenslotte in een grijze auto, die met draaiende motor gereed stond en waarin een twee de man achter het stuur zat. Om elf uur was nog geen spooor van de auto of de rovers gevonden. NEDERLAND I (STER- reclameultzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.07 uur: Hotel Forellenhof, De trommelaren, ieportage 20.50 uur: Bureau Bristol, tv-se 21.40 uur: De Scheldetunnel gereed, reportage 22.10 uur: Het Hervormd Mannenkoor Wijhe 22.15 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen o 18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine AVRO: 19.30 uur: Julia, tv-serie >0.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: The Dambusters, film 22.20 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NOS: lfi.OO uur: Vakantieprogra m: voor de jeugd t aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA list: klassieke, seinl-klassieke en moderne muziek. 21.30 Een kwart eeuw na de vrijma king. documentaire. 22.05 Stereo: Licht or kestmuziek (gr). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Ver tolkers beluisterd (II): klassieke muziek met commentaar. 23.25 Stereo: Tenor en piano: moderne liederen. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 2(98 m) AVRO: 18.C* door... praatje. taal. 18.25 Ik verbind 1. Jongbloed. NOS: land, lezing. Orde van Vrijmetselaren: 20.20 Lezing. NOS: 20.30 Stereo: Lichte orkestmu- 10.50 Echtscheiding: I. De Paardesportuitslagei nuziek (opn). 22.30 18.03 Popmuziek. Johnny Kraaykamp nam rol over van Lex Goudsmit (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Op zaterdag 9 augustus gaat in Den Haag de eerste voorstelling van „De Man van La Mancha", een grote musi cal, gebaseerd op leven en werk van de Spaanse schrijver Cer- vantez, speciaal op diens be roemde roman „Don Quichote". Deze voorstelling zal tot zater dag 6 september in het Circus theater te zien zijn, behalve op de maandagen. Vlak voor de kerstdagen van het vorig jaar beleefde „De man van La Mancha" zijn landelijke première in het Amsterdamse Carré theater De voorstelling in ons land was een produkt van Paul Kijzers ijver om grote buitenlandse musicals naar Nederland tie brengen, zoals hij dat eerder met „Anaitevka" gedaan had. De première in het Amsterdamse Carré, waarover wij indertijd uitgebreid berichtten, was vol spanningen, die zich een uitweg baan den in het historische moment dal hoodrolspeler Guus Hermus in woede het Guus Hermws als Don Quichote met zijn nieiowe Sancho Panza, Johnny Kraaykamp. Maar na een reeks voorstellingen In Arasterdam en een flinke rustperiode, na wisseling van werkgever na de vlucht van producent Paul Küzer, nam opera gezelschap Forum de produktie over nu alles zoveel rustiger is voor de acteurs en actrices, zal men in het Scheveningse theater ongetwijfeld een serie bewonde renswaardige voorstellingen kunnen zien van deze magistrale musical. Guus Hermus speelt de hoofdrol: Cervantes, die in een kerker gesmeten wordt waar hij zijn medegevangenen het leven van zijn héld Don Quichote gaat vertellen en voorspelen. Verder zaet men Johnny Kraaykamp. als Cervantes knecht en in het verhaal als Sancho Panza. Deze rol werd in eerste instantie gespeeld door Lex Goudsmit, maar die is naar Londen vertrokken, om daar zijn succesrol als Tevje in „Anatevka" over te nemen van Alfie Bass in de Londense voorstelling van deze musical, die daar „Fiddler on the roof' heet- Een grote kans voor Lex Goudsmit en daardoor tevens een uitstekende mogelijkheid voor Johnny Kraaykamp om een rol te spelen, die hem nog meer op het lijf geschreven lijkt dan zijn voorganger. Verder ziet men dé theaterontdekking van vorig jaar. Carry Tefsen, als Aldon- za en in de andere rollen spelen bij voorbeeld Tabe Bas, Bram van der Vlugt en Els Hillenius. Vanaf aanstaande zaterdag in het Circustheater. Sneeuwwitje en zeven dwergen in moeilijkheden VALKENBURG De tropische hitte heetf de ijsshow van Marika Kiilius en Hans Jürgen Baumler lelijk parten gespeeld. De zware compressor in de Eurohal in Valkenburg is niet in staat de vloer te bevriezen, waarop het sprookje van Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen moest worden vertoond. De ijsvloer is één modedrbad. De Nederlandse première van deze Duitse ijsshow was al eerder van vorige week donderdag naar zaterdag verschoven. Thans moet de show voor de tweede keer worden agelast. Voor de show betekent deze dubbele vertraging een strop van meer dan 200000 gulden. Voorlopig is komende dinsdag als nieuwe premièredatum vastgesteld. Dit is echter geheel van het weer afhankelijk. De leiding van de ijsshow was zaterdagmiddag onverwacht druk in de weer om 200 officieel uitgenodigde gasten af te zeggen. weerbericht. 19.30 Spaan: Lyrische avond. 2ï De Zeven Kunsten slagen. 22.30 Gevi HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op t eerste gehoor: lichte grammofoonmuziek ir nieuws en actualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 G wijde muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Vaka tietips. 8.45 Voor de huisvrouw voorlichting: HILVERSUM II (298 m.) AVRO: Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Ste Morgenwijding. N. O. S.: 9.00 Echtscheiding: II. De mannen, documentaire. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen: populair verzoekplatenprogramma. (11.00 —11.02 Nieuws.) 11.30 Rondom 12: voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Over heidsvoorlichting: Uitzending voor de land- wing Wereldkampioenschap Wielrennen voor profs op de baan in Antwerpen. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. N. O. S.: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muziek en Stereo: Jazz Spec Band Beat; moderne lington's Big Band. trum. Plusminus 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m. en FM-ka VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws, opvallend vrolijke gev£ voor de schippers. 12.55 Buitenlands persover izcht. 13.00 Nieuws, weerbericht, beursbe richten cn dagklapper. 13.20 Tafelmuzieli 14.00 Nieuws. 14.03 Operettemuziek. 15. Nieuws. 15.03 Symfonisch concert. 16.o Nieuws. 16^03^ Beursberichten. 16.09 Gitaai Nieuws^ weerbericht en mededelingen. Aar De Amerikaanse organist David Ulrich uit Philadelphia geeft woensdagavond 5 augustus een concert op het orgel van de Vaste Burchtskerk aan de Pot- gieterlaan te Voorburg. Zijn program ma bestaat uit werken van Couperin, Rameau, Beauvarlet-Charpentier, Bach, Joseph Jongen, Ermend Barnol en Ha rold Genzmer (Van één c verslaggevers PUTTEN Jan Janssen heeft het be sluit moeten nemen niet deel te nemen aanhet wereldkampioenschap op de weg. dat zondag 10 augustus op het spel staat op het circuit van Zolder in België. Za terdag startte hij nog in de Ronde van Kortenhoef om zich te testen. Hij had het bijzonder zwaar. Ook gisteren, in de Ronde van Maarbeeze, had hij het weder om uiterst moeilijk. Toen nam hij zijn besluit niet uit te komen in de strijd om het wereldkampioenschap. Uitvoeriger nieuw* hierover op de sportpagina'* Voor haar zeer comlortabele flat aan de Haagse Groot Hertoginnelaan houdt Eline Vere de wacht. De frêle freule ziet de pianiste Toos Onderdenwijngaard komen en gaan. Van en naar verre landen. In mei j-lnaar Guatemala, San Salvador, Mexico, Ecuador, Argen tinië en Brazilië. Thans is Toos terug met een koffer vol goede herinneringen aan geslaagde orkestconcerten en reci tals, overal opmerkelijk goede vleugels, hartelijkheid en zon èn al vele uitno diging en om terug te komen. Famosa pianiste holandesa is een gangbare kop boven de vele enthousiaste kritieken geworden. En dat is meer dan een be leefdheid roor een overzeese muzikale ambassadrice- Want ik heb werkelijk goed gespeeld, zegt Toos Onderdenwijngaard. En wie deze bescheiden musicienne kent. weet dat dit geen frase is. Dat kwam mede door de toegewijde sfeer en de geest drift in Latijns-Amerika. Dat stimuleert ongewoon en dat mis je in Nederland wel eens. In het begin leek deze tournee niet al te vlot van start te gaan. want een schoonheidsfoutje bij de KLM was er oorzaak van. dat de dag van aan komst in Guatemala via boemeltjes over Parijs en Panama ook tevens de dag van het eerste recital was. Ik slaapwandelde bijna, vertelt Toos. maar alle6 ging boven verwachting goed. Voor de muziek van Sweelinck en Badings. die Ik naast Carnaval vod Schubert en werk van Ravel en Liszt op mijn recital- programma had, bestond veel belang stelling. Landgenoten Mexico was bijzonder fijn. Tegelijk met de Olympische Spelen vond daar ver leden jaar een Culturele Olympiade plaats. Men wil het artistiek gewonnen terrein niet prijsgeven. Vandaar die gretigheid voor Europese muziek en musici. Eduardo Mata. de diligent van het Universiteitsorkest, heeft mij voor 1970 uitgenodigd. Een soloconcert met orkest en Beethovens Tripleconcert voor piano, viool en cello. Nu heb ik Grieg gespeeld met het Nationale Or kest. Gelweldig applaus na het. eerste deel. Dat is in Holland niet gebruike lijk. maar toch doet het je goed. Wat ook even wennen was, waren radio en TV op het recitalpodium. Maar ik dachl Moeten die arme Eusebius en Florestan uit Schumanns Carnaval daar nu onder lijden? Heel leuk en alweer voortref felijk georganiseerd, was het kamer- muziekrecital ten huize van de Neder landse ambassadeur in Mexico-Cit\ Z Ex Schelto van Heemstra Daar mu siceerde ik met drie landgenoten, de Stotijn-leerling Gijs de Graaf. hobo. de fagottist Louis Salomonson en de cellist Sally van den Berg. Sonata van Brahms en een trio van Poulenc. Gijs de Graaf, die van het Rotterdams Filhamionisch Orkest komt. zei het nog eens nadruk kelijk: Je kunt hier in Mexico veel meer doen en daardoor speel je ook beter. Beethoven op 3000 ni. hoogte Als alles goed gaat. speelt Toos Onder den wijngaard in februari a.s. alle vijf de pianoconcerten van Beethoven in Quito, de hoofdstad van Ecuador. Het is wel aanpassen aan die hoogte van 3000 meter. Die paar honderd meter met Mexico maakt een lieel verschil. In Quito, waar de Ierse dirigent ProinnsJass O Duinn een engel van geduld bleek met het orkest» dab al van vier eoo- certen per jaar op een per week is ge komen. speelde onze stadgenote de Bur leske van Strauss en een Pianoconcert van Saint-Saëns. Radiowerk in Buenes Aires in de kelder van het vermaarde Teatro Colon en o.a. een bezoek aan de weduwe van Heitor Villa Lobos in Rio de Janeiro. die een klein, maar interessant aan haar echtgenoot gewijd museum beheert, sloten de pianotoumee van Toos Onderdenw ij ngaard af. Onver getelijk voor haarzelf én voor de op hun mooist uitgedoste kinderen, die auditie kwamen maken en voor hun komende Europese muziekstudie zelfs om een „ge tuigschrift" vroegen. Toch soms ver rassend goed o.a. methode Marguerita Loog wat J« daar hoort. Fascinerend Brits wapenfeit op t.v. Vanavond presenteert de AVRO-televi- sie de kijkers de speelfilm uit 1954 van Michael Anderson in een Associated British-production naar het gelijkna mige boek van Paul Brickhille en het boek „Enemy Coast Ahead" van Guy Gibson, getiteld „The Dambusters". In de vroege morgen van 17 mei 1943 zond de BBC in Londen een nieuwsbulletin nit van de volgende inhoud: „Het mini sterie van luchtvaart maakt bekend, dat vanmorgen vroeg Lancasterbommen werpers onder leiding van luitenant kolonel Gibson de dammen van de Eder en de Möhne hebben vernietigd. Deze dammen regelden de waterstand in de Ruhrvallei. Verkenningsvluchten hebben bevestigd, dat de Möhnedam is weggeslagen over een lengte van hon derd meter en dat de elektrische cen trale door ,de overstroming is wegge vaagd. De Ederdam, die de waterstand regelt van de Fulda en de Weser en verschillende centrales voedt, is even eens weggeslagen. De bommen zijn van zeer laag afgeworpen met grote vast beradenheid en koelbloedigheid. Acht Lancaster worden vermist". Deze intensieve vernietiging door de RAF van de Ruhrdammen, die vlak voor de eerste wereldoorlog werden voltooid en van een bijzonder zware contructie waren, legde de Duitse staalindustrie ruim een half jaar vrijwel lam. De man, die reeds in het begin van de tweede wereldoorlog piekerde over de uitvoering van dit fascinerende wapen feit, was de vliegtuigontwerper Barnes Nevel Wallis. Hij wist, dat het onmoge lijk was de doelen regelrecht met bom men te raken; de bommen moesten er als het ware tegenaan gegooid worden. Daartoe oefende hij in de tuin van zijn buitenhuis met een katapult, een mar meren knikker en een kleine badkuip, en hier ontdekte hij, dat, wanneer de knikker van een geringe hoogte de terspiegel raakte, deze niet zonk, r over het wateroppervlak danste. Zo de „dansende bom" in principe uitge vonden; de praktische verwezenlijking lag nog ver af. De reconstructie van de beslissende aanval is een verbluffend staaltje van trucage en stuntvliegerij. Trouwens, de hele film maakt een bij zonder authentieke indruk. Impressie van Scheldetunnel Bijna twee maanden geleden werd bij Antwerpen de nieuwe Scheldetunnel geopend. Koning Boudewjjn en konin gin Fabiola waren bij deze gebeurtenis aanwezig en voor de Belgen (Antwerpe naren met name) was dit aanleiding enorm feest op touw te zetten. Daar was dan ook alle reden toe. Im mers door de ingebruikname van deze tunnel, de ruimste ter wereld, kwam eep verbinding tot stand, die voordien en zeker tijdens de spitsuren een vrijwel onneembare barrière betekende. Gedurende die tijd heeft de Belgische cineast Tony Hermans regelmatig film opnamen gemaakt. Een montage hier uit brengt de NCRV vanavond op het scherm. Nederland I - 31-4* «iteW In het afgelopen winterseizoen lanceer de de AVRO het programma ..A star is born", een soort van slopende afval- wedstrijd waarbij zeven kleinkunstige artiesten in telkens zwaarder wordende uitzendingen de kans kregen zich de beste en veelzijdigste te tonen. De winnares was de piepjonge Haagse Ro- sita Bloom. Zij kreeg zaterdag haar el- gen show waarin zij kon bewijzen dat zij inderdaad van sterregrootte was. Wij hebben er destijds op gewezen dat de AVRO met deze programmaformu le zich een zwaardere taak op de hals haalde dan alleen maar de beloning van één eigen programma. Dat is te weinig om een reputatie te vestigen, te weinig om waar te maken dat men in een reeks programma's een „ster" ontdekt heeft. Na de Rosita Bloomshow van zaterdag zijn we geneigd dit nog eens te onder strepen. Want Rosita is pas eenentwin tig, te jong nog om al volgroeid te kun nen zijn. Maar de beloften die zij met het winnen van „A star is born" ge wekt had maakte zij toch goeddeels waar. Ze heeft een klein, maar zuiver stemmetje; ze weet zich goed te bewe gen; kan mimisch redelijk vooruit. Bo vendien, en dat is heel belangrijk, zij is kennelijk bereid om heel hard te werken. Dat laatste toonde zij in haar eigen pro gramma. Zingend in vier talen met o.m. een interpretatie van een Kurt Weillballade die er beslist zijn mocht, voorts dansend, een beetje acterend en vrijwel steeds plezierig aanwezig zijnd. Zij kreeg daarbij de steun van gerouti neerde Willem Nijholt en een redelijk dansgroepje en werd niet te zeer ge hinderd door de wat vervelende „me dewerking" van Cees de Lange. Een goed slot van „A star is bom"? Laten wc hopen een goed begin van een t.v.-carrière waarbij de AVRO loyaal bewijst dat ze zclf-gecrcëerde sterren niet in de kou laat staan. Rosita Bloom zelf lijkt bereid er alles aan te doen om te zorgen dat haar ster niet al te snel verbleekt. Voor het overige was het t.v.-weekein- de best door te komen maar bood het eigenlijk nauwelijks reden tot commen taar. Zaterdagmiddag was het een ge noegen om naar top tennis te kunnen kijken, al vonden wij het bezwaarlijk dat daar het jeugdprogramma aan op geofferd werd. Er zijn toch twee net ten! De NCRV deed een beetje aan „freewheelen" door in Hier en Nu een gekochte Portugees Gui neereportage te „actualiseren" met beelden van de paus in Afrika. De concertreportage met Caroline Kaart toonde de zangeres in haar zwakke (misschien daarom ge liefdste?) repertoire. De KRO-gids staat deze week vol van Schotland naar aanleiding van de „Ode" die deze omroep gisteren over dit gebied uitzond. Alleen dank zij een der „concurrerende bladen" konden wij vernemen dat het hier een buitenland se aankoop betrof. Voor ons reden om dat land Schots te laten en naar de ple zierige „De laatste vijf minuten" bij de VARA te kijken. De VARA kwam op „II" overigens nog met twee eigen produkties; Jan en An, een welgeschil- derd portret van een echtpaar dat op eigen wijze de lichte muze dient, en een aflevering van Verkenning in de wetenschap, waarin op populaire wijze uit de doeken werd gedaan welk een vooraanstaande plaats Nederland In neemt op het gebied van de sterrenkun de.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2