HF,FT. HIP LEIDEN OP DE BEEN IN T VAN DER WERFPARK Schuitenjagers doken met mes tussen de tanden in koude Vliet Provadya trok met undergroundmusic tweeduizend man Gratis popshow werd doorslaand succes V Van4t/m7Aug. GALAPREMIERE Korreltje BIOSCOPEN MARKTEN OUDE SLUIS MAAKT WEER HISTORIE Nieuwe brug letterlijk en figuurlijk op drijfzand ZATERDAG 2 AUGUSTUS I960 DE LEIDSE COURANT PAGJNA 3 BEIDEN „Opoe, opoe, kom nou een eindje deze kant op, dan hoor je het straks veel beter." Een blootsvoetse, kortgerokte hippie, die kennelijk van thuis alleen onder begeleiding de paden van het Van der Werfpark had mogen betreden, sjorde aan de mouw van haar zwart- gejaste chaparonne. Het oudje werd meegetrokken in de richting van de versterkers. Ze liet het ge laten toe. Wist zij veel, wat haar te wachten stond. Een ogenblik later wist ze het. De grond onder haar trilde. George Julien, „de zangert" van Page 14, kermde zfjn „Sugar Mama" de zwoele zomeravond in. Het eerste openluchtconcert in het Van der Werfpark, waarop under groundmusic ten gehore gebracht wordt, was begonnen. Tweeduizend jongeren en niet al leen jongeren, want ook menig nieuws gierig ouder was te bespeuren laten de sound op zich inwerken. Wiebelen is er voor-als-nog niet bij. Toch staat nie mand stil. Of het moet Van der Werff zijn, die zich als een echt standbeeld roerloos houdt. „Die man is toch dood", hoor ik iemand naast me zeggen, wijzend op de versteende op de sokkel. „Tuurlijk niet, dan zou die zich nu wel omdraaien" kwam ergens een antwoord. Het tweetal ging door in het debiteren van flauwig- heden. Julien zong door en de massa ekek gereserveerd toe. De sfeer was er nog niet. Van der Werff werd beklom men en een meisje in groene lakjas nes telde zich in de knieholte. Politie is ner gens te bekennen. Hoofdinspecteur Cor- nelisse is in burger. Hoe vindt hij de toestanden? Het lid van de hermandad strijkt zijn vingers door zijn haren. „Om eerlijk de waarheid te zeggen, heb ik een beetje hoofdpijn. Dat komt niet hier van hoor. Dat had ik al". En over het concert: „Wel aardig. Mijn zoon klungelt hier ook ergens rond. Hij zegt, dat het erg goed is. Nou, dan zal het wel zo zijn". Over het park als concert ruim te: „Ze hebben leuk de ruimte nu. Het Van der Werfpark is er uitermate geschikt voor. Ik zou niet weten, waar een be tere plaats is. De decibels krijgen hier tenminste de vrije ruimte". De avond valt, een lantaarn schijnt op de enorme oplegger van Van Leeuwen waarop Page 14 en Blue Planet met 30 mille aan apparatuur staan opgesteld. De wilgen aan het Rapenburg werpen treurig lange schaduwen. De Lodewijks- kerk staat heilig in haar spots. En in de verte steekt de verlichte spits van de stadhuistoren nog net boven de don kere stille stadscentrum uit. Een Duits toeristenechtpaar antwoordt op de vraag hoe ze deze happening vin den: „Onvoorstelbaar, afschuwelijk". Waarom blijven ze dan toch kijken Als je het verschijnsel niet kent, dan kun je er ook niet over meepraten. Wij willen weten, wat die undergroundbeweging nu eigenlijk wel precies inhoudt". Nog een ouder aan het woord: „de heer S. Sanders (45): Dat is toch schitterend zo. Ik ben gewoon jaloers op al die jon gelui hier. In mijn tijd had je alleen de Harmonie-kapel en was alleen werken ideaal". Mevrouw De Haas (35) uit de Toma- tenstraat loopt met haar negenjarig zoontje Rik aan de hand. „Voor mij hoeft het niet, maar ja Rik wilde graag en ik vertrouw hem nog niet alleen hier. Dit is voor de eerste maal, dat ik een beat-band zie. Zo heet dat toch? Bij mij thuis waren we vroeger met drie meis jes. Nou, u begrijpt wel, dat we niet zo veel mochten. Zeker niet dat, wat je hier allemaal ziet". Wat ziet u dan? „Nou ja, nou vraagt Ineke Fakkel (24) met gebloemde jurk helemaal in de sfeer: „Het tintelt in mijn tenen. Het is nu net het Vondelpark hier. Dat moeten ze meer gaan doen". Het echtpaar Rosdorf (hij: 57; zij: 56) uit de Hoefstraat vindt het ook allemaal prach tig: „Ik hou echt wel van mijn rust, maar dit mogen ze van mij elke week doen". Organisator Bernard Stöen is in zijn sas. „Het loopt geweldig. Het moet toch mogelijk zijn dit frequenter te gaan doen. Hoe het dan met de financiën zal moeten gaan, weet ik nog niet, maar dat zullen we dan wel weer zien. K O staat helemaal achter onze ideeën en plannen. Nee, kosten hebben we vrijwel niet aan dit concert gehad. Page 14 en Blue Planet komen gratis. Die jongens hadden toch een vrije avond en wilden hier graag de undergroundgedachte ko men próffloten. Ais omstreeks half tien Blue Planet het geluid gaat verzorgen, i komt het park rond. Paartjes zich. Een ouder: ,,Als ze nu ma gaan rotzooien". Wat bedoelt u' STANDPLAATS: SCHUTTERSVELD maandag 4 aug. 20.00 uur Verder iedere dag: matinee 15.00 uur avondvoorst. 20.00 uur VOORVERKOOP: Vreemdelingenverkeer, Steenstr. 1b, telefoon 01710-34994 Als een halfnaakte student, goed ge vuld op de lendenen, zich uitleeft op de gruwelklanken van Blue Planet, zegt een Rotterdamse dame: „Dat is niet normaal meer. Ik kan een hoop hebben, maar dit is te gek. Die jongen is niet normaal. Denkt u niet?" De boy heeft zijn antwoord klaar: „De mensen, die dat beweren zijn zelf niet normaal. Dansen is een sexueel mechanisme. Ik wil me be vrijden van de normen. Omdat ik een dikke buik heb, zou ik niet in het open baar mogen dansen. Dat is dan vies. Dat hoort dan niet. Maar waarom niet. Ik ben vrij, I'm free". Een bromfiets scheurt over het gazon en zet een stel ineengestrengelden in het volle licht. Een moment later ziet nie mand er meer iets van. Meer ouderen vragen we om hun me ning. Vrijwel allemaal zijn ze er sterk voor, dit soort concerten regelmatig in de zomermaanden plaats te laten vinden. Het houdt de jeugd bezig en verleven digt de stad, is het algemene standpunt. Tegen half elf stijgen de laatste klanken op. Blue Planet-zanger Ron Rausch en solo-gitarist Aadje Kreeft zijn er lekker tegenaangegaan. „Vies tegen aan ge gaan", zegt Bernard Stöxen. Hij zal wel gelijk hebben. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Simon E. zn. van S. Weeda en E. H. den Dopper; Jacoba A., dr. van A. van Beelen en A. van Saane; Pieter D. J. zn. van J. J. H. Huijsman en J. F. Slotboom; Maurits R. B. zn. van J. E. A. Velthuis en I. J. Vijsel; Marcus C. M. dr. van J. J. Ou- werkerk en A. M. Devilee; Willem Fer dinand C. zn. van F. Meijer en N. M. van Muijen; Bianca dr. van F. T. K. van der Pluijm en E. van Houten. Getrouwd: A. van den Broek en M. Ruis; J. J. Orth en A. Groenendijk; J. S. M. van der Velde en P. J. van der Vlist; J. J. Hoogeboom en M. J. C. A. Kengen. Overleden: M. W. Beugeling (73) wed. van C. Kok; R. T. van Lierop (7) zoon; A. M. van Alphen (55) echt. van B. G. Willems. Ondertrouwd: G. H. A. Juijnboll en L. Chaillet; W. C. M. M. Donders en Y. Verwer; R. Koole en W. H. M. Hockx; W. Meijer en W. van Eijk; J. J. Bekker en E. W. G. van Haasterecht; A. de Water en J. Beerenfenger; G. Mark en J. Nagtegaal; J. A. Bergman en G. J. Strijk; P. J. J. van Velzen en L. M. van den Elshout; J. M. P. B. van der Put ten en H. G. F. Bourgonje; H. Smit en W. T. Helmus; J. P. P. B. Janson en T. M. M. de Groot; S. J. Schrama en M, M. M. H. Bakker; A. Molenaar en C. J. M. van der Klaauw; F. van Ton geren en C. M. Bosch; A-. Boersma en E. de Kievit; D. Keij en H. M. J. Loo- mans; F. J. M. van Ulden en W. C. M. Beekman B. J. Lamboo en D. van de Wielft L, Schoonheim en M, B, R Janspn; R. W. K. Klever en J. C. Cou- mou; G. M. Huizer en A. de Bondt; F. H. Verheul en C. J. van Zijp; A. Djjkx- hoorn en A. E. N. Hacquebard; H. C. J. Nauta en M. Kuijt; C. J. Schoonheim en N. Ottenhof. Ook Zoeterwoude naar Kevelaar ZOETERWOUDE. Van oudsher be staat er in Zoeterwoude een grote be langstelling voor het Duitse genadeoord Kevelaer. De Leidse processie telt dan ook telkenjare een flinke vertegenwoor diging uit deze plaats. De jaarlijkse be devaart, altijd rond het feest van Maria Hemelvaart, wordt dit jaar gehouden op 17, 18 en 19 augustus. Vorig jaar waren er 26 parochianen uit Zoeterwoude on der de pelgrims. Zij weten met al de anderen die reeds eerder deelnamen wat een bijzonder vreugdevolle dagen daar in de mooie Duitse omgeving kunnen worden doorgebraoht. De reiskosten be dragen 30,- per persoon. Men moet zelf voor een paspoort zorgen. Opgave dient te geschieden voor 11 augustus bij mej. Th. Bos, Eendrachtsweg 11 Zoeterwoude waar men ook alle inlichtingen kan ver krijgen. Wie tucht versmaadt, verwaarloost zichzelf, maar wie zich aan dwang onder werpt, verkrijgt lnzlohh, De films in de week van 3 juli t.e.m. 6 aug. zijn door de Katholieke Film Cen trale als volgt gekeurd: Camera: Half a sixpence a.l. Dagelijks: 2.30 ook zondag. Iedere avond: De wet van het westen, 7.00 en 9.15 uur 14 jr. Nachtvoorstelling: 23.30 uur De l'Amour 18 jaar. Lido: Mammie, wat deed jij nou in de oorlog? 14 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Ga je weg of ik neem je weg a.l. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Samen uit, samen thuis. a.l. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: The Sound of music, a.l. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur. Rex; Topfotomodel. 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtv.: Strijd tegen ontucht. 18 jr. 23.30 uur. LEEUWARDEN, 1 augustus, KAAS Commissienoteringen (in guldens per kg): Goudse kaas 3.23; Edammer kaas 3.00; Broodkaas 8.0Q. Handeh flauw, Indirect gaat de historie van Leidschendam terug naar het jaar 50 voor Christus, toen de Romeinse veldheer Corbulo het in zyn hoofd kreeg een gracht aan te leggen, die toen maar meteen naar hem werd vernoemd. Deze Corbulaanse gracht was er evenwel niet zonder recht en reden, want nie mand minder dan de Romeinse geschiedschrijver Tacitus kwam tot de conclu.lat zo'n rivier toch maar veiliger was dan de zee. Ander pluspunt van deze gr ach'., die inmiddels in fraai Nederlands is omgedoopt, tot Vliet, is dat deze de historie van Leidschendam voor een belangrijk deel bepaald heeft en er verder voor gezorgd heeft, dat die geschiedenis zeker niet mono toon, karakterloos en onromantisch is verlopen. Overtomen, verlaten, schut sluizen, schuitenjagers en schippers hebben een kleurrijk en waarachtig watermerk in de Leidschendamse annalen achtergelaten. En diezelfde Vliet gaat nu weer geschiedenis maken door middel van, dank zy of ten koste van de schutsluis daarin. Het bestemmingsplan Leidschendam-Zuid vergt een hypermoderne brug in de plaats van de oude schutsluis. Door een beslissing van Monumentenzorg, die de sluiswerken op de lijst van monumenten heeft gezet, staat die nieuwe brug nu letterlijk en figuurlijk op drijfzand. Het ziet er naar uit, dat het laatste woord hierover nog niet is gesproken en weer eens extra de aandacht op de Vliet zal worden gericht. Een schuitenjager in actie langs de Vliet Leidschendam heeft zowel zijn naam als zijn voortdurende groei aan de Vliet en de respectievelijke overto men, verlaten en sluizen te danken. Door allerlei omstandigheden was de watersituatie in Zuid-Holland gevaar lijk geworden. Men besloot toen in de Vliet tussen Leiden en Delft een dam aan te brengen, die de bena ming Leidsche Dam kreeg. Deze dam betekende evenwel niet dat het verkeer in de Vliet nu onmiddellijk aanzienlijk terugliep Integendeel zelfs. Men vond deze rivier blijkbaar een dermate fijn vaarwater dat men de handicap van de dam op de koop toenam. En waar een wil is, is een weg. Bij aankomst van een schip bij de dam werd de waar overgebracht naar een leeg schip aan de andere kant van de dam. Was het schip niet al te groot dan Reepte men het over de dam of overtoom heen. Dat nam allemaal echter niet weg dat men bijzonder ingenomen was toen er een verlaat in de Vliet kwam. Vooral voor de handel in Lei den en Delft was dit een enorm voor deel. De Gouwenaren en Dordrech- ters dachten daar evenwel heel an ders over. Hun handelspositie kwam in gevaar en daarvoor moest een x>pr- lossing gevonden worden. De Gouwe naren toonden zich in dat opzicht bij zonder praktisch. Zij voorzagen zich van allerhande steek- en slagvoor- werpen en togen naar Leidschendam. Na afloop van hun bezoek was het verlaat vernield en de handspositie van de Gouwenaren hersteld. Voordelig Dit alles speelde zich af in 1492. Na het verlaat keerde men in Leidschen dam weer terug naar de overtoom. Het oponthoud van de schepen bij de ze overtoom werd door diverse ne ringdoenden als 'n voordelig zaakje beschouwd. Na het overs jouwen van de vracht of het overtrekken van de boot wilde er bij de bemanning waarschijnlijk best een koel schui mend glaasje bier in. En voor dat overtrekken van de schepen was een installatie en touwen nodig. En de langsvarenden hadden toch ook hun waren nodig. Zo kwamen er dan drie molens, een korenmolen en twee houtzaagmolens. Ook belangrijke ge bouwen begon men toen bij de dam neer te zetten. Als een der eersten was daar de oude hervormde kerk, later het Rechthuis, een herberg, en weer later het gemeentehuis van de gemeente Stompwljk. Deze opbloei was mede te danken aan het feit dat men inmiddels wee* De schuitenmaker bracht veel tijd in een café door. Dat kostte veel geld. Deze tekening toont een schuitenmaker in een caféterwijl op de achtergrond zijn echtgenote binnenstapt bij een bank van lening. toom te vervangen door verlaten. De ze onbelemmerde doortocht voor het verkeer op water werd echter niet door iedere schuit benut. De veer schuiten uit Leiden, Delft en Den Haag vonden 't schutten te lang du ren en bleven voor het verlaat lig gen. De reizigers moesten dan naar de andere kant lopen en overstappen in een andere schuit, die hen naar de plaats van bestemming bracht. Deze schuiten hebben een zeer be langrijke vinger in de bonte en kleur rijke Leidschendamse geschiedenispap gehad, want zij gaven tal van Leid- schendammers een avontuurlijk be staan als schuitenjager. Om het voor de jagers zo gemakkelijk mogelijk te maken stond er dichtbij de Vliet een paardestal. Het gebied daar ademde zo'n jagerssfeer uit dat de Leidschen- dammers nu nog steeds van de Ja- gersbuurt spreken. Verzamelplaats van de jagers was het café, waar zij dobbelend en drinkend hun karwei af wachtten. Moest er een schip worden van de overtoom was afgestapt. Do angst voor repressaillemaatregelen van de Gouwenaren was inmiddels verdwenen en besloten was de over- Verschillende theorieën Omtrent het ontstaan en de historie van Leidschendam en de Vliet bestaan verschillende theorieën. Het bijgaande ver haal Is gebaseerd op de gegevens uit' het gemeente archief in Leidschendam. Een archief waarvan de gemeente ons verklaarde, dat de daarin vermelde gegevens betrouw- gesleept dan werd daarom eerlijk ge dobbeld. Hun voortdurend verblijf In een café betekende wel een constante aanslag op de drankvoorraad van de kastelein. Want van een borrel waren de heren duidelijk niet vies. Het ge beurde maar al te vaak dat de Jager meer dacht aan het warme gevoel van een glaasje jenever in de maag dan aan zijn vrouw en kinderen die thuis op een houtje zaten te bijten. Er werd in de jagersgezinnen dan ook vaak honger geleden. Nog kwalijker werd het toen het toch al schaarse inkomen van de jager be dreigd werd door de opkomst van de stoomsleepboten. Met hand en tand verzetten zy zich daartegen. Zy gin gen daarby inventief te werk en wa ren niet bevreesd voor een duik ln de yskoude Vliet. Een ysbreker die het water vrjj van ys kwam maken voor de stoomsleepboten werd door de ja gers bekogeld met stenen, waarvan een geweldige hoop by de sluis lag. De bemanning van de ysbreker achtte het daarop verstandiger ln het voor onder te gaan zitten nietsdoen. Ook waren er herhaaldeiyk vechtpar tijen tussen sleepbootkapiteins en ja gers. Wanneer een sleepboot toch een vrachtje van de jager had afgepikt nam de jager wraak door met het mes tussen de tanden het water in te duiken en het sleeptouw kapot te sny- den. Na afloop van zo een geslaagde operatie was het dan potverteren ln het bij de jagers favoriete café Het Eiland, dat op de plaats Btond waar nu de H. Petrus en Pauluskerk staat. Op" den duur was het evenwel voor de jagers niet meer mogehjk de voort gang van de techniek tegen te gaan. Verwisseld In dezelfde omstandigheden als de ja gers verkeert nu de oude sluis ln de Vliet. Zal deze in de huidige moderne tijd gehandhaafd kunnen blijven of zal deze moeten wyken voor een moderne brug. De rollen zijn verwisseld met Monumentenzorg als jager en de ge meente als de kapitein van de atoom- sleepboot.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3