PSV: SP0(R)TLIGHT OP EREDIVISIE (I) Feijenoord: Haarlem: AJAX: vette financiële worsten voor de spelers SVV: Zelfde tactiek als in eerste divisie eerst kijken naar de eerste wedstrijd EINDHOVEN" Als PSV-secretaris Ben van Gelder naar ziin verwachting voor het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars wordt gevraagd, is zijn antwoord: „Eerst kijken of we de eerste wedstrijd kunnen winnen. Ver der lopen we er nog niet op vooruit." De ervaren voetbalofficial heeft ge leerd dat dergelijke toernooien bijzon der grillig kunnen verlopen. Zijn club vertegenwoordigde Nederland reeds tweemaal als nationale kampioen. Dit jaar werd PSV voor de eerste maal in geschreven voor de Europa Cup voor bekerwinnaars. Hoewel PSV dus niet helemaal zonder Enropa-Cupervaring aan het toernooi voor bekerwinnaars begint, ontbreekt het Van Gelder aan optimisme. De Eindhovense secretaris weet maar al te goed dat de dienst in de voetbalwereld tegenwoordig alleen kan worden uitge maakt door clubs met zeer veel geljl. Dat geldt evengoed voor de Europa- Cuptoernooien als voor de Nederlandse competitie. Van Gelder: „Ik zie niet dat de hegemonie van Feyenoord en Ajax in Nederland de eerste tien jaar wordt verbroken. Die clubs hebben genoeg geld om de beste spelers te kopen. Ver enigingen als PSV beschikken, daarby vergeleken, maar over een beperkt bud get." Om toch mee te kunnen spelen, moeten de minder draagkrachtige verenigingen volgens Van Gelder met andere mid delen proberen om het „tekort" aan te Flinke greep in kas voor Wietse Veenstra vullen. „Wü trachten door goede orga nisatie. grote inzet cn intensieve ar beid toch bp te blijven", aldus Ben van Noodzakelijk Voor PSV is de deelneming aan het Europa-Cuptoernooi van groot belang. Niet alleen omdat de vereniging daar door voetbal op Europees niveau ban spelen, maar vooral om de recreatieve taak van de club nog beter te kunnen vervullen. „PSV ziet als voornaamste taak het geven van ontspanning aan duizenden voetballiefhebbers. In een stad als Eindhoven, met 200.000 inwo ners, is een eredivisieclub onontbeerlijk. Wij hebben in het afgelopen seizoen ge middeld bij de thuiswedstrijden ruim 12.000 toeschouwers op de tribunes ge had. Dat zullen er in het komende sei zoen waarschijnlijk nog heel wat meer worden. Daarop stellen wij meer prijs dan op het behalen van een kampioen schap, al is het natuurlijk wel noodza kelijk om bovenaan mee te spelen, wil je het publiek blijven trekken". Om de supporters een nog betere ac commodatie te kannen bieden, wordt momenteel in het PSV-stadion gewerkt aan een totale vernieuwing. In de ko mende jaren zal bet hele stadion over dekt en verwarmd worden, waardoor het tot een van de modernste stadions van Enropa zal gaan behoren. Voor het nieuwe seizoen begint, heopt men klaar te zijn met de eerste faze: de overkap ping van de lange rechte stukken. Normaal De ploeg, die dit jaar Eindhoven in de eredivisie moet laten meespreken, zal waarschijnlijk op verschillende plaatsen gewijzigd worden. PSV kocht Veenstra (Go Ahead), Ressel (NEC) en Fredrix (SFC). Voor Veenstra heeft de club een flinke greep in de kas moeten doen. De international kostte bijna vier ton. Be halve deze spelers heeft PSV nog drie amateurs van 16/17 jaar aangetrokken voor de B-grocp: Kivit (Brabantia), Van Kraay (De Spechten) en Van Woerkom (EFC Eerscl). Daar stond het vertrek van zes leden van de selectiegroep tegenover: Bish (naar DWS), Simons (naar Venlo). Sen ders, Schalks, De Wit en Van Wordra- gen (allen naar Eindhoven). Deze lijst met mutaties is volgens Ben van Gel der normaal voor PSV, dat zijn spelers voor het eerste elftal recruteert uit een bijzonder grote selectiegroep. Ook aan het begin van het seizoen 1967.' 1968 werd een hele serie spelers aange trokken. Daarby waren Schmidt-IIan- sen, Doesburg, Soetekouw en Schalks. Zij moesten PSV uit de malaise halen. Dat plan lukte in het eerste seizoen niet helemaal en ook in de afgelopen com petitie leek het er aanvankelijk op dat de Eindhovense club geen rol van be tekenis ging spelen. Na een slechte start kwam er echter verbetering in het spel en In de tweede helft van de compe titie werd geen wedstrijd meer verlo- Hecht Het eerste elftal van PSV bestond In die minder succesvolle periode welis waar uit spelers die individueel goed voetbalden, maar samenwerking en be grip ontbraken in het team. Di( seizoen is trainer Kurt Linder, die in februari voor twee jaar bijtekende, erin geslaagd van PSV een hechte formatie te maken. Van Gelder: „In het het afgelopen sei zoen is onze ploeg met een vijfde plaats in de competitie en de plaatsing voor het toernooi om de Europa Cup 2 boven de verwachting gebleven. Voor het ko mende seizoen wil ik geen voorspelling geven. Ook hier kijken wij slechts naar de eerste wedrtrijd". ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1969 Achttien eredivisieclubs beginnen op 10 augustus aan de voetbalmarathon die slechts één prijswin naar heeft. Alleen de eerste plaats telt, geeft aanzien en brengt roem. Voorts is er nog een troostprijs in de vorm de beker die recht geelt op deelneming aan het toernooi om de Europa Cup 2. En dan nog het gevecht tegen de even tuele afdaling naar een lagere divisie. Hoewel er dus van hoog tot laag spanning heerst, blijft toch slechts als hoofd moot die ene plaats als „de grote inzet" van een serie duels die Nederland weer in de greep zal ne men. Hoe de eredivisie clubs het nieuwe seizoen ingaan, welke verwach tingen zijzelf hebben, vindt u in een eerste ïflevering op deze pagi na. die maandag 4 augus tus wordt gevolgd door ten tweede en zaterdag 9 augustus door de derde en laatste. Dan zijn zes tien eredivisieclubs de revue gepasseerd. Twee blijven er dan nog over: ADO en Holland Sport, waarover in de volgende week te verschijnen spe- tiale voetbalkrant van .Het Binnenhof" wordt Op deze pagina KAMPIOEN FEIJENOORD EX-KAMPIOEN AJAX CUPFIGHTER P.S.V. DEBUTANT S.V.V. NIEUWELING HAARLEM felle kritiek bijna altijd gevolg van grote sympathie Franz Hasil ...oplossing voor middenveld... ROTTERDAM Feijenoord komt ge louterd aan de start. Gelouterd door het dubbele succes aan het eind van het vorige seizoen, dat het landskam pioenschap (lees: Europa-Cuptoernooi) en de KNVB-beker binnen de poorten van het voetbalbedevaartcentrum van Rotterdam-Zuid bracht. Feijenoord is echter vooral gelouterd door het feit, dat die twee successen tegen een mach tige stroom van kritiek in werden behaald. Kritiek op het voetbal, dat de „sterrenformatie" speelde. Het was koel, meedogenloos voetbal, dat slechts gericht was op winst en niets anders. Het resultaat van de vaak keiharde kritiek manifesteerde zich het best in de „affaire Coen Moulijn". Eerst de ge ruchten. dat de linksbuiten van Feije noord definitief zou stoppen en na de bekerfinales het feit, dat Moulijn voor drie jaar bijtekende. Moulijn speelde weer als in vroeger jaren. Manager Guus Brox hij begint aan zijn zesde seizoen bij Feijenoord in die functie ziet de komende, ongetwij feld moeilijke maanden met veel ver trouwen tegemoet. Ook hij heeft het afgelopen seizoen vaak moeten „af zien" met het verwerken van de kritiek, die meestal op zijn hoofd neerkwam. Brox, in zijn kantoor bij het stadion vrijwel geheel op zijn gemak: „Het is natuurlijk altijd erg rot om kritiek te krijgen. Als het allemaal opbouwend was zou het niet zo erg zijn. Soms werd ik weieens boos, maar soms ook moest ik hard lachen. Want felle kri tiek komt bijna altijd voort uit grote sympathie voor de club. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat de mensen die altijd wat hebben aan te merken onze trouwste supporters zijn". Middenveld Het aankoopbeleid van Feijenoord in de afgelopen transferperiode was duide lijk afgeleid van de Europa-Cupsucces sen in het verleden. Toen immers werd Feijenoord gedragen door een oerdegelijke verdediging en een inven tief middenveld, dat in Reinier Kreijer- maat en Jan Klaassens super-water dragers had. Op het ogenblik is de defensie van de Rotterdammers weer op het peil van destijds teruggekeerd. Met Theo van Duivenbode is de lands kampioen in staat een onneembare muur op te bouwen. Slechts het mid denveld baarde zorgen. Met de aankoop van de Oostenrijkse international Franz Hasil (van Schalke '04 overge nomen voor viereneenhalve ton) denkt de technische leiding, dat probleem te hebben opgelost. Ook al omdat Henk Wery nu volledig als rechtsbuiten kan worden benut. Strikken Brox: „Het streven was de kern voor het eerste elftal uit te breiden. Ik ge loof, dat wU daarin aardig zijn ge slaagd. Al is het jammer, dat we Ka- rol Dobias niet konden „versieren". Maar dat lukt misschien in decem ber nog wel. Het zou trouwens wel ge weldig zyn als we Dobias kunnen strikken. Het is een grandioze voet baller. Dat heeft hü in die wedstrijden tegen Ajax wel laten zien". Peeters' opvolger Ernst Happel, spaar zaam in zijn commentaar op Feije- noordzaken omdat hij er volgens hem nog te kort in zit: „Feijenoord heeft nu de beschikking over achttien fullprofs. Dat is een basis waarmee een aardig succes moet kunnen worden behaald in de Europa Cup". Spelinzicht Juist de komst van Happel heeft de spelers van Feijenoord voor de komen de maanden veel moed gegeven. Happel werd door de verbleekte sterren met wjjd gespreide armen ontvangen als de redder-in-nood. Immers, Happel had in zijn ADO-periode Feijenoord vaak op de taktische onvolkomenheden gedrukt. De spelers verwachten dan ook van de Oostenrijker, dat hy hen het spelinzicht dat twee jaar lang op de achtergrond bleef, zal teruggeven. Conditie hebben zy na twee Peeters voldoende. HAARLEM Niet alleen een lange, ook een -rijke historie heeft Haarlem om op terug te blikken. Maar de rea liteit gebiedt dat de belangstelling zich naar de andere zijde richt, naar de toe komst. In de „andere" shirts vah de gloednieuwe eredivisieclub lijken ver leden en toekomst verenigd: de tradi tionele rode broek is gehandhaafd, de kleuren blauw-rood zijn verwerkt in het shirt, dat vijf verticale banen telt. Barry Hughes, de 30-jarige trainer, is verantwoordelijk voor deze kleuren combinatie. De fanatieke Engelsman wil er recht voor uitkomen volkomen nieuweling te zijn in de eredivisie- Haarlem ging niet bij de pakken neer zitten toen het gemeentebestuur liet weten in financieel opzicht nauwelijks iets voor de vereniging te kunnen doen. Er volgde wel een enthousiaste dank baarheid toen dezelfde gemeente aan kondigde voor huur en vermakelijk heidsbelasting in 1969/1970 niet meer te magen dan de f 62.000,die Haar lem in het achterliggende seizoen in de gemeentekas deponeerde. Dus toch, zij het indirect en afhankelijk van de En aldus kon Haarlem toch nog actief zijn op de transfermarkt. Actief, -maar voorzichtig. Het leek Barry Hughes op het lijf geschreven. Alvorens spelers aan te trekken, verzekerde de trainer van Haarlem zich echter van hand having van de oude kern. Voordat enige spelers zoals Couperus en Peys, de ka-ns hadden gekregen serieus -na te denken over enkele aanbiedingen, kregen zij te horen dat Haarlem al zijn spelers een jaarsalaris garandeerde -van f 6000,de som die in het pro motieseizoen werd verdiend. En ztf tekenden. Barry Hughes zocht en vond- Verze kerde zich al vroeg van de medewer king van DWS-er Joop Burgers, hoopt met Dries Boszhardt van De Vole- wijekers een man te hebben aangetrok ken die zich op beide vleugels goed thuis voélt, routinier Karei Vesters (NAC) krijgt een voorname taak in de ploeg en de verdedigers Arie Koop man (ex-Alkmaar '54) en Nico Rede lijkheid Ripperdazijn de schaduw figuren voor de verdedigingslinie. Voeg daarbij dat Jaski (De Graaf schap) al eerder in Haarlem triomfen vierde als schutter, dan valt te begrij pen dat Barry Hughes goede verwach tingen koestert. Dat hij ook nóg de beschikking kon krijgen over de jonge getalenteerde Surinamers Oosthulzen en Rijsenburg, kwalificeert Hughes als Ingewikkeld Geld is de eerste en vetste worst die Hughes zijn hazen voor de neus houdt: f 350,voor een gewonnen wedstrijd. f 175,bij gelijkspel, geen premie bfj verlies. Maar daarnaast: f200.trai- ningsgeld per maand en een ingewik keld premiestelsel. Voor de hoogste plaats op de ranglijst ontvangt elke speler f 100,—. aflopend via f 75,en f 60,tot f 50,voor de vierde plaats en f30.voor alle volgende plaatsen tot en met -de negende. Dit zijn weke lijkse bedragen, zoals ook elke speler f 10,ontvangt voor elk doelpunt bo ven „het winnende" en f 10,voor elke groep van 1000 toeschouwers die bij de thuiswedstrijd het totaal boven de 10.000 brengt. Barry Hughes gokt hierbij op de wer king van een boemerang: „Als ik een speler een minimumcontract bied van 2000,kan ik niet verlangen dat hij voor mij en de club door het vuur gaat. Zoals het nu bij Haarlenf is ge regeld wel. En alleen dan krijg Je prestaties Voorbeeld De Engelse professionele inzet zal Barry Hughes als belangrijk wapen in de strijd gooien. Hij geeft zelf het voor beeld. Hij traint de betaalde groep, begeleidt de jeugdtraining, neemt een middag per week een geselecteerde groep van junioren en adsplranten onder haaiden en houdt daarbij nog Barry Hughes (links): „Je bent trainer van een club of je bent het niet". En dat zullen o.m. de drie doelverdedigers, over wie Haarlem beschikt, tijdens deze training kun nen beamen. voldoende tijd over om ook oefen- meester te zijn voor de hoogste ama teurelftallen. „Je bent trainer van een vlub of je bent het niet. Inzet, dat is het. Geen slap damesgedoe". Ba/rry Hughes heeft gesproken. Haarlem zal zich „dood vechten", ook in de eredivisie. Rinus Gosens: „Ritme en technische kwaliteiten opvoeren". SCHIEDAM Rinus Gosens is een realist. Succes verblindt hem niet. Ook na de coup spectacle van het door hem getrainde SVV, dat in drie jaar van de tweede divisie naar de hoogste be taalde afdeling doorstoomde, is Gosens nuchter gebleven. Daarom ook voor spelt hij niet dat de Schiedamse for matie het komende seizoen bij de top van de eredivisie zal behoren. Integen deel. Hij verwacht dat SVV ergens onderaan zal eindigen en hoopt slechts dat degradatie kan worden vermeden. Rinus Gosens is vijf jaar fulltime in dienst van SVV- Met beperkte moge lijkhedenonder andere een zeer ge ring budget voor de aankoop van spe lers, bereikte hij twee promoties. In de huidige constellatie ziet Gosens geen mogelijkheden voor SVV nog meer te bereiken „In de eredivisie is het heel anders. Wij moeten het ritme en de technische kwaliteiten opvoeren om mee te kunnen draaien. Daar zal ik de training op baseren." Weinig De kern, waaruit Gosens zyn elftal voor dit seizoen zal samenstellen, wijkt nauwelijks af van het vorige jaar. Dat komt doordat alle eerste elf talspelers en reserves hebben bijgete kend en slechts één aankoop werd ge daan: Langhorst van Sparta. Gosens is teleurgesteld over het aan koopbeleid van het bestuur. „Het valt me tegen. Ik had vertvacht, dat er iets meer sou gebeuren. Alleen Langhorst erbij- Dat is weinig. Ik had best nog een paar eredivisiespelers kunnen ge bruiken. Ik geef de spelers, die de pro motie hebben bewerkstelligd, graag een eerlijke kams, maar het was ge woon nodig geweest, dat wij er een paar geroutineerde krachten hadden bijgekregen. Maar ja, het bestuur wilde niet veel geld uitgeven." „Ik had Van Dalen graag willen hebben. Hij speelt in het b-team van Feijenoord en krijgt geen kans om in het eerste te komen. Dat is logisch, want hij heeft Rinus Israel voor zich. Voor ons was h\j echter een geschikte speler geweest. Hij kan een verdediging organiseren. Hij is een heerser, net als Israel. Van Dalen kostte 90-000 gulden. Dat wilde SVV niet betalen. Ik heb gezegd: dat ben je nooit kwijt, over een jaar is hy twee ton waard. Ze bezweken echter niet voor mijn argument." Gevonden visje Een opmerkelijk feit is. dut de Schie damse vereniging geen enkele amateur aantrok. In het verleden immers heeft SVV veel succes gehad met amateurs. Gosens wil dat wel verklaren: „Goede atnateurs krijg je piet meer. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, zoals Dick van Dijk. Daar praat iedereen over ti enjaar nog over, want als je weet hoe dat met Van Dijk gegaan is, lach je je dood. Kroon was toen hoofdtrai ner. Samen met tweede trainer Köne- mann ging hij bij ONA kijken- Dankzij Könemann is Van Dijk bij SVV ge komen, want Kroon wees de verkeerde aan. Neem ook Koudijzer, een jongen van 1.90 meter met spillebeentjes, die naar binnen staan. Hij maakte veel doelpunten bij VDL en daarom liet ik hem proef spélen. Nou, ik wist niet wat ik zag. De dingen, die hij deed, had ik nog nooit gezien. Dat was ge woon een gevonden visje. Maar dat is de werkelijkheid niet." Tandem Gosens gaat voor het komende uit van dezelfde tactiek als het kampioenschap van de eerste di visie werd behaald. Een tactiek, die gebaseerd is op het tandem Koudijzer Van Meeleren, de doelpuntenmakers van de Schiedammers. Beiden zyn voor elke defensie levensgevaarlijk, omdat zij zowel met de voet als het hoofd kunnen scoren. Hoewel zy dus borg staan voor een flinke produktie, garandeert dat geen succes in de eredivisie- Daarvoor moet er oók een goede verdediging zijn. Gosens heeft dat ingezien. De vele doelpunten tegen baarden hem zorgen. Daarom ook wilde hij de defensie ver sterken. „In de eredivisie moet je uit gaan van een goede defensie. Je moet een figuur hebbendie alles regelt. Dat moet Langhorst bij ons worden", zegt Gosens. Een probleem voor SVV is de accom modatie. die slechts plaats biedt aan 12.000 toeschouwers. Het bestuur wilde niet tot uitbreiding van de capaciteit overgaan, hoewel by topwedstrijden toch veel meer belangstelling zal be staan dan de mogelijkheden toelaten. „Wij spelen op het Gemeentelijk Sportpark Har ga tegen onze zin- Als wij nu de capaciteit gaan vergroten, voelen we ons moreel verplicht om daar te blijven spelen. We willen naar ons eigen terrein en daar tribunes neerzetten. Wezijn al met enkele acties bezig en ik hoop dat het voor het vol gende seizoen klaar is. Dat zal ons veel geld schelen, 8600 gulden minder huur, reclame-inbreng en de exploi tatie van de kantine. Als er nu echter elke keer 12.000 bezoekers komen, ben ik dik tevreden", aldus voorzitter EI- AMSTERDAM „Uithuilen en op nieuw beginnen", zei Ajaxvoorzitter Jaap van Praag", op de avond van de 28ste mei in Madrid, nadat zyn club in de finale van het toernooi om de Eu ropese beker voor landskampioenen kansloos ten onder was gegaan tegen AC Milan. Voor het uithuilen had Ajax niet veel tyd nodig. Nauwelijks twee weken na „Madrid" maakte de club bekend Nico Rynders van Go Ahead en Dick van Dyk van FC Twew te heb ben gecontracteerd. Daarmee deed Ajax de meest spectaculaire aankopen van het jaar. Aankopen, die grote be dragen vergden en duidelijk maakten dat het Ajax met het opnieuw begin nen ernst is. Ajax deed nog meer op de transfermarkt. Het verkocht inter- nationaal-linksback Theo van Duiven- bode aan Feijenoord, ex-internationaal Klaas Nuninga aan DWS en de Zweed se kanonnier Inge Danielsson aan diens oude club Halsingborg en nam de Deense schakelspeler Ton Sönder- gaard over van Rapid Wien. ernst maken met opnieuw beginnen De voorbereiding op het nieuwe seizoen werd bijzonder serieus aangepakt. Trainer Rinus Michels cn zyn assis tent Grijzenhout opvolger van de naar Vitesse vertrokken Brom rie pen de spelers al begin juli bijeen. Ondanks de warmte werd vanaf de eerste trainingsdag keihard gewerkt. En in de eerste oefenwedstrijd tegen Manchester City toonde Ajax niets aan klasse te hebben ingeboet, al maakte Cruyff enige keren de indruk het moeilijk te kunnen accepteren, dat Dick van Dyk hem als schutter naar de kroon steekt. Bovendien maakte doelman Stuy een allesbehalve be trouwbare indruk. Aangenomen mag dan ook worden, dat routinier Gert Bals, vorig seizoen in vele Europa- Cupwedstrijden een onneembare bar rière en alleen in de finale tegen AC Milan niet zo best op dreef, ook in de komende competitie weer als laatste man zal fungeren. Problemen Er zyn, ondanks het beschikbare spe lersmateriaal, toch nog wel proble men by Ajax. Trainer Rinus Michels heeft vrywel zeker in het begin van de competitie niet de beschikking over Henk Groot, die nog steeds hinder ondervindt van de knieblessure, die hem vorig seizoen dikwyls parten speelde. Zeker nu Nuninga is vertrokken, Ben nie Mullers jaren beginnen te tellen en Ton Pronk voorlopig niet tot de se lectie voor het eerste elftal behoort, kan Ajax het moeilijk zonder Groot stellen. Bovendien is het nog de vraag of Söndergaard in de ploeg zal passen. By Rapid Wien voldeed de Deen vrij wel nimmer aan de verwachtingen en Ton Pronk definitief of voorlopig volgens Oostenrijkse deskundigen past hij ook niet in het speltype van Ajax. als dat tenminste zo blijft als vorig Professioneel Overigens moet het buiten de selectie laten van Pronk met een korreltje zout worden genomen. Het is onwaarschijn lijk, dat de man, die in het vorige seizoen Eusebio cn Adamec aan ban den heeft gelegd, ineens niet meer goed genoeg is voor Ajax' hoofdploeg. Waarschynlykcr is, dat Michels Pronk wil aanzetten tot een meer professio nele instelling: dat Michels van Pronk :en harde en dus voor het moderne 'octbal meer geschikte speler wil ma- Ajax zal in het nieuwe seizoen in ieder geval wel weer aan de top mee draaien. FC Twente's trainer Kees rs heeft de ploeg favoriet voor het landskampioenschap genoemd. „Ge- •on omdat Ajax kwalitatief beter dan Feijenoord", aldus Rijvers. Bo vendien kan Ajax een belangrijke rol gaan spelen in het toernooi o mde Europese beker voor Jaarbeurssteden, voor het door de KNVB werd in geschreven en waarin dit jaar door gerenommeerde clubs wordt deel genomen dan ooit. Geheel verstoken internationaal contact blijft Ajax dus niet, al had de club. begrijpelijk, de voorkeur gegeven aan deelneming de Europa Cup I, het voornaamste doel van de komende competitie.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12