S)e CcidbeSotiAcmt Paus Paulus bemiddelt voor vrede Vastbesloten pogingen voort te zetten dit dodelijk conflict te helpen beëindigen Mars lijkt erg veel op maan Politie-overval op kantoor van Irene INDIA-PAKISTAN: NIXON IN DE KNEL Van rustig Valkenburg is niet veel over Leidenaar verongelukt in Voorthuizen LOGBOEK APOLLO 11 Lijkschouwing gevraagd op Miss Kopechne Desnoods een maand in Afrika Hoed af voor een goudmijn Waarschuwing mevr. Gandhi Noors schip vergaan Beatbandje hitste jeugd weer op PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN «ANHOUDEND WARM De weersverwachting geldig tot zaterdagavond I Warm en vrij zonnig, maar ook plaatselijk een regen- of onweersbui. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Langs de waddenkust matige tot krachtige, elders matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. 60e jaargang, no. 17.814 VEEL KRATERS MADRID - politie heeft c kantoren van in Madrid er De Spaanse veiligheids- en overval gedaan op drie de Carlistische beweging houdt drie partyfunctio- PASADENA (A.F P-). Het oppervlak van Mars ziet er als een woestenij uit en is bezaaid met kraters. Het toont bedrie- gelyk veel gelijkenis met dat van dc maan. Dit is de eerste indruk, die men gekregen heeft uit de nieuwe reeks van twaalf foto's, die vanmorgen vroeg door het Amerikaanse ruimtevaartuig Mari- ner-6 naar de aarde z«n gezonden. Zij zijn genomen van een afstand van 3420 kilometer van de „rode planeet". De foto's zijn van het evenaarsgebied van Mars. In de zone van de „Mare Eruthraeum" komen volgens de foto's, die door het laboratorium voor straal aandrijving in Pasadena zijn ontvangen, kraters voor die een middenlijn van ongeveer 5 km hebben. Het door de twee camera's van de Mariner-6 bestreken gebied van bijna 80 km is er een waarvan sommige ge leerden hoopten sporen van plantengroei te kunnen ontdekken. Maar tot dusver schijnt geen van de in Pasadena ontvan gen foto's deze theorie te zullen beves- Eén van de foto's van de Mariner-6 toont een zeer diepe krater, waarbinnen zich een kleinere bevindt. Dit heeft een woordvoerder van het laboratorium in Pasadena gezegd. Een analyse van de Marsfoto's had een krater onthuld van bijna 500 km doorsnee, die deels bedekt was door wolken, die wellicht afkomstig waren van een soort door de zonnehitte veroorzaakte verdamping. Pasadena is er gisteren in geslaagd het contact met de Mariner-7 volledig te herstellen. Deze onbemande ruimte capsule moet op 4 augustus Mars op ongeveer 3200 km afstand passeren. Woensdag was het contact gedurende zeven uur verbroken, waarbij de geleer den rekening hielden met de mogelijk- j heer C. Bavelaar uit Leiden met zijn heid dat de capsule door een kleine fiets onvoorzichtig te weg over. Hierbij meteoriet uit de koers was geslagen. Het werd hij aangereden door een personen- doel van de vlucht van de Mariner-7 is auto. De bejaarde man, die in Voort- het maken van foto's van de zuidpool huizen op vakantie was, overleed ter van Mars. 1 plaatse. advertentieT Deel Palange verbitterd over benoeming van Juan Carlos secretariaat van prinses Irene en ook het hoofdkwartier van de Carlisten en een vergaderingszaal voor Carlistische sym pathisanten in de Spaanse hoofdstad. Men nam aan. dat Franco's politie naar bewijsmateriaal zocht over de versprei ding van een recente verklaring onder het Spnaase volk. De verklaring, die afgelegd werd door Don Xavier, de vader van prins Charles Hughes en het hoofd van de Bourbon Parma familie, veroordeelde op bittere wijze generaal Franco's benoeming van prins Jpan Carlos tot zijn opvolger en toekomstig koning van Spanje. Naar verluidt werden de vastgehouden mannen weer binnen een paar uur vrij gelaten, maar de oolitie heeft tot nu toe ONRUSTBARENDE BESTSELLER Vanmorgen kwart over negen was ook de tweede druk van het LOGBOEK van de Apollo 11 totaal uitverkocht. Zelfs enkele misdrukken werden uit de handen van de loket tisten gerukt. Het begint een monotoon verhaal te worden: er komt weer een nieuwe druk van deze exclusieve 32 pagina's dikke, met tal van foto's geïllustreerde historische uitgave. Tot maandagavond 5 uur kunnen uitsluitend aan de loketten van onze kantoren nog bestellingen tegen contante betaling worden opgegeven. Prys: 1,25 plus 25 cent portokosten. Afd. Propaganda. geen officiële verklaring afgelegd I Een andere ontwikkeling, waaruit ook i ontevredenheid met de keuze van de I generalissimo spreekt, is het plan van de José Antoniogroep, een elitegroep j binnen de Falange, de enige officiële partij in Spanje, om Pilar Primo de j Rivera uit hun elitegroep te werken. 1 Pilar Primo de Rivera is de zuster van de legendarische stichter van de Falange- partij. Zij en verscheidene andere fa- langisten van de oude garde werden uit deze groep gezet, omdat ze in de Cortes, het Spaanse parlement' niet protesteerden tegen Franco's besluit ten gunste van Juan Carlos. Vele andere leden van de Falange- partij, die oorspronkelijk anti-monar chistisch was, zijn teleurgesteld door Franco's besluit. Maar ondanks de dui delijke verbittering der vele falangis- ten en bij de Carlisten zijn de meeste Spanjaarden, waaronder generaal Franco en zijn ministers, op zomervakantie ge gaan. En het is onwaarschijnlijk, dat zich belangrijke politieke ontwikkelingen voor de herfst zullen doen. NEWBEDFORD (Reuter) Dc offi cier van justitie in New Bedford. Ed mund Dinis, zal ccn hogere rechtbank vragen om een lijkschouwing op Mary Jo Kopechne, die ongeveer twee weken geleden om hel leven kwam, toen de auto van senator Edward Kennedy van een brug in het water reed. Dinis. die naar verluidt, gevoelig is voor kritiek op hem. omdat hij geen lijk schouwing had bevolen in deze zaak, heeft thans gezegd, hierom alsnog te zul len verzoeken. De dood van de 28-jarige Mary Jo is in eerste instantie toegeschre ven aan verdrinking door ongeval. Het wegverkeersbureau van Massachu setts heeft een nieuwe aanklacht inge diend tegen Edward Kennedy. De grif fier van het bureau heeft onthuld, dal een onderzoek heeft uitgewezen, dat de se nator in de fatale nacht van het ongeluk gevaarlijk heeft gereden. Woensdag zal het bureau zitting hou den. Kennedy hoeft niet persoonlijk te verschijnen, maar kan zich, als hij wil, door een advocaat laten vertegenwoor digen. Als de directeur van het bureau, die de zaak zal behandelen, oordeelt, dat er sprake was van „grove schuld", kan het rijbewijs van de snator voor een nieuwe periode worden ingetrokken. Zo als bekend was Kennedy's rijbewijs door hetzelfde bureau al voor een jaar inge- 1 rokken wegens voortijdig verlaten van de plaats van het ongeluk, zonder de po litie te verwittigen. Kennedy heeft overigens met zoveel woorden verklaard, dat hij zich geen kan didaat zal stellen voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 1972. nij zei dit tegenover journalisten, toen bij. voor j het eerst sinds het ongeluk, weer in dc senaat verscheen. Theodore Sörensen, assistent van pie- sident John Kennedy, heeft verklaard, i dat senator Edward M. Kennedy er kent, dat zijn kansen op een democrati sche kandidatuur voor het president- I schap in 1972 zijn verminderd, zo niet ge heel verdwenen, door de situatie, die is ontstaan rondom het auto-ongeluk. De opnamen van Mamdie als Rode Planeet de hemel siert, mogen dan de laatste dagen de aandacht van de maan hebben afgeleid, feit blijft, dat de maanfoto's toch wél meer onthullen. Bijvoorbeeld een Amerikaanse vlag, als was het heb Amerikaans grondgebied en naast de vlag Edwin Aldrin, de man die als tweede zijn voetafdrukken in de maaubodem e.chterliet. De foto werd niet gemaakt vanuit een voorbijschietende raket, maar door Maanman nummer één, Neil Armstrong. Ook de andere foto laat Aldrin zien in zijn vreemde uitmonstering, dwalend om een poot van het landingsvoertuig, met veel voetafdrukken op de voorgrond als stille getuigen van het bezoek- Vissterfte In de rivier de Main zijn de laatste paar dagen tienduizenden vis sen gestorven, volgens het gemeentebe stuur van Darmstadt niet aan vergifti ging maar aan zuurstofgebrek. Het wa ter is smerig maar niet vergiftigd, zei een functionaris. Wetenschappelijke proe ven hadden dat uitgewezen. KAMPALA (Reuter - A.P. - K.N.P.), Paus Paulus heeft vandaag de Afrikaanse leiders en het parlement van Oeganda be loofd, dat hij zijn „bescheiden maar toegewijde en oprechte pogingen om de vrede in Nigeria te verzekeren, zal voortzetten". „Tot nu toe zijn we niet geslaagd en dat berokkent ons leed", aldus de paus, „maar we zijn vastbe sloten onze pogingen voort te zetten om te helpen dit dodelijke conflict te beëindigen". De paus gaf in eenvoudige maar duidelijke bewoordingen een overzicht van de toestand in Afrika en ver klaarde te geloven „dat conflicten tussen volkeren opgelost kunnen worden op een veel betere en doel treffender wijze dan die van ge weld". De paus is bereid desnoods een maand in Afrika te blijven, als dat tot beëndi- ging van het conflict kan bijdragen, zo heeft hij gisteren reeds door mgr. Benelli tijdens de vliegtocht naar Kampala in Oeganda laten verklaren. Voor het over leg over de vrede is vanavond de hele avond beschikbaar. Of de pauselijke bemiddelingspogingen kans van slagen hebben, valt niet te zeggen. Wel ver klaarden Vaticaanse functionarissen dat er kans bestaat op een overeenstemming ten aanzien van het vervoer van hulp goederen voor de oorlogsslachtoffers, via de rivier. Beide delegaties die thans in Oeganda zijn. hebben zich al bereid verklaard tot onderhandelingen als de paus daarom mocht verzoeken. De Biafraanse afge vaardigde Okwoe heeft evenwel kritiek geleverd op de afwijzing door Nigeria van een Biafraans voorstel inzake een wapenstilstand tijdens het bezoek van de paus. Bisschopswijding De paus is vandaag de dag begonnen met een mis in de openlucht met 42 Afrikaanse bisschoppen als concelebran ten. Tijdens de mis wijdde de paus twaalf bisschoppen. Daarna ontving de paus een aantal staatshoofden en rege ringsvertegenwoordigers, die naar Kam- pala waren gekomen. Vijf staatshoofden zijn er aanwezig: president Obote van I Oeganda zelf, Julius Nyerere van Tan- J zania, Kenneth Kaoenda van Zambia, Gregoire Kayibanda van Rwanda en I Michel Michombero van Boeroendi. Van- middag bezocht de paus de wijk Mengo in Kampala en drie ziekenhuizen. Aanpassing Gisteren heeft de paus tegenover de bisschoppenconferentie het probleem be sproken van de aanpassing der Kerk aan de Africaanse cultuur. Zonder een concrete uitspraak te willen doen, stelde de paus wel twee zaken voorop: de Kerk moet echt katholiek zijn, d.w.z. trouw aan de oorspronkelijke leer van Chris tus, en in dit opzicht is de Kerk alleen maar conservatief. De geopenbaarde waarheden zijn in formules vastgelegd, die weliswaar niet altijd even gemak kelijk meer te begrijpen zijn, maar die desondanks letterlijk gehandhaafd moe ten blijven. Daarnaast kan de manier waarop het geloof verwoord wordt vele vormen aannemen, zonder dat de kern van de waarheid wordt aangetast. Op die manier krijgt men een eigen Afri kaans Christendom, waarbij de waarden van de Afrikaanse cultuur en die van het Christendom van elkaar moeten Stationsbrand Een brand in hel grote station van Altona in Hamburg is na een uur hard werken door de brand weer onder controle gebracht. Er zijn geen doden of gewonden. Men heeft zeer veel geluk gehad dat zich op het ogen blik dat de brand uitbrak en zich zeer snel uitbreidde, vrijwel geen mensen op de perrons bevonden. Op andere tijden is het er stampvol reizigers. T1EL (ANP) Dc heer A. JGovers uit Tiel heeft in een hoge zwarte hoed twee spaarbankboekjes gevonden, die een gezamenlijke waarde vertegenwoordigen van 14.104 gulden en één cent. De hoed was een jaar geleden op een veiling gekocht, die werd gehouden in ErichemDe boedel van een overledene werd daar geveild. De boekjes staan op naam van de erflater. De vondst werd gedaan, toen de heer Govers de hoed voor de grap bij een vriend wilde opzetten. Tot dat moment had het hoofddeksel vergeten in een hoek van zijn zomerhuisje gelegen waarin hij ook andere voorwerpen van deze veiling afkomstig, zoals meubelstukkengebruikte. De vinder heeft inmiddels contact opgenomen met de notaris, die indertijd de veiling leidde. Erfgenamen heeft hij nog niet gevonden. Hij weet dan ook niet in hoeverre hij aanspraak zal kunnen maken op het kapitaal. (Van i correspondent) CALCUTTA Op zü» bliksembezoek aan vüf landen in negen dagen arriveer de president Nixon gisteren in New Delhi en begon meteen aan een serie diepgaan de besprekingen met mevrouw Gandhi. Dc minister-president van India is min der geïnteresseerd in Nixons ideeën over de toekomst van Azië. na het ternktrek- ken van Amerikanen, dan in wat de Ame rikanen van plan zijn in Pakistan, het land dat Nixou va.idaag bezoekt. De Indiase regering en de publieke opi nie hebben rich de laatste tijd nogal zor gen gemaakt over berichten, dat de Ver enigde Staten van plan zouden zijn om de wapenleveranties aan Pakistan te her vatten en, dat de Amerikanen spoedig een honderdtal tanks aan Pakistan zullen le veren via Turkije. Afgezien van diploma tieke belefdheden komt mevrouw Gan dhi's boodschap aan Nixon op een waar schuwing neer, dat de Amerikanen geen tanks meer mogen leveren aan Pakistan, aangezien dat de vrede beslist niet zou dienen. Er bestaat echter geen twijfel over, dat Nixon in Lahore, waar hij mor gen naar toe gaat, de Pakistaanse versie van het geval te horen zal krijgen. En Nixon moet zich ervan bewust geworden zijn, hoe ernstig de Indiërs dit alles op- Van zijn kant schijnt Nixon zich min der zorgen te maken over het Indiase geschil met Pakistan dan over de machts strijd, die op dit moment in India aan de gang is. Ook maken de Amerikanen zich de laatste tijd nogal bezorgd over het feit, dat de Indiërs sinds kort nogal veel en zware wapens van de Russen verkrij gen. De nationalisatie van het bankwezen werd ook niet zozeer door Washington gewaardeerd. De Amerikanen zijn er ook niet helemaal zeker van, dat de machts strijd helemaal over is, hoewel mevrouw Gandhi voor het moment schitterende overwinningen op haar tegenstanders heeft behaald. Niettegenstaande de geweldige hitte werd Nixon door verscheidene honderd duizenden mensen begroet bij zijn aan komst in New Delhi. Hij reed in een kogelvrije Amerikaanse auto van het Pa lamvliegveld nar Rashtrapati Bhavan, het presidentieel paleis, dat nu tijdelijk bewoond wordt door de opperrechter van het land, die tijdelijk otreedt als India's president. Nixon definieerde het karak ter van zijn bezoek door publiekelijk te verklaren, dat hij samen wil werken met India en dat daarbij India's wensen op de voorgrond zouden staan en niet die van Amerika. Eend stak weg over; vrouw en 2 kinderen gedood ZWOLLE (ANP) Donderdagmiddag zijn bij een verkeersongeval bij Olst een vrouw en twee kinderen om het leven gekomen. De vrouw (38) was met haar twee geadopteerde Griekse kinderen van vijf en drie jaar met de auto op weg van Olst naar Deventer. Een eend stak plotseling de weg over en de bestuurster probeerde het dier te ontwijken. Zij kwam daardoor op een linkerweghelft en botste frontaal tegen een vrachtwagen. De vrouw en de beide kinderen waren op slag dood. De bestuurder van de vrachtwagen werd licht gewond. OSLO (AP) De meeste van de ld bemanningspeden cn passagiers van het Noorse schip „Wenny", dat gisteren in de noordelijke ijszee is vergaan, zijn ge red door schepen in dc buurt. Volgens de Noorse reddingsdienst zijn echter ook „enige doden" gevonden. Het 8.945 ton metende schip, dat met een lading steenkool van Spitsbergen on derweg was naar Moirana in Noord- Noorwcgen, is op ongeveer 215 kilome ter ten noordwesten van Andoeya gekap seisd en gezonken. Een „Orion" verkenningsvliegtuig van de Noorse marine-luchtvaart had de „Wenny" nog voor haar ondergang ont dekt. en al spoedig waren het Oostduitse vrachtschip „Schwerin" en de Noorse trawlers „Polarbris Drie" en „Aakeroey Senior" ter plaatse. (Van onze correspondent) VALKENBURG Met het dalen van de temperatuur en de komst van de regen *Un ook de oververhitte gemoederen van een bepaald binderiyk soort vakan tiegangers in Valkenburg enigszins bekoeld. Dal neemt echter niet weg dat het ook gisteravond in het ..valkenstadje" onrustig bleef. Dank zU een pQI- snelle aetie van een politiepatrouille konden reeds voor elf uur vier van de voornaamste gangmakers van de rellen worden gearresteerd. wordt gevierd, zes raddraaiers in de nek gegrepen en naar het politiebureau in Valkenburg overge bracht Evenals de vorige avonden begon het feest weer op de stoep voor de „A Go Go Bar" aan de Wilhelminalaan, waar een orkestje van vier man met veel spektakel de steeds groeiende menigte jeugdige vakantiegangers trachtte op te jutten. De muzikanten hadden in de nabijheid een busje staan, waarmee rij er vandoor gingen zo gauw een politiewagen naderde. Na een van deze vluchten streken zij neer op het muurtje van een plantsoentje in de Wilhelminalaan tegenover de Texasbar. Hier ontstond een volksoploop die rich echter weer oploste na een eerste sommatie van de politie. De spektakelmakers bleven echter itten, wat een politiepatrouille de kans gaf hen via het plantsoen ongemerkt van achteren te benaderen. Onder de arrestanten bevond rich ook een jongeman, die reeds enkele avonden bij de rellen werd gesigna leerd. Gistermiddag veroorzaakte hij al moeilijkheden in een bar. Nadat hij daar een buffetjuffrouw mo lesteerde en enkele ruiten had verbrijzeld, werd hij hardhandi gde straat op gewerkt. Later trachtte hij nogmaals een bezoek aan deze bar tc brengen. En kele potige Valkenburgers deden hem toen echter op de vlucht slaan. De 22 jongelui, die woensdagavond tijdens de charges van de rijkspolitie werden aan gehouden en overgebracht naar het politiebureau, werden donderdagmiddag weer vrijgelaten. Onder hen waren geen inwoners van Valkenburg of van plaatsen in de nabijheid.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1