eme Henri Buitenzorg groot favoriet Derby dravers BAANKAMPIOENSCHAPPEN BELADEN MET SURPRISES Brundage bereid spelen te beperken Tweede debuut Abebe Bikila „Stayer Paul: „Ik dacht, kom je bent toch in Amsterdam VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Belangrijkste klassieke koers driejarigen Van onze paardesportmedewerker) DE N HAAG Tien paarden zijn aangebleven voor de Derby der dravers, die zondag op de Wassenaarse paarde- sportbaan Duindigt wordt verreden. De Derby, gedoteerd met een slordige veer tigduizend gulden, waarvan bijna de helft is bestemd voor de winnaar, is de belangrijkste klassieke koers voor drie jarigen. Groot favoriet is de snelle Henri Buitenzorg, die met een kilometerlijd van 1.22.1 de snelste draver van zijn jaargang is en die al op overtuigende wijze heeft bewezen dat hij tegen de lange afstand (2500 meter) ruimschoots is opgewassen. Henri Buitenzorg, afkomstig uit het en- traiment van Jan Wagenaar jr. in Otter- lo, die de Derby met Diana R en Ben- to Kitty al eens won., is qua speed dan ook niet door zijn negen rivalen te klop pen. De bewerkelijke hengst heeft echter één gebrek. Bij de start wil hij nog wei eens een galoppade maken en dat kan zelfs voor een paard van zijn kaliber fatale gevolgen hebben, In dat geval zou Hoot Song daarvan kunnen profiteren. Hoot Song, in feite een Amerikaans paard hij werd kort na de aankomst van zijn moeder Nina Song uit Amerika in Nederland geboren is zorgvuldig gespaard. Als tweejarige kwam hij zelfs maar vijf keer in de baan, hetgeen hem er overigens niet van weerhield het meeste geld te verdienen. Hoot Song is een imposante verschij ning, die de afstand ook wel zal aan kunnen, maar die qua snelheid toch wel iets tekort schiet ten opzichte van Henri Buitenzorg. Weliswaar heeft Hoot Song de derbyfavoriet wel eens versla gen, maar dat gebeurde toen Henri Bui tenzorg fouten maakte. In de Sweepsta kes voor hengsten, waarin de driejari gen ook allemaal gelijk af gaan, werd Hoot Song gedecideerd door Henri ge klopt. Hercules V lijkt het aangewezen paard voor de derde plaats, een klassering die hij ook in de Sweepstakes bereikte ach ter de twee vedetten. Dit keer krijgt hij echter ook onder andere te maken met Hea Alkestis VE en Hoss Westlandia, die het Criterium der driejarigen toch hebben laten schieten en die een kansje wagen in de Derby. Hea Alkestis VE verraste in de Sweepstakes merries met ,een fraaie tweede plaats achter Hazel Buitenzorg en Hoss Westlandia de monstreerde een gestaag groeiende vorm. De strijd om de plaatsen achter Hen ri Buitenzorg en Hoot Song belooft bij zonder interessant te worden. Behalve de drie bovengenoemde paarden spelen ook Heatrix G en Helene Hanover onge twijfeld nog een rol. Vooral de laatste, die buitengewoon snel kan gaan, maar die het een paar keer heeft laten zitten. Een Hele Hanover op haar best is ech ter zeker in staat zich in de strijd om de ereplaatsen te mengen. Het omlijstende programma js van uit stekende kwaliteit. Met name in de Leo- Engelbertprijs, waarin Nederlands sterk ste cracks aan de start verschijnen, kan men een geweldig gevecht verwachten tussen de vijfjarigen Fernandel en Flo rissant en de klassepaarden die veer tig meter moeten geven. De eerste koers begint half twee en onze prognoses luiden: Ferdnandelprijs, 2000 meter, met trio: Glittering Jewel - Heldin - Ger- mo Buitenzorg. Lotciaprijs, ren over ca. 1800 meter: Goldfinger - Wilmar - Moonstar. Dianaprijs, 2120 meter, met trio: Stal Caransa - Gay Way - Gay Rodney. Derby H, 2500 meter: Henri Buiten zorg - Hoot Song - Hercules V. Oudsi- der Hoss Westlandia. Tweede Veefondsprijs, ren over ca. 2150 meter: Mario - Cambrousard - Bla- Leo-Engelbertprijs, 2100 meter, met trio: Florissant - Fernandel - Anton. Elisabeth Hollandiaprijs, 1600 meter,: Florissant - Fernandel - Diana Sunshine. Alkestis van E-prijs, 2500 meter: Fir- min - Flecher D - Carmania. Firstly-B-prijs, ren over ca. 1900 meter, met trio: Ferguut - Cartouche -Tribo. Op de Utrechtse paardesportbaan Me- reveld wordt zaterdag een programma van acht draverijen afgewerkt. In het Criterium der vijfjarigen staan slechts zes paarden ingeschreven, waarvan Fe lix de favoriet is. Zijn voornaamste concurrent is Fan Pom B. Wanneer Felix echter geen fou ten maakt zal ook die echter weinig te gen hem kunnen uitrichten. Firestone, die twintig meter voorgift van de twee kansrijkste paarden ontvangt, verkeert in topvorm en is qiet helemaal onmoge lijk. De eerste koers begint half drie en on ze prognoses luiden Purmerendprijs, 2140 meter: Germo Buitenzorg - stal C. Hogendoorn - Ha- dewyeh. Uitgeestprijs, 2140 meter, met trio: Gainer Papenhoef - Horma - Herlita V. Den Helder prijs, 2140 meter: Higgins - Frances G - Flipsen. Criterium der Vijfjarigen, 2200 meter: Felix - Fan Pom B - Firestone. Beverwijkprijs, 2140 meter, met trio: Ernie Rita - Extase - Dartel. Zandvoortprijs, 2140 meter: Barbaros- sa W - Allouez II - Diana Sunshine. Toekomstbeker V, voor amateurs, 2140 meter, met trio: Gamecock - Fluiter S - Faxila J. Hoornprijs, 2140 meter: Hippo - Hof nar - Giovanni. Lajos Portisch onbereikbaar in IBM-toernooi AMSTERDAM Lajos Portisch is al na de partijen van de voorlaatste ronde van het IBM-schaaktoernooi in Amster dam, die gisteren werden gespeeld, zeker van de eerste plaats in dc eindrang schikking. De Hongaar kwam in zyn party met dc Jocgo-Slaaf Damjannvic re mise overeen. Uit veertien partijen be haalde Portisch, die het toernooi ook in 1963 en in 1967 op zijn naam bracht, elf punten. De Rus Liberson, die met 9Vi punt tweede staat, kan hem niet meer van de eerste plaats verdringen. Portisch besloot overigens pas tot remise, nadat was ko men vast te staan, dat Libex-son tegen Donner een zelfde resultaat had bereikt. Dat Liberson op een snelle vrede uit was viel te begrijpen. Immers, de 9% punt die hij heeft vergaard zijn voldoen de voor een grootmeesterresultaat. De afgebroken partij tussen Hartoch en Ree, is in remise geëindigd. Door dit resultaat heeft Ree, de landskampioen, een meesterresultaat verworven. Har toch komt daarvoor nog een half punt Grootmeestersgroep: Wasjoekow—Darga Damjanovie°r|-U%Ivkov-Kavklek* 4-1!, Barendregt—Stein 0-1, Hartoch—Ree y2, Tatai—Langeweg V2—V2. Donner—Liberson "Stand na 14 ronden: 1. L. Portisch (Hong.) 11; 2. W. Liberson (Rusl.) 9%: 3. E. Wasjoe kow (Rusl.) 9; 4. M. Damjanovic (Joeg.) 8ya; 5. t/m 8. R. Byrne (VS), K. Darga (W.-Dld.), B. Ivkow (Joeg.), L. Stein (Rusl.) 8; 9. L. Ka- valek (Tsj.-Sl.) 7; 10. H. Ree (Ned.) 6*4; 11. R. Hartoch (Ned.) 6; 12. F. Gheorgiu (Roem.) 5%; 13. S. - - - (Van onz? sportredactie) AMSTERDAM Gert Bongers is te rug. Op de plaats waar hij vorig jaar grote tranen liet omdat Leo Duyndam hem versloeg in de finale van het ach- tcrvolgingskampioenschap. glorieerde hij nu in dc rood-wit-blauwe trui. Maanden lang trainde Gert Bongers voor dit on derdeel, dat de weg naar een betere wie- Iertoekomst vrij kon maken en toen het lukte, wist de Geldei-landcr met zijn vreugde geen raad. Ilij had bovendien gezien de weersomstandig heden een goede tijd uitgedraaid (6.17.02) tegen Peter Post. Halfweg lag Bongers al royaal voor en steeds verder weg van zijn legen- stander die na de race verzucht te'; „ik wordt oud". Naast Bongers en Post kwam Wagt- mans als derde op het erepodium. Hij had afgerekend met Leo Duyndam en dat gebeurde op een imponerende wijze. Na de te verwachten zwakke start, liep Wagtmans een achterstand op van ruim vijftig meter en vanuit die hopeloos lij kende positie rukte hij plotseling zo fel op, dat Leo Duyndam binnen een ron de zijn voorsprong verspeelde. De krach ten van Wagtmans reikten zo ver, Duyndam een fikse achterstand opliep en tenslotte acht seconden later finishte. Was het herstel van Gert Bongers al een aardige verrassing, ook de ama teurachtervolging hield een surprise in. Fedor den Hertog, haalde namelijk de finale niet. Hij verloor van de latere kampioen Piet Hoekstra die hem duide- SUSKE EN WISKEs DE JUNGLEBLOEM BIGGLES: IN HET V ERRE OOSTEN m gwd geoirjanisOTdc piraten- ndeötï- Htottm STUTTGART. Avery Brundage heeft gisteren in Stuttgart gezegd bereid te zyn het programma van de Olym pische Spelen te beperken als daardoor het schijnamateurisme zou kunnen wor den geweerd. „Sommige teamsporten zijn zo populair geworden, dat zij onder invloed van promotors zijn gekomen. Amateurisme kan dan niet worden gehandhaafd. An dere sporten zijn een deel van de ver maaksindustrie geworden en zijn geen De heer Brundage zei ook dat de Nationale Olympische Comités de plicht hebben de atleten evenzeer ethisch als lichamelijk op te voeden. „Wanneer nationale comités onder invloed van de regering staan en sport voor politieke doeleinden willen gebruiken, moeten deze comités uit het I.O.C. worden ver wijderd". STOKE MANDEVILLE. Abebe Bikila, de legendarische marathonloper uit Ethiopië, heeft voor het eerst sinds het auto-ongeluls waarbij hij verlamd werd, weer deelgenomen aan een open bare sportmanifestatie. De 37-jarige voormalige lijfwacht van keizer Haile Selassie, koos voor dit tweede debuut de „Paralolympics". de Olympische Spe len voor lichamelijk gehandicapten, uit. Deze worden gehouden op een veld. grenzend aan Jiet ziekenhuis van Stoke Mandeville, waar hij behandeld wordt. Bikila deed mee aan het nummer boog schieten en eindigde op de negende plaats. Ondanks zijn onvermogen was hij zeer opgewekt: „Ik weet nri wat het werkelijk betekent om een mens te zijn", zo verklaarde hij. Rusland tegen profs bij w.k. ijshockey MOSKOU De Russische ljshockey- bond is het niet eens pret de beslissing van de internationale federatie om bij het toernooi om het wereldkampioen schap in 1970 negen beroepsspelers per ploeg toe te laten. De Russische bond meent, dat de zuiverheid van het amateurisme van het ijshockey in gevaar wordt gebracht, hetgeen lean leiden tot uitsluiting van ijshookey op de Olympische Spelen. De beslissing van de internationale federatie is slechts voor twee van de zes landen waaruit de A-groep bestaat voordelig 1 Canada en de Verenigde Staten, omdat beroepsij shookey in Rusland, Zweden, Tsj echo-SlowakaJ® en l OostHDtuitsland bestaat, Dit is Henri Buitenzorg met zijn berijder Jan Wagenaar jr., de grote favoriet voor de zege in de Derby der drawersHet is overigens hoogst onzekar of Wagenaar zondag in de sulky zal zijn gezeten. Woensdag pas is hij ontslagen uit het ziekenhuis ■nadat hij enige weken geleden een ernstig auto-ongelulc heeft gehad. Eerst zondagochtend zal Wagenaar beslissen of hij op Duindigt van de partij zal zijn om Henri Buitenzorg naar de overwinning te leiden. Agostinho betrokken bij dodelijk ongeluk OPORTO Joaquin Agostinho, de Portugese wielerkampioen op de weg, met Rina Wagtmans de revelatie in de laatste Ronde van Frankrijk, is in de tweede etappe van de Grote Prijs van Robbiailac met zijn fiets tegen een zeventigjarige toeschouwer gébotst, die op slag werd gedood. Het ongeluk gebeurde gisteren aan het begin van de etappe van Oporto naar Lissabon. P.E.C. won oefenduel PESSE De tweede-divisieolub PEC hieeflt gisteravond in Pesse mét 52 gewonnen van Sportolub Drente, Bij de rust leidden de Zwollenaren met 21. Er waren duizend toeschouwers bij deze oefenwedstrijd. lijk terugwees. „Ik ging slecht", sprak Den Hertog volkomen overbodig. Karakter tonen Omdat Joop Zoetemelk in de andere halve finale won van Frans van de Ruit, leverde de eindstrijd het saillante de tail op dat de finalisten van vorig jaar (Den Hertog en Van de Ruit) nu om de derde en vierde plaats fietsten en de genen die dat toen deden (Zoetemelk en Hoekstra) nu tégenover elkaar kwamen voor de eerste en tweede plaats. In die strijd is het lang gelijk opgegaan. Tot twee ronden voor het einde gaven Hoekstra en Zoetemelk elkaar geen me ter toe. Pas in de laatste ronde kwam er enig verschil en dat in Hoekstra's voordeel. Het andere amatcumummer van de dag, de kilometertijdrit, leverde een kam pioenstrui op voor Klaas Balk. Vorig jaar totaal „in de vernieling", kwam hij nu uitstekend voor de dag „en", re deneerde Balk, „dat was nodig. Ik moest door de barrière van de tegenslag heen en karakter tonen. Die opgave heb ik nu volbracht." Bij de profsprinters, een armzalig groepje, was ook dit keer de titel voor Gerard Koel, die het echter minder mak kelijk kreeg dan in 1968. Zijn tegenstan der Charles Ruikers, een kersverse prof maakte het hem danig lastig en wist zelfs de eerste manche te winnen. Daar na liet Koel zich niet meer verrassen en ging af op de raad van Hein van Breenen („je moet hem een korte spurt opdringen") al stoeide hij in de belle wel gevaarlijk met het geleerde lesje. Manchester na geknoei zimar beboet LONDEN Manchester United heeft gisteren de hoogste boete uit de Engelse voetbalgeschiedenis gekrégén. Een commissie van de Football Association en League legde de vroegere houder van de Europ'S-Cup een' straf op van ruim 60.000 gulden wegens onrechtmatige betalingen aan spelers. Een van de beschuldigingen was een niet toegestane betaling aan elf spelers na de wedstrijd tegen het Argentijnse Estudianitas voor de wereldbeker. Elke speler zou toen ruim 2.000 gulden hebben gekregen. kwam terecht bij Piet de Wit die de Stayerswedstrijd met grote overmacht won. Hij finishte met vier ronden voor sprong op zijn concurrenten die hij precies half-wedstrijd (30 minuten) was ontvlucht. Een verrassing was ongetwijfeld de derde plaats die de Hagenaar Rinus Paul veroverde. Twee jaar geleden reed hij voor het eerst en tot gisteren voor het laatst achter de motor. Hij schreef nu in voor dit nummer om de eenvou dige reden dat hij de dag goed wilde benutten. „Il< dacht" alclus Paul, „wan neer je toch eenmaal in Amsterdam bent kun ie net zo goed meepakken wat er te halen valt. Ik neem dat allemaal makkelijk op, want fietsen doe ik voor mijn plezier. Als timmerman zit ik de hele dag in de bouwerij en dat koersen is gewoon een hobby van me". Op geen van de onderdelen hij reed zowat alles was er succes voor hem, behalve dan onverwacht in het sluitstuk van dc kampioenschappen. Hij stond bij de huldiging naast De Wit en Oudkerk alsof hij er altijd had bijgehoord in het stayerswereldje. A.D.O. NAAR HELMOND H. Sport - zonder Arie Don - tegen Fortuna VI. DEN HAAG- Holland Sport zet zondag op Houtrust zjjn oefenrecks voort en speelt om 2 uur tegen het Vlaardingse Fortuna, dat verleden week zaterdag met 10 verloor van ADO. Fortuna debu teert dit seizoen in dc eerste divisie met een aantal bekende spelers. In de ge lederen z(jn o.a. opgenomen Piet v. Miert (ex-ADO), de oud-Feijenoorders De Gooyer, Hordük en Van Gelderen. Van Hermes DVS (vroeger Xerxes/DHC) kwam overwippen linksbuiten Teulings en voorts kwam van Velox (ex-Sparta- en Holland-Sportspeler) Piet de Vries- Bij Holland Sport is het team slechts op één plaats gewijzigd- Arie Don is ver vangen door de herstelde Kronshorst, waardoor er wat sdhuifwerk aan te pas moest komen. Teske, Dorjee en Valken- hoff zijn nog steeds geblesseerd- ADO speelt een uitwedstrijd tegen Helmond Sport, eveneens een club uit de eerste divisie. Bij de Heimondeis is de ex-international Fons van Wissen nog altijd de grote figuur. ADO's trainer Jezek heeft Jan van dien Oever verkozen boven Dick Advocaat op het middenveld en in de aanval staat René Pas opge steld, zodat Louis de Fuijt plaats moest maken. Opstellingen Holl. Sport: Van Vianen; v. d. Heide, Kronshorst, Verlangen, v- d. Maas; v. d. Bol, Janotka, Boskamp; v. Maurik, Rog geveen en Roodnat. ADO: Thie; v. d- Burch, Weimar, Mansveld, Vos; v- d. Oever, Schoenma ker, De Zoete; Pas, Berg en Holmström- (Opstellingen in 4-3-3-formatie). Definitieve ploegen voor w.k. wielrennen AMSTERDAM. Na de Nederlandse baankampioenschappen heeft de sport- commissic van de K.NW-U. de definitieve ploegen aangewezen voor de wereld kampioenschappen, zowel bü de ama teurs als de beroepsrenners. Bij het wereldkampioenschap profs, dat van 5 tot en met 9 augustus op de winterbaan van Antwerpen wordt ver reden, zal ons land in de sprint worden vertegenwoordigd door Gerard Koel (Hoogerheide). In de achtervolging star ten Gert Bongers (Voorst) en Peter Post (Amstelveen). De drie profstayers waren reeds aangewezen: Piet de Wit, Jadp Oudkerk en Piet van der Lans. Naar het wereldkampioenschap ama teurs (van 15 tot 24 augustus in Brno) gaan de volgende renners: Sprint: Jan Jansen (Westzaan), Leijn Loevesijn (Amsterdam) en Wim Koop man (Rotterdam). Tijdrit over 1 kilometer met staande start: Klaas Balk (Badhoevedorp). Individuele achtervolging over 4 kilo meter: Piet Hoekstra (Dokkum) en Frans van de Ruit (Amsterdam). Ploegachtervolging over 4 kilometer: Balk, Van de Ruit, Hoekstra en Tahak (Amsterdam). Ex-Karei Doorman klaar voor reis naar Argentinië ROTTERDAM (ANP) Het vliegkamp- schip de „25de Mayo" (ex-Karei Door man), dat aan de werf van Wilton Fij- enoord te Schiedam ligt, wordt op 8 au gustus a.s. om 11 uur officieel opgeno men in de sterkte van de Argentijnse vloot. Dit gaat met enig plechtig ceremonieel gepaard. Er zal een wijding door een priester plaatsvinden, waarna de Argen tijnse ambassadeur in Nederland een speech zal houden. Vervolgens spreekt de commandant van het schip, capt. P. R. Brizuela, zijn bemanning toe. De Har monie Wilton Fijenoord zal in deze me dewerking verlenen. Het schip heeft alle beproevingen dan voor de wal uitge voerd, het zal daarna nog een korte tech nische proeftocht maken. Davis Cup LONDEN Na de eerste dag van de halve initerzonefimale van het Davis-Cuptoernooi tussen Engeland en Brazilië, die op Wimbledon wordt gespeeld, is de stand 11. De Engelsman Graham Stiilwell versloeg gisteren in het eerste enkelspel José Edson Mandarüio met 63, 8—6, 86. De Braziliaan Thomas Kodh eiste vervolgens het tweede enkelspel op. Hij won in een enerverend duel met 4—6, 11—13, 6—3, 86, 86 van Mark Cox. LUCKY LUKE: LA CARAVAN E

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11