Tom Okker angstig de „verschrikkelijke dicht bij valkuil" Aanval ADO nog legpuzzle voor trainer Jezek WILMA V. D. BERG BEVESTIGDE HAAR SPRINTERSKLASSE FINALISTEN VORIG IAAR VAN TONEEL VERDWENEN Rijvers zag zege op Sparta Praag Atleten van „Europa draaiden de rollen om Aantrekkelijke zege Hans Ree YYCS wil in kwestie Yolendam bemiddelen DONDERDAG 31 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 HILVERSUM Istvan Gulyas en Bob Maud, vorig jaar finalisten van het tennistoernooi in Hilversum, zijn gisteren op de derde dag, nog vóór de kwartfinales, uit het toernooi verdwe nen. Maud tegen de uiterst precies spelende Fransman Michel Leclercq, Gulyas tegen de nieuwe Tsjechische geweldenaar Vladimir Zed- nik. Verrassingen van niveau, maar het duizend tal toeschouwers beleefde bijna een schokkende sensatie. Tom Okker, die tot voor enkele dagen gemakkelijk een voorschot zou hebben kunnen krijgen op de eerste prijs van Hilversum, 300 Amerikaanse dollars, zag dat zekere geld bijna (Van onze sportredactie door de vingers glippen. Peter Pokorny, de sterkste tennisser van Oostenrijk, waar tennis overigens niet zo'n bijzonder populaire sport is, ontnam Okker de tweede set, veroverde in de beslissende een voorsprong van 41 en was nog slechts één slag van 5—1. Okker herstelde zich. Doordat Pokorny bovendien wat van slag raakte, kon Okker de derde set en zijn faam redden, 64. Na één uur en 41 minuten ïennis was hij doorgedrongen tot de laatste acht, bij wie de Brit Roger Taylor de andere prof is. Het achttal bestaat verder uit drie Tsjechen: Kukal (Okkers volgende tegenstander), Zednik en Kodes, een Fransman: Leclercq, een Duitser: Kuhnke en een Australiër: Phillips Moore. Met uitzondering van Maud en Gulyas alle geplaatste spelers. Ook de dames zijn tot de laatste acht gevorderd. Na Marijke Schaar en Lesley Hunt, die zich dinsdag al kwalificeerden, haalden i Kerry Melville, Karen Krantzcke, Pat Walkden, Vlasla Vopickova, Almut Storm en Trudy Groenman de kwartfinales. De kille Groningse na een uitstekende overwinning op Marina Procter-Godwin, die op de eerste dag Betty Stöve van de lijst van deelneemsters liet af- De partij van Peter Pokorny en Tom Okker was alleen qua spanning het hoogtepunt van de dag, niet qua kwali teit. daarvoor speelde Okker te slecht, te stroef. Tom Okker is professionaal ge schoold maar mist nog het inzicht van de ervaren prof. om te weten hoe weinig hij moet doen om desondanks een zwak kere tegenstander, te verslaan. In de eerste reeks waren er weinig problemen. Na 22 minuten stond de stand 63 op het scorebord, zonder dat Okker eigen lijk maar een moment in de buurt van de afgrond was geweest. Maar in de tweede set kwam de Nederlander angstig dicht bij de verschrikkelijke valkuil. Pokorny. sinds vele jaren student in de economie, mag dan weliswaar al 29 jaar oud zijn, hij behoort tot de sterkste Oos- tenrijkse skiërs en bezit alle. bij die sport benodigde, reactiesnelheid en wendbaar heid. De dropshotjes van Okker, vaak een produktief wapen, haalde de Oosten rijker gemakkelijk. Okker struikelde bovendien een keer over een. van de zij lijnen en die twee dingen samen tastten zijn zekerheid aan. Grimmig Pokorny, in de eerste set herhaaldelijk (Van i sportredactie) DEN HAAG Het devies voor ADO zal in het nieuwe seizoen moeten zijn: schieten was je schieten kunt. By elke geringe kans zal een poging gewaagd moeten worden, want aan het eind van de oefencampagne gisteravond de laatste wedstrijd tegen het gerenommeerde Sparta Praag is nog niet de juiste formule gevonden om met „onstuitbare combinaties" het vijandelijke doel te vinden. Eén keer, na de rust, werd een voortreffelijke aanval op stapel gezet, maar Harald Berg kon zijn schutterscapaciteiten niet in de juiste richting stuwen. Overigens was hij wel de grondlegger van de zege (10), toen hij voorzette op het moment, dat de tweede helft nauwelijks was begonnen, inter national-doelman Kramerius gruwelijk mistastte en René Pas via verdediger Migas scoorde. middelen en Taborsky verstoutte zich zelfs om pal onder de ogen van scheidsrechter v. d. Veer een vuist slag uit te delen aan René Pas. Dat bleef ongestraft, waarmee de heer v. d. Veer zonneklaar bewees dat hij de ze oefenpartij ook broodnodig had want hij maakte nog meer fouten, o.a. een glaszuiver doelpunt van Pas afkeuren wegens buitenspel. Al die ingrediënten maakten wel dat het pu bliek zich al helemaal thuis voelde in het grote voetbal. Er werd stevig ge floten maar ook geapplaudisseerd voor knappe staaltjes voetbal of reso luut afgebroken Tsjechische aanval len die gevaarlijker leken aan ze wa ren want Sparta ging mank aan een afmaker, ondanks de aanwezigheid van de internationals Vesely, Jurka- nin en Masek in de aanval. Paal en lat De schietlust van ADO verzwakte naarmate de strijd vorderde. Holm- stroem had in het zeer prille begin met een enorm schot van grote af stand de paal gebeukt en v. d. Oever na de rust vervangen door Advo caat had Kramerius tot een save gedwongen. Na de Haagse treffer -trachtten de Tsjechen wat hoger tem po in hun aanvallen te leggen maar dat werd knap ontregeld door de sterk optredende defensie van ADO. Niettemin knalde Bouska via de paal precies in de handen van Thie en raakte hij nog eens de lat Daar stond tegenover dat Schoenmaker, die niet in zijn glanzendste vorm verkeerde, inschoot, doelman Kramerius de bal tussen zijn benen liet glippen maar tot zijn geluk het leer tegen de paal zag stuiten. Zodat ADO de zege toch zeker wel verdiende. En met deze oefenwedstrijd de met een fors notitieboek gewapende Kees Rijvers wellicht een dienst heeft be wezen. Want FC Twente is op 10 augustus de eerste tegenstander. Maar het „grote vuur" dat uit de schoenen van Berg en Holmstroem had moeten spatten', bleef weg. En trainer Jezek zal in de laatste dagen voor het competitietoernooi 19691970 hevig moeten passen en meten om de juiste opstelling te kunnen forme ren. Met de achterhoede heeft hij geen centje last. voor het middenveld zijn er ook krachten maar ADO be zit geen linksbuiten. Daarom probeer de Jezek in zijn oefen-legpuzzle op die plaats dan maar eens Berg, die daar vanzelfsprekend minder tot zijn recht kwam. En daar Holmstroem wel van zeer goede wil is maar het spiegel beeld is van de Holland Sportspeler van Maurik weinig gepolijst kon hij als spits geen potten breken, zoals de Belgen dat uitdrukken. Bovendien had ADO kennelijk moeite met het wijzigen van het spelsysteem van 4- 2-4 naar 4-3-3, 'n noodzaak omdat al leen op rechts een buitenspeler voor handen is, hoewel ook daar werd ge- experimenteerd. eerst met De Puyt die voor de rust al, enigszins geprik keld, verdween om Pas te laten spe len. Jezek zal de stukken van de leg puzzle niet zo bar gemakkelijk pas klaar kunnen neerleggen. Al thuis Dat alles wil niet zeggen dat de tien duizend kijkers het woord „teleur stellend" in de mond mochten nemen. Sparta Praag oud-werkgever van Jezek gaf de oefenpartij geenszins cadeau, greep af en toe naar harde vriendelijk lachend bij de meeste slagen van Okker, die voor hem onbereikbaar waren, werd plotseling grimmig. Deze aangeslagen Okker, die zijn greep op het spel had verloren, kon zelfs zijn service games niet meer winnen. Doordat Pokor ny nogal wat moeilijkheden had in d( kuilen achter de baseline een gunstig steunpunt voor zijn voeten te vinden bij de opslag, kwam ook zijn service moei lijk door. Hij nam desondanks een voor sprong van 31 en kwam van 33 op 53- Okker haalde op tot 55, i verloor daarna nog drie keer achter elkaar zijn eigen opslag. Pas op 87 kon De beslissende reeks was het reddings- koord dat Okker nog uit de afgrond kunnen houden. Ook dat touw leek hem uit handen te glijden. Na weer twee keer verlies van eigen service, kwam Okker met 14 achter en zelfs op een slag 15. Op dat moment herstelde Neder lands beste speler zich. Na een paar ongelukkige ballen van Pokorny brak het ritme van de Oostenrijker, die daar na Okker zelfs het reddingstouw in han den speelde. Tot opluchting van de or ganisatoren hield Okker dat stevig in de Drie sets speelde ook Bob Maud, de winnaar van vorig jaar. tegen Michel Leclercq. een glaszuivere Franse ama teur. De 29-jarige ingenieur kan. behalv ..Parijs" maar twee grote internationale toernooien spelen. Maar vakantie kan hij niet aan tennis besteden. Hij is trouwens met vrouw en twee kinderen in Hilver sum. Michel Leclercq. de nummer vijf van de Franse ranglijst die financieel geen enkel voordeel trekt uit zijn tennls- kwaliteiten. was in de eerste set genade loos tegen Maud, die geen vat kreeg op het akelig precieze spel van de Frans man met het kleine blonde ringbaardje. Maud was niet op dreef en greep voort durend mis op de niet te harde, maar zeer productieve backhand van Leclerq, die de eerste set met 60 won, de twee de met 46 verloor en de laatste weer met 63 binnenhaalde. Nader© overdenking Tegenover deze met zijn talenten woekerende Fransman stak Jan Hordijk schril af In zijn partij uit de tweede ronde tegen Kuhnke incasseerde Hordijk vlot de eerste game, maar verloor zo mogelijk nog vlotter de volgende 12. Afschuwelijke backhand Zuiver genoeglijk is Trudy Gi'ownan .Tennis", heeft Hordijk, ooit gezegd, „ls 'oor mij niet aantrekkelijk meer, wan- leer.ék geen verdere vooruitgang boek". Een uitspraak die een nadere overden king van zijn kant waard ls- Trudy Groenman heeft ook een moment gehad, een paar jaar geleden, dat tennis voor haar niet meer aantrek kelijk was Zij nam toen de juiste beslis sing en speelde uitsluitend nog voor haar genoegen. Iets overigens, wat Hordijk op dit moment bepaald niet lijkt te doen. dit jaar weer in Hilversum teruggekeerd en het moet een plezier voor de toe schouwers zijn deze nuchtere Groningse aan het werk te zien. Voor Marina Procter-Godwin, de ranke Zuidafrikaan- se, was het minder plezierig. Flink a; vallend, met een soms forse forehand een afschuwelijk gesneden backhand, redelijk smashvaardig en af en toe beste ace producerend op haar eerste opslag, overrompelde Trudy Groenman Marina Procter in de eerste set volkomen 61. Daarna kreeg de Zuidafrikaanse wat meer greep op het rechtlijnige spel van de Groningse, die op 45 zelfs twee setpunten tegenkreeg. Dat was niet on overkomelijk voor Trudy Groenman, die haar eerste wedstrijdpunt. een geschenk, volgend op een black-out van umpire Suurbeek, de vader van Astrid. verzil verde met een onhoudbare service. Uitslagen Herenenkclspel (achtste finales): Okker (Ned.)—Pokorny (Oost.) 6—3. 7—9, 6—4: Ku kal (Tsj.)—Barclay (Fr.) 6—8, 6—2, 7—9; Kühnke (W.-Dld.)—Tajcnar (Tsj.) o6, 6—1, Schaar-Janssen-Gulyas (Ned.-Hon.)—Cecilia Martlnez-Gorostiaga (VS-Bol.) 6—4. 6—3: Marie Neumanova-Zednlk (Tsj.)—Ada Bak- ker-Fleury (Ned.) 8—6, 6—4: Vlasta Voplcko- va-Kukal (Tsj.)—Laura Rossouw-Leclercq (Z.-Afr.-Fr.) 2-6, 65; Rossouw-Leclercq teruggetrokken; Madeleine Brummer-See- gers (Z.-Afr.)—Trudy Groenman-Scholtz (Ned.) 6—4. 6—1; Betty Stöve-Ploetz (Ned.- T Hunt-Mathhews hillps Moore-Phillps Moe Judith Salome-Budlng (Ned. 46; Helen Gourlay-Hemmes (Aus.-Ned.) Annemiek Blom-Vaarties (Ned.) 6—1. 6—0; Frances Taylor-Mac Lennan-Taylor (GB) Patricia Went-Van der Heuvel-Welschen (Ned.) 6—1. 6—0: Els Veentjer-Spruyt-De Koning (Ned.)—Anita van Deventer-Bertram (Z.-Afr.) 6—3. 0-6. 6—2. Tweede ronde; Karen Krantzcke-Okker (Aus.-Ned Astrid Suurbeek-Soeters (Ned.) Vopickova-Kukal (Tsj.) Madelelna Bru Herendubbelspel Hemmes-Soeters (Ned.) 9—11. 6—4, 6—0; Barclay-Philips Moore (Fr.-Aus.)—Bertram-Seegers (Z.-Afr.) 6—2, 6—2; Budlng-Kuhnke (W.-Dld.)—Baleson- Matthcws (Z.-Afr.) 6—2, 6—4; Holecek-Zcd- nik (Tsj.)—Fleury-Hordijk (Ned.) 6—4. 11—9; Kodes-Kukal (Tsj.)—Van Eysden-Van Gel- Plotz-Pohmann (W.- Een kus van de Ulvenhoutse ronde mis voor Rini Wagtmans. die deze ronde in Brabant op zijn naam STERKE PROFRONDE VAN RINI WAGTMANS ULVENHOUT Rini Wagtmans heeft gisteren in de profronde van Ulvenhout opnieuw getoond, dat hij voortreffelijk in vorm is. De renner uit St. Willebrard reed een sterke koers en toonde zich in de eindsprint de snelste van een groep van 22 renners. Talloze vluchtpogingen leverden slechts tijdelijk succes op, zodat in de slotfase een vrij grote groep op de finish afkwam. Wagtmans kreeg het nog even moeilijk toen Gerard Vianen naar voren kwam. maar won toch met duide lijk verschil. De uitslag is: 1. Rini Wagtmans (St. Willebrord) de 120 km in 2 uur 55 min. 56 sec.; 2. Gerard Vianen (Kockengen); 3. Harry Steevens (Elslo); 4. Jos van der Vleuten (Mierlohout)5. Daan Holst (Amsterdam); 6. Jan van Katwijk (Oplo); 7. Bart Zoet (Waarder); 8. Henk Nijdam (Zundert); 9. Giovanni Jimenez (Sp.); 10. Roger Rosiers (Belg allen in 2.55.56. I.B.M. SCHAAKTOERNOOI STUTTGART De verwachting dat de Europese dames en heren de eerste dag van het treffen met Amerika met ruime achterstanden zouden afsluiten is niet uitgekomen. De Europese dames lei den na de helft van de wedstrijd zelfs met groot verschil: 3725. Bij de heren loonde Europa zich eveneens sterker, al is de afstand hier geringer: 5549. Wereldrecords heeft de openingsavond in het prachtige Neckarstadion van Stutt gart niet opgeleverd, wel een groot aan tal voortreffelijke prestaties. De meeste indruk maakte de Amerikaanse Madeline Manning op de 800 meter. De olympische kampioene, die het na haar overwinning in Mexico weer moest opnemen tegen de Roemeense Ileana Silai, deklasseerde haar tegenstandsters in de tweede 400 meter volkomen. Madeline Manning won in 2 min 1,3 sec, de beste tijd dit seizoen ge lopen. Ileana Silai kwam 2^2 seconde later over de streep. Voor Vera Nicolic, met 2.00,5 wereldrecordhoudster op deze afstand, liep Stuttgart op een volkomen mislukking uit. De Joegp-Slavische, die in Mexico in de halve finales uit de baan stapte, was ook ditmaal nergens. Na 100 meter was haar tegenstand volkomen ge broken. Zij werd in 2.18.6 vierde. Bij de ereceremonie verscheen Vera Nikolic, die waarschijnlijk ook als kanshebster voor de Europese kampioenschapen in Athene moet worden afgeschreven, niet op het erepodium. Langzame start Wilma van den Berg, een van de twee Nederlandse vertegenwoordigsters in de Europese ploeg, bevestigde op de 200 ter, dat zij tot de beste sprintsters de wereld behoort. De atlete uit Uden, die dit seizoen imponeerde met tweemaal 11,4 seconde voor de 100 meter en die op de 200 meter een tijd van 23,1 seconde achter haar naam heeft staan, startte wat langzaam, maar kwam in de bocht sterk terug. De in de binnenbaan vertrokken Barbara Ferrell kon zij echter niet meer bereiken. De Amerikaanse zegevierde in sec.. Wilma finishte 0,1 seconde later. Nu de Poolse Irena Szewinska, die een baby verwacht, dit jaar niet meer zal j uitkomen in wedstrijden is Wilma van den Berg plotseling de grote favoriete voor de Europese titel. Sterke eindsprint Olympisch 400-meterkampioen Lee Evans speelde ook dit keer zijn sterke' AMSTERDAM De dertiende ronde van het IBM-toernöoi heeft de door de experts verwachte botsingen in ruime mate opgeleverd. Het indrukwekkendste wapenfeit was wel de nederlaag van Kavalek tegen Portiscb Ree versloeg Barendregt op aantrek kelijke manier. Zijn kansen op ver lenging van de actieve meestertitel voor vijf jaar zijn reëel geworden. Langoweg staat tegen Hartoch zeer goed. Bij een zege van wit worden Hartochs kansen op de meestertitel sterk ondermijnd; hij dient dan nog l'/a punt uit twee partijen te vergaren. Op gelukkige wijze won Damjonovie van een dodelijk vermoeide Gheorghiu. Grootmeesiergroep (13e ronde): Donner— Vasjoekov ',-j— Liberson—Tatal 1—o; Langeweg—Hartoch [j—'/jRee—Barendregt J—0; Stein—Ivkov Va—'.sKavalek—Port lach 0—1; Damjanovlc—Gheorghiu 1—0; Byrne— Stand' na'l3 ronden: 1. Porilsch (Hon.) 10},; W. Llberson (Kusl.) S; 3. E. V'asjoekov (Rusl.) 8 j; M. Damjanovic (Joeg.) 8; 5/7. R. Byrne (V.S.); K. Darga (W.-Dld). B. Ivkov (Joeg.) 7«a8. L. Steln (Rusl.) 7; 9. L. Kavalek (Tsj.-SI.) 6Vi; 10. H. Ree (Ned.) 6; 11. R. Hartoch (Ned.) 5V,; 12. F. Gheorghiu (Roem.) 5; 13. S. Tttal (It.) 4%; 14/15. J. H. Donner (Ned.); K. Langeweg (Ned.) 4 eo 16; J. T. Barendregt (Ned.) 3 pnt. Wilma van den Berg vierde gisteravond triomfen op hoog niveau. Zij werd achter de gouden medaillewinnares van Mexico, Barabra Ferrell tweede op de 200 meter in het astletiekduel tussen de grootmachten van Europa en. Amerika. Okker als tweede geplaatst in Hamburg HAMBURG Tom Okker is aJ6 tweede geplaatst voor de internationale tenniskampioenschappen van West- DuiIsland, die maanaag in Hamburg be ginnen. Als eerste is ae Australiër Tony Koehe geplaatst. Okker wordt gevolgd door etui DrysdaJe (Zd.-Afr.), Roy Lmoison (Auslr-) en Bob Hewitt (Zd.- (Europa) 50.0 eindsprint uit, waartegen landgenoot Tommie Turner, die 300 meter geleid had, kansloos was. Evans liep in die laatste 100 meter bijna een volle seconde van Turner weg: 44.9 tegen 45.8. De Europea nen Naliet en Werner bleven op dit ge weld het antwoord schuldig. De Oostduitse kogelstoters gaan de he gemonie van de Amerikanen overnemen. Oost-Duitsland, dat dit seizoen met Euro pees recordhouder Hans-Peter Gies (20.64 meter). Dieter Hoffmann (20.60. Hans- Joachim Rothenburg (20.49) en Hartmut Brisenick (20.22) vier kogelstoters boven de 20 meter heeft, schokte het Ameri kaanse zelfvertrouwen met een dubbele Europse zege. Gies bleef met 20.57 meter slechts zeven centimeter beneden zijn Europese record, terwijl Hoffmann met 20.35 de Amerikanen Salb en Steinhauer, die onder de 20 meter stootten, ruim voorbleef. Uitgefloten Een kleine 35.000 toeschouwers hadden echter niet alleen applaus voor de Oost duitsers over. Zo werd Jürgen Haase bij de prijsuitreiking van de 10 kilometer uitgefloten, omdat hij tot driemaal toe weigerde Gaston Roelants, met wie hij ver voor zijn tegenstanders uitliep, aan kop af te lossen. Pas in de laatste 100 meter kwam Haase langs Roelants en hoewel hij pal naast de Belg bleef lopen, drukte hij op de finishlijn zijn borst iets eerder door de draad. In tijd was er geen verschil. Beide lopers kregen 28.51.4 toe gewezen. Uitslagen 400 m horden (heren): 1. Gerhard Honnige het bestuur van Volendam aange boden. als „derde man" aan tafel te komen zitten om de problemen die r.(jn gerezen rond de contracten van da Volendamselectie tot een oplos sing te brengen. Karei Jansen: „Ik geloof niet dat de partijen zo absoluut tegenover elkaar staan als wordt gesuggereerd. Het ultimatum heeft voornamelijk de taak gehad zekerheid te krijgen over de standpunten van de spelers, het hoeft geen absolute breuk te be tekenen. De zaak is echter uniek in Aad Mansveld op de knieën *s tot ver tn de TsfeChteche verdediging doorgedrongen, ftohektareahtor Van dar Vaar heeft achtbar <A gefloten, zodat dm spelers men plooe* ttiftuaaraa. manier te wrikken zijn aan de stand punten van beide partijen. Als dat niet kan hoef je niet eens aan de tafel te gaan zitten. „Als we niet tot een vergelijk zou den kunnen komen, blijven er voor de spelers noch voor het bestuur veel alternatieven over. De spelers zouden worden beschouwd als contractweige raars, wat inhoudt dat ze niet naar een andere amateurclub kunnen gaan. Ik ben er overigens vast van overtuigd, dat er een oplossing komt, zowel het bestuur als de spelers zijn zich terdege bewust van de situatie. Misschien kan de zaak dan toch nog voor het begin van de competitie worden opgelost". (bes eidprestaue Liquorl (VS) Europese TummJer (Eur.) 4. Jimn Mason (VS) 3.39,4. m (heien): 1. Lee avails (VS) 44.9. 2. ne 'x urn «Zr (VS) 45.8. 3. Jean-Claude (Eur.) 4b. 1. 4. Jan Werner (Eur.) 46.6. :uswerpen (dames). 1. Liesel Wester- (Eur.j 62.1b m, f.ia Manollu (Eur.) 3. Kancc KleichKu (VS) 47.52 m, 4. - "heren)1.' Jonn "c'uilos (VS) 10 3. (dar (VS) Berg (Eur.) 23.4. i (VS) 1.73, 4. Debbie Brill (VS) 1.73.i 2. T« Ralllns (VS) 13.6. 4. Carol Rogers <Vlo!ooe °m: 1. Jurgen Haase (Eur.) 36.91.4. 2. Gaston Roelants (Eur.) 28.51.4. 3. Juan MarUnex (VS) 28.57.4, 4. Ken Moore (VS) 29.26.4. v Verspringen (heren); 1. Lynn 8.11 m. 2. Stan Whitley (VS) 7 ques Panl (Eur.) 7.76 m. 4. SDeerwerpcn ^(h Mil ton Sonaky (VS) 77.58. nunen (Eur.) 73.76. PolsstokhoogsPr'ng< HP - nato Dlonlsi „olfgang Nordwlg (Eur John' Pcnnel (VS) 5.000. 4. Casey "ÓVrxm mfurThereri)i. Amerika (Gree- nc, Vaughan, Hurd en Carlos) 38,8. 3. Euro pa (Fenoutt, Corval. Wupherer en Eigen- "Y'i 1. lurop. (Urn*, gren, Simpson. Duclos en Besson) 3.32.6. i

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9