Machtige vertoning Florissant en Felix Tilburger ergert zich aan f neerhalen van militairisme Voetbalclubs oefenden „BEWAAKT EN BEWAAR" GEEN KNOKPLOEG BOND VOOR EX-SOEDATEN OPGERICHT Moeizame zege Italië op Belgen i Vrijdagvoordeel hen VROOM DREESMANN paqina: s DE LEIDSE OOURANT DONDERDAG 31 JULI 1969 WASSENAAR Indien er nog enige twijfel mocht bestaan, over de enorme vooruitgang in het prestatiepeil dan is deze gistermiddag op de renbaan Duin- digt wel volledig weggenomen. In het begin van de middag deden dat al Beau tiful Star met de succesvolle trainer Harmsen en Darling Hollandia (Harrie Pools), die na een uitstekend verdeelde sprintkoers met km-tijden van 1 min. 19.4 en 1 min. 19.7 de nieuwe Neder landse aanwinsten op de Europese elite- lijst werden. Trainer Harmsen in vorm bracht met Fernandel en Derbykandidaat Her Areta nog twee winnaars in de baan: De machtige vertoning op Duindigt werd het treffen tussen de cracks Flo rissant en Felix, die elkaar voor de laat ste keer in het kampioenschap der 5- jarige hadden ontmoet. Ditmaal moest Felix met de Hagenaar Giel van der Togt 25 meter voorgeven, een handicap die hij zo snel inliep dat al na enkele honderden meters het leidende trio werd gevormd door Florissant, El Hadie en Felix. Dit trio ging zo snel dat de rest van het veld werd gedegradeerd tot vierde- lclassertjes. Zeldzaam mooi Zelden heeft Duindigt zo'n langdurige, zo'n verbitterde, maar ook zeldzaam mooie eindstrijd gezien. Twee paarden van internationale klasse die alles ga ven wat zij aan strijdlust in hun body hadden en twee rijders met de onver zettelijke wil dan te tonen wie van hun paarden de beste is van de generatie der 5-jarigen. „Geknokt" Driehonderd meter lang werd erom „geknokt", hoofd aan hoofd, met losse leidsels stormden zij naar do eindstreep, die een fractie eerder, door Felix werd bereikt. Draverijen8:66" AVRO-prUs (2100 in): 1. Happy CHestnul J. Honey Six. VPRO-prijs (2120 i (C. A. van Leeuwen) 1.19.4, 2. Darling Hol landia, 3. Arnoldus Toto: w. f7,40, pl. f2,30, f2,10, f3.10: kop pel f 20,50: cov. f6.40. NOS-prijs (1500 m): 1. Ikc Buitenzorg (P. R. R. Koppejan) 1.28.6, 2. Ina, 3. In- Toto: w. f3,—, pl. f 1,40, f 1,80, f 1,50; kop pel f 10,20; cov. f5,60. TROS-prljs '(5000 m): 1. Epilog V (E. Lee- pel f 11,70: cov. f KRO-prljs (2100 i Togt) 1.21, 2. Florissa Her Areta (J. Zuy- Kwikstarprijs (1900 m>: 1. Johan (R. Wete- - 5, 2. Cheetah, 3. Willy. 12.40, pl. f 1,70, f2,80; koppel f 4,10. Wildebrasprijs (2000 m): 1. Unexpected Totalisatoromzet: f210.603,—. BANDOL De Zweed Kent Carlson is gisteren op de rede van Baoidol in Zuid-Frankrijk wereldkampioen in de klasse OK-jollen geworden. De Zweedse zeiler bracht de zevende en laatste race van de regatta op zijn naam. De Deen Jörgen L/mdhartsen werd in deze wed strijd tweede en de Nederlander Rein Verweymeren derde. De dierpsychologen pijn het er nog steeds niet helemaal over eens of een paard Jean lachen. Deze foto maakt in elk geval wel duidelijk dat een paard kan lachen als een boer die kiespijn heeft. Voor deze Slietlandpony blijft er nl. geen andere keus over. De vliegen spelen krijgertje rond zijn ogen en of schoon het Madurodampaardje daar in het geheel niet van gediend is, kan het ter afwering van dit kie telende spel niet anders doen dan met de oogleden knipperen. En die vliegen maar denken, dat dat paardje hun spel apprecieert, omdat het paardje in hun facetogen alleen maar een oogje dicht knijpt. Meer dan aan het speels gekietel in zijn ooghoeken lijdt deze pony aan dit misverstand. Het dier hinnikt het uit. niet van plezier, maar uit on lust omdat het hem niet gegeven is hier een einde aan te maken. Het weet, dat Guido Gezelle gelijk had, toen hij ontdekte, dat de blommen een tale spreken. Het weet ook, dat dolfijnen bedoelingen en gedachten door geluiden aan elkaar overdra gen. Maar behalve het sprekende paard Ed weet dit dier, dat de mogelijkheid van de spraak hem niet gegeven is. Deze pony zou de vliegen in krachtige termen naar de andere wereld willen wensen. Zeker bij dit warme weer. Maar liet kan niet. In zijn machteloosheid moet het dier het bij krachteloos gehinnik laten. In het besef, dat- het de indruk wekt te lachen als een boer die kiespijn heeft. Als pony kan hij ook niet anders. DEN HAAG Ajax is gisteravond in Wuppertal niet verder gekomen dan een onbeslist tegen Wuppertaler SV: 11. PSV bereikte in Berlijn tegen Hertha BSC eenzelfde score, Sparta verloor met 21 van Kickers Offenbach en DWS ver loor op eigen terrein met 21 van de Engelse eerste-divlsieclub Huddersfield Ajax liet een voortreffelijke indruk achter. Zeker voor een vriendschappelijke wedstrijd stond de ontmoeting op een hoog peil. Proepper gaf Wuppertaler SV al in de vierde minuut de leiding. Zes minuten voor de rust had Cruyff einde lijk succes, 11. Cruyff, Keizer en Vasovic waren de beste spelers bij Ajax. PSV heeft het tegen Hertha BSC heel moeilijk gehad. De Duitsers waren bijzonder belust op winst en speelden met een grote inzet. Ondanks het over wicht dat Hertha BSC gedurende lange tijd had scoorde PSV de eerste treffer. Dat gebeurde enkele seconden voor het rustsignaal dank zij Van der Dungen. De nieuwe aanwinst van Hertha BSC, Gayer, die van Wiener SK is over genomen, zorgde in de zesde minuut na de hervatting voor de zeker verdiende gelijkmaker. Sparfca speelde een goede en snelle wedstrijd, die niettemin eindigde in een zege voor Kickers Offenbach. Waida opende na twintig minuten de score. Jan Klijnjan zorgde in de 31e minuut dat de rust zou aanbreken met gelijkstand: 11. Een doelpunt van Bechtold besliste hal verwege de tweede helft de ontmoeting. Klijnjan en Terhorst waren de beste spelers bij de Rotterdammers. DWS heeft de voor de Koninkrijks- spelen in Suriname vertoevende Stanley Bish in de eerste oefenwedstrijd tegen Huddersfield Town node gemist. Ze hadden namelijk een „afmaker" in deze vaak te harde ontmoeting best kunnen gebruiken. Zeker in het eerste kwartier, toen vooral Klaas Nuninga vaart in de aanvallen bracht. LUCKY LUKE: LA CARAVANE (Van een onzer verslaggevers TILBURG Opgericht is de landelijke bond van parate oud militairen en ex-overzeese strijd krachten. In Tilburg wil de 42- jarige J. van Veenschoten, oprich ter van de bond, die het onver schrokken devies „Bewaak en Bewaar" voert, graag meer ver tellen over zijn met de helm op geboren geesteskind. Wat is de aanleiding van de oprich ting geweest? „Er is een oud-Engels ge dicht dat zegt dat God en de soldaten in oorlogstijd worden aanbeden en aat God tijdens de vrede wordt vergeten en de soldaten worden verguisd. Wie staat nog pal voor de mannen die het vader land gediend hebben, een kogel door hun kop riskeerden? Waar zijn de rechten, die hij toch daaruit mag ontlenen?", vraagt de heer Van "Veenschoten. Hij is kan toorbediende en ging op 19-jarige leeftijd naar Indië. En diende als gewoon kor poraal bij de vierde genie veld. Hij ging als oorlogsvrijwilliger, toen hij terugkwam bleek zijn „daadwerke lijke vaderlandsliefde" te worden ge honoreerd met afgewezen sollicitaties. „Overal waar ik solliciteerde zei ik dat ik oorlogsvrijwilliger was geweest; die moest men kennelijk niet". Maar dat was twintig jaar geleden? „Ja, maar nu nog wordt er te weinig opgekomen voor de belangen van de ex-militair, met name door de bestaande bonden. Het totale maatschappelijke bestel is een doolhof. Op sociaal maat schappelijk terrein zijn zovele instan ties, die zich met je bemoeien; kijk daar ligt een laak voor ons. Pas nog kreeg ik iemand aan de deur. Hij is in '40 door oorlogshandelingen gewond geraakt; iets aan de hersenen, maar de man is wel bijzonder trots op zijn mobilisatiekruis. Als oud-militair moest hij zijn recht zoeken. Kijk; wij zullen dat probleem dan meteen eens even uitzoeken en on- der ons toezicht snel laten verlopen", zo zet de heer. Van Veenschoten uiteen. „Wij willen een belangenorganisatie zijn; de bestaande bonden zijn ontspan ningsverenigingen met een drumband", zegt hij met een zenuwachtig lachje. Hij spreekt, net als de koningin, in de „wij-stijl". Alle ex-militairen en ex-overzeese strijders (die dus nu nog in beroeps- dienst in het vaderland zijn) kunnen lid worden. Het laat zich raden dat degenen, die „balen" van de militaire dienst hebben niet zullen staan dringen om toe te treden. Maar dat hoeft ook niet: „Het gaat ons toch al te negatief", zegt de heer Van Veenschoten. „Het militairisme takelt af. Er komen steeds meer dienst weigeraars, die onder het mom van gewetensbezwaren uit dienst weten te blijven. „Bewaak en bewaar" moet u daarom ook zien als het devies van het positivisme, waarmee wij het evenwicht tegenover de lieden die zeggen „breek maar af" willen bewaren". Legale middelen Los van het ideële, wil de bond een goed rechtse belangenorganisatie zijn, gericht op effectief optreden in alle aangelegenheden die het belang van de leden, individueel, zowel als collectief, aangaan of bevorderen, met gebruik making van alle haar ten dienste staande legale middelen. ,.We zouden bij Defensie een partij loze staatssecretaris voor ex-militairen moeten krijgen. In België hebben ze zelfs een minister voor oud-strijders. Als daar een oud-strijder zonder werk zit en hij loopt bij dat ministerie binnen en ze moeten er toevallig een portier hebben, dan gaat hij hup er in. Met voorrang f boven iemand die niet in dienst geweest is", zegt de heer Van Veenschoten. De heer Van Veenschoten draagt een| staaltje van „Orde en Vrede". Een her-j inneringsteken uit Indië. „Dat wordt weer vrij frequent gedragen. Kijk, weer een illustratie van lotsverbondenheid L van de ex-militairen". Als kapitein Westerling de bond om! bijstand zou vragen, zal hij die dan| krijgen? „Hij zal geholpen worden. Dat zou ikl niet weigeren, waarom zou ik hem wei-g: geren. Iedereen die het eerlijk bedoelt, helpen wij". Bij het weggaan zegt ex-korporaal Van Veenschoten: „Begrijp me goed hoor „Bewaak en Bewaar" gaat niet de straat op. Daar ligt geen taak voor de bond'' E.K. HONKBAL WIESBADEN Italië heeft het gis teren in zijn derde wedstrijd voor hel toernooi om het Europese honkbal- kampioenschap, dat in Wiesbade wordt gehouden aanvankelijk zeer moeilijk gehad. Weliswaar versloegen de „Azzur- ri" het Belgische team uiteindelijk mei 73, doch na twee innings had de ploej een achterstand van 30. Op werpen van Silva waren de Bé!g< in de tweede innings opmerkelijk produk- tief. Switsers, Vandenbosch en Kuypen zorgden voor de voorsprong van 30. Toen Lercker de plaats van Silva nam keerden echter de kansen. Dank zij Spinazo en Passarotto werd de achter stand in de derde innings tot 32 ver kleind. Meli scoorde twee innings latei de gelijkmaker. Een drie honkslag vac Cavazzarro bracht in feite de beslissing Ook daarna was de Italiaanse werper K sterk voor de Belgen. Ruiten japonstof Een collectie in 28 grote en kleine ruiten. "Ideaal'' voor kreukherstellende schoolkleding. 140 cm breed. Per meter 6. Badlakens van een bekend fabrikaat. In fraaie streepdessins. Groot formaat. 10.' 1e keus. prima kwaliteit. q g Parterre T. ALLCZM OELOiq VRIJPA O t AUGUSTUS M.S. Kleuterrokje in Trevira Met galgjes en brede stolpplooi. In diverse kleuren o.a. rood. 5c Maat 80 i|. Maat 86 j Maat 92 c*2! Ie etage Jokari Picolo Jokari, een zeer opwindend zomer spel. In handige plastic zak verpakt. Lakregenmantel Met ritssluiting en staande col.. Ideaa' voor regenachtig weer. 6 vrolijke kleuren. Maten 34.44. fotolijm. Voor het verzamelen van al uw vacantia her* fnvisinet B.H. Blijft na herhaaldelijk wassen zijn vorm houden. In kleuren Vlaten 32-38. 4.* te etógsf 30, A JPwt 1 ^Bré v Juf Strand- windscherm Met stokken, scheer lijnen en haringen. In foudraal verpakt Hoogte 140 cm I panelen |3.9° Parterre ^8 525*4 panelen 4e etage Kinderpyama's Cloqué kwaliteit.! Jasje met kort mouwtje. Hoogslui. tend halsje. Pantalon met zijsplitjes. Diverse dessins. N Maat2t/m14. .m 15 KI. st Maat 2 D. Maat14g 25 Luxe brood- of fruitschaal van vernikkeld wit metaal. Royaal model, sierlijke uit- Princé fourró 15 grote dubbele biskwies met vanille crème vulling. Blijven enige dagen O.8 Terlenka filet Decoratieve glas gordijnen met lood veter. Voor elk in terieur. 200 cm hoog. Gedistingeerd. Decoratief Zeer eenvoudig te wassen. Per meter 4f 95 Parterre O. - 3e etage:—Parterrev

Leidse Courant | 1969 | | pagina 8