NIXON BEZOEKT VANDAAG INDIA Eerste elpee Lenny Kuhr W en fraaie plaat José Feliciano Wapenbeleid onderwerp van gesprek JUBILEUM COLLECTIE PATOU ADEMT EEN VROLIJKE GEEST Vakbeweging machteloos vindt FSV Bruinhemden als van ouds weer „in actie DE LEIDSE COURANT NEW DELHI (A.P.) Presi dent Nixon is vanmorgen in de i Indiase hoofdstad New Delhi aan- j gekomen voor besprekingen met premier mevrouw Indira Ghandi. Behalve door de premier werd hij I door de waarnemend president Muhammed Hidayatoeallah opper rechter van het hooggerechtshof, verwelkomd. Een van de voor naamste onderwerpen van gesprek zal het Amerikaanse wapenbeleid in dit deel van de wereld zijn. Er bestaan tussen beide landen weinig dringende problemen- Nixon zal even wel zijn bezoek gebruiken om de poli tieke kraclht van mevrouw Ghandi te taxeren, nu de regerende congrespartij ernstige interne moeilijkheden heeft- Ook de actieve Russische diplomatie die (Van onze moderedactie) PARIJS De wintercollectie van Jean Patou, die woensdag werd getoond, was feite een jubileumcollectie, het huis Patou bestaat dit jaar 50 jaar. Een groot deel, ontworpen door Michel Go- ma, ademt een vrolijke geest, en heel de collectie is gericht op „ontspannen vrijheid". „Ik wil de vrouw voor zover mogelijk is binnen de grenzen van ele gance en chic, vrij maken", zegt Goma. Daarom zijn er veel modellen die een losse en soms onverschillige lijn bieden, en lijn die altijd jong en dynamisch is. Goma speelt met de rokzoom voor overdag. Sommige pakken reiken tot halfweg de kuit, en daarbij eindigt het jasje op vingertoplengte of ter hoogte van de pols. Deze pakjes zijn slank aan gesloten of kokervormig. Een hoge kraag is Goma's visitekaartje dit seizoen. Soms lijken de kragen op hoge gesteven he- renboorden. De ceintuur komt een heel stuk beneden de heup in de meeste ge- 'allen is hij van lakleer, maar ook wel 'an dezelfde stof als de pakken. De jassen zijn slank en eenvoudig, en hebben soms flinke kragen zoals de eer ste automobilisten op hun overjassen graag zagen. Daaronder worden kazui felachtige jurkjes gedragen gecombi neerd met coltruitjes met lange mou- u Ook wel jurkjes als superplies die worden gecombineerd met lange vrolij ke gebreide stola's en mutsen. Goma heeft voor overdag losvloeien- de jurkjes gemaakt van jersey, zijde of zwarte crepe. De rug is daarbij vaak blousend gehouden. Op bont wordt niet gespaard voor zomen en bijzondere ac centen. Langs kragen en mouwen wordt weer vossebont gezien. De avondtoilet ten van Jean Patou schitteren door de pailletten de veelkleurige opstiksels, en de rijke, fraaie stoffen. Struisvogel is verwerkt langs geborduurde mouwen. Een groene satijnen blouse wordt gedra gen onder een naar Indiase motieven met stenen bezette kazuifel. In een soort gelijk model zagen wij een rode blouse. Er werden ook mooie flatterende zwart fluwelen broekpakken getoond. De man nequins droegen veel en enorm grote edelstenen aan de vingers. Verder wa ren er tot op de voet vallende capes uit allerlei materiaal die de dramatische in druk la Florence Nightingale" maak ten. De kleuren van de avondkleding be strijken bij Goma een breed palet, alle tinten rose, alles uit de families der fuchsia's, en verder wit, grijs en beige. Voor de coktailjurken is hij niet afke- gerioht is op regionale economische sa menwerking tussen India en zijn na buren, met de bijgedachte aan een col lectieve veiligheidsregeling voor Azië, komt aan de orde. Nixon zal wel gevraagd worden naar de Amerikaanse plannen ten aanzien van de wapenverkoop aan Pakistan, het volgende land dat Nixon zal bezoeken- De Verenigde Staten hebben hun wapen verkopen aan beide landen stopgezet bij de oorlog tussen beide om Kasjmir. Maar deze maatregel heeft Pakistan, welks leger meer Amerikaanse uitrus ting had, meer geschaad dan India. Nixon zal van zijn kant willen weten hoe het er tussen India en de Sovjet unie voorstaat, nu India van Rusland afhankelijk is voor zijn wapens. Moge lijk wordt India ook gevraagd om na het staken van de strijd in Vietnam de rol van vredebewaarder in dat gebied te spelen. Franse rechter verdiende brood met niets-doen (Van o e oorrespondent L. J. Kleijn) PARIJS Luie mensen vindt men overal, ook bij de magistratuur in Frank rijk. In het noorden van Frankrijk, in de buurt van Rijssel, is een rechter ont slagen, die het liefst zijn brood verdien de met niets doen. De man was in 1963 benoemd, maar liet aanstonds griffier en advocaten urenlang op zich wachten. De voorzitter van het hof liet hem bij zich komen en beterschap werd beloofd. Maar toen gooide de rechter het op gevoelige voeten en wist zelfs dok tersattesten te overleggen, waaruit bleek dat knobbels en likdoorns hem inderdaad het lopen moeilijk maakten. Maar tijdens een verlof van drie dagen werd hij er door zijn voorzitter op be trapt dat hij kon lopen als een haas. Als voorzitter van de plaatselijke so ciale verzekering liet hij alles op zijn be loop, zodat er in de dossiers een achter stand ontstond die nauwelijks meer was in te halen. Ten einde raad nam de voorzitter van het hof een psychiater in de arm, die in zijn rapport concludeerde dat hij in zijn leven wel eens luilakken had ontmoet, maar nog nooit zulk een exemplaar als bedoelde rechter, die na een onbehoor lijk gedrag op een dansavond door de minister van justitie uit de magistratuur werd verwijderd. De rechter deed de mi nister een proces aan en verlangde een schadevergoeding van 130.000 franc, die staatsraad als hoofd der rechtscollege hem dezer dagen heeft geweigerd. T s jecho-Slowakije geeft rechters meer macht PRAAG Reuter) In Tsjecho-Slowa- kije wordt gewerkt aan een nienw wet boek van strafrecht, dat de onafhanke lijkheid van de rechterlijke macht ver groot en de strafmaat voor het illegaal verlaten van het land vermindert. Dit heeft de Tsjechische minister van Justi tie dr. Vaclav Hrabal, tegenover het persbureau CTK verklaard. Volgens hem krijgt de rechterlijke macht als enige instantie de bevoegdheid om aan te klagen en gevangenisstraffen op te leggen. Een zaak die eenmaal voor de rechter is gekomen, kan niet worden overgenomen door een andere instan tie. zoals b.v. het ministerie van Bin nenlandse Zaken waaronder de zorg voor de staatsveiligheid valt. Een bevel tot huiszoeking zal ook alleen door de rech terlijk macht kunnen worden gegeven. Elke verdachte krijgt het recht op een verdediger. In antwoord op een vraag over de on afhankelijkheid van de rechters zei mi nister Hrabal hieronder te verstaan, dat niemand, ook niet van politieke zijde, het recht heeft zich te bemoeien met een rechterlijke beslissing. Hij noemde het verkeerd dat de rechters nu telkens voor vier jaar worden gekozen, omdat dit rechtsonzekerheid in de hand werkt Volgens het nieuwe wetboek zullen rech ters door een of ander toporgaan of door het staatshoofd zelf worden aangewezen. Tovenares Een Mexicaanse moeder vond dat haar zevenjarig zoontje door de duivel was bezeten. Zij ging met hem naar een tovenares, die de kleine Juan Hernandez met alcohol overgoot en daar na in brand stak om de boze geesten te verdrijven. In een ziekenhuis in Mexico-City is hij gisteravond overleden. De moeder en de tovenares zijn door de itie gearresteerd. politie President Nixon werd tijdens zijn bliksembezoek aan Saigon begroet door president Thieu. Het was voor het eerst dat een Amerikaanse president de Zuidvietnamese hoofd stad bezocht. UTRECHT (ANP) „De vakbewe ging heeft meer de taak van bemidde laarster dan van de behartigster van de belangen van de bü haar aangesloten leden". Dit ze8t de secretaris van de (categorale) federatieve spoorweg vak vereniging, de heer J. A. van Hattum, in „Recht Spoor", het orgaan van de FSV- Volgens hem heeft de vakbeweging tegenwoordig meer de compromissen daai haar doelstellingen voor ogen en functioneert ze te weinig als een con creet machtsapparaat om de belangen van de werknemer te kunnen realiseren. De heer Van Hattum meent, dat de vak beweging in de belangenbehartiging van de werknemer ernstig wordt belem merd door het feit dat ze op alle niveaus kan meepraten. Omdat de werkelijke zeggenschap ontbreekt, aldus de heer Van Hattum, verkeert de vakbeweging in een positie, die eerder machteloos dan machtig genoemd kan worden. Hij voegt hieraan toe, dat dit niet alleen geldt voor de drie vakcentrales en de daarbij aangesloten organisaties. (Van onze correspondent) BONN Het Westduitse kiezersvolk heeft een afschrikwekkende demonstra tie te zien gekregen van de gewelddadi ge aspecten van het rechtse extremis me, zoals dat bedreven wordt door de Nationaal Democratische Partij. Deze partijbijdrage aan „recht en orde" gedu rende de verkiezingscampagne bestaat uit het in dienst nemen van een bende woestelingen, die gebruikt worden om hinderlijke vragenstellers en eventuele ordeverstoorders een kopje kleiner te maken op de manier die Hitiers bruin- hemden gebruikten. De partij had niets beter kunnen doen om aan te tonen, dat het de benaming neo-nazi verdiende. De bende, die ongeveer 30 man sterk Is, en zich verschuilt achter de naam „controleurs", kwam in actie op een par tijbijeenkomst in Frankfurt vrijdag j.l. Zij droegen helmen en hadden handschoe nen aan hun rechterhand. Hun acties wer den geleid door een man, die bevelen door een megafoon blafte. De stedelijke offi cier van justitie houdt zich nu bezig met een groot aantal aanklachten tegen de bendeleden door personen die klappen hebben opgelopen. De stad Frankfurt heeft verklaard, dat de NPD nooit meer een gemeentezaal zal mogen gebruiken. Het meest volledige bericht over deze affaire verscheen in het liberale dag blad „De Frankfurter Rundschau" en was geschreven door de heer Reisenrath. Hij beschreef hoe de „controleurs" hun actie begonnen door uit de hal van de vergaderzaal ongeveer 100 vreedzame de monstranten te verwijderen, die hadden gereageerd op een oproep van een co mité, dat zich „burgers in actie voor de mocratie" noemt. De mand met de me gafoon plaatste zijn mannen in een rij vooraan in het gebouw en riep toen „Dames en heren, ik verzoek u om de zaal te verlaten. Als de hal na mijn der de verzoek niet ontruimd is, zullen we gebruik maken van onze rechten als huurders". De demonstranten bleven waar ze wa ren. De „controleurs" kregen bevel om ze uit de hal te werken. De meesten gin gen rustig. Een man weigerde te gaan. Plotseling besprongen vijf of zes „con troleurs" hem. sloegen hem waar ze hem maar konden en sleepten hem weg. Een andere demonstrant was zo geslagen, dat hij het merendeel van zijn tanden kwijt was. Een derde werd in het gezicht ge sneden en had voetafdrukken op zijn voorhoofd. Bouwer tunnel Yelzen overleden DEN HAAG (ANP) Enkele maan den voordat hij met pensioen zou gaan. is overleden de hoofdingenieur-directeur bij de directie sluizen en stuwen van rijkswaterstaat te Utrecht, ir. A. Eg- gink. Vrijdag aanstaande zal zijn stof felijk overschot op Westerveld worden gecremeerd. Ir. Eggink, die in Ste'enderen werd geboren, studeerde in 1927 te Delft af als civiel ingenieur. Hij begon zijn loop baan bij het waterloopkundig laborato rium, om in 1930 bij rijkswaterstaat te komen, waar hij verschillende functies vervulde. Hij was onder meer belast met de bouw van de spoor- en autotunnel bij In deze zomerse tijd van veelal anders gerichte activiteiten dan het draaien van grammofoonplaten, willen we met deze aflevering van Disco- Causerie de platenmarkt volgen om na de vakantie weer „bij" te kunnen zijn. Dat „bij" is overigens betrekkelijk, odat we nu eenmaal behoorlijk moeten selecteren in het nog steeds ongelooflijk grote aanbod. Bij die selectie proberen we een zo uitgestrekt mogelijk gebied te bestrijken. Dat is deze keer, dachten we, wel gelukt. We noemen zo maar wat namen: Four Tops, Nelson Riddle, Brook Benton, Andy Williams, Dave Brubeck, John Mayall, José Feliciano, Lenny Kuhr, Chet Atkins. Keus genoeg dus. Beginnen we daarom snel. hem, swingende verliefden zich moeten gedragen. Dat is een vrij eentonige be doening geworden. De orkestratie van alle nummers is met hetzelfde sop overgoten. Dat is des te opvallender omdat Nelson Riddle is uitgegaan van zeer bekende nummers, nummers die over het algemeen bekend geworden zijn door hun anders-dan-andere- uitvoering. Natuurlijk was Nelson Riddle niet verplicht om zich exact naar de oorspronkelijke compositie te voegen, maar dan had hij er toch wat anders tegenover moeten stellen. De plaat als geheel komt ons wat gemak zuchtig voor. terwijl toch de beschikiing was over een pracht apparaat van in strumentalisten. De nummers: Cabaret, Born free. What now my love, Yester day, The shadow of your smile, Some where my love, Winchester cathedral. Wives and lovers, A man and a woman Spanish eyes. Music to watch girls go by en Strangers in the night. En dat begin is gewijd aan de twee jongsten, die in deze Disco aan de orde komen: José Feliciano en Lenny Kuhr. Zeer verschillende van stijl hebben hun werkstukken niettemin grote over eenkomst op het punt van kwaliteit en enthousiasme. Om met de vrouwe lijke vertegenwoordigster van de lichte muze te beginnnen: Lenny Kuhr heeft haar eerste langspeelplaat (Philips 849 007 PY) volgezongen na haar succes in het Eurovisie Songfestival, dat dank zij haar en haar Franse collega Frida Boccara nog enig cachet kreeg. Inmid dels heeft zij zeer onlangs een show ge maakt op de Nederlandse televisie, die van goede kwaliteit was. Enkele van de toen uitgezonden nummers staan ook op de langspeelplaat zij het met andere begeleiding en andere arran gementen. Haar opvallende enthousi asme houdt gevaren in, waaraan zij tijdens haar tv-show meer ontkomen is dan op deze elpee. Wij zouden niet graag iets willen afdingen op enthou siasme, we willen alleen aangeven dat een artiest() altijd zijn voordracht in eigen hand moet houden. Bij Lenny loopt de voordracht soms met haar weg. Maar daar staat veel tegenover. Haar voordracht is voor een 19-jarige zeer volwassen, terwijl op het vokale gedeelte weinig aan te merken valt. In dat opzicht boeit zij van het begin Andy Williams tot het einde. Haar begeleiders, het orkest van Bert Paige en gitarist Piet Souer, moeten hierbij met ere genoemd worden. Hoogtepunten van deze elpee waren voor uw recensent: Geen eeuwig gouden bergen (tekst Jules de Corte, alle overige nummers zijn van de hand van D. Hartsema), Eiland in de storm, de Troubadour, In de ogen van de nacht, De straten en Voorbij. Behalve van deze nummers schreef Lenny Kuhr de muziek van de overige: Geef mij een lied, 't Winkeltje, De oude harmo- nikaspeler, De staking van de dichters. De ballade van Li-Po en De vogels. Op de RCA Camden CAS 10233 vinden we José Feliciano met „A bag full of soul". Ook na deze plaat zijn we en thousiast voor de jonge zanger-gita rist, die op zo'n voortreffelijke wijze z'n toehoorders in de ban houdt van het lied, dat hij brengt Helemaal door leefd en juist gedoseerd brengt hij 12 nummers, waarin eigenlijk alleen de begeleiding weieens een steek laat val len. Deze twaalf hoogtepunten zijn: If I really bug you, You're takin' hold of me, Help, A woman a lover a friend, A happy guy, Masters of war (van Bob Dylan), Go on your way. Spoonful, Goin'to Chicago blues. Work sorig, That's the way it's gonna be en Where Four Tops met hun negende The Four Tops hebben met de Tamla Motown XTM S-5062 weer een goede plaat gemaakt. Dat in de rij van acht voorafgaande langspeelplaten betere te vinden zijn (we herinnneren ons met name de ..Four Tops Reach out" en de Four Tops Live") wijten we uitsluitend aan de keuze van het repertoire of misschien juister aan het ontbreken van een beter repertoire. Juist in de vorige platen kwam hun geweldige samenzang uitstekend tot haar recht. De techniek is gebleven en ten dele ook wel de overgave aan het ten dienste staande materiaal (Eleanor rigby bij voorbeeld en Little green apples), maar we missen hoogtepunten, die je graag nog eens en nog eens op zou willen zetten. Nu moeten we het naast de ge noemde doen met: The key. What is u man. My past just crossed my future. Don't let him take your love from me. Do what you gotta do, Mac Arthur Park. Don't bring back memories, Wish I didn't love you so. Opportunity knock (for me) en The fool on the hill. Nelson Riddle maakte 't zich te gemakkelijk „For swinging lovers" is de titel van een langspeelplaat, uitgebracht door Artone (Stereo United Artists XUA S-5017). Nelson Riddle is verantwoor delijk voor de manier waarop, volgens Gepolijst werkje van Brook Benton Brook Benton is een gevestigde naam in de lichte muziek. Als hij onder het motto „Song I love to sing" dan ook nummers brengt die hem liggen mag je wat verwachten van deze Mercury In ternational 134 538 MFY. Vergeet het maar. De zwarte schijf is een gladde produktie. waraan weinig echt muzi kaal plezier beleefd kan worden. Dat alles natuurlijk steeds volgens uw re censent, die op het punt van gepolijste werkjes misschien wat overdreven ge voelig is. Je kan er moeilijk veel van zeggen. De nummers die Brook Benton graag zingt zijn: Moonlight in Vermon, It's been a Ion long time, Lover come back to me, If you are but a dream. Why try to change me now. Septem ber song, Oh what it seemed to be. Baby won't you please come home. The can't take that away from me, I'll be around, I don't know enough about you, Fools rush in. Andy Williams Met Andy Williams (zingend op de CBS S 63614) bewegen we ons weer in opgaande lijn. Andy Williams heeft zich met een aantal nummers onder de aandacht van een breed publiek ge zongen. Uit deze elpee blijkt weer dat hij ook garant kan staan voor een uit gebreide tour de chant. Op de plaat vinden we onder meer ittle green apples, een bekend nummer, dat we ook apart genoemd hebben bij de plaat van de Four Tops. Williams brengt het uiteraard heel andere, maar beide ver sies hebben 'gelijke""rechtén van be staan. Een ander fijn nummer op deze plaat is Happy heart, dat qua opzet echt een eenheid geworden is. Zijn goed klinkende en goed gebruikte stem klinkt overigens in For once in my life, Where's the playground Suzie? My way, Wichita lineman. Gentle on my mind. Didn't we, Memories, Here there and everywhere en Abraham Martin and John. Blues Power kreeg prima introductie Erg blij waren we met de plaat The world of blues power, een Deccaprc^ duktie onder nummer XBY 846 038. Het is voor de niet-fan een heel an dere wereld. Niettemin, ais je de muziek rustig op je in laat werken, ontdek je bekende elementen, die een aankno pingspunt kunnen zijn voor de luiste raars, die nog weinig geconfronteerd waren met deze vorm van muziek. Deze plaat is daarom zo geschikt, om dat deze elementen sterk naar voren komen. Voor de terzake kundige luiste raar geeft de plaat weinig nieuwe ge zichtspunten. Voor hen zal de kwali teit van het gebodene meer spreken. Op The world of blues power z(jn vertegenwoordigd John Mayall's Blues- breakers met Eric Clapton, Ten years After, Savoy brown blues band, Peter Gree, Champion Jack Dupree met Mickey, Guitar'Baker, Them met Van Morrison. Alexis Horner's Blues In corporated met Dick Heckstall-Smith en Phil Seamen. Eddie Boyd. Een keur van artiesten dus op dit vlak. waarmee Chet Atkins DISCO-CAUSERIE DISCO-CAUSERIE echter, zoals ook uitdrukkelijk op de hoes staat, nog geen uitputtend over zicht gegeven kan worden van wat er op dit gebied te koop is. Niettemin een uitstekende introductie, die wü graag anbevelen. Sweet Charity Wat West Side Story voor de vijftiger jaren was en Sound of Music voor de jaren zestig, begint Sweet Charity te worden voor de zeventiger jaren. Mu zikale hoogtepunten uit de soundtrack van de Amerikaanse Sweet Charity zijn vastgelegd op de Philips BY 840 276. Ook van de Nederlandse produktie die sinds kort in het Amsterdamse Carré „drait" verscheen een elpee. Wat de Amerikaanse versie betreft, toptalent uit Hollywood en Broadway werkten samen voor deze produktie. De grote sterren uit Sweet Charity Shirley MacLaine (Irma la Douce) en Sammy Davis jr. behoeven nauwe lijks nadere introductie. Daarnaast werken onder andere mee John Mc Martin (speelde en zong in de musicals A thousand clowns. Oscar en Little Mary sunshine), Chita Rivera (zange res van America in West Side Story, terwijl ze belangrijke rollen had in Can Can en Guys and dolls), Paula Kelly (benjamin van het gezelschap, overgenomen van de Londense uit voering van Sweet Charity) en Stubby Jo«é Feliciano, puntgaaf Kaye geliefd op Broadway na zijn de buut in 1950 in Guys and dolls). De tekstschrijver van de musical, Dorothy Fields is bijzonder succesvol. Ze schreef onder andere Sunny side of the street, I can't give you anything but love en tientallen andere hits. Cy Coleman componeerde naast Sweet Charity de muziek voor verscheidene musicals (Wildcat, Little me) en films (The art of love, Father Goose). Op de l.p. staan: ouverture, My personal property. Big spender, The Pompeii Club, If my friends could see me now, There's gotta be something better than this, It's a nice face. Rhythm of life. Sweet Charity, I'm a brass band, I love to cry at weddings. Where am I going? Big spender en I'm a brass band zijn ook uitgebracht op een handzaam sin gletje: Philips BF 315 637. De kwali teit van het gebodene is boven alle lof en is het resultaat van een uitgekiende theaterproduktie. Veelzijdig wapenfeit van Atkins Zelden is een titel van een plaat zo goed getroffen als die van de elpee van Chet Atkins. De RCA Camden CAS- 2296 heet namelijk Relaxin' with Chet. Je komt inderdaad volkomen tot rust bjj het luisteren naar Blues for dr. Jpe. Sophisticated lady. Yesterdays, Say si si. Vilia, In the chapel of the moon light. Czardas, Nagasaki en April in Portugal. De grootmeester van de gi taar. die zo veel wordt nagespeeld, hoeft nauwelijks introductie. Hij heeft een enorme platenproduktie en veel daarvan is in deze kolommen aan de orde geweest. Bovendien was hij voor een concert in Nederland, terwijl hij ook op het laatste Grand Gala succes had. Zijn wapenen zijn veelzijdig: hij beheerst de techniek van dit instru ment, waarvoor hij zelf verschillende variaties ontwierp, zo goed dat hij zich volledig kan overgeven aan de interpretatie. (Overigens maakte hij speciaal voor deze opname een bas- adaptie voor z'n gitaar, die precies de goede bastoon produceert). Bovendien weet hij als programmaleider zo pre cies wat er in de opnamestudio te koop is. dat hij werkelijk het beste maakt van de produktie. □ave Brubeck: goed leider We hebben de kritiek, soms op Dave Brubeck geleverd, nooit zo goed kun nen begrijpen. Iemand die zo voortref felijk piano speelt en die op welhaast ideale wijze leiding geeft aan zijn medewerkers, kan, dat is heel goed mogelijk, niet helemaal tegemoet komen aan de muzikale wensen van de een of ander. Maar om te beweren dat hij muzikaal niet genoeg stof aandraagt, is schromelijk overdreven. Wat anders is wanneer men het heeft over een eventuele presentatie als voorloper. Dat is hij niet, maar als zodanig heeft hij zich de laatste jaren zeker niet opgeworpen. Blijft zijn voortreffelijk samenwerking op deze elpee, onder andere met Gerry Mulligan. Zij schit teren in Limehouse blues, Journey, Cross ties, Broke blues, Things ain't what the used to be, Movin' out en Blues Roots.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7