MAN OP DE MAAN de pier Vreemdelingenverkeer kost Nederland dit jaar rond 750 miljoen aan deviezen Ongeluk of moord op Lucia? xxiezisezi wat eexi mensen uniek brok ruimtelijke ordening Ongunstig verschil van inkomsten en uitgaven PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1969 animo voor Veel doorstroming naar h.a.v.o. |N verschillende streken blijkt er bij ouders en jongemensen (bij de eerste categorie misschien nog vel het meest) onverwacht grote belangstelling te be staan om gebruik te maken van de ge legenheid die de ..mammoet" schept voor doorstroming van mulo (straks mavo) naar het havo. Scholen die vallen onder het havo- experiment en die dus reeds gevorderd zijn tot de vierde klas, hebben de laatste maanden een stroom aanmeldingen van leerlingen met mulo- of mavo-diploma te verwerken gekregen. Daaruit blijkt, hoe groot de categorie ouders en leerlin gen is, die het mavo niet meer als eind onderwijs beschouwen, maar als een tussenfaze, als de trede die het mogelijk maakt om nog wat verder op de ladder te stijgen. Voor veel gegadigden is de poging om zo ver te komen een lastig probleem geworden. Deels is dit hun eigen schuld; wanneer zij, ondanks tijdige voorlichting door menige school gegeven, pas na het behalen van het mulo-diploma tot het besluit komen eens poolshoogte te gaan nemen naar de kans om de studie op een havo-school te vervolgen, nemen ze het risico van de boot te zullen missen. Want zeker na de aanvankelijk zeer stringent te interpreteren circulaire van staatssecretaris Grosheide omtrent het aantal leraren] essen hebben schoolleidin gen voorzichtigheid betracht bij het aan stellen van nieuwe docenten en het ver lengen van tijdelijke aanstellingen. Want deze schoolleidingen zouden met de brok ken blijven zitten, wanneer ze straks meer docenten op het rooster hebben staan, dan volgens de departementale circulaire het aantal leerlingen zou wet- /\VERIGENS hebben ook ouders en leerlingen die zioh wel tijdig aan meldden moeilijkheden ontmoet. Want door de onverwacht grote stroom van aanmeldingen zal men op menig havo- sohool strenger zijn gaan selecteren. Bovendien kon pas in het begin van de zomer blijken, hoeveel ruimte er in i klassen van scholen die met „streams" werken, voor nieuwe leerlingen zou zijn. Het is dan ook gebeurd dat op de éne school een leerling moest worden afge wezen, omdat hij bij zijn havo-studie veel exacte vakken wilde bestuderen en er op die school daarvoor juist geen ruimte was, terwijl men elders geen plaats meer had voor leerlingen die zich overwegend wilden concentreren op talen en/of vakken als aardrijkskunde, economie of geschiedenis Op de havo-scholen zelf zat men in tussen met de moeilijkheid waar de grens van geschiktheid en ongeschikt- heid getrokken moest worden. De cijfers j van het mulo-examen stroken lang niet altijd met rapportcijfers en de adviezen 1 van mulo-directies brachten ook lang niet altijd uitkomst, omdat die directies in dit opzicht zelf ook min of meer in een experimentele faze verkeren- De ervaring op havo-scholen die reeds een paar examens aohter de rug hebben, schijnt uit te wijzen, dat globaal genomen met mulo-leerlingen wel enig risico ge nomen kan worden. Maar niemand weet, of het peil van het havo-eindexamen na de experimenteerperiode allengs niet hoger zal worden gezocht. Iets wat vol gens de geest van de „mammoet" wel licht zal moeten gebeuren. JV"ATUURLIJK is de situatie van dit jaar uitzonderlijk. Wanneer straks alle schoolgemeenschappen of zelfstan dige havo-scholen aan de vierde klas havo zijn toegekomen, is er minder schaarste aan opnamemogelijkheid. Dan zullen de directies van mavo's, havo's en schoolgemeenschappen ook door de erva ring wijzer zijn geworden. Waarschijn lijk zal de animo om van de doorstro mingsmogelijkheid gebruik te maken dan echter nog groeien- Wat noodzakelijk is. lijkt ons, dat alle schoolleidingen, vooral door onderling overleg, dan ouders en leerlingen de goede voorlichting kunnen geven die nu nogal eens ontbroken heeft. Want be halve animo moet er ook talent zijn en in de huidige faze bestaat hieromtrent te veel onzekerheid. Intussen smaken de druiven het zuurst voor die ouders en leerlingen die gepro beerd hebben naar het havo „door te stromen" en vanwege gebrek aan plaat singsmogelijkheid teleurgesteld moesten worden. Erg is dit vooral voor de jongemensen die hierdoor een kans gemist hebben die ze feitelijk verdienden. Zangeres zonder verblijfs vergunning ROME (AP) De Amerikaanse stu dente Suzannen Harris, die dinsdag ge tracht heeft voor de pauselijke zomer residentie Gastel Gandolfo protestliede ren tegen de pauselijke encycliek tegen geboortenbeperking te zingen, wordt door de Italiaanse politie er van be schuldigd, geen verblijfsvergunning te De 22-jarige mej. Harris werd na haar mislukte pojing om te Castel Gandolfo te zingen, door de politie aangehouden en naar Rome gebracht voor een ondervra ging. Na een half uur werd zij vrijgela ten, beschuldigd van het nt2t bezitten van een geldige verblijfsvergunning. Zij kan tot twee maanden gevange nisstraf of een boete van maximaal 96 gulden worden veroordeeld. Volgens een politiewoordvoerder wordt in derge lijke zaken altijd alleen maar een boe te opgelegd. Mej. Harris kwam ongeveer een week geleden naar Italië, waar zij zon dag op het Sint-Pietersplein haar pro testliederen ten gehore bracht. De Ita liaanse wet schrijft voor dat alle vreemdelingen binnen drie dagen na aankomst in Italië een verblijfsvergun ning moeten aanvragen. Spel van Baldwin in Scheveningen DEN HAAG Op maandag 4 augus tus wordt In het Paviljoentheater te Sche veningen een voorstelling gegeven van het door James Baldwin in 1964 geschre ven stuk „Blues voor Mr Charlie". De regie heeft Peter Brandsma. Het stuk wordt gespeeld door acteurs en actrices die zijn verbonden aan het Ne derlands Centrum voor amateurtoneel- Nederlands jeugdtheater. De groep kwam begin juü in Arnhem bijeen om drie weken van hun vakantie te beste den aan het instuderen van twee pro- dukties die daarna twee weken door het hele land wordt uitgebracht. De tweede produktie betreft een tweetal eenakters die voornamelijk in kleinere plaatsen wordt gespeeld en waarmee Nederland vertegenwoordigd zal zijn op het Inter national Youth Festival of Arts dat midden augustus in Edinburgh wordt gehouden. De bekende negerauteur James Bald win schreef „Blues voor Mr. Charlie naar aanleiding van de moord op vier kinderen in een kerk te Birmingham. Het geeft een heldere weergave van de problemen die de mensen in de Verenig de Staten bezighouden. Het stuk verhaalt de moord op een ne gerjongen. die door een blanke wordt neergeschoten. Baldwin laat zien hoe corrupt en discriminerend de blanken (ook de autoriteiten) zijn en hoe de ne gerbevolking wordt kleingehouden. De blanke moordenaar wordt gearresteerd, maar vrijgesproken. Hoe dit alles zich afspeelt laat Baldwin zien in boeiende flash-backs en in een schokkende rechts zitting. Bescherming kunst van Florence en Venetië ROME (DPA) Een raadgevende commissie van de UNESCO, de VN-or- ganisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, heeft in Rome een reeks aan bevelingen gedaan tot bescherming van de kunstschatten van Florence en Vene- tie tegen overstromingen. Wat Florence betreft pleit de oommissie enerzijds voor maatregelen ter voorkoming van nieu we overstromingen van de ARNO en aan de andere kant voor het overbrengen van de belangrijkste kunstwerken naar hoger terein. AMSTERDAM. Wie het nfi veertig uur televisie op, over en onder de maan nog eens allemaal dunnetjes wil overdoen, kan terecht bij Philips, die zojuist een curieus document MAN OP DE MAAN op de markt heeft gebracht. De eerste exemplaren van dit unieke brok ruimtelijke ordening 40 uur gepiep, gehijg, gezwets en genlis verdampt tot 22 minuten schellak vermaak, doe het maar eens na werden gisteren in het Amsterdamse Hilton Hotel aangeboden aan marathonspreker Henk Terlingen en televisieregisseur Rudolf Spoor, het ijzersterke duo, dat ons dappere volk een hele zondag nacht uit bed hield. Terlingen, die sterk de indruk wekt. dat het wat hem betreft niet alleen op die zondag een latertje is geworden hij zit het feest geruime tijd met de handen voor de ogen uit verbaasde zich achteraf alleen over het feit, dat het kennelijk toch gelukt was om veer tig uui televisiezendtijd te vullen met de uiterst summiere en gortdroge con versatie van het trio Armstrong. Col lins en Aldrin, dat uitsluitend gewend is nasaal te vibreren. „Als je de ban den nog eens afluistert", zegt hij, „merk je pas, hoe weinig ze in feite hebben gesproken tijdens hun reis met de Apollo Elf. Zelfs het overdonderend moment, waarop ze hun eerste stappen op de maan zetten, inspireert hen nauwelijks tot enig enthousiasme. „Ik vind het al een onmenselijke prestatie, dat we met deze astronauten een langspeelplaat van 22 minuten heb ben kunnen vullen" (zegt dichter- ziener Simon Vinkenoog een uur later in het morsig café Scheltema: „Je ver wacht op het moment, dat de eerste mens over de maan danst, een lyrische uitbarsting van allerlei gevoelens, maar dat kunnen deze mensen niet opbren gen Het zijn verlengstukken van de grote robot geworden, die precies het lesje opzeggen, dat de jongens van Nasa tevoren hebben geprogrammeerd. Wel een beetje eng, vind ik". Vinken oog is net terug uit Amerika, waar hij de lancering van de Apollo Elf heeft bijgewoond voor een boek over de toe komst, dat hij tegen 1971 af hoopt le hebben. „Een geweldig land", meent hij. „ik zou er ook best willen wonen Hier krijg je alles uit de tweede hand. een opgewarmde kliek van de buren De mannetjes van de buis Henk Terlingen (links) en Rudolf Spoor t over De mannen op de maan uitgereikt kregen Zei Terlingen: „Het is nog ee 22 minuten vol kunt krijgen"- aan de overkant. Maar daar gebeurt het. Ik zou ook dolgraag met één van de Volgende Apolloraketten naar de maan gaan. Dat is één groot braak liggend terrein voor dichters"); Wie ben ik? Terug naar Terlingen en Spoor in Hil ton. Terlingen. die het juk der popu laire baasjes blijmoedig draagt en zelfs bij het uitdelen van zijn handtekening nog een olijke, „wie ben ik Heer, dat ik dit mag doen"-blik weet te produ ceren, betekent, dat hij de voorberei dingen voor zijn maanreportage voor namelijk heeft laten afhangen van de medewerking van de firma Bokma. Een lachertje 'dus. Die Henk. Spoor, sterk opgebleekt door zijn bloed eigen marathon, tapt gelijk uit een ander vaatje. Hij heeft op het histo risch moment van het planten van de stars en stripes op de maankorst zacht, maar overduidelijk het Amerikaanse volkslied laten spelen. Daar is toen ge lijk wat misverstand over ontstaan, want zijn argeloze fans meenden stel lig, dat het allemaal uit de koker van Nasa kwam. Men hoorde zelfs al hiel en daar wat SJ-jeugd mompelen, dat dit weer typisch een staaltje van mis selijk makende Amerikaanse zelfover schatting was. Spoo^ wil nu wel be kennen. dat het hem allemaal uit de hand is gelopen. Hij vond het allemaal zo groots en zo overweldigend, dat hij gewoon wat terug wilde doen. „Ik be hoef u alleen maar dit te laten zien en dan weet u genoeg", zegt hij glim lachend. Hij pakt een exemplaar van het ochtendblad De Telegraaf van ta fel en toont de voorpagina aan het zaaltje. Men ziet daarop de Amerikaan se vlag maar niet het volkslied van Spoor. Het is dus voorlopig onduide lijk, wat Spoor duidelijk had willen maken. Spontaan Spoor zegt: „als het een Franse raket was geweest, dan had ik het Franse volkslied gespeeld en als de Russen het hadden gedaan dan was het zeker het Russische volkslied geworden. Dit was een spontane reactie, waar ik lang over nagedacht heb. We hadden de volk; liederen al een hele tijd bij ons. Ik heb het ook nog bij Nasa gevraagd of bezwaar hadden tegen het spelen hun volkslied. Ze zeiden: „neem 2 maar de beslissing". Nou, dat heb ik dus gedaan Gewoon een eerbewijs, meer niet. Ik had er misschien beter eerst met mijn chefs over kunnen pr ten. maar het is gebeurd. Ik heb we wat geleerd. Ik had ook nooit Henk beeld een hand mogen geven. D kwam spontaan bij me op. Ik wilde niet laten zien. hoe best en braaf Henk was, maar het kwam gewoon bij op. En toen beging ik die fout om Henk een hand te geven". Stem uit de zaal: „dat moet je zo laten Rudolf, nooit je spontaniteit Geweldig bezit Handenschudder en glasheffer Care] Enkelaar wilde tussen deze vrijwillige bekentenissen door nog wel even delijk stellen, dat de landing op de maan niet door NOS is georganiseerd. „Toch", zei hij, „vind ik het een op merkelijke prestatie om in Nederland het Amerikaanse volkslied te spelen en daarmee twee mensen op de maan in de houding te zetten". Wat de plaat Man op de maan betref', voor de liefhebbers een geweldig bezit. Het begint met de historische toespraak van president Kennedy in 1961, waar mee het sein tot de aanval op de maar gegeven werd. In een flitsende mon tage worden vervolgens dierbare her inneringen opgehaald aan de vluchten van Gagarin, White, Stafford en Lovell. De tweede kant is gereserveerd voor de maanreis van de Apollo Elf. Dat heet dan op de plaat gelijk: een nieuw tijd perk is ingeluid. De mens heeft de drempel van het Heelal overschreden" Het is net, of je Henk zelf hoort. Van 1 correspondent Lucas Kleyn) PARIJS Er is in Frankrijk bü ge brek aan ander nieuws in de twee stille vakantiemaanden grote belangstelling voor een zonderling ongeval in een af gelegen kasteel bü Aix-en-Provence. De een zegt ongeluk, de ander noemt het moord en op dat laatste gaat het hoe langer hoe meer lijken. In het kasteel woont een zieke graaf van 71 jaar, die met zijn geld geen raad weet en die de laatste jaren werd verzorgd door zijn 63-jarige huishoud ster Lucia. De vrouw kreeg dezer da gen een boodschap om in Marseille op een afgesproken uur een zekere Henry op te bellen. Aanvankelijk voelde zij niet veel voor dat telefoongesprek, maar later bedacht zij zich en ging naar het dorpspostkantoor. Zij stak de weg over en werd, waarschijnlijk met voor bedachte rade, doodgereden door een onbekende man, die men tot dusver niet heeft kunnen achterhalen. Want een goed signalement ontbreekt. Heeft iemand er belang bij gehad Lucia, die van de kasteelheer en van diens ver mogen alles wist, uit de weg te rui men? Naar die vraag stelt ae politie een onderzoek in. De kasteelneer graaf Jacques de Regis is een zonderling. Na de tweede wereldoorlog kwam hij met.het groot kruis van net Legioen van Eer op zijn borst, terug naar zijn dorp Puy- Kicard waar de tweeduizend bewoners hem tot burgemeester kozen. Toen hij ziek en slecnt ter been werd legde hij zijn tunctié neer en woonde als een eenling op zijn kasteel met vier entwintig Kamers. Van al die kamers zijn er gelykvloers maar éen of twee in geDruiK. De rest is verwaarloosd, üp oe vleugel heeft niemand in een kwarteeuw ook maar een toets aan geraakt. De graal achtte het niet nodig elektrisch lient te laten aanleggen. Al leen de kamer die hijzelf öewoon, heelt schakelaars. De vroegere huis houdster zit in donker bij een kaars haar* krant te lezen. Vijfentwintig jaar geleden haalde hij Lucia uit een warenhuis in Nix-en- Provence als huishoudster naar zijn kasteel. Zij verzorgde hem voortref felijk en was op de hoogte van alle geheimen van de graal. Zij moet van zelfsprekend ook geweten hebben hoe DanKen laatste jaren z geprofiteerd. noeveel geld hij op ad slaan. Van die rijK- zonderlxnge man ae ecemDer vorig jaar contract voor ue ver zijn domein van d4 na aan neimng Qie van hel lanu- meuiaeii-pedagogiscn insti- e maken voor gebrekkige r,en eerste aibeiairng van zuu.uui) franc liet hy dadelijk over schrijven op een bank in Marseille. Later kreeg de graal bezoek van een hem onoekend echtpaar, waarvan de vrouw oeiooiae nem tot zijn aood toe te willen verzorgen, mits hij in ruil uuarvoor een rusmuis wiioe laten bouwen. De graal ging op aat egois- tiscn aanood niet in en Lucia joeg hen aire twee net kasteel uit De politie heeft via de iele loondienst uugezocnt vanwaar het gesprek is ge voerd om Lucia een zekere beer Henry te laten opbellen. Het is een bar in Marseille, maar daar wordt per dag zoveel getelefoneerd dat de eigenaar zich de man van het be wuste gesprek niet meer kan voor stellen. Van de graaf zelf ajn maar weinig bijzonderheden los te krijgen, want hij leeft op zijn kasteel met vierentwintig kamers In een geheel andere wereld. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Bü financiële deskun digen valt een toenemende bezorgdheid waar te nemen over de negatieve in vloed van het vreemdelingenverkeer op de Nederlandse betalingsbalans, die steeds groter wordt. Een deskundige als dr. M. C. Tideman. die zich gespeciali seerd heeft op de economische betekenis van het vreemdelingenverkeer, raamt de inkomsten van het reisverkeer dat is dus het bedrag dat buitenlanders in Nederland uitgeven voor dit jaar op 1300 miljoen gulden en de uitgaven van Nederlanders in het buitenland op 2050 miljoen gulden, een negatief saldo dus van 750 miljoen. In 1968 was dat negatieve verschil 421 miljoen, in 1967 298 miljoen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en van de Nederlandse Bank blijkt, dat in de periode 19571967 zowel de ontvangsten als de uitgaven van het vreemdelingenverkeer (waar onder men niet alleen het toerisme, maar ook het zakenbezoek. culturele reizen en sportreizen moet verstaan) zijn ver viervoudigd. Maar de ontwikkeling is zeer verschillend geweest. Want terwijl bij de ontvangsten de stijging in de jaren 19651967 vrijwel stilstond, versnelden zich dë uitgaven na 1963 zeer sterk. Dit laatste schrijft dr. Tideman in de recen te pubiikatie in ESB toe aan de toege nomen welvaart in Nederland. Beperken we ons tot de laatste jaren, dan zien we dat buitenlanders in Neder land in 1967 1143 miljoen besteedden, in 1968 1238 miljoen en in 1969 (ramin- Tideman) 1300 miljoen gulden. En deze vooruitgang is slechts schijn. Want dr. Tideman heeft berekend, dat de ont vangsten uit het inkomende vreemde lingenverkeer in 1969 rond 140 miljoen boven het niveau van 1965 zullen liggen. In diezelfde periode trad voor het uit- gavenpakket van de vreemdeling echter een prijsstijging van 33 procent op. De 1 waardevermindering met 14 procent be- i tekent in feite een hoeveelheidsdaling van 14 procent Hoewel reeds lang bekend ls, dat Nederland geen goedkoopte-eiland (meer) j ls, Is de kostenstyging voor de vreem deling in Nederland toch wel frappant. Het CBS heeft cijfers, waaruit de toeris tische prijsindex door dr. Tideman is samengesteld. Als men de kosten van het „pakket", dat de buitenlander in Nederland koopt (voornamelijk Horeca, vervoer, vermaak) voor 1963 op 100 stelt. dan kost dat pakket thans rond 154. In dezelfde periode steeg de „gewone" index voor de kosten van levensonderhoud In ons land van 100 tot circa 135. Het bezoek aan Nederland is dus af genomen, gerekend naar het aantal per sonen.' Dit geldt vooral voor de Duitse toeristen. Dit feit wordt bevestigd door tellingen aan de grenzen. In 1968 kwa men 9.5 procent minder voertuigen over de Duitse grens dan een jaar eerder. Weliswaar heeft dit grensoverschrijdend verkeer vooral betrekking op dag- tnerisme. maar de betekenis daarvan mag niet worden onderschat: het dag- bezoek neemt volgens dr. Tideman on geveer een derde deel van de ont vangsten uit het inkomende vreemde lingenverkeer voor zijn rekening. In de door Nederlanders in het buiten land uitgegeven bedragen zit uiteraard nok een stuk kostenstijging. Maar deze stijging is veel minder groot ze is te stellen op 2.5 procent per jaar. Dit lijkt, zeker in verhouding tot Nederland ver rassend laag en ook als men de kosten stijgingen in buurlanden ziet. De Neder landse toerist gaat echter niet in over wegende mate naar de buurlanden, doch naar landen rond de Middellandse Zee en daar is de stijging van de toeristische prijzen veelal gering. Hier en daar (Griekenland. Joego-Slavië) bemerkt men zelfs prijsdalingen. De steeds grotere bedragen, die door Nederlanders in het buitenland worden uitgegeven, hebben dus In belangrijke mate een toename van het aantal reizende personen als achter- Onze nationale betalingsbalans dik- wijls een zorgenkind en van grote in vloed op onze economie en op de loon ontwikkeling wordt derhalve in toe nemende mate negatief beïnvloed door het vreemdelingenverkeer. Dit jaar moet als gezegd, driekwart miljard „bü". Dr. Tideman vindt in zün beschouwing dan ook, dat de overheid aan deze zaak grotere aandacht zal moeten schenken. Een krachtiger aanpak van de werving van buitenlandse reizigers naar ons land is volgens hem de enige remedie. Over heid en bedryfsleven moeten daarvoor meer geld ter beschikking stellen, ter wijl een voortdurende kritische bezin- DD^^D A KA KA A ning moet plaatsvinden op inhoud en I p A\/V\/V\/"\ presentatie van „het produkt Neder land" in den vreemde. NEDERLAND I (8TER- rcclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56. 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.07 uur. Music from the land, country and western- 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur. Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Haal je kijkgeld terug. 21A0 uur: Politieke moorden, documentaire (2) 22.30 uur: Dagsluiting 22.35 uur: Journaal (NOS) 22.45 uur: Atletiek (NOS) NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om «18.56, 19.56, 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine AVRO: 19.30 uur: Tennis, reportage 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Tennis, reportage 22.10 uur: Journaal (NOS) 22.15 uur: Het bezoek van Paus Paulus aan Oeganda (KRO-RKK) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO- centrum va ti vermaak t&ewiimiu*». Het was gewoon een beetje ongewoon gisteravond: de VARA bezette het tweede net en kwam nagenoeg met eigen produkties voor de dag. Bepaald wel een streep aan de vakantiebalk waard! Vooral omdat bet produkties betrof die allemaal wel een „voldoende" haalde, zij bet ook niet veel meer. Aardigste programma was Berend Boudewijns „Improvisatie", waarin acteurs onvoorbereid summier op gegeven scenes te spelen kregen. De opgaven behels'ten alleen komische ge gevens en het aardige was dat de medewerkenden kennelijk zelf enorm plezier hadden in de dolle boel die een en ander opleverde. Dat plezier mee beleven gaf de uitzending een aparte charme, waarby extra-opviel dat een intelligent acteur als Ton Lutz ook zonder tekst wonderwel uit de voeten Het programma krijgt nog een vervolg on 27 augustus. Het zal ongetwüfeld even plezierig en komisch verlopen. Voor de VARA wellicht aanleiding om een nieuwe serie voor te bereiden waarbij ook plaats wordt ingeruimd aan wat serieuzere opgaven. I)e op gaven van gisteren leverden aardige revue-sketches op. De deelnemende dames en heren zijn wellicht ook in staat tot het improviseren van mini- drama's. Het zou interessant zün hun vakkennis ook op dit zwaardere terrein getoetst te zien Dagje Duindigt. aangekondigd als een reportage van het bloeiende bedrijf op de Wassenaarse renbaan, had eigenlyk meer het karakter van een aantal im pressies. Het was een aardig program ma. maar het bevatte slechts weinig informatie (behalve' dan de uitvoerige beelden van de urinetest) en had te weinig oog voor „de tribune". Het woord „toto" is zelfs niet gevallen en wat zou Duindigt zijn zonder toto? Aardig wm het Hans Eysvogel te zien UM I (402 m) NCRV: 18.00 lor muziek ln vrtje tijd: A. Stereo: s Vrouwenkoor met plano; B. Har- lonisch orkest: a verdenking. 22.30 K HILVERSUM :uttgart). 22.20 Avond- ws. 22.40 Mededelingen. AVRO: 18.00 9^45 Avondgebed. <héi iVRO: 20.05 Zing met -af en dichtbij. in de rol van beste stuurman. Merk waardig (voor de arbeidersomroep) de uitspraak dat de rensport eigenlyk een allemanszaak is „zowel voor midden standers als voor chirurgen, baronnen en graven". Kcnnelük nog niet dus voor bouwvakkers, journalisten en brood bezorgers Blok aan het been. de Achter het Nieuws-special over de politieke ge vangenen in Indonesië, blonk niet uit door helderheid. Pier Tania deed ironisch over de wijze waarop hem beperkingen waren opgelegd bij filmen en interviewen maar hij kwam niet tot een eigen oordeel over de anti communistische heksenjacht die ontel baar velen het leven kostte en vele duizenden in de gevangenis bracht. De door Tania geïnterviewden noopten minstens tot een genuanceerd oordeel. In dit verband deed het merkwaardig aan dat de reportage wel doorspekt was van incriminerende uitspraken van prof. Wertheim maar dat Achter het Nieuws geen kans zag de profes sor te confronteren met haar eigen reportage. Die uitspraken kwamen daardoor in een luchtledig te hangen. Het zal generaal Suharto wellicht een zorg zün of Achter het Nieuws hem bewondert of veroordeelt maar wü zou den een Achter het Nieuwsuitspraak ook in dezen wel op prys stellen. Voor al omdat Achter het Nieuws in andere Indonesië-zakcn. waarbij het om veel minder slachtoffers ging, zün mening onder stoelen noch banken gestoken heeft. Vg. rspel (herhaling Radiojournaal. 22.55 Stere Sportkroniek. 18.52 Lichte r i Taalwenken. 19.00 Nieuws en v semenUprogramma. 20.0* 9 Boekbespreking muziek. 20.30 Hoorspel. 21.05 Pro 22.00 Nieuws. berichten er. HILVERSUM en zending. 10.00 Stereo: Aubade: klassiek' en moderne orkestwerken (gr). 11.00 Nieuwr 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelinger hoorspel. 14.5 Stereo - 9.00 Berlioz in woord en r ziek. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 beidsvitaminen: populair verzoekplatenpro gramma. (11.00—11.02 Nieuws.) 11.30 Stere- CeUo en plano: klassieke muziek. 11.55 Beui berichten. N O S.: 12 00 Blik op dP wereld: L kkelingswei e taak In e Spelen n HILVERSUM III (240 m en FM-kanal« VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 De Eddy B> Show. (10.00 Nieuws). N.O.S.: 11.00 Nli 11.02 Felix Meurders. VPRO: 12.00 Ni. 12.03 Top-30. (13.00 Nieuws) TROS: Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 17.02 Radiojournaal. 17.05—18.00 Nederlands^ BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuw. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40—12.48 Weei bericht, mededelingen Pn SOS-berichten voc de schippers.) 12.55 Buitenlands persovei zicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, mededellr gen. dagklapper en SOS-berichten voor d schippers. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuw; 14.03 Klassieke muziek. (15.00—15.03 Nieuw» Bedelingen. Aansluitend: Jazzmuziek.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2