S)e£eicbe(2oti/Ya/fit Paulus in Oeganda aangekomen Grote menigten Afrikanen op Plan voor vrede in Biafra l i» A mWA Mariner-7 geeft weer antwoord Politie sloot Valkenburg af KENNEDY BLIJFT IN SENAAT L'Aquila eist uitlevering Defregger Geen uitkering ineens voor personeel van V. en D. Dertig mensen gedood bi j treinramp in Zuid-Slavië Twee vrouwen gescheiden van Soekarno Geen spoor maanziekte astronauten Vandalen gooiden carboleum en zand in zwembad SCHADEVERGOEDING VOOR 2 ENGELSE SOFTENONKINDEREN Morgen weer verkoop Logboek Apollo 11 PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. H. M. Brader .7 F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70. p. kwart, f 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) IETS HOGERE TEMPERATUREN De weersverwachting, meegedeeld door he* KNMI, geldig tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met geleidelijk vanuit het oosten meer opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost Over het algemeen iets hogere temperaturen. DONDERDAG 31 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.813 BOSTON (Reuter) De Amerikaan- le senator Edward Kennedy heeft mee gedeeld dat hij zijn zetel in de senaat niet opgeeft en zich volgend jaar, wanneer zijn zittingstermijn afloopt, her kiesbaar zal stellen. Mocht hij herkozen worden dan zou hij zijn volle termijn van aar uitdienen. Dit wordt opgevat en aanwijzing dat hij zichzelf als presidentskandidaat voor 1972 uitsluit. vrot vorige week. nadat hij tot maanden voorwaardelijk was ver oordeeld in verband met het verlaten van de plaats van een dodelijk auto-on geluk de bevolking van de staat Massa chusetts (die hem afvaardigt) min of meer over zijn lot te beslissen. Zijn toespraak over radio en televisie maakte stroom van reacties los, waarvan overweldigende meerderheid ten gunste van de senator. L'AQUILA (DPA-Reuter) De ge meenteraad van het Italiaanse stadje L'Aquila heeft zich woensdag met bijna algemene stemmen uitgesproken voor uitlevering aan de Italiaanse justitie mgr. Matthias Defregger, hulpbis schop van Miinchen. Zoals bekend is Defregger betrokken geweest bü dc exe- itie van zeventien Italiaanse gijzelaars Filetlo, nabü L'Aquila, in 1944. Met 35 togen één stem besloot de ge meenteraad een petitie van het com munistisch parlementslid Mario Eudo Cicerone, waarin om uitlevering van Defregger werd gevraagd, te onderteke- i. Tegen stemde het enige neo-fascis- tische lid Defregger heeft onlangs de bewoners in Filetto vergiffenis voor zijn optreden gevraagd. De burgemeester van L'Aquila aanvankelijk de gemeenteraad ver zoeken de hulpbisschop deze vergiffenis schenken, maar nadat de Italiaanse jusblbie had aangekondigd een gerechte lijk onderzoek in te stellen, zag hij van .'oornemen af. De vrouwelijke ad- e van de hulpbischop heeft ver klaard dat deze haars inziens wordt ge- exculpeerd door de documenten waaruit blijkt dat hij tweemaal tegen een exe- cubiebevel opgekomen- De executies waren een represaillemaa tregel voor een aanslag door parbisanen op Duitse troe pen, waarbij vier Duitsers werden ge dood. UTRECHT (ANP) De afdeling centrale personeelszaken van Vroom en Dreesmann heeft de in de detailhandels- (Decom) samenwerkende bon- winkclpcrsoneel laten weten, dat V. en D. niet bereid is de door de S E.R. geadviseerde uitkering-ineens van n procent aan het personeel te geven. Voor zover bekend, is V. en D- tot nu e van alle bedrijfstakken en onderne mingen de enige, die bij de onderhande lingen over deze toeslag een pertinent heeft laten horen. Voor meer dan anderhalf miljoen werknemers is over de uitkering-ineens al overeenstemming bereikt. V. en D. heeft 25.000 a 30.000 ensen in dienst. Het bedrijf voerde aan. dat de salaris- ïlwikkeling in 1969 (een minimum- u-hoging van 6 procent en een gemid delde van ruim 7 a 7,5 procent) een zo danige kostenstijging heeft veroorzaakt, it de nu gevraagde uilkering-ineens Omdat de bonden niet beschikken over gegevens over de feitelijke situatie in de verschillende V. en D.-vestigingen, over weegt Decom. in het najaar een enquête onder de leden te houden om de werke lijke ontwikkeling vast te kunnen stellen. De gegevens, die daarvon het resultaat zijn. kunnen een rol spelen bij de onder handelingen in 1970. SKOLPJE (AFP) Te Badovina in de omgeving van de Zuid-Slavische stad Skolpje zijn gisteravond 30 mensen om het leven gekomen en 18 gedood bij een treinbotsing. Het ongeluk gebeurde toen een lokaaltreintje uit Skolpje in botsing kwam met 3 tankwagons, die waren los geraakt van een rangerend treinstel. Kritiek op Luns in Bayern-Kurier MtlNCHEN (Reuter). Minister Luns heeft weer de toorn opgewekt van het Wcstduitse christelük-sociale partyblad „Baycra Kurier" ditmaal door zün afwüzende houding tegenover de voorge nomen levering door Bonn van vier onderzeeboten aan Griekenland. De be windsman had vrijdag 't parlement mee gedeeld dat Nederland in dc West-Euro- pese Unie Bonn geen toestemming voor de levering zal verlenen. (Volgens een bijlage bij het verdrag van de WE.U- mag de Bondsrepubliek zonder toestem ming van de Unie geen duikboten van meer dan 450 ton bouwen). De „Bayern Kurier", die onder leiding staat van de Westduitse minister van Financiën. Franz Jozef Strauss, zei in een hoofdartikel: „Het blijft voor ons onbegrijpelijk wat de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken te maken heeft met een leverantie door hel NAVO- lid West-Duitsland aan het NAVO-lid Griekenland. Luns' dreigement kan alleen worden beschouwd als een interventie in de Duitse politiek". Het blad had enige weken geleden al kritiek geleverd op minister Luns om diens aansporing tof Bonn, het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te ondertekenen. Toeristen in grot opgesloten GARMISCH-PARTENIHRCHEN Een groep Nederlandse toeristen is in het Höllendal bij Garmisch enige tijd van de buitenwereld agesneden geweest, doordat tijdens een hevig noodweer drie bruggen door het water werden meege sleurd. Met lange ladders konden de 21 Nederlanders, waaronder enige kinderen, in veiligheid worden gebracht. Prachtige foto's door Mariner-6 PASADENA (Reuter/AP) Dc geleer den van het straalaandrijvingslaborato rium te Pasadena in C'alifornië zijn er vannacht in geslaagd het contact te her stellen met het onbemande ruimtevoer tuig Mariner-7 dat tezamen met de Mari- ncr-6 op weg is naar Mars en het contact eerder verloren ging. I De Mariner-7 had zeven uur eerder niet geantwoord op een „waaksignaal" en men vreesde dat de energie was uit gevallen, waardoor het nemen van foto's van Mars onmogelijk zou worden. Tegen de verwachtingen in antwoordde de son de wel op een teken de lagestroomanten- ne in werking te stellen. Als de norma le stroomvoorziening niet reageert op een automatische inwerkingstelling van- I ochtend, zal nu slechts een klein deel van j de foto's en inlichtingen kunnen worden verkregen waarop men had gehoopt. De Mariner-6 naderde de rode planeet inmiddels vanochtend tot op ruim 3.400 kilometer. Er werd een nieuwe reeks op- Ien gemaakt door dit ruimtevoertuig DJAKARTA (AP) Twee vrouwen van de afgezette president Soekarno zün van hem gescheiden. Het zün Fatma Wati, Soekarno's eerste officiële vrouw die van Sumatra afkomstig is. en Yudike. zün 23 jaar oude vierde vrouw- De zoon van Fatma Wati, de 25 jaar oude Goentoer, is opgetreden als tussen persoon. Hij zorgde voor de briefwisse ling tussen de vrouw en Soekarno, die in slechte gezondheid onder bewaking woont in het huis van zijn derde vrouw,' de Japanse Ratna Sari Dewi. dat de mens inlichtingen moet verschaf fen over de mogelijkheden van leven op Gisteravond heeft Mariner-6 duidelij ke foto's van het landschap op Mars naar de aarde gezonden. Op deze foto's staan kraters, donkere lijnen, die aan kanalen doen denken, onverklaarbare lichtere stroken, die wellicht bergketens zijn en drijvende wolken. De foto's laten tal van details zien, die vanaf de aarde nog nooit zijn waargenomen. De overvloed aan kraters lijkt een aan wijzing voor een grote overeenkomst met het maanlandschap vele grote kraters met daarin tal van kleinere. Een belang rijk punt was weer de zuidpoolkap, die volgens de dinsdagavond ontvangen foto's onverwacht een rafelige rand bleek te hebben. Volgens de nieuwste foto's blijkt dat een gevolg van vele grote cirkelvor mige kraters. De tweede serie foto's werd genomen van een afstand, variërend van 750.000 tot 175.000 km van de planeet. Vandaag zal de Mariner-6 Mars op een afstand van 3.400 km passeren. De snelheid van het ruimteschip bedraagt thans 25.000 km per HOUSTON (AFP) Bü de dfic astronauten van de „Apollo-11" is geen spoor van maanziekte te ontdekken. Dit hebben de dokters in het ruimtecentrum in Houston woensdagavond bekend gemaakt. De conditie van de astronauten wordt „geheel normaal" genoemd en in alle opzichten vergelqkbaar met die welke vóór hun lancering, op 16 juli, werd geconstateerd KAMPALA (KNP) Paus Paulus is vanmiddag in Oeganda aangekomen voor een driedaags bezoek. Het is zijn achtste grote reis en tevens de eerste van een Paus naar het Afrikaanse conti nent. Op het vliegveld van Enteb be werd de Paus begroet door pre sident Obote van Oeganda, door kardinaal Roegambwa van Dar- Es-Salaam, mgr. Nsoeboega van Kampala en vele andere kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, als mede door duizenden Afrikanen uit Oeganda en omliggende landen en talloze blanke toeristen. Paus Paulus reisde met een klein ge volg van 8 personen, onderwie de kardi naal-staatssecretaris Villot, de deken van het kardinaalscollege Tisserant, mgr. Be- nelli, mgr. Casaroli van het departement van openbare zaken der Kerk, mgr. Mar tin, die toezicht houdt op alle ceremo nieel, en een Afrikaanse leek, Josef Ami- j chia uit Abidjan, lid van de pauselyke j commissie Justitia et Pax en de leken- j raad. In het pauselijk toestel van de East I African Airways reisden ook 50 journa listen mee. De Paus werd tijdens de reis verzorgd door twee Afrikaanse stewar- I dessen: Mary Moeganga en Ruth Loetale. Paus Pauliys hoopt tijdens zijn drie daagse bezoek het „Nieuwe Afrika" te ontmoeten, zoals hij zelf bij de aankon diging van zqn bezoek op 19 maart heeft gezegd. Het is voor hem een pelgrims tocht ter ere van de jonge Afrikaanse Kerken en hun martelaren en een nieuw bewijs van zijn vaste verlangen naar vrede en gerechtigheid voor alle rassen en stammen. Dit laatste zal de Paus voor al naar voren brengen tijdens zijn be zoek aan het parlement van Oeganda, vrijdagmiddag 1 augustus. Menigten Naar schatting 1 miljoen mensen heb ben de Paus toegejuicht, toen hy in een open wagen langzaam de 27 mijl tussen de luchthaven van Entebbe en de hoofd stad Kampala aflegde. De enthousiaste menigte, die van heinde en verre uit Oeganda en nabuurlanden naar Kampala was gekomen, dwong de stoet zeer lang zaam te rijden. Ruim twee uur duurde de tocht, die normaal in 20 minuten ge reden kan worden. Na een korte rust begaf de Paus zich naar de kathedraal van Kampala waar zich ongeveer 150 bisschoppen verzameld hadden, van wie 40 sinds maandag voor een eerste Pan-Afrikaans symposium in Gaba bijeen waren geweest. De Paus sloot dit symposium af en wees op de rol die de Kerk van Afrika te spelen heeft bü de ontwikkeling van het continent. Vanavond brengt de Paus een bezoek aan president Obote. Men verwacht dat ook de zeven Afrikaanse staatsleiders, die voor het bezoek van de Paus naar Kam pala zijn gekomen, aanwezig zullen zijn. Deze staatshoofden zijn: de presidenten van Tanzania, Julius Nyerere; Zambia, Kenneth Kaoenda; Kongo - Kinsjassa, Jo seph Mobietoe; Rwanda, Gregoire Kajl- banda; Boeroendi, Michel Micombero en Centraal-Afrikaanse Republiek, Jean- Bedel Bokassa. De president van Kenia, Jomo Kenyat- ta, kan de reis naar Oeganda wegens zijn hoge leeftijd zelf niet meer maken, i zal een vertegenwoordiger sturen. de 1 reede j dictator, schijnt plannen voor de echt scheidingen le smeden; zij wil alle an dere vrouwen uitschakelen 'om als enige; I erfgename van de 68 jaar oude Soekarno over te blijven- Dewi. die naar verluidt enkele mil joenen dollars van Soekarno op een 1 Zwitserse bank heeft, verklaarde loop van dit jaar dat I vilde terugkeren. ZU vloog naar Tokio voor een poging om vandaar Indonesië te bereiken. Zij is evenwel nooit in Dja- I karta aangekomen. •aponden t) I Tot diep in nacht heksenketel van opgejaagd volk Omdat iedereen, zowel herrieschopper erop. dat het centrum van Valkenburg VALKENBURG De rijkspolitie Valkenburg heeft gisteravond zeer krach tig de orde gehandhaafd. In het stadje een enorm machtsvertoon te zieu. De toeschouwers hadden de indruk, dat minstens zestig tot zeventig politieman- op de been waren, die de beschik king hadden over tal van patrouille wagens en portofoons. 20 jongelui gearresteerd, volgens een andere 30 Toen de jongelui rond half elf rumoerig wei-den t'n aanstalten maakten opnieuw de rijweg te gaan bezetten, versoheen een patrouillewagen, waarin de adjudant der rijkspolitie J. Kollee de menigte sommeerde zich on- NEERP1 middellijk te verspreiden Samenscholin- deed zjc}j 1 gen waren verboden. De jongelui, die I ongeval vi deze sommatie nog strijdlustig j,cj jev, Eindhovenaren in België bij botsing gedood De gegevens die tot dusver zijn ont vangen van de op de maan achtergeble ven seismograaf wijzen er op dat dit hemellichaam misschien evenals de aarde ,is samengesteld uit lagen, met buitenste korst van 20 km dikte, zo hèeft dr Garry Lathman, die verbonden is het geologisch laboratorium Lamont de Columbia-universitcit, op een pers conferentie meegedeeld. Dit zou betekenen dat de maan ger in een gesmolten toestand heeft Soekarno keerd. aldus de geoloog, die verklaarde dat. behalve drie krachtige maanbevin- gen. die overeenkomen met betrekkelijk lichte aardschokken. 25 oppervlaktetril lingen zijn geregistreerd, die door grond verschuivingen zouden kunnen zqn ver oorzaakt. ..Maar wij zouden voor posi tieve gevolgtrekkingen een veel krach tiger verschijnsel, mogelijk twee keer zo sterk, willen waarnemen", aldus Latham. BERG EN TERBLIJT Twee gezinnen, wonende in het Lim burgse Berg en Terbiyt hebben het twee dagen geleden zonder zwembad moeten stellen. Het achter hun woningen gelegen par ticulier zwembad was in de nacht van maandag op dinsdag doelwit geweest van een of meer perso nen. die er kwistig carboleum en zand in gooiden. Tengevolge hiervan liep een per soon brandletsel op aan beide be nen en moest zich onder dokters behandeling stellen. Een drietal jongens in de leeftijd van 9 tot 14 jaar ki-eeg gezwollen ogen na het 'zwemmen in het verontreinigde water. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Dinsdagmorgen werd de wandaad ontdekt. „Eerst dachten we dat het olie was. Met veel chloor, kopersulfaat en goed filtreren dachten we het er wel weer onder te krijgen. Toen kwa men we echter tot de ontdekking, dat de hele zaak met zand op de grond zat vastgeplakt In de tien jaai dat het bad nu bestaat, is zoiets nog nooit eerder voorge komen", vertelden de benadeelden. Het zwembad is van de weg af niet te zien, en is alleen bereik baar via de tuinen. Ook de filter van het bad werd geheel losge trokken. Gistermorgen heeft men vijf uur lang het bad geschuurd om-alle carboleumresten te verwij deren. Tengevolge van dit schu ren zal het hele bad opnieuw ge schilderd moeten worden. RUMOR ZIET EEN KANS: MINDERHEIDS REGERING CD ROME (Reuier) De afgetreden pre mier Mariano Ruor heeft president Giu seppe Saragat verslag uitgebracht ovenr zijn pogingen een nieuwe Italiaanse re gering te vormen. Volgens welingelichte kringen zou Ruor de president hebben eegedeeld, dat een minderheidsregering van Christen-Deocraten nog de enige mogelijkheid is, nu zijn pogingen om een nieuwe coalitie van midden-links te vor men, zijn mislukt. Bijna 365 miljoen gulden export bloembollen DEN HAAG (ANP) Nederland heeft in het afgelopen bollenseizoen dat tot en met juni liep. voor bgna 365 mil joen gulden aan bloembollen geëxpor teerd naar meer dan honderd landen. De waarde van de export over het seizoen 1968/1969 bedroeg 220-000— meer dan in het jaar daarvoor. Een zen ding bollen van één kilo, inclusief ver pakking, verhuisde van Nederland naar Oman aan de Arabische Golf. Oman was daarmee de kleinste afnemer van Nederlandse bloembollen. Naar China ging vier leilo van de bijna 109 miljoen kilo tellende export. De grootste afne mers waren West-Duitsland met ruim 40 miljoen kilo, de Verenigde Staten met bijna 14 miljoen, Engeland met ruim 12 miljoen en Zweden met ruim 10 miljoen kilo. (Zie ook pagina 3). Richtlijn voor volgende uitspraken afls bonafide toerist voortdurend door luidsprekers werden gesommeerd „door te lopen", leek het centrum van het stadje op een ware heksenketel van ronddolende mensen. Daartussendoor koersten de zwaailichten heen en weer. Wie niet. snel genoeg zijn voeten ge bruikte kreeg onmiddellijk een flinke nwrt de gummiknuppel. Het leek i afgegrendeld. Dit werd la- Reeds om tien uur stond de politie paraat om in te grijpen. Toen weer orde verstoringen dreigden te ontstaan, wer den in geheel Valkenburg kort en krach tig straten en pleinen ontruimd. Volgens toonden, verging snel de lust daartoe-. Uit alle richtingen naderden patrouil- lewagens, politie te voet en te paard, die LT Te Neerpelt (België) woensdagmorgen een tragisch ir. waarbij twee Nederlanders verloren en een derde zwaar de ene mededeling van de politie werden »4tlappen va» de gummiknuppel. werd gewond. Een Nederlandse personenwagen reed in een kleine bocht van het wegdek en botste tegen een boom. Rond het wrak vond men Gerard Qeerings (24) uit Eindhoven, op slag dood, Antonius van den Bogaard (19), eveneens uit Eindho ven overleed op weg naar het zieken de kiem gesmoord met I huis. De 26-jarige Martinus Need uit zeer harde Mappen. De aotie was goed gepland, want dit machtsvertoon had nagenoeg op alle straten en pleinen plaats. Het geringste verzet werd 1 Eindhoven werd «waar gewond. ADVERTENTIE Vanaf morgenochtend 9 uur zün op de kantoren van onze krant weer exem plaren verkrijgbaar van het „Logboek van de Apollo 11". Belangstellenden voor dit historische document (32 pagina's dik, rijkelijk geïllustreerd, prijs slechts 1.25) raden we aan vroeg te komen om niet door het bordje „Uit verkocht" teleurgesteld te worden. Bestellen per telefoon of giro is helaas niet mogelijk. Reeds genoteerde op gaven kunnen morgenmiddag aan onae loketten worden afgehaald. AFDELING PROPAGANDA. aangespannen hadden tegen de Distillers Company Ltd, de firma, die in licentie Softenon produceerde. De uitspraak van de rechter was, dat de 8-jarige David, die zonder armen en benen geboren is, 180.000 gulden zou krijgen, en de 7-jarige Richard, die zon der armen geboren is, 110.000 gulden. Dit bedrag zullen zij echter niet volle dig krijgen, omdat de ouders tevoren met de maatschappij overeengekomen waren, dat ze met 40 procent van het toegekende bedrag genoegen zouden ne men. De rechter gaf toe, dat de Softenon- kwestie heel erg moeilijk was, al was het alleen maar omdat het praktisch on mogelijk te zeggen is, hoe de kinderen later met hun he-.dieap zouden kunnen leven, of ze zouden kunnen trouwen, of ze normaal kunnen werken. Hij hoopte alleen, dat hij met deze bedragen alleen een richtlijn had gegeven voor de vol gende 60 gevallen, die binnenkort beke ken zullen worden. In Duitsland, waar ongeveer 2.000 Sof- tenonkinderen wonen, verwacht men óoi het proces nog minstens twee jaar ht beslag zal nemen. In Noorwegen Is fc) deze kweatie al uitspraak gedaan en on*» vingen de 13 SoftenonJdnderen hun le» ven lang Jaarlijks ongeveer ruim 60.00(1

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1