Thailand schrikt van Nixon v.y' :>ss- SPOREN OP DE MAAN Compromis met Laos en Vietnam Geopende overweg: man dood Felle bosbrand bij Arnhem WODAG 30 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 V jfo De eerste ontwikkelde en ontsmet te film over de maan is gisteren aan de astronauten Armstrong, Al- drin en Collens vertoond. De i nen zagen hun eigen kleurenfilm die genomen werd bij het opstygen van de maan. Duidelijk zijn de voetstappen van de twee wandelaars in het donkere i stof te zien. Andere onamen zijn bü de landing gemaakt, waarop duidelijk het op waaien van maanstof is te zien, dat het uitzicht van de mannen in de laatste momenten voor de landing wegnam. Ook het loskoppelen en vastkoppelen van de Eagle aan het moederschip Columbia en de terugkeer naar de aarde waren gisteren te zien. Bijzonder opval lend bij de opnamen is de diepte van de schaduwen, terwijl Arm strong van de ladder op de maan Links: De Amerikaanse vlag te midden van voetstappen schaduw van de Eagle. Wetenschappelijke apparatuur op de maanbodem, tussen de uitlaten van de raketmotor van de Eagle zichtbaar. Hoogleraar bij gebrek aan belangstelling vertrokken (Van onze correspondent NIJMEGEN De Nijmeegse hoog leraar in de geschiedenis van de middel eeuwse wijsbegeerte en directeur van de centrale interfaculteit aan de katholieke universiteit, prof. L. M. de Rijk, heeft curatoren ora zijn ontslag gevraagd. Binnen enkele weken wordt zijn officiële benoeming verwacht tot gewoon hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Prof. De Rijk, die in 1961 in Nijmegen werd benoemd als eerste socialistische hoogleraar aan de katholieke universi teit. is tot zijn besluit gekomen, omdat cr in Nijmegen nagenoeg geen belang stelling bestaat voor zijn leerstoel. De Nijmeegse studenten zouden het niet ens zijn met de wijze waarop hij zijn «etenschap benadert. Met de benoeming jjtin prof. De Rijk krijgt Leiden een ge- •l nieuwe leerstoel in de geschiedenis i de middeleeuwse wijsbegeerte. Kleuter gedood bij spel onder vrachtauto PUTTEN (ANP) De bijna anderhalf Jarige Klazina van Donkersgoed uit Put ten (Gld.) kwam om het leven, toen een vrachtwagen waaronder zij zat te spelen, wegreed zonder dat de chauffeur haar opmerkte. i.Herziening militaire bijstand BANGKOK President Nixon duidde listeren de Thaise leiders de grenzen lan, waartoe de Amerikanen zullen gaan bij hun overzeese hulp en deze schijnen zonder tegenwerpingen aanvaard te bebben. Het was een herhaling van de ioctrine die hij verleden week op Guam unkondigde. Volgens het Witte Huis zal !e Amerikaanse hulp aan de Thais niet verminderd worden, noch zal de Ameri- nse toewijding aan de verplichtingen het bondgenootschap verminderen. Toch zal de Amerikaanse militaire bij stand in de toekomst in Thailand en Idcrs waarschijnlijk beperkt blijven tol iel verlenen van hulp alleen als het ietrokken land van buitenaf wordt aan- tcvallen. Interne revolutie is hoofd- takelijk de verantwoordelijkheid van de ^dreigde landen, aldus de Amerikaanse ileuwe politiek. Dit betekent niet, dat de Verenigde taten niet handelend op zullen treden 'i buitenlandse strijdkrachten een in- rnationale grens overschrijden. Wat de erenigde Staten zouden doen in geval an infiltratie van buitenaf zoals een eweging van troepen en materiaal van lar Thailand is niet erg duide- ik. Er zou vermoedelijk materiële en ichnische hulp geleverd worden, maar noodzakelijkerwijze op militaire Alle nadruk lag bij de besprekingen economische bijstand. Landen, die tor opstanden worden bedreigd, zullen erst de redelijke eisen van het volk «eten onderzoeken, economische her- ormingen bewerkstelligen en indien oodzakelijk hun politiemacht verster en. Volgens de bronnen in het Witte het aantal guerilla's niet erg foot, afgezien van Vietnam, en waren e meeste landen de situatie wel meester. !en legde er de nadruk op, dat hetgeen f president nu zegt tot de Aziatische fiders, de aankondiging van een brede frategie is. Bij bijzondere gelegenheden i men deze politiek kunnen wijzigen. Een bevestiging van het feit. dat üxon tegenover de Thais niet heeft ffuggekrabbeld. kwam van de minister ;n Buitenlandse Zaken van Thailand, tanat Khoman, die bij vorige gelegen- *ien altijd een ven de scherpste critici van de Amerikaanse aanwezigheid in Thailand is geweest. Sprekend tot ver slaggevers over de vooruitgang van de besprekingen zei hij, dat zijn regering helemaal instemt met Nixon, als deze zegt, dat de defensie van Thailand een Thaise aangelegenheid is. Hij herhaalde ook het Thaise standpunt, dat de aan wezigheid van Amerikaanse troepen hier geen direct verband heeft met de defensie van Thailand. Sluiting bases Sommigen hier denken er anders over en zjj zullen gealarmeerd zyn over het feit, dat zowel Nixon als de heer Thanat de sluiting van de zes geweldige Ameri kaanse bases in Thailand voorbereiden. „Indien de communisten hun dreiging en aggressic tegen Zuid-Vietnam zullen verminderen", zei Thanat, „dan zal ook de noodzaak voor het handhaven van Amerikaanse strijdkrachten in Thailand Vele Thais zijn misschien blij met de nieuwe politiek van Nixon aangezien deze het land meer diplomatieke armslag geeft. Zij zouden graag een veel soepe ler Thaise politiek zien, en als Thailand niet zozeer vast zou zitten aan de Ver enigde Staten, zou dat mogelijk zijn. Maar conservatieve elementen hier, die bijzonder nationalistisch kunnen zijn, verkeren in een geweldig dilemma: zij zouden graag van de Amerikaanse troe pen af zijn, maar toch garandeerden deze troepen hun voor een lange tijd vrede en rust. Voor vele Thais is de oorlog in Laos en Vietnam het belang rijkste levensfeit geworden hoewel dit niet hun fout is. Bijna bij toeval heeft de oorlog een ongewone rijkdom gebracht an een rede lijke, hoewel labiele, economische ont wikkeling. De grootste bron van in komsten zijn de uitgaven van de 50.000 Amerikanen en hun families, die in Thailand gestationeerd zijn, met de mil joenen dollars die uitgegeven zijn voor de bouw van de bases. Hieraan zou weieens snel een eind kunnen komen en Thailand zou weieens ernstig kunnen lijden onder de beëindi ging van de ogrlog, ondanks haar hui dige welvaart. Hoe ernstig dit ook moge zyn, de psy chologische gevolgen zouden weieens ernstiger kunnen zijn. De huidige re gering. evenals ieder ander conservatief bewind, dat door generaals gevoerd wordt, kan slechts met moeite wennen aan het idee van verandering. Bij een beëindiging van de oorlog is het waarschijnlijk dat er een soort com promis zal worden geslote.i met de com munisten in Laos en Vietnam. De Thais zijn daar nu zeker nog niet klaar voor. De toestand in Laos zal het grootste probleem zijn. Laos grenst aan Thailand en de Thais hebben de Laotianen lange tijd beschouwd als verwanten over wie UTRECHT (ANP) Gisteravond is im de bebouwde kom van Ermelo op een met de hand bediende overweg de sneltrein Amsterdam-Leeuwarden op een personentrein gebotst. De overweg was open blijven staan door een mis verstand bij de overwegbediende. Het slachtoffer van de botsing was de 60- jamège M. Quik uót Bnnelo. De man was zij enige zeggenschap hadden. Begrijpe lijkerwijs zal de huidige regering in Bangkok alles doen om te verhinderen, dat de Pathet Lao beloond wordt voor haar militaire inspanningen. Want dat zou kunnen betekenen, dat zich een vijandelijke militaire macht aan de overzijde van de MekongTivier zou vestigen. Deze rivier is geen barrière, maar een internationale vaarweg. Onder zulke omstandigheden zal het de Thais spijten, dat de Amerikanen verdwenen zijn, als zü er alleen voor staan. (Copyright The Guardian). (Van onze correspondent) ARNHEM Dinsdagmiddag tegen een uur werd een begin gemaakt van een bosbrand ontdekt op het gebied dat ligt 1 op de hoek van de Apeldoornse weg en de Koningsweg onder de gemeente Arn hem tegenover het zweefvliegterrein i Teriet. De brandweer uit Arnhem rukte met groot materiaal uit om het blussings- werk kordaat aan te pakken, maar het vuur zocht zich intussen een weg door de kurkdroge dennebossen waar de vlam men hoog oplaaiden. Spoedig werd as sistentie gevraagd van de bosbrandwe- ren uit Velp en Oosterbeek, die met al le beschikbare middelen een urenlange strijd aanbonden tegen de loeiende vlam men die steeds opnieuw aanwakkerden, vooral door de opgestoken wind. De blussingswerkzaamheden werden be moeilijkt door een scherpe rookontwik keling. Pas tegen zeven uur dinsdag avond konden de brandweerkorpsen in rukken, al zijn er enkele brandwachten bij het afgebrande terrein geplaatst om voorbereid te zijn op eventualiteiten. On geveer 4 ha. bos is totaal verwoest. Men vermoedt dat een weggeworpen sigaret tenpeuk de oorzaak 1* geweest. SUSKE EN WISKE: DE JHNGLEBLOEM BIGGLES: IN HET VERRE OOSTEN itntw /iH£LUV£*OH£/P

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5