Hoe meer eetgelegenheden er zijn hoe meer er gegeten wordt IMPRESSIES UIT SUDDERENDE BADPLAATS AMBITIEUS MUSICUS MET INTERESSANT PROGRAMMA Sportief kampleven onder brandende zon BIOSCOPEN Korreltje Wim van der Panne: MARKTEN VNL IN ZEIST EN AMERSFOORT WOENSDAG 30 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NOORDWIJK Voor ons staat een stelletje, hand in hand. Hij heeft langer haar dan zij en ze zijn even bezweet. Mismoedig kijkt hij naar de vijf kwartjes in zijn handpalm. Voor hem in de automaat liggen de vettige slaatjes. De mayonaise is eraf gesmolten. Drie kwartjes per stuk. „Dan maar een bal, hè", zegt hij. „ja", zegt zij gretig. We staan in het „bordeel van de maag": een automatiek. Overal staan smakkende en zichzelf vol proppende badgasten, toeristen, dagjesmensen en andere vreemde vogels. Elke automatiek is op welk uur van de dag je ook komt stamp vol. En waarom ook niet? Eten c.q. smullen is tenslotte lekker. Wie kan ons meer over deze gewoonte het uit de muur eten vertellen dan de eigenaar van zo'n inrichting. We -slippen tussen de mensen door naar de eigenaar van de snackbar Van Rooijen. Het meisje lacht wat ongelovig als het woordje pers valt. Ze laat de kassa de kassa en gaat naar achteren. en hele poos komt J. v. d. B. („geen namen") in een bijna smetteloze witter- kan-het-niet jas. Hij wil niks zeggen en moppert wat. ,Er is al genoeg geschreven over Noord- wijk. De pers begrijpt het toch allemaal maar verkeerd. Jullie verdraaien de waarheid toch." H(j sleept de roemruchte kanselbrief erbij en meer negatieve kritieken op Noord wijk. We voelen ons zwaar gefrustreerd, zo dat hij ons een kop koffie aanbiedt en toch een interview toestaat. .Wait moet ik nou zeggen, wat wil je aou eigenlijk weten?" vraagt hij. „leder- jen eet toch." Langzamerhand komt h(j toch los. Hij wil niets over zijn omzet zeggen, maar hq zegt wel, dat veel mensen uit pen sions en van de campings zijn zaak bezoeken. „Wat wil je?" vraagt hij. „Die mensen hebben vaak alleen maar logies met ontbijt. De rest is gewoon te duur. Het sociale toerisme is ook in Noordwijk de laatste jaren enorm toegenomen. Men net een krappe beurs duiken 's mor gens, "s middags en 's avonds een" eet tentje in. Schrikken van de prijzen is er niet bij. Sommigen zien wel, dat de prijzen iets hoger liggen dan voorgaande jaren. Dat komt door de bétéwé. Maar ze vergeten, dat ze nu alles in een keer betalen. Fooien zijn er niet meer bij. Een menuutje, dat verleden jaar zes piek kostte is nu zeveneneen- halve gulden geworden. Vroeger be taalden ze het bedieningsgeld apart, dat zit er nu ook bij. j Er komt hier van alles, maar de Duit- sers overheersen toch wel." Waarom is vooral Van Rooijen de laat- i ste jaren zo groot geworden? J.I v. d. B.: „We zitten op een vrij gun- stig punt, maar we doen allemaal erg goeie zaken. Als de kwaliteit goed is, de service niet slecht en de pr(js redelijk, dan loopt het altijd." Over het personeel: „We streven er in rincipe naar onze mensen een vijf werkweek aan te bieden. Maar als ze willen overwerken is het m(j best. We maken veel gebruik van part timers. scholieren en die willen voor ze zelf op vakantie gaan zo veel mogelijk verdienen." Enige jaren terug was Van Rooijen altijd gesloten op zondag. Waarom? J. v. d. B.: „Mijn vroegere baas was van oorsprong bakker en die voelde er niets voor om op zondag open te zijn. „Maar we kunnen niet achterblijven. Ik zit er nu een paar jaar in en dan kun je je niet permiteren om op een drukke dag dicht te zijn. Door de week 's avonds gaan we om 11 uur dicht en zondags om 10 uur. Waarom? Nou, je kan niet aan de gang blijven. De rommel moet ook nog opgeruimd worden. Als je om elf uur de boel sluit, dan ben je voorlopig nog niet klaar. Als je 's mor gens open gaat, dan staan er rijen voor de deur en als je dicht gaat ook. Daar kun je geen rekening mee houden". Een mannetje van een wasserij komt er even tussen en wij vertrekken weer. In de ijsbar de Pinquin werden we „vriendelijk" weggewerkt. „Nu geen tjjd, nu moet er verdiend worden. Kopen of wegwezen". Jan Duindam staat met zijn haringkar retje vlak bij de automatieken. ,,Ja me neer, hoe meer eetgelegenheden er zijn, hoe meer er gegeten wordt. Vooral die Duitsers zijn daar goed in. Ik ben een welkome afwisseling. In die tent nemen ze een worst en daar een bal. Ze eten wel door. Hoe ze met dit warme weer j haring kunnen eten? Nou, dat is toch begrijpelijk meneer. Ze zweten zich de i hele dag een ongeluk. En dan wil zo'n I zout harinkje er wel in. Hoe groener hob beter. Vroeger was dat er niet bij. i Maar ja, hé, nu we met dat sociale toe risme zitten, draait het ook voor mij i stukken beter. Een kantje per dag I draait er wel door mQn handen". H(j haalt de zoveelste haring uit de ton. Kop eraf, darmen eruit, uitje eropen het is voor de consumptie. Vijfenzeventig We stappen bij Leens' eethuis binnen. Leen heeft pareltjes op zijn voorhoofd. Hij staat af te wassen. Zijn vrouw droogt. Een jongen met kort haar be dient. Leendert zegt: „Wij geven meer het echt fijne hè. Je moet het proeven. Het moet voor op de tong liggen. Dét is het. Je kan wel zeggen, dat ik het crêmè van het crème heb. Ik ben hofleveran- cier." Zijn vrouw laat ons 'n mooie me daille zien. Van het huwelijk. „Van de I kroonprinses en haar man". Uit dank- j baarheid voor het bruiloftsmaal". En dan over zijn zaak: „Langharigen komen hier niet binnen. Dat moet ik niet. Als u hier rustig met uw meisje wilt zitten, dan moet dat kunnen. Bij mij komt de betere middenklasse en het beste van het beste. Na één uur komt het slechtere publiek. Uit de dancings weet-je-wel. En die eten zo slecht. Plop; en het gehakt is weg. Plop; en het i slaatje is weg. Kijk, daarvoor doe ik het niet. Ik wil dat de mensen ervan ge- nieten. Bovendien vind ik die lui altijd zo lawaaierig". i En over het bedienend personeel: „Me- neer, vanmorgen kwam er een jongeman met lang haar, die hier wilde komen werken. Ik zeg: dat is goed jongen, i maar dan moet dat lange haar eraf. Wij- I zend op de fotograaf: U zou met zo'n 1 kop hier niet mogen werken. „Hij" en hij wijst op zijn kortharige bediende, i „hij heeft ook al een standje gehad". En terugkomend op de sollicitant: Die zegt: dat moet ik dan eerst aan mijn i moeder vragen. Ik weet niet of dat goed i is voor mijn image. En Leendert stoot ons aan. „Om zijn image, meneer, om je kapot te lachen". En Leendert zakt zowat in elkaar van i het lachen. i We lopen over de boulevard. De teras- sen zitten vol. Ook dat van de hipste tent van Noordwijk: Boule 7. Eigenaar Lam- bertus van Wijk zegt ook al te zeer langharigen te weigeren. „Die echte pleinfiguren moet ik niet. Lang haar vind ik niet erg, maar het moet niet te gek worden. Ik ben beslist niet kin derachtig." Hij laat een paar pilsjes aanrukken. Vier tegelijk. „Toen ik begon, zei ik tegen mijn ouwe heer, die eigenlijk van plan was een chique tent op te zetten: „Ik ga mijn eigen gang. Et had de kunst afgekeken in Spanje. Daar heb ik na in Zwitserland op de hotelschool te hebben gezeten, vier jaar rond geke ken. Het loopt prima zo." „Natuurlijk er komen voornamelijk jon geren, maar onder de achttien komen ze er niet in. Dat doe ik expres, want aan iemands neus kan ik niet zien of hij 16, 17 of 18 is, maar wel of hij of zij 14 of 15 is. En die moet ik niet heb ben, want dat zijn kinderen. Boule 7 is beslist geen Fantasio of zo. Er wordt bij ons beslist niet gerookt. We vinden het zelfs prachtig als ouders komen kijken. Ze mogen van mij best weten, wat hun kinderen uitvoeren. Nee, van de vrijhoek wordt praktisch geen ge bruik gemaakt. Sommige jongens en meisjes hebben hun mond vol over ver sieren en zo, maar dat valt in de prak tijk wel mee. Enorm veel humbug zit daar bij." Camera: Blow-Up, 18 j. Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur. Dag. 2.30, zondag 2.00 en 4.00 uur Vakantie-matinees: Walt Disney's Te kenfilm Parade. Vrijdag en zaterdag: La Collectioneuse 23.30 uur, 18 j. Lido: Chitty, Chitty Bang Bang, a.l. Dagelijks en zondag: 2.30 en 8.00 uur. Luxor: De Rimboevechters van Birma, 14 j. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Ohlieve John, 14 j. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: De Zuidster, 14 j. Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Rex: Weekend in Topless, 18 j. Dagelljk: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. PUNT... Boule 7 bestaat drie jaar. Elk jaar is er wat bijgekomen. Maakt Lambertus van Wijk er misschien nog eens een jeugdhotel van? Lambertus lachend: „Daar laat ik me niet uit." Ook over klagende buren laat hij zich niet uit.- „Je bent balplaats of niet," is alles wat hij zeggen wil. „De jeugd komt zich bij ons plezieren. Ze zoeken vertier. Bij ons kunnen ze het krijgen. Zo veel als ze hebben willen." De badgasten, de dagjesmensen en de toeristen zoeken vertier in Noordwijk. Vermaak en verveling liggen dicht bij elkaar of zijn vaak synoniem. In de verte horen wij roepen: „Badman, ben ik al bruin?' Het antwoord gaat verloren in de golven. In de serie zomerconcerten in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee was het gisteravond de organist Wim van der Panne (39), die de resultaten van zijn niet geringe muzikale ambi ties ten gehore bracht. Strevend naar een steeds betere vervulling van zijn ambt als kerkorganist studeerde hij acht jaar bij Feike Asma en een half jaar bij het Belgische orgelfenomeen Flor Peeters. Sinds 1965 is hij leer ling van de befaamde blinde Franse organist/componist Jean Langlais, terwijl hij zich wat de Duitse orgel kunst betreft specialiseert bij de niet minder bekende Arno Schönstedt. In 1966 en 1968 maakte hij voorts nog twee succesvolle concertreizen door de U.S.A. r\eze indrukwekkende reeks van ac- tiviteiten zal hem dan uiteinde lijk wel brengen naar de plaats waar hij behoort: de Nederlandse top. De basis daarvoor legt hy in het lande lijk concerteren, zoals gisteravond. Niet alleen sterk in het contrapun- tisch variëren (de Chacone en sol mineur (Louis Couperin) en Bachs Preludium, en Fuga in g-mineur), maar ook met een frappant composi torisch begrip van nogal uiteen lopende muziekvormen, speelde hij zowel een tweetal Toc cata's (Hendrik Andriessen en Jan van den Berg) als de wondermooie Berceuse van Louis Vierne, een variatierijk Kerstlied van Balbastre en Johann Peter Kellners koraal- voorspel „Was Gott tut, das ist wohlgetan". Zijn zeer persoonlijke behandeling van het lyrische Choral in van César Franck verdient lof. Iets nieuws tenslotte, was voor velen het koraalvoorspel '„Jesus, lover of my soul" van de Amerikaanse com ponist Seth Bingham, dat eveneens te vinden 'is op Van der Pannes eerste langspeler, die onlangs in de St. Jans- kerk te Gouda werd opgenomen. Een heugljjk feit zij nog vermeld. De ongeschreven wet ten der concertpraktijk werden overschredeni er werd geapplaudisseerd. WILLEM SCHRAM A Hoofdcontrolmr A. W. A. Minnaard nam afscheid van Belastingdienst LEIDEN In verband niet het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft de hoofdcontroleur-A, W. A. Min naard gisteren na een 42-jarige loop baan, afscheid van de belastingdienst genomen. Het gehele personeel van de Inspectie was hiertoe in de kantine van het Cen traal Belastinggebouw bijeengekomen, waar hem een hartelijk afscheid werd bereid. Nadat mevrouw Minnaard bloemen wa ren aangeboden, werd de heer Minnaard toegesproken door de hoofdinspecteur mr. G. J. L. van Willigenburg, hoofd van de Inspectie. Sinds 1 oktober 1946 is de scheidende ambtenaar werkzaam ge weest. eerst in de afdeling Recherche en Controle, later in de Controle-afdeling. Zijn verdiensten werden eerder dit jaar reeds erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Na het hoofd van dienst werd het woord gevoerd door de chef de bureau namens het personeel van de Inspectie en door enkele collega's van de afdeling Con trole. De heer De Ruyter sprak namens de N.C.B.O., waarvan de heer Minnaard jarenlang plaatselijk voorzitter is. De bijeenkomst werd besloten, met een afscheidsreceptie waarbij velen o.a. oud collega's en diverse belastingconsulenten van hun belangstelling en waardering voor de persoon Minnaard blijk gaven. De sprekers deden hun woorden ver gezeld gaan van geschenken w.o. een radio-gramimofoonversterker, terwijl ook diverse bloemstukken waren be zorgd. De heer Minnaard dankte hierna zichtbaar geroerd voor de onder vonden belangstelling en de gevers voor Expogé herkoos bestuursleden LEIDEN De heer J. T. Witte is her kozen als voorzitter van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen (Expogé) tijdens de onlangs gehouden jaarver gadering. Ook de andere bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren de heren J. F. Beekman, Sj. Mazurel en A. Plekkringa (penningmeester) wer den bij acclamatie herkozen nadat daar toe door erevoorzitter mr. G. C. van der Willigen het voorstel was gedaan. Expogé viert volgend jaar het 25-jarig bestaan. Medegedeeld werd, dat zich reeds een aantrekkelijk jubileumfonds aan het vormen is. Openluchtconcert in het Van der Werffpark LEIDEN Na het overweldigende suc ces dat het Leidse „Provadya" vorige week had („Cuby The Blizzards" traden voor een stampvolle zaal op) wordt vrijdagavond in het Van der Werffpark een openluchtconcert gege ven, waaraan twee groepen hun mede werking verlenen, namelijk Blue Planet en Page 14. Blue Planet is de grote troef die „Provadya" uitspeelt. Deze Haags-Leldse groep die o.m. gevormd wordt door de voormalige solo-gitarist van The Incrowd Aadje Kreeft en en kele Sixpence-leden, alsmede de zanger van Q '65, verzorgt vaak het voorpro gramma van de Golden Earrings. Het is een underground-group, die veel mu zikaal geweld produceert. Dan is er voorts de experimentele bleus- group Page 14, een specifiek Leidse groep. Het openluchtconcert, een gratis evenement, begint om zeven uur. Of dit optreden zal slagen hangt voor een groot deel af van de jeugd. De medewerking van de politie is verkregen om te zor gen dat alles ordelijk verloopt. LEIDEN Met ingang van 1 juli is de heer H. de Raaf benoemd tot tech nisch directeur van de N.V. Leidse Ap- paratenfabriek. Hij zal tevens de ex port-activiteiten van de vennootschap behartigen. Tsjechische orgelvirtuoos in Pieterskerk LEIDEN De bekende Tsjechische or ganist Jan Valach zal morgenavond in de Pieterskerk concerteren onder auspi ciën van de Leidse Volksuniversiteit K O. Jan Valach, die geboren werd in Slova- kjje in 1925, stamt nit een zeer muzikale LISSE, 29 juli, Bloembollen Tulpen zift 12/op en zift 11/12 per 100: Apel doorn 7.904.S0; Dover 6.105.20; Gen. Eisenhower 6.906.05; Oxford 6.20 5.20; Spring Song 5.905.55; Paul Rich ter 6.605.35; Topscore 6.905.80: Edith Eddy 7.10—6.05; Golden Eddy 6.90 6.30; Lustige Witwe 8.206.95; Pro minence 10.70-8.50; Madam Lefeber 8 6.50; Purissima 9.408.30; Pr. Fusilier 19.70—18; Peacock 11.50—10.80; Oriën- tal Beauty 9.808.50; Red Pearl 7— 6.75; West Point 11.95—10.20: Halcro 5.7Ct4.95; Mirella 8.20—7.60; Theeroos 13.5014.20; Sunburst 10.2510; Cas- sini 5.50—4.60. Narcissen I, II en Hl per 100 Golden Harvest 22; 14.25; 11.75; Unsurpassable 25.55; 15.20; 8.90; For tune 15.60; 11.45; 8.10; Aflame 17.20| 12.30 7.35. 50 partijen! Prijzen: le kwal.'4!02' 4.12; 2e- kwal. 3.85—4.01; extra kwaL 4.65. Handel flauw. RIJNSBURG, 29 juli. BLOEMEN Anjers: witte sim 250-650, rode sim 340- 850, rose sim 300-800, Crowly sim 300- 750, Dusty sim 420-900, Arthur sim 300- 780, Gy sim 340-790, Selecta 420-910, William sim 400-920, Keever 430-940, Esperance 500-1020 per 100. Freesia's: Golden Yellow 35-60, White Swan 40-70 per bos. Rozen: Baccara 10-26, Coral 3- 6, Garnette 3-6, Zorina 7-11 per stuk. Div. snijbloemen: Anthurium 35-120, Gerbera 10-26, Colvillel 2-7, Gladiolen 3-10, Lelies 15-75 per stuk. Lialris 350- 650, Scabiosa 350-500 per 100. Phlox 20- 48, Glalice 45-90, Leeuwenbekken 20-35, Gele Margrieten 20-35, Goudsbloemen 25-40, Asters 40-65 per bos. Chrysanten: Lyona 90-110, Tokyo 95-120, Indianapolis 120-145, White Spider 160-185, Golden Christal 140-160 per bos. LEIDEN, 30 juli Groente Aard appelen 7-27, andijvie 9-16, augurken 19, snijbonen 48-116, stambonen 49-87, tuinbonen 12-21, kroten 23, gkookt 70, rode kool 6-13, postelein 12-14, spinazie 6-18, komkommers 15-27, tomaten A 3,30 -3,50, B 3,30-3,60, C 3,10-3,20 CC door gedraaid. uien 18-35, waspeen 15-22, me loenen 73-267, perziken 4-24, pruimen 109-130, bloemkool 15-41, sla 6-23, bos- peen 18. peterselie 6-15, selderij 6-11. familie. Hjj studeerde muziek aan het conservatorium te Bratislava en volgde tevens de colleges aan de medische fa culteit van die stad. Tenslotte wijdde hjj zich uitsluitend aan de muziek en werd student aan de Hogeschool voor Muziek Zijn eerste werkkring werd de opera van Bratislava, waar hij als assistent dirigent debuteerde. Hij werd chef-diri gent te Banska Bystrica en nam ook de taak waar van koordirigent aan het Na tionale Theater van Bratislava. Samen met deze funkties werkte Jan Valach nog als leraar van de dirigentenklas te Bratislava. Het orkest en de opera leidde hem niet weg van het instrument dat hem boven alles lief is: het orgel. Door tal van con certen zowel als dpor heel wat radio- en televisie-opname is Valach bekend geworden als een der beste Tsjechische orgelvirtuosen. Ook in het buitenland werd hij spoedig gewaardeerd als uitstekend gastdlrlgent en schitterend organist. Hij trad op in West- en Oost-Berlijn, in Polen, in de Sowjet-Unie. in Hongarije, Bulgarije, Egypte en in België. AMERSFOORT Men schrijft ons: Wij zijn zondag goed aangekomen. We zijn gelijk naar onze tenten gegaan en hebben daar eerst onze boel neergelegd, 's Avonds nadat we ons brood hadden opgegeten gingen we sporten. We moes ten een cross maken waarbij we als laatste eindigden. Daarna moesten we bokkiespringen waarbij we voorlaatste waren, dus het ging beter. Toen als laatste touwtrekken en dank zij onze zwaargebouwde Jan Wanninkhof won nen we dat natuurlijk. We gingen om tien uur naar bed, maar we sliepen pas om 1 uur. De volgende ochtend na het, eten moesten we voetballen tegen Den Hoorn. De uitslag VNLDen Hoorn was 40. Daarna moesten we tegen Ton- gelre spelen. De uitslag was toen 31. 's Middags zouden we handballen, maar doordat het te warm was zijn we gaan zwemmen. Die ochtend zijn er maar liefst 30 litersflessen cider opgedron ken, Toen we nil het ewembad kwamen gingen we eten. We aten doperwten, dus u begrijpt wel. het werd een vuur gevecht. Na het eten moesten we weer voetballen tegen Verburgh. De uitslag waa toen L—L Ton Stuifzand maakte maar liefst vijf goals op die dag. We zijn momenteel eerste in de poule. Als we tegen R.A.P. winnen z(jn we kam pioen. Na het voetballen zijn we ons gaan wassen en ons bed ingedoken waar enkele jongens na een kwartier al la gen te slapen. De leiders, Jan Ublnk en Joop de Romijn. ZEIST, 28 juli Na een voorspoedige reis arriveerden wfl in het prachtig ge legen Sportcentrum van de KNVB, waar we onder zeer warme omstandigheden de ons toegewezen tenten inrichtten. Terwijl we even stonden te kijken wat er ons te wachten stond werden we bijeengeroepen voor de opening van het kamp wat met enig ceremonieel ge paard ging. Na onze eerste lunch werd met de afwerking van het programma begonnen. Zo wonnen we de eerste voet balwedstrijd met 21 dank zij twee goals van Barend Mielo. De avondpro gramma's zijn leuk gevuld met spel en film. Als het weer zo blijft komen wa terug als nikkers. Maar zover is het nog lang niet! De leider*

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3