Luisterdichtheid radio Veronica even groot als Hilversum I en II samen RUSSISCH AUTEUR IN LONDEN ZOEK Enquête wijst uit: Koeznetsov in eigen land fel bekritiseerd PC Hooftprijs toegekend aan G.K. van het Reve Rusland wil uitsluiting Zuid-Afrika Populariteit van zuilen sterk gedaald „Improvisatie bekende acteurs spelen zonder voorbereiding TELEVISIE VANAVOND DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JULI 1969 Bisschop Defregger /"\F perspublikaties als die waardoor de rol van hulpbisschop Defregger in de tweede wereldoorlog nog eens uit de doeken werd gedaan, zin hebben, zal een omstreden zaak blijven zolang mensen erover hebben te oordelen. Maar of men nu vóór of tegen zulke publikaties is, een raadsel blijft het waarom op het moment dat een man als mgr. Defregger in een functie be noemd wordt waaraan publiekelijk op treden gepaard gaat, niet eerlijk en on omwonden meegedeeld wordt wat in het verleden gebeurd is. Een onderzoek op het moment van de aanstaande benoe ming kan nooit zo pijnlijk zijn voor alle betrokkenen als een onderzoek dat door derden aanhangig gemaakt is, achteraf. r\EZE nalatigheid heeft nu tot gevolg U dat èn in Italië èn in Frankfurt een nieuw onderzoek geopend is wegens mogelijke oorlogsmisdaden van een man die een functie van betekenis gekregen heeft in de Westduitse kerkelijke hiërarchie. Zelfs als daarbij blijken zou dat mgr. Defregger niet in juridische of morele zin schuldig is aan executies die alleen maar door het „Befehl ist Befehl" van massamoord verschillen, blijft het een grove fout dat om dat te kunnen vaststellen een perspublikatie in 1969 nodig is geweest. Aan érgere conclusies denken Geldnood van de Arbeid komen vervolgpublikaties waaruit blijken moet. dat alle grotere politieke partijen geldnood hebben. Misschien helpt dit hun kandidaten straks bij en vooral na de verkiezingen in het bijzonder te denken aan de Neder landse minimumlijders die doorlopend geldnood hebben. En bij hen is het gevolg dan niet min der verkiezingspamfletten, eenvoudiger drukwerk, wat minder show, maar nog bezuinigen op een minimumpeil van materiële en culturele levensomstandig- Misschien draagt hun financiële crisis voor de politieke partijen ertoe bij om in 1970 en 1971 geen geld op te maken aan verkiezingsactiviteiten waarvan geen zinnig mens kan geloven dat ze wat uithalen. Eén 'goed optreden in de Kamer haalt meer uit dan honderdduizenden raam biljetten. En als ze er nu financieel allemaal de een meer de ander minder er beroerd voorstaan, mag misschien gelden dat gedeelde smart nog minder dan halve LONDEN (Rtr-AFP) De liberale Russische schrijver Anatoly Koeznetsov is tjjdens een bezoek aan Londen „ver dwenen". De Russische ambassade stelde gistermiddag het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken daarvan in kennis, waarna Scotland Yard werd ingescha keld. Men houdt rekening met de moge lijkheid dat de 40-jarige Koeznetsov, die in zijn land door conservatieve bladen fel bekritiseerd is, politiek asiel zal vra gen, hetgeen evenwel nog niet is gebeuld. Koesnetsov was vorige week donder dag voor een bezoek van twee weken in Engeland aangekomen, mogelijk met het zelfde 'vliegtuig waarmee de uit Russi sche gevangenschap ontslagen Britse lec tor Gerald Brooke terugkeerde. Mandag avond omstreeks elf uur is hij het laatst in zijn hotel in Londen gezien- Hij kwam binnen, bleef enkele minuten op zijn kamer en ging daarna weer weg. De politie doorzocht gisteravond zijn kamer en ontdekte dat de schrijver zijn bagage had achtergelaten. Het hotel had zijn ..verdwijning" niet aan de politie gemeld. Het komt geregeld voor dat gasten een nacht wegblijven, zei men daar. Koeznet sov was vergezeld van een vriend, pro fessor Andjapazidze, die Engelse letter kunde doceert aan de universiteit van Moskou. Ook deze was gisteravond on vindbaar. Koeznetsov, lid van de communistische partij sinds 1955. veroorzaakte in 1967 in zijn land sensatie met zijn roman „Babi Yar" over de massamoord van de nazi's op duizenden joden in een Oekraiens ravijn. Russische critici verweten hem dat hij zich teveel bepaald had tot de joodse slachtoffers en te weinig aandacht had besteed aan het historische feit" dat daar ook mensen van ander ras, waar onder Russen en Oekraïeners, waren vermoord. Het boek is in vele talen in het westen gepubliceerd. Deze maand werd hij opnieuw aangevallen na de ver schijning van zijn jongste roman „vuur", waarin hij het leven in een Russische fabrieksstad beschrijft, waar de mensen gedemoraliseerd zijn en de plaatselijke partijleider een schurk is. Een kennis van de schrijver vertelde gisteravond vanuit Koeznetsovs woon plaats Toeala, dat de familie zich al wat ongerust had gemaakt, omdat Koeznetsov sinds zijn vertrek naar Engeland niets meer van zich had laten horen. Zijn vrouw was maandag met vakantie naar een plaats in Zuid-Rusland gegaan. Uit andere bron wordt vernomen dat Koez netsov naar Engeland was gegaan als vertegenwoordiger van de. .Russische schrijversbond om er een serie verhalen te schrijven over het verblijf van Lenin in Londen. Vorige week werd bekend dat Koeznetsov was opgenomen in de redac tie van het populaire letterkundig tijd schrift voor jongeren, Joenost, na het ontslag van drie andere bekende liberale auteurs de dichter Jevtoesjenko, de romanschrijver Aksionov en de toneel schrijver Rozov. DEN HAAG. De Staatsprijs voor Letterkunde (P.C. Hooftprijs) 1968 is toegekend aan Gerard Kornelis van het Reve te Greon- terp, voor zijn gehele letterkundige oeuvre. De uitreiking van deze letterkundige prijs zal plaatsvinden op het Muiderslot op dinsdag 26 augustus 1969. De jury, die de minister van CRM bij het toekennen van de prijs van advies heeft gediend, bestond uit: pi-of. H. A. Gomperts, lid en voorzitter; J. Bernlef, Remco Campert, D. Hillenius, A. Koss- mann, A. Morriën en dr. A. S. Wadman, leden; H. J. Michaël, secretaris. MOSKOU. Het Russische Olym pische Comité is van mening dat er voor Zuid-Afrika geen plaats meer is in de olympische beweging, omdat de apart heidspolitiek in strqd is met de grond beginselen van het Olympisch Handvest. Ten gevolge van de apartheidspolitiek, die ook in de sport werd doorgevoerd, mocht Zuid-Afrika niet deelnemen aan de Spelen van 1964 in Tokio en 1968 in Mexico. De Russen wensen, dat er ver dergaande stappen worden ondernomen en dat onder meer het Zuidafrikaanse Olympisóhe Comité niet langer mag worden erkend. Reportage over gevangenis in Indonesië ■Tijdens hun verblijf in Indonesië, kele weken geleden, heeft een Achter het Nieuwsteam, bestaande uit Pier Tania. Frans Yerhey en Jan Kloek, opnamen gemaakt voor een reports-1 ge over een gevangenis in Indonesië. Over het probleem van de vele tien duizenden (communistische) gevange nen heeft men vragen gesteld aan de heer Nono Makarim, hoofdredakteur van het blad van het Studenten Aktie Front, de KAMI en aan generaal Bud- jardjo, minister van voorlichting. Ach ter het Nieuws stelde onder meer de vraag of aan de moordpartijen zoals die op grote schaal zijn voorgekomen, door de regering thans werkelijk een. eind is gemaakt, of de 76.000 commu nistische gevangenen nog zullen wor den berecht of vrijgelaten, of het com munisme in Indonesië nog altijd als zeer gevaarlijk wordt beschouwd en of de daders van op zijn minst één moordpartij op Java van recente da tum, zullen worden gestraft. (Neder land II 20.55 uur). Bewegingstheater in „Eigentijds" Naast de bestaande grote gezelschap pen op het gebied van de toneelkunst komen er steeds meer kleinere groepen die intensief en vaak ten koste van grote persoonlijke en financiële offers een nieuwe vorm van expressie trach ten te vinden. Het werk van deze groe pen, dat als anti-establishmentkunst zou kunnen worden aangeduid, komt vaak voort uit een grote sociale bewogen heid. (Van onze omroepcorrespondent) De luisterdichtheid van „Radio Vero nica" is even groot als die van Hilver sum I en II tezamen; ruim 33°/< van alle personen van 15 jaar en ouder luisteren naar deze zender. Relatief de meeste luisteraars zijn te vinden onder de „volksklassen", in de hogere wel standsklassen zijn de percentages aan merkelijk minder. Aldus enkele opzien barende conclusies uit het rapport „Radio-luisteren", dat aan de hand van enquêteformulieren samengesteld werd door de Nederlandse Stichting voor Statistiek te Den Haag. „In opdracht van Radio Veronica, omdat men daar wel eens precies wilde weten waar men aan toe was", zegt de heer Derksen van de NSvS. „Maar wij hebben volledig onaf- Bij de enquête werd uitgegaan van twee punten: Wat bedraagt de luister dichtheid per half uur voor Radio Ve ronica, Radio Luxemburg en Hilver sum I, II en III; hoe is de ontvangst mogelijkheid van genoemde zenders. Teneinde antwoord te krijgen op beide vragen, stuurde men 300 gezinnen een vragenformulier toe. 2204 gezinnen vul den de antwoorden in en verduidelijk ten -die nog eens tijdens een persoon lijk onderhoud. Uitgegaan werd van personen van vijftien jaar en ouder. Uit een vroeger onderzoek was name lijk al eens gebleken, dat Radio Vero nica bij personen onder de vijftien jaar ook enorm populair is. Toename Het gemiddelde bereik van Radio Ve ronica bleek voor werkdagen 690.000 luisteraars, voor zaterdagen 890.000 lui steraars en voor zondagen 620.000 luis teraars. Gemiddeld luisteren er per dag dus 710.000 personen van vijftien jaar en ouder. Ten opzichte van vorig jaar is dat een stijging van 120.000. De hoogste luisterdichtheid wordt gehaald op de vrije zaterdag. Van half tien 's morgens tot half vier 's middags heeft Veronica dan tegen de miljoen luisteraars. Tijdens het ochtendpro gramma „Sliep Uit" van Gerard de Vries en Tineke en de Top-40 van Jan van Veen wordt het miljoen zelfs overschreden. Voor Hilversum III zijn dat op die tijden 600.000 tot 400.000. Hilversum I en II vormen met 100.000 en 200.000 luisteraars de achterhoede. Alleen tijdens' de nieuwsuitzendingen loopt de schare op tot over het miljoen. De invloed van Radio Luxemburg (ge middeld 10.000 luisteraars) kan ver waarloosd worden. Ontvangstmogelijkheid De ontvangstmogelijkheid van Radio Veronica en Radio Luxemburg lopen in Nederland vrij sterk uiteen. Regio naal zijn er grote verschillen. Uit de enquête bleek echter, dat de ontvangst mogelijkheid in het noorden en zuiden verbeterd is. Ruim 56 procent kan de zender nu duidelijk ontvangen In Gro ningen, Friesland en Drente bedraagt het percentage 30 procent, in Overijs sel en Gelderland 34 procent, in Noord en Zuid-Holland en Utrecht 73 procent en in Zeeland, Noord Brabant en Lim burg 48 procent. Slechts wordt Veroni ca ontvangen door 7 procent van de ge- enquêtteerden. Het grootste gedeelte hiervan vindt men nog in Groningen, Friesland, Drente, Zeeland, Noord Bra- hankelijk gewerkt. Toevallig is Veronica voor de heren Verwey kunnen zijn. In de cijfers aardig. Hier en daar kan het nu met de uitslag gebaat, maar voor vergelijking met de enquête, die Into- iets schelen, maar grote verschuivingen hetzelfde geval had het teleurstellend mart voor de omroepen houdt, kloppen treden er niet op". Charley Chaplin heeft onlangs de film wereld verbaasd met een „première". De film „Circus" n.l. 42 jaar oud al maar pas door hem van muziek voor zien benevens van een door hemzelf gezongen theme-song. De film beleef de dezer dagen zijn Nederlandse pre mière en ieder die hem zag is er opge- Een nieuwe Chaplin is nieuws, zelfs als het eigenlijk een springlevend ge bleken „ouwetje" is. Toch stopte de VPRO dit nieuws niet in de actuele filmrubriek maar liet Simon van Col- lem ermee spelen. Hij deed dit uiter aard met een oude draaidoos: nogal willekeurig gekozen fragmenten uit de vele circusfilms die in de loop der ja ren gemaakt zijn met Chaplins Circus als laatste fragment. i Het werd ontegenzeggelijk een aardig zomeravond-divertissement maar, al was het Chaplin-fragment ongetwijfeld hel best van al. hel bleef toch ook in deze opsomming een beetje „een uit een rijtje". „Circus" verdiende een duide- lijker accent menen wij. I De NOS kwam in een extra-journaal- Een van die groepen is het Bewegings- uitzending ten lange loste met de al theater „Betwh" van welk optreden re- i enkele malen aangekondigde en steeds gisseur en producer Marcus van Hoorn weer niet beschikbare maan-beelden die filmopnamen maakte in niet-conformis- I door Armstrong c.s. waren meegebracht, tische schouwplaatsen als Pradiso en Zoals ze thans getoond werden lever- Fantasio. Uit wat hij filmde een j den ze een anti-climax op: wat we des voorstelling van „Bossche Bollen" dat is gebaseerd op Jeroen Bosch' schil derij ,,De tuin der lusten" werd een filmimpressic samengesteld die de N O.S.-televisie vanavond zal uitzending in het kunstprogramma „Eigentijds". De dansers die in de voorstelling op treden zijn Nanneke Bakker, Luc Bo- Zoals den ze I tijds rechtstreeks te zien kregen veel enerverender. I Voorts was het programma nagenoeg j als vrijwel steeds in deze dagen: her- halingen en buitelandsc aankopen. In de laatste categorie bood de VPRO spannende Amerikaanse film w Smit, Frits Vogels, Hein Vrasdonk, Ar nold Hamelberg en Ben Zwaai. I De bewegingsontwerpen zijn van Luc Boyer, Wim Nabben en Frits Vogels. (Nederland I 2210 uur). EINDHOVEN Aan de t.h- Eindhoven zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen van de afdeling der bedrijfs kunde i.o.ï F. H. A. Gerst, Wassenaar; L. E. Harms, Rijswijki F, A. M. Smul ders, Wassenaar I opname om een proces-verbaal rond te krijgen. Ze kan dat beslist niet. Nu niet meer althans. Er is geen land ter wereld waar de rechten dachte zo goed berschermd zijn. Er lopen in de Ver. Staten heel wat chereheurs met grijze haren rond die hun bekend materiaal niet mogen ge bruiken omdat het niet binnen het ka der van zeer strenge wetten verkregen bant en Limburg. Bij Hilversum III liggen de ontvangstmogelijkheden veel gunstiger. Slechts 1 procent van de ge- enquêtteerden klaagde over slecht ge luid, 78 procent beweerde het station zeer duidelijk te ontvangen. Welstand Radio Veronica blijkt bij de ..volks klassen" relatief het meest gewaar deerd te worden. Op zaterdag bijvoor beeld luisteren 's morgens om half elf 690.000 mensen uit deze groep tegen 310.000 mensen uit de hogere welvaarts klassen. Pas tegen de avonduren neemt het verschil af, totdat de laatste groep rond half tien de overhand krijgt Qua leeftijd blijken de jongeren van 15 tot 24 jaar de grootste liefhebbers van het station te zijn (ruim 480.000 om half elf 's zaterdags). Van 25 tot 50 jaar luisteren ongeveer 180.000, terwijl men van 50 jaar en ouder toch nog altijd een aantal van 150.000 bereikt. Het aan tal huisvrouwen, dat vaak naar Vero nica luistert bereikt de top op de zater dagmorgen (ruim 340.000). Op werk dagen is het luisterbereik onder de huisvrouwen het hoogst van 9.00 uur 's morgens tot half een 's middags. Daarna daalt het aantal tot 220.000. (De getallen geven het percentage aan. I9ó staat gelijk aan 89.500 luisteraars.) Gemiddelde bereik Radio Veronica april okt/nov april/mei okt/nov april/mei 1967 1967 1968 1968 1969 Werkdagen 530.000 570.000 560.000 520.000 690.000 Zaterdagen 720.000 750.000 740.000 710.000 890.000 Zondagen 540.000 580.Q00 590.000 540.000 620.000 Gehele week 560.000 600.000 590.000 550.000 710.000 Belg ie Ook in België en dan bedoelen we Vlaanderen blijkt Veronica populair te zijn. De drie Hilversumse zenders tezamen hebben daar een luisterfre- quentie van 11 procent tegen Veronica 22. Radio Luxemburg het hotste station van België blijft er met 21 eveneens onder. 25 procent van de Belgische bevolking kan Veronica zeer goed ontvangen, terwijl slechts 14 pro cent klaagt over een slechte kwaliteit. Samenvattend kunnen we stellen, dat Radio Veronica in tegenstelling tot wat iedereen verwachtte door de komst van Hilversum III juist aan po pulariteit gewonnen heeft. Aanvankelijk viel er een kleine daling te bespeuren, maar sedert men het karakter van Hil versum III beter en beter ging kennen, steeg het percentage tot ongekende hoogten. Voor Radio Veronica een aan sporing om op de ingeslagen weg door te gaan, voor Hilversum aanleiding dc bakens te verzetten. Met dc huidige structuur kan van een serieuze concur rentiepositie klaarblijkelijk geen spra- Han Avöt. RADIO PROGRAMMA raagde gewijde muziek (gr). 18.30 jws. 18.41 Actualiteiten. NOS: 19.00 Ver- IBM Schaaktoernooi te Amsterdam, i Omroep Dubbelkwartet en Blaastrio. ieke muziek. (In de pai Verslag atletiekwedstrijd Europ; Staten, in Stuttgart). populair programmr /er elektronica?22^0 igen. 22.45 Stereo: X, Nws. 18.11 Actualiteiler klaarzonder nonsens. 19.30 Nieuws. muzikaal showprogramma met soulmusic. 21.50 Conny mag het zeggen interview met Conny Stuart- (herhaling dio Jazz Magazine. 23.55-24.01 BRUSSEI. (Ned 324 ra) 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek. 18.30 Lekenmoraal en -filo sofie 18.50 Sportkroniek. 18.58 Taalwenken. toen (gr.n). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: 't Muzikan tenuur: moderne kamermuziek. 14.30 't Is historisch, programma over geschiedenis en archeologie. 15.00 Palet: programma voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Scala: I. Vlooi en piano: klassieke en moderne muziek instrumentaal ensemble. 17.00 Tus sen 10-4- en 2®—lichte grammofoonmuziek jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 NOS: 12.00 Nieuws. 12.03 Mici o- 14.00 NieuwsN'?4.'03mpop-ln: gezellig aanpla- i. 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: muziek. 16.00 Nieuw.s 16.03 hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draailjofdraaiik: ver- zoekplatenprograma. BRUSSEL Ned (324 m) 12.00 Nieuws. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS- berichten voor de schippers. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, me dedelingen, dagklapper en SOS-berichten voor de schippers. 13.20 Tafelmuzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Romantische kamermuziek. 15.00 Nieuw.s. 15.03 Symfonische muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Hand in hand met Ne derland. 17.00 Nieuws, weerbericht en mei lingen. Aansluitend: Jazzmuziek. Redelijke stijging \an spaartegoed AMSTERDAM (ANP) In het eerste halfjaar 1969 werd in totaal bij de spaar banken in Nederland gestort voor een bedrag van 7554 min. Dit is een stuk hoger dan in de eerste helft van 1968, toen gestort werd voor 6868 min. Ook het totaal der terugbetalingen was gro ter dan verleden jaar, nl. j 6553 min. vergeleken met 6064 min. Het spaar- versohdl komt daarmee voor de eerste helft van dit jaar uit op 1001 mlm. tegen 804 min. in het eerste halfjaar 1968. Het spaartegoed is in deze periode gestegen van 22.679 min. tot 25.135 min. Aldus blijkt uit cijfers van het 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantietlps. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw: 9.35 Waterstanden). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing) lü.20 Stereo: Mu ziek uit de Barok (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Lost-Vast: gevarieerd program ma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw: 12.30 Nieuws; ig Middagpauzedlenst) l .■H vecimbel: moderne muziek. 15.00 Christelijk gereformeerde middagdienst. NOS: 15.30 Be den. 17.30 Toerismo: toeristische informatie uit binnen- en buitenland. NCRV: 17.45 reo: Lichte orkestmuziek (gr). HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammo foonmuziek (gr). 9.40 Kinderliedjes (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: po pulair verzoekplatenprogramma (gr.); (11.00 11.02 Nieuws.) 11.30 Rondom 12: programma voor de wouw. 4om 11.55 Beursberichten.) De televisiekijkers zullen vanavond een aantal Nederlandse toneelspelers op zeer ongebruikelijke wijze hun vak zien uitoefenen. Zij zullen dan name lijk geheel onvoorbereid en spontaan situaties en scènes uitbeelden, waar voor ze de gegevens tijdens de uit zending hebben opgekregen. Schepper en presentator van „Improvisatie" is Berend Boudewijn. In de studio bevindt zich een draai schijf waarop simpele decors kunner worden aangebracht. Daartegenover eer publieke tribune met op de eerste Tij acteurs. Aan hen legt Berend Boude wijn 'n bepaalde situatie uit, die zij on middellijk moeten gaan spelen, waar bij een maximum aan vindingrijkheid en improvisatietalent van de acteurs zal worden gevergd. Aan deze uitzending zullen meew Yoka Berretty, Ann Hasekamp, SylJ via de Leur, Elsje de Wijn, Paul Bran denburg, Jeroen Krabbé, Ton Lutz ei Henk Molenberg (Nederland 21.35 uur) (STER- reclame-uitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16) NOS •18.50 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Stichting SOCUTERA •20.25 uur: De 21ste eeuw, weten schappelijke rubriek 20.50 uur: Jerry als ruimtevaar der, film 22.10 uur: Bewegingstheater Bewth •22.40 uur: Atletiek, reportage 23.10 uur: Journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.56, 20.16) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: VARA 19.03 uur: Coronation Street, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's, tv-strip 20.22 uur: Dagje Duindigt, repoi 20.55 uur: Blok aan het been, reportage 21.35 uur: Improvisatie, tv-spel 22.15 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I NOS 16.00 uur: Vakantieprogramma voor de jeugd De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2