föe£<2klóe(3oti/tcmt rf,f,iden van mars 33 foto's teruggezonden over bijna 100 miljoen kilometers Nobelprijswinnaar herroept theorie over koude maan vandaag nieuwe serie GELDBOETE OP DE HELLING Slecht weer in Amerika gevolg van maanreis? Jongen in Lisse verdronken Spectaculaire opnamen van maanverblijf I Mieters Dansen?^ Half miljoen per exemplaar Militaire vliegtuigen krijgen schuilbunkers „Zee der belangstelling" noopt tot herdruk Logboek Apollo 11 PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TOSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) WOENSDAG 30 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IETS WARMER De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond! Op de meeste plaatsen droog weer met opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen nooiti en noordoost. Iets hogere middagtemperaturen dan vandaag. 60e jaargang, no. 17.812 De eerste foto van Mars, gemaakt door Mariners, op een afstand van 1,2 miljoen kilometer. De foto werd later ovgr een afstand van 100 miljoen kilometer naar de aarde teruggeseind. Het onderste, lichte deel van de pla neet is de ztiidpool. (Van onze correspondent) PASADENA De Mariner-6, een van de twee kleine Amerikaanse ruimtevaartui gen die nu Mars naderen, heeft de eerste beelden van de rode planeet naar de aarde teruggezonden. De eerste 33 foto's, De laatste van de eerste serie foto's werd genomen, toen het ruimtevaartuig zich op een afstand van 560.000 kilometer van de oppervlakte van de planeet be vond, en de eerste van de tweede serie foto's wordt vandaag genomen op ee stand van 240.000 kilometer en de laat ste als het ruimtevaartuig het dichtst bij de planeet is, 32.000 kilometer. Met de laatste foto's hoopt men resultaten te h erkrijgen die 1500 maal beter zijn dan wat men vanaf de aarde met de beste telescopen kan presteren. Als de Ma- riner-6 zijn taak volbracht heeft, wordt deze door de Mariner-7 overgenomen, die vijf dagen later komt, zich in een andere baan bevindt en maandag wederom op een afstand van 3200 kilo meter de laatste foto zal nemen. Deze twee ruimtevaartuigen zullen een uitgebreide serie foto's maken van de gehele planeet met uitzondering van de Noordpool terwijl de planeet zich om zijn as wentelt. Een dag op Mars is 24.17 uur lang en lijkt, net zoals enige andere kenmerken van planeet, veel op die op aarde. Men hoopt dat de serie foto's behalve topografische kenmerken, die niet vanaf de aarde waarneembaar zijn, ook iets zal laten zien over de wol kenformaties en de beweging daarvan andere meteorologische gebeurtenis- :n op Mars. Maar deze dingen zijn, hoe belangrijk ook, maar een onderdeel van de vlucht. Beide ruimtevaartuigen zullen de atmos- van Mars in groter detail dan ooit en onderzoeken, en moeten een nauwkeurig beeld geven van de hoeveel heid kooldioxide, zuurstof en water damp. Verder zal met gevoelige instru menten de oppervlaktetemperatuur aan dag- en nachtkant gemeten worden, tevens het verloop in de temperatuur de Evenaar naar de Zuidpool. Later, terwijl de ruimtevaartuigen voor korte tijd achter de planeet verdwijnen, ligt het in de bedoeling informatie te ver krijgen over de atmosferische dichtheid druk door middel van de verande ringen in een radiosignaal. Al deze inlichtingen, kunnen misschien in belangrijke mate bijdragen tot het vinden van een antwoord op de vraag of leven, zoals wij dat kennen, op Mars mogelijk is. We zullen niet te weten ko men of er leven bestaat: maar om er zeker van te zijn dat geen enkele in lichting verloren is gegaan, zullen de ruimtevaartuigen alles wat ze geregi streerd hebben tot 18 augustus weer op- ïieuw afdraaien. Dan zal de communi- atieafstand zo'n 112 miljoen kilometer bedragen en mag men wel aannemen dat de kwaliteit van de signalen snel achter uit zal gaan. v (Copyright The Guardian) genomen met tussenpozen van 37 minu ten, werden over een afstand van bijna honderd miljoen kilometer naar het labo ratorium in Pasadena teruggezonden. De camera's, die vandaag de meest gedetail leerde foto's van de oppervlakte van de planeet die ooit genomen zijn, zullen terugzenden, werden in werking gesteld toen het ruimtevaartuig na een reis van vijf maanden Mars tot op een afstand van 1.244.000 km genaderd was. De eerste resultaten waren een „beetje teleurstel lend" door het gebrek aan contrast, maar dit zal vandaag vermoedelijk beter zijn. NEW YORK (AFP) Sedert de Apol- o-ll op 19 juli in een baan om de maan kwam en de bemanning ach gereed naakte voor de landing is in het noord oosten van de Verenigde Staten vrijwel onafgebroken regen gevallen. Dit is er >orzaak van dat de telefoons bij de me- eorologische diensten en de radio- en eleyisiestations roodgloeiend staan. Hon- ierden mensen bellen dagelijks op om an de hand van bijbelteksten duidelijk t maken dat nu het einde van de wereld i zicht is, omdat God in woede ontsto- en zou zijn over de hoogmoed van de lens voet op de maan te zetten. De me- eorologische diensten houden echter ol dat het slechte weer een natuurlijke •orzaak heeft, en komen slechts tot de 'lotsom dat de maand juli de slechtste 1 die de Verenigde Staten in 25 jaar lebben gekend, Ter ere van de maanreis heeft een jonge Parijzenaar zich in een astro- nautenpak gestoken, waarmee hij over de Champs de Mars flaneert, met de Eiffeltoren als achtergrond. Of is het de warmte geweest, die de jongeman dezer dagen een ivat zwe verig gevoelt heeft gegeven?? (ADVERTENTIE) sinaassnippers 200 gram van104v 94 niet te geloven voor die prijs! JAMIN (Van een verslaggevers) LISSE Gisteravond is de 8-jarige R. T. van Lierop uit Lisse in da ring vaart in zijn woonplaats te water ge raakt Hij is later overleden in het aca demisch ziekenhuis, waarheen hij was overgebracht Hij was ai spelende in bet Nieuwe vorm vermogensstraffeu: Vermogensstraf effectiever dan vrijheidsstraf (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het geldboete stelsel in de Nederlandse wet geving moet veranderen. Dit zegt de commissie-vermogensstraffen in een interimrapport, dat is uitge bracht aan minister Polak (Justi tie). boetemaximum voor elk strafbaar feit afzonderlijk door een stelsel van boete maxima voor vijf categorieën strafbare feiten (dit stelsel bestaat reeds voor economische delicten); voor elke categorie een afzonderlijk maximum van resp. 200, 1000, 10-000, 25.000 en 100.000 gulden; verhoging van het algemene boete minimum van 50 cent naar 5 gulden; de mogelijkheid van directe betaling aan de politie (de „transactie") moet worden uitgebreid tot alle strafbare feiten; de rechter moet bÜ rijn uitspraak be taling van geldboeten in termijnen kun nen opleggen; de rechter moet algemene bevoegdheid krijgen om iemand schuldig te verklaren zonder echter een straf op te leggen (dit bestaat thans alleen bij kantongerechts- en kinderzaken); bij het opleggen van vrijheidsstraffen moet worden gemotiveerd waarom niet met een lichtere straf volstaan kan boetes hoger dan 200 gulden moeten worden gemotiveerd. inzien van de genoemde boete- denkt de oommissie voor over tredingen in het algemeen aan heit maxi mum van 200 gulden en voor „normale" misdrijven aan het maximum van 10.000 gulden. De wetgever zou bij elk delict moeten aangeven in welke categorie het strafbare feit valt. Voor het geval de redhter de maatschappelijke betekenis een delict zo groot aciht dat hij naast geldboete tevens een voorwaarde lijke vrijheidsstraf oplegt, moet niet om die reden de boete lager gesteld worden als anders het geval geweest zou zijn. De commissie meent uit vergelijking van de vermogensstraf met de vrijheids straf de volgende oonclusies te kunnen trekken de vermogensstraf lijkt globaal geno- en effectiever te zijn dan de vrijheids straf t.a-v. voor de eerste maal veroor deelden als recidivisten; bij vrijheidsstraffen overwegen de „negatieve randeffecten" nog veelvuldig; de toepassing van een onvoorwaarde lijke vrijheidsstraf slaat in de regel in de weg aan een bijdrage van de delin quent aan het oplossen van zijn conflict situatie; De commissie verwerpt nadrukkelijk de gedachte, dat het vereffenen van sohuld door leedtoevoeging doel van de straf zou zijn. Zij constateert voorts, dat onvoorwaardelijke vrijheidsstraf voortdurend is teruggedrongen, zowel in duur als in frequentie en bepleit een nog verder terugdringen van de onvoor waardelijke vrijheidsstraf tot een wer kelijk „uiterste redmiddel". De commis sie ziet het als een fundamenteel gebrek, dat in ons straf stelsel slechts een secun daire plaats aan da geldfbodtt la toege kend. De vrijheidsstraf zou naar haar oordeel echt uitzonderlijk moeten worden gemaakt. In het rapport wordt gewezen op de „chaotische grilligheid" van de bestaande regeling van de geldboeten, vooral door dat in de we(j bft de meeste strafbare feiten een eigen Jjoetemaximum wordt genoemd- Daarnaast heeft de rechter, die gewoonlijk toch al beneden dat speciale maximum blijft, de.bevoegdheid om voor sommige strafbare feiten een boete in plaats van een vrijheidsstraf op te leggen en wel tot een algemeen maximum, dat veel hoger ligt dan het speciale maxi- Veihoging van de wettelijke boete maxima in verband met de geldontwaar ding heeft volgens de commissie geen zin. De chaos zou dan blijven voort bestaan. Bovendien hebben die maxima voor de praktijk heel weinig belang, aldus de commissie. Men heeft ook de in Denemarken en Zweden bestaande dagboetestelsels bestudeerd, waarbij als grondslag voor berekening van de boete het inkomen van de verdachte geldt. (Van onze correspondent Adam Raphael) WASHINGTON Het bewijs van het feit, dat de maanzeeën door lavastromen werden gevormd, is zo overweldigend sterk geworden, dat de voornaamste tegenstanders van de theorie van een hete maan hebben moeten toegeven. Gis teren was er een dramatisch moment op een conferentie van maandeskundigen te Houston, toen de 76-jarige Nobelprijs winnaar dr. Harold Urey opstond en toe gaf dat zijn theorieën, gebaseerd op een Een Zee van Stilte, strekt rich, voor de Eagle uit, na op de maanhodem te zijn gelandDuidelijk zijn kleinè kraters en hreukstrepen In het maanstof rnchtbaar. Op de rechterfoto Armstrong als eerste mens óp de maalt. Een opname van Aldrin vanuit de LEM. arbeid van twintig jaren, herzien moeten worden, nu de Apollo-11 stenen van de maan heeft teruggebracht- Hij zei: „Ik heb lange tijd gedacht, dat er sterke bewijzen waren voor het feit dat de maan een koud lichaam zou zijn, vergeleken met de aarde. Ik heb me af gevraagd of lavastromen mogelijk waren. Op grond van het bewijsmateriaal, dat we nu hebben, zal ik zeker zeer zorgvul dig nagaan of ik die mening moet her zien. Deze stenen zien eruit alsof ze van lava zijn". De astronauten zagen gisteren, tijdens hun derde dag van quarantaine, in het laboratorium een spectaculaire 8-minu- ten film, die zij opnamen tijdens hun af daling naar het maanoppervlak en tijdens hun verblijf aldaar- De film werd gisteren vertoond op de Amerikaanse t.v- Er kw.amen panoramische opnamen in voor van het maanoppervlak met de Amerikaanse vlag op de voorgrond en ook opnamen van een met rook gevulde krater, die Armstrong moest vermijden gedurende zijn afdeling. Voetafdrukken van de astronauten waren duidelijk zichtbaar en de film toonde ook de eer ste voetafdruken van Neil Armstrong op de maan. De geleerden te Houston hebben de eerste experimenten met het injecteren van muizen met maanstof tot vandaag uitgesteld. Een voorlopige chemische analyse van de eerste monsters toont aan, dat deze niet in staat zouden zijn om leven in stand te houden, hoe primitief ook. Dr. Richard Johnson, een NASA- geleerde, zei dat de maan zeer weinig chemicaliën bevatte» die zouden kunnen duiden op de aanwezigheid van leven. (Copyright The Guardian) (Voor opnamen uit de maanfilm zie pagina 5) (ADVERTENTIE) Leiden Zondag 8 uur Dansles Bollenstreek NoordwUkerhoutHeden. Lisse Zaterdag 6.30 Evert Castelein (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Koninklijke Luchtmacht zal het volgende jaar beginnen met de bouw van betonnen schuilbunkers voor zijn vliegtuigen. Deze bunkers komen zowel op de operationele als de slapende vliegbases. Zij dienen om te voorkomen, dat bij een verrassende aanval door een vijand de militaire vliegtuigen op de grond worden uitgeschakeld, zoals Israël in de zesdaagse oorlog de Egyptische luchtmacht goeddeels vernietigde, aldus een beslissende voor- spibng verkrijgend. Elke schuilbunker dient voor slechts één vliegtuig om het vernietigingsrisico nog verder te beperken. De bouwkosten en de aanleg van de toevoerwegen zullen door de luchtmacht en de NAVO gezamenlijk worden ge dragen. Een complete schuilplaats kost, inclusief de oprit, circa vijf ton. De bunkers komen op de vliegbases Leeuwarden, Deelen, Twenthe, Eindhoven, Volkel, Gilze-Rijen en Soesterberg (operationele velden) en Woensdrecht, de Peel en Ypenburg (slapende bases). Het staat weer vól met lifters langs de weg. Veel automobilisten moeten en niets van hebben. Je weet nooit wat je in je wagen krijgt." Anderen tornen zich voor lifters bereid om zelfs wat verder te rijden dam hun eigenlijke be stemming om zo'n lifter (vooral als „ze" aardig is) op de gewenste plaats af te zettep. Deze liftster, zoóht iemand, die zo gedienstig is om door te rijden Wij wisten dat de belangstelling voor de reis en landing van de Apollo 11 groot was. Daarom hebben wij onze lezers met een uitgebreide brochure over dit historische gebeuren van dienst willen' zijn. Binnen enkele dagen zag onze Handelsdrukkerij kans de publikatie in een oplaag van enige duizenden exemplaren te zetten en te drukken. Maar de maankoorts bleek zó buitengewoon hoog te zijn opgelopen, dat onze kantoren vrijdagmiddag binnen een kwartier schoon uitverkocht waren. Vele honderden lezers hebben wij moeten teleurstellen. Daarvoor onze verontschuldigingen. Intussen is met bekwame spoed begonnen aan een herdruk van het „Logboek van de Apollo 11". Nog voor het einde van deze week zullen wij deze gereed krijgen. Zodra de nieuwe exemplaren beschikbaar zijn, zullen wij dit annonceren. Daarbij duidelijk vermeldend op welke manieren u dit 32 pagina's dikka, rijkelijk met foto's verluchte document voor ƒ1.25 kunt bestellen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1