'AMERIKAANSE ORGANIST GAAT ZICH IN NEDERLAND VESTIGEN Dorita Hollandia winnares Yoorschotense kortebaan PTT liquideert deel van Draadomroepnet Ook in Leiden en omgeving DAVID ULRICH HEEFT GENOEG VAN AMERIKA Leraar Zijn concert: Holland Publiek Belangrijk Woudrichem, ingeblikt tussen wallen, grachten en vestingmuren PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 29 JULI 1969 (DOOR WILLEM SCHRAMA) NOORDWIJK Het is niet mis deze zomer in de Grote Kerk te Noordwijk. Tot veler ge noegen organiseert de Stichting Orgelcentrum er een serie orgelconcerten, waarbij nu niet bepaald de eerste de beste organist wordt voorgeschoteld. Vorige week was dat Piet van Egmond en de komende weken op 4 en 15 augustus zal Feike Asma ons nog tweemaal met een concert verblijden. En een ieder weet bij voorbaat reeds van welk een kwaliteit dat zal zijn. Dat wisten we nog niet van David Ulrich. organist van de Philadelphia Church (USA), die het tamelijk omvangrijke gehoor gisteravond met een gave recital verraste. Zijn repertoirekeuze toonde zoals te ver wachten was - weer die opmerkelijke Ameri kaanse belangstelling voor de Europese com ponisten, daterend uit de periode van onge veer 1600 tot op de dag van heden. De Ameri kanen, nog altijd terend op een mengelmoes van culturen, slikken daar altijd nog liever Bach dan b.v. hun landgenoot Ives, hoewel de ëigentijdse muziek daar wel degelijk be langstelling geniet. Dit is ook een van de redenen, waarom David Ulrich tijdens zijn laatste bezoek aan ons land het besluit nam zich hier voorgoed te gaan vestigen. Of we ons daarin mog"en verheugen, kunt u uit zijn woorden zelf opmaken. Duitse en Franse componisten, met inbe grip van de oude werken, die natuurlijk een veel groter gebied bestrijken". DEN HAAG Ingevolge een reeds in 1964 door de regering genomen besluit tot geleidelijke beëindiging van de ex ploitatie van liet landelijke draadom roepnet zal per l augustus 1970 weder om worden overgegaan tot liquidatie van een aantal draadomroepnetten. Bij Vermoeider dan liy begonnen was, bracht I kerk doet hij dat in zeer beschaafd hij gisteravond zyn concert tot een ein- j Amerikaans, bijna Engels, uit de doeken, de. De zweetdruppels nog van zijn voor- j hoofd wissend, was hy desondanks toch bereid een paar woorden te zeggen. Want wie is eigenlijk die David Ulrich, die voor on nog volslagen onbekendheid, j itMijn wiens achternaam ons enkel aan een Qerma versnapering bij de thee doet denken? 175 im? Ja. die doet inderdaad aan. Mijn voorouders leefden 1 Duitsland. Daarna emigreer- ar Amerika. Ik ben dus hele- EN DAAR ZAT HIJ dan, een Amerikaan, die gewend is aan de zeer soepel te bespelen geëlektroniseerde kerkorgels. Daar zat hij. met het moeilijke regeerwerk van het orgel in de Grote Kerk. Marcello's bewerking van de psalm ,,I Cieli Immensi" kwam er desondanks alle vertolking en qua compositorisch begrip fijn uit, evenals een vijftal versetten, het Offer- torio en een aria van Domenico Zipoli. Vooral de aria, een schitterende melodie boven een continue bastoon, vond zichtbaar waardering. ZIJN BACHPROGRAMMA omvatte de Prelude en Fuga in e-mineur, het Largo e Spiccato en het koraalvoorspel ,Wir glauben all' an einen Gott'. En al ondervond Ulrich dan juist hier wat moeilijkheden met de tractuur. zijn Bachinterpretaties logen niet om een verfijnde manier van spelen met een wel zeer eigen opvatting: hij leek zo niu en dan vooral illerendeGott'.zijnhe.lasse,.M.4;RtOu'VsiDiosk in het koraal de bijna niet weg te denken sacrale sfeer te mijden. Storend was dit echter niet. TUSSEN PAUL HINDEMITHS tweede orgelsonate en een drietal inter mezzi van Hendrik Andriessen hoorden we een knappe vertolking van het al even fraai gecomponeerde Toccata van Marius Monnikendam. Met het „Carillon de la Chapelle d'Aisne" van de in 1937 overleden Franse orgel virtuoos Louis Vierne besloot hij. maal Amerikaans. Ik werd geboren in 1912 in Brooklynn, New York. Ik begon mijn studie op de Universiteit van Phila delphia. Daar kreeg ik een speciale or gelopleiding. Yan mijn prille jeugd af heb ik altijd alleen maar willen musi ceren. Op zeer jonge leeftijd, ik was 14 jaar, begon ik te spelen in bioscopen. Dat was gebruikelijk daar. Er waren meer bioscopen dan organisten, dus kon je er wel wat mee verdienen. In ieder geval genoeg om mijn studie te kunnen bekostigen. Daarna begon ik in kerken te spelen. Na mijn einddiploma's te heb ben behaald, gaf ik op dezelfde universi teit gedurende 8 jaar orgel- en pianoles, musicologie en zelfs Duits. Het laatste had ik op de Highschool gestudeerd. ,,Op het ogenblik ben ik overigens hard bezig om de Nederlandse taal een beet je onder de knie te krygen. Holland boeit me erg. Ik ga me hier volgend jaar vestigen, dat is zeker. Vorig jaar was ik er ook tijdens de Haarlemse or- gelmaand. Een vriend van mij, de Voorburgse or ganist Wim van der Panne, was altijd al geïnteresseerd in mijn carrière als organist. Hij liet me vorige zomer over komen om drie concerten te geven. Nou, het beviel me hier uitstekend. Zowel in de dagelijkse omgang met mensen als met het concerteren. Vooral wat het laatste betreft is de atmosfeer hier veel beter voor mij. Beter dan in alle landen, waar ik geweest ben. Vandaar ook, dat ik volgend jaar voorgoed terugkeer. En dat vooral om de samenleving hier. Die verschilt enorm van de onze. De men sen zijn hier over het algemeen veel een voudiger en oprechter. Dat bevalt me. Maar ook de muziek speelt een rol. Ik kan. wat orgelwerken betreft, geen inte resse opbrengen voor de Amerikaanse componisten. Nee, mijn voorkeur gaat nu eenmaal uit naar de Nederlandse, „Ook liet publiek verschilt enorm. In de USA kan dat werkelijk stuitend zijn. Vaak bestaat je gehoor uitsluitend uit andere organisten en hun leraren. Nee, de komende winter zal ik nog terug moeten voor een aantal concerten, maar daarna wordt het Nederland. Dan kan ik eindelijk ook eens wennen aan die zwaar te bespelen orgels. Dit was me er een zeg! Maar wat een weldadige klank heeft-ie, hè! Ik heb nauwelijks ge legenheid gehad om er op te repeteren, zodat ik me nu en dan niet kon uitdruk ken, zoals ik dat wilde. Maar goed, ik wen er wel aan. Ik geef in Holland nog twee concerten, in Nunspeet en Voor burg". Ondanks zijn grote liefde voor de Fran se componisten moet hem van het hart, dat hij zich bij sommige stukken moet beperken tot slechts het beluisteren er van. „Om de doodeenvoudige reden, dat ik het soms niet voel zoals het aange voeld moet worden. En dan speel ik het liever niet. ook al is het technisch ge zien haalbaar. Een uitzondering hierop is de Symfonie Passion van Marcél Du- pré. Dat beschouw ik als een meester stuk van de bovenste plank. Het volgend seizoen zal ik het hier spelen". Zoals alle groten waagt David UJrich zich niet aan een openbaar oordeel over zijn collegae. Een opmerking in het alge meen kan er net af. „Nederland telt goede organisten. Zij brengen veelal muziek, die erg populair is. En dat vind ik belangrijk. Er is een andere groep, die dit bewust vermijdt en geen rekening houdt met wat het meest geaccepteerd wordt. Maar, laten we eerlijk zijn. voor wie speel je nu eigenlijk? Voor elkaar" Of voor je pu bliek? Ik neem de middenweg, met als vurige wens, dat het publiek er tevreden mee is. Dan ben ik het ook. Het laat me koud, wat enkele „insiders" er dan van zeggen. Je moet muziek eerst begrijpen, wil je het goed kimnen( gRelep. Eh. dat is zeker op het pubtidk van toepassing". Met die pretenties komt hij volgend seizoen voorgoed naar Nederland. Niet met „platgetrapte'' wérken, maar ook niet met de bedoeling om zijn p'-bliek te vermoeien. Hij wil enkei v:!'? kerken. Ondanks Uitschietende schroevedraaier zet alarminstal latie in werking DEN HAAG/LEIDEN - Een 22-jarige barkeeper uit Leiden, heeft zich voor de Haagse rechtbank Ie verantwoorden gehad, in verband met door hem ge pleegde inbraken en diefstallen. In zijn gezelschap bevond zich ook een 21,- jarige schilder uit Voorburg, een 21- jarige glazenwasser uit Leiden, een 20- jarige laswerkman uit Leiden, een 23- jarige opperman en diens19-jarige broer, beiden uit Leiderdorp. Het waren divepse inbraken en dief stallen. zoals op 8 februari in een wo ning te Voorburg met 640 als buit, óp 25 januari een portemonnee' uit een woning, maar het voornaamste was wel de poging tot inbraak in een juweliers winkel te Leiden, waar de glazenwasser al eens eerder een mislukte poging tot inbraak had gedaan. Ook ditmaal, op 12 april liep het voor hem verkeerd af. De glazenwasser meende namelijk een methode te heb ben ontdekt, waardoor hij de alarmin- j stallatie buiten werking kon stellen. Daartoe nam hij met behulp van een 1 schroevedraaier de houten raamlatten de etalageramen weg. doch toen zijn schroevedraaier uitschoot, zette dat de alarminstallatie in werking. „Ik schrok me dood", zo verklaarde één j van de drie verdachten, die, bij deze af- j faire op de uitkijk stond. In totaal hadden verdachten, soms in J combinatie. 12 inbraken gepleegd, vol- gens verdachten ook uit een soort bra- De rechtbank heeft uitspraak gedaan en de barkeeper veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De classifi ceerder en de glazenwasser ieder tot vier maanden gevangenisstraf; de bei- j de broers uit Leiderdorp ieder tot 100 j boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk voor allen met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. 1 Van der Gijp volgt Zalai op bij Nieuwkoop NIEUWKOOP Na Laszlo Zalai Zsiros heeft de Goudse eersteklasser opnieuw een spectaculaire figuur als trainer aan getrokken, namelijk de 38-jarïge Cor v.d. Gijp, oud-internationaal en ex-Feyen- oordspeler. Hij volgt Zalai op, die door de eredivisieclub DOS is aangetrokken. Zoals bekend heeft de Hongaar Nieuw koop niet in de KNVB kunnen brengen, ondanks de hooggespannen verwachtin gen. Of dat v.d. Gijp wel zal lukken, is moeilijk te zeggen. Allereerst zullen de spelers ongetwijfeld met een nieuw trai ningsschema worden geconfronteerd en zal de werkwijze van v.d. Gijp stellig verschillen met die van zijn voorganger. Bovendien blijft het een feit dat Nieuw koop wel bekwame trainers aanntrekt, maar over dezelfde eerste-elftalkern blijft beschikken, die onmogelyk in één jaar tot ongelooflijke prestaties kan komen. deze fase zyn ongeveer 30.000 abonnees betrokken, verspreid over 85 netten en 7 netgedeelten, zijnde ongeveer 10 pet. van het totaal aantal aansluitingen. Deze abonnees hebben, op grond van de bepaling dat een opzegtermijn van een jaar in acht moet worden genomen, de zer dagen bericht van de opheffing van hun aansluiting ontvangen. Na beëin diging van de exploitatie in de bedoelde draadomroepgebieden blijven nog 97 net ten, met thans in totaal ongeveer 264.000 aansluitingen, in dienst. In ons verschijningsgebied heeft de be ëindiging betrekking op de volgende gemeenten, met daarachter vermeld de aantallen abonnees: Alphen a/d Rijn 482; Bodegraven 160; Noordwijk 262; Zoeter- meer 141; Leiden 490; HiUegom 498; Lisse 283; Sassenheim 178. Bollenschuur uitgebrand in Sassenheim Schade: 3000- SASSENHEIM Gisteravond half ne gen brak brand uit in een bollenschuur van een Katwijkse bollenkweker, achter in de Zuiderstraat. Hoewel de brand weer na de melding spoedig ter plaatse was, kon deze niet voorkomen dat de schuur geheel uitbrandde, daar de schuur reeds in lichterlaaie stond toen de brandweer arriveerde. Met de schuur ging de inboedel van circa 3000,- ver loren. De verzekering dekt de schade. Waarschijnlijk is het spelen met vuur van kinderen de oorzaak. Een onder zoek wordt nog ingesteld. Kapelaan Van Egmond - St.-Petrus- parochie - verlaat het ambt LEIDEN Kapelaan W. van Egmond (41) heeft zondag de parochianen de St. Petrusparochie medegedeeld, dat i hij, om redenen die gelegen zijn i I celibaatsverplichting, het priesterlijk 1 ambt zal neerleggen. Tot er een opvol ger is benoemd zal hij evenwel actief blijven in de iielzorg van de St. Pet: parochie en voorgaan in diensten. I Kapelaan Van Egmond, die op veel scholen de godsdienstige vorming v zorgde en bij de jeugd zeer gezien is ongeveer vijf jaar kapelaan geweest in Leiden. Kapelaan Van Egmond hoopt een functie te kunnen vinden in sector, die nauw verwant is aan zielzorg, in het maatschappelijk-' mingswerk of als godsdienstleraar op een school. Nieuwe lectoren Leidse Universiteit LEIDEN Met Ingang van de dag waarop hij zyn ambt zal aanva.rden, dr. R. H. Gevers benoemd tot gewoon lector in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de verloskunde en gynaecologie. Dr. J. van der Sluys Veer werd benoemd tot gewoon lector in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de in wendige geneeskunde met een bijzondere opdracht voor stofwisselingsziekten en endocrinologie. DINS Acht ligt I veen scha acht breei welv jaar ste rui IV' gron vaarl ling WiWH Viswedstrijd de -m ,v VOORSCHOTEN Dorita Hollandia, de 7-jarige bruine merrie, is winnares geworden van de kortebaandraverij te Voorschoten. Zij was de snelste draver van de 16 die om twee uur aan de start, van de nieuwe baan op de Van Beethovenlaan om hun 280 tot 290 meter te draven. Er heerste een tropische temperatuur, de vele duizenden bezoekers volgden naarmate de course verder kwam en de zon hoger met veel moeite de strijd. Dit jaar was er minder spanning, de kampritten bleven uit en door het geringe aantal dravers, was de stryd al om vijf uur ge streden. Niet alleen de bierkranen gingen veel open en dicht ook de portemonnaies. De totalisator haalde het voor Voorschoten ongekend hoge totaalbedrag van 9.512,50. Na de eerste omloop waren nog in de course: Buffalo Bill; Dorita Hollandia; Blackfoot van 's-GravenhofBalero Prise; Cereal Spencer; Zephyr Scotch; Fred Signal en Zelos van Vredenhof. Na de tweede omloop: Cereal Spen cer; Zephyr Scotch; Dorita Hollandia en Zelos van Vreden hof. Cereal Spencel legde beslag op de derde prys door Zephyr Schotch te verslaan- Dorita Hollandia versloeg Zelos van Vredenhof. die numm« 2 werd. Br een totaal aan pryzen van 2.500, RIJNSBURG Ter ope 1 Oranjefeestweek werd gisteravond in het Oegstgeesterkanaal een viswedstrijd gehouden, waarvoor flinke belangstel ling bestond. Aangemoedigd door vrienden, familie en kennissen trachtten de ruim 150 deelnemers een vis(je) te verschalken. Sommigen gelukte dit. Anderen wacht ten echter tevergeefs. Van de jeugdige i vissers werd uiteindelijk Herman van Nieuwkoop de le prijswinnaar. Tweede I werd Jan van den Bosch, derde Jan I Oosthoek en vierde werd G. Star. Bij de senioren werd J. Koemans wln- naar. Tweede werd B. Boekhoudt, der- de G. Kralt en vierde werd T. van Ros- i sum. Onder alle deelnemers werden bo vendien nog 2 prijzen verloot. De ge lukkigen waren Anne Star (junioren) I en wederom J. Koemane 1 senioren). eeuw, dat vroeger dreigend voor de aanvallers oprees, maar de bezoekers van thans een uitbundige doorgang verleent. Op de Hoogstraat kunt u talrijke oude gevels bewonnderen. Sommige daarvan, zoals „In de Sala mander" en „In den Gulden Engel" zijn gerestaureerd, andere worden blikt tussen wallen, grachten en vestingmuren ligt aan de Maas het oude stadje Woudri chem. Die wallet een toeristische attractie geworden, in vroeger tijden waren ze broodno dig. Het stadje lag op een punt van grote strategische betekenis, aan grote rivieren en op de grens van Holland, Brabant en Gelre. Wande lend rond Woudrichem kunt u de na genoeg nog volledige vestingwerken bewonderen en verder kunt u ge nieten van het levendige beeld van Maas. Waal en Merwede. het stadje u ook een strandje aan- Door die waterryke omgeving kan bieden, waar u kunt genieten van zon en water. Het stadje zelf ademt nog de sfeer, die er in vroeger tijden geheerst heeft. Daar is de Water- of Gevangenpoort, die uw aandacht vraagt. Een bouwwerk uit de 15e Thin (1) Menigeen zal in deze vakantie periode zyn schreden, maar het deel van de bevolking, eyfers wij- buitenland richten. Een groot dat uit, zoekt zijn vertier even wel binnen de landsgrenzen. Om erbij behulpzaam te zyn zulien wij in de komende tijd aandacht besteden aan enkele plaatsen, die in een uurtje vanuit Leiden per auto te bereiken zyn en altijd goed zyn voor een dagje vakan tievertier. Vandaag maken wij daarmee een begin met het plaatsje Woudrichem. binnenkort onderhanden genomen. De oude en vaak bijzonder fraaie gevel stenen vormen niet alleen een rijk ornament voor de gevels, maar ver tellen u ook het bouwjaar van de hui zen, meestal omstreeks 1600. Pronk- Het oude stadhuis van Woudrichem gebruikt voor representatieve doel- Foto Nationaal Bureau voor Toerisme stuk van de Hoogstraat is het geres taureerde oude stadhuisje uit 1592, dat zo mooi is, dat de gemeente het voor representatieve doeleinden ge bruikt. In de naaste omgeving zult u verder ook het „De Witt's poortje" kunnen bewonderen. Binnen de mu ren van het kleine stadje heeft een grote kerk een plaats gevonden, een laat-gotische kruiskerk. Vergeet u niet in de toren de medaillons met ge beeldhouwde koppen te bekijken, want die zijn bijzonder zeldzaam. Op de toren kunt u de schoonheid van de omgeving ondergaan. In de Molenstraat moet u beslist het „huis van Jacoba van Beieren" be kijken, waar u misschien wel iemand ontmoet, die u over de geschiedenis van Woudrichem kan vertellen. Uw bezoek aan Woudrichem kunt u met een benutten voor een kykje in slot Loevestein, waaruit Hugo de Groot ontsnapte, verscholen in een boeken kist. Maakt u de reis dan met één van de veerboten, die de dienst Gorin- chem-Woudrichem-Loevestein onder houden. Een andere mogelijkheid is met het voetveer over de Maas te gaan. Wilt u, eenmaal in Woudrichem aangekomen, toch nog wel wat meer weten over dit stadje, loopt u dan even aan by de VW in het gemeente huis, aan de Kerkstraat 30, tel. 01833- 417, u kunt er terecht van negen tot twaalf uur en van twee tot vyf uur. -'■Ink scheu derm

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4