£<2id6e(2oii4cmt Nixon: Azië voor Aziaten jBrokkenpiloot op camping Man met schot uit geweer vermoord VN-WAARNEMER BIJ SUEZ GEDOOD BANGKOKS WELKOM VOOR PRESIDENT MET EEN PROJECTIEL Bertus Zijdenbos terug van drie jaar weggeweest Stukje maan voor Soeharto Zeezeiler speelde geen eerlijk spel Mijnwerkers in Polen gered Nederland en Duitsland samen in de slag tegen de vuile lucht i Mieters Dansen?^ Maankoorts leidt tot herdruk Logboek Apollo 11 PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10. p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2 - KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) MAANDAG 28 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN Tijdelijk veel bewolking met enkele lokale regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk zuidoostelijk, later draaiend naar rich tingen tussen west en noord. Morgen overdag belangrijk koeler. 60e jaargang, no. 17.810 BANGKOK (A.P.) Terwijl guerrillastrijders een aanval uit voerden op de Amerikaanse basis in Ubon in Thailand, zijn president Nixon en zijn echtgenote vandaag in de hoofdstad Bangkok aange komen. Zij werden er begroet door het koninklijk paar van Thailand, Bhoeniibol eu Sirikit, door veel generaals en honderden schoolkin deren uit de Amerikaanse gemeen schap. Uiterlijk had de verwelko ming iets feestelijks, ondanks de regen. Maar een lege fles die Nixon bij zijn aankomst naar het hoofd kreeg geslingerd, geeft een idee van de spanning waaronder dit bezoek wordt afgelegd. Thailand Van i correspondentI Prins Claus, die momenteel ee bezoek aan de binnenlanden va Suriname brengt, keerde gekleed militair uniform terug nat Paramaribo. HULSBERG De 18-jarige W. P. J. van H. uit Leiden heeft zaterdag op camping De Bron te Hulsberg het kam pioenschap brokkenmaken zeker voor de komende jaren gevestigd. HU wilde met en kele vrienden in Valkenburg uitgaan en tevoren zUn oude Mercedes bti zyn tent stallen aan de voet van de helling, waarop de camping is ge legen. HU reed daartoe het sterk afhellende camping- terrein op en trapte plotseling door zUn remmen heen. De kettingreactie, die hU ver volgens ontketende, richtte een enorme ravage aan. Eerst ramde hij van achteren een Volkswagen, die op zün beurt tegen de achterzyde van een VW-bestelwagcn opbotste. De onheils-Mercedes zwenkte vervolgens naar links, raakte een NSU-personenauto en met zijn rechterkant een derde Volkswagen, schoot toen een 60 meter de helling af, botste tegen een boom en reed nog drie kampeertenten tegen de vlakte. Toen de auto uitein delijk na deze stuntrit tot stilstand kwam, lag een tent onder de Mercedes, in een tweede tent was de Mercedes gestald en de derde tent was door de omvallende stangen van de beide andere zwaar beschadigd. De schade aan al de getroffen auto's was eveneens buitengewoon ernstig. De bestuurder van dc Mercedes liep zelf slechts enkele schaafwonden aan een arm op. wordt namelijk ernstig door guer rillastrijders belaagd, terwijl het land de voornaamste Amerikaanse basis is voor de luchtoorlog in Vietnam. Tijdens het atgelopen weekeinde heeft het echtpaar Nixon een bezoek gebracht aan de Philippijnen en Indonesië. De hele ochtend hebben vandaag Nixon en de In donesische autoriteiten geconfereerd, ter- j wijl mevrouw Nixon een bezoek bracht aan centra voor maatschappelijke zorg en daarbij bijzonder veel cadeaus in ont vangst moest nemen. Bij zijn vertrek verklaarde Nixon de overtuiging te heb ben, „dat de toekomst van het land in goede handen is en dat de kansen voor een grote doorbraak naar vooruitgang beter zijn dan ooit tevoren". Nixon no digde Soeharto uit naar Amerika te ko men, waarna Soeharto antwoordde er ze ker van te zijn dat Nixon een duidelijk beeld had van de idealen en de stand punten van het land met betrekking tot wereldvraagstukken. Nixon zegde Soehar to te zijner tijd een stukje van de maan toe, -nadat de stenen grondig zouden zijn bestudeerd. Zaterdag in Manilla, de hoofdstad van de Philippünen, heeft Nixon verklaard dal Amerika alleen hen zal helpen die zichzelf helpen. Het tüdperk van pater nalisme is afgelopen. Het accent wordt van militaire protectie verschoven naar economische ontwikkeling en regionale samenwerking. De Aziatische problemen vragen Aziatische oplossingen, aldus Nixon. President Marcos vroeg minder op directe hulp dan om investering. Nixon liet zich optimistisch uit over de afloop van de oorlog in Vietnam. LONDEN (AFP) De Britse zeezeiler Donald Crowhurst, die meedeed aan een door een krant georganiseerde reis om de wereld, heeft geen eerlyk spel gespeeld. Met vervalste radiobootschappen bracht hü iedereen in de waan dat hü goed vor derde, terwUl by in feite in acht maanden lang op de Atlantische Oceaan kruiste. De organiserende krant, „Sunday Times", maakte dit zaterdagavond in een verkla ring bekend, waarin verder stond dat Crowhurst kennelyk een geestelijke in eenstorting heeft doorgemaakt. Crowhurst, een 36-jarige elektricien uit Teighmouth, voer op 1 november vorig jaar met zijn driemaster „Teigmouth Electron" uit. Het jacht is deze maand door een vrachtschip opgepikt, toen het verlaten bij de Azoren ronddreef. Van de zeezeiler is tot nu' toe geen spoor gevon den en men neemt aan dat hij overboord geslagen en verdronken is. De winnaar van de race, de enige die haar ook voltooide, heeft laten weten dat hij zijn besluit de prijs van 43.000 gulden aan de vrouw en vier kinderen van Tirol heeft zaterdag zwaar te Ujden gehad van onweer en regen. Het dorp Inzing in het Sellrainda'l had het het zwaarst te verduren. Tot ver in de omtrek was het een grote WARSCHAU (Reuter Op één na zijn gisteren alle 80 mijnwerkers gered, die donderdag in de kolenmijn ..Generaal Alexander Zawadzki" bij de Poolse stad Katowice werden ingesloten, zo meldt radio-Warschau. De ene omgekomene werd donderdag gedood toen modder en water de mijn binnenstroomde. De eerste geredde kompel kwam giste ren om 18.00 uur aan de oppervlakte na dat reddingsploegen erin waren geslaagd zich door de modder een weg naai- de ingesloten mannen te banen. Daarna werden snel de anderen naar de begane grona gebraoht. Aanvankelijk raakten 119 mijnwerkers ingesloten, maar een aantal van hen kon vrij snel in veiligheid 1 den gebracht. SCHIPHOL (ANP) Nederland Duitsland zullen nauw gaan ken bij de bestrijding van di niging van lucht, water en bodem, de zogenaamde milieuhygiëne. Dit heeft za terdagmiddag op Schiphol de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid. dr. R. J, II. Kruisinga. mee gedeeld na zijn terugkeer uit Boston, waar hij samen met de directeur-ge neraal voor de volksgezondheid, dr. P. Siderius de jaarlijkse assemblée van de wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bij woonde. De staatssecretaris heeft in Boston met zijn Westduitse ambtgenoot prof. Manger König besloten, dat nagegaan zal worden in hoeverre beide landen de wetenschappelijke research op het ge bied van de milieuhygiëne gezamenlijk kunnen gaan uitvoeren. Bovendien zullen beide landen de mogelijkheden van ver dere uitbreiding van de samenwerking op dit gebied bestuderen. Tijdens de begin september in Boedapest te houden ver- Tienjarenplan in de maak gadering van de regio-Europa van de WHO zullen beide bewindslieden deze plannen verder uitwerken. In aboedapest zal tevens de direc teur van de regio-Europa op initiatief van Nederland een 10-jarenplan voorleg gen. dat gericht is op de investering van de research en het nemen van prak tische maatregelen ter verbetering van de milieuhygiëne. Met name zal het plan aandacht schenken aan inter-Euro- pese coördinatie van deze werkzaamhe den en aan efficiëntere controlemetho den. De staatssecretaris deelde mede, dat met de uitvoering van dit plan vijf miljoen gulden gemoeid zal zijn. i de collega van gedachten gewisseld over een Pools project, waarbij men in de Weich- sel en Oder is begonnen met het plaat sen van een automatisch metin^systeem om de kwaliteit van het water te be palen. Dit systeem geeft eeti automati sche analyse en registreert de veront reiniging eveneens automatisch. De Nederlandse delegatie verzocht te vens de directeur-generaal van de WHO om zich met zijn collega van de voedsel- en landbouworganisatie te beraden over de mogelijke methoden om voor de mi lieuhygiëne schadelijke landbouwchemi- caliën zoals DDT te vervangen door an deren. Het wereldgebruik van DDT. dat het grote bezwaar heeft dat het niet af gebroken wordt maar persistent i«, dat wil zeggen het blijft' in het milieu, be droeg vorig jaar 300.000 ton, waan'an 15 procent werd gebruikt voor medische doeleinden, bijvoorbeeld bij de bestrij ding van malaria. In Wageningeo neemt men thans proeven met genetisch* be strijdingsmiddelen. ST.-WILLEBRORD (ANP) De 58- jarige M. de J. uit de Brabantse plaats St.-Willebrord is gisteren gearresteerd op verdenking van de moordaanslag, die in de nacht van zaterdag op zondag werd gepleegd op zyn 27-jarige plaatsgenoot en buurman H. van Gooi. Laatstge noemde werd omstreeks middernacht dood aangetroffen op het erf van zyn kosthuis aan de rand van St.-Willebrord. Een kogel uit een Flobertgeweer had zUn hart doorboord. Kort na het gebeurde ging de verden king uit naar de J. Deze laatste was vorige maand ontslagen uit het zieken huis. Hij was daar twee maanden ge leden opgenomen na een vechtpartij. Het slachtoffer had M. de J. toen een kaak- fractuur geslagen, nadat het eerder al tot plagerijen Was gekomen. De gespannen toestand was sindsdien blijven bestaan en is gisternacht mogelijk tot een climax gekomen. De moeilijkheden ontstonden. J. zes maanden geleden in een wagen ging wonen op het erf boerenhuisje, waar van Gooi onderdak had gekregen. Deze had tevoren enkele jaren een zwervend bestaan geleid in zijn jeugd in verschillende internaten te hebben vertoefd. Het slachtoffer stond bekend als een goed werkende jongen, die leiding nodig had. BOSTON (AP) Mevrouw Joan Ken- nedy. de 32-jarige vrouw van de Ameri kaanse senator Edward Kennedy, ver- j wacht haar vierde kind in februari, zo I heeft de Boston Herald Traveler zater- I <ïag bericht. De krant zei dat ccn woord voerder voor de Kennedy familie het be richt bevestigde, kort na de rede van senator Kennedy voor de t.v. De Kenne- dy's hebben drie kinderenKara 9. Ed- j ward jr 7, en Patrick 2. Mevrouw Ken nedy heeft tweemaal een miskraam ge had. CAIRO (Reuter. AFP) Voor het eerst sedert de VN-waarnemers na de juni-oorlog van 1967 terugkeerden aan het Suezkanaal heeft een artillerieduel tussen Israëliërs en Egyptenaren zondag Marian Faithful, die op tournee m Australië in een ziekenhuis nadat zij te veel slaapmiddelen had ingenomen, is alweer bezig komen. Zy verpoost r,ch in de ziekenhuiatuin en kreeg daar be: vriend, de popzanger Mick Jogger, die momenteel ta Australië filmopnamen. Mick schijnt ook aan wat rust toe te terecht kwam op verhaal te :oek van haar verblijft voor het leven gekost aan een lid van het VN-korps dat toezicht moet houden op het naleven van het bestand. Het is de 37-jarige Zweedse majoor B. R. Plane, die in zyn observatiepost aan Egyptische zyde aan de zuidelUke monding van de waterweg dodelyk werd getroffen. Israel heeft voor het gebeurde zUn veront schuldigingen aangeboden. Het artillerieduel was er een van een serie die begonnen nadat Egyptische vliegtuigen eerder op de dag Israëlische stellingen in de Sinai hadden bestookt Volgens Egyptische mededelingen duurde de luchtaanval een half uur en werd ernstige schade aangericht aan Israëli sche artilleriestellingen. De Egyptische luchtmacht ondervond geen weerstand. In Israëlische mededelingen daaren tegen is gezegd dat de Egyptische lucht macht een aanval van maar enkele ogenblikken enuitvoerde en door lucht doelgeschut verdreven werd zonder dat ernstige schade werd aangericht. De Israëlische luchtmacht kwam niet in Bij artillerieduels zijn dit jaar om streeks 20 VN-waarnemingsposten aan beide zijden van het kanaal geraakt. Hierbij vielen zeker drie gewonden on der de waarnemers. Op 7 juli was dit aanleiding voor secretaris-generaal Thant te waarschuwen voor een even tuele terugtrekking van de waarnemers, omdat men niet kan verwachten dat zij zich als ..doelen in een schiettent laten gebruiken". Eerder, in mei, trok Birma zijn waarnemers terug. Zeeënuerslinder Bertus Zijdenboa ging in 1966 ongemerkt een boodschap doen, zaterdag kwam hij terug in zijn geboortestad Vlaardingen als een triomfator, die de oceanen één voor één bedivongen heeft. De onvermijdelijke muziekkorpsen en de mensen met de frisse vlaggetjes stonden op de kade op scherp om hem de waardevaste hulde te brengen Er waren geschenken en de champagne van gemeentewege vloeide rijkelijk. En Bertus, bruinverbrande Bertus, zei: „Daar ben ik weer moeder" en deelde vervolgens mede, dat hij alweer een nieuwe prachtige reis in gedachten heeft. Zie ook pagina 2. (ADVERTENTIE) Bommen en granaten in de Maas HEERLEN (ANP» Op. vier plaatsen langs de Maas zijn zaterdag granaten en lichte vliegtuigbommen, vermoedelijk uit de tweede wereldoorlog, ontdekt, die bloot kwamen te liggen door de lage waterstand van de Maas als gevolg van het strijken van de stuwen. Onmiddellijk weid de mijnopruimingsdienst gewuursohuwd. In de haven van Venlo werd bovendien een brandkast gevonden (ADVERTENTIE) Wij wisten dal de belangstelling voor de reis en landing van de Apollo 11 groot was. Daarom hebben wij onze lezers met een uitgebreide brochure over dit historische gebeuren van dienst willen zijn Binnen enkele dagen zag onze Handelsdrukkerij kans de publikatie in een oplaag van enige duizenden exemplaren te zetten en te drukken. Maar de maankoorts bleek zó buitengewoon hoog te zijn opgelopen, dat onze kantoren vrijdagmiddag binnen een kwartier schoon uitverkocht waren. Vele honderden lezers hebben wij moeten teleurstellen. Daarvoor onze verontschuldigingen. Intussen is met bekwame spoed begonnen aan een herdruk van het „Logboek van de Apollo 11". Nog voor het einde van deze week hopen wij deze gereed te krijgen. Zodra de nieuwe exemplaren beschikbaar zijn. zullen wij dit annonceren. Daarbij duidelijk vermeldend op welke manieren u dit 32 pagina's dikke, rijkelijk met foto's verluchte document vooi I 1.25 kunt bestellen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1